تاریخ 1397/04/10 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4796 برو جستجو جستجوی پیشرفته   امضاي تفاهم‌نامه "هر جوان يک مهارت"در سمنان 

تفاهم‌نامه "هر جوان يک مهارت" طي آييني با حضور استاندار سمنان و مديرکل آموزش فني و حرفه اي استان سمنان به نمايندگي از مسوولان سازمان فني‌و حرفه‌اي کشور به امضاء رسيد.

به گزارش ايسنا-منطقه سمنان، اين تفاهم‌نامه در راستاي ترويج و گسترش آموزش هاي فني و حرفه اي بر اساس نياز بازار کار استان سمنان، بين سيد شهاب الدين چاووشي استاندار سمنان و سليمان پاک سرشت معاون وزير و رئيس سازمان آموزش فني و حرفه اي کشور منعقد شد . اين تفاهم نامه با هدف تجميع آموزش‌هاي مهارتي و با استفاده از ظرفيت تمامي دستگاههاي اجرايي استان سمنان با محوريت اداره کل آموزش فني و حرفه اي استان سمنان به اجرا در خواهد آمد .

تفاهم نامه " هر جوان يک مهارت" در نخستين جلسه شوراي مهارت آموزي استان سمنان بين استاندار سمنان و فاطمه منصوري مديرکل آموزش فني و حرفه اي استان سمنان به نمايندگي از طرف معاون وزير و رئيس سازمان آموزش فني و حرفه اي کشور، مبادله شد .


 روحانيون در روستاها با اعمال و رفتار خود مبلغ عملي رفتار و منش ديني باشند 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

توجه به جوانان، عمل گرايي در تبليغ دين، مراقبت از رفتار و برخورد اجتماعي و بيان دغدغه‌هاي رهبري از مهمترين وظايف روحانيون مستقر در روستاها است.

نماينده ولي فقيه در استان سمنان در جمع روحانيون مستقر در روستاهاي استان با تاکيد بر نقش ويژه و جايگاه روحانيت در مناطق کم جمعيت براي ايجاد وفاق و همدلي و وحدت گفت: هماهنگ شدن و تاثيرگذاري مثبت شخصيت روحاني در يک روستا زمينه‌ساز رفع بسياري از مشکلات فرهنگي و اجتماعي خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمين سيد محمد شاهچراغي ترويج و تبليغ مستمر مباحث ديني و احکام شريعت را در منبرها و سخنراني‌هاي اين روحانيون مهم برشمرد و تصريح کرد: پيوسته با اعمال و رفتار خود مبلغ عملي رفتار و منش ديني در روستا باشيد.

وي ايجاد انگيزه در بين جوانان براي رغبت به حضور در مسجد و مجالس ديني و مذهبي را از ديگر وظايف اين روحانيون دانست و گفت: موثرترين راه براي شکل‌گيري رويه اسلامي و فضاي معنوي در روستاها جذب جوانان است.

استاندار سمنان هم با بيان اينکه بهره‌گيري از ظرفيت روحانيون در فرهنگ‌سازي براي اصلاح الگوي مصرف آب در دستور کار است گفت: 80 درصد از هزينه‌هاي اجراي طرح سيستم نوين آبياري از سوي دولت به کشاورزان پرداخت مي‌شود.

سيد شهاب‌الدين چاووشي اظهار داشت: سمنان به‌شدت با بحران کم‌آبي مواجه است و در اين عرصه بايد نسبت به کاهش مصرف آب و مدريت منابع موجود اهتمام ويژه‌اي بورزيم.

وي با تأکيد بر لزوم فرهنگ‌سازي در اين راستا خاطرنشان کرد: مبلغان و روحانيون ظرفيت خوبي براي فرهنگ‌سازي در راستاي مديريت مصرف آب و اصلاح الگوي مصرف آب‌ دارند.

