تاریخ 1396/12/23 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4723 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رييس جمهور در ديدار وزير اقتصاد جمهوري آذربايجان
 تهران - باکو مي‌توانند شاهراهي براي اتصال آسيا به اروپا باشند 

رييس جمهوري در ديدار وزير اقتصاد جمهوري آذربايجان گفت: تهران - باکو مي‌توانند در آينده به شاه‌راهي براي اتصال مناطق آسيا و آفريقا به شمال اروپا تبديل شوند. حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني روز سه شنبه در ديدار شاهين مصطفي اف وزير اقتصاد جمهوري آذربايجان، اراده دولت‌ها و ملت‌هاي ايران و جمهوري آذربايجان را در توسعه مناسبات و همکاري‌هاي في مابين حائز اهميت برشمرد و از تلاش‌هاي سفرا و مسئولان دو کشور در کميسيون مشترک همکاري‌هاي ايران و آذربايجان تقدير کرد. وي به دعوت رسمي‌همتاي خود براي سفر به جمهوري آذربايجان در آينده نزديک اشاره و اظهار اميدواري کرد که اين سفر موجب توسعه بيش از پيش دوستي‌ها، همکاري ها و روابط دو کشور شود. رييس جمهوري روابط ايران و جمهوري آذربايجان را رو به گسترش و درراستاي منافع دو ملت دانست و بر ضرورت تلاش براي توسعه، تقويت و تحکيم همه جانبه مناسبات و همکاري‌هاي تهران - باکو تأکيد کرد. روحاني خاطرنشان کرد: تاريخ و فرهنگ ايران و جمهوري آذربايجان بهم پيوند خورده و بايد تلاش کنيم تا دو ملت از لحاظ سياسي، اقتصادي و اجتماعي نيز پيوندهاي ناگسستني با هم داشته باشند. وي با يادآوري اين که توسعه ثبات و امنيت در جمهوري آذربايجان را در راستاي تقويت ثبات و امنيت خود قلمداد مي‌کنيم، گفت: جمهوري اسلامي‌ايران و جمهوري آذربايجان هيچگاه براي هم تهديد نبوده و نخواهند بود. وي بر لزوم تشويق بخش‌هاي دولتي و خصوصي براي توسعه همکاري‌ها و سرمايه‌گذاري‌هاي مشترک تاکيد کرد و گفت: امروز دو کشور در بخش‌هاي مختلف از جمله صنعتي، داروسازي، ساخت خودرو، کشاورزي و گردشگري روابط خوبي با هم دارند و در ديگر بخش‌ها از جمله ترانزيت و همکاري‌هاي مشترک در درياي خزر نيز گام‌هاي مشترکي در راستاي توسعه مناسبات برداشته شده است. رييس‌جمهوري با بيان اين که اقدام مشترک ايران و آذربايجان در تکميل راه‌آهن رشت - آستارا و کريدور شمال - جنوب به ديگر کشورهاي منطقه نيز کمک خواهد کرد، اظهار داشت: ايران و آذربايجان مي‌توانند در آينده به شاه‌راهي براي اتصال مناطق آسيا و آفريقا به شمال اروپا تبديل شوند. روحاني همچنين بر لزوم ادامه رايزني و همکاري مسئولان دو کشور در راستاي تدوين رژيم حقوقي درياي خزر و برنامه ريزي براي ساماندهي فعاليت‌هاي مشترک اقتصادي در اين منطقه تأکيد کرد.

