تاریخ 1397/02/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4759 برو جستجو جستجوی پیشرفته   فرصت پسا‌برجام  

لغو برجام به عنوان شاهکار تاريخ ديپلماسي معاصر از سوي آمريکا، اگرچه مي‌تواند شکستي براي ديپلماسي ايران تلقي شود اما به معناي پايان آن نيست. خروج ترامپ از برجام هرچند که قابل پيش‌بيني بود، اما چگونه خروج و اينکه آمريکا حالا به صورت افراطي و تنها پيش رود، غيرمترقبه است. برجام صرفا يک توافق بين ايران و قدرت‌هاي بزرگ دنيا نيست، بلکه دستاوردي بين‌المللي است که براي افکار عمومي دنيا قابل توجه است.

بدون شک لغو برجام از سوي آمريکا، به طور طبيعي قدرت مانور ترامپ روي برجام و بهره‌برداري از آن را کاهش خواهد داد، بنابراين ترامپ به راحتي کارت برجام را از دست نخواهد داد. اما سوي ديگر ماجرا، رويکرد ايران و پنج قدرت ديگر امضاکننده‌ي برجام در قبال مواضع ترامپ است. درباره‌ي ايران متاسفانه برجام پس از نهايي شدن در بخش‌هاي سياسي، اقتصادي و سياست خارجي منطقه، به حال خود رها شد و در بخش‌هاي مختلف داخلي، اجماعي بر سر حراست و تقويت آن و تلاش براي بهره گيري از آن در حوزه‌هاي اقتصادي و خارجي شکل نگرفت. متاسفانه فرداي برجام اين قرارداد تبديل به ابزاري براي کشاکش سياسي در داخل شد. برجام براي ماندگاري و اثرگذاري نيازمند پيوست‌هاي سياسي، اقتصادي و سياست خارجي به ويژه در حوزه‌ي منطقه‌اي بود که محقق نشد و ملت ايران نتوانست طعم برجام را به خوبي بچشد.

اما شرايط فعلي براي ايران به معناي پايان خط نيست. در شرايط جديد، ايران بايد از برجام به عنوان يک ظرفيت فعال براي تعامل سياسي و ديپلماتيک با دنيا حفاظت کند. برجام براي ايران اعتبار سياسي و ديپلماتيک است که به راحتي نبايد از آن غافل شد. هرچند که آمريکا بعد از بي‌عهدي و بدعهدي نشان داد که پايبند به قوانين بين‌المللي نيست اما برجام مانند هرپديده سياسي ديگري براي هيچ کس و هيچ دولتي حتي ترامپ و دولت آمريکا تمام نشده و نمي‌شود.

حال بايد ديد که اروپا با برجام چه مي‌کند. هرچند که در داخل کشور برخي ديدگاه‌ها حاکي از اين نکته است که نبايد به اروپايي‌ها هم اعتماد کرد، اما در شرايط فعلي، ايران و اروپا همچنان پايبند تعهدات برجام هستند و قرار است دور جديد نشست‌ها با سه کشور اروپايي، چين و روسيه به سرانجام برسد.

از سوي ديگر آينده بازار ايران در شرايط پسابرجام نيز نکته‌ي مهمي است که خيلي‌ها منتظرند، سرنوشت دلار، طلا، خودرو و مسکن پس از خروج آمريکا از برجام را ملاحظه کرده و حتي در صورت لزوم از اين آب گل آلود ماهي بگيرند که مي‌طلبد دولت در اين راستا هوشيار‌تر عمل کند.

