تاریخ 1397/03/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4783 برو جستجو جستجوی پیشرفته   حسن روحاني درديدار با مددجويان بهزيستي وکميته امداد:
 روند افزايش کمک به مددجويان ادامه مي‌يابد 

رئيس جمهوري با بيان اينکه دولت حمايت از عزيزان تحت پوشش کميته امداد امام خميني(ره) و سازمان بهزيستي را وظيفه انساني، اسلامي و قانوني قلمداد مي‌کند، اظهارکرد: سال گذشته ميزان کمک‌ به مددجويان را 3 برابر افزايش داديم واثبات شد که دولت اين اراده و توانمندي را دارد و بايد اين مسير را ادامه دهد .

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني شامگاه سه شنبه در ديدار صميمي با مددجويان بهزيستي و کميته امداد امام خميني(ره)گفت: امروز بايد سازمان‌ها و نهادهاي حمايت‌کننده، دولت و خيرين دست به دست هم بدهيم و فضايي را در جامعه ايجاد کنيم که فرزندان اين جامعه نسبت به آينده خود اميدوارتر باشند.

روحاني تصريح کرد، بسيار خوشحال‌کننده است که در جمع فرزندان تحت پوشش عده‌اي از نخبگان و فرهيختگان جامعه هستند و اين نشان‌دهنده آن است که استعداد لازم براي رشد و شکوفايي اين عزيزان وجود دارد و بايد بتوانيم از اين فرصت به خوبي بهره‌برداري کنيم.

رئيس جمهوري با بيان اينکه کمک به فرزندان تحت پوشش اين نهادها را افتخاري براي خود مي‌دانيم، خاطر نشان کرد: آنچه به عنوان وظيفه بر عهده ما قرار دارد اين است که جامعه احساس امنيت و عدالت کند و در اين راستا همه بايد دست به دست هم دهيم تا اين احساس و اميدواري به آينده بوجود بيايد.

دکتر روحاني اضافه کرد: بايد اين احساس وجود داشته باشد که جامعه مسلمان ما به فکر هم‌نوعان و ياري افرادي است که نيازمند هستند.

رئيس جمهوري با اشاره به اينکه بخش بزرگي از معرفت ديني اين است که به ديگران کمک کنيم، گفت: اين ياري و کمک‌ رساني ممکن است ابعاد مادي و معنوي و يا ايجاد احساس امنيت در جامعه باشد.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه امروز در برخي از بخش‌ها احساس عدالت در جامعه وجود دارد، اظهار داشت: امروز در بخش آموزش و پرورش عدالت نسبي وجود دارد و براي دانش‌آموز روستايي و شهري کلاس درس و مدرسه مهيا مي‌باشد و اين موضوع مهمي است چرا که تمام پيشرفت و تعالي‌ها از مدرسه و کلاس درس آغاز مي‌شود.

رئيس جمهوري همچنين احساس عدالت در حوزه بهداشت و درمان را مورد اشاره قرار داد و گفت: در دولت يازدهم و دوازدهم تمام تلاش‌ها در اين راستا بوده که مردم نيازمند بتوانند از حداقل امکانات درماني و بهداشتي با ارزان‌ترين قيمت بهره‌مند شوند و امروز احساس عدالتي در اين زمينه در جامعه احساس مي‌شود. در حوزه نيازمندي‌هاي ضروري مردم هم تلاش‌هاي زيادي به عمل آمده که از جمله مي‌توان به گازرساني به تمامي مناطق و روستاها اشاره کرد و در پايان دولت دوازدهم تقريباً گاز رساني تمام روستاها به اتمام مي‌رسد و اين به معناي ايجاد عدالت در جامعه است.

دکتر روحاني خاطر نشان کرد: اگر فرزنداني که والدين را در کنار خود نمي‌بينند، احساس کنند که جامعه با محبت پدري و مادري با آنها رفتار مي‌کند، خلاء و جاي خالي والدين آن عزيزان تا حدود زيادي پر مي‌شود.

