تاریخ 1397/02/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4759 برو جستجو جستجوی پیشرفته   حضرت آيت الله خامنه‌اي:
 مهمترين نياز امروز دنياي اسلام، وحدت و پيشرفت علمي است 

رهبر معظم انقلاب تاکيد کردند: مهمترين نياز امروز دنياي اسلام، وحدت و پيشرفت علمي است.

به گزارش ايسنا، حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح ديروز (شنبه) در ديدار شرکت کنندگان در کنگره بين‌المللي «نقش شيعه در پيدايش و گسترش علوم اسلامي»، مهمترين نياز امروز دنياي اسلام را «وحدت و يکپارچگي» و همچنين «حرکت جدي براي پيشرفت علمي در همه علوم» دانستند و تأکيد کردند: امروز «بيداري» در دنياي اسلام بوجود آمده است و برغم تلاش غربي‌ها براي انکار آن، اين بيداري زمينه ساز گرايش بيشتر به اسلام و نويدبخش آينده‌اي بهتر است.

رهبر انقلاب اسلامي با قدرداني از دست‌اندرکاران و پديدآورندگان اين همايش، بويژه شخص حضرت آيت الله مکارم شيرازي، گفتند: امروز هر حرکتي که موجب شناخت بيشتر گروهها و فرقه‌هاي اسلامي از يکديگر شود، يک حسنه است و اين گردهمايي از مصاديق حرکت در جهت اتحاد امت اسلامي است.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به تلاش ديرينه دشمنان براي رو در رو قرار دادن مسلمانان، افزودند: در چنين شرايطي، هر عملي که موجب شناخت مسلمانان از نقاط قوت يکديگر و زمينه‌ساز هم‌افزايي آنها شود، به وحدت و يکپارچگي امت اسلامي کمک خواهد کرد.

ايشان به نقش شيعه در طول تاريخ براي اعتلاي علوم اسلامي و طبيعي اشاره و خاطرنشان کردند: اين آثار و خدمات گرانبها بايد به امت اسلامي معرفي شوند زيرا مايه افتخار و موجب يکپارچگي خواهند بود.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر لزوم مراقبت جدي براي جلوگيري از ايجاد هرگونه شائبه و گلايه ميان فِرَق اسلامي، گفتند: يکي از مسائل بسيار مهم و مورد نياز کنوني دنياي اسلام، موضوع پيشرفت علمي و حرکت جدي در اين زمينه است.

حضرت آيت الله خامنه اي، علت اصلي تحت سلطه قرار گرفتن دنياي اسلام را عقب ماندگي علمي دانستند و افزودند: دنياي غرب بعد از قرنهاي متمادي عقب ماندگي علمي، توانست با استفاده از پيشرفتهاي علميِ دنياي اسلام، ثروت و قدرت علمي، نظامي، سياسي و تبليغاتي خود را افزايش دهد و در نهايت با استعمار، وضعيت کشورهاي اسلامي را به شرايط کنوني برساند.

ايشان با اشاره به زورگويي قدرتهاي غربي به کشورهاي اسلامي و دنباله روي بسياري از حکام اين کشورها از زورگويان بين‌المللي، تأکيد کردند: اين شرايط بايد بواسطه پيشرفت علمي کشورهاي اسلامي تغيير کند و دنياي اسلام مي‌تواند بار ديگر در قله تمدن بشري قرار گيرد. رهبر انقلاب، حرکت در مسير پيشرفت علمي را وظيفه حکومتهاي اسلامي و نخبگان آن برشمردند و گفتند: نخبگان دنياي اسلام بايد يک حرکت عظيم فکري و يک خواست عمومي براي پيشرفت علمي و رسيدن به قله علم و دانش را به وجود آورند.

حضرت آيت الله خامنه اي از حرکت جمهوري اسلامي ايران در مسير پيشرفت علمي به عنوان يک نمونه موفق ياد کردند و افزودند: بر اساس گزارش‌هاي مراکز علمي جهاني، شتاب حرکت علمي ايران در سالهاي گذشته، 13 برابر متوسط جهاني بوده است.

ايشان خاطرنشان کردند: ما اين مسير را تا رسيدن به مرزهاي علم و دانش ادامه خواهيم داد و ايران بر خلاف غربي‌ها، آمادگي انتقال دستاوردها و پيشرفتهاي علمي خود را به ديگر کشورهاي اسلامي
دارد.

