تاریخ 1397/02/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4759 برو جستجو جستجوی پیشرفته   فرانسه و آلمان نگران دستاوردهاي اقتصادي برجام هستند
 تقويت قانون بازدارندگي اروپا 

گروه سياسي: وزيرامورخارجه کشورمان پس از پيگيري ديپلماسي تلفني در عالي ترين سطح، راهي چانه زني‌هاي رودررو خواهد شد. طبق برنامه اعلامي‌، «محمد جواد ظريف» به منظور رايزني با اروپا و ديگر طرف‌هاي برجام و بررسي امکان تداوم برجام، فردا شب سفر فشرده اي را به چين، روسيه و بلژيک آغاز مي‌کند.

به گفته سخنگوي وزارت امورخارجه، ظريف به منظور رايزني و تبادل نظر با اروپا و ديگر طرف‌هاي برجام و بررسي امکان تداوم برجام در صورت تضمين منافع ملت ايران، از ديشب (شنبه) سفر فشرده اي را به چين، روسيه و بلژيک آغاز مي‌کند و در ايستگاه اول، روز يکشنبه با مقامات چيني ديدار و گفت وگو خواهد کرد. وزير امور خارجه سپس از پکن راهي مسکو مي‌شود و پس رايزني با مقامات روسي، روز سه شنبه با حضور در بروکسل، در نشستي با حضور وزراي خارجه E3 (فرانسه، آلمان و انگلستان) و خانم «فدريکا موگريني» هماهنگ کننده سياست خارجي اتحاديه اروپا شرکت مي‌کند.ظريف پيش از آغاز سفرهايش با موگريني هم گفت‌وگويي تلفني داشت.

ديروز، خانم موگريني در سخناني در کنفرانس اين اتحاديه، ادعا کرد: «من از حسن روحاني ضمانت گرفتم که حتي در صورت خروج آمريکا از برجام و بازگرداندن تحريم‌هاي هسته‌اي عليه اين کشور، ايران به برجام پايبند بماند.»مقامات عالي کشورمان پس از خروج ترامپ از برجام تاکيد کردند که ايران تنها در صورتي به برجام پايبند خواهد ماند که سه کشور اروپايي انگليس، فرانسه و آلمان به کشورمان در رابطه با تامين منافع ايران در برجام تضمين دهند.

موگريني تاکيد کرد: «ما مصمم هستيم تا اين توافق بين‌المللي را حفظ کنيم.»

موگريني با اشاره به غيرمستقيم به دونالد ترامپ در سخنان خود، گفت: «به نظر مي‌رسد که داد و فرياد، توهين و تخريب همه آن چيزي که به دست آمده است به بخشي از رفتار زمان کنوني تبديل شده است؛ در حالي که تغيير به معناي آن است که با حفظ توافقات گذشته به دنبال توافقات جديد بود، اين نوع رفتار مشکل ما را حل نخواهد کرد.»

شايان ذکر است که موگريني قرار است روز سه‌شنبه در بروکسل با وزراي خارجه ايران و سه کشور اروپايي آلمان، فرانسه و بريتانيا طي روزهاي آينده ديدار و در مورد چگونگي ادامه برجام گفت‌وگو کند.

لايي کشي آلمان از تحريم‌ها

در همين حال «اولاف شولتس» وزير دارايي آلمان براي مستثني‌ شدن شرکت‌هاي آلماني فعال در ايران از تحريم‌ها، با همتاي آمريکايي خود رايزني کرد. شولتس در تماس تلفني با «استيو منوچين» وزير خزانه‌داري آمريکا، موضوع شرکت‌هاي آلماني فعال در ايران را مطرح کرده است. وزير دارايي آلمان در گفت‌وگو با همتاي آمريکايي خود به صراحت خواستار «مستثني‌شدن شرکت‌هاي آلماني از قوانين تحريمي آمريکا» شده است.

در طرف مقابل؛ «ريچارد گرنل» سفير جديد ايالات متحده در برلين ابراز اطمينان کرد که از يک جنگ تجاري با اتحاديه اروپا مي‌توان اجتناب کرد.گرنل در گفت‌وگو با رسانه‌هاي آلماني گفت که کشورش در انتظار پيشنهادهاي ديگر است که چگونه مي‌توان گمرکات موجود را کاهش داد: «جنگ تجاري رخ نخواهد داد. اين تصور غلط است. ما با دوستان خود وارد گفت‌وگو خواهيم شد تا مسئله را حل کنيم.»

