تاریخ 1397/03/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4783 برو جستجو جستجوی پیشرفته   106 کيلوگرم زغال تاغ در ميامي کشف شد 

سرويس حوادث:

درختچه تاغ به خاطر مقاومت به خشکي و شوري در تثبيت بيابان‌ها، جلوگيري از شن‌هاي روان وکاهش ريزگردها نقش ارزنده اي دارد.

تاغ در حاشيه شهرهاي کويري براي ايجاد فضاي هم سبزکاشته مي‌شود، اما در چند سال گذشته برخي سودجويان با قطع اين درختچه مفيد آن را به زغال تبديل کرده و در بازارها به فروش مي رسانند. اگر چه زغال را از درختان ديگر هم مي‌توان تهيه کرد، اما گروهي براساس يک باور نادرست زغال تاغ را براي چاق کردن قليان و يا درست کردن کباب ترجيح مي‌دهند.

با افزايش قاچاق تاغ، قطع اين درختچه بدون پروانه ممنوع شده و با متخلفان برخورد مي‌شود، جريمه مالي تا 200ميليون ريال، حبس از 6 ماه تا يک سال و مصادره خودروهاي حامل قاچاق از آن جمله است. از سال 1347 تاکنون بيش از سه ميليون هکتار در کشور زيرکشت تاغ رفته که حدود 600 هزار هکتاربه استان سمنان تعلق دارد. در مقايسه با آمار کل کشور، اگرچه سطح بيابان‌هاي زيرکشت تاغ در استان سمنان زياد به نظر مي‌رسد، به همين ميزان هم تلاش سودجويان در قطع اين درختچه زياد است، آمارهاي ارايه شده از سوي دستگاه‌هاي متولي گواه اين امر است. رئيس اداره منابع طبيعي وآبخيزداري شهرستان ميامي از کشف 10 کارتن زغال تاغ ازيک دستگاه اتوبوس در محور سبزوار - ميامي خبر داد.

محمد‌علي رضايي دوشنبه در گفت‌و‌گو با ايرنا افزود : اين زغال‌ها که 106 کيلوگرم هستند در هفته جاري توسط ماموران انتظامي شهرستان ميامي هنگام بازرسي اتوبوس کشف و ضبط شد و پرونده در دادگستري روند قانوني را طي مي‌کند.

رئيس اداره منابع طبيعي وآبخيزداري شهرستان ميامي بابيان اينکه خسارت واردشده به منابع طبيعي قابل جبران نيست، ابراز داشت: منابع طبيعي از سرمايه‌هاي ارزشمند کشور است، پس با هرگونه تخلف برخورد جدي مي‌شود.

رضائي با بيان اينکه شماره تلفن 1504 امداد جنگل و مرتع آماده دريافت گزارش‌ها و اخبار مردمي است، افزود: نيروهاي حفاظتي اداره منابع طبيعي و آبخيزداري به صورت شبانه‌روزي منطقه را پايش مي‌کنند و به همين خاطر شهرستان ميامي در پيشگيري از قاچاق چوب وضعيت مطلوبي دارد.

وي با قدرداني ازهمکاري نيروي انتظامي گفت: پيش از اين، مأموران يگان حفاظت منابع طبيعي ميامي 100 اصله چوب تاغ قاچاق را کشف کرده بودند. برخي کارشناسان ميزان جريمه قاچاقچيان تاغ را بسيار کم دانسته و تاثيرآن را در جلوگيري از تخلف دوباره ناچيز ذکر مي‌کنند. تاغ‌ها درختچه‌اي از تيره تاج‌خروسان و زيرتيره اسفناجيان هستند، در برابر خشکي و گرما مقاوم بوده و با ريشه‌اي گسترده از پيشروي کوير جلوگيري مي‌کنند. در ايران سه گونه سياه‌تاغ، زردتاغ يا سفيدتاغ و تاغ بوته‌اي وجود دارد. سياه تاغ به خاک‌هاي سنگين و رسي و شوري مقاوم‌تر است. در حالي که زرد تاغ بيشتر به خاک‌هاي سبک و شني و کم‌آبي مقاوم است و براي تثبيت تپه‌هاي شني به‌کار مي‌رود.

بنابه گفته مسوولان هر سال بين 2 تاسه هزار هکتار از مناطق بحراني استان سمنان تاغ کاري مي‌شود.


 سيل به چاشم مهدي‌شهر خسارت وارد کرد 

سرويس حوادث:

فرماندار مهدي‌شهر با اشاره به وقوع سيل در دهستان چاشم اين شهرستان، گفت: اين سيل خساراتي را به منازل و اراضي وارد کرده است.

حسن ارگي ضمن تائيد وقوع سيل در شمال مهدي‌شهر و دهستان چاشم، تأکيد کرد: تداوم بارش‌ها در دهستان چاشم هم‌زمان با روز سه‌شنبه باعث بروز سيل در اين بخش شد که طي آن خساراتي به منازل مسکوني و اراضي کشاورزي وارد شده است.

وي با بيان اينکه مجموع خسارات در دست بررسي است، افزود: تاکنون خسارات وارده به شش واحد مسکوني قابل تائيد است.

فرماندار مهدي‌شهر با بيان اينکه منشأ سيل خطير کوه در شمال دهستان چاشم است، ابراز کرد: اراضي کشاورزي منطقه چاشم نيز دچار خساراتي شده‌اند.

ارگي بيان کرد: اکيپ‌هاي امدادي براي بررسي وضعيت موجود و امداد‌رساني در منطقه حضور دارند.

وي افزود: سيل همچنين به مسدود شدن راه دسترسي چاشم- مهدي‌شهر نيز منجر شد که با تلاش عوامل راهداري هم‌اکنون مسير بازگشايي شده است.

سيل در شرق استان سمنان و در منطقه تاش شاهرود نيز خساراتي را به بار آورده است.

سامانه باران‌زا تا فردا در استان سمنان باقي خواهد ماند.