تاریخ 1397/01/29 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4740 برو جستجو جستجوی پیشرفته   امام جمعه سمنان:
 بانک‌ها در خدمت اهداف کلان اقتصادي کشور باشند 

سرويس خبر

رئيس اداره امور شعب بانک مهر اقتصاد استان سمنان با حجت‌الاسلام‌و‌المسلمين سيد‌محمد شاهچراغي نماينده ولي‌فقيه در استان و امام جمعه سمنان ديدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومي بانک مهر اقتصاد استان سمنان، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمين شاهچراغي امام جمعه سمنان در اين ديدار کارکنان بانک مهر اقتصاد را جواناني مومن، ارزشي و انقلابي عنوان کرد و گفت: بايد قدردان اين همکاران باشيد و بر حفظ اخلاق اسلامي، منش مردمي، صداقت در گفتار، امانتداري و خوش‌قولي بکوشيد. وي با بيان اينکه اقتصاد مقاومتي با به حرکت درآوردن چرخ اقتصاد و توليد داخلي تبلور مي‌يابد، گفت: در سال حمايت از کالاي ايراني، بانک‌ها و بنگاه‌هاي اقتصادي بايد در خدمت اهداف کلان اقتصادي کشور باشند، و براي حل مشکلات مردم به ويژه اقشار نيازمند تلاش کنند.

امام جمعه سمنان نقش بانک‌ها در افزايش توليد داخلي، رونق کسب و کار واحد‌هاي صنعتي و توليدي، ايجاد اشتغال زائي و رشد و توسعه اقتصاد کشور را بسيار موثر دانست و گفت: شعار امسال زماني عينيت مي‌يابد که چالش‌ها و موانع بزرگ پيش روي توليد‌کنندگان داخلي برداشته شود.

در ادامه، حسين زندي‌مقدم- رئيس اداره امور شعب استان سمنان- به بيان عملکرد بانک پرداخت و تصريح کرد: بانک مهر اقتصاد تسهيلات قابل‌توجهي در راستاي حمايت از طرح‌هاي اقتصاد مقاومتي و توليد‌کنندگان داخلي پرداخت کرده است و تلاش دارد، تا اين روند بيش از گذشته استمرار يابد.


 در نخستين مجمع سلامت استان سمنان مطرح شد؛
 ضرورت ارتقاي شاخص‌هاي بهداشت و درمان استان سمنان 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

استاندار سمنان با بيان اينکه حفظ سلامت مردم مهم‌ترين دغدغه دولت است، گفت: شاخص‌هاي بهداشت و درمان در استان سمنان ارتقا يابد.

سيد‌شهاب‌الدين چاووشي در جمع شرکت‌کنندگان نخستين مجمع سلامت استان سمنان اظهار داشت: بهداشت و درمان يکي از مهم‌ترين شاخص‌هاي ارزيابي نظام است و بايد براي تقويت اين شاخص‌هاي تلاش مضاعف انجام دهيم. وي با بيان اينکه مردم متوقع هستند خدمات دولتي در حوزه بهداشت و درمان نيز گسترش يابد، افزود: تأمين سلامت عمومي در جامعه نيازمند عزم ملي و همگاني است و بايد در اين عرصه زيرساخت‌هاي بهداشتي و درماني را تقويت کنيم. استاندار سمنان حفظ سلامت مردم را مهم‌ترين دغدغه دولت دانست و گفت: تأمين سلامت و ارائه خدمات دولتي در حوزه بهداشت و درمان از مهم‌ترين مؤلفه‌هاي حقوق بشر است. وي با تأکيد بر اينکه وجود دانشگاه علوم پزشکي در سمنان و شاهرود مي تواند بهداشت و درمان اين استان را به قله‌هاي رفيع سعادت برسانند، خاطرنشان کرد: ارائه خدمات بهداشتي و درماني بايد بدون نگاه قوميتي و سرزميني انجام شود و همه جاي استان براي ما ارزشمند است.

