تاریخ 1397/02/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4759 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس کميته امداد:
 يتيم بدون حامي در ايران نداريم 

سمنان- خبرنگارروزنامه پيام استان سمنان

رئيس کميته امداد امام خميني(ره) گفت: در ايران يتيمي بدون حامي وجود ندارد و امروز شاهد تبلور ويژه‌اي از مشارکت‌هاي مردمي و حمايت از يتيمان در سراسر کشور هستيم.

سيد پرويز فتاح در همايش بزرگ اشتغال مددجويان کميته امداد شهرستان گرمسار اظهار داشت: عموم مردم به کميته امداد امام خميني(ره) به‌عنوان يک‌نهاد مردمي معتبر اعتماد دارند و مصداق بارزي از اين اعتماد افزايش 30 درصدي مشارکت‌هاي مردمي در سراسر کشور است.

وي با بيان اينکه ترويج فرهنگ اشتغال و کارآفريني يکي از مهم‌ترين رويکردهاي کميته امداد امام خميني(ره) است، تصريح کرد: حرکت به سمت فقرزدايي و تقويت پروژه‌هاي کميته امداد در اين راستا از ديگر اهدافي است که دنبال مي‌شود.

رئيس کميته امداد امام خميني(ره) با اشاره به اينکه بساط فقر در ايران اسلامي بايد ريشه‌کن شود، تأکيد کرد: فقر دشمن ملت ايران است و در رأس آن جهان استکبار قرار دارد که مي‌خواهد با گسترش فقر در جامعه مردم را از انقلاب اسلامي دلسرد کنند.

وي با تأکيد بر اينکه اگر هر فعاليتي در ايران به سمت فقرزدايي سوق داده شود جهان استکبار نابود مي‌شود، اذعان کرد: در اين راستا بالغ‌بر 2 هزار و 100 ميليارد تومان تسهيلات اشتغال‌زايي ويژه مددجويان کميته امداد در مجلس مصوب شد.

فتاح خاطرنشان کرد: 100 درصد اين تسهيلات سال گذشته پرداخت‌شده و در راستاي اشتغال‌زايي مددجويان هزينه شده است.

وي ابراز داشت: در بودجه سال جديد مستمري مددجويان در راستاي رفع فقر در جامعه افزايش‌يافته و از ديگر افتخارات اين نهاد افزايش 75 درصدي اعتبارات کميته امداد در تبصره 14 قانون بودجه است.

رئيس کميته امداد امام خميني(ره) بيان کرد: در ايران يتيمي بدون حامي وجود ندارد و امروز شاهد تبلور ويژه‌اي از مشارکت‌هاي مردمي و حمايت از يتيمان در سراسر کشور هستيم.

وي با بيان اينکه هر يتيم به‌طور متوسط ماهانه بالغ‌بر 145 هزار تومان از حامي خود دريافت مي‌کند، تصريح کرد: اين رقم در استان سمنان 300 هزار تومان و در شهرستان گرمسار که رکورددار حمايت از ايتام است 380 هزار تومان است.

بانک اطلاعاتي از مددجويان و نيازمندان استان سمنان ايجاد مي‌شود

استاندار سمنان هم با بيان اينکه بانک اطلاعاتي از مددجويان و نيازمندان استان سمنان ايجاد مي‌شود، گفت: ارتقاي سطح کيفي خدمات کميته امداد به مددجويان در دستور کار است.

سيد‌شهاب‌الدين چاووشي اظهار داشت: سال گذشته بيش از 10 هزار شغل جديد در استان سمنان ايجادشده است.

وي با تأکيد بر نقش و جايگاه ويژه کميته امداد در ايجاد اشتغال و کاهش نرخ بيکاري در استان سمنان افزود: سهم اين نهاد در ايجاد اشتغال و تحقق تعهدات دولت در سال گذشته 10 درصد بوده است.

استاندار سمنان با بيان اينکه در اين استان به ازاي هر 6 نفر يک نفر فارغ‌التحصيل دانشگاهي است، اذعان کرد: استان منان بيش از ظرفيت مطلوب در حوزه جمعيتي دانشگاه دارد و بايد از اين ظرفيت براي ايجاد اشتغال و توسعه پايدار در استان استفاده کرد.

