تاریخ 1396/11/29 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4703 برو جستجو جستجوی پیشرفته   استاندار:
 ايجاد واحدهاي فرآوري براي توسعه معادن سمنان ضروري است 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

استاندار سمنان گفت: ايجاد واحدهاي فرآوري و زيرساخت‌هاي لازم به منظور توسعه و اشتغال‌آفريني در بخش معادن اين استان ضروري است.

سيدشهاب الدين چاوشي در شوراي معادن استان در سالن غدير استانداري با اشاره به کمبود آب در بخش معدن، افزود: 86 درصد مصرف آب استان مربوط به بخش کشاورزي است که اين امر اتخاذ تدابير لازم براي صرفه‌جويي مصرف آب در اين بخش از سوي مسوولان مربوط را مي‌طلبد.

وي در خصوص مجوزهاي جديد بهره‌برداري از معادن اظهارداشت: اين مجوزها منوط به واحدهاي واگذارشده و به بهره‌برداري نرسيده از ادوار گذشته باشد.

رئيس سازمان سازمان صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بند چهار از ماده 43 قانون برنامه ششم توسعه، گفت: حساب‌هاي بانکي و گردش‌هاي مالي معادن بايد در استان صورت گيرد.بهروز اسوي تصريح کرد: حوزه مالياتي معادن در استان تعيين مي‌شود و شوراي معادن موظف است بر اجراي آن نظارت کند.

اسودي با تاکيد بر ضرورت همکاري و هماهنگي دستگاه‌هاي مربوط در حل مشکلات معادن، گفت: محيط‌زيست و منابع طبيعي، راه و ترابري و بنياد مسکن دستگاه‌هايي هستند که همکاري آن‌ها مي تواند در سرعت‌بخشي و تسهيل مشکلات معدن بوکسيت تاش موثر باشد.

سمنان با 560 معدن رتبه پنجم و از نظر استخراج رتبه 6 کشور را دارد.

استان سمنان يکهزار و 700 پروانه بهره برداري در بخش صنعت و معدن و بيش از 40 هزار بهره بردار در بخش‌هاي مختلف کشاورزي دارد، سهم اشتغال استان سمنان در بخش صنعت و معدن بيش از 38 درصد و در کشاورزي بيش از 14 درصد و توليد ناخالص استان سمنان در حدود 18.2 درصد مربوط به بخش کشاورزي و حدود 22 درصد مربوط به بخش صنعت و معدن است.

يکهزار و 800 واحد توليدي و صنعتي در استان فعاليت دارد.


 در طول ده ماهه سال جاري صورت گرفت؛
 کمک 51 ميليارد ريالي خيران استان به مراکز نيکوکاري  

سرويس خبر

مردم استان سمنان در ده‌ماهه امسال پنج ميليارد 161 ميليون تومان از طريق 30 مرکز نيکوکاري به نيازمندان استان سمنان کمک کردند. معاون توسعه و مشارکت‌هاي مردمي کميته امداد استان سمنان گزارش ده‌ماهه نخست امسال را از کمک‌هاي نقدي و غير‌نقدي مراکز نيکوکاري استان سمنان را به نيازمندان ارائه کرد.

به گزارش سايت خبري کميته امداد، محمد قوسي، معاون توسعه و مشارکت‌هاي مردمي استان سمنان با اشاره به اينکه 11 هزار حامي با مراکز نيکوکاري استان سمنان همکاري مي‌کند، بيان کرد: پنج هزار نفر از نيازمندان استان سمنان از کمک‌هاي نقدي و غير‌نقدي اين حاميان بهره‌مند مي‌شوند. وي با اشاره مردم نيکوکاران استان سمنان در ده‌ماهه امسال پنج ميليارد 161 ميليون تومان از طريق 30 مرکز نيکوکاري به نيازمندان استان سمنان کمک کردند، بيان کرد: از اين مجموع سه ميليارد 105 ميليون تومان نقدي و مابقي در قالب کمک‌هاي غير‌نقدي بوده است.معاون توسعه و مشارکت‌هاي مردمي کميته امداد استان سمنان با اشاره به اينکه دو هزار سبد غذايي از طريق مراکز نيکوکاري استان سمنان بين نيازمندان توزيع‌شده است، بيان کرد: ارزش هر سبد غذايي 120 هزار تومان بوده است.محمد قوسي تسريع در ارائه خدمات و شناسايي نيازمندان را از اهداف مراکز نيکوکاري برشمرد و گفت: رسيدگي به معيشت، تأمين جهيزيه، کمک‌هزينه‌هاي ازدواج و آموزش از سرفصل‌هاي خدمات اين مراکز است.وي از همکاري 17 مرد و 14 نفر از بانوان شبکه نيکوکاري با کميته امداد استان سمنان خبر داد و گفت: کميته امداد بر فعاليت مراکز نيکوکاري نظارت دارد.