شاهين مصطفي اف وزير اقتصاد جمهوري آذربايجان نيز در اين ديدار با تاکيد بر اراده سياسي روساي جمهوري ايران و آذربايجان بر گسترش روزافزون مناسبات همه جانبه تهران - باکو گفت: سرمايه‌گذاري‌هاي متقابل و حجم مبادلات تجاري دو کشور در سال‌هاي اخير افزايش چشمگيري داشته است. وي سفر پيش‌رو رييس جمهوري ايران به جمهوري آذربايجان را موجب تحرک و تحول در روابط و همکاري هاي دو کشور عنوان کرد. مصطفي اف به روابط و همکاري‌هاي ايران و آذربايجان در بخش هاي مختلف از جمله انرژي، حمل و نقل، راه‌آهن، توليد دارو، ساخت خودرو و همکاري در نظام سلامت، گردشگري و روابط فرهنگي و دانشگاهي اشاره کرد و گفت: تاريخ و فرهنگ مشترک دو ملت ايران و آذربايجان را به هم پيوند داده و گسترش همکاري‌هاي دو کشور در خدمت صلح و امنيت منطقه خواهد بود.


 تلاش‌هاي استيضاح کنندگان به ثمر ننشست
 ربيعي و آخوندي همچنان وزير ماندند 

ديروز بهارستان، 2 استيضاح در دستور کار خود داشت. وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي و راه و شهرسازي مهمان مجلس بودند تا يک بار ديگر در معرض راي اعتماد نمايندگان قرار بگيرند.

استيضاح‌هايي که در آستانه سال جديد، رنگ و بوي سياسي هم داشت. اگر چه نمي‌شد به صورت قطعي نظر يکپارچه‌اي از فراکسيون‌هاي سياسي مجلس درباره استيضاح‌ها شنيد.

فارغ از نتايج راي اعتماد، اين استيضاح‌ها يک پيام مهم از بهارستان به پاستور ارسال کرد که بهتر است پاستورنشين‌ها در روابطشان با مجلس تجديدنظرکنند وگرنه حرکت اين قطار رودررويي ممکن است باز هم ادامه داشته باشد.

ديروز اسيضاح دو وزير در حالي پايان يافت که هر دو وزير استيضاح شده توانستند دوباره راي اعتماد نمايندگان مجلس را کسب کنند و امروز هم قرار است استيضاح وزير جهاد کشاورزي در دستور کار مجلس باشد.


 مصطفي کواکبيان:
 ما ربيعي را اصلاح‌طلب و از جنس کارگران مي‌دانيم  
 رئيس شوراي عالي اجتماعي کشور وزير کشور است اگر جرات داريد بايد يقه ايشان را بگيريد

کواکبيان به عنوان نماينده مخالف استيضاح از نبود فساد اقتصادي و حرکت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي از بنگاه داري به سهام داري به عنوان نقطه قوت فعاليت‌هاي ربيعي ياد کرد.

به گزارش‌ خانه‌ملت، مصطفي کواکبيان در نشست علني ديروز (سه شنبه، 22 اسفندماه) مجلس شوراي اسلامي‌در مخالف با استيضاح وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در تشريح علل موافقت خود با روند فعاليت وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: به رغم اينکه تاکنون در دفاع از هيچ وزيري صحبت نکرده ام ولي در اينجا وظيفه خود ديدم که نکاتي را در مورد روند فعاليت ربيعي اعلام کنم. نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي‌ادامه داد: وزارتخانه اي که آقاي ربيعي در اختيار دارد سه بخش اقتصادي، اجتماعي و خدماتي را در بر مي‌گيرد که از اين سه بخش 20 درصد به انجام ماموريت‌هاي اقتصادي و 80 درصد به انجام ماموريت‌هاي اجتماعي و خدماتي مي‌پردازند.

وي يادآور شد: در نامه استيضاح آمده است که بنگاه‌داري يکي از مشکلات اين وزارتخانه بوده و خوشبختانه هيچ تعريضي به بخش‌هاي اجتماعي و خدماتي نشده است چرا که عموم استيضاح‌کنندگان از روند فعاليت‌هاي سازمان بهزيستي و بخش‌هاي توانبخشي و اجتماعي کشور رضايت دارند و تمام انتقادات به 20 درصد فعاليت‌هاي اقتصادي اين وزارتخانه برمي‌گردد و شفافيت اقدامات آقاي ربيعي ‌در همان 80 درصد بر کسي پوشيده نيست.