رهبر انقلاب، پيشرفت در علوم اسلامي و علوم طبيعي را ضروري خواندند و افزودند: يکي از مواردي که اسلام مي‌تواند در مسائل مختلف بشري «حرف نو» داشته باشد، در زمينه مسائل فقهي است که بايد در اين زمينه کار بيشتر و جدي‌تري انجام شود.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه بايد در زمينه فلسفه و علوم عقلي، سرعت حرکت علمي افزايش يابد، گفتند: غربي‌ها، فلسفه خود را تا عرصه‌هاي مختلف مسائل سياسي و اجتماعي امتداد داده اند و ما نيز بايد چنين کاري را انجام دهيم زيرا فلسفه اسلامي، قوي‌تر، ريشه‌دارتر و مستحکم‌تر از فلسفه غربي است.

ايشان با اشاره به گسترش بيداري در دنياي اسلام و افزايش گرايش به اسلام در جهان، خاطرنشان کردند: امروز جوانان در دنيا، سؤال‌هاي زيادي دارند که مي‌خواهند پاسخ آنها را در چارچوب اسلام بيابند، بنابراين بايد حرکت علمي در دنياي اسلام شتاب بگيرد و امت اسلامي بار ديگر به اوج اقتدار علمي و تمدني خود برسد تا دشمنان اسلام و آمريکايي‌ها نتوانند به رؤساي کشورهاي اسلامي دستور بدهند و «بايد و نبايد» بگويند.

پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، حجت‌الاسلام‌والمسلمين اعرافي رئيس شوراي سياستگذاري کنگره «نقش شيعه در پيدايش و گسترش علوم اسلامي» گفت: «پاسخ به شبهات»، «تعميق تفاهم ميان مذاهب اسلامي»، «بازشناسي سرمايه‌هاي فکري شيعه و مسلمانان» و «دستيابي به نقاط قوت براي تکميل و ارائه علوم اسلامي» جزو اهداف اصلي کنگره بوده است.

همچنين حجت‌الاسلام دکتر رضايي دبير کنگره گزارشي از اهداف و برنامه‌هاي اين همايش بيان کرد.


 حسن روحاني در ديدار با وزير خارجه ترکمنستان:
 ايران مصمم به توسعه روابط با همسايگان است 

رييس جمهوري در ديدار وزير خارجه ترکمنستان تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران مصمم است روابط خود را با همه همسايگان و از جمله ترکمنستان به عنوان يک کشور دوست و برادر، در همه عرصه‌هاي مورد علاقه، توسعه و تعميق بخشد.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني روز شنبه در ديدار ‹رشيد مردوف ‹، با اشاره به سفر اخير خود به ترکمنستان و با قدرداني از ميزباني خوب دولت و ملت ترکمنستان، اجراي سريع توافقات ميان تهران عشق آباد را در راستاي منافع دو ملت برشمرد.

وي تاکيد کرد: هيچ مانعي در مسير توسعه روابط دو کشور نيست و ضروري است که اين روابط در همه عرصه‌ها توسعه يابد. رييس جمهوري اجراي توافق‌هاي در زمينه سواپ انرژي، انتقال برق، تقويت همکاري‌هاي ترانزيتي، فعال کردن خطوط راه آهن و جاده و ارائه تسهيلات و توسعه همکاري‌هاي تجاري را مورد تاکيد قرار داد و گفت: شرکتهاي ايراني آماده ارائه خدمات فني مهندسي به ترکمنستان و اجراي طرحهاي مرتبط از جمله احداث اتوبان‌ها و خطوط جاده اي در اين کشور هستند. روحاني توسعه همکاري‌هاي علمي، دانشگاهي و شرکت‌هاي فعال در عرصه فناوري‌هاي نوين ميان دو کشور را ضروري خواند و با اشاره به اشتراکات عميق فرهنگي و ديني مردم ايران و ترکمنستان در کنار جاذبه‌هاي تاريخي دو کشور، گفت: تسهيل رفت و آمد مردم و تقويت توريسم مي‌تواند روابط دو کشور را در همه عرصه‌ها نيز توسعه دهد.

