تاریخ 1397/01/30 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4741 برو جستجو جستجوی پیشرفته   معرفي 15 زن موفق و تاثيرگذار ايراني در جهان 

اينها تعدادي از موفق‌ترين زنان ايراني در جهان هستند که آوازه شهرت‌شان تا اينجا هم رسيده است. اغلب آنها در ايران به دنيا آمدند و بعدا به خارج از کشور رفته و آنجا مدارج ترقي را طي کرده و هم اکنون چهره‌هاي موفق و تاثيرگذاري هستند اما مليت و پيشينه ايراني خود را فراموش نکرده‌اند و مفتخرند که خون ايراني در رگ‌هايشان جاري است.

مريم ميرزاخاني؛ يکي از 10 مغز

برتر آمريکاي شمالي با لقب سدشکن

دکتر مريم ميرزاخاني، استاديار جوان دانشگاه «پرينستون»، به عنوان يکي از10 مغز برتر آمريکاي شمالي معرفي شد و به او لقب سدشکن دادند. مريم ميرزاخاني در سال‌ها 73 و 74 (سال سوم و چهارم دبيرستان) از مدرسه فرزانگان تهران موفق به کسب مدال طلاي المپياد رياضي کشوري شد و بعد از آن در سال 1994 در المپياد جهاني رياضي هنگ کنگ با 41 امتياز از 42 امتياز مدال طلاي جهاني گرفت. سال بعد يعني 1995 در المپياد جهاني رياضي کانادا با 42 امتياز از 42، رتبه يک طلاي جهاني را به دست آورد.

ميرزاخاني از جمله بازماندگان سانحه غم بار سقوط اتوبوس حامل نخبگان رياضي دانشگاه صنعتي شريف به دره در اسفندماه سال 76 است.

در تير 1396 اعلام شد ميرزاخاني به دليل ابتلا به سرطان در بيمارستاني در آمريکا بستري شده‌است. ميرزاخاني از چهار سال پيش‌تر به سرطان مبتلا بوده و اين سرطان به مغز استخوان وي سرايت کرده بود. پدر و مادر وي براي مراقبت از او به آمريکا رفتند. وي در 23 تير 1396 در 40 سالگي در بيمارستاني در کاليفرنيا درگذشت.

رکسانا مصلحي؛ محقق معروف

در زمينه سرطان

پروفسور رکسانا مصلحي يک متخصص ژنتيک است. او در ايران زاده و در کانادا بزرگ شده و در دانشگاه کلمبيا تحصيلات خود را سپري کرد و هم اينک استاديار دانشگاه آلباني، دانشگاه ايالتي نيويورک است.

پژوهش‌هاي او به مطالعه سرطان و نشانه‌هاي آغازين آن اختصاص دارد و از طريق پژوهش‌هايش، به درک علل ارثي بيماري‌ها و تاثيرات متقابل ژن – محيط بر خطر گسترش بيماري کمک کرده است. مصلحي جوايزي را نيز در زمينه تدريس و شيوه خوب علم آموزي دريافت کرده است.

انوشه انصاري؛ موفق در بيزينس

و صنعت، اولين بانوي کيهان گرد

انوشه انصاري متولد مشهد در سال 1346 خورشيدي است. انوشه هميشه عاشق فضا و فضانوردي و در پي راه يافتن به فضا بوده است. وي اولين فضانورد ايراني‌الاصل دنيا و اولين زن کيهان‌گرد و چهارمين نفري است که هزينه سفر فضايي خود را پرداخت کرده است. او همچنين پس از عبدالاحد مومند فضانورد افغان دومين فضانورد فارسي‌زبان است.

در سال 1994 ميلادي مطابق با 1372 خورشيدي، انوشه به همراه همسرش حميد و برادر همسرش امير انصاري شرکتي به نام تله کام تکنولوژي (TTI) را در تگزاس پايه گذاري کردند. انوشه انصاري در سال 2000 جايزه نخست کارآفريني ملي ايالات متحده امريکا را به دست اورد. در سال 2001 مجله فورچيون، انوشه را در ليست تاجران موفق ثبت کرد. بعد از فروش کمپاني TTI انوشه و همسرش شرکت ديگري به نام پرودي (Prodea) را پايه گذاري کردند که انوشه مديرعامل و رييس اين شرکت است.

