تاریخ 1397/01/29 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4740 برو جستجو جستجوی پیشرفته   دوئل قاضي‌پور و حسن هاشمي در بهارستان
 روز سخت وزير بهداشت در مجلس 

نمايندگان ديروز روز شلوغي داشتند. فضاي مجلس تحت تاثير صحبت‌هاي قاضي پور و وزير بهداشت بود.

جلسه علني ديروز مجلس به رياست مسعود پزشکيان برگزار شد و سوال نمايندگان اروميه و تهران از وزير بهداشت، بررسي طرح اصلاح قانون اجراي سياست‌هاي کلي اصل 44 قانون اساسي، بررسي گزارش مربوط به عملکرد قانون هدفمندي يارانه‌هاي سالهاي 89 تا 95 در دستور کار مجلس قرار گرفت.

به گزارش ايسنا نادر قاضي‌پور در سوال از وزير بهداشت و درمان از وي پرسيد: چرا با وجود توليد صافي دياليز در کشور مجوز واردات داده‌ايد؟رئيس فراکسيون کارگري مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه اجازه نمي‌دهم توليدي که با اين همه زحمت و مشقت سرپا ايستاده توسط چهار نفر دلال صافي دياليز زمين بخورد؛ گفت: حاضرم به خاطر توليد ملي و کارگر ايراني شلاق بخورم و حتي اعدام شوم.

قاضي‌زاده‌هاشمي در پاسخ به اين سوال اظهار کرد: مواد اوليه اين صافي‌ها از خارج از کشور مي‌آيد و آنچه مهم است فايبرهايي است که در صافي‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد و سم را تصفيه مي‌کند. کسي که کليه‌اش از کار افتاده بايد با استفاده از کليه مصنوعي سموم را تصفيه کند. ما در اين زمينه توليدي نداريم و اين همان سرهم کردن و صنعت مونتاژ است ولي ما آن را به عنوان توليد داخل قبول کرديم.

وي اضافه کرد:‌ در حال حاضر دو شرکت داخلي سه ميليون و 600 هزار صافي را توليد مي‌کنند در حاليکه مصرف ما در سال 4.5 ميليون عدد است. ضمن اينکه 28 درصد بازار کشور دست بخش خصوصي و مابقي دست ماست.

وزير بهداشت با بيان اينکه در حوزه دارو، تجهيزات و درمان تنش و التهابي وجود ندارد، يادآور شد: شعار امسال حمايت از توليد داخل است و کسي نبايد از آن سوء استفاده کند و جنس کم کيفيت را به دو برابر قيمت بفروشد. ما که ثابت کرده‌ايم طرفدار حمايت از داخل هستيم و به همين خاطر انقلاب کرديم و چهل سال عمرمان را گذاشتيم اما توليد داخل در واقع تکميل زنجيره توليد از مواد خام تا انتهاست که به معني ثروت آفريني و ارزآوري براي کشور است.

قاضي‌زاده هاشمي با بيان اينکه در پنج سال گذشته 20 ميليون صافي دياليز مورد استفاده قرار گرفته در حاليکه کمتر از 500 هزار عدد وارد شده، ‌اظهار کرد: من مي‌توانم طبق قانون 10 درصد از اين نياز را از خارج وارد کنم در حاليکه تا الان کمتر از سه درصد از خارج وارد شده است اما مشکل آنجاست که بخش خصوصي علاقه‌اي ندارد توليد داخل را با دو برابر قيمت بخرد و اگر بخواهيم اين اجبار را ايجاد کنيم انحصار و ظلم به جيب مردم است.

