تاریخ 1397/02/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4763 برو جستجو جستجوی پیشرفته   توليد انبوه 14 سلول انساني در دستور کار قرار گرفت 

تهران -ايرنا- رئيس پژوهشگاه رويان گفت: توليد انبوه 12 تا 14 سلول انساني با مصارف باليني که دستاورد محققان اين پژوهشگاه است در دستور کار کارخانه سلول انساني قرار گرفت.

نخستين کارخانه توليد انبوه سلول انساني در غرب آسيا روز گذشته (25 ارديبهشت ماه) با حضور اسحاق جهانگيري معاون اول رييس جمهوري افتتاح شد. در اين کارخانه که با همکاري شرکت دارويي برکت و پژوهشگاه رويان راه اندازي شد، محصولاتي چون منيوسل، ريکالرسل، رنيودرم سل، ليپووس سل، مزستروسل و دستروسل که در درمان بيماري هاي مختلف قلب و عروق، پوستي ،سيستم اسکلتي و سيستم دفاعي بدن کاربرد دارد، توليد مي شود.

دکتر عبدالحسين شاهوردي روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا افزود: از اين تعداد، 2 سلول انساني شامل فيبروبلاست و مزانشيمي براي درمان بيماري هاي پوستي و آرتروز مجوز اوليه توليد انبوه را از وزارت بهداشت اخذ و به زودي وارد بازار مي شود.

رئيس پژوهشگاه رويان ادامه داد: امکانات و تجهيزات براي توليد انبوه سه محصول ديگر هم به منظور درمان بيماري هايي مانند قلبي-عروقي و عضلاني اسکلتي در اين کارخانه فراهم شده و درحال اخذ مجوز از وزارت بهداشت براي توليد صنعتي آنها هستيم.

وي تصريح کرد: محصولات ديگري در مرحله توسعه اي اين کارخانه براي درمان بيماري هاي مانند سرطان، فلج مغزي و افراد رد پيوند اضافه خواهد شد تا خدمات بهتري به اين افراد ارائه شود.

شاهوردي اظهار اميدواري کرد که تا چند سال آينده شاهد توليد اغلب دستاوردهاي به نتيجه رسيده محققان اين مجموعه در حوزه سلول هاي بنيادي باشيم. باتوجه به نياز جامعه بايد نتايج تحقيقات به عمل آمده در قالب دارو يا سلول انساني به بازار عرضه تا خدمات بهتري به اين افراد ارائه شود، در غير اين صورت با آمدن محصولات مشابه خارجي، هم سرمايه گذاري و هم تحقيقات ما بي نتيجه خواهد ماند.

مدير پروژه درماني هاي پيشرفته شرکت گروه دارويي برکت و عضو هيات علمي پژوهشگاه رويان جهاد دانشگاهي هم به پيشرفت هاي کشور در حوزه سلول هاي بنيادي اشاره کرد و گفت: در منطقه اولين کشوري هستيم که موفق به راه اندازي کارخانه توليد انبوه سلول انساني شديم.

دکتر ناصر اقدمي به خبرنگار ايرنا گفت: در بين کشورهاي آسيايي، سنگاپور، ژاپن و چين در اين زمينه فعال هستند و محققان ما در تلاش هستند تا گام هاي استواري در اين زمينه بردارند تا همپاي کشورهاي پيشرفته حرکت کنيم.

وي بيان کرد: در روش پيشرفته سلول درماني، سلول از خود بيمار گرفته و پس از اقدامات لازم به بدن فرد بيمار تزريق مي شود، لذا صادرات اين محصول معني ندارد.

مدير پروژه درماني هاي پيشرفته شرکت گروه دارويي برکت، توسعه توريسم درماني و صادرات فناوري را از مزاياي اين پروژه برشمرد و گفت: اين اقدام مي تواند توريسم درماني را توسعه دهد.

با عقد قرارداد مشترک براي توليد انبوه سلول انساني با مصارف باليني بين شرکت دارويي برکت وابسته به ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) به عنوان سرمايه گذار و پژوهشگاه رويان جهاد دانشگاهي به عنوان دارنده دانش فني، شرکت تک سل فارمد به عنوان اولين شرکت دانش بنيان در حوزه توليد صنعتي محصولات و فرآورده هاي سلولي در بهمن ماه سال 92 تاسيس شد.

از اهداف تاسيس اين شرکت مي توان به توليد انبوه سلول، تجاري سازي محصولات سلولي، ژن درماني و مهندسي بافت، همکاري با مراکز و موسسات پژوهشي و تحقيقاتي براي توسعه محصولات جديد و حرکت به سوي صادرات فناوري است.

