تاریخ 1396/11/29 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4703 برو جستجو جستجوی پیشرفته   «مردم‌سالاري» دستاوردهاي سفر سه روزه رئيس‌جمهوري به هندوستان را بررسي مي‌کند
 تهران - دهلي نو در مسير همگرايي 
 حسن روحاني تاکيد کرد:نقش بندر چابهار در توسعه مناسبات تجاري ايران و هند

تحليل مسائل سياسي مستلزم بررسي مسائل در چارچوب‌هاي مختلف است.تحليل سفرها، ديدارها و مذاکرات ديپلماتيک نيز ظرافت‌هاي خاص خود را دارد.سطح مذاکرات،هيات همراه،مدت سفر،تعداد ديدارها،واکنش افکار عمومي، تفاهم‌نامه‌ها، بيانيه‌ها و رفتارشناسي سياستمداران از جمله مواردي است که در تحليل سفرهاي ديپلماتيک حائز اهميت است.با نگاهي به مولفه‌هاي ذکر شده مي‌توان اذعان داشت سفر حسن روحاني به هندوستان از اهميت بالايي برخوردار بوده و در نوع خود کم نظير است.پر واضح است آيتم‌هاي مختلفي براي همگرايي تهران_دهلي نو وجود دارد و کنش‌هاي اخير دولت‌هاي ايران و هند اين موضوع را نشان مي‌دهد که پتانسيل‌هاي بالقوه همگرايي به مرحله اجرا رسيده است.

سفر سه روزه رئيس جمهوري به هند و امضاي قراردادهاي متعدد، حاکي از اراده دو طرف به بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي فرهنگي، اقتصادي و ژئوپلتيک براي ترسيم مسير تازه‌اي در مناسبات تهران و دهلي نو است. در جريان سفر رييس جمهوري ايران به هند نزديک به 15 توافقنامه و يادداشت همکاري تجاري و اقتصادي بين دو کشور امضا و يک بيانيه سياسي مشترک از سوي ايران و هند منتشر شد. امضاي موافقت‌نامه ارتقاي همکاري‌هاي کنسولي بين دو کشور از جمله تسهيل رواديد از ديگر اهداف اين سفر است.ترانزيت و حمل و نقل، انرژي، همکاري‌هاي علمي‌و فرهنگي، و همکاري‌هاي کنسولي هر کدام زمينه‌هاي مستعدي براي توسعه همکاري‌هاي دو طرف به حساب مي‌آيد. رئيس‌جمهوري اسلامي‌ايران ديروز در آغاز مرحله دوم سفر خود به هندوستان‌، به طور رسمي‌در کاخ رياست‌جمهوري اين کشور، از سوي رئيس‌جمهور و نخست وزير هندوستان مورد استقبال قرار گرفت. در مراسم استقبال رسمي‌از حجت‌الاسلام و‌المسلمين دکتر حسن روحاني پس از نواخته شدن سرود ملي ايران و هندوستان، رؤساي جمهور دو کشور از يگان تشريفات سان ديدند.در جريان اين مراسم به افتخار حضور رييس‌ جمهوري اسلامي‌ايران و هيأت همراه 21 گلوله توپ شليک شد و رؤساي جمهوري ايران و هندوستان، هيأت‌هاي عالي‌رتبه مقامات همراه را به يکديگر معرفي کردند.روحاني در پاسخ به اين پرسشي درباره روابط ايران هندوستان گفت: اگر ما بتوانيم در اين سفر به نقطه اي از روابط عالي برسيم که اجداد ما در ايران و هندوستان داشتند، کار بزرگي کرده ايم.مذاکرات رسمي‌و ملاقات رئيس جمهور و نخست وزير هند و هيأت‌هاي عالي‌رتبه دو کشور قرار است در کاخ حيدرآباد نخست وزير اين کشور برگزار شود.حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در ديدار «نارندرا دامورداس مودي» با ابراز خرسندي از روند رو به توسعه روابط تهران – دهلي نو اظهارداشت: روابط ايران و هند به ضرر هيچ کشوري نيست وظرفيت‌هاي گسترده اي براي توسعه و تعميق روابط ايران و هندوستان وجود دارد که بايد از تمامي‌اين ظرفيت‌ها در راستاي منافع و آينده اي بهتر براي دو ملت و منطقه ، بيش از پيش بهره گرفت.