اين ديپلمات ارشد آمريکا در آلمان تأکيد کرد که اروپايي‌ها بايد تا اوايل ماه ژوئن يک طرح بازبيني‌شده ارائه دهند. آمريکا به طور موقت فقط تا اين تاريخ کشورهاي اتحاديه اروپا را از پرداخت تعرفه‌هاي گمرکي براي فولاد و آلومينيوم معاف کرده است.

سفير آمريکا همچنين مدعي شده که ايران به تعهداتش پايبند بوده است اما تهران بايد توسط اروپايي‌ها به ميز مذاکره بازگردد. ادعاي گرنل، در حالي مطرح مي‌شود که در دو سال و اندي از اجراي توافق اتمي موسوم به برجام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي چندين بار تأييد کرده است که ايران به مفاد اين توافق وفادار بوده است.

مذاکرات تلفني لندن با واشنگتن

در تحولي ديگر، ترزا مي، نخست‌وزير بريتانيا که دولتش به شدت سرگرم مذاکرات براي خروج از اتحاديه اروپا است، در تماسي تلفني با دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا گفتگو کرده و آن طور که دفتر خانم مي اعلام کرده نخست‌وزير بريتانيا در اين تماس تلفني به آقاي ترامپ گفته کشورش به برجام «قويا متعهد» خواهد ماند.

آن طور که دفتر نخست‌وزير بريتانيا اعلام کرده درخلال اين گقتگو دو رهبر توافق کرده‌اند براي پيشگيري از صدمه ديدن کمپاني‌هاي غيرآمريکايي از محل آغاز مجدد تحريم‌ها با هم مذاکره کنند. بريتانيايي‌ها فعلا از اظهارنظر مستقيم امتناع کرده اند.

پيشنهادات جديد فرانسه

فرانسه کشوري است که بيش از همه نسبت به لغو برجام توسط آمريکا واکنش نشان داده است. وزير دارايي فرانسه، روز جمعه 21 ارديبهشت گفت: نمي‌توان همين راه را ادامه داد و در برابر تصميمات آمريکا «تسليم شد.»

وزير دارايي فرانسه که به همراه همتاي هلندي خود با خبرنگاران سخن مي‌گفت افزود: «فرانسه اميدوار است به همراه متحدان اروپايي، پيشنهاداتي را به کميسيون اروپا که قرار است در روزهاي آينده براي بحث در همين باره تشکيل شود ارائه کند».

اين مقام فرانسوي با تأکيد بر اينکه اروپا بايد از منافعش، از جمله منافع اقتصادي‌اش، دفاع کند، يادآور شده که اروپايي‌ها در حال کار روي سه پيشنهاد کاملاً مشخص هستند.به گفته وزير دارايي فرانسه پيشنهاد نخست به‌روز کردن قوانين بازدارنده اروپايي (blocking regulations) مصوب سال 1996 است که امکان مقابله با تحريم‌هاي خارج از قلمرو اين اتحاديه را مي‌دهد.

اين مقررات که در آن زمان با هدف دور زدن تحريم‌هاي کوبا تنظيم شده به شرکت‌ها و دادگاه‌هاي اروپايي امکان مي‌دهد که به تحريم‌هايي که توسط کشورهاي ثالث اعمال مي‌شود، گردن ننهند و مقرر مي‌کند که احکام صادر شده توسط دادگاه‌هاي غيراروپايي در اين اتحاديه اجرا نشود.فرانسه معتقد است که اين مقررات بايد به گونه‌اي به روز شود که تصميمات اخير ايالات متحده را نيز در بر گيرد. پس از بکارگيري قانون مسدود کننده در سال 1996، اين قانون به شرکت‌هاي اروپايي اجازه مي‌داد تا تحريم‌هاي آمريکا را ناديده بگيرند و همچنين در دادگاه‌هاي خارجي عليه آمريکا که تحريم‌هايي را به دليل تجارت با ليبي و کوبا براي اين شرکت‌ها در نظر مي‌گرفت، شکايت کنند. به نظر مي‌رسد فرانسه به دنبال باز گرداندن اين شرايط براي مقابله با تهديدهاي آمريکا در اعمال تحريم‌ها عليه شرکت‌ها و بانک‌هاي اروپايي است که با ايران تجارت مي‌کنند.

