تاریخ 1396/11/28 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4702 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مهمترين دغدغه‌هاي جوان امروزي 

در ابتدا خانم سمانه طالبي جوان 28 ساله سمناني در اين باره مي‌گويد:" شروع جواني از اين نظر بسيار مهم است که دوره هويت‌يابي است. براي اينکه جوان در مسير درست خوديابي و حقيقت شناسي قرار گيرد، براي اينکه باورهاي اساسي در وجود جوان نهادينه شود و براي اينکه از نظر تربيتي بهنجار محسوب گردد، بايستي با علم اندوزي، عمل مثبت، تفکر و ايمان به دنبال خواسته‌هاي خود برود. دغدغه اصلي جوان امروزي کار و تلاش است. جوان بيکار با پريشاني به آينده مي‌نگرد از زندگي زده مي‌شود ترس از فردا و فرداها دامنگيرش مي‌شود."

وي در ادامه نيز تصريح کرد: "جوان امروزي مي‌خواهد جريان داشته باشد و آينده خود را رقم بزند. مانند آب جاري مي‌خواهد در بطن زندگي باشد حيات را لمس کند، نه اينکه در يکجا بماند و بعد از مدتي بگندد. جوان امروزي از پوچي گريزان است ميل به جاودانگي دارد و مي خواهد مطرح باشد. جواني دوره عشق ورزي است. اما جوان امروز ازدواج کردن را که سنت پيامبر اکرم(ص) است کوهي دست نيافتني قلمداد مي‌کند و با تاخير افتادن آن مشکلاتش را دو چندان مي‌بيند."

خانم طالبي همچنين در ادامه توضيح داد:" جوان امروزي زمينه استفاده از تجربه بزرگترها را دارد، اما نه با زور و تحميل. مي‌خواهد همسو و هم جهت با آنها باشد اگر بي‌توجهي و بي‌احترامي نبيند هيچ موقع از عقيده و نظر آنها گريزان نيست!"

اين جوان 28 ساله در پاسخ به نقش جوان در جامعه‌ي ما گفت:" جوان امروز نقش بسيار پررنگي در اجتماع دارد، اما در تصميمات کلان کشور دخالت چنداني ندارد که اين از نقاط ضعف محسوب مي‌شود. چون جوان امروز هم از نظر علمي و هم فکري مي تواند در امور کشوري نقش مثمر‌ثمري داشته باشد."

وي همچنين در پاسخ به دغدغه شخصي شما بعنوان يک جوان چيست بيان کرد:"دغدغه اوليه هر جوان داشتن شغل خوب و درآمد متناسب با تورم کشور است.دغدغه ديگر نيز داشتن تفريحات سالم و سرگرم‌کننده است."

خانم طالبي در آخر نيز مهمترين مشکل نسل جوان را بيان کرد و گفت: "از مشکلات نسل جوان امروز عدم مهارت کافي در مواجهه با مشکلات است. کمبود اعتماد به نفس و عزت نفس، کمبود تفريحات سالم براي تخليه هيجانات دروني در سنين جواني و...."

در ادامه آقاي محسن داوودي جوان 31 ساله در اين باره به ما گفت: "جوان بايد آينده خود را با کوشش و تلاش بسازد اين تعريفي از خوب جواني کردن است. اگر جواني در اين دنيا از لحاظ مادي و معنوي خوب بکارد، در سنين آينده برداشتي خوب خواهد داشت. جواني کردن يعني تلاش براي بدست آوردن آينده مطلوب و جذب زندگي خوب. طبعا خصوصيات جوان موفق را مي‌توان در صفاتي چون داراي انرژي بودن، اميدواري، تغييرات مثبت در اجتماع خود، ابتکار، حس مسئوليت، حرکت بر مبناي ايمان، بصيرت و آگاهي دانست."

وي همچنين توضيح داد: "از الزامات خوب جواني کردن استفاده کامل و بهينه اين فرصت گرانبها براي ارتقاء در مسائل روحي و معنوي و رشد جايگاه اجتماعي و نيز ظهور پتانسيل‌هاي دروني را مي‌توان نام برد جوان ايراني بايد تلاش کند، با توجه هرچه بيشتر به معنويت رابطه خود با خداي خويش را هر چه مي‌تواند نزديکتر کند."

آقاي داوودي نقش جوان را در جامعه ايراني مهم ارزيابي کرد و گفت: "امروزه جوانان نقش چنداني در جامعه ندارند و اينطور که مي‌بينم به حاشيه رفته‌اند. در پست‌هاي دولتي،در کارهاي اجرايي، در تصميم‌گيري‌هاي سياسي، حتي در آموزش عالي کشور که مستقيما با جوانان سر و کار دارد."

داوودي در ادامه و در پاسخ به "دغدغه شخصي شما بعنوان يک جوان چيست؟" بيان کرد: "اول از همه مسئله کار است، کاري که درآمد مناسبي نيز داشته باشد. مسائل ديگري هم هست مانند وضع اقتصادي، سياسي و اجتماعي کشور.اقتصادي از اين باب که زندگي براي مردم خيلي سخت شده.کسب درآمدي که جوابگوي حداقل نيازها هم باشد به کار زياد و دوندگي نياز دارد.نبود شغل مناسب موجب بسياري از مسائل و معضلات اجتماعي مي‌شود. مثل اعتياد، افزايش جرائم، افزايش تن‌فروشي دختران و زنان، کاهش رفت‌و‌آمدهاي خانوادگي، کاهش وقت صرف کردن پدر و مادر خانواده براي فرزندان، افزايش خلاء‌هاي عاطفي در خانواده‌ها، افزايش آمار طلاق، و ساير مشکلاتي که بيشتر جوان و خانواده را در معرض آسيب قرار مي‌دهد. نبود اقتصاد قوي و سالم سبب تضعيف کشور در مناسبات بين‌المللي نيز مي‌شود."