رئيس جمهوري با اشاره به اينکه يتيم بودن به معناي آن نيست که پيشرفت انسان کمتر مي‌شود، گفت: بالاترين انسان در طول تاريخ گذشته و آينده شخصيت بزرگوار پيامبر اعظم(ص) بود که از همان کودکي پدر و مادرشان را از دست دادند، اما اين وجود گرامي به بالاترين مقام در تاريخ انساني دست يافت.

دکتر روحاني افزود: فرزندان تحت پوشش کميته امداد و بهزيستي که توانسته‌اند در رشته‌هاي مختلف نخبه و سرآمد باشند بهترين افرادي هستند که مي‌توانند براي آينده عزيزان حاضر در اين دو نهاد مفيد باشند و رشد و تعالي آنها را به بهترين شکل رقم بزنند، چرا که مي‌دانند چگونه نيازهاي عاطفي و معنوي اين عزيزان را برطرف کنند.

رئيس جمهوري اهميت تشويق سازمان‌هاي مردم نهاد براي برعهده گرفتن مسئوليت فرزندان تحت پوشش، گفت: اين سازمان‌ها مي‌توانند احساس محبت و کمبودهايي که ممکن است از لحاظ عاطفي بين فرزندان وجود داشته باشد را به خوبي پرکنند و بايد به جاي اينکه خيرين در اين حوزه به ما کمک کنند، ما به خيرين کمک کنيم.

دکتر روحاني تصريح کرد: بايد افراد نيازمند را به نقطه توانمندي برسانيم و بهترين شيوه را براي پيمودن اين مسير انتخاب نماييم و يکي از اهداف بزرگ دولت يازدهم و دوازدهم اين بود که از بچه‌هايي که نيازمند هستند، بهترين مددکاري به عمل آيد و فقرمطلق در جامعه ريشه‌کن شود و اينکه دولت در سال گذشته ميزان کمک‌ به اين عزيزان را 3 برابر افزايش داد به اين معناست که دولت اين اراده و توانمندي را دارد و بايد اين مسير را ادامه دهيم و دولت همه توان خود را در اين راستا خواهد گذاشت.

رئيس جمهوري خدمات اجتماعي و هماهنگي بين نهادهايي که اين مسئوليت را برعهده دارند، بسيار حائز اهميت توصيف کرد و گفت: امروز خوشبختانه دو نهاد سازمان بهزيستي و کميته امداد همديگر را براي تحقق اهداف کمک و ياري مي‌کنند.

دکتر روحاني افزود: اينکه هر سال عده‌اي از نيازمندان توانمند مي‌شوند، افتخار بزرگي براي کميته امداد، سازمان بهزيستي و دولت است. رئيس جمهوري تقويت رابطه نهادهاي اجتماعي دولتي با بخش خصوصي را مورد تأکيد قرار داد و گفت: بايد هر چه قدر که مي‌توان جامعه توان‌رسان افزايش يابد و مديريت اين بخش‌ها به سمت مردم مخصوصاً عزيزان نخبه‌اي که از جمع نهادهاي اجتماعي پرورش يافته‌اند، سوق يابد.

دکتر روحاني تصريح کرد: امروز وظيفه مهم همه ما اين است که ضمن توجه توانمندسازي و رشد بچه، به فکر آينده آنها هم باشيم و آينده آنها به اين است که اشتغال داشته و روي پاي خود بايستند و اين نقطه توانمندي نهايي است که بايد همه مد نظر داشته باشند.

در ابتداي اين ديدار رئيس کميته امداد امام خميني(ره) در سخناني با تأکيد بر اينکه امروز همکاري بسيار خوب و صميمانه‌اي بين کميته امداد، بهزيستي و دولت حاکم است، اظهار داشت: امروز نمي‌توانيم هيچ‌گونه گلايه‌اي داشته باشيم چرا که همکاري‌ها در سطح بسيار عالي و صميمانه جريان دارد.