قاضي‌زاده هاشمي با بيان اينکه تفاوت قيمت بهترين برند خارجي با توليد داخل 25 ميليون دلار است، گفت:‌ اين به اين معناست که ما سالانه مي‌توانيم دو تا سه هزار ماشين دياليز وارد کشور کنيم البته به دنبال تشويق دو شرکت ديگر جهت توليد فايبر هستيم اما تا الان توليدات داخل در اين حوزه کيفيت برتر نداشته و از سال 80 که توليد آن شروع شده هيچ بازاري پيدا نکرده است. ما مي‌خواهيم به اسم حمايت از توليد داخل چيزي مثل ايران خودرو را در هر حوزه ايجاد کنيم. وي با بيان اينکه مسير طي شده از سوي وزارت بهداشت در اين حوزه مسير قانوني و درستي بوده، تصريح کرد: وقتي توليدکننده حاضر نيست قيمت را پايين بياورد ما هم با قيمت پايين و کيفيت بهتر همان کالا را وارد مي‌کنيم. وزير بهداشت در بخش ديگري از اظهارات خود با اشاره به صحبت‌هاي نادر قاضي‌پور نماينده اروميه، گفت: من در کلاس اول دبيرستان معلم خطي داشتم که اولين آموزش او به ما اين بود که 40 صفحه بنويسيد «توانا بود هر که دانا بود» و هفته بعد هم به ما گفت «با ادب باش تا بزرگ شوي». اينجا مجلس شوراي اسلامي است و من به عنوان وزيري که منتخب شما هستم مي‌گويم اگر هم نيستي بايد نشان دهي عصاره فضائل ملت هستي. مردم اروميه شان‌شان بالاتر از اين است که شما اينجا به وزير تهمت بزنيد.

وي افزود:‌ من همين جا از رييس قوه قضاييه مي‌خواهم به اين تهمت‌ها رسيدگي کند. اين آقا دفعه اولش نيست اين حرف‌ها را مي‌زند. يا او راست مي‌گويد و من حق ندارم وزير باشم و جايم پشت ميله‌هاي زندان است يا او دروغ مي‌گويد و جايش پشت ميله‌هاي زندان است.

قاضي‌زاده هاشمي اضافه کرد: رفتار ما بايد اسلامي باشد، ما متدين و مسلمان هستيم و نبايد هر حرفي که دهان‌مان باز مي‌شود را مطرح کنيم. من و بقيه وزرا دو ميليون و 900 هزار تومان حقوق مي‌گيريم، چطور رفتار کرده‌ايد که همه رسانه‌ها جور ديگري مي‌گويند. کسي باورش مي‌شود من حقوق دانشگاه را مي‌گيرم در حاليکه با يک عمل پيوند چشم نيم ساعته 10 برابر اين حقوق را در يک روز کسب مي‌کنم اما آمده‌ام که براي کشورم کار کنم. من از خانواده شهدا خجالت مي‌کشم که اين حرف‌ها مطرح مي‌شود.

وي اضافه کرد: شما (نماينده اروميه) از عده‌اي افراد حداقل طلبکار دفاع مي‌کنيد که قيمت بالا و کيفيت پايين ارائه مي‌کنند،‌ اين نکبت است و نه نظارت و انتظار داريد من جواب ندهم. ما آمده‌ايم کار کنيم و خدمت کنيم.

وزير بهداشت ادامه داد: چرا از رهبري هزينه مي‌کنيد،‌ آيا رهبري از اين نوع توليد داخل حمايت مي‌کند؟ ايشان توي دهان کسي مي‌زند که به اسم توليد داخل از آن موضوع سوء استفاده کند. ايشان در جمع اعضاي جهاد دانشگاهي به من گفتند اگر به همه سخت مي‌گيري به اينها بيشتر سخت بگير چرا که بايد بالاترين استاندارد دنيا را رعايت کنند. وي ادامه داد: ما جيب مردم را خالي مي‌کنيم و اين معنايش حمايت از توليد داخل نيست. من اختيار دارم 10 درصد مجوز واردات بدهم و اگر مجلس به صورت قانوني اين حکم را پس گرفت طبق وظيفه به قانون عمل مي‌کنم.وزير بهداشت در پايان اظهار کرد: حرف‌هايي که آقاي قاضي‌پور مي‌زند آيا غير از اين است که ما دزد هستيم، آن وقت اسم خومان را مي‌گذاريم مسلمان.

