تاریخ 1396/11/29 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4703 برو جستجو جستجوی پیشرفته   جشنواره گل نرگس برگزارشد
  برتري رايحه گل نرگس سمنان نسبت به شيراز 

چهارمين جشنواره گل نرگس سمنان همراه با آيين باغ‌گشت در اين شهر با حضور فرهنگ‌دوستان و شهروندان سمناني برگزار شد.

لاين جشنواره گل نرگس و آيين باغ‌گشت در شهر سمنان با هدف معرفي هرچه بيشتر گل نرگس و آشنايي شهروندان و با روش هاي سنتي پرورش اين گل بومي سمنان، به عنوان ميراثي آييني، مردمي و بومي، در چهارمين سال متوالي در سمنان برگزار شد.

در اين جشنواره با مشارکت انجمن هاي فعال در حوزه ميراث فرهنگي، غرفه هايي براي فروش پياز و گل نرگس به همراه آموزش روش هاي پرورش اين گياه، معرفي غذاهاي بومي، معرفي و فروش صنايع دستي، برپا شد.

شهروندان حاضر در اين جشنواره همچنين در آيين باغ‌گشت در شهر سمنان نيز حضور يافتند و ابتدا مسير امامزاده پيرعلمداران، مجتمع باغ سبز، کوچه سيد، امامزاده سيد اسد و دژ چرمنه و سپس در مسير ديگري از امامزاده علويان و اشرف، استخر کديور و آب‌پخش‌کن، پياده‌روي کردند و با جاذبه‌هاي طبيعي و بافت قديمي و معماري کهن شهر سمنان آشنا شدند.

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان سمنان درباره جشنواره گل نرگس سمنان گفت: اين جشنواره با هدف بازگرداندن گل نرگس به چرخه فرهنگي شهر سمنان برگزار شده است.

حميدرضا دوست محمدي افزود: هم اکنون در باغ هاي شهر سمنان به صورت پراکنده گل نرگس کاشته مي شود که قصد داريم با همکاري تخصصي بخش کشاورزي و با مشارکت کشاورزان، کشت گل نرگس سمنان به صورت ويژه با فعاليت انجمن ها توسعه يابد تا به مراکز عرضه گل تهران به نام سمنان قابل عرضه شود.

وي اضافه کرد: گل نرگس سمنان به دليل پرورش در منطقه خشک سمنان، داراي رنگ و بوي ويژه اي است و در اين شاخصه از گل نرگس شيراز که در کشور شهره است برتري دارد.

دوست محمدي با اشاره به اينکه از نظر خواص درماني نيز بايد تلاش کنيم تا پرشکان به تحقيق و پژوهش علمي بر روي گل نرگس سمنان بپردازند تا خواص درماني و پزشکي اين گياه نيز بيشتر شناخته شود، گفت: متخصصين با گرفتن مشتقات از گل نرگس سمنان مي توانند به تقويت چرخه اقتصادي توليد گل نرگس کمک کنند.

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان سمنان با اشاره به برگزاري چهارمين جشنواره گل نرگس سمنان، گفت: در اين برنامه علاوه بر معرفي محصولات بومي، دو کارگاه ترويج گل نرگس با آموزش روش‌هاي پرورش پياز گل نرگس به ويژه در گلدان هاي سفالي تاريخي که مختص سمنان نيز داشت تا اين شکل پرورش گل نرگس بين مردم ترويج يابد، تا زينت بخش سفره هاي هفت سين خانواده ها باشد و با ورود هر چه بيشتر به درون جامعه، بتوان اين گياه و رسم پرورش آن را به کشور معرفي کنيم.

وي با بيان اينکه غذاهاي محلي مانند سبزي پلو و آش محلي به همراه نان و صنايع دستي محلي در اين جشنواره ارايه شد، بيان کرد: پياده روي در کوچه باغ هاي سمنان به منظور معرفي جاذبه هاي گردشگري از امامزاده پيرعلمدار تا امامزاده سيد اسد و دژ چرمنه و سپس از اين مکان تا منطقه آب پخش کن در آييني به نام باغ‌گشت در شهر نيز برگزار شد.

رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان سمنان تاکيد کرد: تلاش مي شود پياده روي در منطقه هاي بومي و به ويژه باغ هاي سمنان در برنامه هاي آينده با کمک انجمن ها تداوم يابد تا تبليغي براي جذب تورهاي گردشگري خارج از استان باشد ، در قالب اين برنامه هم به سلامت مردم کمک مي شود و هم ارزش هاي فرهنگي و تاريخي بافت قديمي و معماري کهن حفظ و به شهروندان معرفي مي شود.

سرپرست سازمان فرهنگي اجتماعي و ورزشي شهرداري سمنان نيز با اشاره به برگزاري نخستين باغ گشت در شهر همزمان با چهارمين جشنواره گل نرگس در سمنان، گفت: گل نرگس سمنان از جاذبه‌هاي ويژه اين شهر است و برگزاري جشنواره گل نرگس سمنان مي تواند يک برند گردشگري برجسته براي شهر اخلاق داشته باشد و بايد از اين فرصت براي رونق بخشيدن به صنعت گردشگري استفاده کرد.

عباس بابايي گفت: برنامه ي باغ گشت با هدف گشت و گذار در باغهاي شهر سمنان و آشنايي با ميراث تاريخي و جاذبه هاي گردشگري شهر، انجام شد.

سرپرست سازمان فرهنگي، اجتماعي و ورزشي شهرداري سمنان با بيان اينکه برگزاري جشنواره گل نرگس مي تواند يک برند گردشگري برجسته را براي شهر سمنان به ارمغان آورد، گفت: اين جشنواره فرصت مناسبي براي رونق بخشيدن به صنعت گردشگري در شهر اخلاق است.

بابايي تصريح کرد: چنانچه برنامه سير و سياحت در باغهاي شهر مورد استقبال شهروندان سمناني قرار گيرد، با مساعد شدن هوا برنامه " کوه گشت" نيز در آينده اي نزديک همزمان با پنجشنبه هر هفته براي شهروندان برنامه ريزي مي شود.

در اين برنامه همچنين مطالبي راجع به پيشينه باغات و سيستم شبکه تقسيم آب 700 ساله پارا ارايه شد.

اين مراسم با پذيرايي غذاها و پيش غذاهاي محلي و بومي شهر سمنان ادامه و گروهي از صنعتگران صنايع دستي محصولات توليدي در شهرستان سمنان را در معرض نمايش و فروش قرار دادند .

معرفي دژ چرمنه از ديگر برنامه هاي جانبي نمايشگاه بود. اين مراسم در محوطه باز کنار دژ چرمنه تاکيدي بر هم زيستي طبيعت و انسان در فضاي شهري و احترام سمناني ها به طبيعت خداوندي است .

عليرضا عربي خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان


 سيده فريده شريعت پناهي:
 بزرگترين افتخار زندگي ام کارآفريني براي دختران است 

سيده فريده شريعت پناهي کارآفرين ملي و مسئول اولين مرکز نگهداري معلولان ذهني دراستان سمنان بزرگترين افتخار زندگي اش را کارآفريني براي دخترانش مي‌داند.

به گزارش صدا و سيما، اين روزها گشتي در شهر که مي‌زنيم، کم نيستند انسان‌هايي که داراي معلوليتند و عده‌اي هم بي‌تعارف آنها را ناتوان مي‌خوانند و براين باورند که دلسوزي براي آنها تنها کاري است که مي‌شود در حق‌شان انجام داد.

اما در اين شهر پر هياهو، کسي پيدا شد که زيستن بدون اتکا را به معلول ياد داد آن هم با ايجاد اشتغال براي آنها.

اشتغال، يکي از دغدغه هاي مهم در کشورهاي در حال‌ توسعه است و بسياري از افراد، همواره با مساله پيدا کردن کار مناسب، دست در گريبان‌اند.

اين موضوع در رابطه با افراد داراي معلوليت، بسيار دشوارتر و سخت‌تر مي‌شود و نادرند کارفرماهايي که در جذب نيروهاي موردنياز خود از افراد معلول استفاده کنند.

اما با مراجعه به مرکز آموزشي و توانبخشي فرداي روشن جايي که خانه دوم معلولان ذهني است، دلسوزي و ترحم را کنار خواهي گذاشت و با ديدي بازتر به جامعه معلولان توجه خواهيد کرد.