وي تقويت زبان فارسي در هندوستان را براي توسعه روابط دو کشور مهم برشمرد و با بيان اينکه بدون زبان فارسي تعميق پيوندهاي تاريخي دو ملت دشوار خواهد بود؛ بر ضرورت مبادلات فرهنگي، تقويت و ايجاد کرسي‌هاي زبان فارسي در دانشگاه‌هاي هندوستان تاکيد کرد.

رئيس جمهور، حوزه‌هاي مرتبط با انرژي و حمل و نقل را دو ظرفيت مهم براي همکاري راهبردي ايران و هندوستان خواند و افزود: بندر چابهار به عنوان پل ارتباطي هند به افغانستان و آسياي مرکزي و اروپاي شرقي‌، مي‌تواند روابط تاريخي دو کشور و منطقه را مستحکم‌تر سازد.

روحاني اظهارداشت: روابط ترانزيتي دو کشور ظرفيت‌هاي چندجانبه و منطقه‌اي با مجموعه کشورهاي منطقه ايجاد خواهد کرد و ما آماده قراردادهاي سه جانبه و چندجانبه ايم تا اين مسير ترانزيتي از چابهار‌، به مسير استراتژيک براي استحکام روابط منطقه‌اي تبديل شود.

وي همچنين با بيان اينکه ايران مي‌تواند انرژي مورد نياز هندوستان را در قالب قراردادهاي راهبردي بلندمدت تامين کند، گفت: اين قراردادهاي بلندمدت در حوزه‌هاي انرژي و حمل و نقل، دو کشور را به شرکاي راهبردي و مطمئن مبدل خواهد ساخت.

رئيس جمهور در ادامه با اشاره به علاقه مندي شرکت‌هاي هندي براي توسعه فعاليت‌هايشان در ايران گفت: اين شرکتها مي‌تواند در حوزه‌هاي انرژي، تاسيسات شيرين سازي آب، کشاورزي و ايجاد شهرک‌هاي فناوري و انرژي خورشيدي فعال شوند.

روحاني، تروريسم را معضلي نه تنها براي منطقه بلکه براي جهان دانست و با تاکيد بر ضرورت تقويت همکاري کشورها در اين عرصه ، گفت: بايد با ريشه‌هاي تروريسم که عمدتا فکري و فرهنگي و ناشي از ترويج انديشه‌هاي افراطي و مروج خشونت است، مبارزه کرد و ما آماده همکاري فرهنگي در اين زمينه با کشورهاي دوست ازجمله هندوستان هستيم.

نخست وزير هند نيز در اين ديدار روند توسعه روابط دو کشور را رضايتبخش خواند و تاکيد کرد که کشورش مصمم به توسعه همه‌‌جانبه روابط با ايران است و بايد از ظرفيت‌هاي گسترده‌اي که در روند توسعه اين مناسبات وجود دارد ، بهره‌برداري کرد.

نارندرا دامورداس مودي گفت: با برداشته شدن بسياري از موانع بر سر راه توسعه همکاري اقتصادي ايران و هندوستان، عمده سرمايه گذاري‌هاي دوجانبه به نتيجه رسيده و به روند توسعه مناسبات تهران – دهلي نو شتاب داده است.

وي با بيان اينکه هندوستان آماده همکاري‌هاي درازمدت با ايران در همه زمينه‌هاي مورد علاقه دو کشور است ، تصريح کرد: شرکت‌هاي هندي آماده‌اند سرمايه‌گذاري‌هاي خود را در حوزه‌هاي همکاري‌هاي مشترک از جمله نفت و گاز توسعه دهند.

