تاریخ 1396/11/28 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4702 برو جستجو جستجوی پیشرفته   برگزاري نشست استانداران ادوار مختلف استان سمنان  

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

نشست استانداران ادوار مختلف سمنان و استانداران سمناني (از سال 1357 تاکنون)، با حضور استانداران پس از انقلاب سمنان و شماري از استانداران سمناني در استانداري سمنان برگزار شد.

16 استاندار از 29 استاندار سمنان از زمان پيروزي انقلاب تاکنون در اين جلسه حضور داشتند و مسائل، مشکلات و ظرفيت‌هاي بخشهاي صنعت و معدن، گردشگري، نوسازي ناوگان شهري و بين شهري و بافت‌هاي فرسوده، احياي بافت‌هاي تاريخي، مديريت مصرف آب را بررسي و براي توسعه و پيشرفت استان سمنان راهکار دادند.

نماينده ولي فقيه در استان در اين نشست گفت: پرداختن به مشکلات مردم ضروري بوده و مسوولان دستگاه‌هاي اجرايي رفع گرفتاري آحاد جامعه را در اولويت کارها قرار دهند.

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمين سيد‌محمد شاهچراغي تقوا را مهمترين عامل بازدارنده از گناهان برشمرد و افزود: داشتن تقوا و ارائه خدمت صادقانه به مردم را از ضروريات کارهاي مديريتي بيان کرد.

اسماعيل نجار رئيس مجمع استاندران نيز، ظرفيت‌هاي اين استان در بخش‌هاي مختلف را برشمرد و گفت: براي پيشرفت و آباداني اين استان بايد از همه ظرفيت‌هاي موجود به نحو مطلوب بهره‌برداري شود.

طاهري دبير مجمع استانداران نيز بيکاري و ايجاد اشتغال را مهمترين دغدغه در کشور عنوان کرد و افزود: استفاده از تجربيات مديران در رفع مشکلات استان‌هاي نق به‌سزايي دارد.

کاتب نماينده مردم شهرستان‌هاي گرمسار و آرادان در مجلس شوراي اسلامي هم داشتن نگاه توسعه‌اي و استفاده از ظرفيت‌هاي بخش خصوصي را در الويت تحقق اهداف بيان کرد.

استاندار سمنان هم با تاکيد بر ضرورت استفاده از تجربيات استانداران سابق، گفت: ايجاد بانک اطلاعاتي و بهره‌مندي از تجربيات اين نيروها اقدام مثبتي است که به توسعه استان مي‌انجامد.

سيدشهاب‌الدين چاوشي افزود: نيروهاي متخصص از سرمايه‌هاي کشورند که بايد با تکيه بر تجربيات آنها و واگذاري امور به جوانان در راه توسعه و پيشرفت گام برداريم.

چاوشي با طرح اين سوال که اگر دوباره استاندار سمنان باشيد پرداختن به چه مسأله‌اي را اولويت فعاليت خود قرار مي‌دهيد، از استانداران خواست تا نقطه نظرات خود را بيان کنند.

محمدرضا خباز استاندار سابق سمنان تشويق و ترغيب سرمايه‌گذاران بخش خصوصي را از راهبردهاي اساسي توسعه اقتصادي استان برشمرد و خاطرنشان کرد: اداره کشور در شرايط کنوني با اعتبارات دولتي ميسر نيست و هر مديري که به دنبال عمران و آبادي است، بايد به ترغيب سرمايه‌گذران بخش خصوصي بپردازد.

محمد حسن اصغرنيا از ديگر استانداران سمنان بر حل ريشه‌اي مشکلات و ثبات مديريت تأکيد کرد و گفت: رفع دعواهاي درون سازماني، راه را براي پرداختن به مشکلات مردم و کم شدن گره‌هاي کشور باز مي‌کند.

محمدباقر نويسي استاندار سال 67 سمنان به ضرورت توسعه اقتصادي اشاره و خاطرنشان کرد: اگر توليد ثروت نباشد کشور و مردم با مشکلات عديده‌اي مواجه خواهند شد.