 آثار ملي استان سمنان بايد به ثبت جهاني برسد 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مشاور عالي اقتصادي استاندار سمنان گفت: 733 آثار ملي در استان سمنان به ثبت رسيده که هيچ‌يک از آن‌ها در سطح جهاني ثبت‌نشده است که بايد براي ثبت جهاني آن‌ها تلاش کرد.علي‌اصغر زبردست در ديدار با برخي سرمايه‌گذاران بخش گردشگري استان سمنان اظهار داشت: توسعه بخش گردشگري يک ضرورت براي رونق اقتصادي و سرمايه در گردش استان است.

وي با تأکيد بر لزوم همکاري منابع طبيعي و محيط‌زيست براي سامان‌دهي اماکن گردشگري افزود: استان سمنان داراي 733 آثار ملي ثبت‌شده است که هيچ‌کدام در جهان ثبت‌نشده است و بايد براي تحقق اين امر اقدام شود.

مشاور عالي اقتصادي استاندار سمنان با اشاره به اينکه اتريش يک کشور با 85 هزار کيلومتر وسعت و 8 ميليون نفر جمعيت است که 9 ايالت دارد، اذعان کرد: با کمترين امکانات توسعه‌اي عمده‌ترين درآمد اين کشور از بخش گردشگري فراهم مي‌شود.

وي با بيان اينکه يک استان کوچک اين کشور با جمعيت بالغ‌بر يک‌ميليون نفر به‌اندازه کل صادرات غيرنفتي کشور ايران صادرات داشته است يادآور شد: 42 ميليارد صادرات کل کشور است و از اين مبلغ 19 ميليارد صادرت نفتي است که بيش از 23 ميليارد صادرات غيرنفتي کشور است.

زبردست تصريح کرد: اين در حالي است که يک استان کوچک کشور اتريش بالغ‌بر 23 ميليارد يورو صادرات داشته است و کل کشور اتريش بالغ‌بر 230 ميليارد يورو صادرات طي يک سال گذشته داشته است.

وي با اشاره به اينکه سال گذشته در استان سمنان بالغ‌بر 150 ميليون دلار صادرات داشتيم، خاطرنشان کرد: بايد اين آمار را افزايش دهيم و براي سال آينده برنامه‌ريزي شود، تا صادرات غيرنفتي استان به يک ميليارد دلار افزايش يابد.مشاور عالي اقتصادي استاندار سمنان با بيان اينکه اين استان از ظرفيت‌ها و پتانسيل‌هاي مطلوبي براي رونق اقتصاد داخلي و توسعه صادرات دارد اضافه کرد: باغات استان را بايد اقتصادي کنيم و در اين عرصه بايد کشاورزان و باغداران استان براي جذب گردشگر همکاري کنند.

کاهش 10 درصدي مصرف آب در بخش کشاورزي در دستور کار است

زبردست همچنين در گردهمايي شهرداران و فرمانداران استان سمنان با بيان اينکه استان سمنان وضعيت مطلوبي در حوزه آب در سطح کشاورزي ندارد اعلام کرد: سياست‌هاي بخش کشاورزي بايد اصلاح شود، چراکه ميزان مصرف آب در اين بخش بسيار بالا است و براي استاني که 86 درصد از مصرف آب در بخش کشاورزي است آينده خطرناکي در انتظار مردم است.

مشاور عالي اقتصادي استاندار سمنان با بيان اينکه سالانه 10 درصد بايد در مصرف آب در بخش کشاورزي صرفه‌جويي شود، افزود: با کاهش مصرف آب مي‌توانيم منابع آبي زيرزميني موجود را در بخش‌هاي ديگر مصرف کنيم و در اين راستا بايد مديريت و برنامه‌ريزي دقيق انجام شود.

وي با تأکيد بر اينکه محور توسعه استان سمنان را بايد در حوزه گردشگري قرار دهيم، تصريح کرد: اين استان ظرفيت خوبي را در حوزه گردشگري دارد چراکه سالانه بيش از 15 ميليون مسافر از اين استان تردد مي‌کند.

