تاریخ 1396/12/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4723 برو جستجو جستجوی پیشرفته   فرمانده يگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور:
 25 هکتار از جنگل ها و مراتع استان سمنان در سال جاري در آتش سوخت 

سمنان- ايرنا - تامين تجهيزات مدرن مهار آتش با توجه به آتش سوزي سالانه 15 هزار هکتار جنگل در ايران اجتناب ناپذير است چرا که اين معضل فراگير اکنون آسيب هاي جبران ناپذيري را به منابع طبيعي کشور وارد مي کند.

به گزارش ايرنا، بر اساس آمار موجود، سرانه جنگل ايران يک سوم متوسط جهاني است و متاسفانه شاهديم گاه و بيگاه آتش سوزي هاي گسترده اي در عرصه هاي طبيعي استانها رخ مي دهد که مهار آن گاه تا چند روز طول مي کشد.

ايران داراي بيش از 134 ميليون هکتار منابع طبيعي (8/82 درصد مساحت کشور) شامل 3/14 ميليون هکتار جنگل (8/8 درصد مساحت کشور)، بيش از 2/5 ميليون هکتار بيشه‌زار و درختچه‌زار (6/1 درصد)، 7/84 ميليون هکتار مرتع (3/52 درصد)، 6/32 ميليون هکتار بيابان (1/20 درصد) است و 2/33 ميليون هکتار ديگر را زمين‌هاي کشاورزي و شهرها و غيره تشکيل مي‌دهد.

3.6 درصد شامل حدود 352 هزار هکتار از عرصه هاي طبيعي استان سمنان را جنگل شامل مي شود و 58 هزارهکتار جنگل هاي پهن برگ هيرکاني در چهار شهرستان استان سمنان وجود دارد که بيشترين آن در شهرستان مهديشهر با 24 هزار هکتار است، جنگل هاي سوزن برگ ارس 152 هزار هکتار، سوزن برگ تاغ و گز دست‌کاشت 42 هزار هکتار و 144 هزار هکتار جنگل کويري و بياباني است.

مسوولان امر مي گويند عامل اصلي و بيشتر آتش سوزي هاي عرصه هاي منابع طبيعي انسان است که بايد براي آگاهي بخشي مردم به ويژه روستاييان حاشيه جنگل ها تدابير ويژه اي اتخاذ کرد تا خود حافظ عرصه ها باشند.

هرچه افراد بومي و محلي با مهارت هاي مهار آتش سوزي بيشتر آموزش ديده باشند و هر قدر از تجهيزات بهتر و بيشتر برخوردار باشند، در مهار آتش و جلوگيري از گسترش به عرصه هاي بيشتر موفق تر خواهند بود و در اين زمينه بايد ايجاد انگيزه نسبت به اين مساله مدنظر قرار گيرد.

اکنون بهره گيري از مشارکت مردم و سازمان هاي مردم نهاد، استفاده از فناوري به روز مهار آتش از اصلي ترين راهکارهاي حفظ منابع طبيعي در برابر مساله آتش سوزي در عرصه هاست.

براي نخستين بار در کشور پايگاه مردمي مهار آتش روز گذشته در شهرستان مهديشهر استان سمنان با صرف 10 ميليون ريال اعتبار به بهره برداري رسيد.

فرمانده يگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري کشور که براي بهره برداري اين پايگاه به سمنان سفر کرد، گفت: سالانه 15 هزار هکتار از جنگل هاي کشور در آتش مي سوزد که اين امر آسيب هاي جبران ناپذيري را به منابع طبيعي وارد مي کند.

سرهنگ قاسم سبزعلي روز سه شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود : به طور متوسط، 30 درصد آتش سوزي ها در عرصه هاي جنگي و 70 درصد در مراتع کشور مي دهد.

وي اظهارداشت : در 11 ماهه گذشته سال جاري 25 هکتار از جنگل ها و مراتع استان سمنان در آتش سوخت و حدود 70 درصد آتش سوزي هاي رخ داده در کشور به صورت غيرعمد و سهوي اتفاق مي افتد.

وي ادامه داد : در بيش از 95 درصد آتش سوزي در عرصه هاي منابع طبيعي کشور عامل انساني نقش دارد و استفاده از ظرفيت هاي مردمي و تشکل هاي مردم نهاد نقش مهمي در پيشگيري و مقابله با آتش سوزي در جنگل ها و عرصه هاي منابع طبيعي خواهد داشت.

فرمانده يگان حفاظت سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخيزداري خاطرنشان کرد : بايد فرهنگ سازي و ترويج آموزش به منظور افزايش مشارکت و دلسوزي مردم براي حفاظت از عرصه هاي طبيعي بيش از بيش تلاش شود.

