تاریخ 1397/03/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4781 برو جستجو جستجوی پیشرفته   اسحاق جهانگيري در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتي:
 اقتصاد مقاومتي بايد مبناي عمل و کار همه دستگاه‌ها باشد 

معاون اول رئيس جمهور اظهار کرد: اکنون که قرار است تحريم‌ها بر کشور فشار وارد کند، بايد با استفاده از ظرفيت اقتصاد مقاومتي به دنبال راهکارهايي براي اداره مطلوب کشور در شرايط جديد باشيم تا آسيب‌هاي قابل پيش بيني بر اقتصاد کشور به کمترين ميزان ممکن کاهش پيدا کند.

به گزارش آنا، جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي روز گذشته به رياست اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور برگزار شد.

اسحاق جهانگيري در اين جلسه با بيان اينکه کشور در شرايط جديدي قرار گرفته و بروز مسائلي قابل پيش بيني است، ‌ گفت: کشور با فشارها و تحريم‌هاي جديدي مواجه خواهد شد و موانعي نيز پيش روي صادرات و واردات کشور بروز مي‌کند.

معاون اول رئيس جمهور اظهار داشت: به رغم همه محدوديت‌هاي قابل پيش بيني اما کشور داراي ظرفيت‌هاي فراواني است که با تنظيم ساز و کارهاي لازم مي‌توانيم با تحريم‌ها مقابله کنيم و با تدابير و اتخاذ تصميمات ويژه و مناسب در جهت کاهش آثار تحريم‌ها برکشور حرکت کنيم.

وي با اشاره به اينکه بودجه دولت با محدوديت‌هايي براي اداره کشور مواجه خواهد بود، بر ضرورت اولويت بندي براي هزينه کرد منابع مالي تاکيد کرد و گفت: در شرايط جديد، براي اجراي طرح‌ها بايد اولويت گذاري شود و در روند اجراي برخي طرح‌ها نيز تسريع شود.

جهانگيري ادامه داد: براي مديريت شرايط جديد کشور لازم است اقتصاد مقاومتي مبناي عمل و کار همه دستگاه‌ها باشد و به عبارتي ديگر اکنون که قرار است تحريم‌ها بر کشور فشار وارد کند، بايد با استفاده از ظرفيت اقتصاد مقاومتي به دنبال راهکارهايي براي اداره مطلوب کشور در شرايط جديد باشيم تا آسيب‌هاي قابل پيش بيني بر اقتصاد کشور به کمترين ميزان ممکن کاهش پيدا کند.

معاون اول رئيس جمهور از دبيرخانه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي خواست دستور کار جلسات آتي ستاد را با اين رويکرد تدوين کنند که براي شرايط جديد پيش روي کشور چه تصميماتي بايد اتخاذ شود و چه اقداماتي صورت گيرد تا توان کشور براي مقابله با تحريم‌ها بالا رود و جريان اشتغال، ‌ توليد و اجراي طرح‌هاي اصلي و اولويت دار کشور به شکل مناسب ادامه پيدا کند.

وي با يادآوري اينکه پس از دوره‌اي طولاني سرمايه گذاري در کشور روندي مثبت را تجربه مي‌کند، ‌ تصريح کرد: نبايد اجازه دهيم که اين روند مثبت با مشکل مواجه شود و بايد راهکارهايي براي اين که جريان سرمايه گذاري در کشور مثبت باشد بينديشيم و در اين مسير از توانمندي نهادهاي عمومي غير دولتي استفاده بيشتري داشته باشيم و در انتخاب طرح‌ها نيز طرح‌هايي را در اولويت قرار دهيم که بيشتر به منابع ريالي وابستگي دارند.