زبردست با بيان اينکه گردش مالي اقتصادي در اين استان قابل‌توجه خواهد بود، تأکيد کرد: بايد برنامه‌ريزي مطلوبي براي نگهداري مسافران در اين منطقه داشته باشيم، تا در حوزه اقتصادي اين منطقه تحولات عظيمي ايجاد شود.

وي ابراز داشت: پروژه‌هاي عمراني و اقتصادي استان سمنان بايد با محوريت گردشگري جهت‌گيري شود و بايد فاکتورهاي اوليه جذب گردشگران را به منطقه رعايت کنيم.

مشاور عالي اقتصادي استاندار سمنان با اشاره به لزوم سامان‌دهي ورودي شهرها يادآور شد: راه‌آهن، پايانه مسافربري و فرودگاه‌ها ويترين‌هاي يک شهر هستند و اگر براي سامان‌دهي اين مناطق اقدامي انجام نشود نمي‌توانيم مسافران را به درون شهر جذب کنيم.وي افزود: مشکلات فرودگاه سمنان پيگيري مي‌شود.

اين فرودگاه نقش ويژه‌اي براي جذب سرمايه‌گذاران و گردشگران به استان ايفا مي‌کند.زبردست با اشاره به اينکه وضعيت جاده‌ها و ظرفيت‌هاي گردشگري در جاده‌هاي مواصلاتي استان سمنان و بين راه‌ها بايد سامان‌دهي شود خاطرنشان کرد: اين مسائل در جذب گردشگر به استان سمنان بسيار مؤثر است و بايد روشنايي در شعاع 20 کيلومتري ورودي شهر نيز اصلاح شود.

وي با تأکيد بر اينکه فرمانداران بايد براي اجراي اين طرح‌ها محور شهر قرار گيرند و از تمام ظرفيت‌هاي موجود در سراسر شهرستان براي تحقق اين اهداف بهره‌گيري کنند، اعلام کرد: تابلوهاي معرفي شهر و اماکن گردشگري آماده‌سازي و نصب شود.


 مدير کل زندان‌هاي استان سمنان خبر داد:
 تحقق 74 درصدي برنامه اشتغال مولد زندانيان در 10 ماهه امسال 

سرويس خبر

مدير کل زندان‌هاي استان سمنان با قدرداني از همکاري شايسته مراجع قضايي استان در زمينه گسترش اشتغال در زندان‌ها، از تحقق 74 درصدي برنامه اشتغال مولد زندانيان استان در 10 ماهه سال‌جاري خبر داد.

به گزارش روابط عمومي زندان‌هاي استان سمنان، محمود باهنر در جلسه هيات اجرايي بنياد تعاون زندانيان استان سمنان، با اشاره به نامگذاري سال‌جاري به نام سال «اقتصاد مقاومتي؛ توليد و اشتغال» از سوي مقام معظم رهبري (مد ظله العالي)، اظهار کرد:با توجه به شعار امسال و همچنين تکاليف سازمان زندان‌ها در اين خصوص، تاکنون 74 درصد برش برنامه سال 1396 زندان‌هاي استان در حوزه اشتغال مولد محقق شده است.

مدير کل زندان‌هاي استان سمنان، اين ميزان تحقق اشتغال را حاصل همکاري بسيار خوب مراجع قضايي استان دانست و تصريح کرد: مراجع محترم قضايي از طريق اعطاي اعزام به‌کار مددجويان به مراکز خارج از زندان در اين زمينه نقش مهمي داشته‌اند که جاي تقدير و تشکر دارد.باهنر با اشاره به ضرورت تحقق کامل برنامه‌هاي اقتصاد مقاومتي در قوه قضائيه، خواستار افزايش اين همکاري‌ها شد و گفت: در اين صورت است که خواهيم توانست اين مراکز داخل و خارج از زندان‌ها را به عرصه کار و توليد تبديل نماييم.

وي اشتغال پايدار زندانيان در حين تحمل حبس و پس از آزادي از زندان‌ها را راهکار مناسبي براي پيشگيري از جرم دانست و بيان داشت: به همين دليللازم است زمينه اشتغال مددجويان به‌ويژه توسط مجريان متولي حوزه اشتغال در زندان‌ها از جمله بنياد تعاون و انجمن‌هاي حمايت از زندانيان، بيش از پيش فراهم گردد. باهنر با بيان اين مطلب که اشتغال از مؤثرترين اقدامات کاهش آسيب‌هاي اجتماعي است و نقش مهمي در بازگشت سعادتمندان مددجويان به جامعه دارد، خاطرنشان کرد: يکي از راهکارهاي رسيدن به «زندان سالم» توجه به رونق اشتغال در زندان‌ها است.