وي با دعوت از همتاي ترکمنستاني خود براي سفر به ايران، اظهارداشت: دولت ايران براي توسعه روابط صميمانه و توسعه يافته با ترکمنستان در همه زمينه‌ها مصمم است.

وزير خارجه ترکمنستان نيز در اين ديدار ضمن تقديم پيام کتبي رييس جمهور کشورش به دکتر روحاني،تاکيد کرد که دولت ترکمنستان براي تحکيم و تعميق روابط خود با تهران، اراده بسيار مستحکمي دارد و ما خواهان انعقاد قراردادهاي بلندمدت با تهران در همه زمينه‌هاي مورد علاقه دو طرف هستيم.

وزارت خارجه گفت‌وگوهاي مستقيم در مورد الزامات تداوم برجام را برنامه‌ريزي کند

همچنين گفتي است در جلسه صبح شنبه ستاد اقتصادي دولت که به رياست رئيس جمهور و با شرکت مسئولان اقتصادي دولت تشکيل شد، پيگيري اجراي سياست‌هاي اقتصادي دولت در پي تحولات اخير در برجام مورد بحث و تصميم گيري قرار گرفت.

به گزارش ايسنا، وزارتخانه‌هاي صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادي و دارائي و بانک مرکزي در اين جلسه، گزارشي از ثبت سفارش و تخصيص ارز به بخشهاي مختلف نيازهاي توليدي و تجاري کشور ارائه کردند.

بر اساس اين گزارش‌ها، در بيست روز نخست ارديبهشت ماه جاري، ارزش دلاري صادرات کشور 32 % و واردات کشور 5 % افزايش يافته است.حجت الاسلام حسن روحاني در اين جلسه از کليه دستگاه‌هاي اقتصادي و بانک‌ها خواست که در اجراي سياست‌هاي جديد ارزي، هدف تسهيل فرآيند توليد و تجارت را دنبال کنند و بخش خصوصي نيز، از فرصت پيش آمده در انضباط ارزي، به نفع توليد و اشتغال و آرامش در بازارها استفاده کند.

در ادامه اين جلسه، وزارت خارجه گزارشي از روند مذاکرات کارشناسي با کشورهاي اروپائي در جهت اجراي تعهدات طرف مقابل در برجام ارائه کرد و پيشنهادهاي وزارت نفت، بانک مرکزي و ديگر دستگاه‌هاي اقتصادي در خصوص موارد اقدام لازم جهت تحقق عملي اين تعهدات، مورد بررسي و تصميم گيري قرار گرفت.

روحاني با تأکيد بر ضرورت تحقق منافع اقتصادي ايران از توافق برجام براي ادامه همکاري، از وزارت خارجه خواست که با اعزام فوري هيأت‌هاي مذاکراتي، گفت‌وگوهاي مستقيم با چين، روسيه و کشورهاي اروپائي در مورد الزامات تداوم برجام، و تضمين‌هاي اجرائي ضروري براي عادي سازي و گسترش روابط اقتصادي ايران با ديگر کشورها را در اين هفته برنامه‌ريزي نمايند.

در راستاي اين تصميمات وزير امور خارجه کشورمان، به دستور رئيس جمهور، فردا عازم چين مي‌شود و سپس به روسيه خواهد رفت. گفت‌وگوهاي هيأت کارشناسي سياسي اقتصادي ايران با کشورهاي اروپائي نيز سه شنبه اين هفته در بروکسل آغاز خواهد شد.


 دکتر کواکبيان در نشست عمومي بررسي مشکلات منطقه 12 در مسجد علي بن موسي‌الرضا(ع):
 اصلاح‌طلب و اصولگرا در برابر تصميم ترامپ بايد متحد باشند 

جلسه عمومي بررسي مشکلات مردم منطقه 12 تهران از سلسله جلسات مناطق 22 گانه تهران با حضور دکتر مصطفي کواکبيان نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي و با همياري فرماندار محترم تهران دوشنبه 17 ارديبهشت 97، در مسجد علي بن موسي الرضا (ع) منطقه 12 تهران با حضور دبيران شوراياري، شهردار و مسئولين اجرايي اين منطقه، عيسي فرهادي فرماندار تهران، عليرضا محجوب، محمدرضا بادامچي، مهدي شيخ و پروانه مافي، نمايندگان مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي برگزار شد.در اين نشست ابتدا دبيران شوراياري و شهروندان منطقه به بيان مشکلات عمده و مسائل شهري موجود در محلات منطقه 12 تهران پرداختند.آنگاه مهندس محسني شهردار منطقه به تفصيل به مشکلات ارائه شده از سوي شوراياران و تعدادي از حاضران پاسخ گفت.