پيشنهاد دوم فرانسه تلاش براي به‌کار گيري ابرازهاي مالي به نحوي است که استقلال مالي اتحاديه اروپا از آمريکا را تأمين کند.

سومين پيشنهاد نيز بر تأسيس دفتري اروپايي مشابه دفتر کنترل دارايي‌هاي خارجي در آمريکا متمرکز است؛ دفتري مشابه با اوفک که به اتحاديه اروپا امکان بررسي فعاليت شرکت‌هاي خارجي و تطابق آنها با تصميم‌هاي اين اتحاديه را مي‌دهد.

دليل نگراني آلمان و فرانسه

فرانسه که ابرگروه هوايپماسازي آن، ايرباس، قراردادي بزرگ براي فروش 100 فروند هواپيما به ايران دارد ممکن است از آغاز دوباره تحريم‌ها عليه تهران بيشترين لطمه را ببيند.قطعاتي از هواپيماهاي مسافربري ايرباس ساخت آمريکا است و به همين علت ممکن است شامل تحريم شود.علاوه بر اين کارخانجات خودروسازي بزرگ ايران چون ايران خودرو و سايپا قراردادهاي همکاري با پژو و رنو فرانسه دارند.

توتال فرانسه، يکي از بزرگترين شرکت‌هاي نفتي جهان هم در صنايع انرژي و نفت و گاز ايران مشارکت گسترده دارد.آلمان و فرانسه که به ترتيب دو غول بزرگ اقتصاد در اتحاديه اروپا هستند پس از امضاي توافق هسته‌اي با ايران در تابستان 2015 (سه سال پيش) صادرات و مشارکت در طرح‌هاي اقتصادي در ايران را به سرعت افزايش دادند و حالا ظرف کمتر از سه سال پس از آغاز اين روابط تجاري نگران آنند که با از سرگيري تحريم‌هاي هسته‌اي عليه تهران، ناچار به ترک اين کشور شوند.

استعفاي دو چهره کليدي

«ترو واريورانتا» معاون آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و رئيس بخش بازرسي و نظارت اين نهاد بين المللي از مقام خود استعفا کرده است. «يوکيا آمانو» مديرکل آژانس، ماسيمو آپارو، سرپرست دفتر ايران را به عنوان سرپرست بخش بازرسي منصوب کرده و گفته «در اسرع وقت» و با طي روال و تشريفات معاوني انتخاب خواهد کرد.آقاي واريورانتا عملا نفر دوم آژانس محسوب مي‌شد.

دليلي از استعفاي او گزارش نشده و آژانس در پاسخ به خبرنگاران گفته است مسائل شخصي کارکنان محرمانه هستند و در اين باره اطلاعاتي منتشر نخواهد کرد.او دو ماه بعد از امضاي برجام در سپتامبر 2015 به همراه آقاي آمانو از سايت پارچين در ايران بازديد کرد. گروه بازرسان آژانس انرژي اتمي در آن سفر از منطقه پارچين نمونه‎برداري کردند تا نتيجه آزمايش‌ها را اعلام کنند.پس از آن بود که آژآنس پرونده «ابعاد احتمالي نظامي» برنامه هسته‌اي ايران را بست. احتمالا اين کناره‌گيري تحت فشار آمريکايي‌ها بوده است.دامنه حذف حاميان برجام همچنان گريبان گير وزارت خارجه آمريکا نيز هست.

ريچارد جانسون کارشناس ارشد اشاعه هسته‌اي در وزارت امور خارجه آمريکا در روزهاي اخير پس از آنکه دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور اين کشور اعلام کرد از توافق هسته‌اي با ايران خارج مي‌شود، از سمت خود استعفا کرده است.

جانسون در دفتر اجراي توافق هسته‌اي با ايران در وزارت امور خارجه آمريکا به عنوان معاون هماهنگ کننده امور مربوط به اجراي اين توافق فعاليت مي‌کرده و در مذاکرات با طرف‌هاي اروپايي قبل از توافق هسته‌اي يعني انگليس، فرانسه و آلمان که تلاش کردند مانع از خروج واشنگتن از توافق شوند، حضور داشته است.