«پرويز فتاح» خاطر نشان کرد: درآمدهاي مردمي کميته امداد 30 درصد افزايش يافته و اين به معناي اعتماد و همراهي مردم با کميته امداد امام است و ما در کميته امداد اصل خودکفايي و حفظ عزت خانواده‌ها را مورد توجه جدي قرار مي‌دهيم و خود را امانت‌دار مردم مي‌دانيم و انفاقات مردم را در همين جهت هزينه مي‌کنيم.

در اين ديدار همچنين غلامرضا فروغي و ندا قاسمي از فرزندان موفق و نخبه سازمان بهزيستي ديدگاه‌ها و مطالبات خود را در زمينه توانمندسازي فرزندان تحت پوشش سازمان بهزيستي در فضايي صميمانه با رئيس جمهور در ميان گذاشتند.

رئيس جمهوري در پايان اين مراسم پس از اقامه نماز مغرب و عشاء روزه خود را در کنار ايتام و فرزندان تحت پوشش کميته امداد امام خميني(ره) و سازمان بهزيستي افطار کرد.


 در مجلس شوراي اسلامي اعلام وصول شد
 طرح تشکيل وزارتخانه‌هاي انرژي و آب و محيط زيست 

نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي ديروز در حالي جلسه خود را شروع کردند که در بيرون مجلس جمعي از دانشجويان پذيرفته شده در مقطع کارشناسي ارشد و دستياري پزشکي از دانشگاه‌هاي مختلف همچون اميرکبير، علامه، شهيد بهشتي و علوم پزشکي با تجمع مقابل مجلس، به اعمال سهميه پنج درصدي ايثارگران اعتراض کردند.

جلسه علني ديروز به رياست علي لاريجاني برگزار شد و بررسي گزارش کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي و نظارت بر اجراي اصل 44 قانون اساسي درباره نحوه اجراي قانون نحوه پيگيري تحقق سياست کلي اقتصاد مقاومتي، رسيدگي به لايحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و... در دستور کار مجلس قرار گرفت.

به گزارش ايسنا کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي و نظارت بر اجراي اصل 44 قانون اساسي در گزارش خود درباره نحوه اجراي قانون نحوه پيگيري تحقق سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي از عملکرد دولت در تشکيل جلسات ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي انتقاد کرده و بر لزوم تشکيل شوراي فراقوه‌اي تاکيد کرده است. همچنين پيشنهاد داده که دبيرخانه شورا، وزارت اقتصاد باشد و مجمع تشخيص مصلحت نظام پايش‌هاي لازم را انجام دهد چون دولت به تنهايي نمي‌تواند هم به سياستگذاري، هم به اجراي اين سياست‌ها بپردازد.

بعد از قرائت گزارش کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي و نظارت بر اجراي اصل 44 قانون اساسي در مورد نحوه پيگيري تحقق سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي، نماينده دولت به بيان توضيحاتي در خصوص عملکرد دولت پرداخت که باعث واکنش رييس مجلس شد.

زماني که نماينده دولت در گزارش خود با ارائه آماري از افزايش توليد در بخش‌هاي مختلف آن را در راستاي اقتصاد مقاومتي خواند، رييس مجلس گفت: شما در گزارش خود بايد به نحوه اجراي اين قانون اشاره کنيد، قرار بود جلسات ستاد اقتصاد مقاومتي با حضور معاون اول رئيس‌جمهور، معاون اول قوه قضائيه و نايب رئيس مجلس برگزار شود که تشکيل نشده است.

صحبت‌هايي که نماينده دولت در واکنش به آن گفت که دولت قانون را اجرا کرد اما طبق همين گزارش قانون ابهام دارد و مشخص نيست چه کسي مسئول اين کار است و بايد دبيرخانه کجا تشکيل شود.

لاريجاني در پاسخ گفت: اگر قانون ابهام داشته آن را اعلام و از ما سوال مي‌کرديد.