کواکبيان خطاب به نمايندگان تصريح کرد: کدام يک از استيضاح‌کنندگان در بخش‌هاي خدماتي و اجتماعي قائل به شفافيت نيستند يا قائل به اين نيستند که عموم فعاليت‌هاي اين وزارتخانه در اتاق‌هاي شيشه اي انجام مي‌شود اما در مورد 20 درصد فعاليت‌هاي اقتصادي در طول مدت وزارت آقاي ربيعي کدام اختلاف در اين وزارتخانه شکل گرفته است.

اين نماينده مردم در مجلس دهم تاکيد کرد: در دوره فعاليت وزير قبل از 150 هزار ميليارد تومان که در بخش‌هاي اقتصادي هزينه شده فقط 17 هزار ميليارد تومان به بابک زنجاني بابت شرکت‌هاي مختلف پرداخت شده است آيا در دوره آقاي ربيعي هيچ اختلاسي را سراغ داريد؟ اما در ‌وزارتخانه‌اي مبلغ 3 هزار ميليارد تومان در جهت تامين هزينه‌هاي فساد اقتصادي امير منصور آريا پرداخت شده است. آيا تاکنون چنين موارد فساد اقتصادي در اين دوره از فعاليت اين وزارتخانه صورت گرفته است؟

وي خاطرنشان کرد: البته نمي‌توان منکر اين بود که در فعاليت‌هاي اقتصادي صورت گرفته در شرکت‌هاي زيرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي ايرادي وجود نداشته است اما بايد انصاف داشته باشيم چرا که روند فعاليت‌هاي اقتصادي اين وزارتخانه در مقايسه با ساير بخش‌هاي اقتصادي که در اين دولت وجود دارد عملکرد خوبي داشته است. کواکبيان با بيان اينکه در اين کشور تا فساد کفن نشود اين وطن وطن نشود، افزود: در اين وزارتخانه چه فسادي صورت گرفته که بخواهيم به استيضاح وزير رأي موافق بدهيم ضمن اينکه در اين دوره از فعاليت‌هاي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي تغيير رويکردي در حوزه اقتصادي وجود داشته بدين صورت که از مديريت بنگاه‌داري خارج شده و به سمت سهام داري حرکت مي‌کند تا شرکت‌هاي تابعه اين وزارتخانه 40 درصد سهام داشته باشند کما اينکه اخيرا تاپيکا و تاپيکو در بورس قرار گرفته که به معناي شفافيت و اداره اين شرکت‌ها توسط مردم است. نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي‌عنوان کرد: در زماني که سعيد مرتضوي اداره سازمان تامين اجتماعي را برعهده داشت در مجلس هشتم ديديم که به برخي نمايندگان پيشنهاد پرداخت پول داده بود و اين در حالي است که در اين دوره از فعاليت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي به نمايندگان گفته شده که حتي براي دريافت وام از بانک رفاه بايد دو ضامن داشته باشند.

کواکبيان تصريح کرد: در اين مدت از فعاليت آقاي ربيعي مستمري که در سال 84 وجود داشت 32 درصد بوده که هم اکنون به 82 درصد افزايش يافته است ضمن اينکه نبايد تعداد کثير بيمه‌شدگان را ناديده گرفت.

کواکبيان افزود: نمايندگاني که اشاره کردند مقصر تمامي‌آسيب‌هاي اجتماعي ربيعي است پس چرا وزير کشور رييس شوراي آسيب‌هاي اجتماعي در کشور است؟ چرا اين مطالب را به وزير کشور انتقال نمي‌دهيد.