حميد طهايي از ديگر استانداران سمنان بکارگيري 20 درصد از دانش آموختگان دانشگاهي را در توسعه کشور موثر دانست و بر توسعه پارک‌هاي علم و فناوري، انتقال آب خزر به فلات مرکزي و توسعه گردشگري تأکيد کرد.

سيد محمود ميرلوحي استاندارسابق سمنان با طرح اين سوال که چرا استان سمنان نتوانسته جذب مهاجر کند و جمعيت آن ثابت ماند، تلاش براي نمادسازي استان سمنان را موثر دانست و گفت: به‌کارگيري اصولي ظرفيت‌هاي استان و فراهم کردن بستر سرمايه‌گذاري مي‌تواند راه برون رفت از مشکلات فعلي باشد.

مجمع استانداران سمنان، مجمع غيردولتي و غيرانتفاعي است که سال 84 به ثبت رسيد و در استان سمنان براي بار سوم اين مجمع تشکيل شده است.


 نماينده ولي‌فقيه در استان سمنان
 در راه امام حسين هر چه زحمت بکشيم کم است 
  سيدالشهدا حق اسلام و حيات بر ما دارد

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

نماينده ولي‌فقيه در استان سمنان، برگزاري سوگواره بين المللي مهر محرم را از امتيازات اين استان برشمرد و گفت: در راه امام حسين(ع) هر چه زحمت بکشيم و تلاش نماييم کم است.

حجت الاسلام و المسلمين سيدمحمد شاهچراغي در ديدار دبيرکل عتبه مقدسه حسيني با وي گفت: عکاسان و هنرمندان در برگزاري اين سوگواره در داخل کشور و در سطح بين‌المللي زحمات زيادي کشيده‌اند.

وي با خيرمقدم به سيدجعفر الموسوي توليت حرم مطهر امام حسين(ع) اظهار داشت: دست اندرکاران سوگواره مهر محرم در برگزاري اين حرکت ديني و هنري تلاش زيادي مي‌کشند که جاي تقدير دارد.

شاهچراغي با تسليت ايام شهادت حضرت زهراي مرضيه(س) گفت: حضرت زهرا(س)، اسلام را در سه کلمه خلاصه کرده اند که محور آن عشق و محبت است.

امام جمعه سمنان با بيان اينکه دين نيز غير از محبت و عاشقي چيز ديگري نيست گفت: حضرت فاطمه زهرا(س) به سه چيز عشق مي ورزيدند که شامل عشق به ولايت، امامت و رهبري که حضرت رسول اکرم(ص) باشند، عشق به مکتب که قرآن و کلام خدا است و عشق به مردم و انفاق و خدمت در راه مردم است.

نماينده ولي فقيه در استان سمنان گفت: مقام معظم رهبري نيز بر مردمداري همواره تاکيد دارند و توجه به امور مردم را مورد تاکيد قرار مي‌دهند.

سيدجعفر الموسوي دبيرکل عتبه مقدسه حسيني نيز در اين نشست در سخنان کوتاهي از استقبال و برگزاري سوگواره مهر محرم تجليل کرد.

وي با هدف شرکت در آيين اختتاميه سومين سوگواره بين‌المللي مهر محرم به سمنان سفر کرده است.

در اين نشست سيدمرتضي موسويان رئيس مرکز رسانه‌هاي ديجيتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، محمدرضا سوقندي مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي و جمعي از مسوولان نيز حضور داشتند.

دبيرکل عتبه مقدسه حسيني همچنين در سفر به سمنان، حرم مطهر امام‌زاده يحيي‌بن‌موسي‌الکاظم برادر حضرت امام رضا(ع) را در سمنان زيارت کرد.

سيدجعفر الموسوي در آستان مقدس امام زاده يحيي بن موسي الکاظم(ع) همچنين با حضور بر مزار شهداي دفاع مقدس و نيز شهداي مدافع حرم ياد و خاطره آنان را با قرائت فاتحه گرامي داشت.

وي همزمان با ايام شهادت شهيد شاطري بر سر مزار اين سردار سرافراز نيز حضور يافت و با قرائت حمد و سوره بر نقش سازنده و موثر وي در سازندگي جبوب لبنان تاکيد کرد.

توليت حرم مطهر امام حسين(ع) گفت: شهيد خوشنويس (شاطري) پس از جنگ 33 روزه نقش مهمي در بازسازي جنوب لبنان داشت.