ماريا خورسند؛ مادر معنوي تکنولوژي بلوتوث

ماريا خورسند، يکي از مديران مشهور صنعت ‌آي تي جهان است. هر چند ايراني‌ها در ميان مديران رده بالاي صنعت ‌آي تي چندان کم شمار نيستند اما خورسند يکي از بلندپايه‌ترين آنهاست.

ماريا خورسند در زمان مديريت خود در شرکت اريکسون سوئد، رياست اين پروژه انقلابي را بر عهده داشته است و در واقع مادر معنوي تکنولوژي بلوتوث محسوب مي‌شود. خورسند در سال 1957 (1336) در شهر ساري متولد شد و در سال 1957 به لس آنجلس مهاجرت کرد و فوق ليسانس خود را از دانشگاه فولرتون (Fullerton) کاليفرنيا گرفت.

خورسند همسر سوئدي خود را هنگام تحصيل در دانشگاه فولرتون ملاقات کرد و پس از ازدواج با او، در اواخر دهه 80 ميلادي به سوئد مهاجرت کرد. او پيش از آن تجربه کار در چند شرکت نفتي و کامپيوتري آمريکايي چون شرکت نفتي يونيون کاليفرنيا و شرکت کامپيوتري يونيسيس را به تجربيات کاري خود اندوخته بود و همين مسئله باعث شد پس از ورود به سوئد بتواند در کمپاني بزرگ اريکسون استخدام شود.

پرديس ثابتي؛ يکي از 8 نابغه‌اي که

دنياي ما را متحول خواهند ساخت

پرديس ثابتي متولد سال 1354 در تهران، زيست شناس برجسته ايراني – آمريکايي اهل فلوريدا و ساکن ماساچوست در ايالات متحده آمريکا و استاد دانشگاه ‌هاروارد است. ثابتي سومين زن در تاريخ است که با معدل 100 و مدارج کامل از مدرسه پزشکي دانشگاه‌ هاروارد آمريکا فارغ التحصيل شده است.

پرديس ثابتي به عنوان يکي از 100 چهره نابغه جهان از سوي گروه بين المللي Creators Synectics معرفي شده است. شبکه سي ان ان نيز در سال 2007، ثابتي را به عنوان «يکي از 8 نابغه‌اي که دنياي ما را متحول خواهند ساخت» معرفي کرده است.

تحقيقات وي در خصوص تکامل انساني در طيف وسيعي از نشريات معتبر علمي و تحقيقاتي جهان نظير نيچر و ساينس منتشر شده است. دکتر ثابتي تاکنون بالغ بر 20 اثر علمي و تحقيقاتي را به رشته تاليف درآورده است. وي همچنين عضو هيات ناظرين متخصص در گردهمايي سال 2008 مجمع جهاني اقتصاد بود.

کريستين امان‌پور؛

يکي از خبرنگاران نامدار جهان

کريستين امان‌پور متولد 12 ژانويه 1958 (دي ماه 1336) تحصيلات خود را تا11 سالگي در ايران و پس از آن تا پايان دوره دبيرستان در بريتانيا انجام داد. سپس به دانشگاه رودآيلند در آمريکا رفت و تحصيل خود را در رشته روزنامه نگاري در سال 1983 به پايان رساند.

کريستين امان‌پور مجري برنامه «اين هفته» در شبکه ان بي‌سي است. او پيش‌تر گزارشگر ارشد بخش اخبار بين‌المللي شبکه خبري سي ان ان بود. گزارش‌هاي امان پور از بالکان باعث شد که سال 1994 جايزه امي، دو جايزه جورج فاستر پيبادي، دو جايزه جورج پولک و جايزه شجاعت در گزارشگري دريافت کند.