سيده فريده شريعت پناهي کارآفرين ملي و مسئول اولين مرکز نگهداري معلولان ذهني در استان سمنان با 17سال سابقه فعاليت است.

خودش مي گويد بزگترين افتخار زندگي اش نگهداري و ارتقاي توانايي و ايجاد اشتغال در زمينه خياطي و بافتني براي دختران داراي معلوليت است.

در اين مرکز فقط دختران معلول ذهني نگهداري مي شوند و آموزش مي بينند.

سيد فريده شريعت پناهي مي گويد وقتي يک معلول ذهني به اين مرکز وارد مي شوند ابتدا مهارت هاي خودياري شامل: لباس پوشيدن، نحوه رفتار در خانواده، خواندن و نوشتن را مي آموزد و در مرحله بعد در زمينه خياطي و بافتني آموزش مي بينند.

وي ادامه داد: از ابتداي تاسيس اين مرکز معلولان آموزش مي ديدند و بعد از سه تا پنج سال ترخيص مي شدند، اين نياز به تکرار و تمرين براي بچه هاي معلول ذهني، اين ايده را در ذهن من شکل داد تا کارگاه خياطي و بافتني راه اندازي کنم تا اين دخترها مشغول به کار شوند وهرچه که ياد گرفتند فراموش نکنند.

فريده بهنادفر مربي خياطي اين بچه ها هم مي گويد: اکثر اين بچه ها آموزش پذير هستند، من هم با حوصله اول خياطي ساده و بعد کار با چرخ خياطي را به آن ها آموزش مي دهم.

مريم مربي کلاس بافتني هم گفت: ابتدا بافتني با دست، بعد شناخت دستگاه و رنگ ها و بعد سرانداختن و ساده بافي با دستگاه را آموزش مي دهيم.

افتخار من کارآفريني براي معلولان است، اين را بانويي مي گويد که 50دختر معلول ذهني زير دستش در کارگاه خياطي و بافتني مشغول کار هستند.

او به اين نکته اذعان دارد که بازده کار اين بچه ها کم است اما به اين افتخار مي کند که دخترانش کار را به نحوي ياد گرفته اند که تمام توليدات آنها قابل رقابت در بازار آزاد است.

اين کارآفرين تجليل شده در سطح ملي مي گويد: تعداد وسايلي که بچه هاي توانخواه توليد مي کنند زياد نيست، اما چون خوب و تميز کار مي کنند و مربي در تمام مراحل با حوصله به آن ها آموزش مي دهد در بازار قابل فروش است.

او به اين توليد کنندگان دستمزد مي دهد، رزق حلالي که توانخواهان با دستان توانمندشان دريافت مي کنند .

سيد فريده شريعت پناهي مي گويد: از اين کارگاه انواع لحاف هاي روتختي ساده، تشک، بالش، پيش بند، دم کني و دستگيره براي آشپزخانه و سيسموني نوزاد توليد مي شود وبه فروش مي رسد.

شريعت پناهي خلاقيت و نوآوري و عشق و علاقه را شرط اساسي کارآفريني دانست و گفت: اگر حمايت شوم علاقه زيادي به توسعه اين کار دارم اما در شرايط فعلي نمي توانم آن را توسعه دهم چون بچه هاي معلول ذهني حساسيت هاي خاص خود را دارند و هزينه هايشان سنگين است.

او مي گويد هدفش از کارآفريني، عايدي مالي نيست بلکه مي خواهم خانواده هاي داراي فرزند معلول را خوشحال کنم و به مردم ثابت کنم که اين دختران واقعا توانمند هستند و از حداقل تواني که دارند مي توانند به خوبي استفاده کنند.

وي افزود: در کنار آموزش بافتني و خياطي، خواندن و نوشتن را هم به بچه ها مي آموزيم در کنار آن موسيقي درماني هم داريم و با کمک اين بچه ها گروه سرود تشکيل داده ايم.

معلوليت محدوديت نيست و معلولان توانايي هاي بالقوه اي دارند که بايد کشف و شکوفا شود.

«معلوليت»، واژه‌اي است که بيشتر در ذهن ما به معناي يک ناتواني معني مي‌شود اما خانم شريعت پناهي و دخترانش نشان دادند که معلوليت تجسم اراده است.

عليرضا عربي خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان