تاریخ 1397/03/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4781 برو جستجو جستجوی پیشرفته   استاندار سمنان تصريح کرد؛
 تأمين آب اولويت نخست تخصيص بودجه 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

استاندار سمنان با تأکيد بر اينکه سمنان با چالش جدي کمبود آب مواجه است گفت: تأمين آب موردنياز استان سمنان در اولويت تخصيص بودجه قرار دارد.

سيد‌شهاب‌الدين چاووشي در جلسه شوراي برنامه‌ريزي و توسعه و ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان اظهار داشت: يکي از مهم‌ترين اولويت‌ها و استراتژيک اصلي استان سمنان تأمين آب موردنياز مردم است.

وي با تأکيد بر اينکه استان سمنان با چالش جدي کمبود آب مواجه است، افزود: فرهنگ‌سازي براي کاهش مصرف آب در دستور کار مديران مربوطه قرار گيرد.

استاندار سمنان با بيان اينکه کمبود آب بايد به يک باور همگاني تبديل شود، تصريح کرد: عدم مديريت صحيح در مصرف آب مشکلات عديده‌اي را در آينده ايجاد مي‌کند و بايد براي مقابله با اين مشکلات اقدامات مؤثر انجام شود.

وي با بيان اينکه شناسايي نيازها و ظرفيت‌هاي موجود براي تأمين آب موردنياز در دستور کار مسئولان قرار گيرد، اذعان کرد: استان سمنان در شرايط بحراني معين پايتخت قرار دارد و بايد نسبت به تقويت زير ساخت‌هاي موجود به‌ويژه در حوزه آب توجه ويژه‌اي داشته باشيم.

چاووشي از حفر چند چاه آب جديد در استان سمنان خبر داد و گفت: در حال حاضر وضعيت نامطلوبي در منابع آبي شهرستان‌هاي استان سمنان وجود دارد که با راه‌اندازي اين چاه‌ها بخشي از مشکلات رفع مي‌شود.

وي ابراز داشت: سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان سمنان بايد اعتبارات بخش آب‌رساني و طرح‌هاي آبي استان را توجه ويژه‌اي داشته باشد.

استاندار سمنان با اشاره به در پيش رو بودن سفر وزير نيرو به سمنان يادآور شد: احصاء نيازها و ظرفيت‌هاي موجود در استان سمنان براي پيگيري از وزارت نيرو در دستور کار مسئولان مرتبط با اين بخش قرار گيرد.

وي اضافه کرد: رفع مشکلات پروژه‌هاي انتقال آب در استان سمنان از ديگر مواردي است که بايد از وزارت نيرو پيگيري شود، تا از هدر رفت سرمايه‌هاي اين استان جلوگيري شود.

چاووشي با تأکيد بر اينکه با "آب" و "نان" مردم نمي‌توان شوخي کرد گفت: اجراي طرح‌هاي آبخوان‌داري براي احياي قنوات استان سمنان در دستور کار قرار گيرد.

وي با بيان اينکه دولت از طرح‌هاي آبخوان‌داري و آبخيزداري حمايت ويژه‌اي دارد تصريح کرد: با اجراي برنامه‌هاي اين شورا بايد در هرسال 10 درصد از مصرف آب استان سمنان کاهش يابد.استاندار سمنان با اشاره به اينکه بخش عمده‌اي از آب مصرفي استان سمنان در حوزه کشاورزي است بيان کرد: اصلاح الگوي کشت از شاخص‌ترين برنامه‌هاي دولت براي تحقق اين هدف است.


 ??? ميليارد ريال تسهيلات رونق توليد در استان سمنان پرداخت مي‌شود 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت: 225 ميليارد ريال تسهيلات رونق توليد در استان سمنان پرداخت مي‌شود.

بهروز اسودي در جلسه کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد استان سمنان اظهار داشت: 11 واحد صنعتي استان سمنان براي دريافت تسهيلات رونق توليد به بانک‌هاي عامل استان سمنان معرفي شدند.

وي با اشاره به اينکه 225 ميليارد ريال تسهيلات رونق توليد به اين واحدها پرداخت مي‌شود افزود: با پرداخت اين تسهيلات بالغ‌بر 89 نفر در بخش صنعت استان سمنان مشغول به کار مي‌شوند.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان با بيان اينکه تاکنون 496 واحد صنعتي براي دريافت اين تسهيلات به بانک‌هاي عامل معرفي شدند، اعلام کرد: بيش از 10 هزار ميليارد ريال تسهيلات به اين واحدهاي صنعتي پرداخت مي‌شود.

وي با تأکيد بر اينکه پرداخت اين تسهيلات بالغ‌بر 5 هزار فرصت شغلي جديد در استان سمنان ايجاد مي‌کند اذعان کرد: تسريع درروند پرداخت تسهيلات و رسيدگي به امور بانکي متقاضيان در اولويت نخست قرار دارد.

اسودي با بيان اينکه پرونده 50 طرح صنعتي استان سمنان در بانک‌هاي عامل براي پرداخت تسهيلاتي به درش يک هزار و 300 ميليارد ريال در دست بررسي است خاطرنشان کرد: 827 واحد توليدي استان سمنان در اين مدت تسهيلات رونق توليد باارزش بيش از 5 هزار و 200 ميليارد ريال دريافت کردند.

وي ابراز داشت: در اين مدت براي رفع موانع توليد در استان سمنان مشکلات 584 واحد توليدي استان سمنان بررسي ‌شده است.

رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان بيان کرد: 67 درصد از مصوبات اين کارگروه اجرايي شده است و باقي‌مانده آن براي رفع موانع موجود در مسير توليد در دست اقدام است.


 سرپرست واحد مهندسي خوردگي منطقه شمال شرق:
 پوشش 582 کيلومتر از خطوط لوله نفت منطقه شمال‌شرق کشور تعويض شد 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

سرپرست واحد مهندسي خوردگي شرکت خطوط لوله ومخابرات نفت منطقه شمال شرق از تعويض پوشش582 کيلومتر خطوط لوله اين منطقه خبر داد وگفت: اين امر براي جلوگيري از آلودگي‌هاي زيست‌محيطي انجام شد.

به گزارش روابط عمومي شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال‌شرق، عليرضا کاظمي با بيان اين مطلب که يکي از مهمترين شرح وظايف واحد مهندسي خوردگي حفاظت از خطوط لوله به عنوان يک سرمايه ملي، با تعويض پوشش به موقع است، افزود: شناسايي نقاط آسيب‌پذير و تعويض پوشش 582 کيلومتر از خط لوله انتقال فرآورده‌هاي نفتي حوزه عملکرد اين منطقه با هدف ايمن‌سازي خطوط لوله و جلوگيري از آلودگي‌هاي زيست محيطي، به صورت مستمر و دائمي انجام شده و ساير نقاط نيز با رعايت اصل اولويت در حال انجام است.

وي ادامه داد: از اين مقدار 106کيلومتر مربوط به خط لوله 22 اينچ ري- سمنان، 103کيلومتر مربوط به خط 22 اينچ سمنان- شاهرود، 172 کيلومتر خط 20 اينچ شاهرود-سبزوار، 138 کيلومتر خط20 اينچ سبزوار- مشهد، 36 کيلومتر خط10 اينچ شاهرود- علي‌آباد و 27 کيلومتر خط هشت اينچ امام تقي- تربت حيدريه است.

سرپرست واحد مهندسي خوردگي شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه شمال شرق خاطرنشان کرد: در حال حاضر همکاران ما در پروژه تعويض پوشش 13 کيلومتر از خط لوله 20 اينچ سبزوار- مشهد از کيلومتر 794 تا 807 مشغول به کار هستند که اين پروژه حدود 80 درصد پيشرفت فيزيکي دارد.

کاظمي با اشاره به شروع پروژه تعويض پوشش 400 کيلومتري خط لوله 22 اينچ سمنان- شاهرود، گفت: پنج کيلومتر از خط 22 اينچ ري- سمنان به علت وجود خوردگي‌هاي زياد تعويض و 26 متر کامپوزيت بر روي خوردگي‌ها انجام شده است.

به گفته وي، اين اقدام با نظارت دقيق و مستمر کارکنان واحد مهندسي خوردگي، تعميرات خط، بازرسي فني و اچ‌اس‌اي به منظور جلوگيري از هرگونه آسيب و حادثه احتمالي به لوله به درستي و با کمترين زمان ممکن انجام مي‌گيرد.

سرپرست واحد مهندسي خوردگي شرکت خطوط لوله ومخابرات نفت منطقه شمال شرق، تعويض پوشش را يکي از عوامل مهم براي حفاظت از خطوط لوله در مقابل خوردگي دانست و خاطرنشان کرد: بيش از 40 سال از عمر پوشش اوليه خطوط لوله اين منطقه مي‌گذرد، لذا براي اجراي پروژه‌هاي تعويض پوشش با توجه به اولويت‌بندي بر اساس نتايج پيکراني هوشمند مصمم هستيم.


 بازگشت گورخر ايراني به پارک ملي کوير پس از ?? سال 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل حفاظت محيط‌زيست استان سمنان با اشاره به انقراض نسل گورخر ايراني در پارک ملي کوير گفت: پس از 33 سال نسل گورخر ايراني دوباره به پارک ملي کوير بازمي‌گردد.

عباسعلي دامنگير در نشست خبري با اصحاب رسانه اظهار داشت: 33 سال است که نسل گورخر ايراني در پارک ملي کوير گرمسار به دلايل متعددي از جمله خشکسالي، شکار و ... منقرض‌شده است اما پيگيري‌هايي براي بازگشت اين‌گونه حيات‌وحش در معرض انقراض انجام‌شده و به‌زودي گورخر ايراني به پارک ملي کوير بازمي‌گردد. وي با بيان اينکه طرح مطالعاتي براي بازگشت گورخر ايراني انجام‌شده است افزود: سايت تکثير و پرورش گورخر در توران ايجادشده و به‌زودي انتقال و احيا اين گونه حيات‌وحش به پارک ملي کوير انجام مي‌شود.

مديرکل حفاظت محيط‌زيست استان سمنان اضافه کرد: تعدادي از گورخرهاي ايراني که قرار است، به زيستگاه‌هاي اصلي خود يعني پارک ملي کوير بازگردند از استان کرمان تأمين‌ شده است.

پيگيري محيط‌زيست استان براي خروج دام

از مناطق حفاظت‌شده

مديرکل محيط‌زيست استان سمنان از پيگيري اين اداره کل براي خروج دام از مناطق حفاظت‌شده استان خبر داد و گفت: در اين راستا نيز اقدام خوبي انجام ‌شده است.

دامنگير از کمبود اعتبار براي خريد سامانه‌هاي عرفي خبر داد و گفت: علي‌رغم کمبود اعتبار تاکنون چهار سامانه عرفي از هشت سامانه موجود در استان خريداري‌شده و مابقي نيز خريداري مي‌شوند.

وي با بيان اينکه استان سمنان داراي پتانسيل‌ خوبي در بخش گونه‌هاي گياهي و جانوري دارد، افزود: اين استان ميزبان گونه‌هاي نادري از حيات‌وحش مانند پوز پلنگ آسيايي است که بيشترين مشاهدات يوز نيز در استان سمنان بوده است.

مديرکل محيط‌زيست استان سمنان با اذعان به اينکه اقدامات متعددي براي حفاظت از اين گونه‌هاي نادر در استان در حال انجام است، تصريح کرد: در حال حاضر 18 پاسگاه محيط‌باني در استان وجود دارد و تعداد 8 پاسگاه نيز در حال ساخت است.

دامنگير از تجهيز يگان‌هاي خودرويي اين اداره کل در اين راستا خبر داد و افزود: 36 خودرو عملياتي تاکنون تجهيز شده است. وي از اجراي طرح مديريت مناطق به‌عنوان يکي از برنامه‌هاي کاري اين اداره کل نام برد و گفت: توانمندسازي جوامع محلي و استفاده از کمک‌هاي و مشارکت مردم يکي از اولويت‌ها است که بايد در حفظ محيط‌زيست از آن بهره برد و ما در حال حاضر به اين سمت حرکت مي‌کنيم، تا از توان خود جوامع محلي براي حفاظت از محيط‌زيست بهره‌گيري کنيم.

سال گذشته 15 يوزپلنگ آسيايي

در استان سمنان مشاهده شد

مديرکل محيط‌زيست استان سمنان با بيان اينکه استان سمنان يکي از زيستگاه‌هاي مهم يوزپلنگ آسيايي است، گفت: اين گونه حيات‌وحش در پارک ملي توران وجود دارد و سال گذشته نيز تعداد 15 در اين منطقه رؤيت شد و استان سمنان نسبت به سايز زيستگاه‌هاي اين گونه بيشترين مشاهده را داشت.

دامنگير با بيان اينکه اقدامات متعددي براي حفاظت ازاين‌گونه نادر در استان در حال انجام است، افزود: وجود طعمه مناسب، فرهنگ‌سازي انجام‌شده در راستاي حفاظت از اين گونه نادر حيات‌وحش و همچنين مشارکت مردم در حفظ حيات‌وحش و امنيت موجود در اين زيستگاه از مواردي است که سبب شده تا اين زيستگاه براي يوز آسيايي بسيار مناسب باشد.

وي با اشاره به خشکسالي‌هاي متعدد رخ‌ داده در استان گفت: تأمين علوفه، آبرساني لازم براي کاهش تبعات خشکسالي و حفظ حيات‌وحش استان انجام ‌شده است.

کمبود شديد محيط‌بان براي حفاظت از عرصه‌هاي زيست‌محيطي استان سمنان

مديرکل محيط‌زيست استان سمنان از کمبود شديد محيط‌بان براي حفاظت از عرصه‌هاي زيست‌محيطي اين استان خبر داد و گفت: يکي از مشکلات که با آن مواجه هستيم کمبود نيروي محيط‌بان بوده و استان سمنان از نظر سرانه محيط‌بان با استاندارد‌ها و نرم بين‌‌المللي فاصله زيادي دارد.

دامنگير گفت: در مجموع 130 محيط‌بان وظيفه حفاظت از عرصه‌هاي زيست‌محيطي استان را به عهده دارند، در حالي‌ که در نرم‌هاي بين‌المللي براي هر 3 تا 5 هزار هکتار يک محيط‌بان نياز است اما در استان هر محيط‌بان عرصه بيشتر را پوشش و حفاظت مي‌کند.

به گفته وي استان سمنان داراي 2 ميليون و 300 هکتار مناطق حفاظت‌شده است و اين مهم به اين معنا نيست که نيروهاي محيط‌باني تنها از اين مناطق حفاظت کرده و بر اراضي ديگر هيچ پايشي انجام نمي‌شود بلکه محيط‌بانان استان سمنان هرکدام 15 هزار هکتار را پوشش مي‌دهند.


 سرويس خبر 

530 هزار شغل جديد در حوزه صنعت،

معدن و تجارت کشور ايجاد مي‌شود

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

قائم‌مقام وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: 530 هزار شغل جديد در حوزه صنعت، معدن و تجارت کشور تا پايان سال 97 ايجاد مي‌شود.

رضا رحماني در حاشيه بازديد از واحدهاي صنعتي استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: سال گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت در سراسر کشور بالغ‌بر 450 هزار شغل ذر بخش‌هاي صنعتي، معدني و تجاري ايجاد کرده است.

وي با بيان اينکه امسال با توجه به لزوم توسعه و گسترش ظرفيت‌هاي موجود براي ايجاد بالغ‌بر 530 هزار شغل جديد در اين بخش برنامه‌ريزي‌شده است افزود: سال گذشته بالغ‌بر 250 هزار شغل جديد در حوزه تجارت و واحدهاي صنفي ايجاد شد که امسال براي ايجاد 280 هزار شغل در اين بخش برنامه‌ريزي‌شده است.

قائم‌مقام وزير صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه شغل‌هاي مربوط به بخش صنايع در سال 96 بالغ‌بر 120 هزار شغل بود، تصريح کرد: امسال با توجه به سياست‌هاي جديد دولت در امر اشتغال و سرمايه‌گذاري در اين بخش به ايجاد 130 هزار شغل جديد افزايش ‌يافته است. وي با اشاره به رويکردهاي وزارت صنعت، معدن و تجارت براي ايجاد اشتغال خاطرنشان کرد: پرداخت تسهيلات بازسازي و نوسازي معادن و توسعه واحدهاي صنعتي و توليدي در بخش‌هاي مختلف ازجمله رويکرد حيا شاخص اين وزارت خانه در سال جديد است.

رحماني گفت: تقويت و توسعه استارت آپ‌ها و ايجاد اشتغال در اين بخش از ديگر اولويت‌هاي وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

مديريت مصرف آب در دستور کار

شهروندان سمناني قرار گيرد

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب شهري استان سمنان با بيان اينکه سطوح منابع آبي در استان سمنان به‌شدت کاهش‌يافته است، گفت: مديريت مصرف آب در دستور کار شهروندان قرار گيرد.