وي با تأکيد بر ضرورت ايجاد بانک اطلاعاتي از مددجويان و نيازمندان استان سمنان خاطرنشان کرد: ارتقاي سطح کيفي خدمات کميته امداد به محرومان و مستضعفان در دستور کار قرار گيرد.

غلامرضا کاتب نماينده مردم شهرستان‌هاي گرمسار و آرادان در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين نشست اظهار داشت: راه‌اندازي و تقويت مشاغل خرد خانگي در دستور کار قرار دارد.

وي با تأکيد بر لزوم توسعه مشاغل زودبازده تصريح کرد: اصلاح سيستم اداري بايد براي ايجاد توسعه پايدار در دستور کار قرار گيرد، تا جوانان و کارآفرينان از اجراي طرح‌هاي خود نااميد نشوند.

کاتب خاطرنشان کرد: اعطاي تسهيلات ارزان‌قيمت براي ايجاد اشتغال و توسعه کارآفريني در دستور کار است.


 محصولات توليدي عشاير استان سمنان برند‌سازي مي‌شود 

سمنان- خبرنگارروزنامه پيام استان سمنان

نماينده مردم سمنان، سرخه و مهدي‌شهر گفت: محصولات توليدي عشاير استان سمنان برند‌سازي مي‌شود.

احمد همتي در گردهمايي بزرگ عشاير سمنان اظهار داشت: عشاير استان سمنان ظرفيت‌هاي ويژه‌اي براي رونق اقتصادي در استان سمنان دارند که بايد از اين ظرفيت‌ها به بهترين نحو بهره‌برداري کرد.

وي با بيان اينکه هم‌جواري استان سمنان با پايتخت نقش مؤثري در اين عرصه دارد، تصريح کرد: تعداد زيادي از مسافران و گردشگران داخلي و خارجي مناطق بوم‌گردي‌هاي عشاير استان سمنان را براي اقامت انتخاب مي‌کنند.

نماينده مردم سمنان، سرخه و مهدي‌شهر با تأکيد بر اينکه اين ظرفيت خوبي براي توسعه صنعت گردشگري در استان را نيز فراهم مي‌کند، افزود: بايد زمينه سرمايه‌گذاري در بخش گردشگري عشاير را در سمنان تقويت کنيم.

وي با اشاره به نقش عشاير در توليد گوشت و لبنيات گفت: پيگيري‌هاي لازم براي رفع مشکلات عشاير استان سمنان انجام مي‌شود.

همتي با بيان اينکه محصولات توليدي عشاير استان سمنان برند‌سازي مي‌شوند، تأکيد کرد: تأمين بازار فروش محصولات عشاير و برند‌سازي اين محصولات براي توسعه صادرات آن مهم‌ترين اولويت‌ها و دغدغه عشاير استان است.

وي ابراز داشت: دريافت کد بهداشتي لبنيات عشاير يکي از مشکلات مهم عشاير استان سمنان به‌ويژه در حوزه شهرستان مهدي‌شهر است که در آينده نزديک با همکاري دانشگاه علوم پزشکي استان سمنان اين مشکل نيز برطرف مي‌شود.

نماينده مردم سمنان، سرخه و مهدي‌شهر عشاير را سرمنشأ توليدات لبنياتي دانست و گفت: بهره‌گيري از اين ظرفيت براي ايجاد توسعه پايدار در منطقه نيز داراي اولويت است


 حضور آب و فاضلاب روستايي استان در جشنواره توانمندي‌هاي بهره‌برداري و نگهداري صنعت آب و فاضلاب کشور 

سرويس خبر

سومين جشنواره و نمايشگاه توانمندي‌هاي بهره‌برداري و نگهداري صنعت آب و فاضلاب کشور 15 لغايت 19 ارديبهشت 97 به مدت 5 روز با حضور کليه شرکت‌هاي آب و فاضلاب روستايي و شهري استان‌هاي کشور در محل نمايشگاه شهر آفتاب تهران برگزار شد.