استاندار سمنان با بيان اينکه بخش عمده‌اي از آب مصرفي در بخش کشاورزي است، تصريح کرد: کشاورزان بايد در راستاي اجراي طرح سيستم نوين آبياري در مزارع خود با دولت همکاري کنند. وي با اشاره به اينکه دولت 80 درصد از هزينه‌هاي اجراي طرح سيستم‌هاي نوين آبياري را پرداخت مي‌کند، خاطرنشان کرد: روحانيون با استفاده از تريبون‌هايي که در اختياردارند، بايد نسبت به تبيين و تبليغ اين امر براي جلب مشارکت کشاورزان تلاش کنند. چاووشي با تأکيد بر لزوم تغيير الگوي کشت سنتي تصريح کرد: روحانيون مستقر در روستاها بايد اين مهم را به اطلاع مردم برسانند و نقش ويژه‌اي را در کاهش خطرات ناشي از خشکسالي سهيم باشند. وي ابراز داشت: کاشت محصولات به روش غرقابي با توجه به موقعيت فعلي استان در حوزه بارندگي و سطح منابع آبي امکان‌پذير نيست و کشاورزان چاره‌اي جز راه‌اندازي سيستم‌هاي نوين آبياري به روش قطره‌اي را ندارند. استاندار سمنان حفاظت از منابع موجود آبي را در اولويت نخست مديريت بحران دانست و گفت: تأمين معيشت کشاورزان از ديگر اولويت‌هاي مهم دولت در راستاي مقابله با خشک‌سالي و کمبود آب است. حجت‌الاسلام شکري رئيس سازمان تبليغات اسلامي استان نيز در اين نشست گزارشي از فعاليت حدود 100 روحاني مستقر در روستاهاي استان و برنامه‌هاي پيش رو در فصل تابستان ارائه کرد.


 اخلاق رضوي را با برگزاري جشنواره‌هايي نظير کتابخواني رضوي در کودکان نهادينه کنيم 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان، بر ترويج و نهادينه کردن اخلاق و فرهنگ رضوي در کودکان و نوجوانان با برگزاري جشنواره‌هايي نظير کتابخواني رضوي تاکيد کرد.

مهدي جمال همزمان با برگزاري هشتمين دوره جشنواره کتابخواني رضوي تصريح کرد: رويکرد اين جشنواره بايد به سمت مطالعه و بررسي کودکان و نوجوانان به سبک زندگي امام رضا(ع) از کودکي تا شهادت سوق داده شود.

وي با تاکيد بر استفاده از ظرفيت کودکان و نوجوانان براي معرفي اين جشنواره تاکيد کرد: ظرفيت‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان شامل اعضاء و مربيان و... براي مشارکت در برگزاري و همکاري در برکزاري جشنواره کتابخواني رضوي و نيز شرکت در آن آماده است.

مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان تصريح کرد: اين جشنواره علاوه بر آشنايي مخاطبان با فرهنگ و سيره امام رضا(ع) فرصت مناسبي براي ترويج مطالعه و کتابخواني در جامعه است.

هشتمين جشنواره کتابخواني رضوي با معرفي هفت عنوان کتاب مرتبط با امام هشتم حضرت علي‌بن‌موسي‌الرضا(ع) و حضرت معصومه(س) در جال برگزاري است و سي و يکم تير مهلت شرکت و ارسال پاسخ نامه‌ها به اين جشنواره تعيين شده است.

اين جشنواره در دو بخش آنلاين و مکتوب و در رده‌هاي سني نوجوانان، جوانان، بزرگسالان و خانوادگي برگزار مي‌شود.

سمنان در هفتمين دوره جشنواره کتابخواني رضوي در برخش آنلاين در رتبه اول و در بخش مکتوب در رديف چهار استان برتر کشور قرار گرفت.


 مديرکل تبليغات اسلامي استان سمنان:
 100 روحاني در روستاهاي استان سمنان مستقر هستند 

سرويس خبر

مديرکل تبليغات اسلامي استان سمنان با بيان اينکه سه هزار و 890 مبلغ در روستاهاي سراسر کشور مستقر هستند، گفت: از اين ميزان 105 مبلغ در روستاهاي استان انجام‌ وظيفه مي‌کنند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل تبليغات اسلامي استان سمنان، حجت‌الاسلام علي شکري در ديدار کارکنان اداره کل تبليغات اسلامي و روحانيان مستقر استان سمنان با نماينده ولي‌فقيه در اين استان به ميزباني دفتر وي، ضمن بيان اينکه در کشور سه هزار و 890 نفر روحاني مستقر وجود دارد که 105 نفر از اين ‌بين در استان هستند، تأکيد کرد: مهم‌ترين رسالت روحانيان مستقر اقامه نماز جماعت است و در بسياري نقاط استان سه وعده نماز جماعت با حضور پرشور مردم برگزار مي‌شود.

وي افزود: برگزاري مراسم ويژه ايامي مانند وفات‌ها، شهادت‌ها، مناسبت‌هاي مذهبي، مواليد و... از ديگر وظايف روحانيان است که در آن نسبت به ترويج شعائر ديني اهتمام مي‌ورزند.

