تاریخ 1396/11/29 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4703 برو جستجو جستجوی پیشرفته   دستاورد دولت تدبير و اميد، کارنامه موفق انقلاب اسلامي 

کارشناسان معتقدند اين دولت توانست با بر طرف کردن بسياري از مشکلات فراروي کشور، دستاوردهاي موفقي در کارنامه انقلاب اسلامي رقم بزند.

دولت تدبير و اميد با پيگيري سياست‌هاي منطقي و کارشناسي شده، مشکلات فراروي بخش‌هاي اقتصادي و اجتماعي و معيشتي مردم که تا قبل از سال 92 وجود داشت، برطرف ساخت و برخلاف سياه‌نمايي‌ها و سنگ‌اندازي‌ها، توانست تا به بسياري از وعده‌هاي انتخاباتي خود جامه عمل بپوشاند.

دهه مبارک فجر فرصتي را پيش روي پژوهشگران و محققان قرار مي‌دهد تا با بررسي اقدام‌ها دولت در چند سال گذشته، دستاوردهاي قوه مجريه را ارزيابي کنند، دولتي که با برگزيدن عنوان 'تدبير و اميد و شعار اعتدال و ميانه روي پا به عرصه سياست ايران نهاد.

نکته‌اي مهم اين که دولت يازدهم ميراث‌دار مشکلات بزرگ اقتصادي گذشته بوده است، رکود تورمي نتيجه سياست‌هاي شتابزده‌اي به شمار مي‌رفت که دولت تدبير در گام نخست توانست به طور نسبي جلوي روند شتابان آن را تا حد بسياري بگيرد و در ادامه با رويکرد اعتدالي و اصلاح برخي از سياست‌ها موفق شد تا بر وضعيت رکود همراه با تورم فائق آيد و با توقف روند منفي رشد اقتصادي و کنترل تورم افسارگسيخته به عنوان نخستين شاخص‌هاي اقتصادي بذر اميدواري به آينده را در جامعه شکوفا سازد.

به اعتقاد اين کارشناسان ، اين دولت با کاهش نرخ تورم از 41 به 9.2 درصد، رشد اقتصادي از منفي 5.4 به 4.4 درصد، توانست تا شاخص فلاکت را با کاهش 29 درصدي از 51 درصد به 22 برساند که اين عوامل به احياي ارزش پول ملي انجاميد.

دولت تدبير به دليل اهميت حوزه فرهنگ از ابتداي فعاليتش در عرصه‌هاي مختلف فرهنگي به ايجاد گشايش‌هايي چون آزادي مطبوعات، توسعه صنعت فيلم سازي و موسيقي، بهبود وضعيت علمي در دانشگاه‌ها و آزادي تشکل‌ها پرداخت و در حوزه فرهنگ فضاي باز و بانشاطي را براي تمام فعاليت‌هاي فرهنگي در بخش‌هاي کتاب، مطبوعات، سينما به وجود آورد.

دولت يازدهم در زمينه اجتماعي گام‌هاي مهمي براي تحقق عدالت اجتماعي برداشت و توانست تا با ارتقا سطح نشاط و اميد به زندگي، به مطالبه‌هاي به حق شهروندي پاسخ دهد و الگويي از يک جامعه مدني فعال و پويا را به تصوير بکشد.

دولت يازدهم با طرح بيمه سلامت، طرحي که از ارديبهشت 1393 خورشيدي و براي نخستين بار در کشور اجرا مي‌شد تمام ايرانيان را زير پوشش بيمه همگاني درآورد که دستاوردهاي ارزشمندي را به همراه داشته است.

تدوين سند حقوق شهروندي از ديگر اقدام‌هاي مهم دولت تدبير واميد محسوب مي‌شود که به گفته صاحبنظران علوم اجتماعي، رسيدگي به وضعيت حقوق زنان، اقليت‌هاي مذهبي و قومي از جمله هدف‌هاي دولت در اين زمينه به شمار مي‌رود. اين دولت همچنين با ايجاد شرايط برابر براي تحصيل و اشتغال بانوان از بي عدالتي‌هاي موجود در اين زمينه جلوگيري کرد.