نکته سنج


 مديريت، حلقه‌ي مفقودي توسعه‌ي شهر دامغان  

دامغان يکي از شهرهاي استان سمنان است که داراي قدمت تاريخي و کهن مي‌باشد و از ديرباز بنام شهر صد دروازه مطرح بوده است که داراي جاذبه‌هاي فراوان توريستي وتاريخي است. اما در نگاه شهروندان مومن و ولايت‌مدار دامغان که امروز، توسعه، عمران، پيشرفت و... را در مقايسه با ساير شهرهاي استان و حتي ايران زمين به انتظار نشسته، اين سوال ديده مي‌شود که زمان وعده‌هاي دولتمردان چه زماني محقق مي‌شود؟! پس از حدود چهل سال از پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي، چه کسي پاسخگوي وضعيتي معيشتي و اقتصادي، ايجاد اشتغال براي جوانان در بخش‌هاي صنعت و معدن، کشاورزي و... است؟! به راستي زمان وعده‌هاي دولتمردان چه زماني محقق مي‌شود؟

در طي اين سال‌ها و در ادوار گوناگون دولت‌ها، مسئولين سفرهاي بي‌شماري به اين شهر داشته‌اند و همگي نظرات و طرح‌هاي بزرگي را به عنوان کليد دامغان به عنوان شاهراه اقتصادي مطرح کرده‌اند، اما عدم مديريت صحيح مديران منتصب در مرکز استان، تبعيض و عدم توجه به خواسته‌هاي مردم و همچنين مديران ناکارآمد اين چالش پايان ناپذير و فراينده بر مردمان دل خسته‌ي کويري با رتبه‌ي کشوري شهدا و دلاورمرداني که به انقلاب تقديم داشته‌اند، رقم زده است.

تعاريف جامع و کامل در بحث مديريت از ديدگاه‌هاي مختلف مطرح شده است. حتي حضرت مولي الموحدين اميرالمومنان علي (ع) در توصيه‌ها و تاکيدات خود بر واليان خويش از جميع جهات در رعايت حقوق مردم بي‌هيچ واسطه‌اي اشارت داشته و آن حضرت در تحقق اين کلام اهتمام مي‌نمودند، که متاسفانه برخي از مسئولين ما به شدت از مسير خود منحرف شده‌اند.

از سويي سوءمديريت مديران انتصابي و غيربومي مزيد ديگر بر علل است که اصل و بنيان مديريت را زير سوال مي‌برد و هر لحظه اين افراد فقط بايد سياست‌هاي ديکته شده از مرکز استان را به انجام برسانند در حالي که وضعيت هر شهرستان با توجه به سيماي آن شهرستان با مراکز استان و ديگر شهرستان‌ها متفاوت است و اين موضوع نوعي تناقض‌گويي و سوء مديريت را به دنبال دارد. پس مديريت در هرکجا و حتي در زندگي روزمره افراد جايگاه خود را دارد و اين هرم در تمام سطوح مديريتي جامع متداوم است. متاسفانه شهر دامغان همواره در سياست و ريل گذاري مقهور و متوقف است اصلا ريلي وجود ندارد. اگر بازنگري به گذشته بنمائيم حضور دولت‌هاي منتخب از آغاز پيروزي انقلاب تاکنون و نيز بالطبع حضور نمايندگان و وزيران را توجه بنمائيم، شهرستان دامغان چه سهمي با قدمتي بر بلنداي تاريخش دارد و وضعيت کنوني ما در تمام بخش‌ها چيست؟ جمعيت دامغاني‌هايي که بايد در شهر خود به آباداني، پيشرفت وتوسعه‌ي آن کمک و نقش داشته باشند امروز کجايند؟ چقدر مهاجر جايگزين آن سرمايه در شهر دامغان اسکان داده‌ايم؟

متاسفانه بايد گفت هرجا که مدير، مديريت نکند، بلکه مديريت شود، مشکلات بي‌شماري را مشاهده خواهيم کرد. امروز ما در عصر تکنولوژي و ارتباطات هستيم و همه چيز در تعامل و تبادل است. همه چيز در مرکز دايره مشخص و در نگاه قضاوت‌هاست. بزرگترين مشکل و عدم پيشرفت دامغان در حال حاضر، به نظر مي‌رسد که عدم شايسته سالاري در انتخاب مديران باشد. اگر مديري نتواند در سياست‌هاي خود مديريت کند، معنا و مفهومي در تداوم و حياتش وجود ندارد، بلکه اين امر براي ضعيفان و مظلومان جامعه دو چندان است. اميد که تيم جديد مديريتي استان، براين نقصيه‌ي بزرگ، مديران ناکارآمد اهتمام و توجه ويژه‌اي نمايد و با انتخاب مديران شايسته براي شهرستان دامغان، شاهد رشد و شکوفايي پيش از پيش اين منطقه کهن و قديمي در استان سمنان باشيم.

