تاریخ 1397/02/01 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4742 برو جستجو جستجوی پیشرفته   «جان بولتن»خبر جدايي ترامپ از تفاهم 1+5 را قوت بخشيد
 مقابله تهران با طلاق واشنگتن از برجام 
 ظريف: واکنش بين‌المللي به خروج از برجام، براي آمريکا بسيار ناخوشايند خواهد بود

همه شواهد و قرائن نشان مي‌دهد که رئيس‌جمهوري آمريکا معاهده چندجانبه برجام را تمديد نخوهد کرد اما هنوز هيچ اتفاقي قطعي نشده است. اتفاق قابل پيش بيني در آمريکا اين است که جمهوري خواهان در انتخابات ششم نوامبر کنگره و سنا شکست سختي را از دموکرات‌ها متحمل خواهند شد و ده‌ها بهانه براي استيضاح «دونالدترامپ» به کارگرفته شود. در اين شرايط لغو برجام يا برخورد با ايران دم دستي ترين دستاويز براي نجات رئيس‌جمهوري آمريکا است. براساس همين ديدگاه، «جان بولتون» گفته است که واشنگتن از معاهده برجام خارج خواهد شد. به نوشته نشريه «نيويورکر» يک منبع آگاه گفته است که بولتون هفته گذشته در تماس تلفني با او، به فرانسه و آلمان هشدار داده که انتظار نداشته باشيد با يک سفر به واشنگتن بتوانيد رئيس‌جمهور ترامپ را از لغو توافق ايران منصرف کنيد. بر اين اساس، بولتون هشدار داد: «احتمال آن بسيار زياد است که رئيس‌جمهور از توافق ايران خارج شود...اگر به من بود،‌ 3 ماه قبل از آن خارج مي‌شدم.»

در اين ميان روزنامه‌هاي «لوموند» فرانسه،«گاردين» بريتانيا،« اشپيگل» آلمان و«نيويورک‌تايمز» آمريکا علاوه بر انتشار نامه 500 تن از نمايندگان پارلمان‌هاي آلمان، فرانسه و انگليس به اعضاي کنگره آمريکا درباره لزوم حفظ برجام عنوان کرد که اروپا تلاش مي‌کند تا از تمام نفوذ خود براي تأکيد بر حياتي بودن برجام در جهت متقاعد ساختن ترامپ استفاده کند.

در نامه نمايندگان يادشده از اعضاي کنگره آمريکا خواسته ‌شده تا دونالد ترامپ رئيس‌جمهوري آمريکا را متقاعد سازند که توافق هسته‌اي ايران را لغو نکند. اين پويش از سوي «ريچارد بيکن» رئيس گروه پارلماني دوستي انگليس و ايران، «اميد نوري پور» نماينده حزب سبز آلمان و «دلفين اوو» نماينده حزب ان مارش فرانسه سازمان‌دهي شده است.

تحريم غيربرجامي براي حفظ برجام

گويا کشورهاي اروپايي براي نرم کردن موضع سرسختانه ترامپ و به دست آوردن دل اسرائيلي‌ها به دنبال تحريم‌هاي غيربرجامي عليه صنايع موشکي ايران هستند. بريتانيا ، آلمان و فرانسه تاکنون مواضع تندي را ايفا کرده اند. بنا به نوشته گاردين ديپلمات‌هاي بريتانيايي و فرانسوي تقريباً به‌طور روزانه با يکديگر در تماس هستند تا پيش از ديدار هفته آينده «امانوئل مکرون» رئيس‌جمهوري فرانسه و «دونالد ترامپ» در کاخ سفيد به فرمولي در اين رابطه دست پيدا کنند. آن‌ها به دنبال راهکاري هستند که روال بازرسي‌هاي توافق شده در چارچوب برجام را به مناطق نظامي، آزمايشگاهي و دانشگاه‌ها تعميم دهند.

نکته حائز اهميت اينجاست که اتحاديه اروپايي به دليل مقاومت جانانه ايتاليايي‌ها تاکنون به نتيجه اي براي تحريم‌هاي جديد دست نيافته اند. بنا به گفته «فدريکا موگريني» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپايي حفظ برجام را براي بروکسل حياتي مي‌داند اما در مقابل اعمال فشارهاي موجود هم نتوانسته اقدام موثري انجام دهد.