همچنين حسن قاضي‌زاده هاشمي ديروز به سوال عليرضا محجوب نماينده تهران درباره علت مطالبه 9 درصد حق بيمه جهت واريز به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي پاسخ داد. وي در ابتدا از نمايندگان عذرخواهي کرد و گفت: اگر لحنم در زمان بررسي سوال آقاي قاضي پور مقداري تند شد، عذرخواهي مي‌کنم اما بنده در عمرم شرکت تجهيزات پزشکي و دارويي نداشتم. خداروشکر مي‌کنم همان کسي که معلمم به من ياد داد هستم. يعني «توانا بود هر که دانا بود».

وي با بيان اينکه سوال به وزارتخانه او ارتباطي ندارد، توضيح داد: سوال اين است که چرا 9 درصد حق بيمه به عنوان اموال بيمه شدگان مصادره مي‌شود. اما ما مي‌پرسيم چه کسي آن را مصوب کرده است؟ مجلس در بودجه 97 تصميم گرفت که پول کارگران در حسابي متمرکز بماند و صرف درمان آنها شود.

وزير بهداشت با انتقاد از انتقال تامين اجتماعي گفت: 15 سال گذشته تامين اجتماعي در وزارت بهداشت به جاي ديگري منتقل کردند. آن زمان سازمان تامين اجتماعي قدرتمند و با کارنامه موفق بود که امروز نيز کارنامه‌اش براي همه مشخص است.

قاضي زاده با بيان اينکه دولت بدهي به سازمان تامين اجتماعي دارد، گفت: دولت به وزارت بهداشت نيز بدهي دارد که هنوز نداده است. آروزي ما اين است که دولت همه بدهي‌هايش از جمله بيمه سلامت را بدهد.

در پايان نمايندگان مجلس پس از استماع اظهارات قاضي زاده هاشمي، از پاسخ وزير بهداشت قانع شدند. و نايب رئيس مجلس بعد از اعلام قانع شدن محجوب از پاسخ‌هاي وزير بهداشت خطاب به قاضي زاده هاشمي با بيان اينکه صحبتهاي شما درباره مجلس درست نبود گفت: اگر قوانين به درستي اجرا مي‌شد، شاهد هرج‌ومرج و گرفتاري‌ها در حوزه بهداشت نبوديم. همچنين محجوب خطاب به وزير بهداشت گفت که غرورتان را در مقابل مجلس کمتر کنيد.

همچنين ديروز مجلس با مهلت شش ماهه به دولت براي تعيين تکليف واگذاري‌ها مخالفت کرد و کليات طرح 9 ماده‌اي اصلاح قانون اجراي سياست‌هاي کلي اصل 44 قانون اساسي با 127 راي موافق، 38 راي مخالف و سه راي ممتنع از مجموع 212 نماينده حاضر در مجلس به تصويب رسيد. روز گذشته دوفوريت لايحه احداث و بهره‌برداري نيروگاه آبي رودخانه ارس بين ايران و ارمنستان تصويب شد و نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با موافقت با اين لايحه تصويب کردند که جمهوري اسلامي ايران سهم خود براي احداث نيروگاه آبي بر روي رودخانه ارس را انجام و طرف ارمني نيز تعهدات خود را در اين زمينه عملياتي مي‌کند.

همچنين دبيرخانه دائمي کنفرانس بين المللي حمايت از انتفاضه فلسطين مجلس شوراي اسلامي با انتاشر بيانيه اي روز 17 آوريل به عنوان روز اسير فلسطيني را که از مهمترين مناسبت‌هاي ملي و عامل وحدت ميان فلسطيني‌ها به شمار مي‌آيد را به اميد آزادي تمامي مردان‌، زنان و کودکان در بند زندان‌هاي رژيم صهيونيستي گرامي داشت.


 محمدجواد ظريف در بيست و سومين نشست شوراي وزيران اكو:
 افراط‌گرايي خشونت آميز همچنان تهديدي براي منطقه است 

بيست و سومين نشست شوراي وزيران اكو ديروز برگزار شد. نشستي که اين بار، ميزبانش شهر دوشنبه پايتخت تاجيکستان بود. کاخ سامان در دوشنبه ميزبان وزراي امور خارجه عضو اکو بود.

محمد جواد ظريف وزير امورخارجه کشورمان هم که از روز دوشنبه به دوشنبه رفته بود، در اين نشست شرکت کرد و يکي از سخنرانان مراسم بود.

وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران در بيست و سومين اجلاس وزيران خارجه کشورهاي عضو اکو، در تاجيکستان گفت: رفاه مردم منطقه هدف اصلي همه برنامه‌ها و فعاليت‌هاي اکو است و بايد روي آن تمرکز کنيم.

محمد جواد ظريف روز سه شنبه در حضور وزيران و معاونان امور خارجه 10 کشور عضو سازمان همکاري اقتصادي -اکو- در شهر دوشنبه پايتخت تاجيکستان، اظهار داشت : هدف ما ايجاد يک منطقه قوي و مرفه در حوزه اکو است.

وي با اشاره به اينکه سرنوشت ما به عنوان اعضاي يک منطقه در هم آميخته است، افزود: شکست و موفقيت در اين منطقه بر همه ما تاثير مي‌گذارد.

ظريف با اشاره به پيچيده‌تر شدن شرايط منطقه از دهه 1990 به اين طرف، تاکيد کرد : مداخله‌هاي خارجي، تروريسم و افراط‌گرايي، دو دهه است که بسياري از مناطق منطقه را نابود کرده است و افراط گرايي خشونت آميز همچنان تهديدي براي منطقه اکو است.

وي افزود: با وجود شکست خلافت داعش و ساير گروه‌هاي تروريستي، شاهد گسترش شبکه‌هاي گسترده اي از گروه‌هاي افراطي، به خصوص داعش در غرب، جنوب و مرکز آسيا هستيم که خطر جدي تري براي منطقه اکو محسوب مي‌شوند.

وزير امور خارجه ايران گفت: ما نياز به همکاري و ايجاد يک استراتژي مشترک منطقه اي براي متوقف کردن گسترش افراطي گري و تامين مالي آنها هستيم.

ظريف افزود: جمهوري اسلامي ايران همواره آماده همکاري براي مبارزه با افراط گرايي و تروريسم است. در اين زمينه، مبارزه مشترک با قاچاق مواد مخدر مي‌تواند يکي از مهمترين منابع مالي گروه‌هاي تروريستي افراطي را از بين ببرد.

وي افزود: کشورهاي عضو اکو همچنين با تعدادي از چالش‌هاي ديگر مانند تخريب محيط زيست، تغييرات آب و هوايي، خشکسالي، طوفان‌هاي گرد و غبار و آلودگي مواجه هستند که بايد به آن توجه کرد. در مواجهه با اين چالش‌ها، ما، به عنوان کشورهاي عضو اکو، بايد ظرفيت اکو و پتانسيل‌هاي آن را در طيف وسيعي از امکانات گسترش دهيم.

وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران خاطرنشان کرد: اکو يک چارچوب چند جانبه منحصر به فرد براي بسيج منابع انساني کشورهاي عضو جهت رسيدن به اهداف جمعي و مقابله با فاجعه‌هاي فراملي مشترک است.

ظريف با بيان اينکه، ما بعنوان حوزه اکو مي‌توانيم خود را به عنوان يک منطقه قوي اثبات کنيم، افزود: هر کشور عضو اکو از منابع و ظرفيت‌هاي مختلف برخوردار است، بنابراين مي‌توانيم در توسعه قوي، جامع و پايدار منطقه‌اي همکاري کنيم.

وي افزود: در حال حاضر و پس از سه دهه،اکو ظرفيت خود را براي کمک به کشورهاي عضو در جهت توسعه و مشارکت ثابت کرده است.

ظريف اضافه کرد: ايران به شدت به مزاياي ناشي از همکاري و تعامل منطقه اي اعتقاد دارد و هميشه تعهد کامل خود را نسبت به اهداف سازمان نشان داده است، ما متعهد به ايجاد يک منطقه قوي و مرفه درحوزه اکو با هدف ارتقاي همکاري جنوب - جنوب در چارچوب هستيم.