جهانگيري با بيان اينکه هدف اصلي اقتصاد مقاومتي، مقاوم سازي اقتصاد کشور در برابر تکانه‌هاي خارجي است، خاطر نشان کرد: از ابتدا همواره بر اين موضوع تاکيد شده است که اقتصاد مقاومتي مختص دوران تحريم‌ها نيست و در دوران پس از لغو تحريم‌ها نيز دولت تمرکزي جدي بر اقتصاد مقاومتي داشت. معاون اول رئيس جمهور اضافه کرد: البته تا کنون سياست‌ها و برنامه‌هايي که در چارچوب ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي تدوين شده، سياست‌هايي بوده است که مربوط به دوران پس از تحريم‌ها بود اما امروز که آمريکا و رژيم صهيونيستي به دنبال اعمال تحريم‌ها و فشارهاي جديد بر کشورمان هستند، بايد با استفاده از تمام ظرفيت‌هاي کشور از جمله نهادهاي عمومي غيردولتي، سياست‌ها و برنامه‌هايي براي عبور از چالش‌هاي فعلي تدوين کنيم.

وي همچنين با اشاره به برخي گزارش‌ها در خصوص وضعيت نامناسب آب شرب شهرهاي آبادان، خرمشهر و اصفهان بر ضرورت تمرکز براي حل مشکل آب شرب اين شهرها تاکيد کرد و ضمن اطمينان به مردم آبادان براي حل مشکل آب شرب در کوتاه ترين زمان ممکن، از وزير نيرو، رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور و قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء خواست تمرکزي ويژه بر اين موضوع داشته باشند و حل مشکل آب شرب آبادان و خرمشهر را به عنوان يک اولويت ويژه در دستور کار خود قرار دهند و با سرعت آب شرب با کيفيت مناسب به مردم اين مناطق برسانند.

رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور هم در اين جلسه از بررسي و مطالعه شرايط جديد کشور توسط کارشناسان اين سازمان خبر داد و گفت: منابع مالي کشور براي بدبينانه ترين شرايط موجود مورد مطالعه قرار گرفته است و برنامه‌ريزي‌هاي دقيقي براي اولويت بندي منابع مالي انجام شده تا آسيب‌ها و اثرگذاري تحريم‌ها بر کشور به حداقل ممکن کاهش يابد.

در اين جلسه که نايب رئيس اول مجلس شوراي اسلامي، وزراي فرهنگ و ارشاد اسلامي، کشور، نفت، صنعت، معدن و تجارت، دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، تعاون، کار و رفاه اجتماعي، نيرو، راه و شهرسازي، رئيس سازمان امور اداري و استخدامي کشور، معاون علمي و فناوري رئيس جمهور، معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده، رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا و رئيس اتاق بازرگاني ايران نيز حضور داشتند راهکارهاي کاهش اثرگذاري تحريم‌ها بر اقتصاد کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد دبيرخانه ستاد اين موضوع را به طور ويژه در دستور کار جلسات آتي قرار دهد.

در ادامه اين جلسه گزارشي از وضعيت منابع آبي کشور در سال آبي 96 ـ 97 ارائه شد و نماينده سازمان برنامه و بودجه به تشريح اقدامات صورت گرفته و در حال انجام در سال 97 براي گذر از بحران منابع آبي کشور پرداخت و سپس سياست‌هاي بلند مدت پيشنهادي براي گذر از وضعيت نامساعد منابع آب کشور را توضيح داد.

در اين جلسه همچنين پس از بحث و بررسي وضعيت آب شرب شهرهاي آبادان و خرمشهر و پس از تاکيد معاون اول رئيس جمهور بر سرعت بخشيدن به روند حل اين چالش قرار شد جلسه اي با حضور وزير نيرو، رئيس سازمان برنامه و بودجه و فرمانده قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء در اين خصوص برگزار شود و برنامه‌ريزي‌هاي لازم براي حل مشکل آب شرب آبادان و خرمشهر انجام و تدابيري اتخاذ شود تا مشکل مردم اين مناطق به سرعت حل و فصل گردد.


 گام اول براي اجراي اصل 27 قانون اساسي
 مشخصات و محل‌هاي مناسب براي برگزاري تجمعات تعيين شد 

دولت با تعيين محل‌هايي براي برگزاري تجمعات قانوني يک گام به اجراي اصل 27 قانون اساسي نزديک شد؛ اصلي که تصريح مي‌کند که تشکيل‏ اجتماعات‏ و راهپيمايي‏‌ها، بدون‏ حمل‏ سلاح‏، به‏ شرط آن‏ که‏ مخل‏ به‏ مباني‏ اسلام‏ نباشد، آزاد است.