نخست وزير هندوستان همچنين به اهميت و جايگاه ويژه بندر چابهار براي توسعه همکاري‌هاي منطقه اي اشاره و با تاکيد بر اينکه «چابهار مي‌تواند بازي مناسبات تجاري در منطقه و جهان را عوض کند»، گفت: ما هم اکنون صدور محصولات خود از جمله گندم را از طريق بندر چابهار به افغانستان آغاز کرده‌ايم.

وي همچنين پيشنهاد داد که در آينده نزديک سميناري متشکل از نمايندگاني از کشورهاي منطقه از جمله روسيه و کشورهاي اوراسيا در چابهار برگزار شود.مودي در ادامه تروريسم و گسترش آن را موجب نگراني همه کشورهاي منطقه و ازجمله هندوستان برشمرد و گفت که کشورش آماده همکاري با ايران در مبارزه با تروريسم است.

ايران براي توسعه روابط همه جانبه با هندوستان

محدوديتي قائل نيست

همچنين حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني در ديدار«سوشما سواراج» وزير خارجه هندوستان در دهلي نو، با بيان اينکه دو کشور براي توسعه و تقويت بيش از پيش روابط و همکاري‌ها، تجربه و ظرفيت گسترده اي دارند، گفت:در ديدار با رئيس جمهور و نخست وزير هندوستان اشاره کردم اگر بتوانيم به نقطه‌اي از روابط عالي برسيم که اجداد ما در ايران و هندوستان داشتند، کار بزرگي کرده‌ايم.

رئيس‌جمهور، توسعه روابط دو کشور بزرگ و تاثيرگذار در منطقه آسيا را به نفع دو ملت و کل منطقه دانست و اظهارداشت: تسهيل روند رفت و آمد مردم ايران و هند با توجه به جاذبه‌هاي فراوان فرهنگي و تاريخي در دو کشور با اهميت است.

روحاني به اراده مقامهاي ارشد دو کشور براي توسعه همکاري‌هاي مشترک اشاره کرد و گفت: ايران و هندوستان در حوزه‌هاي انرژي ، حمل و نقل ، معدن ، صنعت و فناوري‌هاي نوين مي‌توانند همکاري‌هاي خود را توسعه دهند و تهران با ارائه تسهيلات به شرکتهاي هندي، از حضور فعال‌تر آنها در بازارهاي ايران استقبال مي‌کند.

رييس‌جمهور همچنين تقويت همکاري‌هاي دو کشور در مسايل منطقه‌اي و بين‌المللي را ضروري برشمرد و اظهارداشت: تقويت همکاري‌هاي ايران و هند در مسايل منطقه اي مي‌تواند پايه‌هاي ثبات و امنيت در منطقه را تقويت کند.وزير خارجه هندوستان نيز در اين ديدار که در هتل اقامت رئيس جمهور انجام شد، تاکيد کرد که کشورش مصمم است روابط خود را در همه عرصه‌ها با جمهوري اسلامي‌ايران تقويت کند.

«سوشما سواراج» بازديد مقامهاي بلندپايه ايران و هندوستان از پايتخت‌هاي دو کشور را نشانه سطح عالي روابط دانست و گفت ما اميدواريم روابط دو کشور در همه زمينه‌ها توسعه يابد.وي همچنين ابراز اميدواري کرد که براي تقويت رفت و آمد ميان مردم دو کشور ، روند دريافت ويزا تسهيل شود.وزير خارجه هندوستان همچنين طرح توسعه بندر چابهار را نه تنها براي ايران بلکه منطقه بسيار با اهميت برشمرد و گفت:مردم افغانستان ، هند و منطقه از پروژه توسعه چابهار بسيار خرسند هستند.

اشتباه محاسباتي دليل دشمني‌هاي مداوم آمريکا عليه ايران است

همچنين روحاني در موسسه پژوهشي آبزرور در دهلي نو درباره «اولويت‌هاي سياست خارجي ايران» گفت: سوال اصلي در برابر نخبگان در حال حاضر آن است که بعد از اين همه پيشرفت‌هاي علمي‌در جهان و مراکز علمي‌و دانشگاهي متعدد که روزبروز به تعداد آنها افزوده مي‌شود و همچنين توسعه فرهنگ در جامعه انساني، چطور هنوز مسايل و مشکلات بسيار مهمي‌در جهان باقي مانده است که جوامع بشري با آنها روبروست.