مينو اختر زند؛ نخستين ايراني که

در سوئد استاندار شد

مينو اختر زند، بانوي موفق ايراني، متولد 1335 در تهران است. دوران کودکي و نوجواني را در تهران سپري کرد و در 17 سالگي به استکهلم سوئد مهاجرت کرد و در سال 1978 در رشته مهندسي الکترونيک از دانشگاه سلطنتي تکنيک استکلهم (کي تي اچ) فارغ التحصيل شد.

اختر زند بعدها پست‌هاي مديريتي گوناگوني را در شرکت انرژي واتن فال به دست آورد و مدير کل شوراي استاني کار در شه راويسالا سوئد و عضو هيات رييسه دانشگاه سودرتورن در استکهلم شد.

از جمله سمت‌هاي وي، مديريت عامل شرکت توليد انرژي واتن فال، مديرکل شوراي استاني کار در شهر اويسالا سوئد و مديريت عامل شرکت راه آهن سوئد (بان ورکت) است.

اختر زند در ماه مه سال 2010 به سمت استانداري يونشوپينگ سوئد منصوب شد. او نخستين ايراني بود که سمت استانداري را در سوئد به عهده مي‌گرفت.

ترانه رضوي؛ پزشک گوگل

زماني که گوگل هنوز شرکت نامدار و بزرگي نبود، بنيانگذارش، «لري» و «سرگي» تصميم گرفتند براي کارکنان شان به غير از کارهاي شرکتي، خدمات ديگري آماده کنند. به طور مثال اين فکر را داشتند که يک پزشک به طور مداوم در شرکت باشد و سلامت کارکنان را زير نظر بگيرد.

ترانه جذب ايده‌هاي اين دو شخص شد و تصميم گرفت به صورت موقتي در اين شرکت کار کند. وقتي کارش را در اين شرکت کرد، به خاطر فضاي کوچک شرکت، مطبش در يک کمد بود اما به سرعت و با ايده‌هاي خود اين فضا را گسترش داد. حالا او پزشکي در تشکيلات مرکزي گوگل در مانتين ويو «Mountain View» کاليفرنيا است؛ جايي که وي مسئوليت حفظ سلامتي کارکنان گوگل را بر عهده دارد. وي مسائل پزشکي را به کارمندان گوگل آموزش مي‌دهد و سرويس‌هايي در اين حوزه را در اختيار مخاطبان داخلي و خارجي گوگل قرار مي‌دهد.

رودابه (رودي) بختيار؛

معروف‌ترين گوينده شبکه سي‌ان‌ان

رودابه بختيار، متولد 21 ژوئن سال 1966 در کاليفرنيا است. وي از پدر و مادري ايراني در آمريکا متولد و در ايران بزرگ شد. او تحصيلاتش را در دانشگاه کاليفرنيا در شهر لس آنجلس ادامه داده و در اين دانشگاه مدرک ليسانس بيولوژي را دريافت کرد.

رودابه کار خبرنگاري خود را از شبکه سي ان ان آمريکا شروع کرد و بعدي از مدتي مجري بخش CNN Headline News شد و در 11 سپتامبر سال2001 مجري فوق برنامه در زمان حملات تروريستي بود.

رودابه، که نامي ديگر در فهرست موفق‌ترين زنان ايراني در جهان است، بعد از 10 سال کار مداوم در شبکه سي ان ان به علت مراقبت از پدر مريض احوال خود و به دست آوردن افتخارات و تجربيات بيشتر، در 11 ژانويه سال 2006 به صورت رسمي به کانال فاکس نيوز پيوست. وي همچنين طي سفري به ايران براي شبکه فاکس نيوز گزارشي از زندگي مردم ايران تهيه کرد. در ضمن او از جمله کساني است که در مراسمي در واشنگتن، براي مردم زلزله زده بم کمک‌هاي نقدي بسياري جمع آوري کرد.

پريسا تبريزي؛ مدير گروه مهندسي

امنيت اطلاعات گوگل

نام بعدي در فهرست موفق‌ترين زنان ايراني در جهان پريسا تبريزي است. او به عنوان برگ برنده امنيتي گوگل شناخته مي‌شود. او مدير گروه مهندسي امنيت اطلاعات گوگل است و بهبود امنيت محصولات گوگل از جمله مرورگر کروم را بر عهده دارد. يک تيم از هکرها زير نظر پريسا تبريزي براي پيدا کردن مشکلات امنيتي محصولات گوگل کار مي‌کنند و جالب است بدانيد چندي پيش مدير گوگل به تعريف از پريسا تبريزي پرداخت.