سپس حجت الاسلام و المسلمين مهدي شيخ نماينده مجلس شوراي اسلامي گفت: اين سلسله جلسات با رويکرد حل مشکلات منطقه به منطقه تهران برگزار مي‌شود و ساختار آن از 4 مرحله تشکيل شده است. مرحله اول با حضور دبيران شوراياري و نمايندگان مردم جهت بررسي اوليه مسائل هر منطقه برگزار مي‌شود.

وي افزود: مشکلات مطرح شده در اين جلسه و نشست عمومي مرحله دوم است که در يکي از مساجد منطقه برگزار مي‌شود آنگاه در مرحله سوم طي جلسه‌اي در فرمانداري بررسي شده و براي رفع آنها چاره انديشي مي‌شود. مرحله چهارم که به تازگي اضافه شده پيگيري روند رسيدگي و رفع مشکلات است که توسط دبيرخانه اي ويژه همين جلسات در فرمانداري تهران پيگيري مي‌شود. نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس خاطرنشان کرد:‌ نمي‌گوييم با اين جلسات همه مشکلات مناطق حل مي‌شود، اما به گواه مردم و مسئولين مناطق برخي از مشکلات حل شده و در مواردي مسائلي که سال‌ها حل نشده باقي مانده بود گره گشايي شده که حاکي از مفيد بودن اين جلسات است. در ادامه خانم پروانه مافي نماينده مردم تهران گفت: مشکلات همه جا هست و ابتدا بايد راه حل را پيدا کرد و با پيگيري و عملگرايي براي حل آن‌ها اقدام کرد، تنها برگزاري جلسه و صحبت در مورد مشکلات راهگشا نخواهد بود. منطقه 12 يکي از قديمي‌ترين و باسابقه ترين مناطق تهران است که آثار تاريخي کهن در آن به وفور به چشم مي‌خورد.

مافي با اشاره به مشکلات منطقه 12 افزود: مهم ترين مشکل منطقه 12 بافت فرسوده است. بالاترين حجم بافت فرسوده در ميان مناطق تهران مربوط به منطقه 12 است. 50? حجم بافت فرسوده منطقه 12 است، البته امروز دولت مصمم به اجراي نوسازي بافت فرسوده است. بنابراين مشکل قانوني در اين زمينه وجود ندارد چرا که دولت اعلام کرده مهم ترين برنامه خود را احياي بافت فرسوده قرار داده است.

وي افزود: مشکل مهم ديگر منطقه موضوع هويت تاريخي و فرهنگي است که به دليل اين موضوع سازمان ميراث فرهنگي براي مردم منطقه مشکلات فراواني را ايجاد کرده است. معضل اعتياد در منطقه 12 يکي ديگر از مشکلات عمده است که در اين خصوص از محله هرندي و محله‌هاي جنوبي منطقه 12 گزارش‌هاي تکان دهنده اي به دست ما مي‌رسد. مشکل ديگر منطقه 12 پاساژهايي است که هرکدام قابليت تبديل شدن به يک پلاسکوي ديگر را دارند، رسيدگي به وضعيت نامناسب اين پاساژ‌ها از نظر ايمني با کمک نهادهاي مربوط ضروري است.

سخنران بعدي جلسه عليرضا محجوب نماينده مردم تهران در مجلس گفت: نبايد به بهانه بافت تاريخي مردم را دچار زحمت کرد و برخوردهاي سليقه اي در اين زمينه قابل قبول نيست. از نظر من تهران فاقد ارزش تاريخي است و اگر مورخي پيدا شد محوطه سوم تاريخي تهران را مشخص کرد صحبتم را پس خواهم گرفت. تجمع معتادين در بافت‌هايي که تاريخي ناميده مي‌شوند بايد علت يابي شود تا آسايش مردم سلب نشود.