محمد طاهري در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خشکسالي و کمبود بارش باران منجر به کاهش چشمگير سطوح منابع آبي در استان سمنان است.

وي افزود: ظرفيت آب قنات گل رودبار سال گذشته 165 مترمکعب ظرفيت داشت که امسال با توجه به کاهش نزولات آسماني حجم آب ذخيره‌شده در آن به 106 مترمکعب در ثانيه کاهش يافت.

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب شهري استان سمنان بيان کرد: آب موردنياز شهرها از طريق بارش برف و باران ذخيره‌سازي مي‌شود و باوجود کاهش نزولات آسماني احتمال وقوع خسارت‌هايي ناشي از پديده مخرب خشک‌سالي وجود دارد. وي با تأکيد بر لزوم صرفه‌جويي در مصرف آب و کنترل برداشت‌هاي نامتعارف از چاه‌هاي آب استان سمنان در دستور کار قرار گيرد، اذعان کرد: شهرستان سمنان به‌شدت درگير چالش کم‌آبي است، چراکه دو منبع مهم ذخيره آب در اين منطقه با افت شديد آب مواجه شده است.

طاهري با اشاره به اينکه چشمه روزيه سال گذشته با 440 مترمکعب در ثانيه آب موردنياز مردم اين منطقه را تأمين مي‌کرد، تصريح کرد: اکنون سطح آب موجود در اين چشمه 270 مترمکعب در ثانيه رسيده است. وي ابراز داشت: در حال حاضر از حداکثر توان چاه‌هاي آب و منابع آبي براي تأمين آب شرب موردنياز مردم سمنان استفاده مي‌شود و عدم صرفه‌جويي در مصرف آب در ايام تابستان چالش‌هاي جدي را به دنبال دارد.

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب شهري استان سمنان بيان کرد: با توجه به کمبود منابع آبي در اين ايام در ساعات اوليه شب و پس از سحر به‌شدت با افت فشار آب مواجه هستيم.

تصويب دو پروژه تحقيقاتي

در شرکت توزيع برق استان سمنان

سرويس خبر

درنخستين جلسه کميته تحقيقات شرکت توزيع برق استان در سال 97، دوپروژه تحقيقاتي بررسي و تصويب شد.

دبير کميته تحقيقات شرکت توزيع برق استان بيان داشت: تحليل رفتار مصرفي و تخمين تابع تقاضاي برق مشترکين خانگي، تجاري، صنعتي و کشاورزي شهرستان ميامي به عنوان اولين پروژه تحقيقاتي مصوب است که در اين نشست پيرامون آن بحث و تبادل‌نظر صورت گرفت.

مهندس حسين خسروي افزود: به کارگيري فناوري‌هاي raspberry pi، BPL وSSR در جمع‌آوري، ارسال و دريافت اطلاعات به همراه کنترل از راه دور تجهيزات ايمني و الکتريکي پست‌هاي 20کيلوولت زميني، دومين پروژه تحقيقاتي مصوب شده در اين جلسه محسوب مي‌شود. وي يادآور شد: در سال گذشته 11جلسه کميته تحقيقات برگزار شده و در مجموع 23 پروژه تحقيقاتي دريافت، 19 مورد بررسي، شش پروژه در حال اجرا يا خاتمه يافته و چهار مورد نيز به عنوان پروژه‌هاي عملياتي در حال بررسي مجدد مي‌باشند.


 پيشنهاد هفت قُرقگاه زيست محيطي در استان 

سمنان- ايرنا- تعريف و تصويب قرقگاه اختصاصي در مناطقي که قابليت حفاظت زيست محيطي دارد راهبرد سال‌هاي اخير سازمان حفاظت محيط زيست است که در سمنان هفت منطقه تعريف شده است.

به گزارش ايرنا، حفاظت زيست محيطي از تمام عرصه هاي طبيعي و بکر سرزميني از سوي سازمان حفاظت محيط زيست ممکن نيست به همين منظور، اين سازمان با تعريف قرقگاه اختصاصي در مناطقي که ضرورت و قابليت حفاظت داشته باشند، سعي در مراقبت از حيات وحش، چرخه زيستي گياهي و جانوري و ساير موارد مربوط به محيط زيست دارد.

حفاظت از عرصه هاي زيست محيطي با مصوبه و به صورت دستوري و حتي با افزايش محيط بانان ميسر نمي شود مگر اين که از توان جوامع محلي و مردمي که حيات زيستي آنها به اين عرصه ها وابسته است ميسر مي شود.