رکسانا ورزا؛ ششمين بانوي موفق

در زمينه تکنولوژي

رکسانا ديگر موفق‌ترين زنان ايراني در جهان به عنوان يکي از چهره‌هاي جوان و خلاق مايکروسافت شناخته مي‌شود که مسئوليت برخي پروژه‌هاي مهم اين شرکت را در اروپا بر عهده دارد. او يکي از ثروتمندان و يکي از مقامات بلندپايه در شرکت ميکروسافت است.

رکسانا ورزا ششمين بانوي موفق زير 30 سال در آمريکا در زمينه تکنولوژي است. رکسانا در آمريکا به دنيا آمده است و تحصيلاتش در زمينه زبان فرانسه و اقتصاد سياسي بوده اما بعدها راهش به طرف استارت آپ کشيده مي‌شود. او در حال حاضر با چند شرکت و رسانه معروف فرانسوي و بين المللي در زمينه فناوري همکاري دارد.

ثريا دارابي؛ ثروت چند ميليون دلاري

با سايت Foodspotting

ثريا دارابي يکي از موفق‌ترين زنان ايراني در جهان چهره ي شناخته شده‌اي در دنياي اينترنت به حساب مي‌آيد. يکي از ابتکارات او سايتي به نام Zady بود که درآمدي 1?3 ميليون دلاري از مرکز آموزش ملي آمريکا داشته است.

ثريا دارابي پيش از آن با راه انداختن سايت Foodspotting مشهور شد و ثروت زيادي به دست آورد. در اين سايت کاربران مي‌توانستند عکس‌هاي غذاهاي جالب و خوشمزه‌اي را که هر روز مي‌خوردند به اشتراک بگذارند. اين سايت شايد براي خيلي‌ها حکم وقت گذراني را داشت اما براي پايه‌گذار آن، سودي سه ميليون دلاري به همراه آورد.

گلي عامري؛ يکي از 100 زن

قدرتمند شمال غرب آمريکا

گلي عامري يکي ديگر از موفق‌ترين زنان ايراني در جهان است که در مهر ماه 1335 خورشيدي در ايران چشم به جهان گشود و هنگامي که 17 سال بيشتر نداشت به آمريکا رفت و در دانشگاه استانفورد ثبت نام کرد. عامري تحصيلات خود را در آن دانشگاه تا دريافت مدرک فوق ليسانس در رشته ارتباطات ادامه داد.

او در سال 2005 از طرف رييس جمهور وقت به رياست هيات نمايندگي آمريکا در شصتمين اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل منصوب شد. گلي عامري عضو هيات امنا و معاون هيات مديره موسسه آموزشي Caltin Gabel School بوده و در فعاليت‌هاي نيکوکارانه و جمع آوري کمک براي مصارف آموزشي و اعطاي بورس تحصيلي مشارکت داشته است.

در اکتبر 2007 از طرف NW Women’s Journal به عنواني يکي از 100 زن قدرتمند شمال غرب آمريکا برگزيده شد. او در 15 نوامبر 2007 از سوي پرزيدنت بوش به عنوان دستيار وزير امور خارجه در امور آموزشي و فرهنگي منصوب شد و اين انتصاب مورد تاييد سناي آمريکا قرار گرفت.

مونا جراحي

اين بانوي محقق ايراني بالاترين نشان تحقيقاتي دانشمندان و مهندسين جوان را به خود اختصاص داد. خانم پروفسور مونا جراحي در مراسمي که در کاخ سفيد برگزار شد، نشان «استعداد برتر حرفه‌اي جوان سال» را از رييس جمهوري اين کشور به دليل تحقيقات و انجام پروژه‌هاي خلاقانه در گسترش و صنعتي کردن فناوري «تِراهِرتز» دريافت کرد. فناوري «تراهرتز» در صنايع پزشکي، دارويي و ماشين آلات کاربرد دارد.

