تاریخ 1397/02/20 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4757 برو جستجو جستجوی پیشرفته   جشني براي سينمايي‌هايي که کمتر ديده شده‌اند 

رييس انجمن طراحان فني و مجريان صحنه سينماي ايران درباره برگزاري اولين جشن تجليل از پيشکسوتان اين حوزه بيان کرد: معمولا در هيچ جشنواره‌اي از طراحان فني و مجريان صحنه نامي برده نمي‌شود و جايزه‌اي ندارند، به همين دليل تصميم بر آن شد که خود انجمن، برگزاري جشني براي تقدير از هنرمندان اين حوزه را برعهده بگيرد.

سارا قراچه‌داغي - رييس انجمن طراحان فني و مجريان صحنه سينماي ايران با اشاره به برگزاري جشني براي اين انجمن بيان کرد: اين جشن اولين تجليل از پيشکسوتان حوزه طراحان فني و مجريان صحنه خواهد بود و احتمالا جشني سالانه نيست. بنابراين لزوما سال آينده اين جشن برگزار نخواهد شد با اين حال ما سعي مي‌کنيم که اين اتفاق بيفتد.

او درباره علت برگزاري اين جشن هم توضيح داد:‌ ما سال‌ها در صدد برگزاري چنين جشني بوديم و در نهايت اين جشن در ارديبهشت‌ماه امسال برگزار خواهد شد.

اين هنرمند ادامه داد: قرار است در اين جشن از 18 نفر از پيشکسوتان حوزه طراح فني مجريان صحنه سينما که سال‌هاي بيشتري در اين حوزه فعاليت کرده‌اند، تجليل شود. اين افراد از اعضايي هستند که در دوران فعاليت خود کارهاي تأثيرگذاري در سينما داشته‌اند.

قراچه‌داغي درباره نحوه برگزاري اين جشن نيز توضيح داد: براي برگزاري اين جشن از کمک‌هاي خانه سينما استفاده کرديم زيرا اعضاي اين انجمن شرايطي را ندارند که بتوانند حق عضويت بالايي بپردازند. براي همين ما از صندوق خودمان نمي‌توانستيم مخارج بالاي اين جشن را تقبل کنيم بنابراين خانه سينما کمک بسياري به ما کرد.

در ادامه رئيس هيأت مديره انجمن طراحان فني و مجريان صحنه با اشاره به مشکلاتي که در اين حوزه سينمايي وجود دارد، گفت: امنيت شغلي هميشه اولين و مهم‌ترين مشکل ما بوده است که البته مدتي است اعضاي هيأت مديره و مديرعامل خانه سينما در تلاش هستند که اين مشکل در پروانه ساخت فيلم‌ها حل شود. عامل تاثيرگذار اين اتفاق برخي تهيه‌کنندگان سينمايي هستند که براي پروژه‌هاي خود سراغ کساني مي‌روند که دستمزد کمتري بگيرند و برايشان مهم نيست که آن فرد تخصص داشته باشد و يا عضو انجمن باشد و در نهايت اين خود فيلمساز است که به خاطر استفاده از افراد غيرحرفه‌اي متضرر خواهد شد.

او ادامه داد: اين انجمن زيرمجموعه‌هاي فراواني دارد و حدود 13 زيرشاخه براي آن تعريف شده است و از حدود آذرماه سال 95 در وزارت کار ثبت شده است. سينما يک صنعت به حساب مي‌آيد، بنابراين همه اعضاي توليد يک فيلم بايد در حوزه کاري خود مهارت و تخصص داشته باشند. همين فرايند است که گاهي باعث مي‌شود دکور بعضي فيلم‌ها بسيار ابتدايي باشد.

قراچه‌داغي درباره وضعيت بيمه اعضاي اين انجمن نيز توضيح داد: از زمان بسته شدن خانه سينما تا مدت‌ها کسي را بيمه نمي‌کردند و الان حدود 9 ماه است که وضعيت بهتر شده و آن‌هايي را که عضو خانه سينما بوده‌اند ولي بيمه نداشتند را بيمه کرده‌اند. البته هنوز مشکلي وجود دارد، آن هم اين است که حقوق اعضا پايين‌ترين حد دستمزد در نظر گرفته شده و اين يعني حقوق بازنشستگي‌ آنها پايين‌ترين سطح دستمزد خواهد بود.