به گزارش اداره روابط عمومي و آموزش همگاني شرکت آب و فاضلاب روستايي سمنان؛ در مراسم افتتاحيه اين نمايشگاه که با هدف معرفي توانمندي‌ها و توليدات داخلي، تبادل دستاوردهاي علمي و فني برپا شد. دکتر اردکانيان وزير نيرو، مهندس جانباز مديرعامل شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور و کليه مديران عامل، معاونين بهره برداري و مديران شرکت‌هاي زير مجموعه حضور داشتند.

ابوالفضل عاليشاهي معاون نظارت بر بهره‌برداري، هدف از حضور در نمايشگاه و ايجاد غرفه را ارائه دستاوردهاي مهم حوزه بهره‌برداري، تبادل تجربيات با ديگر شرکت‌هاي آب و فاضلاب سراسر کشور و شرکت‌هاي بخش خصوصي اعم‌از مهندسين مشاور، توليد‌کنندگان مصالح و تجهيزات و آشنايي با تکنولوژي روز دنيا در بحث بهره‌برداري از تاسيسات آب و فاضلاب دانست.

عاليشاهي افزود: غرفه شرکت آب و فاضلاب روستايي استان سمنان اقدامات شاخص حوزه بهره‌برداري در بحث تامين، توزيع، نگهداري آب و فاضلاب و هوشمندسازي شبکه‌ها و تاسيسات آب و فاضلاب در سطح مجتمع‌ها را جهت بازديد علاقه‌مندان به نمايش گذاشت.

در ادامه معاون نظارت بر بهره‌برداري اظهار داشت: ارائه مهمترين دستاوردهاي حوزه بهره‌برداري در راستاي اجراي پروژه‌ها و بهره‌برداري از آنها در راستاي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي از نکات شاخص و برجسته حضور بوده است.

پروژه‌هاي جداسازي آب شرب از ديگر مصارف خانگي، بازسازي تاسيسات، بازسازي چاه‌هاي آب شرب، پروژه‌هاي مديريت مصرف و کاهش هدررفت آب، واگذاري خدمات به بخش خصوصي و... که در مجموع 12پروژه بوده در معرض ديد عموم و بازديد‌کنندگان نمايشگاه علي‌الخصوص متخصصين بخش آب و فاضلاب قرار گرفت.


 معاون سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان:
 14 هزار نفر شتر در استان سمنان وجود دارد 

سرويس خبر

معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان از وجود 14 هزار نفر شتر در استان سمنان خبر داد و گفت: سالانه 1500 تن گوشت شتر در استان سمنان توليد مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، مصطفي شاه‌حسيني با بيان اينکه نوار جنوبي استان سمنان محدوده پرورش شتر است، اظهار داشت: پراکنش شتر در سمنان، دامغان و شاهرود متفاوت بوده و عمده شترهاي شهرستان شاهرود در منطقه طرود و خارتوران است. وي با اشاره به جمعيت 14 هزار نفري شتر در استان سمنان گفت: تعداد 8 هزار نفر از اين شترها در شاهرود وجود دارند.

معاون بهبود توليدات دامي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان خاطرنشان کرد: شترهاي استان عموماٌ از نژاد گوشتي و پشمي بوده و هدف از نگهداري آنها توليد گوشت است و در سال‌هاي اخير نيز با توجه به فرهنگ‌سازي‌هاي انجام شده و آشنا شدن ذائقه مردم با شير و دوغ شتر، پرورش شتر شيري نيز در استان رواج يافته است.

شاه‌حسيني از توليد سالانه يک‌هزار و 500 تن توليد گوشت شتر و 500 تن شير در استان خبر داد و گفت: بخشي از اين ميزان توليدات در استان مصرف شده و بخشي به استان‌هاي همجوار و از جمله تهران ارسال مي‌شود.

وي با بيان اينکه از پشم شترهاي استان نيز براي توليد منسوجات استفاده مي‌شود، تصريح کرد: با توجه به خواص درماني پشم شتر از آن در ايجاد صنايع دستي و توليد انواع منسوجات و لباس‌هاي مختلف استفاده مي‌شود.