به گزارش ايسنا، پس از اعتراضات دي ماه سال گذشته که با ورود عناصر ساختارشکن به انحراف و اغتشاش کشيده شد، مسئولان کشور و همچنين فعالان سياسي به اين اجماع نظر رسيدند که بايد شرايط لازم براي برگزاري تجمعات قانوني فراهم شود تا از سويي مردم بتوانند براحتي مطالبات و اعتراضات خود را بيان کنند و از سويي اين تجمعات محلي براي سوء استفاده عناصر فرصت‌طلب و اغتشاش‌گر قرار نگيرد.

رئيس‌جمهور در جلسه هيات دولت در روز 10 دي (سومين روز اعتراضات) خواستار اين شد که زمينه برگزاري قانونمند راهپيمايي و تجعات قانوني مردم فراهم شود. وي با تاکيد بر حق بيان نقد و اعتراض مردم تصريح کرد: «انتقاد در همه امور کشور حق مردم است و ما معتقديم حکومت و کشور متعلق به مردم است و مردم بايد آنچه مي‌خواهند را بخوبي بيان کنند...؛ مردم در بيان انتقادات و حتي اعتراض‌شان کاملاً آزاد هستند... در عين حالي که از نقد استقبال مي‌کنيم و دستگاه‌هاي مسئول کشور بايد زمينه را براي انتقاد و اعتراض قانوني مردم، حتي راهپيمايي و اجتماع قانونمند آنها فراهم کنند و اين حق مردم است؛ اما در عين حال نبايد بگذاريم فضايي ايجاد شود که در آن فضا، دوستداران انقلاب و مردم نگراني براي زندگي‌ و امنيت‌شان، ايجاد شود.»

پس از اين اظهارات رييس‌جمهور، وزارت کشور براي اصلاح آيين‌نامه تامين امنيت اجتماعات و راهپمايي‌هاي قانوني مصوب 81/6/31 و پيش‌نويش لايحه اصل 27 قانون اساسي اقدام کرد. البته شوراي شهر تهران هم به موضوع ورود کرد اما با توجه به اهميت و حساسيت موضوع، موضوع در وزارت کشور دنبال شد.

سلمان ساماني سخنگوي وزارت کشور در 27 بهمن خبر داد که نشست مشترک مسئولان ارشد وزارت کشور با معاونت حقوقي رياست‌جمهوري براي بررسي راهکارها و مباني قانوني تجمعات و راهپيمايي‌ها در جهت تحقق مطلوب اصل 27 قانون اساسي برگزار شد.

وي گفت:« در اين جلسه با پيشنهاد معاونت ترويج قانون اساسي معاونت حقوقي رياست جمهوري مقرر شد علاوه بر اصلاح قانون احزاب در جهت تسهيل برخورداري احزاب از اين حق، آيين نامه اجرايي تامين امنيت اجتماعات قانوني مصوب 1382 هيات وزيران مورد بازنگري و شفاف‌سازي قرار گيرد. همچنين با توجه به صراحت اصل 27 قانون اساسي و عدم تبيين شرايط مقرر در اين اصل توسط قانون عادي، بر تدوين لايحه جهت قانون‌گذاري در اين عرصه تاکيد شد.»

در اواخر سال گذشته نيز بهرام سرمست مديرکل سياسي وزارت کشور از اقدام وزارت کشور براي تهيه پيش‌نويس لايحه‌اي در راستاي اجراي اصل 27 قانون اساسي خبر داد.