نماينده دولت در پاسخ اظهار کرد: تلقي دولت اين بود که ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي نهادسازي خوبي است که مي‌تواند اهداف ستاد هماهنگي اقتصاد مقاومتي را محقق کند. ما عملاً قانون را در اين چارچوب با دعوت از نايب رئيس مجلس و معاون اول قوه قضائيه اجرا کرديم لذا دولت اقداماتش را انجام داده است.

لاريجاني در واکنش تاکيد کرد: تخلف صورت گرفته، توضيحات شما اشکال عدم اجراي قانون را رفع نکرده است. در سطح قوه مجريه جلساتي برقرار شده و تشکر هم مي‌کنيم اما طبق قانون بايد جلساتي براي هماهنگي قوا تشکيل مي‌شد که تشکيل نشده اگر هم قانون ابهام داشته بايد از ما مي‌پرسيديد.

همچنين گفتي است که بعد از قرائت اين گزارش 6 تن از نمايندگان مجلس با انتقاد از نحوه اجراي سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي و تاکيد بر لزوم اجراي دقيق آن عنوان کردند که اکنون ستاد جنگ اقتصادي عليه ايران در وزارت خزانه‌داري اين کشور قرار دارد لذا بايد از حرف زدن‌ها عبور کرده و به صورت عملي اقتصاد مقاومتي را اجرا کنيم.

بعد از قرائت و بررسي گزارش کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي و نظارت بر اجراي اصل 44 قانون اساسي درباره نحوه اجراي قانون نحوه پيگيري تحقق سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي در جلسه علني امروز (چهارشنبه)، احمد اميرآبادي فراهاني عضو هيات رييسه مجلس اعلام وصول طرح اصلاح قانون نحوه پيگيري تحقق سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي را قرائت کرد.

براين‌اساس در اين طرح متن زير جايگزين ماده 3 قانون نحوه پيگيري تحقق سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي مي‌شود:

ماده 3- دولت مکلف است اجراي قوانين مربوط به سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي را در اولويت قرار داده و در لوايح ارسالي خصوصا برنامه‌هاي پنجگانه توسعه و بودجه‌هاي سنواتي اين سياست‌ها و احکام قانوني مربوط را مدنظر قرار دهد. همچنين وزير امور اقتصادي و دارايي مکلف است شاخص‌هاي مربوط به ميزان تحقق اقتصاد مقاومتي را که توسط مجمع تشخيص مصلحت نظام تدوين مي‌شود به صورت مستمر پايش کند و نتايج آن را به صورت سالانه و شش ماهه ( بسته به نوع شاخص‌ها و داده‌هاي موجود) به شوراي مذکور در ماد 1 ارائه کند.

همچنين يک ماده به عنوان ماده 5 به قانون الحاق مي‌شود.

ماده 5- دبيرخانه شوراي ماده يک و کارگروه مشترک ماده 2 در وزارت امور اقتصادي و دارايي تشکيل مي‌گردد و وزير اقتصاد به عنوان دبير در شوراي ماده 1 شرکت کرده و رياست کارگروه مشترک ماده 2 و مسئوليت پيگيري مواد 3 و 4 را نيز بر عهده خواهد داشت.

همچنين طرح تشکيل وزارتخانه‌هاي انرژي و آب و محيط زيست و تشکيل وزارت مديريت بحران اعلام وصول شد.

احمد امير آبادي فرهاني عضو هيات ريسه مجلس در پايان جلسه علني ديروز موراد اعلام وصولي را قرائت کرد.

براين‌اساس طرح اصلاح موادي از قانون آيين دادرسي کيفري و طرح تشکيل وزارت خانه‌هاي انرژي و آب و محيط زيست اعلام وصول شد.

طرح ادغام سازمان‌هاي اورژانس، مديريت بحران وهلال احمر و تشکيل وزارت مديريت بحران از ديگر موارد اعلام وصولي است.

همچنين سوال ملي رضا انصاري نماينده داراب از وزير علوم درباره برنامه وزارت علوم براي ساماندهي دانشجويان دکترا و انصراف حسين مقصودي نماينده سبزاوار از طرح سوال از وزير نيرو درباره عدم توجه به خريد کالاي ايراني اعلام وصول شد.