به نوشته فارين پاليسي، وي هيچ دليلي براي استعفاي خود اعلام نکرده است اما در يک ايميل به همکارانش تاکيد کرده که توافق هسته‌اي 2015 به طور موفقيت آميزي برنامه هسته‌اي ايران را محدود کرده است.

وي در اين ايميل گفته است، از اينکه نقشي کوچک در اين تلاش‌ها به ويژه دستيابي به توافق با ايران داشته‌، به خود مي‌بالد.

براساس اين گزارش، استعفاي ريچارد جانسون نشان دهنده مشکلي بزرگتر در استعفاهاي مقامات بلندپايه در دولت آمريکا است.

رکس تيلرسون، وزير امور خارجه پيشين آمريکا نيز که به تازگي از اين سمت کنار گذاشته شده است، سال گذشته دفتر هماهنگي تحريم‌ها در وزارت امور خارجه را تعطيل و برخي از کارشناسان حوزه تحريم را در سمت‌هاي اجرايي منصوب کرد.


 رئيس فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي:
 ايستادگي اروپا در برابر تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران چندان قابل پيش‌بيني نيست 
 اگر احساس کنيم اروپايي‌ها فقط «پوسته برجام» را نگه مي‌دارند يک هفته هم براي رايزني زياد است

عضو فراکسيون اميد مجلس گفت: اگر احساس کنيم اروپايي‌ها مي‌خواهند فقط پوسته برجام را نگه دارند يک هفته هم براي رايزني لازم نيست.

مصطفي کواکبيان نماينده مردم تهران در گفت‌وگو با فارس،‌ با اشاره به بدعهدي و نقض عهد برجامي آمريکا، اظهار داشت: بنده اساسا آدم بدبيني نيستم اما در روند برجام ما ديديم که اروپايي‌ها مدام چشمشان به آمريکا بود.

وي افزود: در طول اين مدت خيلي کارهاي جدي صورت نگرفته است لذا عقيده بنده بر اين است که خيلي وقت‌مان را تلف نکنيم کارهاي جدي بايد از الان به بعد باشد.

رئيس فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: حال وقت آن است که با اروپايي‌ها مذاکره کنيم ببينيم آنها هم به تعهدات خود عمل مي‌کنند يا نه؟

کواکبيان همچنين يادآور شد: صحبت ما اين است که ترامپ يکسري مشکلات دروني داشت که قبل از رياست جمهوري‌اش و در دوران تبليغات انتخاباتي خود هم مي‌گفت ما مي‌خواهيم از برجام خارج شويم و مي‌خواهيم آن را پاره کنيم. اين نماينده مجلس دهم با اعتقاد بر اينکه ترامپ مدام به دنبال فرصت مي‌گشت تا بدعهدي خود را ثابت کند حال اين فرصت را گير آورده است و فکر مي‌کند براي دوشيدن امثال عربستان و خوشايندي رژيم صهيونيستي کار خوبي است،‌ اضافه کرد: من مطمئنم اگر ما در آينده خوب عمل کنيم مي‌توانيم ترامپ را پشيمان کنيم. عضو هيات رئيسه فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به اين سوال که فکر مي‌کنيد آيا مذاکره با اروپايي‌ها پاسخ مي‌دهد و يا مانند آمريکا باز هم بدعهدي خواهيم ديد،‌گفت: بايد اين خوش‌بيني را داشت اما اگر احساس کرديم که فقط مي‌خواهند پوسته را نگه دارند يک هفته هم بيشتر لازم نيست رايزني کنيم. به هرحال ايستادگي اروپا در برابر تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران چندان قابل پيش‌بيني نيست.


 انسجام و پيوند مردم مانع زياده‌خواهي دشمنان مي‌شود 

وزير اطلاعات با بيان اين که سست عهدي و پيمان‌شکني يکطرفه رييس جمهور آمريکا در طول تاريخ بشريت مورد تاييد نبوده و نيست، تاکيد کرد: انسجام و پيوند مردم مانع زياده‌خواهي دشمنان خواهد بود.