وي با اشاره به اينکه «در راستاي اصل 27 قانون اساسي، قانون احزاب و منشور حقوق شهروندي ابلاغي از سوي رئيس‌جمهور با رويکرد مثبت دولت، وزرات کشور و کميسيون ماده 10 قانون احزاب نسبت به راهپمايي و تجمعات قانوني، اقداماتي در حوزه سياسي وزارت کشور در حال انجام است اظهار کرد:« اين اقدامات شامل برگزاري جلسات مستمر و منظم با حضور نمايندگان سازمان‌هاي ذي‌ربط و نمايندگان خانه احزاب به منظور تهيه و تدوين پيش‌نويس لايحه اصل 27 قانون اساسي و به موازات آن، اصلاح آيين‌نامه تامين امنيت اجتماعات و راهپيمايي‌هاي قانوني مصوب 81/6/31 هيئت وزيران مي‌شود. تهيه لايحه و اصلاح آيين نامه با هدف تسهيل‌گري و پاسخ متناسب با حقوق شهروندي است.»

حالا براساس پيشنهادات وزارت کشور و تصميم شب گذشته دولت، ورزشگاه‌هاي دستجردي، تختي، معتمدي، آزادي و شهيد شيرودي، بوستان‌هاي گفت‌وگو، طالقاني، ولايت، پرديسان، هنرمندان، شهر و ضلع شمالي مجلس شوراي اسلامي به عنوان محل‌هاي مناسب تجمع در کلانشهر تهران تعيين شدند.

همچنين در ساير شهرها، شوراهاي تأمين براي شهرهاي با جمعيت کمتر از يک ميليون نفر، يک محل و با جمعيت بيش از آن، دو محل را با لحاظ شرايط ايجابي و سلبي زير تعيين مي‌کنند:

1- قابل دسترس و داخل محيط شهري باشد.

2- وسعت محل اجتماع، با جمعيت تناسب داشته باشد.

3- امکان ديده و شنيده شدن صداي تجمع‌کنندگان، براي ساير شهروندان و رسانه‌ها موجود باشد.

4- قابليت حفاظت انتظامي و امنيتي محل وجود داشته باشد.

5- در صورت ضرورت، امکان حضور فوري نيروهاي امدادي در محل فراهم باشد.

6- از محل داراي رده‌هاي حفاظتي دور باشد.

7- باعث اخلال جدي در خدمات‌رساني روزانه دولت و بخش عمومي به مردم نشود.

8- از محل‌هاي داراي تردد زياد دور باشد و باعث ايجاد انسداد ترافيکي غيرقابل انتقال به ساير مسيرها نشود.

9- موجب قرار گرفتن ناخواسته ديگران در تجمع يا تسهيل پيوستن افراد با انگيزه‌هاي ديگر به تجمع نشود.

10- حتي‌المقدور موجب اخلال شديد در کسب و کار و فعاليت روزانه ساير شهروندان نشود.

البته اين تصميم دولت و اصلاح آيين‌نامه اجرايي تامين امنيت اجتماعات قانوني ، گام اول در اجراي اصل 27 قانون اساسي و ايجاد زمينه براي برگزاري تجمعات قانوني است. گام بعدي ايجاد تسهيل در صدور مجوز براي برگزاري راهپيمايي‌ها و تشکيل اجتماعات مردمي از سوي استانداري‌ها و فرمانداري‌هاست. سخنگوي وزارت کشور اذعان کرده است که قانون عادي براي شرايط اجراي اصل 27 قانون اساسي تاکنون تبيين نشده است، بنابراين به تدوين قانون عادي براي اجراي اين اصل قانون اساسي هم نياز است.


 مشکلات جوانان و بيکاري 
نويسنده : محمد عليان

چند ماهي است که از سال جديد مي‌گذرد ولي متاسفانه هنوز آمار بيکاري همچنان گوياي سناريوي اندوهي بس عظيم است که سر راه جوانان بيکار تحصيل‌کرده همچون گره کوري درآمده و به بيان ساده عين ديو مهيب بر سرشان سايه انداخته و سد راه زندگي‌شان شده است که تاکنون هيچ راهکار معقول و ضروري از سوي دولتمردان ذي‌ربط که متولي رسيدگي به اين امور مهم هستند جستجو يا ارايه نگرديده است.

