تاریخ 1397/02/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4763 برو جستجو جستجوی پیشرفته  



 برخي به‌جاي وحدت‌آفريني به‌ اختلاف‌افکني در منطقه دامن مي‌زنند 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

نماينده مردم شهرستان‌هاي شاهرود و ميامي در مجلس شوراي اسلامي گفت: برخي به‌جاي وحدت‌آفريني به‌ اختلاف‌افکني در منطقه دامن مي‌زنند.

سيد حسن حسيني شاهرودي، در همايش طلايه ‌ داران تبليغ که با حضور مبلغان و روحانيون شاهرودي در حسينيه امام خميني(ره) دفتر امام جمعه اين شهر برگزار شد، بر لزوم حفظ وحدت و انسجام تاکيد کرد و با اشاره به نقش اين همدلي در رشد و توسعه منطقه‌اي اظهار کرد: حفظ وحدت و انسجام در جامعه عامل توسعه و رشد هر منطقه است.

اين عضو کميسيون اقتصادي مجلس دهم با بيان اين که حفظ وحدت و انسجام و توسعه فرهنگي و اجتماعي بايد در محوريت باشد، اظهار کرد: برخي مسئولان به‌جاي وحدت‌آفريني و مسائلي که مي‌تواند به احصاء پتانسيل‌هاي هر منطقه و توسعه منجر شود، مسائلي را مطرح مي‌کنند که اختلاف ايجاد مي‌کند.

حسيني شاهرودي با اشاره به پيمان‌شکني‌هاي پياپي آمريکا و خروج از توافق برجام، تصريح کرد: ترامپ عمل وقيحانه‌اي انجام داد و رهبري کلام درستي فرمودند که اعتماد نکنيم و الآن هم تأکيد دارند که اعتماد نکنيم و از تجربه درس بگيريم.

نماينده مردم شهرستان‌هاي شاهرود و ميامي در مجلس شوراي اسلامي با تأکيد بر لزوم ايجاد توسعه پايدار و بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي موجود در شاهرود، افزود: شهرستان شاهرود را برخلاف ظرفيت‌هاي موجود قطب کشاورزي استان سمنان مي‌نامند؛ اين در حالي است که سهم اين منطقه در توليد گندم تنها 40 هزار تن است. وي خاطرنشان کرد: مردم نجيبي در استان سمنان و شرق آن يعني شهرستان شاهرود وجود دارند که نجابت، دين‌داري، ولايت‌مداري و سابقه تاريخي آن‌ها مشخص است و بايد به اين مردم کمک کرد؛ لذا اميدواريم در شرايط فعلي قسمي از درد و مشکلات مردم را التيام ببخشيم.


 اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي استان سمنان به سامانه رزرواسيون پيوستند 

سرويس خبر

مدير کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان گفت: اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي اين استان به سامانه رزرواسيون پيوستند.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان، «محمد جهانشاهي» در گفت‌و‌گويي افزود: پس از برگزاري همايش توجيهي، آموزشي توسعه کسب و کار بومي و سنتي ويژه مديران اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي استان سمنان، شرايط ورود اين مراکز به سامانه رزرواسيون فراهم شد. وي گفت: اين همايش توسط شرکت ايوان هفت اقليم با حمايت اداره کل ميراث‌فرهنگي، اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي سمنان و جهاد دانشگاهي در اتاق بازرگاني سمنان برگزار شد و پس از آن زمينه راه‌اندازي اولين انجمن بوم گردي استان در اتاق بازرگاني سمنان نيز رقم خورد.

جهانشاهي افزود: مدرسان متخصص بوم‌گردي در اين همايش يکروزه به تبيين روش‌هاي توسعه کسب و کار بومي و سنتي، تبليغات و بازاريابي در گردشگري، طراحي و چيدمان بومي، جاذبه‌هاي غذاهاي بومي در بوم‌گردي پرداختند و مديران اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي استان را با پايگاه اينترنتي بوم‌گردي به آدرس www.BiaBoom.ir آشنا کردند. مدير کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان گفت: در اين سامانه اطلاعات لازم در مورد اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي از جمله رزرو غذا، کالاي بوم‌گردي، توليدات صنايع‌دستي بومي و... در اختيار علاقمندان به اقامت در واحدهاي بوم‌گردي قرار مي‌گيرد. وي با بيان اينکه تا کنون اطلاعات اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي استان‌هاي کرمان، يزد و فارس وارد اين سامانه شده است، افزود: به‌زودي اطلاعات اقامتگاه‌هاي بوم‌گردي استان سمنان وارد اين سامانه مي‌شود.

استان سمنان داراي 43 اقامتگاه بوم گردي است.

استان سمنان داراي 94 مرکز اقامتي شامل 12 هتل، 2 هتل آپارتمان، پنج مهمان‌پذير، 43 اقامتگاه بوم‌گردي، 26خانه مسافر، يک متل و پنج مجتمع اقامتي، محوطه و مجموعه گردشگري است، اين واحدها در مجموع داراي يک‌هزار و 309 تخت براي اقامت گردشگران است و ظرفيت اقامتي رسمي در استان سمنان بيش از 2 هزار نفر شب است.