همچنين ديروز لايحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دستور کار جلسه علني قرار گرفت و پس از بحث و بررسي آن و اظهارات مخالفين و موافقين، با 137 راي موافق، 43 راي مخالف و 8 راي ممتنع از مجموع 220 نماينده حاضر،‌ کليات آن به تصويب رسيد.

مسعود پزشکيان که درياست جلسه علني را بر عهده داشت، در اين باره گفت که با تصميم هيات رييسه اين لايحه به صورت دو شوري بررسي مي‌شود و براي بررسي جزئيات به کميسيون اقتصادي ارجاع خواهد شد.

همچنين ديروز نمايندگان مجلس شوراي اسلامي نيز با يک فوريت طرح تسريع در تحويل لوايح مرتبط با مديريت شهري و شوراها توسط دولت مخالفت کردند.


 کواکبيان درصحن علني مجلس:
 با سر منشا‌هاي اصلي قاچاق کالا و ارز مقابله نمي‌شود اما براي کولبرها سخت‌گيري مي‌کنيم 

رييس فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي مجلس در تذکري به وضعيت اقتصادي کشور انتقاد کرد.

مصطفي کواکبيان، عضو هيات رييسه فراکسيون اميد در نشست علني ديروز مجلس شوراي اسلامي در جريان بررسي طرح اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: اين موضوع در سال 95 مطرح شده و مربوط به يک سال و نيم گذشته است در حالي که بايد متناسب با وضعيت امروز مباحث را مطرح کرد.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه وضعيت اقتصادي در شرايط کنوني بسيار متفاوت شده و بايد با توجه به وضعيت امروز مسئله قاچاق کالا و ارز بررسي شود، افزود: وضع قاچاق کالا و ارز به اندازه اي وخيم است که به عنوان نماينده مردم خجالت مي‌کشم بگويم از اين دولت با اين وضعيت اقتصادي حمايت کردم. شب مي‌خوابيم و روز بيدار مي‌شويم مي‌بينيم دلار چند هزار تومان افزايش يافته خب معلوم است که عده اي تشويق به قاچاق ارز مي‌شوند. دبيرکل حزب مردم سالاري ادامه داد: به عنوان مثال قيمت خودروها نسبت به يک ماه گذشته 20 ميليون تومان تفاوت کرده است و بعضي از مردم به ما مي‌گويند شما براي چه مي‌رويد مجلس و در آنجا چه کار مي‌کنيد؟

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينکه با اين لايحه نمي‌توان وضعيت اقتصادي را سر و سامان داد، گفت: به عقيده من نحوه برخورد با اسکله‌هاي غيرقانوني در اين لايحه ديده نمي‌شود.

رييس فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي مجلس افزود:‌ برخي به من گفتند منظور شما در مخالفت با اين لايحه در واقع سپاه و نيروهاي نظامي است،‌ خير، هرگز اينگونه نيست، سپاه که نمي‌رود کالا وارد کرده و تجارت کند، اگر سپاه باشد مسئله دفاعي خود را دنبال مي‌کند.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: عناصري در اين کشور هستند که واقعا قاچاق کالا را دارند، آنگاه ما به کولبران بدبخت گير مي‌دهيم و مي‌گوييم تو که کولبر هستي بيخود کردي که کالا جابجا مي‌‌کني.

دبيرکل حزب مردم‌سالاري با تأکيد بر لزوم مبارزه جدي با قاچاق کالا گفت: ما سرمنشأهاي اصلي قاچاق را فراموش مي‌کنيم و به افراد جزئي ايراد مي‌گيريم.

عضو هيات رييسه فراکسيون اميد با يادآوري آمار اعلام شده از سوي دولت در حوزه قاچاق کالا و ارز افزود: اميدواريم اين آمار درست باشد که مي‌گويند قاچاق کالا از 25 ميليارد دلار به 15 ميليارد دلار رسيده است، اما وضعيت جامعه غير از اين را نشان مي‌دهد.