به گزارش ايسنا، حجت الاسلام و المسلمين سيد محمود علوي در نشست شوراي اداري استان يزد که به منظور انجام توديع و معارفه مديران کل اداره اطلاعات اين استان در سالن شهيد عباسپور شرکت برق منطقه‌اي يزد برگزار شد، با اشاره به منطق قران که حکومت را براي مردم مي‌داند، فرق اسلام با دموکراسي را در اين مسئله دانست و گفت: براساس آموزه‌هاي اسلام، حکومت بر مردم نيست و حاکم و مردم حقوقي بر يکديگر دارند که اگر آنها رعايت شود، ثمرات خوبي شامل آنان خواهد شد.

وي برقراري امنيت، بازيابي جايگاه دين و بقاء و دوام ساختار حکومت را در گرو اداي حقوق و اجراي عدالت دانست و افزود: در اسلام، ارزش آبروي انسان‌ها از کعبه نيز بالاتر است و بايد در حفظ حيثيت و آبروي افراد کوشش کرد.

علوي بر حفظ امنيت فيزيکي و رواني در جامعه تاکيد کرد و گفت: در جامعه‌اي که احساس امنيت و شادابي نباشد، برکتي وجود نخواهد داشت ، مردم بايد انگيزه فعاليت و تلاش در سايه امنيت پايدار همراه با سرور و شادماني داشته باشند تا به رشد و پيشرفت در همه بخش‌ها دست يابند.

وي خطاب به مسئولان استاني گفت: جامعه در صورت وجود امنيت و آرامش به شکوفايي مي‌رسد لذا بايد با هر آنچه موجب سلب آرامش و نشاط مي‌شود، مقابله کرد.

وزير اطلاعات با بيان اين که در حکومت اسلامي همه چيز بايد در خدمت مردم قرار گيرد، خاطرنشان کرد: در نظام جمهوري اسلامي بايد به گونه‌اي به مردم خدمت‌گذاري کرد که از مسئولان رضايت داشته باشند و با شکر نعمت از امانتي که به مديران و مسئولان واگذار شده است، صيانت کنند.


 مصطفي کواکبيان با حضور در نمايشگاه بين‌المللي کتاب در گفت‌وگو با ايبنا مطرح کرد:
 مجلس بايد پيگير مشکلات حوزه کاغذ باشد 

مصطفي کواکبيان با حضور در غرفه ايبنا با اشاره به مشکل کاغذ گفت: دولت بايد وارد کار شود و بدون شک ما در مجلس نيز حمايت‌ خواهيم کرد و پيگير اين موضوع خواهيم شد تا مشکل توليدکنندگان فرهنگ به زودي حل شود. مصطفي کواکبيان در گفت‌وگو با خبرگزاري کتاب ايران (ايبنا)،‌ اظهار کرد: امروز براي رونمايي از کتاب «جرم‌انگاري نقض حقوق سياسي شهروندان در حقوق ايران» اثر همسرم، محبوبه يزدي‌فر، به نمايشگاه آمده بودم و در حاشيه اين اتفاق بازديدي هم از نمايشگاه
داشتم.

وي ادامه داد: در حاشيه اين بازديد با برخي ناشران صحبت کردم. حقيقتا خيلي از ناشران از وضعيت موجود مي‌ناليدند و مي‌گفتند که به دليل افزايش قيمت کاغذ کتاب کم چاپ کرده‌اند و عموما کتاب‌هاي گذشته را به نمايشگاه آورده‌اند.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به پيگيري‌هاي مجلس گفت: دو روز پيش من در مجلس تذکري دادم و گفتم که اگر دولت تعهدي براي تامين ارز مسافرتي يا ارز براي دارو يا براي دانشجوها داده است، بايد به حوزه نشر و مطبوعات نيز توجه جدي داشته باشد و اين حوزه را فراموش نکند.

وي با اشاره به مشکل اين روزهاي صنعت نشر ادامه داد: من از همين تريبون، يعني خبرگزاري کتاب ايران اين پيام را به دولت مي‌دهم که هرچه سريع‌تر به فکر چاره‌اي براي حل مشکلات کاغذ باشد.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس، در دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در پايان گفت: دولت بايد وارد کار شود و بدون شک ما در مجلس نيز حمايت‌ خواهيم کرد و مجلس بايد پيگير اين موضوع باشد تا مشکل توليدکنندگان فرهنگ به زودي حل شود.