وي اقدامات پيشگيرانه و موثر با نگاه توانمندسازي اقتصادي جوامع محلي به‌منظور حفاظت از اراضي ملي و عرصه هاي طبيعي را خواستار شد.

سبزعلي يادآور شد : باتوجه به گستردگي و پهناوربودن عرصه هاي طبيعي کشور، تجهيزات مهار آتش کفايت نمي کند و در سال 95 و 96 بيش از 60 ميليارد ريال براي خريد و تکميل تجهيزات مهار آتش هزينه شده است.

وي تصريح کرد : با خريد تجهيزات در سال آينده ، کشور از لحاظ دارابودن وسايل اطفاي حريق به سطح مطلوب مي رسد.

وي گفت: نخستين مرکز مهار آتش جنگل‌هاي کشور در روستاي رودبارک منطقه چاشم خطير کوه مهدي‌شهر به بهره برداري رسيد که نشان از فرهنگ سازي و افزايش مشارکت مردمي در استان است.

به گزارش ايرنا، از 9.7 ميليون هکتار وسعت استان سمنان، 55 درصد نواحي بيابان و خشک، 38.5 درصد مراتع، 2 درصد اراضي کشاورزي و 3.6 درصد جنگل است.


 اجراي طرح تشديد کنترل و نظارت بهداشتي ويژه ايام نوروز 97 در استان سمنان 

سرويس خبر

دکتر وحيد قدس رئيس اداره نظارت بر بهداشت عمومي و مواد غذايي اداره کل دامپزشکي استان سمنان با اعلام اين خبر افزود: با توجه به نزديک شدن به ايام پاياني سال، تعطيلات نوروزي و افزايش توليد، توزيع، عرضه و مصرف فرآورده‌هاي خام دامي طرح تشديد کنترل و نظارت بهداشتي دامپزشکي ويژه ايام نوروز 97 در سطح استان اجرا مي‌گردد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل دامپزشکي استان سمنان، وي در ادامه گفت: اين طرح با هدف ارتقاي سطح کيفي و بهداشتي فرآورده‌هاي خام دامي و در نتيجه تأمين سلامت و امنيت غذايي هم‌استاني‌هاي عزيز و مسافرين گرامي از تاريخ 25/12/96 لغايت 14/1/97 با شرکت 18 اکيپ ثابت و سيار بازرسي در دو نوبت صبح و عصر در ايام تعطيل و غيرتعطيل اجرا مي‌گردد.

وي تصريح کرد: کليه مراکز توليد، نگهداري، توزيع، عرضه و مصرف فرآورده‌هاي خام دامي در سطح استان شامل کشتارگاه‌هاي دام و طيور، مراکز بسته‌بندي، سردخانه‌هاي نگهداري، مراکز عرضه (قصابي، مرغ فروشي، لبنيات، سوپر پروتئين و...)، رستوران‌هاي بين راهي و درون شهري، هتل‌ها، آشپزخانه‌ها و... مشمول اين طرح بوده و به صورت مستمر توسط بازرسين دامپزشکي مورد بازديد و کنترل قرار خواهند گرفت.

دکتر قدس در پايان از کليه هم‌استاني‌هاي عزيز و مسافرين گرامي درخواست نمود: فرآورده‌هاي دامي مورد نياز خود را از مراکز مجاز و معتبر تهيه نموده و به تاريخ توليد، انقضاء و کد بهداشتي دامپزشکي محصول دقت نمايند و در صورت مشاهده هرگونه تخلفات بهداشتي مراتب را در اسرع وقت به اداره دامپزشکي شهرستان مربوطه و يا سامانه اطلاع‌رساني 1512 اداره کل دامپزشکي استان سمنان گزارش نمايند.

 


 دريافت تنديس چهارمين جشنواره بهره‌وري و تعالي حمل‌ونقل ريلي  

سرويس خبر

مدير کل راه آهن شمالشرق(1) گفت: در جشنواره بهره‌وري وتعالي حمل ونقل ريلي، تنديس جايزه تعالي و تقدير نامه يک ستاره به اين اداره کل تعلق گرفت.

فرشاد زادخور با اعلام اين خبر گفت: در چهارمين جشنواره بهره‌وري و تعالي حمل‌ونقل ريلي راه‌آهن جمهوري اسلامي ايران (شهيد دادمان)، عملکرد ادارات کل مناطق 19 گانه مورد ارزيابي قرار گرفت و تنديس جايزه تعالي و تقدير نامه يک ستاره به اداره کل راه‌آهن شمالشرق(1) تعلق گرفت.