مديرکل تبليغات اسلامي استان سمنان گفت: پاسداشت مناسبت‌هاي ملي و انقلابي مانند سالگرد امام خميني(ره)، هفتم تيرماه، دفاع مقدس، روز قدس، 22 بهمن و... در کنار حضور در مراکز آموزشي و مدارس روستايي در بحث اقامه نماز جماعت در مدارس، مشاوره و اجراي گفتمان‌هاي ديني ازجمله ديگر رسالت‌هاي روحانيان مستقر است.

شکري بيان کرد: در سطح استان سمنان يک هزار و 400 تشکل مذهبي وجود دارد که بخشي از آن‌ها در روستاها هستند، لذا ارتباط تنگاتنگ و مستقيم با آن‌ها در اجراي برنامه‌هاي ملي و مذهبي مانند محرم، اربعين و... و همچنين تأمين مبلغ و نظارت بر آن‌ها رسالت ديگر مبلغان است.

وي افزود: آموزش‌هاي قرآن کريم که در زمره رسالت‌هاي روحانيان از قديم تاکنون بوده نيز ديگر وظيفه روحانيان مستقر در استان سمنان محسوب مي‌شود که خوشبختانه در سطح استان شاهد اجراي برنامه‌هاي خوب قرآني توسط اين قشر هستيم.

مديرکل تبليغات اسلامي استان سمنان گفت: رفع شبهات از طريق مشاوره مذهبي ديگر وظيفه مبلغان ديني است، چراکه اين قشر محل رجوع مردم در روستاها هستند و مي‌توانند به عنوان امين مردم به آن‌ها کمک شاياني کنند، تا از سويي شاهد دوري از شبهات باشيم و از سوي ديگر کاهش آسيب‌هاي اجتماعي را مشاهده کنيم.


 غولي آهني که يک‌سوم آب شرب سمنان را مي‌مکد 

معاون بهره‌برداري آب‌وفاضلاب شهري استان سمنان گفت: حدود يک سوم آب مصرفي اين استان در تابستان به مصرف کولرهاي آبي مي‌رسد.

نادر قدس در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا-منطقه سمنان، اظهار کرد: با انجام يک سري اقدامات ساده مي‌توان اين حجم از مصرف را تا حد زيادي کاهش داد.

وي با اشاره به دماي بالاي هوا و تبخير زياد در تابستان تصريح کرد: بيش از 30 درصد آب شرب مصرف شده در تابستان در اين استان از طريق کولرهاي آبي مصرف مي‌شود.

معاون بهره‌برداري آب‌وفاضلاب شهري استان سمنان با اشاره به راه‌هاي کاهش مصرف آب در کولرهاي آبي افزود: نصب سايبان براي کولر آبي و نصب ترمستات دو راه موثر براي کاهش مصرف آب در کولرها است.

وي با بيان اينکه با نصب ترمستات ميزان مصرف آب کولرهاي آبي را بيش از هشت درصد کاهش مي‌دهد خاطرنشان کرد: همچنين با نصب يک سايبان براي کولر مي‌توان ميزان مصرف آب در کولرهاي آبي را تا 20 درصد کاهش داد.

قدس بر ضرورت اطمينان شهروندان از نشتي شير تامين آب کولر تاکيد و اضافه کرد: علاوه بر نصب سايه‌بان بايد کانال عبور هوا نيز در سايه باشد. ضمن اينکه عايق‌بندي کانال عبور هم نيز امري ضروري است.

معاون بهره‌برداري آب‌وفاضلاب شهري استان سمنان ادامه داد: با انجام اين چند کار زياد که هزينه زيادي نيز ندارد بيش از 28 درصد از آب مصرفي کولر در هر شبانه‌روز کم مي‌شود.

قدس با اشاره به افزايش احتمالي دماي هوا در روزهاي آينده از هم‌استاني‌هاي سمناني خواست با بهره‌گيري از اين دو روش ميزان آب مصرفي کولر خود را کاهش دهند.

وي يادآور شد: نصب سايبان و استفاده از روش‌هايي از اين دست علاوه بر کاهش ميزان آب مصرفي کولر به خنک‌تر شدن دماي اتاق نيز کمک بيشتري مي‌کند.


 از سوي شرکت توزيع برق استان سمنان انجام شد؛
 انعقاد قرارداد با 34 واحد صنعتي براي استفاده از مولد برق اضطراري 

سرويس خبر

معاون بهره برداري و ديسپاچينگ شرکت توزيع برق استان از انعقاد قرارداد با 34 شرکت و واحد صنعتي براي جلب مشارکت و همکاري مولدهاي خود تامين خبر داد.