وي گفت بايد نخبگان به پاسخ اين پرسش بينديشند که چرا جنگ پايان نمي‌يابد، چرا همچنان تجاوز به حقوق ديگران به ملت‌هاي ديگر به کشورهاي ديگر ديده مي‌شود و چرا در جهان امروز هنوز رعب و وحشت و ترس از تروريسم از افراطي گري و بسيار از مسايل ديگر وجود دارد.

وي با تاکيد بر اينکه بشر در طول قرن‌ها و هزاران سال بشر با اين مشکلات مواجه بوده و درباره آن بسيار فکر کرده است گفت: برغم تمام اين تلاشها اشکال کار کجاست که جوامع بشري در مبارزه با دشواري‌ها همچنان ناموفق هستند.وي گفت اگر سرنوست انسان اين است که تا زماني که بشر باقي است جامعه بدون جنگ و تجاوز قابل تصور نيست، پس چرا همه از اخلاقيات و فضايل سخن مي‌گويند.

رييس جمهوري کشورمان با تاکيد بر اينکه بسياري از مسايل ناخوشايند در جهان از اشتباه محاسبه نشات مي‌گيرد، افزود: شکل روابط آمريکا با ايران نمونه‌اي از اين اشتباه در محاسبه است. آمريکا يک کشور صنعتي است با دانشگاههاي بزرگ و متفکرين زياد و سياستمداران فراوان که نسبت به منطقه ما اشراف دارد، صدها هزار جاسوس در ساليان دراز عليه ايران استخدام کرده، سياستمداران بسياري به ايران فرستاده که در مقطعي در سالهاي قبل از انقلاب کل سرنوشت کشور به دست آنها بود و براي همه چيز آنها تصميم مي‌گرفتند.وي با تاکيد بر اينکه همين آمريکا در سالهاي بعد از انقلاب مداوم در حال اشتباه محاسباتي بوده است، گفت از روز اول انقلاب، آمريکا تصميم گرفت انقلاب را سرنگون کند، اما بارها مجبور شد توبه کرده و اظهار پشيماني کند. اما اکنون پس از تحمل اين همه ضرر از سوي آمريکا به خاطر اشتباه محاسباتي ، دوباره فرد جديد آمده است که هوس توطئه در او زنده شده است.

نيتجه اشتباه محاسباتي آن بود که آمريکا نتوانست سياست‌هاي خوبي در قبال ايران اتخاذ کند. علاوه بر اين آمريکا نتوانست وفاي به عهد کند.

اداي احترام روحاني به گاندي

همچنين رئيس جمهوري اسلامي‌ايران با حضور در بناي يادمان مهاتما گاندي بانثار تاج گل به پدر استقلال و رهبر فقيد سياسي و معنوي هندوستان اداي احترام کرد. حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني ديروز در جريان سفر به هندوستان ضمن نثار تاج گل و اداي احترام، دفتر يادبود يادمان ماهاتماگاندي را امضا کرد.


 در حضور رئيس جمهور ايران و نخست وزير هندوستان؛
 تهران و دهلي نو 15 سند همکاري امضا کردند 

جمهوري اسلامي‌ايران و هندوستان براي تعميق سطح مناسبات مشترک ، 15 سند و تفاهمنامه همکاري امضا کردند.

اين اسناد و يادداشت تفاهم همکاري روز شنبه در دهلي نو و در حضور حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس‌جمهور و «نارندرا دامورداس مودي» نخست‌وزير هندوستان از سوي مقامات عالي رتبه دو کشور به امضاء رسيد.