 «مشق‌ روز» شماره 151 
نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

1- در قرآن مجيد واژه فرعون و موسي را داريم که هر يک سمبل نوعي تقابل و مبارزه مي‌باشند و نيز قارون و هامان را داريم که هر يک به نوعي با حضرت موسي(ع) روبه‌رو مي‌گردند و از جمله شيطان که برنامه‌ وي را در قرآن و روايت داريم و اکنون در جهان غرب و منطقه خاورميانه و اسرائيل و اروپا انديشه‌هاي فرعوني و قاروني و شيطاني را در حال اجرا مي‌بينيم. اگر آيات مربوطه را به‌درستي بخوانيم و در تفسير و تاويل و تطبيق آنها کوشا باشيم، بسياري از مسايل براي ما شفاف خواهد شد و مي‌بينيم عکس‌العمل‌ها چگونه بايد باشد.

2- فرعون، موسي و قوم وي را استخفاف و تحقير مي‌کرد. «فَاسْتَخَفَّ قَوْمَهُ فَأَطَاعُوهُإِنَّهُمْكَانُواقَوْمًا فَاسِقِينَ، إِنَّ فِرْعَوْنَو َهَامَانَ وَ جُنُودَهُمَا كَانُوا خَاطِئِينَ» 74 بار واژه فرعون در چهره‌هاي مختلف از جهت عقيده و اخلاق و سياست و فهم و فکر معرفي مي‌شود و مي‌توان با آيات قرآن فرعون‌هاي تاريخ را به‌درستي بشناسيم و مبارزه طولاني موسي و هارون و قوم وي با فرعون را دريابيم. ترامپ و ترزا مي و نتانياهو و مکرون امروز را فرعون بدانيم.

3- شيطان را چون فرعون بشناسيم. واژه شيطان 70 بار و کلمه شياطين 18 بار در اين کتاب الهي آمده است و دريابيم که چگونه از زلال و استزلال و وسواس و صدا و سيما و سواره و پياده و هر وسيله ديگر بهره مي‌گيرد و تا مرحله اغواء و جهنمي شدن انسان جلو مي‌رود که برخي آيات چنين است «فَأَزَلَّهُمَا الشَّيْطَانُ عَنْهَا فَأَخْرَجَهُمَامِمَّا كَانَا فِيهِ، يَعِدُكُمُ الْفَقْرَ وَيَأْمُرُكُمْ بِالْفَحْشَاءِ، سْتَزَلَّهُمُ الشَّيْطَانُ بِبَعْضِمَا كَسَبُوا، يُخَوِّفُ اَولياءَه، أَنْ يُضِلَّهُمْ ضَلَالًا بَعِيدًا، وَ مَنْ يَكُنِ الشَّيْطانُ لَهُ قَرِيناًفَساءَقَرِيناً، وَزَيَّنَلَهُمُ الشَّيْطَانُ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ،فَوَسْوَسَ لَهُمَا الشَّيْطَانُ، فَأَنْساهُ الشَّيْطانُ ذِكْرَ رَبِّهِفَلَبِثَفِي السِّجْنِ بِضْعَ سِنِينَ؛ معجم المفهرس، ص 485» در کارهاي شيطان سياست و اقتصاد و اشتراک و مشارکت وجود دارد که بايد به قرآن و نهج‌البلاغه مراجعه نماييم.

4- در فرانسه بانويي که به مرد نامحرم دست نداده بود، از شهروندي فرانسه محروم شد «کيهان 2/2/97». در کشورهاي اروپايي، روسري و حجاب و دست ندادن زن به مرد نامحرم را امري تحميلي و ارتجاعي و توهين مي‌دانند، با اينکه امري شخصي مي‌باشد و اختلاط و ازدواج جنسي را مجاز مي‌دانند که خلاف عرف و اخلاق و شرع مي‌باشد.

5- با رشد اقتصادي 3 تا 4 درصد نمي‌توان 3 ميليون بيکار را به‌کار رساند و از نرخ بيکاري 3/12 کاست بلکه بايد رشد اقتصادي 8 درصدي به‌وجود آورد که اشتغال يک ميليون شود و نقدينگي را در صنعت و توليد و تجارت و گردشگري به‌کار انداخت تا بيکاري کاهش يابد و تورم يک رقمي بماند و رکود نيز برطرف شود. بايد کنترل مصرف در سوخت و انرژي و مواد غذايي و لوازم آرايش و دارو و آب انجام گيرد «اکلوا و اشربوا و لاتسرفوا» توصيه اخلاقي صرف نيست بلکه الفباي زندگي مي‌باشد. «الوضوء بمد و الغسل بصاع» قاعده و ضابطه است. براي وضو يک چارک و براي غسل يک من آب به‌کار ببريم، ماشين‌شويي و کارواش را کاهش دهيم و يا روش آن را تغيير دهيم که عزيزي نقل مي‌کرد، لندن در سالي براي کمبود آب ناچار شد همه کارواش‌ها را تعطيل کند و ده‌هزار نفر بيکار شدند. حياط خانه را با آب نشوييم. کوچه و خيابان را نيز با آب نشوييم. آبياري قطره‌اي و باراني را عمومي کنيم و زمين‌ها و باغ‌ها را به صورت غرقابي آب ندهيم. ايران در منطقه کويري قرار دارد و خشکسالي مي‌باشد.

7- کره‌شمالي ناگهان در توليد و تکثير سلاح کشتار جمعي در برابر آمريکا ناگهان تجديد‌نظر مي‌کند، چون مي‌خواهد با آمريکا مذاکره کند و اعلام مي‌دارد نمي‌خواهد صدام و قذافي دوم شود، ايران اسلامي به سلاح کشتار جمعي روي نمي‌آورد و تسليم آمريکا نيز نمي‌شود.