فرح کريمي؛ تنها زن ايراني پارلمان هلند

فرح کريمي يکي ديگر از موفق‌ترين زنان ايراني در جهان است. او متولد 1339 در گروس از دانشگاه‌هاي اصفهان و کيل در آلمان مدارک فني و رياضي دارد و در شهر خرونينگن هلند به تحصيل در رشته مديريت پرداخت. او پس از فعاليت‌هاي گسترده در سازمان‌هاي اجتماعي و بهزيستي هلند توانست در سال 1998، يعني 9 سال پس از اقامتش در هلند به عنوان اولين زن نماينده مجلس در خارج از ايران، به پارلمان هلند راه يابد.

رونمايي اوليه و اهداي اين کتاب در جريان يک مناظره سياسي و با حضور گروهي از چهره‌هاي شناخته شده هلندي و افغانان مقيم هلند صورت گرفت. در راستاي همين تعامل هر چه بيشتر خانم کريمي با مسائل افغانستان بود که او امسال به عنوان نماينده سازمان ملل در امور افغانستان انتخاب شد.


 رمز و راز يک خانواده خوشبخت 

راز خوشبختي داشتن

برنامه مشخص و هدفمند

در خانواده است

آيا شما به دنبال قوانين سه دقيقه‌اي و ساير راهنمايي‌هاي آسان و کليدي براي خوشبختي مي‌گرديد و وقت نداريد سال‌هاي زيادي به دنبال اين اکسير شادماني صرف کنيد؟مي‌توانيد اينجا عصاره خوشبختي را از رازهاي کوچکي که طي زمان آزموده شده است و بر مبناي تحقيقات علمي به دست آمده، فرابگيريد.

خانواده‌هاي شاد براي حرف زدن با يکديگر، مشارکت در کارهاي خانه، فعاليت اقتصادي و آرامش روش‌هاي خاص خودشان را دارند.

در کنار هم نه مقابل هم

دانشمندان دريافته‌اند که در کنار هم نشستن حس مشارکت بهتري مي‌دهد تا اين‌که در مقابل هم بنشينيد. خصوصا زماني که بخواهيد تصميم‌گيري کنيد. بنابراين وقتي قرار است هم‌فکري کنيد کنار هم قرار بگيريد نه مقابل هم. مي‌بينيد که اين «عزيز بشين به کنارم» معروف هم حکمتي داشته است.

چراغ خاموش!

«نور کمتر آرامش بيشتر» گويا اين يک قاعده است که در ناخودآگاه بشر حک شده و مي‌توان با کم کردن نور‌ آرامش‌بخشي يک مکالمه را افزايش داد و استرس را کاست.

بد نيست اين بار که مي‌خواهيد از قبض‌هاي جديد و قيمت‌هاي جديد با همسرتان صحبت کنيد، چند تا از لامپ‌هاي خانه را خاموش کنيد با اين کار با يک تير دو نشان زده‌ايد.

نسل آگاه

تحقيقات نشان مي‌دهد بچه‌هايي که بيشتر در مورد موفقيت‌ها و شکست والدين خود مي‌دانند، راحت‌تر مي‌توانند استرس خود را کنترل کنند و انعطاف‌پذيرتر هستند.

بنابراين اگر مي‌خواهيد فرزندانتان کنترل استرس را ياد بگيرند به جاي پنهان کردن همه چيز به آنان بياموزيد که وقتي مشکلي وجود دارد خانواده چطور از پس آن برمي‌آيد. به آنها بياموزيد موفقيت حاصل زحمت همه اعضاي خانواده است و شادي حاصل از آن به همه تعلق دارد.

تکيه بر بالش خوشبختي

اين بالش‌ها واقعا احساس خوشبختي را افزايش مي‌دهد. تحقيقات دانشگاه ييل و ‌هاروارد نشان مي‌دهد مردم وقتي روي سطح نرمي نشسته‌اند انعطاف‌پذير و مصالحه‌جوتر از زماني هستند که بر سطوح سفت و سخت نشسته‌اند.