وراي تمام کش مکش‌ها، خبرگزاري آسوشيتدپرس مدعي شده است که آمريکا و اروپا درباره مسئله موشکي و بازرسي‌ها از ايران در آستانه توافق هستند و تنها مسئله باقي مانده «بندهاي غروب آفتاب» است.

نهمين گزارش وزارت خارجه از برجام

دستگاه ديپلماسي ضمن اعلام رسمي اجراي تمام تعهدات ايران بنابر معاهده برجام ، نهمين گزارش سه ماهه وزارت امورخارجه را به مجلس شوراي اسلامي ارسال کرده است.

بنا به گفته «بهرام قاسمي»، بدعهدي‌هاي دولت آمريکا در قبال برجام و تشديد تلاش‌هاي اين کشور براي تضعيف ارکان اين توافق طي سه ماه اخير، از جمله ادعاي عدم پايبندي ايران به برجام (در مغايرت با 10 گزارش رسمي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در تائيد پايبندي کامل ايران به تعهدات برجامي خود) و تعيين ضرب‌الاجل براي 3 کشور اروپايي به منظور تغيير مفاد برجام، تشريح شده و پيامدهاي اقدامات مخرب دولت آمريکا بر تشديد فضاي ترديد و اثرگذاريِ منفي آن بر بهره‌مندي کامل کشورمان از منافع برجام تبيين گرديده است.

سخنگوي وزارت امورخارجه در تشريح اين گزارش تاکيد کرده است که اقدامات وزارت امور خارجه به منظور مقابله با اقدامات ضد برجامي آمريکا و پيگيري مطالباتِ بر حق جمهوري اسلامي ايران با استفاده از کليه ظرفيت‌هاي موجود، از جمله کميسيون مشترک، کارگروه رفع تحريم‌ها و ظرفيت‌هاي ديپلماتيک و مذاکرات دوجانبه، مورد تاکيد و تشريح شده است.

پيام قاطع ظريف در آمريکا

«محمد جواد ظريف» که براي شرکت در «اجلاس بين المللي صلح پايدار سازمان ملل متحد» به نيويورک سفرکرده است، در پاسخ به پرسشي در خصوص خروج احتمالي آمريکا از برجام اظهار داشت: «جمهوري اسلامي ايران حتما براساس منافع خود عمل مي‌کند و در برجام و بيرون برجام انتخاب‌هاي گسترده اي براي اقدام دارد.»

وزير امور خارجه ايران اضافه کرده است: «حتما اقدامي که جمهوري اسلامي خواهد کرد و واکنشي که جامعه بين المللي به حرکت آمريکا خواهد داشت، براي آمريکايي‌ها بسيار ناخوشايند خواهد بود.»

طبق برنامه اعلام شده ، وزيرامورخارجه ايران برنامه‌هاي مفصلي براي چانه زني و لابي با اهرم‌هاي فشار داخلي آمريکا که عمدتا مدافع حفظ برجام هستند ، تدارک ديده است.

به موازات ظريف، «عباس عراقچي» مذاکره کننده ارشدبرجام و معاون سياسي وزارت امور خارجه کشورمان که به دعوت «وگر استرومن» همتاي نروژي به اسلو رفته است ؛ نسبت به لغو برجام هشدار داد. عراقچي نيز در اين ديدار با اشاره به اهميت برجام در رهگذر توسعه و گسترش همکاري‌ها و مبادلات دوجانبه، اظهار داشت:«سرنوشت برجام که دستاورد بزرگ ديپلماسي در عرصه بين‌المللي است، در نتيجه کارشکني‌ها و چالش‌هايي که دولت ترامپ ايجاد کرده است، در معرض خطر قرار دارد.

برجام قبل از هر چيز يک توافق امنيتي در حوزه عدم اشاعه است و هرگونه برخورد با آن منجر به تضعيف نظام عدم اشاعه شده و همه ما را در برابر انتخاب بين امنيت و عدم امنيت قرار خواهد داد.»

