تاریخ 1397/01/15 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4729 برو جستجو جستجوی پیشرفته   وزيربهداشت:
 اجازه تکرار تجربه «صنعت خودرو» در «پزشکي» را نمي‌دهم 

وزير بهداشت گفت: بارها اعلام کرده‌ام به هيچ وجه اجازه نمي‌دهيم کاري که در صنعت خودرو کشور انجام شد، در حوزه پزشکي هم رخ دهد؛ چرا که آن را خيانت مي‌دانيم و واقعا خيانت است که دارو و تجهيزات پزشکي بي‌کيفيت را در اختيار مردم قرار دهيم و به اسم حمايت از توليد داخل براي عده‌اي رانت ايجاد کنيم.

به گزارش ايسنا، دکتر سيدحسن هاشمي در ديدار با کارکنان سازمان غذا و دارو ضمن تبريک آغاز سال جديد گفت: اگر بخش تيمي سازمان غذا و دارو تقويت و همکاري‌ها افزون‌تر شود و معاونت‌هاي مختلف وزارت بهداشت هم به اين سازمان کمک کنند، قطعا اين سازمان مي‌تواند موثرتر از گذشته عمل کند. البته بايد بدانيم که دولت از نظر منابع مالي با محدوديت‌هايي مواجه است؛ هر چند که من شخصا گله‌مندم چرا که قول‌هايي داده شد، اما به آنها عمل نکردند. همچنين صحبت‌هايي براي پرداخت کامل مطالبات انجام شده بود اما نتوانستيم آنطور که شايسته است اين کار را انجام دهيم.

وي افزود: به دليل همين بدقولي‌ها زنجيره توليد، عرضه و مصرف کالاهاي سلامت دچار مشکل شد. متاسفانه هنوز 50 درصد اعتبارات هم از سال قبل محقق نشده که اميدواريم ابتداي سال جديد محقق شوند تا بتوانيم مشکلات را مديريت کنيم. اما اگر اين اتفاق نيفتد در سال 97 با مشکلاتي بيش از سال 96 مواجه خواهيم بود.

هاشمي با تاکيد بر لزوم کنترل در هزينه‌ها در حوزه سلامت ادامه داد: بايد در راستاي کنترل هزينه، در ليست داروها و تجهيزات پزشکي مورد پوشش بيمه‌ها بازنگري شود.

وزير بهداشت با اشاره به شعار امسال مبني بر حمايت از کالاهاي ايراني، اظهار کرد: بايد توجه کرد که در اين حوزه هيچ دستگاهي به اندازه وزارت بهداشت و جامعه پزشکي در جهت خودکفايي در طول 30 تا 40 سال گذشته اقدام نکرده است. عملکرد حوزه سلامت و جامعه پزشکي در اين زمينه بي‌نظير بوده است؛ چه در ارائه خدمات پزشکي و چه در ساير موارد. به طوريکه در گذشته شاهد اعزام بيماران ايراني به کشورهايي چون اسرائيل، آمريکا و ... بوديم. از طرفي در کشور نيز پزشکان غيرايراني ارائه خدمت مي‌کردند. اين در حاليست که اکنون دو دهه است که نه تنها بيماران‌مان را به خارج اعزام نمي‌کنيم بلکه در حوزه سلامت پذيرش بيمار از ساير کشورها را هم داريم.

هاشمي با اشاره به پيشرفت‌هاي ايران در حوزه توليد دارو نيز گفت: در حال حاضر 50 درصد داروهاي مورد نياز کشور صفر تا صدش در داخل توليد مي‌شوند و بقيه آن هم قابل توليد است. همچنين اگر سخت‌گيري‌هاي لازم انجام شود و امتيازاتي براي صادرات در نظر گرفته شود، مي‌توانيم ظرفيت‌هاي خالي صنعت دارو را جبران کنيم. البته بخشي از خالي ماندن ظرفيت صنعت دارو به دليل قديمي بودن اين صنعت است. بنابراين صنعت دارو بايد متحول شود تا در دنيا براي خودش جايگاهي پيدا کند. البته بخشي از اين موضوع هم در گرو ارتباطات سياسي و ... است.