وي فضاهاي بسيار اندک و محدود در زندان‌هاي قديمي استان را يکي از موانع اصلي در مسير توسعه اشتغال مولد عنوان کرد و اذعان داشت: قصد داريم، از طريق تعامل سازنده با مراکز صنعتي استان و صاحبان حرف و مشاغل، گسترش اشتغال مولد زندانيان را در بيرون از زندان‌ها دنبال کنيم.


 سرپرست معاونت هماهنگي امور عمراني استانداري سمنان:
 6000 کيلومترمربع کوير ظرفيتي مطلوبدر گردشگري استان سمنان است 

سمنان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

سرپرست معاونت هماهنگي امور عمراني استانداري سمنان وجود پنج هزار و 900 کيلومتر مربع کوير را ظرفيتي براي تبديل ساختن استان به قطب گردشگري طبيعي دانست.

قدرت‌الله ابک در نشست تخصصي شهرداران استان سمنان به ميزباني استانداري، ضمن اشاره به وجود پنج هزار و 900 کيلومترمربع کوير به‌عنوان يکي از ظرفيت‌هاي گردشگري در استان، تأکيد کرد: استان سمنان داراي ظرفيت‌هاي مطلوبي براي جذب گردشگر است که متأسفانه تاکنون بهره‌برداري لازم در اين زمينه صورت نگرفته است.

وي با تأکيد بر اين‌که براي بهره‌برداري درست از امکانات بايد برنامه‌ريزي جدي وجود داشته باشد، افزود: استفاده از تمام ظرفيت‌هاي موجود در استان براي رونق بخشيدن به گردشگري و جذب مسافران به اين منطقه در اولويت دستور کار بخش‌هاي مربوطه قرار دارد.

سرپرست معاونت هماهنگي امور عمراني استانداري سمنان در ادامه به توضيح برخي ديگر از ظرفيت‌هاي قابل‌استفاده در استان پرداخت و ابراز داشت: توسعه ظرفيت‌هاي بوم گردي و بهره‌گيري از پتانسيل‌هاي زيست‌محيطي و معرفي گونه‌هاي جانوري نادر از ديگر برنامه‌هاي اين استان براي جذب گردشگران در آستانه سال جديد است.ابک همچنين افزود: استان سمنان خاستگاه توليد برخي محصولات کشاورزي کشور است که اين امر مي‌تواند با همکاري باغداران استان سبب جذب گردشگر شود.وي در پايان با تأکيد بر اين‌که تلاش شهرداران براي زيباسازي شهرها به جذب بيشتر مسافران و افزايش ماندگاري زائران منجر مي‌شود، گفت: با سامان‌دهي ورودي شهرها رغبت براي حضور گردشگران و زائران حرم مطهر رضوي که در محورهاي مواصلاتي استان تردد دارند، افزايش مي‌يابد و بايد بتوانيم از اين پتانسيل حداکثر استفاده را داشته باشيم.


 سرويس خبر 

بررسي تعطيلي موقت 14 معدن

در آخرين نشست شوراي معادن استان سمنان

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

دبير شوراي معادن استان و رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان از بررسي و تصميم‌گيري در خصوص درخواست تعطيلي موقت 14 معدن اين استان در آخرين نشست شوراي معادن استان سمنان خبر داد.بهروز اسودي در سومين جلسه شوراي معادن استان سمنان که به رياست استاندار برگزار شد، ضمن ارائه گزارشي از مصوبات جلسات قبلي اين شورا اظهار کرد: در نشست اين شورا پيرامون بند 4 از بخش الف ماده 43 قانون برنامه ششم توسعه کشور بحث و تبادل‌نظر مي‌شود.وي با اشاره به بند 4 از ماده 43 قانون برنامه ششم توسعه کشور افزود: حساب‌هاي بانکي و گردش‌هاي مالي خريد و فروش معادن با رعايت ضوابط قانوني بايد در استان‌هاي محل ذخاير معدني انجام پذيرد.رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان تصريح کرد: کليه دفاتر مالي و قانوني مربوطه بايد در استان‌هاي مذکور مستقر شوند و حوزه مالياتي آنها در همان استان‌ها تعيين شود، لذا شوراي معادن موظف است بر اجراي اين جز نظارت کند.اسودي از تشکيل کميته اضطراري بررسي مشکلات معدن بوکسيت تاش خبر داد و گفت: در اين کميته دستگاه‌هاي زي‌ربط صنعت و معدن، محيط‌زيست، منابع طبيعي، امور آب، راه و ترابري و بنياد مسکن عضو هستند.وي با اشاره به مصوبات نشست امروز اين شورا ادامه داد: بررسي مشکلات بهره‌بردار معدن پتاس طرود و همچنين زيرساخت‌هاي مورد نياز معادن مس شاهرود و ميامي از ديگر دستور کار اين نشست است.دبير شوراي معادن استان افزود: در اين جلسه درخواست تعطيلي موقت 14 معدن استان نيز بررسي و تصميمات لازم توسط اعضاي کارگروه اتخاذ شد.