اسناد و تفاهم نامه‌هاي امضا و مبادله شده در حضورر روحاني و «مودي» به اين شرح است:

1- موافقتنامه اجتناب از اخذ ماليات مضاعف

2- يادداشت تفاهم لغو رواديد سياسي

3- يادداشت تفاهم چارچوب همکاريها در زمينه کشاورزي

4- يادداشت تفاهم همکاري در حوزه آنتي دامپينگ

5- يادداشت تفاهم مديريت موقت فاز اول بندر اول بندر چابهار

6- يادداشت تفاهم همکاري بين شرکت پست جمهوري اسلامي‌ايران و اداره پست هند

7- يادداشت تفاهم همکاري بين معاونت امور زنان رياست جمهوري ايران و وزارت امور زنان هند

8- موافقتنامه استرداد مجرمين(امور کنسولي)

9- موافقتنامه معاضدت قضايي در امور مدني و تجاري

10- يادداشت تفاهم همکاري‌هاي بهداشت، درمان و دارو بين وزارتين بهداشت دو کشور

11- يادداشت تفاهم همکاري در حوزه طب سنتي بين وزارت بهداشت ايران و وزارت طي سنتي هند(آيوش)

ب: فهرست اسناد؛

1- يادداشت تفاهم صدور رواديد الکترونيک

2- يادداشت تفاهم همکاري اتاق بازرگاني ايران با اتاق بازرگاني فيکي(ficci)

3- يادداشت تفاهم همکاري اتاق بازرگاني ايران با اتاق بازرگاني آسوچم(asshocham)

4- يادداشت تفاهم اتاق بازرگاني ايران با اتاق بازرگاني پي. اچ. دي. چمبر (phd. chamber)

همچنين در حاشيه اين مراسم از تمبر مشترک جمهوري اسلامي‌ايران و هند رونمايي شد.


 ‌با راي نمايندگان مجلس
 دولت کوچک مي‌شود 
 يارانه نقدي سال آينده ?? هزار ميليارد تومان است

محمدباقر نوبخت گفت: شفاف‌سازي هر چه بيشتر ارقام و اعداد لايحه بودجه 97 که با موافقت و همکاري دولت مواجه است، شرايط بسيار خوبي را براي سال آينده به وجود مي‌آورد تا مردم از هم ‌اکنون بدانند براي سال 97 مسئولان تقنيني و اجرايي قرار است چه اقدامي‌براي جامعه انجام دهند. وي با بيان اينکه جدول تبصره 14 لايحه بودجه 97 اين هدف را به طور شفاف دنبال مي‌کند، ادامه داد: واقعيت اين است که دولت در سال آينده چيزي در حد 46 هزار ميليارد تومان يارانه نقدي پرداخت خواهد کرد در حاليکه اين مبلغ در سنوات گذشته 42 هزار ميليارد تومان بود و براي افزايش يارانه خانوارها 4 هزار ميليارد تومان اضافه کرديم. وي با يادآوري پيشنهاد اوليه دولت در لايحه بودجه 97 گفت: دولت از برنامه از پيش هماهنگ شده با برخي از نمايندگان براي پرداختن به کارهاي ديگر مبلغ يارانه‌ها را از 46 هزار ميليارد تومان به 23 هزار ميليارد تومان در لايحه کاهش داد اما اين پيشنهاد دولت با موافقت مجلس روبرو نشد و حتما نمايندگان فهيم صلاح مردم را بهتر تشخيص مي‌دهند. نوبخت يادآور شد: بنده به عنوان رئيس سازمان برنامه و بودجه اعلام کردم که دولت با تصميم مجلس هماهنگ خواهد شد و مستقلا اقدامي‌را در اين خصوص انجام نخواهد داد. نوبخت با اشاره به پيشنهاد حميدرضا حاجي بابايي مبني بر تعيين سقف 41 هزار ميليارد توماني براي يارانه نقدي گفت: با پيشنهاد 41 هزار ميليارد توماني مشروطي که ايشان دادند که البته پيشنهاد معقولي است هم موافقيم، هرچند که اين عدد با 46 هزار ميليارد تومان مدنظر دولت فاصله دارد و بايد براي افرادي که مستغني هستند، فکري بکنيم. نوبخت متذکر شد: اگر يارانه 23 يا 30 هزار ميليارد توماني تصويب مي‌شد که يارانه‌ نقدي نيم يا بيش از نيمي‌از يارانه بگيران براي سال آينده حذف مي‌شد.