حال بگذريم که برخي از جوانان جوياي کار مناسب با تحصيلات عاليه براي به دست آوردن لقمه‌اي نان شرافتمندانه به شغل‌هاي کاذب و ناخواسته روي آورده که براي انجام آن کار اعم از دستفروشي کنار خيابان، دلالي و... ساخته و آفريده نشده‌اند. از طرفي با شرمساري از دوستان و آشنايان که با داد و فرياد گوشه پارک‌ها و بوستان‌ها براي جلب مشتري و فروش کالا روبرو مي‌شوند. از طرفي ديگر به دليل مقررات سد معبر لحظه‌اي آرامش و قرار ندارند که سرمايه اوليه آنها که از محل قرض و قوله تامين شده کمتر از چند دقيقه جمع آوري و... مي‌شود که باز دوباره زندگي نقطه سر خط.

ولي برخي از کسبه بازار و خيابان که نيمي از بازار را اشغال و بساط مغازه خود را در تمام اوقات ساعات مفيد روز پهن نموده و براي عابرين مزاحمت ايجاد کرده از اين قوانين سدمعبر مستثني مي‌باشند، فراموش نکنيم هميشه و در هر جامعه‌اي ضعيف پايمال است. پس چگونه بايد جوانان بيکار براي گذرانيدن اوقات خود يا حداقل زنده ماندن در حاشيه زندگي در اين دنياي پرفراز و نشيب امرار معاش کنند؟ آيا افزايش جرم جنايت به اين معضلات اجتماعي رابطه مستقيم ندارد که هر روز ابعاد وسيع‌تري به خود مي‌گيرد و ما چشمان خود را در مقابل واقعيت‌هاي امروز بسته‌ايم؟ جواني که با هزار اميد و آرزو پله‌هاي ترقي و پيشرفت دانشگاه را طي مي‌کند تا آينده‌اي درخشان، پرنشاط و سالم براي زندگي ساده و آبرومند خويش رقم بزند آيا شايسته و سزاوار است که غم نان روزانه داشته باشد؟ مگر فراموش کرده‌ايم که سال‌هاي نه چندان دور قبل از اينکه دانشجويان فارغ‌التحصيل از دانشگاه‌ها به بازار کار و شغل مورد دلخواه جذب شوند کار مناسب در ادارات مختلف با برنامه‌ريزي مهيا و آماده بود؟ البته آگهي استخدام روزنامه‌هاي آن دوران صفحات نيازمندي‌ها ادعاي نگارنده را مدلل مي‌دارد که هر فرد بيکار در هر مقطع تحصيلي، هيچگونه منع استخدامي نداشت و لذا آن زمان زندان‌هاي کشور هم نسبتا خلوت و خالي از جوانان بيکار بود و دولت وقت هم هزينه‌اي گزاف و چشمگير براي نگهداري مجرمين متحمل نمي‌شد ولي امروزه با آمار وحشتناکي روبرو هستيم، اين زنگ خطري است که هر چه سريع‌تر لازم است دولتمردان براي برون‌رفت از اين بحران حاد اجتماعي دست و پاگير راهکار مناسب جستجو و ارايه نمايند که فردا خيلي دير است. بايد به قشر جوان جامعه بيش از پيش بها دهيم که سرمايه‌ي فرداي ميهن عزيزمان هستند.


 «مشق‌ روز» شماره 165 
نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

ايام تعطيل 5 روز «دوشنبه تا جمعه 14 تا 18 خرداد» گذشت، در عين اينکه اين تعطيلات مرا رنج مي‌داد ولي فرصتي براي مطالعه و نوشتن و شنيدن از ديگران شد، از جمله مي‌گويم: هر ملتي و مملکتي و قرني براي خود قهرماني دارد و با آنها خود را معرفي مي‌کند و به وجود آنها افتخار مي‌نمايد. امام راحل رضوان الله تعالي عليه به 16 مورد از افتخارات در وصيت‌نامه سياسي الهي خود اشاره مي‌کند و از جمله به امام علي(ع) مي‌بالد و مي‌نويسد: ما مفتخريم که پيرو مذهبي هستيم که رسول خدا صلي‌الله عليه و آله و سلم موسس آن به امر خداوند متعال بوده و اميرالمومنين علي‌بن‌ابيطالب عليه‌السلام اين بنده رها شده از تمام قيود مامور رها کردن بشر از تمام اغلال و بردگي‌ها است.