پس بهتر است همين حالا اتاق کنفرانس خانواده را تغيير دهيد و از جايي استفاده کنيد که مبل‌هاي راحتي‌تان در آن قرار دارد.

زير سايه بزرگ‌ترها

خوشبختي زير سايه بزرگ‌ترهاست. اين يک افسانه قديمي نيست، کار آن از تعارف هم گذشته است. مطالعه مروري 66 پژوهش انجام شده نشان مي‌دهد مادراني که کودکان خود را به مادربزرگ‌ها مي‌سپارند استرس کمتري دارند و فرزندان آنها نسبت به ساير کودکان خود را راحت‌تر با شرايط وفق مي‌دهند.

يک برنامه سفت و سخت

کارها در يک خانواده خوشبخت هميشه هم سهل و ممتنع پيش نمي‌رود. راز خوشبختي اين است که برنامه منسجم و مشخص و هدفمندي در خانواده اجرا شود. سه صفحه آماده کنيد و روي هريک از آنها بنويسيد: کارهايي براي انجام دادن، اوضاع در حال پيشرفت و کارهاي انجام شده.

به عنوان يک عضو خانواده سعي کنيد از ستون اول به ستون آخر در حرکت باشيد. مطمئن باشيد اين کار شما را آنقدر موفق مي‌کند که هيچ سمينار موفقيتي تاکنون اين اثر را نداشته است.

مجمع عمومي خانواده

خانواده نيز يک نهاد اجتماعي است و دليلي ندارد ملزومات آن را لغو کنيد. يکي از اين ملزومات مجمع عمومي يا دورهمي منظم خانواده براي حل و فصل مشکلات جاري و مشورت در مورد موضوعات آتي است.

در اين جلسات مي‌تواني رفتار متعالي را به خانواده بياموزيد. اگر خانواده جاي امني براي طرح موضوعات نباشد، هيچ برنامه‌ريزي در خانواده به خوبي اجرا نمي‌شود.

در چانه‌زني‌ها آينه

رقيب باشيد

مطالعات نشان داده است کساني که در جايگاه بالاتري نسبت به شرکاي خود مي‌نشينند، پاهايشان را روي هم مي‌اندازند و انگشتانشان را پشت گردنشان حلقه مي‌کنند،احساس برتري نسبت به ديگران دارند،در حالي که کساني که در موقعيت پايين‌تري مي‌نشينند، موقعيت دفاعي، افت انرژي و رنجش پيدا مي‌کنند.

اگر مي‌خواهيد در چنين وضعيتي قرار نگيريد، سعي کنيد در چانه زني‌ها و بحث‌ها مثل آينه طرف مقابل باشيد و موقعيت خود را همسان او نگه داريد. اين کار به موفقيت شما در چانه‌زني‌ها کمک مي‌کند و در نهايت موفق‌تر و خوشحال‌تر خواهيد بود.

چشم از هم برنگردانيد

قطع ارتباط چشمي يکي از مهم‌ترين عوامل آغاز درگيري در خانواده است.محققان اينديانا سال‌ها براي پايش حرکات صورت چون در هم کشيدن ابرو، جمع کردن بيني و به هم فشردن لب‌ها طي مشاجرات زناشويي وقت صرف کردند. آنها زوج‌هاي بررسي را 4 سال بعد نيز دوباره ‌ بررسي کردند و دريافتند از ميان تمام حرکات چهره، چشم غره و برگرداندن نگاه بيشترين تاثير را در دامن زدن به تنش‌هاي خانوادگي داشته است. پس اگر مي‌خواهيد خانواده‌اي خوشبخت داشته باشيد مراقب چشم‌هايتان باشيد و از چشم‌غره رفتن و چشم برگرداندن از همسرتان خود داري کنيد وگرنه هرچه ديديد حقيقتا از چشم خودتان ديده‌ايد!

