تاریخ 1397/03/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4781 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس اداره ميراث فرهنگي شاهرود:
 پيگيري ثبت مجموعه آثار تاريخي شهرستان شاهرود در دستور کار قرار دارد 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس اداره ميراث فرهنگي شاهرود گفت: پيگيري ثبت مجموعه آثار تاريخي شهرستان در دستور کار قرار دارد، و ثبت مفاخر شاهرود در فهرست ميراث جهاني نيازمند مطالبه عمومي است.

حميدرضا حسني بابيان اينکه از روند ثبت جهاني مجموعه خرقان و بايزيد بسيار استقبال مي‌کنيم، ابراز داشت: پرونده ثبت جهاني مفاخر و مجموعه تاريخي بسطام و خرقان از سال 87 در فهرست موقت آثار جهاني قرار گرفت و چندين بار با معاون رئيس‌جمهور و مسئولان پيرامون آن مکاتباتي انجام شد.

وي افزود: يکي از مشکلات موجود براي ثبت آثار ملي در فهرست جهاني پذيرفتن يک اثر در طول سال است که متأسفانه مجموعه ثبت جهاني آثار ملي هنوز به 20 مورد نرسيده است و بايد براي تحقق اين مطالبه جمعي تلاش کنيم.

رئيس اداره ميراث فرهنگي شاهرود با بيان اينکه پايگاه ميراث فرهنگي بسطام و خرقان فعال است، ابراز داشت: يکي از عمده‌ترين اقدامات اين دو پايگاه پيگيري موضوع ثبت جهاني اين دو اثر است که کاري زمان‌بر و نيازمند اعتبارات قابل‌توجه است.

وي با ابراز اينکه هم‌اکنون پتانسيل‌هاي بسيار خوبي در شهرستان براي پذيرش توريسم فرهنگي وجود دارد، افزود: طرح توسعه هتل‌ها، واحدهاي بومگردي، وجود يک هزار و 500 تحت هتل، دارا بودن ظرفيت بالغ‌بر 700 نفر اقامت يعني اشتغال خوب در حوزه گردشگري که روند ثبت جهاني مجموعه بايزيد و شيخ ابوالحسن خرقاني مي‌تواند به داشته‌هاي شهر اضافه کند.

حسني اضافه کرد: براي راهنمايان تور در خصوص مجموعه آثار تاريخي آموزش‌هايي ارائه شد، اما به‌صورت کلي به افرادي که در حوزه عرفان مطالعه داشته باشند نياز داريم تا ضمن معرفي شخصيت‌ها و مفاخر شهر براي علاقه‌مندان به مطالعه بيشتر، کتب مرتبط را معرفي کند.


 ديباج ميزبان دو جشنواره ملي
 ديباج ميزبان جشنواره هاي"اقوام شمال و شمال‌شرق ايران" و "شيردوشان" 

سرويس خبر

مدير کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان گفت: جشنواره امامدر (شيردوشان) تبديل به برند ديباج دامغان شده است.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان «محمد جهانشاهي» در ديدار با شهردار و اعضاي شوراي شهر ديباج، افزود: با توجه به برگزاري جشنواره امامدر در چهار سال گذشته، شهر ديباج در بين گردشگران با اين جشنواره شناخته مي‌شود.

وي با تاکيد بر اينکه تاثير اقتصادي اين جشنواره بايد در ديباج ديده شود، گفت: جشنواره امامدر بايد با فراهم کردن زمينه اقامت گردشگران، فروش محصولات لبني و توليدات صنايع دستي، زمينه‌ساز توسعه گردشگري ديباج باشد.

جهانشاهي خواستار راه اندازي واحدهاي اقامتي بوم‌گردي در ديباج شد و افزود: اين منطقه ظرفيت راه‌اندازي بيش از 20 اقامتگاه بوم‌گردي را دارد.

وي با بيان اينکه گردشگري زمينه‌ساز توسعه صنايع‌دستي، حمايت از مردم و اقتصاد محلي است، گفت: يکي از رويکردهاي اصلي اين اداره کل توسعه گردشگري رويداد محور است.

مدير کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان از پرداخت تسهيلات به متقاضيان در حوزه‌هاي گردشگري، راه اندازي کارگاه صنايع‌دستي، اقامتگاه بوم‌گردي و... خبر داد و افزود: از تمامي طرح‌هايي که زمينه‌ساز رشد گردشگري ديباج باشد حمايت مي‌شود.

شهردار ديباج نيز در اين ديدار با اشاره به ثبت جشنواره امامدر در فهرست ميراث ملي در سال 1392 گفت: اين جشنواره هر ساله در جوار امامزاده محمد ديباج برگزار مي‌شود.

«مجتبي سفيديان» با بيان اينکه جشنواره امامدر امسال، يکم تيرماه برگزار مي‌شود، افزود: ديباج طي هفته‌هاي آينده ميزبان دو جشنواره بزرگ ملي است.

وي گفت: علاوه بر جشنواره امامدر، اين شهر در روز سي و يکم خرداد ماه ميزبان جشنواره اقوام شمال و شمال شرق کشور است.