در حال حاضر اين مجموعه با ساخت اولين کارخانه توليد انبوه سلول با ظرفيت 4500 محصول سلولي خودي (اتولوگ) توانسته گام مهمي را در توسعه و تجاري سازي پزشکي بازساختي و سلول درماني در کشور بردارد.

اين کارخانه با داشتن بالاترين استانداردها بر اساس معيارهاي آمريکا و اروپا، از نظر ظرفيت توليد در حال حاضر يکي از 10 مرکز توليد محصولات سلولي در سطح جهان است و در صورت استفاده از فرآورده سلولي غير خودي (آلوژن)، ظرفيت توليد اين کارخانه به حداقل 50 هزار ويال سلولي در سال قابل افزايش است.


 افسردگي موجب کاهش حافظه مي شود 

تهران- ايرنا- گروهي از دانشمندان آمريکايي پي برده اند ابتلاي به افسردگي در مراحل شديدتر مي تواند موجب کاهش حافظه به ويژه در سالمندانش شود.

به گزارش روز جمعه گروه علمي ايرنا از خبرگزاري آمريکايي يونايتدپرس محققان دانشگاه پزشکي ميلر ميامي آمريکا با بررسي وضعيت يکهزار و 100 فرد با متوسط سن 71 سال پي بردند ساختار مغز در سالمنداني با علايم شديد افسردگي با سالمندان سالم، متفاوت است.

شرکت کنندگان در اين مطالعه سابقه اي از هر نوع بيماري مغزي يا سکته نداشته اند و تحت اسکن مغز، معاينات روانشناختي قرار گرفته و آزمون هاي مهارت هاي انديشيدن را در ابتداي مطالعه پشت سرگذاشتند. حافظه آنها و مهارت هاي تفکري تقريبا 5 سال بعد دوباره سنجيده شده است.

بر اساس اين گزارش در ابتداي مطالعه 22 درصد از مشارکت کنندگان علايم شديدتري از افسردگي داشتند و در آزمون هاي دوره اي افسردگي نمره کمتري کسب مي کردند؛ اين آزمون ها با هدف بررسي توان يادآوري تجربيات و رويدادهاي مهم در اين افراد انجام شده بود.

همچنين محققان پي بردند حجم مغز افرادي که علايم شديدتر افسردگي داشتند، کمتر و احتمال ضايعات عروقي در مغز آنها 55 درصد بيشتر بود، همچنين با تشديد علايم افسردگي و تغييرات در مهارت هاي انديشيدن و حافظه طي 5 سال در آنها افزايش يافته بود.

افزون بر اين ساختار مغز در سالمنداني با علايم شديدتر افسردگي با سالمندان سالم، متفاوت است.

زکي الحضوري محقق ارشد اين مطالعه در اين مورد گفت: دست کم 25 درصد از سالمنداني که به علايم شديد افسردگي مبتلا هستند، احتمال کاهش حافظه وجود دارد و از اين جهت بايد رابطه افسردگي و مشکلات حافظه اي بيشتر بررسي شود.

وي مي افزايد: از آنجا که افسردگي به طور معمول قابل درمان است مي توان اميدوار بود اختلال هاي حافظه اي را نيز با درمان بهبود بخشيد.

يافته هاي اين محققان و مبناي اين مطالعه هفته گذشته در نشريه بين المللي عصب شناسي منتشر شده است.


 کم تحرکي خطر ابتلا به سرطان را افزايش مي دهد 

نيويورک- ايرنا- موسسه پژوهشي سرطان آمريکا در تحقيقات اخير خود اعلام کرد کم تحرکي و نشستن طولاني مدت خطر ابتلا به انواع سرطان ها را افزايش مي دهد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، در تازه ترين پژوهش اين موسسه آمده است بررسي علمي قوي براي شکل گيري يک دستورالعمل اجرايي وجود دارد که نشان مي دهد کاهش فعاليت هاي جسماني باعث افزايش خطر ابتلا به سرطان در بزرگسالان مي شود.

کميته مشاوران علمي فعاليت هاي جسماني براي نخستين بار در سال 2018 دريافت که بي حوصلگي با افزايش خطر ابتلا به سرطان ارتباط دارد.

موسسه آمريکايي تحقيقات سرطان نشان مي دهد که فعاليت جسماني، همراه با حفظ وزن مناسب و خوردن خوب، مي تواند نزديک به يک سوم از شايع ترين موارد سرطان اين کشور جلوگيري کند. علاوه بر اين با نکشيدن سيگار و پرهيز از آسيب هاي نور آفتاب، برآورد مي شود موارد سرطان در ايالات متحده مي تواند به حدود نصف، کاهش يابد.