وي ادامه داد: اگر آسيب‌هاي اجتماعي وجود دارد رييس شوراي آن وزير کشور است، چرا بايد ربيعي را مقصر آسيب‌ها دانست. نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي، يادآور شد: آيا قرار است ربيعي تمامي‌فقر موجود و مشکلات اشتغال در کشور را حل کند؛ برخي مي‌گويند خانه کارگر لشکر کشي کرده، کجا و کي اين اتفاق افتاده است؟ درخواستي به وزارت کشور ارائه شد که مازاد کارگران از وزير دفاع کنند و خوشبختانه يا متاسفانه وزارت کشور موافقت نکرد؛ شما بايد يقه وزير کشور را بگيريد که چرا به کارگران اجازه نمي‌دهيد دفاع کنند.

کواکبيان ادامه داد: به آقاي محجوب که محجوب ترين نماينده و 6 دوره در مجلس است حمله مي‌کنيد که مي‌خواهيد لشکرکشي کنيد؛ مگر در اين رابطه ربيعي کار نامناسبي انجام داده که بدنه جامعه کارگري از او حمايت مي‌کند؛ اگر ربيعي نبود ده‌ها اعتصاب و مشکل کارگري در سراسر کشور به وجود مي‌آمد. وي با بيان اينکه ربيعي کارگر بوده و همجنس کارگران است و مشکلات کارگران را درک مي‌کند، تصريح کرد: اگر وي را برکنار و استيضاح کنيد چه کسي مي‌تواند رنج و اندوه مشکلات کارگري را مرتفع کند.

نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي، ادامه داد: برخي مي‌گويند ربيعي عضو ستاد ميرحسين بوده لازم است بگويم که عيار اصلاح طلبي ما هستيم نه شما؛ ما ربيعي را صد در صد اصلاح‌طلب مي‌دانيم و بر‌اساس راي گيري مشخص شد که فراکسيون اميد مخالف استيضاح است؛ چرا از زبان ما حرف مي‌زنيد.

کواکبيان ادامه داد: يکي از ايرادات برخي از اعضاي فراکسيون اميد اين است که چرا ربيعي ‌با اصولگريان و مستقلين تعامل مثبت دارد در حالي که اين موضوع بد نيست و به نفع مشکلات کشور است و بايد افتخار کرد.

وي خطاب به نمايندگان، گفت: شما در معرض پيامدهاي مردمي‌هستيد؛ برخي مي‌گويند ربيعي لابي‌گر قوي است به خدا قسم نه در جلسه‌اي توجيه شدم و نه کسي توانسته با من را تماس برقرار کند بلکه وظيفه خود دانستم که از ربيعي به عنوان فرزند انقلاب دفاع کنم. نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي، افزود: به وزير فعلي اطلاعات افتخار مي‌کنيم وزيري که در راستاي امنيت پايدار و خدمت به کشور و جامعه حرکت مي‌کند را بايد حمايت کرد. کواکبيان خطاب به نمايندگان، افزود: در اينجا نه بحث اصولگرايي داريم و نه اصلاح طلبي و بدنه مجلس بايد نشان دهد از وزيري که از جنس کارگران است مي‌خواهد حمايت کند اما حمايت ما نيز از وي مشروط بوده و اگر قرار است از وعده‌هايي که ربيعي در بحث بنگاه داري، رفاه اجتماعي و خدماتي سرباز بزند به طور حتم به دنبال استيضاح خواهيم بود؛ استدلال‌هاي نمايندگان را شنيديد و صحبت‌هاي وزير را نيز خواهيد شنيد اما تقاضا دارم اگر به دنبال اين هستيد که بخش‌هاي کارگري دچار چالش و تنش نشود و شب عيدي بتوانند همگي به حداقل حق و حقوقشان برسند از برادر انقلابي و کسي که از 18 سالگي در خدمت انقلاب بوده و تمامي‌کوچه‌‌ پس کوچه‌هاي ميدان انقلاب به پايين را مي‌شناسد ‌دفاع کنيد. اميدواريم وزير منش و مشي فعلي را ادامه دهد و ما نيز به صورت مشروط با استيضاح مخالف هستيم.