وي افزود: مجلس براي منطقه 12 مزاحمت ايجاد کرده و من از مخالفان آمدن مجلس به اين منطقه بودم. براي حل اين موضوع خدمت مقام معظم رهبري رسيديم و وقتي موضوع را با ايشان مطرح کرديم فرمودند: شما خودتان قانونگذار هستيد، خودتان بايد تکليف اين موضوع را مشخص کنيد.

در ادامه دکتر فرهادي فرماندار تهران گفت:‌ جلسات مناطق 22گانه تهران با نظم برگزار شده و تاکنون 8 منطقه از 22منطقه تهران جهت سرکشي و برگزاري اين سلسله جلسات باقي مانده است. منطقه 12 داشته‌هاي فراواني دارد. در اين منطقه بزرگراه نداريم اما 19 ايستگاه مترو در اين منطقه وجود دارد که هزينه ساخت هر ايستگاه مترو 150 ميليارد تومان است.

وي افزود: امتياز وجود بازار در اين منطقه اشتغالزايي و رونق کسب و کار مردم است. از نظر وجود واحدهاي دانشگاهي و آموزش عالي، مناطقي در تهران با بيش از 250 هزار نفر جمعيت فاقد واحد دانشگاهي هستند در حالي که 219 واحد آموزشي و دانشگاهي در اين منطقه موجود است. وجود 71 بيمارستان و مرکز درماني در اين منطقه از ساير امتيازات منطقه 12 است. همچنين 55 واحد ورزشي در اين منطقه وجود دارد.

فرماندار تهران با اشاره به مشکلات منطقه 12 خاطرنشان کرد:‌ از نظر بافت فرسوده اين منطقه داراي رتبه دوم بيشترين بافت فرسوده تهران است که نياز به تلاش و تسريع اقدامات براي رفع آن داريم. معضل اعتياد ديگر مشکل عمده منطقه است که البته اقدامات بسيار زيادي براي جمع‌ آوري معتادين انجام شده است. البته مردم نيز در اين زمنيه بايد تلاش کنند و فرزندان خود را با عوارض و آسيب‌هاي اعتياد آشنا کنند.

در پايان دکتر مصطفي کواکبيان، نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس طي سخناني گفت: مسائل مهمي در خصوص منطقه 12 مطرح شد که در فرمانداري تهران مورد بررسي قرار خواهد گرفت و تصميمات اتخاذ شده جهت حل آن‌ها مصوب اداري خواهد شد. همه ادارات کل بايد به وظايفشان عمل کنند و پيگيري‌هاي اداري مصوب در اين جلسات براي آن‌ها حکم قانون خواهد داشت. وي افزود: در خصوص رفع مشکل اعتياد در منطقه 10هزار معتاد جمع آوري شده اند که هرکدام به طور متوسط 11ماه در کمپ نگهداري مي‌شوند و کمپ دوم نيز در حال احداث است.

عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي خاطرنشان کرد: بنده با ساخت و سازهاي اطراف مجلس شوراي اسلامي مخالفم و در پاسخ با اعتراض ما نسبت به اين وضع بهانه داعش را مطرح کردند، در پاسخ گفتيم در کشورهاي اروپايي نيز تهديد داعش وجود دارد اما نهايتا يک پليس به صورت نمادين مستقر شده است. البته تصميم نهايي در اين خصوص با هيئت رئيسه مجلس است و اين موضوع حتي در شوراي ساماندهي پايتخت هم مي‌تواند بررسي شود. دکتر کواکبيان افزود: اگر ترامپ از برجام خارج شود در چنين شرايطي حفظ انسجام و وحدت ملي ضروري است. بنده اصلاح طلبم و افتخار مي‌کنم و در همين جمع ممکن است افرادي اصولگرا باشند اما در مقابل قدرت‌هاي بيگانه همه باهم يد واحده هستيم و محکم ايستاده‌ايم.

رئيس فراکسيون ديپلماسي و منافع ملي تصريح کرد: در خصوص دلار بحث رواني اهميت بالايي دارد، همين که سرمايه گذار دستش به کار نرود و منتظر اعلام تصميم ترامپ در خصوص برجام باشد مي‌تواند ضرباتي به اقتصاد کشور وارد نمايد. موضع قاطع همه مسئولان نظام در هر سطحي اين است که يا همه برجام يا هيچ و اگر قصد خروج از برجام را داريد خوش آمديد.