کارشناسان اين موسسه معتقدند شروع فعاليت هاي جسماني خطر ابتلا به بيشتر سرطان ها را کاهش مي دهد به گونه اي که بهترين شرايط در ميان کساني ديده مي شود که فعاليت جسماني زيادي داشتند و در مقابل تمامي سطوح سرطاني محافظت شده بودند.

مرکز ملي کنترل سرطان در ماه آوريل 2018 مشخص کرد که چگونه انتخاب هاي زندگي روزانه نقش مهمي در سلامت کلي و کاهش خطر ابتلا به سرطان دارد. يافته هاي اين تحقيق در مورد بررسي هاي اخير نشان مي دهد که بيش از يک چهارم آمريکايي ها غيرفعال هستند.

موسسه آمريکايي تحقيقات سرطان در توصيه خود اظهار مي کند شما لازم نيست به يک ورزشکار تبديل شويد يا پول زيادي را براي به دست آوردن مزاياي فعاليت هاي جسمي صرف کنيد؛ همه چيز به اندازه خريد يک جفت کفش پياده روي و يک تصميم براي انجام فعاليت هاي جسماني در زندگي شما است.

در تحقيقات جديد، يافته هايي به دست آمده است که پيش از اين وجود نداشت از جمله: در تحقيقات 2008 گفته مي شد فعاليت جسماني منجر به کاهش وزن مي شود که البته درست است اما در يافته هاي جديد نشان مي دهد که فعاليت هاي جسماني خطر ابتلا به افزايش وزن و چاقي را هم کم مي کند.

اين مساله به طور کلي براي سلامتي به ويژه براي خطر ابتلا به سرطان اهميت دارد. تحقيقات موسسه پژوهشي سرطان آمريکا نشان مي دهد که حفظ وزن سالم براي پيشگيري از سرطان مهم است. اضافه وزن و چاقي عامل 11 نوع سرطان همچون روده بزرگ، سينه و آندومتر رحم است.

زمان زياد بي تحرکي با وقوع زياد سرطان هاي خاص همراه با ديابت نوع 2 و ساير بيماري هاي مزمن ارتباط دارد. تحقيقات جديد در اين زمينه نشان دهنده رشد سريع اين سرطان ها به دليل کم تحرکي است در حالي که در تحقيقات 2008 ارزيابي هاي سيستماتيک کافي بر اثرات اين مساله بر سلامت انجام نشده بود.

گزارش سال 2018 شواهدي را به دست آورده است که مي گويد نشستن طولاني مدت و ساير رفتارهاي نشسته، با خطر بالاي سرطان آندومتر رحم، روده بزرگ و ريه همراه است. شواهد محکمي وجود دارد که نشستن در بيشتر اوقات، با افزايش خطر بيماري هاي قلبي و ديابت نوع 2 نيز ارتباط دارد. ديابت نوع 2 داراي بسياري از عوامل خطرناک سرطان است و شواهد نشان مي دهد اين بيماري خطر ابتلا به سرطان هاي متعدد را افزايش مي دهد.

**فعاليت=کاهش خطر سرطان

شواهد مبتني بر کاهش خطر ابتلا به سرطان با افزايش فعاليت فيزيکي در طول دهه گذشته رشد يافته است. گزارش علمي 2018 که شامل تحقيق موسسه پژوهشي سرطان آمريکا و مرکز بين المللي تحقيقات سرطان است، صدها مطالعه اپيدميولوژيک را با چندين ميليون شرکت کننده در اين مطالعه انجام داد.

کميته تخصصي، شواهد محکمي مبني بر زياد يا کم شدن فعاليت هاي بدني بر کاهش خطر ابتلا به سرطان سينه، روده بزرگ، آندومتر رحم و سرطان هاي متعدد ديگر را يافت به گونه اي که کاهش خطر در حدود 10 تا 20 درصد بود.

موسسه پژوهشي سرطان آمريکا توصيه مي کند حداقل 30 دقيقه فعاليت بدني متوسط به بالا در روز براي کاهش خطر ابتلا به سرطان انجام شود.


 خبر 

ايران عضو دائم آژانس بين المللي تحقيقات سرطان شد

تهران-ايرنا- جمهوري اسلامي ايران به عنوان عضو دائم آژانس بين المللي تحقيقات سرطان (IARC) وابسته به سازمان بهداشت جهاني پذيرفته و پرچم کشورمان در کنار 25 کشور عضو در مقر آژانس در ليون فرانسه برافراشته شد.