پس از صحبت‌هاي نوبخت و نمايندگان موافق و مخالف و اخطار سه نماينده مجلس، با پيشنهاد حاجي‌بابايي مبني بر تعيين سقف 41 هزار ميليارد توماني براي يارانه نقدي سال 97، با 81 راي موافق 123 راي مخالف و 5 راي ممتنع از مجموع 209 نماينده حاضر در جلسه مخالفت شد. همچنين نمايندگان مجلس در مصوبه‌اي تکاليفي را براي سازمان برنامه و بودجه جهت کوچک‌سازي ساختار دولت تعيين کردند. طبق اين مصوبه، در اجراي بند الف ماده 28 قانون برنامه ششم توسعه و با هدف کوچک‌سازي ساختار دولت سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است با همکاري سازمان اداري و استخدامي‌کشور حداقل پنج درصد از برنامه – فعاليت‌هاي موازي، يکسان و غيرضرور دستگاه‌هاي اجرايي در بودجه‌هاي عمومي‌کشور اعتبار دريافت مي‌کنند و در پيوست شماره چهار اين قانون درج شده‌اند را شناسايي و پيشنهاد حذف يا اقدام آنها را به شوراي عالي اداري ارائه کند، اعتبارات بخش‌هاي ادغامي‌به سازمان جديد منتقل و در صورت حذف برنامه - فعاليت، اعتبارات مربوطه تخصيص نمي‌يابد.سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان اداري و استخدامي‌کشور مکلفند در مقاطع سه ماهه گزارش عملکرد اين بند را به کميسيون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي‌ارائه کند. در ادامه بررسي جزئيات لايحه بودجه 97 در بخش درآمدي نمايندگان با 148 راي موافق، 39 راي مخالف و 8 راي ممتنع از مجموع 230 نماينده حاضر در مجلس به دولت مجوز دادند که بخشي از سهام شرکت‌هاي توزيع نيروي برق را به بخش غيردولتي واگذار کند.

تعيين سهم صندوق توسعه از منابع نفتي در سال آينده

نمايندگان مجلس در مصوبه‌اي سهم صندوق توسعه از منابع نفتي در سال آينده 32 درصد تعيين کردند. در جريان بررسي بخش‌هاي هزينه‌اي لايحه بودجه سال 97 بند الف تبصره يک اين لايحه را به تصويب رساندند که براساس آن سهم صندوق توسعه ملي از منابع حاصل از صادرات نفت، ميعانات گازي و خالص صادرات گاز، سي و دو درصد (32 درصد) تعيين مي‌شود.به موجب اين مصوبه مبالغ مذکور به‌صورت ماهانه واريز و از ماه يازدهم سال محاسبه و تسويه مي‌شود.در اين مصوبه همچنين پيش بيني شده که گزارش هزينه‌کرد وجوه اين بند هر سه ماه يک‌بار به کميسيون‌هاي برنامه و بودجه و محاسبات و انرژي مجلس شوراي اسلامي‌و سازمان برنامه و بودجه کشور توسط وزارت نفت ارائه شود.

سيگار گران مي‌شود

با مشخص شدن عوارض سيگار توليدي و وارداتي در سال 97، عملا قيمت سيگار در سال آينده افزايش پيدا مي‌کند. بر اين اساس، از ابتداي سال 1397 به قيمت خرده فروشي هر نخ سيگار توليد داخل با نشان ايراني 75 ريال، توليد مشترک 150 ريال، توليد داخل با نشان بين‌المللي 250 ريال و وارداتي 600 ريال به عنوان عوارض اضافه مي‌شود. در ادامه سيزدهم جلسه رسيدگي به لايحه بودجه 97 نمايندگان مجلس در مصوبه‌اي مقرر کردند: تعرفه واردات کالاهايي که مشابه داخلي دارند، افزايش يابد. به موجب اين مصوبه کالاهاي اساسي از اين بند مستثني شدند. به پيشنهاد کميسيون اقتصادي مجلس، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي‌در ادامه رسيدگي به بخش‌هاي هزينه‌اي لايحه بودجه 97 شرکت ملي گاز ايران را مکلف کردند گازرساني به شهرها و روستاهاي سيستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان و خراسان جنوبي را انجام دهند.