مساله مهم برجام و ارتباط برقرار کردن ايران با کشورهاي قدرتمند اروپايي در زمينه‌هاي سياسي و اقتصادي به باور صاحبنظران علوم سياسي از مهمترين دستاورد دولت تدبير و اميد در حوزه سياسي به شمار مي‌رود.

در استان پهناور سمنان هم دستاورد دولت تدبير و اميد در چند سال گذشته بسيار ارزشمند و ماندگار است، سمنان با وجود ظرفيت‌هاي متعدد دربخش‌هاي مختلف اقتصادي و صنعتي تا قبل ازاين دولت به لحاظ زيرساختي با مشکل جدي مواجه بوده تا اين که با طلوع اين دولت و با اتخاذ راهبردهاي اصولي و توجه اساسي به زيرساختها ، بهترين فرصت را براي دستيابي براي اين استان به جايگاه واقعي‌اش فراهم کرده است.

در سال 92 از يک هزار و 800 واحد صنعتي و توليدي اين استان بيش از 600 واحد آن غير فعال بودند و بقيه اين واحدها تا 30 درصد ظرفيت توليد بهره مي‌بردند.

مهمترين نتيجه برنامه‌هاي دولت تدبير بازگشت اعتماد مردم و فعالان اقتصادي و بخش خصوصي براي افزايش فعاليت اقتصادي به منظور تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي بود و با تدبير و خردورزي دولتمردان، ثبات و آرامش بار ديگر به آغوش جامعه به ويژه در بخش اقتصادي و توليد پيوند داده شد.

به گفته کارشناسان اگر برنامه ارايه تسهيلات رونق از سوي دولت اجرا نمي‌شد بخش قابل توجهي از واحدهاي صنعتي و توليدي استان غير فعال مي‌شد ولي زيرساخت لازم براي افزايش رونق اقتصادي با درايت اين دولت در کشور ايجاد شد و در سال 96 با تدبير کاهش نرخ بيکاري در استان زرخيز سمنان متبلور مي‌شود.

رونق اقتصادي در سمنان

با درايت دولت تدبير و اميد حاصل شد

معاون هماهمنگي امور اقتصادي و توسعه منابع انساني استانداري سمنان گفت: يک هزار و 200 واحد صنعتي و کشاورزي استان موفق به دريافت تسهيلات رونق توليد به مبلغ 6 هزار و 500 ميليارد ريال شدند.

محمد همتيان اظهارداشت: در نشست‌هاي کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد استان سمنان، مشکلات 800 واحد صنعتي تاکنون بررسي شد که 905 مصوبه به همراه داشت، و59 درصد مصوبات اين کارگروه عملياتي شده و مابقي دردست اقدام است.

وي ادامه داد: انعقاد 85 هزار ميليارد ريال تفاهم‌نامه سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در چهار سال گذشته از دستاوردهاي دولت تدبير و اميد در اين استان است.

وي خاطرنشان کرد: در دولت تدبير و اميد جهت گيري مثبتي به منظور سرمايه گذاري بخش خصوصي در استان سمنان انجام گرفت و انعقاد تفاهم نامه اقتصادي با سرمايه گذاران، نمونه اي از اين اقدامات است.

همتيان تصريح کرد: ارايه تسهيلات رونق توليد به واحدهاي نيمه فعال براي بازگردان‌شان به چرخه توليد از افتخارات دولت تدبير واميد است که در سال 96 ثمره اين اقدامات ارزشمند دولت نمايان مي‌شود.

وي تصريح کرد: حدود 610 واحد کشاورزي نيمه فعال و تعطيل از ابتداي سال 92 تا 10 بهمن 96، يک هزار و 10 ميليارد ريال تسهيلات رونق توليد دريافت کردند و 2 هزار و 335 اشتغال جديد در اين بخش ايجاد شد.