 اخبار 

از قانون تمکين و در راي ربيعي شبهه نکنيم

يک عضو فراکسيون اميد گفت: بايد در نتايج آراء استيضاح وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي از قانون تمکين کنيم و تهمت‌زنندگان توبه کنند. به گزارش ايسنا، مصطفي کواکبيان در جلسه نوبت بعدازظهر ديروز (سه‌شنبه) مجلس شوراي اسلامي گفت: حتي اگر مبنا را در شمارش آراء استيضاح وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي 248 نفر در نظر بگيريم، باز استيضاح ربيعي راي نياورد. تهمت‌زنندگان از قانون تمکين کرده و توبه کنند. نماينده مردم تهران در واکنش به طرح مباحثي توسط احمد اميرآبادي در جلسه استيضاح وزير راه و شهرسازي گفت: از فراکسيون اميد 11 نفر طرح استيضاح وزير راه و شهرسازي را امضا کردند. ما در مجمع عمومي و شوراي مرکزي فراکسيون اميد جلسه گذاشتيم که آخرين جلسه آن ظهر امروز برگزار شد، تصميم گرفتيم با استيضاح مخالفت کنيم. وي يادآور شد: به خدا هيچ پيچيدگي در کار نبود اما اگر قرار بر انجام کار فراکسيوني باشد ما نسبت به عملکرد برخي فراکسيون‌ها در مجلس خيلي حرف‌ها داريم.

محمد باقر نوبخت:

اگر واقعيت‌هاي دولت دهم را مي‌گفتيم

جامعه متوجه مي‌شد ما چه چيزي را تحويل گرفته‌ايم

سخنگوي دولت روز گذشته در آخرين نشست مطبوعاتي خود در سال 96 به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. وي در بخشي از اين نشست خبري درباره مطرح شدن موضوع کسري بودجه دولت، تصريح کرد: کسري بودجه با عدم تحقق بودجه متفاوت است.

کسري بودجه يعني منابع تامين نشود و ما بر مصارف طبق بودجه تاکيد داشته باشيم اما وقتي منابع تامين نشود و ما مصارف را کم کنيم، ديگر کسري بودجه نداريم و عدم تحقق بودجه داريم.

نوبخت در ادامه با بيان اينکه همه منابع بودجه تحقق پيدا نکرده است و ما هم مصارف را کاهش داده ايم تا کسري بودجه نداشته باشيم،گفت: بنابراين کسري بودجه نداريم. سخنگوي دولت ادامه داد: دليل عدم تحقق بودجه امسال اين بود که سقف بودجه پيشنهادي ما به مجلس 319هزار ميليارد تومان بود که مجلس محترم به هر دليلي اين عدد را به 346هزار ميليارد تومان افزايش داد که ما مخالف بوديم.

وي همچنين اعلام کرد: رشد اقتصادي 9 ماهه 96 نسبت به زمان مشابه سال قبل با در نظر گرفتن نفت 4/4 درصد و بدون نفت 4/ 7درصد است و رشد سرمايه گذاري ما 3/9 درصد است. امسال 277 هزار و 255 ميليارد تومان هزينه جاري و عمراني داشته‌ايم که اين رقم در سال گذشته 215 هزار ميليارد تومان بوده است.

نوبخت همچنين در واکنش به سخنان آيت الله جنتي در نشست مجلس خبرگان درباره حضور افراد غير معتقد به انقلاب در وزارتخانه‌ها گفت: به جاي کلي گويي مصداق بيان شود. لازم است بدانيم در کدام وزارتخانه، غير انقلابي ها حضور دارند. وزرا و معاونين آنها داراي سوابق قابل اتکايي هستند. بدنه وزارتخانه ها نيز که از قبل وجود داشته است، اگر کسي انقلابي نبود نمي‌دانم بايد اخراجش کنيم يا تبعيد. قانون همه چيز را مشخص مي‌کند.