عراقچي ضمن تاکيد بر گزارش‌هاي آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درباره صداقت ايران، گفت:«اين يک برداشت کاملا غلط و يک اشتباه بزرگ است چنانچه کسي تصور کند ايران در هر شرايطي به برجام متعهد باقي خواهد ماند. بعلاوه هرگونه تلاش در راستاي مرتبط ساختن برجام با ديگر موضوعات ناشي از رويکردهاي غلط است و وضعيت منطقه را بسيار پيچيده تر خواهد کرد. برجام يک تجربه بزرگ تاريخي است و موفقت آن مستلزم تلاش و حمايت مشترک و همگاني است.»

بهانه‌هاي بني اسرائيلي

دونالد ترامپ که همانند «بنيامين نتانياهو» نخست وزير اسرائيل خواهان لغو برجام شده بود با گذشت 15 ماه از حضور در کاخ سفيد حالا در مرحله طلاق از معاهده برجام قرار گرفته است. رئيس‌جمهوري آمريکا،چهار شرط را براي ادامه همراهي آمريکا با برجام تعيين کرده که عبارتند از: «دسترسي فوري» بازرسان بين‌المللي به تمامي مکان‌ها و تاسيسات ايران، دائمي شدن محدوديت‌ها براي برنامه هسته‌اي ايران، تضمين به عدم نزديک شدن به سلاح هسته‌اي، و محدوديت برنامه موشک‌هاي دوربرد ايران را دنبال مي‌کند.

در همين حال، «سوزان مالوني» پژوهشگر ارشد انديشکده بروکينگز، طي يادداشتي در وبگاه همين انديشکده، با اشاره به حمله اخير ترامپ به سوريه نوشت: «بيزاري از ريسک در اين ماموريت و استقبال از همکاري با اروپا، اين چشم‌انداز را تقويت مي‌کند که فرمول مشابهي ممکن است ترامپ را به عقب نشيني از تهديداتش به دور ريختن توافق هسته‌اي و رفع تحريم‌ها، متقاعد کند.»

منهاي تمام حدسيات ايران از اسفندماه خود را آماده مقابله با جدايي آمريکا از برجام کرده است. تبديل معاملات ارزي ايران از دلار به يورو و ارزهاي ديگر نظير لير و روبل نشان مي‌دهد که تهران باتوجه به چندين سال سابقه تحريم‌هاي خصمانه پيش از برجام حالا نقشه‌هايي جدي براي بر اثر کردن اقدام ترامپ تدارک ديده است.

ترامپ در ماجراي حملات محدود به سوريه و دعوت از پوتين به کاخ سفيد هم نشان داده است که بيش از هر موضوعي دنبال معامله است. دور از ذهن نمي‌توان داشت که مسئله برجام در سفر احتمالي رئيس‌جمهوري روسيه به آمريکا مطرح شود.

عربستان و اسرائيل به شکل باورنکردني عليه برجام متحد شده‌اند، در شرايط پيش رو اختلاف و منازعه درباره اقدام ترامپ تنها نقشه جنگ طلبان
را تسهيل خواهد کرد.


 امير حاتمي در ديدار با مشاور امنيت ملي عراق:
 کمک‌هاي ايران تا ريشه‌کني داعش ادامه مي‌يابد 

وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران و هيئت همراه با مشاور امنيت ملي عراق ديدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ايسنا به نقل از روابط عمومي وزارت دفاع، امير سرتيپ حاتمي در اين ديدار با بيان اينکه ‌اعتقاد راسخ داريم ‌کشور عراق نبايد محل تسويه حساب کشورهاي منطقه قرار گيرد، اظهار داشت: به همين دليل ‌جمهوري اسلامي ايران عمليات نظامي در شمال عراق را تاييد نکرده و بر اين باور است که به حاکميت ملي همه کشورها به ويژه عراق بايد احترام گذاشته شود.

وي به مجموع همکاري‌هاي دفاعي دو کشور در مبارزه با تروريسم ‌اشاره کرد و آن را «الگوي بسيار خوبي از همکاري‌هاي دوجانبه» دانست و افزود: ‌اين الگوي موفق مي‌تواند مورد بهره‌برداري ساير کشورهاي منطقه قرار گيرد.

وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران با ‌تشريح اهميت تشکيل ‌کميسيون عالي مشترک همکاري‌هاي دفاعي بين جمهوري اسلامي ايران و جمهوري عراق‌ تصريح کرد: ‌ايران در کنار همکاري‌هاي دفاعي آماده است تا با سرعت در بازسازي کشور دوست و همسايه عراق شرکت کند.

امير حاتمي تشکيل کميته چهارجانبه بين کشورهاي جمهوري اسلامي ايران، عراق، روسيه و سوريه را الگوي مناسب و تمام عيار در مبارزه با تروريسم در منطقه دانست و خاطرنشان کرد:‌ با نابودي کامل تروريست‌ها، اين تعامل و هم‌افزايي مي‌تواند مبناي يک همکاري روز افزون منطقه‌اي را ايجاد کند.

وي با بيان اينکه در دوره شرارت‌هاي گروه تروريستي داعش در خاک عراق جوانان ايران اسلامي با غيرت، شور و حرارتي وصف‌نشدني داوطلبانه آماده اعزام به عراق براي مبارزه عليه گروه تروريستي داعش بودند، تاکيد کرد: در اين راه مقدس، خون پاک جوانان ما در راه آرمان‌هاي والا و مقدس در کنار برادران عراقي بر زمين ريخت تا بالاخره توانستند اين شجره خبيثه را شکست دهند.

وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران‌ با بيان اينکه امنيت منطقه داراي مولفه‌هاي پيچيده و پيوسته‌اي است، تاکيد کرد: ‌مفتخرم که جمهوري اسلامي ايران با تمام وجود در مبارزه با داعش در کنار ملت و دولت عراق ايستاد و اين ايستادگي و حمايت، با کمک‌هاي ايران تا ريشه‌کن شدن اين گروه جنايتکار ادامه مي‌يابد.

امير سرتيپ حاتمي با بيان اينکه مبارزه با داعش نشان داد دو ملت بزرگ ايران و عراق از هم جداشدني نيستند و همواره در تنگناها و دشواري‌ها يار و ياور همديگر هستند، گفت: همچنان شاهد اقدامات غيرمسئولانه و جنايتکارانه کشورهاي غربي و مدعي حقوق بشر در منطقه هستيم و حملات موشکي اخير سه کشور آمريکا انگلس و فرانسه به سوريه نمايان‌گر ادامه دخالت‌هاي بيگانگان در تعيين سرنوشت کشورهاي منطقه
است.

وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران ‌با استناد به بيان حکيمانه مقام معظم رهبري (مدظله العالي)در ‌ارتباط‌ با اين اقدام غيرانساني و غيراصولي سه کشور غربي عليه سوريه، آن را يک جنايت آشکار و ناقض قواعد و قوانين بين‌المللي و حقوق بشر دانست.

مشاور امنيت ملي عراق نيز در اين ديدار با اظهار خرسندي از حضور وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران ‌در عراق اظهار اميدواري کرد که مذاکرات و گفت‌وگوهاي صورت گرفته بستر تعامل و همکاري‌هاي فني، تخصصي و دفاعي هرچه بيشتر بين دو کشور را فراهم
کند.


 معاون سياسي وزير کشور:
 فرمانداران پشتيبان توليدکنندگان باشند 

معاون سياسي وزير کشور گفت: انتظار مجموعه وزارتخانه از فرمانداران حمايت و پشتيباني از توليدکنندگان است.

به گزارش ايسنا، اسماعيل جبارزاده در نشست با فرماندارن و بخشداران استان مرکزي با اشاره به اينکه وزارت کشور نگاه ويژه‌اي به فعاليت مديريتي زنان دارد، عنوان کرد: مجموعه وزارت کشور در انتخاب استانداران و فرمانداران فارغ از نگاه جنسيتي به شاخصه‌هاي مثبت و شرايط احراز پست توجه دارد.

وي با بيان اينکه تصدي پست‌هاي فرمانداري و استانداري نيازمند تجربه و سابقه مديريتي خاص و بالايي است افزود: پست‌هاي مديريتي بانوان در استان مرکزي زمينه‌ساز کسب تجارب براي بانوان است.

وي با بيان اينکه وزارت کشور بيش از ديگر وزارتخانه‌ها از بانوان در مديريت‌ها استفاده کرده است و اين امر تداوم خواهد داشت، افزود: اين گام مثبت منجر به کادرسازي و آماده‌سازي نيروهاي کشور براي مسئوليت‌هاي آينده است.

جبارزاده تصريح کرد: بحث امنيت يکي از موضوعات مهم کشور است و بيشترين توجه و نگاه در کشور متوجه امنيت است؛ چرا که امنيت از نظر سياسي و ديني يکي از نعمات مجهول است. هرچه امنيت بيشتر باشد و توسط مردم لمس شود موفق به انجام ماموريت‌هاي اصلي شده‌ايم. وي با تاکيد بر توجه به اقتصاد کشور و همراهي با توليدکنندگان به منظور توليد کالاي کيفي و حمايت از کالاي ايراني به جهت تحقق شعار سال گفت: لازم است فرمانداران در جلسات حمايت از توليد شخصا حاضر باشند و انتظار داريم که پشتيبان توليدکنندگان باشند.

معاون سياسي وزير کشور بر مديريت واردات خاصه در حوزه سلامت که امکان توليد محصولات آن در کشور وجود دارد تاکيد کرد.

وي عنوان کرد: لازم است به اقليت‌هاي قومي و مذهبي و عموم مردم توجه شود. همه افراد از هر نژاد و قوم شهروندان ايران هستند و وظيفه ماست تا فارغ از فرهنگ، زبان، دين و مذهب امنيت و رفاه و آرامش جامعه را تامين و حفظ کنيم. جبارزاده با بيان اينکه بخشي از تلاش و رسالت بدخواهان ايران مقابله با نظام و سياه‌نمايي کارهاست و ناکارآمد نشان دادن دولت را دنبال مي‌کنند، گفت: هجمه سنگين بر دولت و کشور تحميل مي‌شود، در صورتي که سال‌هاي گذشته اين هجمه وجود نداشت. امروز رسالت همه ما دفاع از کشور است و بايد هجمه‌هاي رسانه‌اي را خنثي کرد.

وي بيان کرد: مشکلات در هر کشوري طبيعي است اما ناکارآمد نشان دادن دولت خيانت است و از رسانه‌ها و خبرنگاران انتظار مي‌رود در نمايش عملکرد دستگاه‌هاي اجرايي همت کنند. مردم هر چه از خدمات نظام و دولت بيشتر مطلع شوند قطعا درصد رضايتمندي آنها افزايش خواهد داشت.

جبارزاده با اشاره به اينکه بناي ما پاسخ به شبهات است، افزود: امروز هر رسانه خارجي و بدخواه نظام را باز مي‌کنيم شاهد طرح شبهاتي عليه دولت و نظام هستيم که وظيفه ما رفع ابهامات و پاسخ به شبهات هستيم.

وي با تاکيد بر اينکه افزايش رضايتمندي مردم و خدمت به مردم بايد در عمل به منصه ظهور برسد، گفت: مردمان ما منصف هستند بايد سنگ صبور آنها بود و نقدهاي آنان را شنيد و در جهت رفع مشکلات آنها با تمام توان تلاش کرد. روزانه 5 ميليون نفر در کشور به ادارات و دستگاه‌هاي اجرايي مراجعه مي‌کنند که اگر با نارضايتي خارج شوند مي‌توانند نظام را از پاي درآورند، بايد در عمل تکريم مراجعان را به انجام رساند.

معاون سياسي وزير کشور عنوان کرد: ايجاد نشاط و اميد در کشور ضروري است؛ چرا که تا زماني که مردم اميدوار هستند دشمن بر آنان غلبه نخواهد کرد، بر همين اساس دشمن تلاش بر از بين بردن اميد در کشور دارد و ما در مقابله با اين حرکات بايد در حوزه‌هاي ماموريتي خود اميد را تسري بخشيم.

وي بيان کرد: در کشور حدود 160 هزار نفر عضو شوراهاي اسلامي شهر و روستا هستند و هيچ دستگاهي به مانند وزارت کشور داراي چنين شبکه‌ بزرگي نيست. بايد اين شبکه را تقويت کرد و حداکثر استفاده را در جهت رفع مسائل عمراني، فرهنگي، اجتماعي و ... از اين ظرفيت بکار گرفت.