بيست و چهارم بهمن سالروز شهادت شهيد شاطري است.

سردار شهيد "حسن شاطري" رئيس ستاد بازسازي ايران در لبنان از يادگاران و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس بود که با تمام وجود در امور مهندسي جنگ، راه‌سازي و جاده‌سازي در مناطق جنگي فعاليت داشت. وي پس از جنگ تحميلي نيز در افغانستان و سپس بعد از جنگ 33روزه رژيم صهيونيستي عليه لبنان، در جنوب اين کشور مسئوليت هيأت ايراني بازسازي جنوب لبنان را برعهده داشت.

شهيد حاج حسن شاطري معروف به حسام خوشنويس از فرماندهان سپاه قدس و مسئول بازسازي لبنان بود که 24 بهمن ماه 1391 در مسير دمشق به بيروت به منظور انجام کارهاي ستاد بازسازي، به دست حاميان و مزدوران رژيم صهيونيستي به شهادت رسيد.


 افتتاح پروژه‌هاي بخش بيابان وآبخيزداري شهرستان سمنان به‌مناسبت دهه مبارک فجر 

سرويس خبر:

رئيس اداره منابع طبيعي وآبخيزداري شهرستان سمنان گفت: به منظور جلوگيري از فرسايش‌هاي بادي و آبي در مناطق بياباني، نيمه بياباني وکوهستاني پروژه‌هاي کنترل و مديريت روان آب‌ها در حوزه‌هاي آبخيز و مديريت سيلاب‌ها در بخش بيابان افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومي اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان سمنان، عليرضا رهايي افزود: اين پروژه‌ها شامل پروژه آبخيزداري سنگ و ملات به حجم 1137 متر مکعب و بندهاي سبک پايه بتني به حجم 312 متر مربع در حوزه آبخيز زردتل، پروژه نهال‌کاري، مراقبت و آبياري 150 هکتاري منطقه کندو و کلنگ زني پروژه نهالکاري، مراقبت و آبياري 400 هکتاري منطقه جنوب حاجي آباد بوده است.

وي گفت: با توجه به اينکه استان سمنان روي کمر بند خشک و نيمه خشک واقع گرديده توجه به مديريت آب و خاک از اهميت ويژه‌اي برخوردارمي‌باشد و از طرفي خشکسالي‌هاي چندين ساله اخير، کاهش نزولات آسماني، فشار مضاعف و برداشت‌هاي غير‌اصولي از منابع آبي و خاکي در سطح استان باعث گرديد، تا روز بروز شاهد پيشروي کوير و بيابان به سمت روستاها، شهرها، تاسيسات و راه‌هاي مواصلاتي باشيم، لذا به منظور جلوگيري از پيشروي کوير، اجراي پروژه‌هاي بيابان و آبخيزداري و کمک به رشد و استقرار گونه‌هاي مقاوم به شوري و خشکي از جمله اهداف مهم و اساسي سازمان متبوع مي‌باشد.

رهايي با بيان اينکه کل عرصه‌هاي بياباني شهرستان سمنان 728 هزار و 673 هکتار مي‌باشد، افزود: اين مقدار حدودا 65 درصد سطح شهرستان که معادل يک ميليون و 117 هزار و 974 هکتار مي‌باشد، را شامل مي‌شود که 32949 هکتار آن کانون‌هاي بحراني فرسايش بادي و خاکي بوده و مي‌بايست در اولين فرصت نسبت به مديريت اين کانون‌هاي بحراني و کنترل آن اقدام نمود که اين امر مستلزم توجه ويژه مسئولين و تخصيص اعتبارات ويژه در اين بخش مي‌باشد.

رئيس اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان سمنان در ادامه گفت: 13510 هکتار از سطح عرصه‌هاي بياباني شهرستان سمنان توسط اين اداره جنگل‌هاي دست کاشت شده است که نتيجه اجراي اين پروژه‌ها جلوگيري از پيشروي کوير، تثبيت شن‌هاي روان، کاهش آلودگي و گردو غبار ناشي از ريز گرد‌ها و مديريت و کنترل روان آب‌هاي سطحي مي‌باشد.