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا از معاونت تحقيقات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، عضويت ايران در آژانس بين المللي تحقيقات سرطان به عنوان بيست و ششمين کشور جهان و سومين کشور آسيايي، پس از راي گيري اعضاي شوراي حکام آژانس در نشست 17 ماه مه 2018 / 26 ارديبهشت 1397 به تصويب رسيد.

رييس آژانس بين المللي تحقيقات سرطان در اين نشست گفت: آژانس بين المللي تحقيقات سرطان روابط طولاني مدت همکاري با ايران به عنوان بيست و ششمين کشور عضو را در زمينه تحقيقات سرطان تضمين مي کند.

دکتر کريستوفر وايلد عضويت ايران در آژانس بين المللي تحقيقات سرطان ( IARC ) را نشان دهنده تلاش هاي آژانس براي ورود اعضاي جديد منطقه اي دانست و در ادامه به سابقه خوب همکاري دانشمندان ايراني با آژانس بين المللي تحقيقات سرطان اشاره کرد.

وي ادامه داد: نخستين همکاري بين المللي IARC با دانشمندان ايراني در زمينه تحقيقات سرطان به سال 1968 ميلادي باز مي گردد که با همکاري دانشگاه علوم پزشکي تهران آغاز شد و با ايجاد نخستين نظام ثبت سرطان در منطقه شمال ايران همراه بود و اين ابتکار عمل موجب شد تا در دهه 70 ميلادي مطالعه اپيدميولوژيک درباره عوامل خطر سرطان اجرا شود.

وايلد افزود: در اوايل سال 2000 همکاري مشترک دانشمندان علوم پزشکي ايران با آژانس بين المللي تحقيقات سرطان با هدف بررسي علل سرطان مري در شمال شرق ايران آغاز و موجب شد که مطالعه کوهورت گلستان در ژانويه 2004 با همکاري مرکز تحقيقات بيماري هاي گوارش و کبد ايران، مرکز تحقيقات سرطان آمريکا (NCI) اجرا و نقش عوامل سبک زندگي، عفونت ها، ژنتيک در بروز سرطان هاي دستگاه گوارش بررسي شود.

رييس آژانس بين المللي تحقيقات سرطان، مطالعه کوهورت گلستان را فوق العاده موفق دانست و گفت: اين مطالعه ضمن ارائه دستاوردي مهم در زمينه شناسايي علل شيوع سرطان مري در منطقه شمال ايران و اثبات سرطان زايي ترياک، به توليد و انتشار مقالات متعدد در مجلات معتبر بين المللي و تربيت نسل جديدي از اپيدميولوژيست هاي ايراني در تحقيقات سرطان کمک کرد.

وايلد همچنين ارائه نخستين گزارش ثبت سرطان مبتني بر کل جمعيت در 30 استان ايران و تاييد آن جهت انتشار در مرجع جهاني «ثبت سرطان در 5 قاره» را از ديگر موفقيت هاي ايران در زمينه تحقيقات سرطان برشمرد که با همکاري وزارت بهداشت و پژوهشکده بيماري هاي گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکي تهران انجام گرفته است.

وي ضمن قدرداني از تمام تلاشهاي ايران در زمينه تحقيقات سرطان گفت: ايران نشان داده که مي تواند نقش کليدي را در پيشبرد اهداف پيشگيري از سرطان در منطقه ايفا کند و داراي تعهدي قوي براي ارتقاي تحقيقات سرطان و تقويت برنامه هاي کنترل سرطان است.

دکتر رضا ملک زاده معاون تحقيقات و فناوري وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي که به دعوت آژانس در فرانسه به سر مي برد،گفت: ايران طي 20 سال گذشته همکاري هاي بسيار مفيد و نزديکي را با IARC داشته که از جمله نتايج آن برقراري نظام ثبت سرطان مبتني بر جمعيت و آغاز مطالعه پايلوت در زمينه پيشگيري از سرطان کولون، سينه و دهانه رحم است.

مجري بزرگترين مطالعه کوهورت خاورميانه و شمال آفريقا در ايران ، از همکاري بسيار موثر آژانس بين المللي تحقيقات سرطان با ايران و حمايت از تشکيل و پيگيري مطالعه کوهورت گلستان براي بررسي علل شيوع بالاي سرطان مري و معده در شمال شرق ايران که نتايج بسيار مهمي به دنبال داشته است، ياد کرد و گفت: اين نتايج مهم، در بيش از 100 مقاله در معتبرترين مجلات علمي جهان به چاپ رسيده و مقدمات مطالعات مهمي را براي پيشگيري از سرطان مري و معده در ايران فراهم آورد.