وي همچنين به سخنان اخير احمد توکلي مبني بر تهديد دولت نسبت به دادن فراخوان به مردم براي حضور در خيابان‌ و برگزاري تجمع اعتراضي در واکنش به عدم ثبت حقوق و مزاياي مسوولان عکس‌العمل نشان داد و خاطرنشان کرد: اجازه بدهيد سکوت کنم، توکلي فرد فهيمي‌است و حتما مي‌داند ثبت حقوق و مزاياي مسوولان، لايحه دولت بود که سامانه آن در حال تهيه است. نوبخت در پاسخ به سوالي در مورد ادعاي يکي از مسئولان دولت احمدي‌نژاد مبني بر خروج اشياي تاريخي در زمان مسئوليت بقايي، گفت: در خصوص دولت قبل از يازدهم، سياست ما اين شد که اطلاعات و مدارک خود را به جاي آنکه منتشر کنيم به قوه قضاييه بدهيم تا از طريق قانوني پيگيري شود. البته اين انتقاد به ما وارد است که اگر واقعيت‌ها را مي‌گفتيم، جامعه متوجه مي‌شد که ما چه چيزي را تحويل گرفته‌ايم.

البته علاوه بر دولت، دستگاه‌هاي نظارتي و ديده‌بان‌ها نيز حضور دارند و انتظار داشتيم که آنها هم در اين زمينه به مردم اطلاع‌رساني کنند. به هر حال پرونده‌ها در قوه قضاييه است و آنها هم مي‌گويند دست‌شان از مدارک و مستندات پر است. سخنگوي دولت با بيان اينکه من از اين پرونده‌اي که شما به آن اشاره کرديد، بي‌خبرم، ادامه داد: دولت مي‌توانست مشابه چنين پرونده‌هايي را منتشر کند و از آن نفع سياسي ببرد اما دنبال کار اثباتي هستيم. اميدواريم قوه قضاييه با عدالت و دقت به اين مسائل رسيدگي کند. البته اين شبهه هم مطرح مي‌شود که قوه قضاييه با وجود داشتن مدارک و مستندات کافي و در شرايطي که طرف مقابل در چند وقت اخير مواضعي اتخاذ کرده، چرا اقدامي‌انجام نمي‌دهد. ما به قوه قضاييه اعتماد داريم که آنها افکار عمومي‌را روشن مي‌کنند.

در ادامه خبرنگاري اظهار کرد که يکي از اعضاي خانه احزاب گفتند دليل عدم تخصيص يارانه احزاب، سفارش واعظي به شخص نوبخت درباره پرداخت نکردن اين يارانه بوده است که سخنگوي دولت در پاسخ گفت: من و واعظي در اين باره صحبتي با هم نداشتيم و از کسي که اين حرف را زده است مدرک بخواهيد. تلاش دولت اين بود که پرداخت‌هاي اجتناب‌ناپذير را انجام دهد و اينگونه نيست که دولت به دنبال پرداخت يارانه احزاب نباشد.نوبخت درباره مديريت قيمت ارز با تاکيد بر اينکه ما کمبود عرضه نداريم و مجموع صادرات نفتي و غيرنفتي ما بيشتر از واردات ماست، اظهار کرد: ما طرح‌هايي را براي انتقال سرمايه مردم از بخش ارز به ساير بخش‌ها داشته‌ايم که سپرده‌گذاري و خريد طلا بخشي از اين طرح‌ها بوده است.