هاشمي با بيان اينکه طي طرح تحول نظام سلامت بيشترين خريد را از شرکت‌هاي دانش بنيان انجام داديم، گفت: به طوريکه در طي اين طرح به ميزان 2500 ميليارد از اين شرکت‌ها خريد کرديم. همچنين در حوزه دارو و تجهيزات پزشکي هم اعلام کرديم که هر کسي در کشور توليدي داشته باشد که محصولش در بازار مشتري پيدا کند، 90 درصد بازار آن محصول را به اين توليد کننده اختصاص مي‌دهيم و محصولش را به ميزان 75 درصد قيمت برند اصلي خريداري مي‌کنيم. البته اين حرف به اين معني نيست که توليد کننده‌اي بخواهد از رانت ما استفاده کند.

هاشمي ادامه داد:‌ در عين حال بارها اعلام کرده‌ام که به هيچ وجه اجازه نمي‌دهيم کاري که در صنعت خودرو در کشور انجام شد در حوزه پزشکي هم رخ دهد؛ چرا که آن را خيانت مي‌دانيم و واقعا خيانت است که دارو و تجهيزات پزشکي بي کيفيت را در اختيار مردم قرار دهيم و به اسم حمايت از توليد داخل براي عده‌اي رانت ايجاد کنيم. بنابراين بايد دارويي را در اختيار مردم قرار دهيم که خودمان هم آن را براي خانواده‌مان استفاده مي‌کنيم.

هاشمي با بيان اينکه معتقدم در سال 97 بايد مسير سال گذشته را دنبال کنيم و حمايت از توليد داخل که وظيفه ملي، شرعي و قانوني‌مان است را انجام دهيم، گفت: البته گاهي اوقات به عدم حمايت از توليد داخل متهم مي‌شويم، اما اين حرف نشأت گرفته از زياده‌خواهي عده‌اي است که تسليم‌شان نشده و نمي‌شويم. بنابراين در حوزه توليد داخل، کيفيت و قيمت برايمان مهم است؛ چرا که اين پول از جيب مردم اعم از کارگر، کارمند، يتيم و ... تامين شده و بايد با ارزان‌ترين قيمت، بهترين کيفيت را در اختيار مردم قرار دهيم.

هاشمي تاکيد کرد: البته محصول داخلي زماني که در ساير کشورها و مجامع بين‌المللي بازار پيدا کند، اعتماد آفرين است. دارو، تجهيزات پزشکي و ... بايد بتوانند در بازارهاي بين‌المللي حضور يابند. بايد بدانيم که هزينه‌هاي زيادي براي ايجاد اعتبار در حوزه دارو انجام شده و در منطقه هم بازار وسيعي را در اختيار داريم. بنابراين اگر صنعت ما صادرات را به درستي بفهمد، مي‌تواند بيش از شرايط موجود کارآفرين و ثروت آفرين باشد. مطمئنم که در سازمان غذا و دارو و در بخش‌هاي مختلف حواس‌تان را کاملا جمع مي‌کنيد.

وزير بهداشت با بيان اينکه سال 97 به مراتب سخت‌تر از سال 96 است، گفت: مردم با سازمان غذا و دارو به طور مستقيم سر و کار دارند و نبايد اجازه دهيم که دستاوردهايي که طي اين چند سال ايجاد شده، خدشه‌دار شوند. مردم بايد شاهد باشند که از حقوق‌شان دفاع مي‌شود.

وي با اشاره به اقدامات انجام شده در سازمان انتقال خون نيز گفت: اين سازمان به صورت کاملا علمي اداره مي‌شود. البته سرعت بيشتري مي‌خواهد و معني آن حمايت بيشتر از سوي وزارت بهداشت و دولت است. شايد نياز به قوانين جديدي براي چابک‌تر شدن سازمان انتقال خون باشد.