سقف درآمدهاي دولت در سال 97 تعيين شد

نمايندگان مجلس در مصوبه‌اي سقف درآمدهاي دولت درسال 97 را تعيين کردند. در پايان بررسي بخش درآمدي لايحه بودجه سال 97 سقف درآمدهاي دولت در سال آينده را به اين شرح تعيين کردند.منابع بودجه عمومي‌دولت از لحاظ درآمدها و واگذاري دارايي‌هاي سرمايه‌اي و مالي و مصارف بودجه عمومي‌دولت از حيث هزينه‌ها و تملک دارايي‌هاي سرمايه‌اي و مالي، بالغ بر چهار ميليون و چهارصد و سي و دو هزار و ششصد و چهار ميليارد و ششصد و شصت و هفت ميليون (‌000/000/667/604/432/4) ريال شامل:

1- منابع عمومي‌بالغ بر سه ميليون و هشتصد و شصت و يک هزار و هشتصد و شصت و شش ميليارد و صد و چهل و هشت ميليون (000/000/148/866/861/3)ريال

2- درآمد اختصاصي وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتي بالغ بر پانصد و هفتاد هزار و هفتصد و سي و هشت ميليارد و پانصد و نوزده ميليون (000/000/519/738/570)ريال

با تعيين سقف درآمدهاي دولت در سال 97 نمايندگان وارد بررسي بخش‌هاي هزينه‌اي لايحه بودجه سال آينده خواهند شد.

نحوه هزينه‌کرد قير رايگان در بودجه 97 تعيين شد

همچنين نمايندگان مجلس در مصوبه‌اي نحوه هزينه‌کرد 3000 ميليارد تومان قير رايگان در بودجه 97 را تعيين کردند. به موجب اين مصوبه، شرکت ملي نفت ايران مکلف است تا پايان سال 1397 نسبت به تحويل کامل مواد اوليه قير(VB) به دستگاه‌هاي اجرائي ذي‌ربط اقدام نمايد. اين دستگاه‌ها مکلفند با رعايت شاخص‌هاي مربوطه نسبت به ابلاغ سهم هر يک از استان‌ها حداکثر ظرف مدت دو ماه پس از ابلاغ اين قانون اقدام کنند. در جلسه علني نوبت عصر ديروز نمايندگان مجلس در مصوبه سازوکاري را تعيين کردند تا گازرساني به روستاها و شهرهاي فاقد گاز در سال آينده انجام شود. در بخش درآمدي اين بند بانک‌ها مجاز شده بودند که با تضمين وزارت نفت مبلغ 5000 ميليارد تومان تسهيلات به شرکت ملي گاز بدهند.

نحوه استفاده طرح‌ها از فاينانس

در سال 97 تعيين شد

نمايندگان مجلس در مصوبه‌اي نحوه استفاده طرح‌ها از فاينانس در سال آينده را تعيين کردند. به موجب اين مصوبه، طرح‌هاي بخشهاي خصوصي و تعاوني و نهادهاي عمومي‌غيردولتي و شرکت‌هاي دانش بنيان نيز با سپردن تضمين‌هاي لازم به بانک‌هاي عامل مي‌توانند از تسهيلات مذکور استفاده کنند و بازپرداخت اصل و سود هريک از طرحهاي مذکور از محل عايدات طرح تأمين و پرداخت خواهد شد.

تعيين محل تامين هزينه‌هاي مربوط

به بنگاه‌هاي دولتي

مجلس شوراي اسلامي‌در ادامه رسيدگي به بخش‌هاي هزينه‌اي لايحه بودجه 97 محل تامين هزينه‌هاي مربوط به بنگاه‌هاي دولتي را جداول 13 و 18 لايحه بودجه 97 تعيين کرد. همچنين در مصوبه‌اي ديگر بدهي دولت به بخش‌هاي خصوصي، تعاوني و نهادهاي عمومي‌غيردولتي از محل واگذاري اموال و دارايي‌ها و سهم الشرکه متعلق به دولت و موسسات و شرکت‌هاي دولتي از طريق جدول شماره 18 اين قانون قابل پرداخت است.