مهندس سيد‌محمد حسيني‌نژاد بيان داشت: براساس پيش‌بيني‌هاي صورت گرفته و نياز به توليد مولدهاي خودتامين مقياس کوچک در ساعات اوج بار درماه‌هاي تير و مرداد، نسبت به شناسائي و هماهنگي با شرکت‌هائي که داراي مولد برق مي باشند اقدام گرديده و عقد قرارداد شده است.

وي با اشاره به اين که توان تفاهم شده براي توليد برق در پيک بار حدود 15.5 مگاوات مي‌باشد، گفت: براساس قراردادهاي منعقده، واحدهائي که دراين بخش همکاري مي‌نمايند، وفق مقررات از تسهيلات صنعت برق بهره‌مند مي‌شوند.

وي همچنين خاطرنشان ساخت: براي ساختمان‌هاي اداري شرکت توزيع برق استان نيز مولدهاي برق اضطراري تهيه گرديده و در ساعات پيک بار روز که شاهد رشد فزاينده مصرف انرژي هستيم و همچنين در مواقع لزوم، در مدار قرار مي‌گيرند.


 سرويس خبر: 

در سه ماهه نخست سال 97؛

قريب به 30 فقره مجوز وارداتي

در استان سمنان صادر شد

سرويس خبر

محمد نظري، مسئول صادرات و واردات اداره كل استاندارد استان سمنان، در راستاي صدور گواهي نامه‌هاي انطباق كالا براي كالاهاي وارداتي در سال 1397 اعلام كرد: ارزيابي انطباق كالاهاي وارداتي مشمول اجراي مقررات اجباري استاندارد، به منظور حصول اطمينان از انطباق اين كالاها با استانداردها و ضوابط و مشخصات فني مورد قبول سازمان ملي استاندارد ايران، از وظايف مهم سازمان ملي استاندارد ايران است.

به گزارش روابط عمومي اداره كل استاندارد استان سمنان، وي افزود: در همين راستا متناسب با روش‌هاي ارزيابي از كالاهاي مذكور نمونه‌برداري و آزمون به عمل آمده و در صورت مطابقت نمونه‌هاي آزمون شده توسط آزمايشگاه‌هاي همكار و نيز سازمان ملي استاندارد ايران با استاندادهاي مربوطه، مجوز وارداتي براي كالاي مورد نظر صادر مي‌گردد.

نظري خاطرنشان كرد: با توجه به روش‌هاي ارزيابي انطباق انجام شده بر روي كالاهاي وارداتي، اداره كل استاندارد استان، اقدام به صدور 28 فقره مجوز وارداتي در بهار سال‌جاري كرد.

مسئول صادرات و واردات اين اداره كل افزود: تعيين تعرفه گمركي نيز از ديگر وظايف اين اداره كل در حوزه صادرات و واردات محسوب مي‌شود كه پيرو استعلام گمرك و تعيين ماهيت كالاي استعلامي توسط استاندارد استان، صورت مي‌گيرد.

اجراي طرح حذف دفترچه بيمه تامين اجتماعي

در استان سمنان

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

اجراي طرح حذف دفترچه بيمه و ارائه نسخه الکترونيکي در مراکز طرف قرارداد تامين اجتماعي استان سمنان آغاز شد.

سيدمجتبي اکرم مدير درمان تامين اجتماعي استان سمنان گفت: طرح حذف دفترچه بيمه در اين استان، پيش از اين در مراکز ملکي، بستري و سرپايي اجرا مي‌شود و هم اکنون در مطب پزشکان طرف قرارداد با تامين اجتماعي هم اجرايي شد.

وي افزود: مردم در مراجعه به اين پزشکان مي‌توانند بدون ارائه دفترچه بيمه و صرفا با اعلام کد ملي يا شماره بيمه، نسخه الکترونيکي دريافت و با مراجعه به هر داروخانه، داروي خود را دريافت کنند.

وي ثبت سابقه دارويي بيمار، اجراي پرونده الکترونيکي، کنترل و ارزيابي نسخه نويسي و جلوگيري از اشتباه در نسخه نويسي و نسخه خواني را از مزاياي اجراي اين طرح عنوان کرد.

دکتر اکرم افزود: پزشکان طرف قرارداد با تامين اجتماعي براي دريافت تجهيزات نگارش نسخه الکترونيکي به دفاتر سناد پزشکي مراجعه کنند.

معرفي رئيس دانشگاه سمنان

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

با صدور حکمي از منصور غلامي وزير علوم، تحقيقات و فناوري، مسعود نصيري زرندي به عنوان رئيس دانشگاه سمنان منصوب شد.