زادخور اظهار داشت: در اين جشنواره که با حضور مدير عامل ومديران کل نواحي راه‌آهن در سالن غدير تهران برگزار شد. در حوزه ادارات کل مناطق اين اداره کل با بهره‌گيري از توان و تخصص پرسنل به اين مهم دست يافت.

وي اظهار داشت: اميدواريم با نگاه به چشم انداز و تلاش بيشتر و برنامه‌ريزي دقيق تر به اهداف و برنامه‌هاي مورد نظر در حمل ونقل ريلي دست يابيم.


 رئيس سازمان پيشکسوتان جهاد و مقاومت:
 فرهنگ تکريم ازپيشکسوتان و رزمندگان دفاع مقدس بايد در جامعه ترويج شود 

سرويس خبر

«صفرعلي براتلو» گفت: برگزاري مراسم تجليل و تکريم از پيشکسوتان دفاع مقدس يکي از راه‌هاي فراموش نکردن مجاهدات رزمندگان و پيشکسوتان دفاع مقدس مي باشد.

به گزارش خبرنگار دفاع پرس از سمنان، «صفرعلي براتلو» رئيس سازمان پيشکسوتان جهاد و مقاومت در نشست هم‌انديشي پيشکسوتان جهاد و مقاومت که با حضور سرهنگ «محمد حس سلامي» مدير کل حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس استان سمنان، «علي اکبري» مدير کل تامين اجتماعي نيروهاي مسلح استان و پيشکسوتان دفاع مقدس درمرکز فرهنگي دفاع مقدس استان سمنان برگزار شد، اظهار داشت: امروز افتخار حضور در بين افرادي را داريم که براي اين نظام و انقلاب افتخارآفريني کردند.

رئيس سازمان پيشکسوتان جهاد و مقاومت با بيان اين که ما در گذشته تکليف بزرگي را برعهده داشتيم که آن را به يک حماسه جاويدان تيديل کرديم ادامه داد: تکليف ارزشمند گذشته از ما سلب نشده و وظيفه داريم با فرهنگ تکريم از رزمندگان در جامعه نسل جوان را با ايثارگران، شهدا و اهداف آن‌ها بيشتر آشنا کنيم.

براتلو از پيشکسوتان دفاع مقدس به عنوان چهره‌هاي ماندگار و ظرفيت‌هاي معتبر ياد کرد و يادآور شد: وظيفه ما اين است که اين ظرفيت‌ها را بروز رساني کنيم و به جامعه بشناسانيم، نبايد بگذاريم که پيشکسوتان جهاد و مقاومت دفاع مقدس به فراموشي سپرده شوند.

وي پيروزي جبهه مقاومت سوريه را حاصل الگوبرداري از دفاع مقدس دانست و گفت: الگو و تجارب دفاع مقدس است که امروز شاهد پيروزي در سوريه، عراق و لبنان هستيم و اين پيروزي و اين الگو حاصل زحمات و تلاش‌هاي رزمندگان جنگ تحميلي بود.

براتلو عنوان کرد: رزمندگان ما با دست خالي به اين جايگاه و موفقيت دست پيدا کردند و امروز نسبت به اين مجاهدت بي توجه شديم و پيشکسوتان را رها کرديم، برگزاري مراسم تجليل و تکريم از پيشکسوتان دفاع مقدس را يکي از راه‌هاي فراموش نکردن مجاهدات اين رزمندگان دانست.

وي به بيانات مقام معظم رهبري اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبري از دفاع مقدس به عنوان گنج ياد کرده و بر ضرورت استخراج گنج از دل دفاع مقدس تأکيد کردند.

وي ادامه داد: مراکز فرهنگي دفاع مقدس بايد مکاني براي فرزندان رزمنده دوران دفاع مقدس باشد، امروزه در جامعه اکثريت مردم مدافع انقلاب و نظام هستند.

براتلو گفت: دشمنان درصدد ناکارامد جلوه دادن جايگاه رهبري در کشور هستند و پبشکسوتان جهاد و مقاومت بايد هوشيار باشند و با انجام کارهاي فرهنگي و بازگونمودن موفقيت‌هاي نظام جمهوري اسلامي نقشه‌هاي دشمنان را نابود کنند.

در اين ديدار سرهنگ «‌محمد‌حسن سلامي» گزارشي از برنامه‌هاي اجرا شده در حوزه پيشکسوتان اداره کل حفظ آثار دفاع مقدس استان سمنان و ساير پيشکسوتان دفاع مقدس ديدگاه‌ها و نظارات خود را ارائه دادند.