سفيديان با اشاره به اينکه ديباج داراي ظرفيت بالايي براي جذب گردشگر است، افزود: ايجاد زيرساخت‌ها، زمينه‌ساز توسعه گردشگري ديباج است.

وي گفت: مرمت و ساماندهي منطقه، راه‌اندازي رستوران سنتي، زائرسرا، تالار و.... از جمله برنامه‌هاي در نظر گرفته شده براي توسعه گردشگري ديباج است.

شهردار دامغان با بيان اينکه ديباج جزء اقليم‌هاي داراي آب و هواي پاک و مطبوع است، خواستار توجه بيشتر به امامزاده محمد ديباج، محوطه‌سازي امامزاده، توجه به منطقه سرچشمه، مرمت منطقه تاريخي چارطاقي، درخت کهنسال دو هزار و 500 ساله منطقه و... شد.

جشنواره امامدر (آئين سنتي شيردوشان) هرساله با انجام شير دوشي و قرباني کردن گوسفندان و تقسيم بخشي از آن بين نيازمندان در جوار امامزاده محمد ديباج برگزار مي‌شود.

دامداران اين منطقه هرساله هنگام بردن دام‌ها به کوهستان به سمت بارگاه امامزاده محمد ديباج آمده و شير دوشي سال را با صلوات مکرر بر محمد و آل محمد(ص) آغاز مي‌کنند و هر دامدار نيمي از شير گله خود را بين مردم و مستمندان تقسيم و نيم ديگر را به متولي امامزاده تقديم مي‌کند، تا با فروش آن بخشي از هزينه‌هاي اين مکان مقدس تأمين شود.


 سرويس خبر 

گشايش نمايشگاه کتاب علوم قرآني در سمنان

سرويس خبر

باحضور کتابفروشان وناشران شهرستان سمنان نمايشگاه کتاب علوم قرآني در هفته پاياني ماه مبارک رمضان در سمنان گشايش يافت.

مجتبي نورمحمدي سرپرست امور قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان با اعلام اين مطلب، گفت: نمايشگاه کتاب علوم قرآني سمنان با هدف آشنايي بيشتر با قرآن کريم و ترويج فرهنگ قرآني و همچنين ارائه کتب و ادعيه و قرآن با قيمت مناسب و تخفيف ويژه گشايش يافته است.

وي با بيان اينکه نمايشگاه کتاب علوم قرآني سمنان با محوريت علوم قرآني برگزار شده است، خاطرنشان کر: فرصت خوبي است تا اقشار مختلف مردم خصوصا جوانان با مطالعه و بررسي درباره مسائل قرآني شناخت بيشتري در اين حوزه پيدا کنند و ماه مبارک رمضان نيز بهترين فرصت براي انس با قرآن است و تمسک به کتاب خدا انسان را به آرامش مي رساند و کتاب خدا بهترين راهنما براي هدايت انسان‌ها است.

نورمحمدي همچنين افزود: در اين نمايشگاه نرم‌افزار و كتاب‌هايي با مضامين علوم قرآني، قرآن، نهج‌‌البلاغه، مفاتيح‌‌الجنان، معارف و كودك و نوجوان در معرض ديد عموم قرار گرفته است که علاقمندان در صورت تهيه بن از محل نمايشگاه مي‌توانند کتاب‌هاي موجود را با 50 درصد تخفيف و در صورت خريد از محل غرفه کتاب‌ها با 10 درصد تخفيف بيشتر خريد نمايند.

نمايشگاه کتاب علوم قرآني سمنان از بيستم الي 31 خرداد ماه صبح‌ها از ساعت 10 تا 12 و بعداز ظهرها از ساعت17 تا 23 در محل بلوار وليعصر، روبروي پارک سنگي پذيراي علاقمندان است.

لازم به توضيح است که اين نمايشگاه با همکاري معاونت قرآن وعترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و دفتر قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان، مجتمع فرهنگي هنري کومش و جمعي از کتابفروشان و ناشران شهرستان سمنان و موسسه نمايشگاهي برپا شده است.

برگزاري مراسم معارفه معاون فني و عملياتي شرکت

ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه شاهرود

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

روابط عمومي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه شاهرود از انتصاب معاونت فني و عملياتي جديد در اين منطقه خبر داد.به گزارش روابط عمومي منطقه: سبحان رجب‌پور مدير شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه شاهرود طي حکمي مهندس عبدالحسين ناصحي را به سمت معاونت جديد فني و عملياتي در منطقه شاهرود منصوب کرد. مراسم معارفه مهندس عبدالحسين ناصحي با حضور روساي ستادي و عملياتي در دفتر مدير منطقه برگزار گرديد، رجب‌پور ضمن آرزوي موفقيت براي مهندس ناصحي، از زحمات و خدمات مهندس علي‌اکبر عرب‌عامري معاونت سابق قدرداني نمود.لازم به ذکر است: مهندس ناصحي متولد 1340، داراي مدرک مهندسي مکانيک و بيش از 20 سال سابقه کار در شرکت ملي پخش را در کارنامه کاري خود دارد.