وي ابراز اميدواري کرد، در صورت تامين به موقع اعتبارات برنامه‌هاي اجرايي پروژه‌ها ي بيابانزدايي به نحو مطلوب و منطبق با استانداردهاي فني روز به انجام برسد.


 گزارشي از وضعيت حمل و نقل عمومي استان سمنان
 حال ناخوش ناوگان عمومي استان سمنان 
 50 درصد ناوگان حمل بار و سواري استان فرسوده اند

سمنان- ايرنا- ناوگان عمومي جاده اي جايگاه ممتاز در رونق اقتصادي و افزايش رفاه اجتماعي کشور دارد که فرسودگي اکنون حدود يک هزار و 200 خودروهاي سنگين باري و سواري استان سمنان مشکلاتي را براي بخش هاي مربوط بوجود آورده است که بايد براي نوسازي آن تدابيري اصولي انديشيد.

به گزارش ايرنا ، بر اساس اطلاعات موجود اکنون 7.7 درصد خودروهاي کشور فرسوده اند که شامل بيش از يک ميليون و 350 هزار دستگاه خودرو مي شود، اين خودروها به اعتقاد کارشناسان 60 تا 100 درصد بيشتر از خودرو هاي صفر کيلومتر سوخت مصرف مي کنند که با اسقاط آن ها هم از هدررفت سرمايه ملي جلوگيري و سالانه 400 ميليون ليتر سوخت صرف جويي مي شود. خودروهاي فرسوده 50 برابر خودروهايي با استاندارد يورو چهار و نيز 22 برابر خودروهايي با استاندارد يورو 2 مصرف سوخت دارند.

کارشناسان امر مقدار خسارتهاي افزايش مصرف سوخت، مرگ و مير در تصادفات و آلودگي محيط زيست ناشي از فرسودگي ناوگان حمل و نقل را سالانه ميلياردها ريال اعلام مي کنند که با اين مقدار پول در واقع مي توان بخشي از نارسايي جامعه را بهبود بخشيد. به عنوان نمونه بر اساس گزارشهاي رسمي، در سال 1393 بيش از 300 هزار دستگاه خودروي فرسوده در کشور اسقاط شد که کاهش 13 هزار ميليارد ريالي در هزينه هاي اقتصادي را به همراه داشت. همچنين بين سال هاي 85 تا 95 تعداد يک ميليون و 230 هزار خودروي فرسوده در کشور از رده خارج شد اين آمار در سال گذشته به 170 هزار خودرو رسيد.در اين استان چهار مرکز اسقاط خودروهاي سبگ و سنگين فعاليت دارد.سرپرست اداره کل حمل و نقل و پايانه هاي استان سمنان روز پنجشنبه در گفت و گو با ايرنا در رابطه با اهميت نوسازي ناوگان عمومي گفت: حمل و نقل برون شهري شامل 2 حوزه ناوگان حمل بار و مسافربري است که اکنون حمل و نقل برون شهري در هر 2 بخش وضعيت خوبي ندارد. احسان منصور کيايي به فعاليت 2 هزار و 500 دستگاه وسيله نقليه فعال در بخش ناوگان حمل بار در اين استان اشاره کرد و افزود : سن فرسودگي ناوگان حمل بار 25 سال است که اکنون 50 درصد اين تعداد ناوگان فرسوده بوده و تاکنون اقدامي براي نوسازي آن در استان و کشور صورت نگرفته است.