افتخار کردن به امام علي(ع) و نهج‌البلاغه بعد از قرآن، معلول ويژگي‌هاي حضرت مي‌باشد که مي‌توان به اسلام ايشان «السابقون السابقون اولئک المقربون، في جنه عاليه» اشاره کرد که نخستين فرد است و مي‌فرمود: اسلام در يک جمع 3 نفري «رسول اکرم(ص)، خديجه کبري(س) و علي(ع) بود و در مسجد الحرام نماز جماعت 3 نفري برگزار مي‌شد.»

امام علي(ع) مولود کعبه است و براي احدي چنين مطلبي رخ نداده است و شهيد محراب مي‌باشد و بر زبان‌آورنده « فزت و رب‌الکعبه» است.

در کعبه شد پديد در محراب شد شهيد

نازم به حسن مطلع و حسن ختام او

امام علي(ع) خود معصوم است و همسر معصوم دارد و فرزندان معصوم چون امام مجتبي و امام حسين عليه‌السلام دارد و «اب الائمه و افضل الاوصياء و سيد الاوصياء» مي‌باشد.

امام علي عليه‌السلام اولين فردي است که به رسول خدا صلي‌الله عليه و آله و سلم ايمان آورد و بر ايمان خود پايدار ماند و لحظه‌اي شک در آن نکرد «ما شککت في‌الحق مذاريته» و مي‌فرمود خدايي را که نبينم عبادت نمي‌کنم «ماکنت اعبد ربا لم اره» و با همه وجود خدا را لمس مي‌کرد آنگونه که امام چهارم به موذن يزيد گفت: «شهد بذلک لحمي و دمي و شعري و بشري و عظمي و کل شيء مني» گوشت و خون و مو و پوست و استخوان و همه وجودم مي‌گويد «لا اله الا الله» و عبادت ويژه محصول اين بصيرت و معرفت و کشف و شهود بود.

قهرماني و ايمان امام علي(ع) و افتخار به اين قهرمان، نتيجه حق‌مداري و حق‌جويي و حق‌پروري و حق‌باوري ايشان بود که رسول خدا(ص) فرمودند «علي مع الحق و الحق مع علي، حيثما کان» علي با حق است و حق با علي مي‌باشد و اين تجلي در هر شرايطي تحقق مي‌يابد. سيزده سال بعثت با رسول خدا(ص) بود و ده سال پس از هجرت با پيامبر زيست و 30 سال پس از رحلت رسول اکرم(ص) در فراز و فرودهاي ويژه به سر برد. هر مسئوليتي را پذيرفت و هر ماموريتي را به جان خريد و در اعلام برائت جبرئيل گفت: «لا يوديها الا انت او رجل منک» و در جمع مردم مکه نداي الهي را با تمام وجود «برائه من الله و رسول الي الذين عاهدتم من المشرکين» ايراد نمود و از احدي نهراسيد.

شجاعت در زندگي 63 ساله حضرت جايگاه ويژه داشت و در هر صحنه‌اي از بدر و احد و خندق و خيبر، آن را به تماشا گذاشت و کرار بود و زره حضرت فقط قسمت جلو بدن حضرت را مي‌پوشاند و هيچ‌گاه به دشمن پشت نمي‌کرد و قرباني وي يا افقي دو نيم مي‌شدند و يا عمودي و هرگز کسي با شناخت و جرات در مقابل امام قرار نمي‌گرفت.