برنده مدال 2018 آژانس بين المللي تحقيقات سرطان، ايران را داراي ظرفيت هاي تحقيقاتي بسيار مهمي در زمينه سرطان از جمله برخورداري از محققان جوان و علاقه مند به اين حوزه تحقيقاتي دانست و ابراز اميدواري کرد که با عضويت دائم ايران در آژانس، همکاري هاي در راستاي کمک به انجام تحقيقات مهم جهاني توسعه يابد.

اعلام جنگ سازمان جهاني بهداشت با چربي هاي ترانس

تهران – ايرنا – سازمان جهاني بهداشت (WHO) روز گذشته اعلام کرد، برنامه اي براي ممنوعيت محصولات حاوي چربي هاي ترانس صنعتي طي پنج سال دارد که نيازمند همکاري دولت ها است.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمي ايرنا از پايگاه خبري مديکال ساينس، سازمان جهاني بهداشت در آخرين گزارش خود اعلام کرد بيماري هاي قلبي مهمترين عامل مرگ و مير در سراسر جهان هستند. در اين گزارش آمده است بيش از 17ميليون نفر در سال بر اثر بيماري هاي قلبي عروقي، از جمله حمله قلبي و سکته مغزي جان خود را از دست مي دهند.

تغيير شيوه زندگي به گونه اي که مرگ و مير ناشي از بيماري هاي قلبي را کاهش دهد امري دشوار است،ولي اين چالش باعث نمي شود پژوهشگران از تشويق مردم به تبعيت از رژيم غذايي سالم و مملو و از سبزيجات و زندگي پر تحرک دست بردارند.

بر اساس دستور العمل جديد سازمان جهاني بهداشت، با يک اقدام ساده مي توان بخش اعظمي از بيماري هاي قلبي عروقي را کاهش داد و آن حذف کامل چربي هاي ترانس (اسيدهاي چرب ترانس) از برنامه غذايي است.

با توجه به آمار WHO، مصرف چربي هاي ترانس عامل حدود 500 هزار مرگ و مير ناشي از بيماري هاي قلبي در هر سال هستند. معمولا اين چربي ها از طريق غذاهاي سرخ شده، محصولات پخته شده و آماده رستوران ها و غذاهاي کنسروي و محصولات آماده اي که تحت عنوان ميان وعده يا اسنک سرو مي شوند در مقادير بالا وجود دارند و مهمترين عامل افزايش کلسترول بد خون هستند.

بر اين اساس سازمان جهاني بهداشت روز گذشته اعلام کرد برنامه اي براي ممنوعيت محصولات حاوي چربي هاي ترانس صنعتي در طي پنج سال دارد که نيازمند همکاري دولت هاست.

دکتر تام فريدن رييس سابق مرکز کنترل و پيشگري از بيماري ها (CDC) گفت: چربي هاي ترانس يک ماده شيميايي سمي غير ضروري است که مردم سراسر جهان را تهديد مي کند.

چربي هاي ترانس مصنوعي براي اولين بار در اوايل قرن بيستم زماني توسعه يافتند که توليدکنندگان محصولات صنعتي دريافتند مي‌توان بخشي از کره را با روغن‌هاي هيدروژنه که ماندگاري بالايي دارند، جايگزين کنند. به مرور با افزايش تبليغ و مصرف اين محصولات تحقيقاتي در زمينه مضرات آن آغاز شد و اکنون به مهمترين دليل بيماري هاي قلبي بدل شده است.

در سال 2001 ميلادي شوراي تغذيه دانمارک محدويت چربي ‌هاي ترانس را به دولت پيشنهاد کرد و قانون مربوطه در سال 2003 ميلادي تصويب شد. اين اقدام موجب کاهش سريع مرگ و مير ناشي از بيماري ‌هاي قلبي عروقي در مقايسه با ساير کشورها شد و کشورهاي اروپايي نيز اين رويه را در پيش گرفتند.

در سال 2006 نيويورک قانون ممنوعيت ورود چربي‌ هاي ترانس به اين شهر را تصويب و در سال 2008 ميلادي آن را اجرايي کرد. با وجود انتقادات شديد، اين اقدام منجر به کاهش حمله قلبي در نيويورک شد.

بالاخره در سال 2015 سازمان غذا و داروي آمريکا استفاده از اين چربي‌ها را در تمام کشور ممنوع کرد. البته هنوز هم در آسيا و آفريقا به دليل قوانين ضعيف، اين نوع چربي در صنايع غذايي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. سياست جديد سازمان جهاني بهداشت در عمل نمي‌تواند مصرف اين چربي ‌ها را در کشورها ممنوع کند اما با ارايه خط‌مشي ‌ها مي‌توان دولت ‌ها را براي وضع مقررات مقتضي ترغيب کرد.