معاون استانداري سمنان اضافه کرد: ميزان پرداخت تسهيلات اشتغال‌زايي در سال 94 به ميزان 770 ميليارد ريال بود که در سال 96 اين رقم به يک هزار و 10 ميليارد ريال افزايش يافت.

وي بيان داشت: 12هزار و 550 مورد انشعاب و 42 هزار و 25 مورد اشتراک اين مدت در استان انجام شد که اين اقدام شرکت گاز استان با حمايت‌هاي دولت تدبير و اميد ميسر شد.

همتيان ادامه داد: اولين خط توليدات ايران خودرو و توليد سمند در اين استان با سرمايه گذاري و مديريت بخش خصوصي، در راستاي اجراي فرامين رهبري و عمل به سياست‌هاي اصل 44 قانون اساسي، در سال اقتصاد مقاومتي؛ توليد و اشتغال با حضور دکتر حسن روحاني در هفده فروردين 96 در سمنان بهره برداري شد.

وي اضافه کرد: خط توليد سمند در سمنان با تلاش مهندسان گروه صنعتي ايران خودرو و سرمايه گذاري بخش خصوصي احداث شد، اين واحد توليدي با سرمايه گذاري بيش از يک هزار ميليارد ريالي بخش خصوصي و با همکاري گروه صنعتي ايران خودرو در 2 بخش «خدمات فني- مهندسي» و «سفارش کار» فعال و وارد چرخه اقتصادي، توليدي و اشتغال کشور شد و با بهره برداري از گام اول اين خط توليد، 150 نفر به شکل مستقيم مشغول کار شدند و با راه اندازي گام‌هاي بعدي و تکميل زنجيره توليد اين مجموعه، براي بيش از يک هزار و 500 نفر اشتغال ايجاد خواهد شد.

معاون استانداري سمنان بيان کرد: قطار حومه اي تهران- ورامين- گرمسار در قالب برنامه‌هاي سفر دکتر روحاني رئيس جمهوري به سمنان با حضور عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي در محل راه آهن اين شهرستان در هفدهم فروردين 96 بهره برداري شد و با افتتاح از اين طرح ملي تمهيدات لازم براي تسهيل رفت ‌و آمد مردم اين شهرستان به تهران و ورامين فراهم شد.

وي اظهار داشت: خطوط ريلي اين قطار در ايستگاه مرکزي تهران، ايستگاه شهريور، جوانمرد قصاب، ورامين و گرمسار در تردد است، طول مسير ريلي اين طرح 114 کيلومتر است و براي ساخت‌و ساز عمراني و زيرساختي اين طرح به ازاي هر کيلومتر ريل بدون پل، يک ميليارد تومان اعتبار هزينه شده است، نزديک به 350 ميليارد تومان اعتبار براي طرح قطار حومه‌اي تهران- گرمسار هزينه شده است.

همتيان تصريح کرد: طرح بهسازي توسعه عوامل پروازي فرودگاه سمنان با هزينه 170 ميليارد ريال اعتبار دولتي با حضور دکتر حسن روحاني در هفدهم فروردين 96 به بهره برداري رسيد.

وي ادامه داد: باند پروازي اين فرودگاه در طول و عرض 2 هزار و 800 متر در 45 متر احداث شد و 2 شولدر 7.5 متري نيز در اين طرح ارزشمند استاني نصب شده است، 2 استرپاپ 45 متري ، تاکسي‌وِي و آپرون متر در 140هزار متر مربع در بهره برداري از طرح بهسازي عوامل پروازي فرودگاه سمنان عملياتي شده است.

وي اضافه کرد: با افتتاح باند فرودگاه سمنان، تنها فرود هواپيماهاي پهن پيکر ميسر است و پرواز هواپيماهاي مسافربري و مسافرت مردم با هواپيما از فرودگاه سمنان در گام بعدي اجرا مي‌شود، در طرح جامع و براي توسعه اين فرودگاه 45 ميليارد تومان اعتبار نياز است.