او در ادامه صحبت‌هايش به جلسه‌اي که در آذرماه سال 96 با وزير فرهنگ و ارشاد در موزه سينما برگزار شد، اشاره کرد و گفت: مدت زماني زيادي از اين جلسه نمي‌گذرد تا بتوانيم بگوييم چه اتفاقاتي بعد از آن رخ داده است، اما اگر در پروانه ساخت بگويند که بايد همه شماره نظام سينمايي داشته باشند که به نظر مي‌رسد به انجام آن نزديک شده ايم، مشکل امنيت شغلي حل خواهد شد. وقتي بيکاري نباشد قطعا خيلي از مشکلات ديگر هم وجود نخواهد داشت. لايحه نظام سينمايي بايد در مجلس تصويب شود اما همين که اين قانون در وزارت ارشاد اجرا شود، قدم مثبتي است.

قراچه داغي در پايان گفت: وجود قرارداد تيپ که هر دو طرف قرارداد بتوانند شرايط موثري داشته باشند و متضرر نشوند بسيار مهم است. اعضاي اين انجمن چون با ابزار کار مي‌کنند و يا از موادي استفاده مي‌کنند که براي بدنشان ضرر دارد بايد بيمه حوادث يا سختي کار به آن‌ها تعلق بگيرد که گاهي اين اتفاق نمي‌افتد و اميدواريم در قرارداد تيپي که اکنون در حال نگارش است اين امر نيز گنجانده شود.

جشن انجمن طراحان فني و مجريان صحنه سينماي ايران ساعت 17 روز شنبه 22 ارديبهشت‌ماه با حضور دست‌اندرکاران سينما در تالار زنده ياد سيف الله داد خانه سينما برگزار خواهد شد.


 برنامه‌هاي رمضان نسيم را بشناسيد 

شبکه نسيم با سريال «دودکش» و همچنين فصل جديد ويژه‌برنامه «هزار داستان» به استقبال ماه رمضان خواهد رفت.

«هزارداستان» در جدول پخش رمضانِ شبکه نسيم قرار گرفته است و نخستين برنامه آن در نخستين روز اين ماه پخش خواهد شد. اين برنامه همچون فصل‌هاي قبل در پاسخ به نياز مخاطبان براي شنيدن داستان‌هاي واقعي و اجتماعي طراحي شده که هر شب با ميزباني و اجراي يک چهره سرشناس که نقطه مشترکي با سوژه مطرح شده دارد و در منظر حضار، اجرا و پخش خواهد شد. «هزارداستان» هر شب ساعت 21 از شبکه نسيم پخش خواهد شد و جواد فرحاني تهيه‌کننده اين مجموعه مناسبتي است. مجيد نيک خواه به عنوان کارگردان تلويزيوني و مريم نوابي‌نژاد به عنوان کارگردان هنري در فصل جديد اين برنامه حضور دارند.

بازپخش دودکش

شبکه نسيم همچنين بازپخش مجموعه «دودکش» ساخته محمد حسين لطيفي را براي پخش در شب‌هاي رمضان در نظر گرفته است که قرار است هر شب ساعت 20 از اين شبکه به روي آنتن رود.

«دودکش» به کارگرداني محمد حسين لطيفي و تهيه‌کنندگي زينب تقوايي در ماه رمضان 1392 از شبکه يک سيما پخش مي‌شد.

اين سريال، براي تعطيلات نوروزي سال 1392 توليد شده و قرار بوده در صورتي که سريال پايتخت آماده نشود، روي آنتن برود و پخش آن پس از تعطيلات نوروز نيز ادامه يابد. اما با آماده‌شدن پايتخت، شبکه يک با انجام تغييراتي در سريال دودکش، اين سريال را براي ماه رمضان در نظر گرفت. سري دوم اين مجموعه نيز در سال 1395 به نام سريال پادري به کارگرداني محمدحسين لطيفي ساخته شد.

در «دودکش 2» هومن برق نورد، بهنام تشکر، سيما تيرانداز، اميرحسين رستمي، نگار عابدي، محمدرضا شيرخانلو، ياس نوروزي، مجيد ياسر و بازيگر خردسال زينب فلاحت پيشه به ايفاي نقش پرداخته‌اند.

ساعت پخش خندوانه

«خندوانه»، چهارشنبه تا جمعه ساعت 23 از شبکه نسيم به روي آنتن خوهد رفت.

اولين قسمت از فصل پنجم برنامه «خندوانه» از هفته پاياني ارديبهشت ماه با طراحي و اجراي رامبد جوان از شبکه نسيم پخش خواهد شد.

برنامه «کودک شو» هم در ايام رمضان روزهاي شنبه تا سه‌شنبه ساعت 23 و جمعه ساعت 21 و 30 به روي آنتن خواهد رفت.

«کودک شو» با اجراي پژمان بازغي، به کارگرداني رضا مهران فر و تهيه‌کنندگي ابوذر پورمحمدي و رضا نصيري از شنبه تا سه‌شنبه ساعت 23 و جمعه ساعت21 از شبکه نسيم به روي آنتن مي‌رود.