مديرکل اوقاف و امور خيريه استان سمنان

تربيت بيش از 15 هزار حافظ قرآن از

دست‌آوردهاي انقلاب اسلامي است

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

مديرکل اوقاف و امور خيريه استان سمنان توجه به قرآن و تربيت بيش از 15 هزار حافظ قرآن کريم را از دست آوردهاي انقلاب اسلامي در اين استان دانست. حجت‌الاسلام عبدالله واحدي با بيان اينکه اين افراد بين يک جزء تا کل قرآن را حفظ هستند، خاطرنشان کرد: پيش از انقلاب اين تعداد افراد آشنا با قرآن کريم در استان سمنان وجود نداشت.

وي، دست اوردهاي انقلاب اسلامي را بسيار گسترده و در ابعاد مختلف خواند و تصريح کرد: دست‌آوردها و موفقيت‌هاي نظام مقدس جمهوري اسلامي براي جوانان و نوجوانان بياد تبيين شود.

واحدي با بيان اينکه دشمنان انقلاب اسلامي برخهي از مسايل و مشکلات در ايران اسلامي را بزرگ نمايي مي کنند، متذکر شد: دشمنان انقلاب اسلامي به گونه‌اي برخي از مسايل و مشکلات جزئي را بزرگ جلوه مي‌دهند که گويي انقلاب اسلامي هيچ ثمر و دست‌آوردي نداشته است.مديرکل اوقاف و امور خيريه استان سمنان با بيان اينکه دشمنان، معدود نقاط روشن دروغين در کارنامه تاريک رژيم منحوس پهلوي را نيز بزرگنمايي مي‌کنند، گفت: متأسفانه اين موارد در فضاي مجازي بسيار برجسته مي‌شوند و يکي از وظايف خطير اين است که دست‌آوردهاي جمهوري اسلامي ايران را براي جوانان و نوجوانان تبيين کنيم.

برنامه ارزيابي سلامت و معاينات دوره‌اي کارکنان

تأمين اجتماعي استان سمنان اجرايي شد

سرويس خبر

برنامه ارزيابي سلامت و معاينات دوره اي کارکنان مديريت درمان و اداره کل تأمين اجتماعي استان سمنان با هدف ارزيابي وضعيت سلامت کارکنان و تشخيص به موقع بيماري‌هاي مرتبط با کار و غيرکار انجام گرديد.به گزارش روابط عمومي مديريت درمان تأمين اجتماعي استان سمنان، در اين برنامه که از نيمه دوم دي ماه سال‌جاري آغاز و در سطح تمامي مراکز درماني و بيمه‌اي استان اجرايي شد حدود 960 نفر از کارکنان تأمين اجتماعي استان سمنان در حوزه‌هاي بيمه اي و درماني توسط پزشکان معاين طب کار مستقر در مراکز ملکي سازماني مورد معاينه پزشکي و در صورت لزوم انجام آزمايشات کلينيکي و پاراکلينيکي قرار گرفتند.شايان ذکر است پايش سلامت کارکنان از شاخص‌هاي مهم سازماني در خصوص حفظ سطح سلامت پرسنل مي‌باشد که با ديدگاه مواجهات شغلي شاغل در تمامي سطوح فعاليتي کارکنان اعم‌از کادر درمان و اداري و با برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته توسط رؤساي مراکز درماني، کارشناسان بهداشت حرفه‌اي و رابطين بهداشت و ايمني در بخش‌هاي درماني و بيمه‌اي استان و همچنين پشتيباني ساير واحدهاي ارائه‌دهنده خدمت شامل آزمايشگاه و... در مراکز درماني ملکي در حال پيگيري و انجام مي‌باشد.انجام اين معاينات به‌صورت سالانه ضمن بررسي اثرات سوء شغل و محيط کار، در تعيين اولويت‌هاي پيشگيرانه و اصلاحي محيط کار نيز بسيار مؤثر بوده و نقش به‌سزايي در بهبود شرايط شغلي و رضايت کارکنان خواهد داشت.