 با همکاري حوزه هنري استان سمنان؛
 ترجمه فارسي رمان‌هاي کشور ترکيه بررسي شد 

سرويس خبر

نشست تخصصي بررسي ترجمه فارسي رمان‌هاي کشور ترکيه برگزار شد. به گزارش روابط عمومي حوزه هنري استان سمنان، نشست تخصصي بررسي ترجمه فارسي رمان‌هاي کشور ترکيه، با همکاري و مشارکت دفتر آموزش و پژوهش حوزه هنري استان سمنان، کميته ملي موزه‌هاي ايران(ايکوم)، موسسه يونس امره و پژوهشکده مردم‌شناسي پژوهشگاه ميراث فرهنگي، چهارشنبه گذشته در محل سالن همايش پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري در تهران برگزار شد. بر اساس اين گزارش، در ابتداي اين نشست، دکتر تورقاي شفق رئيس موسسه يونس امره به ارائه گزارشي در خصوص روابط ادبي ايران و ترکيه و ترجمه‌هاي رمان‌هاي فارسي به زبان ترکي پرداخت. در ادامه مراسم، دکتر حسن اکبري بيرق دانشيار دانشگاه سمنان به کيفيت رمان‌هاي ترکيه‌اي چاپ شده به زبان فارسي اشاره کرد و رمان ملت عشق و ترجمه‌هاي فارسي اين رمان را نقد کرد. وي افزود: مشکل اصلي ترجمه‌هاي فارسي رمان ملت عشق اين است که مترجمان آن مثنوي معنوي مولانا را نخوانده‌اند و از مسير تاريخي عرفان نيز شناخت چنداني نداشته‌اند.


 با همکاري دبيرخانه دائمي جشنواره ملي داستان رضوي
 دوره‌هاي آموزشي داستان‌نويسي در استان سمنان برگزار مي‌شود 

سمنان- خبرنگارروزنامه پيام استان سمنان

مسوول دبيرخانه جشنواره ملي داستان کوتاه رضوي از برگزاري دوره هاي آموزشي داستان‌نويسي با همکاري اين دبيرخانه در نقاط مختلف اين استان خبر داد. نيره کاشي اظهار داشت: فراخوان ثبت‌نام شرکت داوطلبان در اين دوره‌ها منتشر شده و دوستداران شرکت در اين دوره‌ها تا پايان ارديبهشت براي نام‌نويسي فرصت دارند. وي با بيان اينکه دوره‌هاي مذکور توسط معاونت فرهنگي و رسانه‌اي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان و با همکاري دبيرخانه دائمي جشنواره ملي داستان رضوي برگزار مي‌‌شود، گفت: داوطلبان حضور در اين دوره‌ها تا پايان ارديبهشت مي‌تواند براي نامنويسي به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامي و انجمن اهل قلم شهرستان خود مراجعه نمايند.

کاشي با تاکيد بر اينکه حضور براي کليه علاقه‌مندان آزاد و رايگان است، هدف از برگزاري اين دوره‌ها را ارتقاي سطح نويسندگي و کيفيت آثاري که به جشنواره ارسال مي‌شود، بيان کرد. وي خاطرنشان ساخت: با توجه به اينکه آمار دوره‌هاي مختلف اين جشنواره بيانگر رشد کمي ارسال آثار به آن است، دبيرخانه جشنواره ضروري دانست، شرايط را براي ارتقاي کيفيت آثار فراهم سازد.

کاشي گفت: براي ارتقاي کيفيت و شناسايي استعدادهاي جديد در عرصه نويسندگي کارگاههاي داستان‌نويسي در هشت شهرستان استان سمنان با حضور استادان بومي برگزار مي‌شود.

مسوول دبيرخانه دائمي جشنواره ملي داستان کوتاه رضوي همچنين در نظر است، براي شرکت‌کنندگان دوره‌هاي قبل که داراي آثار کيفي مطلوب‌تري هستند، نيز دوره‌اي دو روزه را با دعوت از استادان مجرب خارج استان برگزار نمايد.