جابه‌جايي زمان پخش وقتشه

برنامه «وقتشه» با اجراي کامران تفتي نيز در ايام رمضان از شنبه تا پنجشنبه ساعت 19 به روي آنتن خواهد رفت. «وقتشه» به تهيه‌کنندگي ابوالفضل صفري و مقداد مومن‌نژاد ساخته مي‌شود.


 هنري 

فيلم سينمايي خرگيوش

«خرگيوش» به تهيه کنندگي حبيب اسماعيلي و کارگرداني ماني باغباني است و بازيگراني چون بابک حميديان، سيامک انصاري، جواد عزتي، مينا ساداتي، همايون ارشادي، اميد روحاني، مليکا شريفي‌نيا و مانيا عليخاني در آن بازي مي‌کنند.

اولين ساخته باغباني يک فيلم کمدي- اجتماعي است که در خلاصه داستانش آمده است، «اين شبي که مي‌گم شب نيست رو بذار...»

ساير عوامل اصلي پروژه عبارتند از: مدير فيلمبرداري: علي تبريزي، صدابردار: امين ميرشکاري، طراح گريم: عظيم فراين، طراح صحنه و لباس: ملودي اسماعيلي، سرمايه گذاران: حبيب اسماعيلي، بيژن لاهوتي، جلوه‌هاي ويژه: بهنام خاکسپار، دستيار اول کارگردان و برنامه ريز: آلاله‌هاشمي، عکاس: احمدرضا شجاعي، منشي صحنه: سعيده دليريان، مدير توليد: مهدي چراغي.

آيين نکوداشت حکيم ابوالقاسم فردوسي

در سمنان برگزار مي‌شود

مسوول انجمن قلم سمنان از برگزاري آيين نکوداشت سخن سراي نامي ايران حکيم ابوالقاسم فردوسي در هفته آينده در سمنان خبر داد.

منصور فرزامي در نشست مسوولان انجمن‌هاي فرهنگي هنري استان سمنان با مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي افزود: اين مراسم سه شنبه هفته آينده در مجتمع فرهنگي هنري کومش سمنان برگزار مي‌شود. وي رونمايي از دو عنوان کتاب در هفته آينده را از ديگر برنامه‌هاي اين انجمن برشمرد و گفت: انجمن قلم سمنان در سه بخش معرفي چهره‌هاي فرهنگي و ادبي،پ برگزاري نشست‌هاي ادبي و برنامه‌هاي ماهيانه در بزرگداشت مفاخر استان سمنان فعاليت دارد.

فرزامي همچنين معرفي محله‌هاي سمنان و نيز گويش سمناني را از ديگر برنامه‌هاي انجمن قلم سمنان بيان کرد و اظهار داشت: متن خواني تاريخي، مثنوي و مولوي خواني نيز از ديگر برنامه‌هايي است که با حضور صاحبان قلم و اهالي ادب و فرهنگ توسط انجمن قلم سمنان برگزار مي‌شود.

اين نشست با هدف تبيين برنامه‌ها و مسايل و مشکلات انجمن‌هاي فرهنگي هنري با عنوان شوراي سياست‌گذاري مجتمع فرهنگي هنري کومش برگزار شد.

جشنواره موسيقي استان اواخر مرداد برگزار مي‌شود

مسوول انجمن موسيقي سمنان گفت: نهمين جشنواره موسيقي اين استان اواخر مرداد برگزار مي‌شود.

رامين صبري در نشست مسوولان انجمن‌هاي فرهنگي هنري با محمدرضا سوقندي مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان افزود: اين جشنوارهاواخر مرداد و اوايل شهريور به صورت شهرستاني و استاني برگزار مي‌شود.

وي سمنان را داراي نيروهاي مستعد و حرفه‌اي موسيقي دانست و گفت: شهر سمنان در عرصه موسقي شرايط بسيار خوبي دارد و اين انجمن در تلاش است تا موسيقي مسير علمي و آکادمي خود را حفظ نموده و در آن اصالت‌ها رعايت شود.

صبري با تاکيد بر اينکه بايد شرايط عرضه فعاليت‌هاي موسيقي در سمنان فراهم شود اظهار داشت: بايد با پرهيز از يک سري موازي کاري‌ها زمينه را براي ارائه آثار و توليدات موسيقي فراهم شود.

مسوول انجمن موسيقي سمنان با بيان اينکه برخي از افرادي که در بخش موسيقي در سمنان به رده‌هاي حرفه‌اي رسيده‌اند به دليل مشکلات مجبور به کوچ به تهران و عرضه توليدات خود در تهران شده‌اند ابراز اميدواري کرد: با رفع مشکلات، زمينه براي فعاليت گسترده‌تر و بهتر اين هنرمندان در سمنان فراهم شود.