وي عمر حدود 27 درصد از ناوگان فعال حمل بار را بيش از 40 سال اعلام کرد واظهارداشت : ناوگان حمل و نقل مسافر از لحاظ فرسودگي نسبت به ناوگان حمل بار وضعيت بهتري دارد. منصورکيايي خاطرنشان کرد : در 10 ماهه امسال حدود يک ميليون و 300 هزار مسافر و بيش از هفت ميليون تن کالا به وسيله ناوگان درون شهري اين استان جابه جاشده که اين ميزان قابل توجه است. سرپرست اداره کل حمل و نقل و پايانه هاي استان سمنان امضاي تفاهم نامه سه جانبه بين سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي با شرکت هاي توليدکننده ناوگان شهري و بانک عامل را از جمله اقدامات اين سازمان براي نوسازي ناوگان عمومي برشمرد و اضافه کرد: براساس اين تفاهم نامه 70 درصد هزينه خريد ناوگان برون شهري به صورت تسهيلات با بهره هاي 6 تا 10 درصد به متقاضيان اعطا مي شود. وي ادامه داد : نرخ بالاي ناوگان برون شهري که قيمت يک اتوبوس به 10 ميليارد ريال مي رسد و بالا بودن هزينه اقساط تسهيلات از عوامل کم رغبت بودن مالکان ناوگان فرسوده براي استفاده از تسهيلات نوسازي است. منصور کيايي استقبال کم مسافران از ناوگان عمومي برون شهري را از ديگر موانع نوسازي و کم رغبتي براي سرمايه گذاري در ناوگان حمل و نقل برون شهري ذکر کرد. وي تصريح کرد: ناوگان فرسوده سه برابر ناوگان نوسازي شده مصرف انرژي دارد که موجب افزايش هدر رفت حامل هاي انرژي و بالا رفتن کرايه براي تامين دخل و خرج مي شود. وي تصريح کرد : بازنگري اساسي در شيوه هاي نوسازي ، تغيير شيوه اعطاي تسهيلات مانند اجاره به شرط تمليک ناوگان عمومي و استفاده از توانمندي هاي کارخانه هاي توليدات اين ناوگان از راهکارهاي ترغيب مالکان ناوگان فرسوده براي نوسازي است. دکتر حسن روحاني رييس جمهوري در ديدار اخير استانداران ، بر ضرورت نوسازي ناوگان عمومي کشور تاکيد کرد و نوسازي ناوگان عمومي و بازسازي بافت فرسوده را از مهم ترين برنامه هاي دولت در سال 1397 برشمرد.660 کيلومتر از بزرگراه بيش از 850 کيلومتري تهران- مشهد در استان سمنان واقع شده است.


 برگزاري سمينار مديريت بحران شريان‌ها‌ي حياتي در مخابرات منطقه سمنان 

سرويس خبر:

سمينار مديريت بحران شريان‌هاي حياتي مخابرات، با حضور مدير مخابرات منطقه سمنان، معاون و مديران ستاد و مخابرات شهرستان‌هاي استان در سالن کنفرانس مخابرات منطقه برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومي مخابرات منطقه سمنان، با توجه به اينکه ايران يکي ازکشورهاي زلزله‌خيز جهان به شمار مي‌رود و با عنايت به رخدادهاي اخير در کشور مانند زلزله‌هاي کرمانشاه، ملارد و کرمان و با هدف تصميم‌گيري صحيح و دقيق در عرصه مديريت بحران مخابرات استان، سمينار مديريت بحران در شريان‌هاي حياتي مخابرات، در مخابرات منطقه سمنان برگزار گرديد.

دارائي، مدير مخابرات منطقه سمنان ضمن اشاره به اينکه شبکه مخابراتي استان براي مقابله با بحران نيازمند برنامه‌ريزي دقيق قبل از بحران مي‌باشد، افزود: در هنگام وقوع بحران، مديريت بحران شريان‌هاي حياتي خطوط مخابراتي از اهميت بالايي برخوردار بوده و مديران ارشد مخابرات بايد براي رويارويي با بحران‌هاي احتمالي، برنامه‌اي مدون داشته باشند، تا بتوان پس از بروز حادثه ضمن مديريت بر بحران با کمترين هزينه و نيروي انساني مورد نياز، از بحران پيش روي به سلامت گذر نمود.

در اين سمينار دکتر قزوينيان، طاهريان، شيخ‌الاسلامي و خانم ثبوت به‌صورت جداگانه پيرامون مقايسه زلزله بم و زلزله کرمانشاه و آثار زلزله روي اجزاء غيرسازه‌اي و تجهيزات مخابراتي و ارتباطي، لزوم اجراي فيکسينگ يا ثابت‌سازي اجزاي غيرسازه‌اي تجهيزات اداري، برقي، مکانيکي و مخابراتي و عملکرد کانکس بحران، مطالب مبسوطي ارائه دادند.