چهاردهمين دوره جشنواره ملي داستان رضوي هشتم تا دهم شهريور امسال همزمان با ايام ولادت با سعادت حضرت امام موسي الکاظم(ع) به ميزباني سمنان برگزار مي‌شود.

پنجم مرداد آخرين مهلت ارسال آثار به اين جشنواره اعلام شده است و به تازگي نيز 15 هزار برگ پوستر و فراخوان اين جشنواره از جشنواره براي استفاده به ادارات و مراکز فرهنگي استان‌‌هاي مختلف ارسال شده است.


 سرويس خبر 

بيش از هفت اثر در استان سمنان

قابليت ثبت جهاني را دارند

سرويس خبر

مدير کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان گفت: بيش از هفت اثر در استان سمنان قابليت ثبت جهاني را دارند.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان، «محمد جهانشاهي» در گفت‌و‌گويي افزود: چشمه علي دامغان، هسته مرکزي شهر سمنان، مجموعه تاريخي بسطام در شاهرود، جاده تاريخي سنگفرش در گرمسار، مجموعه کاروانسراهاي استان، تپه حصار و مسجد تاريخانه دامغان از جمله آثاري هستند که قابليت ثبت جهاني دارند.

وي گفت: در نظر است تا پايان سالجاري يک اثر تاريخي استان به ثبت جهاني برسد و اين تعداد تا سال 1400 به بيش از سه اثر افزايش يابد.

جهانشاهي با بيان اينکه اصلي‌ترين رويکرد اين اداره کل جلب افزايش مشارکت در حوزه‌هاي مرتبط با ميراث فرهنگي است، گفت: نگهداري، معرفي و ثبت آثار تاريخي در فهرست ميراث جهاني نياز به مشارکت عمومي دارد.

استان سمنان داراي بيش از يک هزار و 147 اثر تاريخي شناسايي شده است و تا كنون بيش از 800 اثر تاريخي، طبيعي و معنوي اين استان به ثبت ملي رسيده است.

649 اثر تاريخي استان شامل بنا، محوطه و تپه در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است و دروازه ارگ سمنان، مسجد تاريخانه دامغان، مجموعه تاريخي بسطام، آرامگاه شيخ ابوالحسن خرقاني، مجموعه قصر بهرام گرمسار، بازار آرادان، كاروانسراي دهنمك و... از جمله آثار تاريخي ثبت شده در فهرست ملي است.

لزوم بهره‌گيري از ظرفيت استارت‌آپ‌ها در سمنان مهارت‌آموزي حلقه مفقوده دانشگاهي ايران است

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

استاندار سمنان با بيان اينکه بهره‌گيري از ظرفيت استارت‌آپ‌ها موردتوجه قرار گيرد، گفت: مهارت‌آموزي حلقه مفقوده دانشگاهي ايران است.

سيدشهاب‌الدين چاوشي در نشست هيأت‌امناي مؤسس آموزش عالي اديبان گرمسار اظهار کرد: اقدامات اين مؤسسه آموزش عالي در چند سال گذشته در نوع خود ارزشمند است.

وي با بيان اينکه اين مؤسسه بايد الگويي براي ساير مؤسسات دانشگاهي استان سمنان باشد، اضافه کرد: رويکرد اشتغال‌محوري و مهارت‌آموزي اين مؤسسه بسيار ارزشمند است.

استاندار سمنان با بيان اينکه مهارت‌آموزي حلقه مفقوده دانشگاهي ايران است، ادامه داد: بايد براي توسعه اشتغال در استان بهره‌گيري از ظرفيت استارت‌آپ‌ها موردتوجه قرار گيرد.

چاوشي خاطرنشان کرد: بايد از ظرفيت دانشگاه‌ها براي رفع مشکلات و توسعه استان سمنان استفاده شود.

توليد گوشت قرمز توسط عشاير 30 درصد

افزايش يافت

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس امور عشايري کشور گفت: توليد گوشت قرمز بالغ‌بر 30 درصد افزايش داشته است.