النهايه در اين يادداشت به مظلوميت وي اشاره مي‌کنم که در همه تاريخ زندگي وي وجود دارد. حضرت تنها عابد و عبادتگر الهي بود که نظير نداشته ولي دشمن او را «تارک الصلوه» معرفي نمود. جهاد و دفاع حضرت بي‌مثال بود، ولي در برابر طفل يتيم و خانواده شهيد به خود مي‌لرزيد و عذرخواهي مي‌کرد. به ساده‌ترين وضع در خوراک و پوشاک اکتفا مي‌کرد و مي‌فرمود: شايد در يمامه و حجازي کسي و يا کساني باشند که به شکم سير نرسيده باشند «کثير المعونه و قليل المونه»


 رييس سازمان برنامه و بودجه:
 با دستگاه‌ها براي مقابله با تحريم جلسه مي‌گذاريم 

رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: اين سازمان با همه دستگاه‌ها به صورت جداگانه در مورد آسيب‌هاي تحريم‌ها و راهکار براي دور زدن موانع، جلسه خواهد
داشت.

به گزارش ايرنا، «محمدباقر نوبخت» روز گذشته در حاشيه پنجاه و يکمين جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي در جمع خبرنگاران افزود: براي اجرايي کردن سياست‌هاي ابلاغي اقتصاد مقاومتي که 24 بند بود 56 طرح و 200 پروژه تعريف کرديم که با اجرا شدن آن مي‌توانيم به اهداف ترسيم شده در اين بخش
برسيم.

وي افزود: با توجه به تهديدهاي جدي درخصوص استمرار و گسترش تحريم‌هاي آمريکا، براي بي اثر يا کم اثر کردن آنها بايد ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي تدابير متناسبي را اتخاذ مي‌کرد.

رئيس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: براين اساس در جلسه امروز، منابع موجود براي اجراي اين پروژه‌ها و طرح‌ها و همچنين اين مساله که در شرايط تحريم تا چه ميزان محدود مي‌شود، بررسي و ارزيابي شد.

وي افزود: اولويت بندي 200 پروژه که با محدود شدن منابع آن چگونه پروژه‌ها به سرانجام برسد تا مردم کمترين زحمت را با تحريم‌ها متحمل شوند، از ديگر مواردي بود که در اين جلسه بررسي شد.

نوبخت، مشکلات آب را از ديگر موارد مطرح شده در اين جلسه بيان کرد و گفت: در شرايط کنوني نسبت به پارسال و همچنين نسبت به متوسط عملکرد سال‌هاي گذشته با کمبود منابع آب مواجه ايم.

رئيس سازمان برنامه و بودجه گفت: براين اساس مناطق را به 2 دسته «با تنش آبي و يا کم آبي» تقسيم کرديم؛ در برخي استان‌ها مشکل آب وجود ندارد اما برخي ديگر به شدت با اين مشکل مواجه اند.

وي با بيان اينکه براي اين مشکلات منابع مالي در نظر گرفته ايم، افزود: بايد ببينيم با توجه به منابع مالي چه اقداماتي مي‌توانيم در اين زمينه انجام دهيم.

نوبخت درباره جلسه آينده سازمان برنامه و بودجه گفت: اين سازمان با تک تک دستگاه‌ها جلسه‌هايي تشکيل مي‌دهد تا بدانند در استمرار تحريم‌ها نقطه‌هاي آسيب پذير کجاست و با چه فرصت‌هايي مي‌توانيم نسبت به رفع آسيب‌هاي ناشي از تحريم اقدام کرد.

رئيس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: در جلسه بعدي ستاد اقتصاد مقاومتي مقرر شد تک ‌تک دستگاه‌ها، آسيب‌هاي تحريم‌ها و راهکارشان براي دور زدن موانع را بيان کنند.

به گزارش ايرنا، با روي کار آمدن دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا و تاکيد مکرر وي مبني بر اينکه برجام يک «توافق بد» است، بدعهدي‌هاي اين کشور در قبال ايفاي تعهداتش در برجام آغاز شد و سرانجام در 18 ارديبهشت امسال خروج کشورش از اين معاهده را اعلام کرد تا تحريم‌هاي يکجانبه اين کشور که در 2.5 سال گذشته تعليق شده بود، بار ديگر در 2 بازه زماني 90 و 180 روزه اجرا شود.

با اين حال اتحاديه اروپا به دنبال آن است تا با سازوکاري براي ادامه فعاليت‌هاي اقتصادي و روابط بانکي، ايران در برجام باقي بماند.