تقويت پول ملي براي تامين امنيت ملي ما مهم است بنابراين قرار نيست به هر کسي ارز بدهيم و ارز را به کساني مي‌دهيم که واقعا قصد سفر دارند. از سويي به جاي اسکناس به اين افراد کارت مي‌دهيم تا در کشور مقصد خود از اين کارت استفاده کنند. ما موظف نيستيم به هر کسي ارز بدهيم.سخنگوي دولت با بيان اينکه ما در شرايط خاصي در جهان قرار داريم و يک اتحاد نامقدس و نامبارک بين شيطان بزرگ و انگليس ايجاد شد و آنها عليه ما قطعنامه‌اي به شوراي امنيت بردند، خاطرنشان کرد: ما بايد در اين شرايط از ذخاير خود حفاظت کنيم. همان‌طور که قدرت نظامي‌يکي از مولفه‌هاي اقتدار ماست، اقتصاد هم يکي ديگر از اين مولفه‌هاست بنابراين بايد از آن مراقبت کنيم. در اين زمينه بايد منافع ملي را از منافع حزبي و جناحي جدا کنيم و با اتحاد و اتفاق کنار هم باشيم.

ترامپ «اضطرار ملي» درباره ايران را

تمديد کرد

رئيس‌جمهوري آمريکا در نامه‌اي به کنگره اين کشور، خبر داد که اجراي وضعيت اضطرار ملي در قبال ايران را براي يک سال ديگر تمديد کرده است.

«دونالد ترامپ» رئيس‌جمهوري آمريکا، روز گذشته در نامه‌اي به کنگره اين کشور، اعلام کرد به اين نتيجه رسيده است که ضرورت دارد حالت اضطرار ملي درباره ايران را حفظ کند و تحريم‌هاي گسترده ضد اين کشور را در واکنش به اين تهديد پابرجا نگه دارد.

ترامپ در نامه خود به رهبران کنگره مدعي شده است: «اقدام‌ها و سياست‌هاي دولت ايران از جمله توسعه برنامه موشک‌هاي بالستيک، حمايت از تروريسم بين‌المللي، و نقض حقوق بشر همچنان تهديدي غيرعادي و فوق‌العاده عليه امنيت ملي، سياست خارجي و اقتصاد آمريکا است.»


 «مشق‌ روز» شماره 117 
نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

1- کتاب «راز» را مي‌خواندم که دفتر نمايندگي هلال احمر مکتوب نموده و در اختيار 250 روحاني هلال احمر قرار داده است، ان‌شاءالله توفيق مطالعه به همگان عنايت نمايد. در بخش مقايسه انقلاب اسلامي با سه انقلاب «فرانسه، چين و شوروي» مطالب فشرده‌اي دارد. مي‌دانيم که فرجام آن سه انقلاب چگونه است. در انقلاب فرانسه، ليبراليسم و اصالت فرد و آزادي‌هاي فردي و حمايت از بخش خصوصي و مادي‌گري بود که از سال 1789 ميلادي آغاز شد و در آن جدايي دين از سياست يک اصل بود. مارکسيسم که بر پايه اصالت ماده و اصالت جمع و حاکميت طبقه کارگر و انحصار ابزار توليد بود و در سال 1917 ميلادي نقش داشت با مذهب «مسيحيت» ضديت داشت. دين را افيون توده‌‌ها مي‌دانست. انقلاب چين سوسياليستي بود و وارداتي از شوروي که بومي شده بود.

2- انقلاب اسلامي ايران در جوهره و اصل خود با هر سه انقلاب «فرانسه، چين و شوروي» تفاوت دارد زيرا توحيد و معاد و نبوت و کتاب ديني قرآن و سنت را دارد و صدالبته در اين جوهره و ذات، ملي‌گرايي را دارد و «حب‌الوطن من‌الايمان، عمرت البلدان بحب الاوطان» را دارد و «وطن» در فقه اسلامي در نماز و روزه و زکات فطره و زکات نقش اساسي دارد و آزادي فردي در محدوده خود و موضوع انتخاب و اراده را دارد و تعاون اجتماعي دارد و مسووليت فردي و اجتماعي را پذيراست. استقلال در ذات انقلاب اسلامي وجود دارد و اولين شعار ماندگار «استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي» مي‌باشد. عدالت در همه ابعاد، حالت ساختاري دارد. انقلاب‌هاي چين و فرانسه و شوروي نتوانسته‌اند بهشت موعود را ارايه کنند و آزادي واقعي را تامين نمايند و عدالت اجتماعي را فراهم سازند.

