تاریخ 1397/01/29 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4740 برو جستجو جستجوی پیشرفته   «مشق‌ روز» شماره 131 
نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

1- هر واژه‌اي دوراني دارد و روزهاي جلوه و جايگاه خاص، از جمله آنها واژه «حريم، حرم، حريم حرم» در دفاع جديد در سوريه مي‌باشد. مخالفان اسد در سوريه با حمايت عربستان درگيري به‌وجود آوردند «سيف‌الاسلام، جيش الشعب» و در نهايت داعش سر برآورد و دولت امارات اسلامي در بوکمال اظهار وجود نمود و به موصل رسيد و عراق را نيز درگير نمود. حدود هفت‌ سال اين درگيري ادامه يافت. در عراق داعش جمع‌و‌جور شد، ولي در سوريه ادامه دارد و هنوز عرض‌اندام مي‌کند. مبارزات مخالفان بشار‌ اسد، ابتدا سياسي بودند و سپس با حمايت و پشتيباني آمريکا و اسرائيل و عربستان و... نظامي شدندکه اين جنگ نيابتي است. آموزش توسط اردن و آمريکايي‌ها، مسلح شدن توسط انگليس و فرانسه و هزينه توسط عربستان، عجب ملغمه‌اي است، ترکيه در اين جريان بازي خورده ويژه‌اي است و ايران مي‌کوشد مستشار باشد و مدافع حريم حرم، مي‌خواستند درگيري را به ايران بشکانند و ايران در خارج از مرز دفاع کرد.

2- عيد نوروز سال 1397 چون سال‌هاي قبل حرف و حديث بسيار دارد، کميت مسافران بيشتر مي‌باشد و مصرف سوخت رشد بالا يافت و با تاسف هر روز تلفات زميني داشت و عوامل آن سبقت و سرعت بي‌جا، مراعات نکردن فاصله ايمني، خواب‌آلودگي و خستگي در رانندگي بود. با وجود همه تذکرات پليس و وسايل ارتباط جمعي و حضور ماموران در جاده‌ها، چرا تذکارپذير نيستيم، چرا جان براي ما ارزشمند نيست، چرا خودزني مي‌کنيم، چرا سرمايه نيروي انساني قدر و منزلت ندارد، چرا ديگران را داغدار مي‌کنيم و ده‌ها چراي ديگر.

3- در بيرون از ايران چون آمريکا و انگليس و فرانسه و آلمان و اسرائيل و عربستان، خبر‌هاي عجيب و غريب مي‌شنويم. آمريکاي ترامپ هر هفته خبر تازه دارد، برکناري مقامات سياسي و روي کار آمدن افراد جنجالي چون جان بولتون به عنوان مشاور امنيت ملي، بهانه‌جويي انگليس و فرانسه و آلمان در مورد برجام که دنبال پيوست حقوق بشر و موشک ايراني و مبهم شدن سرنوشت برجام.

4- همگان مي‌دانيم مذاکره ايران و 1+5 توسط آمريکا در دولت دهم با وساطت سلطان عمان کليد خورد و در دولت يازدهم به سامان رسيد و در دولت ترامپ، ايراد و اشکال به خود گرفت و ميدان‌دار داستان، آمريکا است. ايران نرمش قهرمانانه نشان داد تا از اتهام ساخت سلاح کشتار جمعي خارج شود و از فصل 7 شوراي امنيت جدا گردد و جهان از کار ايران حمايت کرد. آمريکا به تعهد خود يعني برداشتن تحريم عمل نکرد و اروپا در برابر آمريکا معاملات بانکي را با ايران سهل و آسان نمي‌سازد و نمي‌دانيم فرجام برجام به کجا مي‌رسد ولي براي مردم ايران و جهان روشن شد که آمريکا عهد‌شکن است و ايران به تعهدات خود پايبند است و آژانس تاکنون 10 بار تعهد ايران را اعلام نموده است.

5- در داخل ايران بايد معضل اقتصاد خود را حل کنيم يعني نقدينگي خود را در توليد و تجارت و گردشگري به‌کار گيريم و به توليد خود کيفيت بدهيم و صادرات خود را رشد دهيم و از واردات کالاي غير‌ضرور بکاهيم. بهره‌وري را رشد دهيم و مقاومت در برابر تحريم داشته‌ باشيم. امام علي(ع) در حکمت 48 نهج‌البلاغه فرمودند: «الظفر بالحزم والحزم باجاله الراي و الراي بتحصين الاسرار»