از سوي ديگر ايجاد انگيزه براي جوامع محلي براي مراقبت و حفاظت از عرصه هاي زيست محيطي به ايجاد اشتغال براي آنان در مسيري وابسته به همين عرصه ها بستگي دارد، به همين منظور سازمان حفاظت از محيط زيست طرحي به نام قرقگاه اختصاصي را در دستور کار قرار داده است.

مديرکل حفاظت محيط زيست استان سمنان روز دوشنبه در نشست خبري به مناسبت هفته محيط زيست گفت: سال گذشته قرقگاه جاشلوبار در شهرستان مهدي شهر استان به تصويب شوراي عالي حفاظت محيط زيست رسيد.

عباسعلي دامنگير افزود: در زمان حاضر هفت قرقگاه اختصاصي ديگر در استان سمنان تعريف شده است که بايد براي تصويب به شوراي عالي حفاظت محيط زيست ارايه شود.

وي با بيان اين که مردم بهترين حافظان عرصه هاي محيط زيست هستند و هر طرحي بدون مشارکت مردم در اين حوزه به نتيجه نمي رسد، تاکيد کرد: استفاده از توان جوامع محلي که شرايط معيشتي آنان به عرصه هاي زيست محيطي وابسته است بهترين راهکار حفظ و مراقبت زيست محيطي از عرصه هاي با قابليت است.

وي تصريح کرد: قرقگاه اختصاصي براي مناطقي تعريف مي شود که قابليت و ضرورت حفاظت زيست محيطي دارد ولي تحت نظر سازمان حفاظت از محيط زيست نيست.

مديرکل حفاظت محيط زيست سمنان بيان کرد: با تعريف طرح قرقگاه اختصاصي براي هر منطقه، حفاظت از منطقه بر اساس تعريف با ايجاد کسب و کار براي جوامع محلي همراه است که انگيزه اي براي آنان براي مراقبت از محيط زيست مي شود.

وي با اشاره به کمبود نيروي محيط بان براي مراقبت از عرصه هاي زيست محيطي، ادامه داد: بر اساس شاخص جهاني مراقبت براي هر سه تا پنج هزار هکتار عرصه هاي زيست محيطي يک محيط بان بايد وجود داشته باشد که در استان سمنان براي هر 10 هزار هکتار سرزمين يک محيط بان به کار گرفته مي شود.

دامنگير با اشاره به فعاليت 130 محيط بان در عرصه هاي زيست محيطي استان سمنان در چند نوبت کاري، بيان کرد: مناطق حفاظت شده در استان 2.3 ميليون هکتار است و در مجموع بين 15 تا 20 هزار هکتار عرصه هاي طبيعي تحت مديريت اداره کل حفاظت محيط زيست استان سمنان است که نياز به حفاظت دارد.

وي با اشاره به اين که به اين ترتيب تعداد محيط بانان استان سمنان در مقايسه يک چهارم شاخص تعريف شده جهاني است، افزود: عرصه هاي زيست محيطي به اين ترتيب يا بايد از طريق تعريف قرقگاه اختصاصي و يا با استفاده از تجهيزات هوشمند محافظت شود.

دامنگير خاطرنشان کرد: براي استفاده از تجهيزات هوشمند براي حفاظت از پارک ملي کوير در استان سمنان 50 ميليارد ريال طرح تعريف شده و به سازمان کشوري ارسال شده و براي تحقق آن در انتظار تامين اعتبار هستيم.

وي با يادآوري اينکه براي اولين بار در استان سمنان در تنگه پرور از دوربين و تجهيزات هوشمند استفاده شد، افزود: مشاهده گونه هايي مهمي مانند يوزپلنگ آسيايي يا پلنگ ايراني در نتيجه استفاده و رصد دقيق از طريق همين تجهيرات هوشمند ميسر شد. 16 درصد از مناطق حفاظت شده کشور در استان سمنان وجود دارد و حدود 30 درصد از انواع گونه هاي گياهي و جانوري کشور از جمله گونه هاي خاصي مانند يوزپلنگ آسيايي، پلنگ ايراني، زاغ بور و گورخر ايراني، در اين استان زيست مي کنند.15 تا 21 خرداد هفته محيط زيست در کشور نامگذاري شد.