چاووشي با اشاره به اينکه غربي‌ها به دنبال شعار جامع حقوق بشريت هستند، تصريح کرد: حقوق بشر در مفاهيم ديني ريشه‌اي به قدمت تاريخ دارد و اين در حالي است که کشورهاي غربي تنها مدعي رعايت حقوق بشر هستند. وي ابراز داشت: مسئولان و مردم در استان سمنان بايد نسبت به رعايت حقوق بشر اهتمام ويژه‌اي بروزند و از تمام ظرفيت‌هاي موجود در اين راستا بهره بگيرند. استاندار سمنان با بيان اينکه ارتقاي شاخص‌هاي بهداشت و درمان نقش مؤثري در جلب رضايت مردم ايفا مي‌کند، يادآور شد: اين استان زادگاه بسياري از فيلسوفان، دانشمندان، پزشکان مجرب و متعهد و متخصص است و بايد قدردان اين مفاخر باشيم.


 توجه به گردشگري مذهبي از محورهاي توسعه استان سمنان  

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان تردد سالانه 20 ميليون زائر حرم رضوي از اين استان را ظرفيت مهم و بزرگي براي اين استان دانست و گفت: توجه به گردشگري مذهبي از محورهاي توسعه استان سمنان است.

محمد جهانشاهي در نشست خبري با خبرنگاران اظهار داشت: بايد با برنامه‌ريزي مناسب از وجود اين ظرفيت مهم براي توسعه گردشگري مذهبي اين استان استفاده شود.

وي با اشاره به وجود جاذبه‌هاي مذهبي از جمله وجود حرم مطهر حضرت يحيي بن موسي الکاظم(ع) برادر امام رضا(ع) در اين استان گفت: گردشگري مذهبي نقش مهمي در توسعه گردشگري دارد و استفاده از ظرفيت گردشگزي مذهبي نيز در طرح توسعه اين استان ديده شده است.

جهانشاهي به تبيين عملکرد اين استان در طرح نوروزي پرداخت و افزود: در اين طرح در فاصله بيست و هشتم اسفند سال قبل تا چهاردهم فروردين بيش از 378 هزار و 800 نفر از مسافران و زائران در اماکن اقامتي استان اقامت کردند که اين تعداد نسبت به سال قبل از رشد بيش از 25 درصد برخوردار است.

مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان به رضايت بيش از 92 درصد از مسافران نوروزي از خدمات ارائه شده اين استان در ايام نوروز امسال اشاره کرد و گفت: در اين مدت قريب 858 هزار خودرو وارد اين استان شده و درآمد گردشگري اين استان بالغ بر يک هزار ميليارد ريال بوده است.

وي به فروش قريب 10 ميليارد ريال محصولات صنايع دستي نيز اشاره کرد و گفت: در اين ايام 226 غرفه محصولات صنايع دستي اين استان را به زائران و مسافران عبوري ارائه کرده‌اند.

جهانشاهي به برنامه ثبت آثار تاريخي اين استان در فهرست آثار جهاني نيز اشاره کرد و گفت: پنج اثر تاريخي در اين استان ظرفيت ثبت جهاني را دارند و تلاش بر اين است، حداقل تا پايان امسال يک اثر در فهرست آثار جهاني به ثبت برسد.

مديرکل ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي استان سمنان ظرفيت اين استان در پذيرش گردشگر خارجي را نيز بالا دانست و گفت: اين استان مي‌تواند سالانه ظرفيت پذيرش بين يک هزار و 500 تا دو هزار نفر گردشگر خارجي داشته باشد، در حالي که اين رقم در حال حاضر بسيار پايين است.

وي با اشاره به ناشناخته ماندن ظرفيت‌هاي تاريخي و گردشگري استان سمنان گفت: طرح معرفي جاذبه‌هاي گردشگري اين استان از طريق قطارهاي رجا و نيز متروي تهران اجرا مي‌شود.


 فعاليت 19 هزار خانه بهداشت با 30 هزار بهورز در کشور
 مجمع سلامت جامعه را از بيماري‌هاي غيرواگير نجات مي‌دهد 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

پيشکسوت جامعه پزشکي کشور با بيان اينکه 19 هزار خانه بهداشت با 30 هزار بهورز در کشور فعاليت دارند، گفت: توجه به مجمع سلامت جامعه را از خطر بيماري‌هاي غيرواگير نجات مي‌دهد.

حسين ملک‌افضلي در نخستين مجمع سلامت استان سمنان اظهار کرد: آنچه تحت عنوان مجمع سلامت مطرح است، در واقع به‌گونه‌اي يک نوع تفکر و راهبرد محسوب مي‌شود.

