تاریخ 1397/02/01 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4742 برو جستجو جستجوی پیشرفته   پيامدهاي يک تجاوز 
نويسنده : فرزامي‌

از تجاوز پر سر و صدا اما کم اثر سه کشور امريکا، فرانسه و انگليس اگرچه چندروز مي‌گذرد، اما عوارض فرهنگي و حقوقي آن سال‌ها باقي مي‌ماند و عواقب زشت و زيباي آن به زيان کشورهاي غربي و به سود جبهه‌ي مقاومت و هم پيمانان سوريه‌ي مظلوم و ملت ستم ديده و آواره‌اش رقم خواهد خورد. اين تجاوز، نخست، ماهيت تمدن امريکايي را بار ديگر به دنيا و افکار عمومي‌منطقه‌ي پرآشوب و جهان نشان داد تا بدانند علي رغم مردم حقوق مداري که از ملل و نژادهاي مختلف در آنجا زندگي مي‌کنند، اين خوي غيرانساني تجاوز و خون و آتش در بطن و متن اين تمدن، ماندگار و نهادينه شده است و رئيس جمهوري با افکارو رفتار پرتناقضي مثل ترامپ، خيلي زود مي‌تواند، ماهيت فرهنگ اوليه‌ي آن را آشکار نمايد. دوم کشور فرانسه که مهد هنر و ادبيات اروپا و صاحب انقلاب کبير است، نشان داد که رئيس جمهورش در اين تجاوز، دنباله رو، منفعل و باادعاي غيرحقوقي است و با چيستي تفکر فرانسوي که بنا را برحقوق و آزادي مي‌گذارد و مهد سياست جهاني است،بيگانه است و با اين دنباله روي سعي کرده است که مشکلات داخلي خود را بپوشاند و تحت تاثير قرار دهد و سوم، دولت انگليس است که يک بار ديگر به راه پر از خطاي «توني بلر» قدم گذاشته است و از آن تدبير و سياست مصطلح اسلاف، خبري نيست بلکه مثل «‌مکرون» توپ مشکلات داخلي را به ميداني ديگر انداخته است. و چهارم دولت ترکيه است که سالياني است که گرفتار تناقض‌هاي سياسي است و هنوز هم به درهاي بسته مي‌زند؛ يعني هم در نشست «آستانه» حضور مي‌يابد و هم از اين تجاوز، اظهار خوشحالي مي‌کند اما نمي‌تواند به اقناع ملتش بپردازد. وهمين جا بايد گفت که تظاهرات عظيم احزاب مخالفت اردوغان در استمرار وضع فوق العاده نمي‌تواند متاثر از اين تناقض نباشد هرچند که اين تاييد از اضطرار و متاثر از چراغ سبز آمريکا در تجاوز بر «عفرين» باشد و عضويتي که در « ناتو » دارد اما به هرحال، متجاوزان به هم امتياز و نان به قرض مي‌دهند.

پنجم، موضع ضعيف و سراسر وابسته ي رژيم سعودي است که حتي با رشوه ي کلان و ملتسمانه به اين سه کشور متجاوز هم تقويت نشد. در اين زمينه سخنان «عبدالفتاح سيسي» رئيس جمهور مصر و شريک ائتلاف سعودي، در نشست سران عرب در عربستان، با تحليل درست اداشد به اين که: « کشورهاي عربي با بزرگ‌ترين بحران از بدو استقلال خود تاکنون، روبه‌رو شده‌اند. و امنيت عربي با چالش‌هاي بي سابقه اي دست و پنجه نرم مي‌کند و با نابودي نهادهاي حکومتي خود رو به رو هستند.» اين اعترافات سيسي مويد همان سخنان ترامپ است که گفت اين کشورها، بي‌حمايت امريکا البته از نوع نظامي‌و تسليحاتي‌اش، بيش از دو هفته، دوام نخواهند آورد و بيفزاييد توطئه‌ي وليعهد امارات در فروپاشي رژيم عربستان، خروج سومالي از ائتلاف و حرکت عرضي قطر و... که همه و همه در راستاي سخن «سيسي» و ترامپ است.

و ششم اگر چه اين حمله‌ي متجاوزانه به رژيم صهيونيستي مجوز تازه جهت تجاوز و کشتار مستمر داد، اما به اعتراف همه رسانه‌هاي صهيونيستي از جمله «تايمز آر اسرائيل» و نيز صاحب‌نظران وابسته‌اش، مستولي ترس بر اين رژيم است که نکند که آمريکا علي رغم همه‌ي وعده‌ها با بيرون کشيدن نيروهايش از سوريه، او را بي‌کس و تنها در مقابل جبهه‌ي ورزيده و جنگ آزموده ي مقاومت رها کند و علي‌الخصوص اين که استقرار سيستم‌هاي پيشرفته پدافندي موشک‌هاي اس 300، آن برتري هوايي بر آسمان سوريه هم تضعيف شود.

و هفتم، بي‌اعتبار‌تر شدن چند باره‌ي شوراي امنيت سازمان ملل و ديگر نهادي وابسته‌ي بين‌المللي است و مقيد نبودن کشورهايي مثل آمريکا و انگليس و فرانسه در برابر منشور اين سازما‌ن‌ها است. آن چنان که با توجيهات منافع شخصي مي‌توانند به اعمال تجاوز کارانه متوسل شوند مثل کاري که در عراق و افغانستان کردند و هنوز هم در ايجاد اين مصايب دخيل اند و راه چاره فقط بيداري و اتحاد ملت‌هاي دردمند در عرصه ي جهاني با هر مرام و مسلکي است.

و اما نکات مثبت اين حمله، نخست تقويت موضع و مسند «اسد» است و حمايت مردم سوريه از او و ادغان صريح به اين که در تلي از ويراني و آتش و خون و در به دري و بي‌خان و ماني، ديگرترسي نيست که به سبب از دست رفتنش نگران باشند.

دوم، مخالفت جهاني با اين تجاوز از جمله، تظاهرات مردم اين سه کشور که به صراحت اعلام کردند که هرگز حاضر نيستند، مالياتشان در راه کشتن مردم و هزينه‌ي تجاوز، صرف شود.

سوم، تقويت بيش از پيش جبهه‌ي مقاومت و اتحاد مستحکم تر آنها که پذيرفته اند به اين که جواب تجاوز غرب و هم پيمانانش جز مشت آهنين نيست.

چهارم، اعتراف و ترس صاحب نظران اروپايي است در شکافي که بين ملل اين اتحاديه پديد آمد و عمل منفعلانه و بي منطق فرانسه و انگليس در پيروي از تجاوز امريکا که مي‌تواند اين انشقاق را تسريع کند.

پنجم، شجاعت گفتاري و رفتاري ملت قحطي‌زده و تنها رها شده، اما شکست ناپذير «يمن» است که در برابر اتحاد شوم رژيم سعودي و رژيم غاصب صهيونيستي بعد از اين تجاوز مي‌گويد مي‌خواهيم برد موشک‌هايمان را آن قدر بالا ببريم که به آن دولت غاصب برسد.