وزير امور خارجه ايران، خطاب به همتايان خود در اين اجلاس، گفت : از زمان تصويب «چشم انداز اکو - 2025 ا» در اجلاس اسلام آباد، طيف وسيعي از فعاليت‌ها و برنامه‌ها، از سوي دبيرخانه و کشورهاي عضو اجرا شده است، با اين حال، سرعت فعاليت‌ها ومشارکت کشورهاي عضو، کمتر از انتظارات رهبران ما است.

ظريف پيشنهاد کرد که همه کشورهاي عضو براي تحقق «چشم انداز- اکو 2025» منابع مالي بيشتري را براي دستيابي به اهداف مشترک اختصاص دهند.

وي افزود: با توجه به چشم انداز - اکو 2025 به عنوان دستور کار، در سال‌هاي آينده بايد شاهد افزايش تجارت درون منطقه اي بعنوان بخشي از تجارت جهاني، تسهيل رژيم‌هاي ويزا و تقويت همکاري‌هاي اقتصاي و زيست محيطي بيشتر باشيم.

وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران در پايان تاکيد کرد که در عين حال، تحقق چشم انداز - اکو 2025 نياز به يک دبيرخانه بسيار حرفه اي و قوي دارد.

سازمان همکاري‌هاي اقتصادي - اکو - شامل 10 کشور، ايران، جمهوري آذربايجان، ترکيه، افغانستان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان، قرقيزستان، تاجيکستان و پاکستان است.

نکات مهم بيانيه پاياني

وزراي امور خارجه عضو اکو در حالي کاخ سامان در دوشنبه را ترک کردند که پيش از آن بيانيه پاياني را اعلان کردند.

در اين اجلاس وزراي شركت كننده تصميمات لازم جهت اجرايي شدن مصوبات موافقتنامه‌هاي اكو را اتخاذ كردند تا توسعه منطقه اي و به تبع آن سطح زندگي مردم منطقه ارتقاء يافته و مردم منطقه اكو نتايج ملموس همكاري‌هاي اقتصادي را در زندگي خود احساس كنند.

از ديگر مصوبات اجلاس موضوع انتصاب دبيركل سازمان بود كه دبيركلي اكو به مدت 3 سال از 2018 تا 2020 به جمهوري اسلامي ايران واگذار شد.

در بيانيه اجلاس كشورهاي عضو از الحاق جمهوري اسلامي ايران به سازمان جهاني تجارت حمايت كردند و مانع تراشي‌هاي بعضي كشورهاي خارج از منطقه را محكوم نمودند.

همچنين پروتكل اصلاحي موافقتنامه مربوط به مؤسسه استاندارد اكو كه مقر آن در جمهوري اسلامي ايران مي باشد تصويب شد و راه براي راه اندازي كامل اين موسسه مهم كه براي توسعه تجارت در منطقه بسيار ضروري است هموار گرديد.

محكوم كردن تحريم‌هاي يك جانبه اقتصادي عليه كشورها كه مانع توسعه اقتصادي و تجارت آزاد ميان ملت‌ها است از ديگر بندهاي بيانيه وزيران بود.

همچنين تصميماتي براي مشاركت موثرتر اكو در بازسازي افغانستان اتخاذ شد از جمله طراحي ساز و كار مناسب براي كارآمد تر شدن صندوق ويژه اكو براي بازسازي افغانستان

ديدار با وزير خارجه ترکمنستان

همچنين دکتر ظريف در حاشيه نشست وزراي امور خارجه کشورهاي عضو اکو با وزير امور خارجه ترکمنستان ديدار و گفتگو کرد.در اين ملاقات دکتر ظريف ضمن اشاره به سفر اخير دکتر روحاني رئيس جمهوري کشورمان به عشق آباد، اين سفر و گفتگوهاي صورت گرفته با رئس جمهوري ترکمنستان را بسيار مهم ارزيابي کرده و ابراز اميدواري کرد که با اجرايي شدن توافقات صورت گرفته در آن سفر، شاهد گسترش روزافزون روابط و همکاريهاي دو کشور در عرصه‌هاي مختلف باشيم.وزير خارجه ترکمنستان با تاييد سخنان دکتر ظريف آمادگي کشورش را براي گفت‌وگوهاي بيشتر دوجانبه به منظور زمينه‌سازي هر چه بيشتر گسترش همکاريها و روابط دو کشور همسايه، اعلام نمود.