 با حضور مسئول بسيج کارمندان انجام شد؛
 مراسم بزرگداشت روز شهدا در شرکت توزيع برق استان سمنان 

سرويس خبر

با حضور مديرعامل شرکت توزيع برق استان، مسئول سازمان بسيج کارمندان سپاه قائم آل محمد «عج»، پدر شهيد مدافع حرم و جمعي از مسئولان، مراسم بزرگداشت روز شهدا در اين شرکت برگزار شد.

مسئول سازمان بسيج کارمندان سپاه قائم آل محمد «عج» استان در اين آئين بيان داشت : خداوند متعال با شهدا معامله کرده و شهيدان با نثار خون خود، به انقلاب و اسلام، برکت و عظمت دادند.

مرتضي ابوالخيريان اظهار داشت: امنيت و آرامش امروز ما، مديون قطره قطره خون شهداي گرانقدر است و عظمت شهدا مرهون والدين اين عزيزان مي‌باشد.

وي با عنوان اين که انقلاب اسلامي ايران، برگرفته از نهضت عاشورا و خون پاک شهدا است، گفت: شهدا به ظاهر در جمع ما حضور ندارند، ليکن رسالتي از جنس آگاهي، بصيرت و ولايت‌مداري را به دوش ما گذاشته‌اند، تا بتوانيم به نحو شايسته‌اي آنها را به انجام برسانيم.

شايان ذکر است؛ در اين مراسم پدر شهيد والامقام عباس دانشگر خاطراتي را از سجاياي اخلاقي اين شهيد مدافع حرم تبيين کرده و از ايشان با اهداي هديه‌اي تجليل به عمل آمد.

همچنين تقدير از منتخبين مسابقات ورزشي گراميداشت ياد و خاطره شهدا و غرس نهال به ياد شهيدان والامقام، از ديگر برنامه‌هاي اين آئين به شمار مي‌رود.


 سرويس خبر 

تحقق استانداردهاي توليدات دامي

در گرو مشارکت دامداران و همکاري بين بخشي

سرويس خبر

دکترمحمد سعيدي مدير کل دامپزشکي استان در جلسه شوراي هماهنگي عشايري استان با تشريح آخرين وضعيت بهداشت دام به‌ويژه دام‌هاي عشايري در استان و بروز چند کانون تب برفکي مجموعه امور عشاير استان را در حوزه آموزش و ترويج و ارتقاء دانش و آگاهي بهره‌برداران ودامپروران به‌ويژه عشاير زحمت‌کش در محور‌هاي بيماري‌هاي واگير دامي و مشترک بين انسان و دام و بهداشت و پرورش دام و بهداشت توليدات دامي بسيار اثرگزار دانست.

به گزارش روابط عمومي اداره کل دامپزشکي استان سمنان، وي درادامه گفت: افزايش بهروري، کنترل بيماري‌ها و کاهش ضايعات و خسارات، ارتقاء بهداشت دام و محصولات دامي نسبت مستقيم با دانش و آگاهي و اطلاعات توليد‌کنندگان داردو همکاري بين بخشي در افزايش مشارکت بهره‌برداران جهت تحقق استانداردهاي توليد اجتناب‌ناپذير و ضروري مي‌باشد.

وي با ابراز اميدواري افزود: با تعامل و همکاري و هم‌افزايي متقابل خدمات به صنعت دامپروري و عشايري در حد قابل قبول ارتقاء يابد.

تقويت کار‌آفريني در دانشگاه‌ها

از برنامه‌هاي جدي وزارت علوم است

سرويس خبر

مدير کل حوزه وزارتي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در دانشگاه سمنان از تشکيل کارگروه‌هايي در وزارت علوم براي قوت گرفتن کار آفريني در دانشگاه‌ها خبر داد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه سمنان؛ دکتر شمس بخش در حاشيه بهره‌برداري از فاز اول دانشکده‌هاي گردشگري و کوير شناسي دانشگاه سمنان با بيان اين مطلب گفت: در يک دوره زماني، مسئله آموزش و تربيت دانشجو مأموريت اصلي دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي محسوب مي‌شد، ولي هم اکنون، وظيفه دانشگاه‌ها اين است که ساختارهاي خود را تغيير داده و در مأموريت خود تحول ايجاد کنند.

وي تاکيد کرد: بايد بتوانيم جايگاه خود را در حوزه‌هاي علم، پژوهش، فناوري و نوآوري تقويت کرده و کار‌آفريني را قوت بخشيم.