وي با بيان اينکه امسال هفتادمين سال تأسيس بهداشت جهاني و هدف آن ارتقاي سلامت دنياست، ادامه داد: امروز چهلمين سال حرکت سازمان بهداشت جهاني در زمينه مراقبت از بهداشت اوليه است.

استاد برجسته حوزه سلامت گفت: در حال حاضر 19 هزار خانه بهداشت با 30 هزار بهورز در کشور فعاليت دارند و به برکت اين خدمات امروز شاهد هيچ‌گونه بيماري خطرناکي چون کزاز، ديفتري، سرخک و سياه‌سرفه نيستيم و حدود 20 سال است که از کزاز خبري نيست.

ملک‌افضلي بيان کرد: بيماري سرخک، ديفتري و سياه‌سرفه در سال 63 حدود 35 هزار نفر را به کام مرگ کشاند و امروز اين رقم به زير 50 نفر رسيده و شاخص مرگ و مير کودکان کاهش يافته است. وي اظهار کرد: همچنين در امر توسعه دانشگاه‌ها از 10 تاي اول انقلاب به 60 واحد رسيده و اين دانشگاه‌ها پوشش همگاني سلامت را شکل دادند و اين حرکت باعث شد سلامت در جامعه تحقق يابد.

پيشکسوت جامعه پزشکي کشور از بيماري‌هاي غيرواگير به‌عنوان خطري براي سلامت جامعه ياد کرد و افزود: آنچه امروز مي‌تواند جامعه را از خطر اين بيماري‌ها همچون بيماري‌هاي حاد تنفسي، قلب و عروق و آسيب‌هاي اجتماعي نجات دهد، توجه به مجمع سلامت است.

ملک‌افضلي براي تحقق اين مهم بر توجه به سواد سلامت، مشارکت مردم به‌صورت سازمان‌يافته و آگاهانه و همکاري همگان تأکيد کرد و گفت: با تحقق سلامت جامعه اميد به زندگي که امروز در سن 75 سال است به 85 سال افزايش مي‌يابد.


 سند "حفاظت از محيط‌زيست" در "پارلمان دانش‌آموزي" استان سمنان تدوين مي‌شود 

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مشاور رئيس سازمان دانش‌آموزي استان سمنان از برنامه‌ريزي براي تدوين سند "حفاظت از محيط‌زيست "در" پارلمان دانش‌آموزي" اين استان خبر داد.

محمدرضا خزر در ديدار مسئولان سازمان دانش‌آموزي استان سمنان با مديرکل حفاظت محيط‌زيست اين استان اظهار داشت: با توجه به نزديک بودن زمان انتخابات پارلمان دانش‌آموزي استان سمنان در دوره نهم، موضوع حفاظت از محيط‌زيست در دستور کار جلسات اعضاي آن قرار خواهد گرفت. وي با اشاره به ظرفيت مهم مجلس دانش‌آموزي به‌عنوان نهاد مشاور و تصميم‌ساز حوزه فعاليت‌هاي دانش‌آموزي براي مديران وزارت آموزش‌وپرورش افزود: کميسيون ويژه محيط‌زيست که در مجلس دانش‌آموزي دوره هشتم شکل‌گرفته بود؛ بايد در دوره جديد همراه با نقش‌آفريني ويژه نمايندگان استان سمنان در اين مجلس همراه بوده و فعاليت خود را افزايش دهد.

مشاور رئيس سازمان دانش‌آموزي استان سمنان از برگزاري آخرين جلسه هشتمين دوره مجلس دانش‌آموزي کشور در روزهاي ابتدايي ارديبهشت‌ماه امسال خبر داد و عنوان کرد: برخي نکات مهم درباره شرايط فعلي محيط‌زيست کشور از سوي نمايندگان استان سمنان در مجلس دانش‌آموزي در اين جلسه بيان مي‌شود.

خزر با بيان اينکه دانش‌آموزان پارلمان استاني نيز به‌عنوان منبع تغذيه فکري و اتاق فکر و مشاوران نمايندگان استان سمنان در مجلس دانش‌آموزي نقش مهمي در تصميمات اين مجلس بر عهده دارند، گفت: از اين‌رو محور جلسات پارلمان دانش‌آموزي استان سمنان در دوره نهم که انتخابات آن در روزهاي آتي برگزار مي‌شود؛ موضوع حفاظت از محيط‌زيست خواهد بود.