3- انقلاب اسلامي در حدود چهل سال، مکتب و دين را پايه‌گذار نمود و آزادي در انتخابات عرضه نمود و بيش از 30 مورد انتخابات برگزار شد و عدالت را در انديشه و ايمان طرح نمود، قانون اساسي و سند چشم‌انداز 20 ساله و برنامه‌هاي 5 ساله و مصوبات مجمع تشخيص مصلحت در انديشه آزادي و عدالت و استقلال و انتخاب و هويت و ملي‌گرايي فردي و اجتماعي مي‌باشند ولي رسوبات نظام ديکتاتوري و استبدادي و کار فردي نه جمعي و دل به بيرون بستن، همچنان در روح 80 ميليون نفري ما وجود دارد که بهشت موعود را به وجود نياورده است و قرآن مجيد مي‌فرمايد: «مَنْ عَمِلَ صالِحاً مِنْ ذَکَرٍأَوْ أُنْثي وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْيِيَنَّهُ حَياةً طَيِّبَةً وَ لَنَجْزِيَنَّهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ ما کانُوا يَعْمَلُونَ» ايمان و عمل صالح بهشت موعود دارد و بهشت آخرت بعد از بهشت دنيا است. حوادث بيرون از کشور که آمريکا، انقلاب اسلامي ايران را به رسميت نشناخت و سفارت آمريکا مرکز جاسوسي بود و توسط دانشجويان تصرف شد و قطع رابطه انجام گرفت. اروپا کج‌دار و مريز با انقلاب اسلامي ايران رفتار مي‌کند و در جنگ تحميلي 8 ساله عراق با ايران جانب عراق را گرفتند و تسليحات نظامي به وي دادند. ارتجاع عرب به‌ويژه عربستان در اين اواخر با ايران رفتار اسلامي و همسايگي نداشتند.

4- اين حوادث مانع عملي شدن عدالت و رفاه و حل مشکلات طبقاتي شد. فشارهاي 39 ساله بر ايران از خارج بر هر کشوري وارد مي‌شد، انقلاب و نظام را از بين مي‌برد ولي به برکت رهبري امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري آيت‌الله خامنه‌اي و ساختاري شدن نظام با رفراندوم همه‌پرسي سال 1358 و مجلس خبرگان قانون اساسي و رياست جمهوري و مجلس شوراي اسلامي و خبرگان رهبري، چارچوب انقلاب و نظام سفت و محکم شد و برگزاري انتخابات در هر سال 2 سال يک‌بار موضوع مردمي بودن انقلاب اسلامي و مردمي، مردم را در صحنه قرار داد و موضوع دفاع 8 ساله در جنگ تحميلي و تقديم نزديک به 300 هزار شهيد و صدها هزار جانباز، انقلاب اسلامي را تثبيت نمود. با همه کاستي‌هاي موجود در نظام و اشکالات در مديريت و کارشکني برخي مديران اصلي و فرعي و اپوزيسيون شدن برخي افراد، کارهاي بسيار در اين چهل سال انجام شده است.

5- عمومي شدن سواد‌آموزي تا بالاي 90 درصد و رشد آموزش عالي تا بالاي 12 ميليون نفر، رشد درمان و آموزش پزشکي و بهداشت که ديگر نيازي به فرستادن بيمار به خارج نداريم و بيماران بسياري را از خارج مي‌پذيريم، موضوعات ارتباط زميني و هوايي و دريايي و مخابراتي و رسانه‌اي، رشد صادرات غير‌نفتي معادل صادرات نفتي و انجام کار مستشاري در سوريه و عراق و لبنان و فلسطين و روسيه و ترکيه، ايران را در معادلات منطقه‌اي به پايه‌ بالايي رسانده است و صد‌البته مي‌بايست به اقتصاد مقاومتي توجه خاص نمود.