دکتر شمس بخش افزود: به همين منظور کارگروه‌هايي در وزارتخانه تشکيل شده و برنامه‌هايي در دست اجراست که با زمينه فرهنگ‌سازي در حال انجام است و البته برخي از دانشگاه‌هاي در کشور در اين زمينه موفق عمل کرده‌اند.

افتخارآفريني شرکت‌هاي فناور پارک علم و فناوري دانشگاه سمنان در حوزه کارآفريني

سرويس خبر

در دومين جشنواره کارآفرينان برتر استان سمنان شرکت‌هاي فناور مستقر در پارک علم و فناوري دانشگاه سمنان عنوان کارآفرينان برگزيده استان سمنان در سال 1396 را کسب کردند.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه سمنان؛ در اين جشنواره زهرا طاهريان مديرعامل «شرکت نانو نافذ پيشرو کوير» ، امير آقاياري مديرعامل «شرکت رايان سيماي پرتو ماندگار» و مهدي خيرالدين مديرعامل «شرکت توسعه فناوري‌هاي سبز بهساز» موفق به کسب عنوان کارآفرين برگزيده استان سمنان شدند.

همچنين خانم تکتم نجاتي مديرعامل «شرکت نگين سرخ سمنان» و دانشجوي مرکز علمي- کاربردي جهاد کشاورزي سمنان هم عنوان دانشجوي کارآفرين برگزيده استان سمنان را از آن خود کرد.

تجليل از مديرکل کانون پرورش فکري استان سمنان از سوي دبير جشنواره کارآفرينان برتر

سرويس خبر

مديرکل کانون پرورش فکري استان سمنان از سوي رئيس و دبير دومين جشنواره کارآفرينان برتر تجليل شد.

به گزارش روابط‌عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سمنان، مهدي جمال مديرکل کانون پرورش فکري استان سمنان از سوي مصطفي فضلي رئيس و يونس وکيل‌الرعايا دبير دومين جشنواره کارآفرينان برتر تجليل شد.

بر اساس اين گزارش، دبير دومين جشنواره کارآفرينان برتر استان سمنان که اسفندماه سال‌جاري در محل دانشگاه آزاد اسلامي سمنان برگزار شده بود، به همراه معاون دانشگاه علمي‌کاربردي سمنان در ديدار با مهدي جمال مديرکل کانون پرورش فکري اين استان با اهداي لوح و تنديس جشنواره از همکاري و مشارکت ايشان قدرداني کرد.

وکيل‌الرعايا در اين ديدار ضمن قدرداني از تلاش‌هاي بي‌شايبه و زحمات صادقانه‌ي مديرکل کانون پرورش فکري استان و ابراز خرسندي از برپايي نمايشگاه «خلاقيت تا کارآفريني»، کانون پرورش فکري را محيطي مناسب براي خلق ايده‌هاي نو و کشف استعدادهاي کودکان و نوجوانان دانست.

اولين پايگاه مردمي مهار آتش جنگل

در مهد‌شهر بهره برداري شد

سمنان- ايرنا - بهره برداري نخستين پايگاه مردمي مهار آتش عرصه هاي مرتعي و جنگلي کشور روز دوشنبه با حضور شماري از مسوولان کشوري و استاني در شهرستان مهدي‌شهر آغاز شده است.

فرمانده يگان حفاظت سازمان جنگلها ، مراتع و آبخيزداري کشور در حاشيه بهره برداري اين پايگاه گفت : اين پايگاه مردمي در روستاي رودبارک شهرستان مهدي‌شهر استان سمنان با مشارکت تشکل‌هاي مردمي به بهره برداري رسيد.

سرهنگ قاسم سبزعلي در گفت و گو با ايرنا با بيان اين که مشارکت مردمي نقش مهم و اثرگذاري در حفظ عرصه هاي طبيعي دارد، اظهارداشت: اين مرکز مهار آتش، نمونه اي از مشارکت‌هاي مردمي در زمينه حفاظت از منابع طبيعي است.

وي با بيان اين که در 11 ماهه گذشته، 25 هکتار از عرصه هاي جنگلي و مراتعي استان سمنان در آتش سوخت، ادامه داد : آموزش و فرهنگ‌سازي يکي از راهکارهاي مهم و موثر در حفاظت از عرصه هاي طبيعي است. براي ساخت و تجهيز نخستين پايگاه مردمي مهار آتش در مهدي شهر 100 ميليون ريال اعتبار هزينه شد.

به گزارش ايرنا، از 9.7 ميليون هکتار وسعت استان سمنان، 55 درصد نواحي بيابان و خشک، 38.5 درصد مراتع، 2 درصد اراضي کشاورزي و 3.6 درصد جنگل است.