وزير بهداشت در ادامه به اقدامات انستيتو پاستور نيز اشاره کرد و گفت: من به آينده انستيتو پاستور بسيار اميدوارم و همچنين اميدوارم پاستور مانند 50 سال قبل به يک کانون علمي و مرکز توليد دانش بدل شده و باعث فخر بيشتر ايران شود. البته فراز و نشيب‌هاي زيادي را تجربه کرده و نوسازي جدي در همه زمينه‌ها در انستيتو پاستور لازم است. اميدوارم کارنامه سال 97 در پيشگاه خدا و مردم ايران قابل قبول‌تر از سال 96 باشد. براي اين اتفاق مسئولان بايد هوشيار و جدي باشند؛ به ويژه در سازمان غذا و دارو که پيشاني خدمات وزارت بهداشت است. بنابراين بايد مراقبت کنيم که در سال 97 آسيبي به اين بخش وارد نشود.

همچنين وزير بهداشت با ابراز تاسف از آنچه که «فاصله بين وعده و عمل در طرح تحول نظام سلامت خواند»، گفت: ادامه اجراي اين طرح در گرو عمل به تعهدات از سوي تمامي شرکاي اين طرح است.


 سياسي 

تشريح فرآيند صدور و تجديدصدور
از راه دور دفترچه‌هاي درماني

فرآيند صدور و تجديدصدور از راه دور دفترچه‌ها‌ي درماني توسط تامين اجتماعي تشريح شد. به گزارش مهر، متقاضيان صدور يا تجديد صدور دفترچه‌ها‌ي بيمه اين سازمان پس از ثبت درخواست خود در سامانه، مي‌توانند دفترچه صادرشده را به صورت حضوري و يا از طريق پيک در محل مورد نظر دريافت کنند و در تمامي مراحل امکان مشاهده و پيگيري وضعيت ثبت درخواست براي متقاضي فراهم است.در آينده اي نزديک اين طرح به تمامي کارگزاري‌ها‌ي سراسر کشور تعميم داده مي‌شود و متقاضيان مي‌توانند با انتخاب نزديکترين کارگزاري به محل سکونت خود دفترچه خود را دريافت يا درخواست ارسال از طريق پيک را کنند.

نقش آزمايشگاه‌هاي کشور
در شناسايي بارداري‌هاي پرخطر

عضو هيأت مديره انجمن دکتراي علوم آزمايشگاهي ايران با اشاره به نقش آزمايشگاه‌هاي کشور در شناسايي بارداري‌هاي پرخطر گفت: انجام آزمايش‌هاي قبل از بارداري براي زنان امري ضروري است.به گزارش روابط عمومي يازدهمين کنگره بين المللي و شانزدهمين کنگره کشوري ارتقا کيفيت خدمات آزمايشگاهي ايران دکترسعيد مهدوي مسئول محور آزمايشگاه و بالين - بارداري پرخطر در ارتباط با نقش آزمايشگاه‌هاي کشور در شناسايي بارداري‌هاي پرخطر اظهار داشت: بارداري پرخطر به بارداري گفته مي‌شود که سلامت جنين يا مادر در خطر باشد و در واقع عاملي وجود دارد كه براي بارداري تهديدکننده به شمار مي‌رود.وي با بيان اينکه مشکلات جنين مي‌تواند بر مادر و از مادر بر جنين تأثيرگذار باشد، گفت: اين مشکلات به سه دسته قبل، حين و بعد از تولد جنين مرتبط مي‌‌شود.اين دکتراي علوم آزمايشگاهي ادامه داد: فشارخون و ديابت مادر همچنين بيماري‌هاي ژنتيکي، کمبود ويتامين‌ها،‌کم‌خوني و استرس از جمله مسائلي است که قبل از تولد مي‌تواند از مادر بر جنين تأثير گذارد. همچنين نارسايي قلبي و بيماريهاي ژنتيکي مشکلاتي هستند که موجب سقط شده و بر مادر تاثير مي‌گذارند.