در اين حکم آمده است، با عنايت به مراتب تعهد، تخصص و تجارب ارزنده جنابعالي بر اساس مصوبه جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي به موجب اين حکم به مدت چهار سال به رياست دانشگاه سمنان منصوب مي‌شويد.

دکتر مسعود نصيري زرندي پيش از اين سرپرستي دانشگاه سمنان را برعهده داشت.

نصيري زرندي متولد 1349، فارغ‌التحصيل رشته مهندسي از دانشکده فني دانشگاه تهران در دوره‌هاي کارشناسي و کارشناسي ارشد و همچنين فارغ‌التحصيل دکتراي مهندسي شيمي (نفت) از دانشگاه علم و صنعت است.

وي دانشيار دانشگاه مهندسي شيمي، نفت و گازدانشگاه سمنان با تخصص سيالات حفاري است و تاکنون راهنمايي و مشاوره بيش از 30 پايان نامه کارشناسي ارشد و دکتري را برعهده داشته است و تعداد زيادي مقاله در مجلات معتبر داخلي و بين المللي را تاليف و منتشر کرده است.

مسعود نصيري زرندي مسئوليت معاونت دانشجويي و اداري و مالي دانشگاه سمنان و سرپرستي معاونت فرهنگي اين دانشگاه را در کارنامه خود دارد.

دانشگاه سمنان داراي 16 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتر است.

يادمان شهداي گمنام، امامزادگان عشق،

پايگاه‌هاي عظيم و بزرگ فرهنگي انقلابي

سرويس خبر:

مدير کل حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس سمنان گفت: امروزه يادمان شهداي گمنام به عنوان امامزادگان عشق، پايگاه‌هاي عظيم و بزرگ فرهنگي انقلابي هستند. براي نسل جوان امروز جامعه که بايد معارف و ادبيات دوران دفاع مقدس که از رموز پيروزي ملت ايران در دوران هشت سال جنگ تحميلي مي‌باشد، در قالب ارزش‌هاي دفاع مقدس در اين مکان‌هاي نوراني به آنها انتقال داده شود.

به گزارش خبرنگار دفاع پرس از سمنان، سرهنگ محمد‌حسن سلامي در نشست مديران و نمايندگان يادمان‌هاي شهداي گمنام استان سمنان به ميزباني فرماندهي نيروي انتظامي، با اشاره به اين که150 شهيد گمنام مهمان استان سمنان مي‌باشند، افزود: بيش از 15 سال از ورود اولين شهيد گمنام به استان مي‌گذرد که تاکنون 40 يادمان شهيد در مراکز اداري و آمورشي و نيروهاي مسلح استان با همکاري اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس ساخته و در حال تکميل مي‌باشد.

سلامي با بيان اين که در 3 مرداد سال جاري همايش خادمان شهداي گمنام برگزار خواهد شد، افزود: يکي از اهداف از برگزاري اين همايش برنامه‌ريزي جهت تکميل و اتمام يادمان شهداي گمنام در برخي از مراکز مي‌باشد که همه مسئولين و مديران دستگاه‌هاي فرهنگي و اجرايي، روسا دانشگاه‌ها و مراکز آموزشي، فرماندهان يگان‌هاي نظامي و انتظامي و... در اين امر ميدان مي‌باشند و خواستار تلاش و مجاهدت جدي در تکميل يادمان‌ها هستيم.

وي با اشاره به نقش مردم در حوزه شهداي گمنام ادامه داد: مبناي کليه اقدامات، فعاليت‌ها و برنامه در حوزه شهداي گمنام مردم وجوانان هستند و بايد تمامي فعاليت‌هاي عمراني و فرهنگي، مردمي برنامه‌ريزي و اداره شوند و مسئولين نيز بايد در اين زمينه انقلابي کمک و تلاش کنند.

وي در خصوص استفاده از ظرفيت‌ها در ساخت و تکميل يادمان شهداي گمنام گفت: حوزه وقف و نذر از جمله ظرفيت‌هايي است که مي‌توان در روند ساخت، تکميل و برنامه‌ريزي فرهنگي براي يادمان شهداي گمنام از وجود واقفين و خيرين استفاده کرد که برنامه‌ريزي و جلساتي دراين حوزه صورت گرفته است.

در پايان اين جلسه هريک از اعضا حاضر گزارشي از فعاليت‌هاي فرهنگي و آخرين وضعيت عمراني يادمان شهداي گمنام مربوط ارائه کردند.