مصطفي کواکبيان ادامه داد: اين لايحه از 19 ماه قبل تهيه شده است، با توجه به شرايط فعلي پاسخگو نيست، حتي برخي شايعه کردند که گمرک خود ايکس ري‌ها را به گونه‌اي طراحي مي‌کنند که قاچاق کالا به صورت قانوني انجام شود! رييس فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي گفت: انتظار مي‌رود اين طرح به کميسيون اقتصادي بازگردد و در شرايط فعلي لايحه‌اي که تمام منافذ قاچاق کالا و به ويژه قاچاق ارز را ببندد، ارائه شود.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: قديم‌ها مي‌گفتند که يک جمشيد بسم الله بوده است در چهار راه استانبول اون باعث مي‌شده که قيمت ارز بالا برود الان که اين جمشيد بسم الله‌ها نيستند ولي باز هم وضعيت اقتصادي وضعيت خوبي نيست. از نظر من علتش اين است که بايد مشخص کنيم صرافي‌هاي قانوني چطور کار بکنند. خلاصه عرض بنده اين است که اگر مخالفت بکنند شايد به کميسيون برود برخي ازمواد قانوني اصلاح شود تا ما شرمنده مردم نباشيم. کساني که ما براي افزايش چند درصدي حقوقشان چندين ساعت بحث مي‌کنيم اما آن‌ها شب خوابيدند و صبح بلند شدند ارزش پولشان کم شد.


 27 خرداد روز جهاني بيابان‌زدايي 
نويسنده : فرهنگ شکوهي

خوشبختانه همه ما پي‌برده و متوجه شده‌ايم که زندگي و حيات ما در کنار طبيعت و به مدد مواهب خدادادي است. اگر اين هواي پاک، اين آب سالم و شفاف اين همه درخت و سبزه و ديگر زيبايي‌هاي دل‌انگيز روح پرور حول و حوش زندگي خود را نداشتيم چقدر ادامه حيات براي ما دشوار و غيرقابل تحمل بود. وقتي دريافته‌ايم که يک درخت، يک نهر آب روان در حاشيه راه و گذر و حتي يک بوته خار در زندگي و روحيه ما اثربخش است بايد درحفظ و نگهداري طبيعت و احساس مسئوليت و وظيفه در برابر تخريب آن کوشا باشيم و نگذاريم اندک مظاهر طبيعت که در کنار ماست دچار آسيب و خرابي گردد.

شنيدن واژه بيابان وحشت‌زا و رعب‌آور است و بشر به انجا رسيده است که ديگر نگذارد به وسعت بيابان‌ها افزوده شود و دنياي به اين عظمت دستخوش بيابان‌هاي خشک و بي‌آب و علف و عاري از حيات و بهره‌مندي گردد. ديگر به روزگار و زماني رسيده‌ايم که با وجود بيابان‌هاي خشک و عاري از جنبنده‌اي براي زيست و وسعت بزرگي از کوير که کشور ما را احاطه کرده است و اين خشکسالي‌هاي مدام و رو به گسترش که دامنگير همه نقاط دنيا شده است واقعا نگذاريم حتي بوته‌اي خار در زير دست و پاي ما نابود شود و از بين برود چرا که ديگر بوته خار ديگري با اين طبيعت خشک جاي آن را نمي‌گيرد. بايد به مردم و به ويژه به افراد و گروه‌هايي که به عنوان دوستدار طبيعت و گردشگر به عنوان گردش‌هاي علمي و مطالعاتي به دشت و کوه و طبيعت مي‌زنند به طور جدي توصيه و گوشزد کنيم که تفريح و گردش و برنامه‌هاي گروهي آنها شکستن و نابود کردن بوته‌هاي محافظ بيابان و عامل جلوگيري از شن‌هاي روان و تخريب يشتر بيابان‌ها نباشد و همواره هموطنان و به ويژه دانش‌آموزان و افراد کم سن و سال را به حفظ و حراست درختان محيط زيست و حواشي رفت و آمد و محدوده فعاليت خود و هر نقطه ديگر از شهر و ديارمان توصيه و تحريص کنيم که البته در اين مهم رسانه‌ها و وسايل ارتباط جمعي به ويژه صدا و سيما نقش عمده‌اي دارند که در اين راستا و از هفته قبل با برنامه‌ريزي‌هاي کامل و مفصل و استفاده از صاحبنظران و افراد خبره در اين امر و با ارائه آمار و اطلاعات مستدل و مفيد همه افراد را در اين امر مهم بيدار و در حفظ و حراست مقدار ناچيز طبيعتي را که در کنار ماست، سعي وافر به خرج دهيم.