يک شهروند دامغاني


 به انگيزه هفته‌ي جمعيت هلال احمر و صليب سرخ
 خدمات هلال احمر، در مسير انسانيت  

جمعيت هلال احمر ايران در طول تاريخ پرافتخار خود از روز آغازين تاکنون با پرچم سفيد صلح در بزرگراه انسانيت، سرافراز و پرافتخار، نقش آفرين صحنه‌هايي با شکوه از خودگذشتگي بوده است. عنوان و نشان دادن مجموعه‌اي از تلاش‌ها، موفقيت‌ها و خدماتي که جمعيت هلال احمر به آسيب ديدگان، دردمندان و بينوايان، ارايه کرده و مي‌کند، بيان لحظه‌هاي باشکوه نوع دوستي، ايثار و تصويرنمودن چهره‌هاي متبسم امدادگراني که همواره آغوش پرمهر خود را به روي نيازمندان و مددجويان گشوده و نور زندگي را بر دل نااميدان تابانده‌اند، کار آساني نيست. جمعيت هلال احمر که عضوي از نهضت بين‌المللي سرخ و هلال احمر است، اگر چه به مسايل ملي توجه خاصي مبذول داشته اما همواره با در نظرگرفتن اصل جهان شمولي، فعاليت‌هاي گسترده‌اي را در زمينه درماني و امدادرساني در مناطق محروم به ويژه در نقاط حادثه ديده با موفقيت به انجام رسانده است. نام هلال احمر مي‌تواند در جامعه براي افراد معاني مختلفي داشته باشد. چرا که عده‌اي آن را ارگان پيشرو در ارائه خدمات امداد و نجات در حوادث و سوانح، برخي‌ها تامين کننده داروهاي خاص و گروهي ديگر نيز ارائه دهنده‌ي خدمات توانبخشي و عده‌اي نيز آن را سازماني حمايتي مي‌شناسند.

همه ساله در ايران هجدهم تا بيست و چهارم ارديبهشت ماه را با نام هفته جمعيت هلال احمر نامگ‌ذاري نموده‌اند و اين نامگذاري فرصت خوبي را ايجاد مي‌نمايد تا مردم بيش از گذشته با خدمات اين نهاد بين‌المللي و امدادرسان در کشور آشنا شوند. شعار امسال گراميداشت هفته‌ي هلال احمر، «همه جا براي همه» است. هدف از شعار امسال جمعيت هلال احمر، نزديکي به مردم و تبيين آرمان‌ها و اهداف جمعيت هلال احمر براي مردم است چون هلال احمر نهادي است از جنس مردم، براي مردم و به خاطر خدمت به مردم که در موقع خطر يا ديگر مردم هستند و به آنها در زمان بحران و حادثه آرامش مي‌دهند. توجه به کرامت انساني به عنوان اشراف مخلوقات، تلاش براي سلامت انسان‌ها فارغ از رنگ، نژاد و پوست، ترويج صلح و دوري از خشونت و بشردوستي از مهمترين اهداف و وظايف جمعيت هلال احمر است. در استان ما سمنان نيز با تلاش‌هاي انجام شده اهداف اين نهاد مردمي بيش از گذشته در سال‌هاي اخير براي شهروندان هم استاني به تحقق پيوسته و همواره جمعيت هلال احمر در خدمت به مردم جامعه و استان ما سمنان بوده است که جاي سپاس و قدرداني از زحمات اين تلاشگران، کمترين وظيفه‌ي هر شهروند هم استاني است.

رهگذر