در اين ملاقات همچنين در مورد نشست کنوني اکو و همکاري‌هاي منطقه‌اي گفت‌وگو شد.

بايد منافع ايران از برجام حفظ شود

محمدجواد ظريف وزير امور خارجه كشورمان پس از پايان سفر دو روزه خود به تاجيكستان و در جمع خبرنگاران با بيان اينكه جلسه وزراي خارجه كشورهاي عضو اكو فرصتي براي مرور فعاليت‌هاي سازمان همكاري اقتصادي بود، اظهار داشت: در اين اجلاس برنامه 2025 سازمان كه اهداف سازمان را تصويب كرده و در اجلاس قبلي سران اكو در اسلام آباد به تصويب رسيده بود مورد بررسي قرار گرفت.

وي افزود: در اين اجلاس نماينده جمهوري اسلامي ايران به عنوان دبيركل آينده اكو انتخاب شد.

ظريف ادامه داد: روش پرداخت سهميه‌ها در سازمان و روش‌هاي تقويت نقش اكو بعنوان يك مجموعه مهم منطقه‌اي از ديگر موضوعاتي بود كه مورد بررسي قرار گرفت چراكه همگرايي منطقه اي نقش بسيار مهمي در پيشرفت همه كشورها و ايجاد فضاي مناسب براي مبارزه با افراط گرايي دارد.

وزير امور خارجه كشورمان با اشاره به ديدار خود با امامعلي رحمان رئيس جمهور تاجيكستان، گفت: در اين ديدار در خصوص روابط دو جانبه، مشكلات منطقه و مسائل مربوط به افراط گرايي و تروريسم بحث و تبادل نظر شد و اميدوارم به توسعه هرچه بيشتر روابط ايران و تاجيكستان كمك كند.

وي در پاسخ به سوالي در خصوص نزديك شدن به موعد تصميم‌گيري آمريكا در مورد برجام و احتمال خروج آمريكايي‌ها از آن، اظهار داشت: آنچه بارها اعلام كرده‌ايم اين است كه جمهوري اسلامي ايران از منافع ملي خود حراست خواهد كرد و بايد منافع ايران از برجام حفظ شود. حتما اگر آمريكا تصميم به خروج از برجام بگيرد واكنشي از سوي ايران و جامعه بين‌المللي خواهد ديد كه اين واكنش اصلا براي آنها خوشايند نخواهد بود.

ظريف در پاسخ به سوال ديگري در خصوص نقش اروپا در برجام و عدم شفافيت سياست‌هاي اتحاديه اروپا در اين موضوع، خاطرنشان كرد: برجام يك توافق و در يك حوزه مشخص يعني هسته اي است و با تصميم مشترك به آن رسيده‌ايم. گرچه جمهوري اسلامي ايران همواره منتقد كشورهاي غربي هم در منطقه و هم در سرازير كردن سلاح به منطقه ما بوده است.

وزير امور خارجه كشورمان ادامه داد: گرچه حرف براي گفتن در خصوص رفتار غربي‌ها زياد داشته ايم، اما موضوع تصميم‌گيري ما در برجام موضوع هسته‌اي بوده و الان هم اجماع در اروپا و در بين كشورهاي 5+1 اين است كه برجام قابل مذاكره مجدد نبوده و موضوعات ديگر مربوط به برجام نيست و آمريكايي‌ها در اين موضوع كاملا منزوي هستند.

وي تاكيد كرد: در جلسه ديروز شوراي وزيران اتحاديه اروپا هم مشخص بود كه اروپا نگاه چندان مثبتي به سياست‌هاي آمريكا در اين حوزه ندارد.

ظريف در پايان با بيان اينكه اختلافات جدي در خصوص نحوه رفتار اروپايي‌ها در منطقه داريم و اين اختلافات را مطرح كرده‌ايم، تصريح كرد: معتقديم سياست‌هاي غرب در منطقه به نا امني، خشونت و تروريسم دامن زده است و اين تروريسم بيش از همه گريبانگير اين منطقه و در مرحله بعد گريبانگير اروپايي‌ها شده است.