عضو شوراي ساماندهي امور پايتخت تصريح کرد: برخي از ما مردم در خصوص قيمت دلار تقصير داريم، جمع‌آوري دلار در منزل و خريد و فروش غير رسمي دلار نيز قاچاق محسوب مي‌شود و به اقتصاد کشور ضربه وارد مي‌کند. البته دولت نيز وظيفه دارد به وعده‌هاي اقتصادي خود عمل کرده و اجازه ندهد به مردم فشار وارد شود. دولت اگر در مباحث دارويي، مسافري، مطبوعاتي و امثال آن تعهد مي‌دهد بايد به آن عمل نمايد.

دکتر کواکبيان افزود:‌ در شرايطي هستيم که برخي دلالان از ملک و زمين خارج شده و به خريد گوسفند روي آورده اند تا با فروش آن‌ها در مرز ارز تهيه کنند و يکي از علل گراني غيرعادي گوشت همين موضوع است. اين‌ها چرخه‌هاي اقتصادي است که به هم مرتبط اند و بايد براي رفع آن‌ها چاره انديشي کنيم، اميدواريم با ظهور آقا امام زمان (عج) همه مشکلات حل شود و پيش از آن نيز ما مسئولان وظيفه داريم براي رفع مشکلات حداکثر تلاشمان را انجام دهيم.


 مشق روز شماره 147 
نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

چهارشنبه 19/2/97 و 22 شعبان 1439 در حالي آغاز شد که ترامپ از برجام هسته‌اي خارج شد و خود را بيش از پيش به همه جهانيان و به ويژه به ملت ايران شناساند و اعلام کرد من فردي «عهد‌شکن و بدعهد و خودخواه و خودبين» مي‌باشم و به خيرخواهي و دلسوزي فرانسه و آلمان و انگليس و روسيه و چين در مورد مذاکره هسته‌اي با ايران به مدت 2 سال پاي‌بند نمي‌باشم و به شوراي امنيت و سازمان ملل تعهدي ندارم و قطعنامه 2231 که آمريکاي دوران اوباما يکي از اعضاء آنها بود را رد کرد. همگان بدانيم دنيا آزمايشگاه است، آموزشگاه است، دانشگاه است و پالايشگاه است و خوب و بد همه امور را به تدريج به جهانيان نشان مي‌دهد و مردم بايد درس‌هاي مناسب از اين آزمايشگاه و دانشگاه و پالايشگاه فرا بگيرند «العاقل من وعظته التجارب الايام توضع لک السرائر الکامنه» هر دم از اين باغ بري مي‌رسد، تازه‌تر از تازه‌تري مي‌رسد.

ترامپ از زمان رسيدن به کاخ سفيد معاهدات محيط‌زيست و آب که در پاريس امضاء شده بود را ناديده گرفت. از تجارت خارجي نيز خارج شد و مدال‌ عهد‌شکني و پيمان‌شکني را گرفت «ثلاثه لاعذر لاحد فيها اداء الامانه و الوفاء العهد و بر الوالدين» پرداخت امانت، وفا به عهد و پيمان و نيکي به پدر و مادر در صدر اسلام داريم که قريش مکه صلح با رسول اکرم(ص) را ناديده گرفتند و زمينه فتح مکه را فراهم نمودند، معاويه به صلح خود با امام مجتبي(ع) پايبند نماند و چهره نفاق و پليد خود را به مردم کوفه و تاريخ نشان داد و روسياه تاريخ باقي ماند. صدام را ديديم که قرارداد 1975 بين ايران و عراق را پاره کرد و جنگ تحميلي را به وجود آورد و در نهايت ريسمان اعدام بر گردن وي قرار گرفت و اعدام شد. تاريخ از اين نمونه‌ها فراوان دارد.

در موضوع خروج ترامپ از برجام فقط رژيم صهيونيستي اين کار را تاييد نمود که قرآن در اين باره مي‌فرمايد: «ولا تزل تطلع علي خائنه منهم الا قليلا منهم» علي‌الدوام يهوديان صهيوني به خيانت خود ادامه مي‌دهند و در هفتاد سال موجوديت رژيم اسرائيل هر روز شاهد قتل و تخريب و عهد‌شکني بوده‌ايم. اسرائيل مصداق «و الذي خبت لايخرج الا نکدا و مثل کلمه خبيثه شجره خبيثه الخبيث من فوق الارض ما لها من قرار» از کوزه همان تراود که در اوست. نيش عقرب نه از ره کين است بلکه اقتضاي طبيعتش اين است. همگان بدانيم اسرائيل را در خاورميانه به وجود آورده‌اند که خنجري بر قلب خاورميانه باشد و در خاورميانه تنش‌زايي نمايد و ثبات منطقه را به هم ريزد.