کرم علي قندالي در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طرح زنجيره توليد گوشت قرمز يکي از مهم‌ترين برنامه‌ها و سياست‌هاي امور عشايري در چند سال گذشته است.

وي با بيان اينکه اين طرح از سه سال گذشته در حال اجرا است افزود: در راستاي اجراي اين طرح بالغ‌بر 450 ميليارد تومان تسهيلات به عشاير در سراسر کشور پرداخت ‌شده است.

رئيس امور عشاير کشور با اشاره به اينکه در اين مدت 3 ميليون رأس دام پرواربندي شده است، تصريح کرد: در اين راستا بالغ‌بر 30 درصد بر ميزان توليد گوشت قرمز در کشور افزوده‌ شده است.

وي با بيان اينکه طرح‌هاي صنعتي و توليدي مطلوبي در حوزه عشاير کشور در دست اقدام است، خاطرنشان کرد: پرورش گياهان دارويي و توليد صنايع‌دستي ازجمله مهم‌ترين طرح‌ها در اين بخش است.

قندالي افزايش بهره‌وري در حوزه عشايري را يکي از رويکردهاي اصلي اين سازمان برشمرد و ادامه داد: قيمت علوفه وارداتي در کشور کاهش‌يافته است و اين امر باوجود تلاطم قيمت ارزي قابل‌توجه است.

وي ابراز داشت: دولت سال گذشته جو را باقيمت يک هزار و 28 تومان خريد و در مرحله اول در بهابازار باقيمت 750 تومان عرضه کرد.

رئيس سازمان امور عشايري کشور با تأکيد بر اينکه نگراني براي تأمين علوفه موردنياز دام عشاير در سال 97 جاي نداريم، اذعان کرد: در هفته‌هاي گذشته در هر کيلو علوفه وارداتي بالغ ‌بر 120 تومان کاهش قيمت داشتيم.

با ابلاغ مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان

اعضاي هيات انديشه‌ورز جشنواره ملي

داستان رضوي منصوب و معرفي شدند

سمنان- خبرنگارروزنامه پيام استان سمنان

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان در ابلاغ هاي جداگانه‌اي، اعضاي هيات انديشه ورز جشنواره ملي داستان کوتاه رضوي را منصوب و معرفي کرد.

محمدرضا سوقندي در اين ابلاغ ها، 13 نفر را به عنوان اعضاي هيات انديشه ورز جشنواره ملي داستان رضوي منصوب کرد.

در اين ابلاغ‌ها حسينعلي جعفري، ابوالفضل دلآرام، منصور فرزامي‌راد، مجيد رهبر، حميدرضا توکلي، عصمت اسماعيلي، اسماعيل همتي، مهدي زارع، نيره کاشي، راضيه فخار، حجج‌اسلام عبدوس و فاطمي‌نيا و نيز معصومه کمشي کمر به عنوان اعضاي هيات انديشه ورز جشنواره ملي داستان رضوي منصوب و معرفي شده‌اند.

در بخشي از اين ابلاغ‌ها آمده است: به پيشنهاد دبيرخانه دائمي جشنواره و به منظور خلاقيت، ابتکار و نوآوري در فرايند برگزاري جشنواره ملي داستان رضوي، با توجه به تعهد، تخصص و تجارب ارزنده و به موجب اين ابلاغ به عنوان عضو هيات انديشه ورز چهاردهمين جشنواره ملّي داستان رضوي تعيين مي‌شويد.

سمنان امسال ميزبان چهاردهمين دوره جشنواره ملي داستان رضوي است و اختتاميه اين جشنواره قرار است، در روزهاي هشتم تا دهم شهريور همزمان با ايام ولادت با سعادت حضرت امام موسي الکاظم(ع) برگزار شود.

در 13 دوره گذشته جشنواره ملي داستان رضوي 9 هزار و 656 اثر توسط شش هزار و 240 نويسنده ارسال و مورد داوري قرار گرفته و تاکنون با استفاده از آثار برگزيده اين جشنواره ها 10 عنوان کتاب چاپ و منتشر شده است.