همتيان گفت: شرکت آريا ترانسفو شرق با ظرفيت توليد 21 هزار و 600 دستگاه انواع ترانسفورماتورهاي توزيع برق، با سرمايه گذاري ثابت ريالي 773 ميليارد ريال و سرمايه گذاري ارزي 13 ميليون و 800 هزار يورو و با سرمايه درگردش 300 ميليارد ريال به همراه اشتغالزايي براي 850 نفر در بخش شهميرزاد قرار دارد.

وي اظهار داشت: شرکت آريا ترانسفو قدرت با ظرفيت توليد سالانه 500 دستگاه انواع ترانسفورماتور قدرت با سرمايه‌گذاري ثابت ريالي به ميزان هزار و 496 ميليارد ريال و سرمايه ارزي 18 ميليون يورو و سرمايه در گردش 850 ميليارد ريال براي 1250 نفر اشتغالزايي به همراه دارد، اين واحد نيز در زميني به مساحت 190 هزار مترمربع و زيربناي 39 هزار مترمربع قرار دارد.

دانشگاه‌هاي کشور پژوهش محور شدند

رييس دانشکده علوم انساني دانشگاه آزاد واحد سمنان گفت: خوشبختانه در اين سال‌ها دانشگاه‌هاي کشور در زمينه پژوهش محوري و آموزش عملکرد خوبي داشته‌اند.

سعيد کاميابي رشد شتاب علمي را نشان از عملکرد و دستاورد خوب دولت تدبير اميد برشمرد و افزود: دولت‌ها مهمترين تکيه گاه آموزش هستند و اين دولت هم تاکنون وظايف خود را انجام داده است.

وي يادآور شد: دولت تدبير و اميد در شرايط سخت و دشوار با تورم بالاي 40 درصد کار خود را شروع کرد که در سال 95 توانست اقتصاد کشور را به رشد پنج درصدي برساند.

رييس دانشکده علوم انساني دانشگاه آزاد اسلامي سمنان تصريح کرد: دولت در حوزه سياست داخلي موفق شد ثبات، آرامش و نشاط سياسي را به کشور بازگرداند و هم افزايي بين احزاب و همه جناح‌هاي سياسي را افزايش دهد.

وي بيان داشت: امروز دانشگاهيان، فرهنگيان، هنرمندان، جوانان و عموم مردم در فضايي آرام و با نشاط به طرح ديدگاه‌هاي خود مي‌پردازند.

کاميابي ادامه داد: دولت در حوزه بهداشت و درمان توانست با اجراي طرح تحول نظام سلامت هزينه‌هاي درمان را به ميزان 20 درصد کاهش دهد و با افزايش 20 هزار تخت بيمارستاني و توزيع 10 هزار پزشک در سطح کشور تحولي عظيم در اين بخش ايجاد کند.

وي بازسازي 2 ميليون مترمربع فضاي بيمارستاني و کاهش واردات و افزايش صادرات دارو را از ديگر دستاوردهاي دولت تدبير و اميد در حوزه بهداشت و درمان برشمرد و گفت: دولت تدبير و اميد توانست با پيشبرد موفقيت آميز مذاکرات هسته‌اي تا رسيدن به توافق و مديريت اجراي برجام تحول اساسي در حوزه سياست خارجي ايجاد کند.

رييس مرکز تحقيقات و ژئوتکنيک لرزي و بتن توانمند دانشگاه آزاد اسلامي سمنان با بيان اين که چالش‌هاي اقتصادي کشور را دکتر روحاني رفع و فضا را براي کار و تلاش فراهم کرده است ، گفت: اين که رقباي رييس جمهوري اکنون مدعي کار و تلاش مي‌شوند مانند اين است که کسي در يک جاده اتوبوس بي دست انداز مي‌خواهد رانندگي کند و اين هنر نيست.