همگان بدانيم طبيعت دنيا شر و خير را با هم دارد و فرموده معصوم اين است «دار بالبلاء معروفه و بالغدر معرفه» که اطراف خانه و جاه به جهاني بلا و نيرنگ است و بايد اين شناسايي را داشته باشيم و براساس آگاهي و دانايي و درايت و اراده و ايمان و تجربه خود تدبير نماييم و عمل کنيم.

چهل سال است که در ايران اسلامي صحنه‌هاي شگفت‌آور مي‌بينيم، هرگز باور نمي‌کرديم عراق مسلمان و همسايه 8 سال با ما بجنگد و همگان جز سوريه و کره شمالي همه جانب او را بگيرند. هرگز ترور و شهادت عزيزاني چون«قرني، مطهري و مفتح و عراقي» را باور نمي‌کرديم، شهداي هسته‌اي را باور نمي‌کرديم، هفده هزار شهيد توسط منافقين را باور نمي‌کرديم و ده‌ها موارد ديگر. ايران اسلامي هر روز شاهد ناجوانمردي‌ها مي‌باشد ولي خود را فولاد آب‌ديده مي‌نمايد و پخته‌تر مي‌شود و بر تجربه خود مي‌افزايد و به جد مي‌بايست بر خود تکيه نمايد «يا ايها الذين امنوا عليکم انفسکم لا يضرکم شيئا» و بر تعاون و تواصي خود بيفزايد و بر همدلي و هم زباني خود اهتمام بورزد «انَّ الَّذينَ قالوا رَبُّنَا اللَّهُثُمَّاستَقامواتَتَنَزَّلُعَلَيهِمُالمَلائِكَةُ أَلّا تَخافوا وَلا تَحزَنوا وَأَبشِروا بالجنه التي کنتم توعدون» بايد مشکلات داخلي خود را برطرف نماييم و بروکراسي را کنار بگذاريم و دست‌هاي همديگر را بگيريم و نه پاي يکديگر را، بايد مديريت ضعيف خود را اصلاح نماييم و دولت بر حمايت و هدايت و نظارت خود بيفزايد. نقدينگي سرگردان را با ضابطه و اخلاق به سمت توليد و خدمات سوق دهيم و کنترل مصرف داشته باشيم و از اسراف و تبذير و چشم هم چشمي فاصله بگيريم و بر حمايت از کالاي داخلي بيفزاييم.

قوه مجريه و مقننه و قضائيه بر کارآمدي و بهره کاري خود بيفزايد و از فرافکني بپرهيزيم که ظرفيت‌هاي داخلي کشور بسيار زياد است و اطلاع‌رساني اقناعي انجام گيرد. نخبگان و فرهيختگان و دانشگاه‌هاي ايران و حوزه‌ علميه تکاني به خود بدهند و بر آگاهي‌سازي و افشا گري بيفزايند. بايد دولت و مردم در صحنه‌هاي سياسي و اقتصادي و فرهنگي انجام وظيفه نمايند.


 افزايش قيمت مسکوکات طلا 

در جريان معاملات روزگذشته بازار آزاد تهران، قيمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح قديم با 19 هزار و 500 تومان افزايش به يک ميليون و 988 هزار و 500 تومان رسيد.به گزارش خبرنگار مهر، در جريان معاملات روز شنبه بازار آزاد تهران، قيمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح قديم با 19 هزار و 500 تومان افزايش، به يک ميليون و 988 هزار و 500 تومان رسيد.

همچنين هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد دو ميليون و 107 هزار و 500 تومان، نيم سکه يک ميليون و 25 هزار تومان، ربع سکه 603 هزار تومان و سکه يک گرمي 367 هزار تومان بود.

هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1318 دلار و 21 سنت و هر گرم طلاي 18 عيار نيز 199 هزار و 214 تومان شد.