وي اعضاي مجلس دانش‌آموزي استان سمنان را به‌عنوان نمايندگان 120 هزار دانش‌آموز اين استان در سطح کشور نام برد و بيان کرد: از اين‌رو بايد نظرات پارلمان دانش‌آموزي هر شهرستان يا منطقه آموزش‌وپرورش در استان سمنان نيز به‌عنوان نظرات مشورتي به نمايندگان اين استان در مجلس دانش‌آموزي ارائه شود.

مشاور رئيس سازمان دانش‌آموزي استان سمنان ابراز اميدواري کرد تا با تدوين و تصويب سند حفاظت از محيط‌زيست در مجلس دانش‌آموزي دوره نهم نقش دانش‌آموزان در اين امر مهم پررنگ‌تر شود.


 سرويس خبر 

آغاز کوچ بهاره عشاير سمنان به مناطق ييلاقي

استانهاي تهران مازندران و گلستان

سمنان- ايرنا- مديرکل امور عشايري سمنان گفت : کوچ بهاره عشاير اين استان به مناطق ييلاقي استانهاي تهران، مازندران و گلستان از روز سه شنبه آغاز شده است.

حميدرضا حسيني در گفت و گو با ايرنا افزود : کوچ بهاره عشاير استان سمنان به دليل بارش هاي مناسب مناطق قشلاقي از اواخر فروردين آغاز شد در حالي که سال گذشته اين جا به‌جايي در اواسط ارديبهشت به مناطق ييلاقي بود.

وي با اشاره به اين که عشاير از نيمه دوم فروردين تا اواسط خرداد اجازه ورود به مناطق ييلاقي را دارند، اظهارداشت: عشاير مهديشهر، شاهرود، بيارجمند، ميامي، گرمسار و آرادان در اين کوچ حضور دارند.

وي با اشاره به مايه کوبي دام هاي سبک عشاير با همکاري اداره کل دامپزشکي استان از اسفند 96 عليه بيماري هاي واگيردار، خاطرنشان کرد: به دليل کوچ دام سبک و تلاقي دام ها، مايه کوبي عليه بيماري و ايمني دام همچنان ادامه دارد.

حسيني تصريح کرد : آبرساني در طول مسير عشاير با مخازن و منابع آبي سيار به طور رايگان در نظر گرفته شده است.

مديرکل امورعشايري سمنان با اشاره به اين که حدود 500 هزار راس دام سبک ايل سنگسر در کوچ بهاره به مناطق ييلاقي هدايت مي شود، ادامه داد: تعدادي از کوچ هاي عشاير استان داخل استان و تعدادي بيرون استان است که به مناطق ييلاقي مازنداران، تهران، گلستان به عنوان مهمان کوچ مي کنند.

حسيني بيان داشت : عشاير شهرستان شاهرود از جنوب شاهرود به شمال اين شهرستان، بخش کوچکي از عشاير مهديشهر به بخش البرز و حوزه طالقان و گرمسار به حوزه البرز کوچ مي کنند.

تعداد خانوار عشايري در استان سمنان سه هزار و 181 خانوار و دام عشايري يک ميليون و 70 هزار راس دام سبک است.

به گزارش ايرنا، 35 ميليون هکتار مناطق ييلاقي و قشلاقي در اختيار عشاير قرار دارد و 35 درصد صنايع دستي کشور توسط آنان توليد مي شود که در کشور سالانه 400 هزار تن گوشت و شير توليد و 9 ميليون و 500 هزار راس دام از سوي آنان عرضه مي کند.

روستاهاي استان سمنان در طرح‌هادي

روستايي ساماندهي مي‌شوند

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

استاندار سمنان با بيان اينکه روستاها استحکام سازه‌اي مطلوبي ندارند، گفت: سامان‌دهي 100 درصدي روستاهاي استان در طرح‌هادي روستايي در دستور کار قرار گيرد.

سيد‌شهاب‌الدين چاووشي در نشستي با مديرکل بنياد مسکن استان سمنان اظهار داشت: اصلاح بافت‌هاي فرسوده استان سمنان يکي از اولويت‌هاي اصلي استانداري سمنان در سال جديد است.