 با پيشنهاد کواکبيان در صحن علني مجلس تصويب شد
 اختصاص 2 ميليارد دلار تسهيلات خارجي براي توسعه ‌‌خطوط متروو کاهش آلودگي هوا 

نمايندگان مردم در خانه ملت با اختصاص 2 ميليارد دلار از محل تامين مالي خارجي (فاينانس) براي بهره‌برداري از خطوط مترو و کاهش آلودگي هوا موافقت کردند. نمايندگان در نشست علني نوبت عصر ديروز (شنبه، 28 بهمن ماه) مجلس شوراي اسلامي در جريان بررسي جزئيات بخش هزينه اي لايحه بودجه سال 97 با بند ج تبصره 3 ماده واحده اين لايحه موافقت کردند. براساس اين گزارش در بند ج تبصره 3 اين لايحه آمده است؛ به‌منظور تسريع در جذب تسهيلات تصويب‌شده از بانکهاي توسعه‌اي از جمله بانک توسعه اسلامي، بانک سرمايه‌گذاري زيرساخت‌هاي آسيايي(AIIB) و بانک توسعه و تجارت اکو، دستگاه‌هاي استفاده‌کننده از تسهيلات مذکور مجازند پس از موافقت سازمان برنامه و بودجه کشور خارج از سقف اعتبارات مندرج در رديف‌هاي مربوطه اين قانون نسبت به هزينه‌کرد آن در چارچوب موافقتنامه متبادله با سازمان مذکور خارج از سقف مصوب رديف‌هاي مذکور اقدام نمايند. گفتني است کواکبيان نماينده مردم تهران در مجلس پيشنهاد الحاقي به تبصره 3 لايحه بودجه را مطرح کرد. وي در توضيح پيشنهاد خود افزود: ما سالانه 45 هزار نفر را در سراسر کشور در اثر آلودگي هوا از دست مي‌دهيم. يعني دو برابر آنچه که در حوادث رانندگي و جاده‌ها جان مي‌بازند. رئيس کميسيون بهداشت و درمان مجلس مي‌گفت در زماني که آلودگي هوا در تهران تشديد مي‌شود، شاهد افزايش 60 درصدي بيماران تنفسي هستيم. آلودگي هوا حتي موجب افزايش بيماري‌هاي سرطان‌زا مي‌شود. لذا چه اشکالي دارد که دولت تضمين بکند، شهرداري تهران وکلان‌شهرها بتوانند از تسهيلات خارجي جهت فيلتر کردن منابع آلاينده و اگزوز خودروها و برقي کردن موتور‌سيکلت‌ها و افزايش خطوط مترو خطر آلودگي هوا را کاهش ‌‌دهند. کواکبيان در ادامه اظهار داشت: بنده به عنوان نماينده تهران از شما عزيزان نماينده خانه ملت استدعا مي‌کنم حالا که ما براي صنعت و موارد ديگر اين همه بودجه قرار مي‌دهيم‌ براي کاهش آلودگي هوا نيز چاره‌انديشي کنيم. شايان ذکر است که اين پيشنهاد با 156 رأي موافق، 31 رأي مخالف و 5 رأي ممتنع از مجموع 222 نماينده حاضر در جلسه مورد تصويب قرار گرفت. در اين بند الحاقي آمده است؛ با تامين 15 درصد سهم دستگاه‌ها توسط شهرداري‌ها و دستگاه‌هاي ذي‌ربط و تعهد بازپرداخت اصل و سود توسط دستگاه‌ها حداقل 2 ميليارد دلار از تسهيلات خارجي اين بند جهت ساخت و بهره برداري از خطوط مترو و طرح‌هاي کاهش آلودگي هوا اختصاص مي يابد. دولت موظف است نسبت به تضمين اصل و هزينه‌هاي تسهيلات اقدام نموده و بانک‌هاي عامل نسبت به گشايش اعتبارات اسنادي ذي‌ربط اقدام کند.