وقت بي‌حوصلگي

دو روان‌شناس محقق شيکاگو دريافته‌اند که بين ساعت 6 و 8 پراسترس‌ترين زمان در شبانه‌روز است. والدين روز پراسترس کاري خود را پشت سر گذاشته‌اند، بچه‌ها خسته‌اند و اعضاي خانواده همه در خانه جمع شده‌اند.

اين زمان اصلا وقت مناسبي براي گله‌گذاري نيست. پس لطفا اين ساعت‌ها را حتي‌المقدور به کارهايي بپردازيد که برايتان تمدد اعصاب به همراه مي‌آورد نه تنش بيشتر.


 کوتاه اما خواندني 

چگونه ماهي را بدون اينکه بچسبد، روي گريل بپزيم؟

فيله ماهي را روي قطعات ليمو بخوابانيد؛ ماهي ديگر به گريل نمي‌چسبد. اين کار نه تنها طعمي فوق العاده به ماهي که پختيد اضافه مي‌کند بلکه در پايان پخت مجبور نيستيد قطعات ماهي را از روي توري‌هاي گريل جدا کنيد.

براي فراموش کردن همسر يا نامزد سابق،

يادگارها را دور بريزيد يا فعلا انبار کنيد، تفريح، سرگرمي و دوستان جديد پيدا کنيد که به او ربط نداشته باشد. ورزش کنيد و فعال باشيد. سراغ علايقي برويد که کنار گذاشته بوديد.

تا وقتي هنوز او را دوست داريد يا حتي ناراحتيد، هرگز فرد جديدي را به زندگي‌تان راه ندهيد.

پس از شکست عاطفي

پيگير زندگي و اخبار فرد سابق نشويد. اگر فرزندي از زندگي قبل نداريد، هر نوع رابطه‌اي را قطع کنيد.

بهانه نياوريد که دوستان مشترک داريم، کارمان مرتبط است، فاميل حرف مي‌زنند و...

به تمام دوستان و آشنايان مشترک بگوييد: نمي‌خواهم درباره او چيزي بشنوم، در حضور من درباره‌اش حرف نزنيد.

خوشمزه‌تر شدن خورش قيمه

براي اينکه خورش قيمه شما خوشمزه‌تر شود، لپه را ابتدا خيس کنيد سپس همراه گوشت تفت دهيد. مزه آن بسيار خوش طعم مي‌شود و احتياج به جدا پختن لپه هم نيست و مطمئن باشيد، که لپه با گوشت مي‌پزد.

اگر داخل آب در حال جوش ماکاروني و لازانيا، زردچوبه بريزيد، به هم نمي چسبند. زردچوبه براي خوش رنگ کردن برنج، ميگو، پلو و کلم پلو و لوبياپلو هم مناسب است. موقع دم کشيدن هم زعفران فراموش نشود چون باعث مي‌شود بوي زردچوبه کاملا از بين برود.

چگونه هسته گيلاس‌ها را بگيريم

با استفاده از يک بطري و يک ني مي‌توانيد به راحتي هسته گيلاس را بگيريد. کافي است گيلاس را روي دهانه بطري قرار دهيد و با ني به هسته فشار بياوريد تا خارج شود. هسته به انتهاي بطري مي‌افتد و شما هم يک گيلاس بدون هسته بدست آورده ايد.

همسرتان را به خاطر بيماريش سرزنش نکنيد

حتي اگر بي‌توجهي خودش موثر بوده است. کسي براي مريض شدن تصميم نمي گيرد و از آن لذت نمي برد. بيماري يکي از اعضاي خانواده مي‌تواند همه را خسته کند. مراقب باشيد، استراحت و تفريح داشته باشيد؛ خودتان را از پا درنياوريد. شايد لازم باشد از يک روانشناس کمک بگيريد. وقتي همسرتان بيمار است، حمايتش کنيد. او بيش از هرکس به حضور شما نياز دارد. طبيعي است که خسته شويد، ولي او بيشتر رنج مي‌کشد. از خودتان بپرسيد اگر شرايط برعکس بود، چه توقعي داشتم؟ اگر من بيمار بودم، دلم مي‌خواست او چطور باشد؟ زندگي زناشويي فقط شادي نيست، قرار است در سختي‌ها کنار هم باشيد.