 فرمان رييس جمهوري به دستگاه‌هااجناس داخل انبارها به سرعت روانه بازار شوند 

رئيس دفتر رئيس جمهوري موضوع گراني را از مهمترين موضوعات مطرح شده در نشست امروز هيات دولت عنوان کرد و گفت: رييس جمهوري امروز بر اين مساله تاکيد کردند و دستور دادند براي مهار گراني همه دستگاه‌هاي ذيربط ورود کنند و اجناس داخل انبارها به سرعت در اختيار مردم قرار گيرد.

به گزارش ايرنا، «محمود واعظي » روز چهارشنبه در پايان جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران افزود: در حال حاضر شاهد هستيم حتي بخش‌هايي که ارز چهارهزار و 200 توماني دريافت مي‌کنند، محاسباتي که براي فروش مي‌کنند با ارز بالاتر است و رييس جمهوري خواست تمام دستگاه‌هاي ذيربط به اين موضوع رسيدگي کنند. از طرف ديگر، اجناسي که در انبارها هست بايد به سرعت روانه بازار شود و در اختيار مردم قرار گيرد.

رئيس دفتر رئيس جمهوري درباره گراني خودرو گفت: طي چند روز گذشته، فضاي رواني و احساسي ايجاد شد و در جلسه امروز خواسته شد که خودروسازان با قيمت‌هاي مصوب، خودرو را در اختيار مردم قرار دهند.

واعظي با بيان اينکه موضوع گراني از موضوعات جدي است، گفت: رييس جمهوري امروز بر اين مساله تاکيد و همه وزيران و دستگاه‌ها را مسئول کردند و قرار شد روز دوشنبه هفته آينده ايشان جلسه اي براي تصميم گيري نهايي داشته باشند.

رئيس دفتر رئيس جمهوري ادامه داد: در رابطه با ارز هم مواردي که ثبت سفارش مي‌کنيم، ارز 4 هزار و 200 توماني در اختيار آن‌ها قرار مي‌دهيم و مشکلي در اين زمينه نداريم. وي در پاسخ به اينکه آيا دستورالعمل خاصي هم در باره اين موضوع تهيه شده است، اظهار داشت: در جلسه امروز اولويت‌ها تعيين شد اما بايد توجه داشت که اين مسائل موضوعاتي است که بايد با اصناف، توليد کنندگان، اتاق بازرگاني و بخش خصوصي مشورت شود تا براي اجراي آن اقناع صورت گيرد.وي در پاسخ به سوالي درباره مسکوت ماندن لايحه الحاق ايران به کنوانسيون مبارزه با تروريسم و اينکه برخي به دنبال حداکثر سازي مطالبات از دولت هستند، گفت: ما از طرف دولت از رهبري قدرداني مي‌کنيم که دستور دادند جلسه سران قوا براي موضوعات اقتصادي برگزار شود.تاکنون دو جلسه تشکيل شده و جلسه سوم هم در آينده نزديک برگزار خواهد شد.

وي خاطرنشان کرد:الان شرايط کشور به گونه اي است که اتاق‌هاي فکر در منطقه و آمريکا و رژيم صهيونيستي تشکيل شده تا از فرصت خروج امريکا از برجام استفاده کنند و بطور مرتب سيگنال‌هاي منفي براي افکار عمومي بفرستند.

ادامه در صفحه 4