حميدرضا صالحيان افزود: دکتر روحاني در چند سال گذشته توانست تورم در کشور را مهار کند و اقتصاد ورشکسته کشور را دوباره احيا کند.

وي خاطرنشان کرد: در مساله برجام گروه مذاکره کننده به دکتر روحاني اعلام کرده بودند که کار سختي است و رسيدن به اين توافق بسيار مشکل است اما دکتر روحاني توانست با اتکا به قدرت مردم، مساله پرونده هسته اي را به سرانجام برساند.

وي ادامه داد: برجام باعث شد ايران از فصل هفت منشور سازمان ملل که بسيار به ضرر مردم بود خارج شود و زمينه براي جذب سرمايه گذاري در کشور فراهم شود.

صالحيان گفت: حرکت پرشتاب اقتصاد از دولتي به سمت خصوصي سازي از اولويت‌هاي کشور است و خصوصي سازي بايد به معناي واقعي کلمه باشد.

اين استاد دانشگاه ادامه داد: اکنون ملت ايران مي‌بينند که بيشتر انرژي دولت تدبير و اميد صرف اصلاح رويه‌هاي غلط گذشته و مشکلاتي شد که از دولت قبل به جا مانده بود.

رييس دانشکده فني و مهندسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد سمنان گفت: دولت تدبير و اميد با شعار آرامش در سياست،آسايش در اقتصاد، امنيت در فرهنگ از طريق احياي اخلاق و تعامل سازنده با جهان سرکار آمده و با اين ديدگاه فعاليت خود را در زمينه‌هاي مختلف ادامه مي‌دهد.

عليرضا ارغوان اظهار داشت: دولت تدبير و اميد از زمان آغاز به کار خود با انبوهي از مشکلات اقتصادي و سياسي مواجه بوده و ناچار به اولويت‌بندي مسايل شد.

وي با اشاره به تورم و پايين آمدن قدرت خريد مردم در زمان تحويل دولت، خاطرنشان کرد: با اين وضعيت اسفناک، دولت تدبير و اميد وارد عمل شد و مديريت کشور را به مدار عقلانيت، اعتدال و تدبير برگرداند و هم اکنون شاهد ثبات نسبي در اقتصاد کشور هستيم.

وي تثبيت بازار تجاري پس از 37 سال، پيشي گرفتن درآمد مالياتي از درآمد نفتي، شفاف سازي و هوشمند سازي نظام مالياتي را از جمله اقدامات قابل تحسين دولت برشمرد و گفت: اين اقدامات در شرايط کاهش شديد قيمت نفت در کشور صورت گرفته است.

رييس دانشکده فني و مهندسي دانشگاه آزاد اسلامي واحد سمنان يادآور شد: پاره شدن زنجيره تحريم‌ها هر چند هنوز به صورت کامل اتفاق نيفتاده اما با تداوم برجام و تحقق برنامه‌ها گشايش اقتصادي بيشتري را درکشور شاهد خواهيم بود.

ارغوان تصريح کرد: دکتر روحاني در ايام انتخابات وعده تلطيف فضاي سياسي کشور را به مردم داده بود و مردم نيز با توجه به اين شعارها و برنامه‌ها به ايشان راي داده و انتظار دارند اين شعارها تحقق يابد و امروز شاهد تحقق بسياري از وعده‌هاي رئيس جمهوري هستيم هرچند بدخواهان سعي مي‌کنند بذر نااميدي را در بين مردم بپاشند و خدمات دولت را در بيين مردم ناچيز جلوه دهند. وي به عنوان مثال برگزاري کنسرت و ايجاد فضاي موسيقي را نشان از فضاي آزاد و نوعي تحقق حقوق شهروندي دانست و نتيجه اين آزادي و احترام به سليقه افراد شادي و نشاط را به جامعه مي‌آورد.

عليرضا عربي

خبرنگارروزنامه پيام استان سمنان