وي با تأکيد بر لزوم همکاري و تعامل مديران و مسئولان دستگاه‌هاي اجرايي خاطرنشان کرد: روستاها استحکام سازه‌اي مطلوبي ندارند و اين امر بايد با برنامه‌ريزي ويژه سامان‌دهي شود تا در مواقع بحران و وقوع بلاياي طبيعي مانند زلزله از خطرات احتمالي جلوگيري شود.

استاندار سمنان سازمان‌دهي بافت‌هاي روستايي در دستور کار دانست و گفت: طرح نوسازي منازل مسکوني روستايي در سراسر استان سمنان اجرايي مي‌شود و اين امر نيازمند همکاري دهياري‌ها و بنياد مسکن استان است.

وي با بيان اينکه جذب 100 درصدي اعتبارات نوسازي منازل روستايي در دستور کار قرار دارد، خاطرنشان کرد: مشارکت مردم و تشويق آنان براي اجراي اين طرح از ديگر اولويت‌هاي اين بخش است.

چاووشي با اشاره به اينکه طرح‌هادي روستايي از ديگر برنامه‌هاي دولت براي سامان‌دهي روستاهاي است، اذعان کرد: اين طرح در بسياري از روستاهاي استان سمنان در حال اجرا است و بايد تا پايان امسال تلاش کنيم، تا تمام روستاهاي استان در اين راستا سامان‌دهي شود.

وي ابراز داشت: بنياد مشکن انقلاب اسلامي به‌فرمان امام خميني(ره) براي خدمت‌رساني به مردم و محرومان تأسيس شد و امروز نيز خدمات شايسته‌اي از سوي اين نهاد ارائه مي‌شود.

استاندار سمنان با تأکيد بر لزوم توسعه فعاليت‌هاي اين سازمان خاطرنشان کرد: تأمين مسکن موردنياز مردم به‌ويژه محرومان و مستضعفان ازجمله وظايف مهم اين نهاد است.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي سمنان:

75 درصد اختيارات حوزه سلامت فرابخشي است

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس دانشگاه علوم پزشکي سمنان با بيان اينکه 75 درصد اختيارات حوزه سلامت فرابخشي است، گفت: دستگاه‌هاي اجراي استان بايد براي تامين سلامت در ميدان حضور داشته باشند.

مهدي شادنوش در اولين مجمع سلامت استان سمنان به ميزباني تالار زکرياي رازي دانشکده دندان‌پزشکي سمنان با بيان اينکه اين مجمع به‌منظور جلب مشارکت حداکثري ذي‌ربطان و ذي‌نفعان حقوقي شکل‌گرفته است، ابراز داشت: با توجه به اينکه 75 درصد اختيارات حوزه سلامت فرابخشي است، لذا اين مهم مي‌طلبد که همه دستگاه‌هاي اجراي براي تامين سلامت در ميدان حضور داشته باشند.

وي با بيان اينکه مجمع سلامت استان سمنان در تبيين محوريت سلامت به منظور تحقق اهداف توسعه کشور و دستيابي به جايگاه مناسب شاخص‌هاي سلامت و عدالت کمک مي‌کند، افزود: در واقع مشارکت و توسعه همکاري بين ساير بخش‌هاي مختلف جامعه را در اين مجمع دنبال مي‌کنيم.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي سمنان بابيان اينکه شعار سلامت، مسئوليتي همگاني براي اين مجمع تعريف ‌شده است، ابراز داشت: به منظور تحقق کامل اهداف سلامت بايد ساير بخش‌ها نيز مساعدت لازم را داشته باشند که در اين بين نقش موسسات خيريه بسيار حائز اهميت است و بايد نسبت به جذب مشارکت بيشتر خيران برنامه‌ريزي جامع لحاظ شود.

شادنوش ضمن بيان اينکه با همکاري دانشگاه علوم پزشکي شاهرود به دنبال ارتقاء اهداف سلامت در استان سمنان هستيم، تصريح کرد: در مجمع سلامت هم‌افزايي بخش‌هاي دولتي و غيردولتي براي ارتقاي سطح سلامت استان در دستور کار قرار دارد.

وي افزود: مي‌توان در قالب مجمع سلامت، مردم را نيز در شعار سلامت همگام کنيم. بنابراين در اين مجمع حضور اقشار مختلف مردم از جمله روحانيان، مديران دستگاه‌هاي اجرايي، مديران استانداري و غيره نيز برنامه‌ريزي‌شده است.