وي در آخر نيز مهم‌ترين مشکل نسل جوان را اينگونه توضيح داد:"به نظر من از مهم‌ترين مشکلات جوانان امروز عدم اعتماد به بنفس و گذراندن وقت زيادي در فضاي مجازي به خصوص شبکه‌هاي اجتماعي هست. ازدواج هم مسئله‌ي مهمي است که من و بسياري از جوانان هم سن و سال من دغدغه‌اش را داريم. اينکه مي‌توانيم شغلي پيدا کنيم يا راه بياندازيم که کفاف هزينه‌هاي ازدواج و يک زندگي مشترک را بدهد يا نه."

خانم ساحل اخلاقي فرد ديگري بود که در اين باره با همراه شد و دراين باره گفت:" آن‌طور که در جامعه عرف شده‌است جواني کردن به اقداماتي گفته مي‌شود که حاکي از بي‌تجربگي و خامي مي‌باشد، اما جواني کردن به معني ثابت شايد استفاده حداکثري از پتانسيل يک انسان باشد. به عبارت‌ديگر شايد استفاده حداکثري از شور و خروش و بلوغ دوره جواني به مناسب‌ترين شکل، بهترين راه براي جواني کردن باشد."

خانم اخلاقي همچنين بيان کرد:" از موارد مهم ديگري که نياز به بازنگري اساسي دارد، وضعيت تحصيلي دختران در جامعه است. آنچه مورد غفلت واقع مي‌شود، نقش اساسي زنان در تربيت افراد انساني است. کم‌رنگ شدن اهميت و جايگاه خانواده است. زنان که خود مرد آفرينان روزگارند، تحت تأثير برخي تبليغات فمنيست مأبانه رفاقت را به رقابت تبديل نموده‌اند. برخي دست‌اندرکاران نيز، از ترس آنکه به اتهامي گرفتار آيند، مواضع اصولي خود را بيان نمي‌کنند. آنچه تبليغ مي‌شود، امر برابري زنان و مردان است و ازآنچه غفلت مي گردد امر نيازمندي مردان و زنان به يکديگر است، برابري در جائي مطرح مي‌شود که برتري وجود داشته باشد. حال آنکه طبق آيه کريمه هيچ برتري جز تقوا ميان ابناء بشر از زن و مرد و سياه و سفيد و... نيست. تفاوت‌هاي طبيعي در خلقت زن و مرد، اساس نيازمندي و همکاري و در نتيجه سکونت و آرامش است واقعيت آن است که زنان به مردان و مردان به زنان در وظايف و تکليفي که بطور طبيعي به آنها واگذار شده نيازمندند."

وي در پاسخ به اينکه "فکر مي‌کنيد نقش جوان در جامعه ي ما چقدر جدي است؟" ابراز کرد:" جوان بازتاب دهنده‌ي تمام و کمال جامعه است. به‌دليل صفاي روح و زلالي انديشه اش، بدون نياز به هيچ صافي مي‌توان شکل و سطح پيشرفت يک جامعه را در رفتار يک جوان ديد.از اين رو مي‌تواند در پذيرفتن نقش‌هاي اجتماعي با تکيه بر زلالي نيت و انديشه خود بدون هيچ غل و غشي موفق عمل کند. جوان ميتواند تعيين‌کننده چگونگي شکل گرفتن آينده‌ي جامعه باشد، پس اين نيازي دو طرفه در به کار گرفتن جوانان در جامعه است و هم جوانان و هم اجتماع به شدت به همديگر براي ساخت آينده‌ي ايده‌آل نيازمندند."

اخلاقي در ادامه نيز دغدغه شخصي خودرا به‌عنوان يک جوان بيان نمود و توضيح داد: "من از زماني که به خودشناسي اجتماعي رسيدم، يک سلسله اهداف و برنامه‌هايي در چشم‌انداز کوتاه‌مدت و بلند مدت براي خود ترسيم کردم. ابتدا بايد تحصيلاتم را به پايان مي‌رساندم. دغدغه‌ي بعدي رسيدن به جايگاه اجتماعي و شغل آبرومند و موجه بود. در اين مسير دغدغه‌ي اصلي من پايبندي به اخلاق و تلاش مداوم در جهت رشد علمي و فرهنگي در شخص خودم بود و هست."

خانم ساحل اخلاقي در نيز مهمترين مشکل نسل جوان را بررسي کرد و گفت:"رخلاف همه صحبت‌هاي

کليشه‌اي، مهم ترين مشکل نسل جوان را عدم اعتماد از سوي بزرگان براي واگذاري نقش‌هاي اجتماعي- سياسي مي‌بينم. جامعه به نسل جوان نياز دارد، به طراوت و دانش روز کسب شده‌ي اين نسل نياز دارد، به نظر من در سپردن نقش‌هاي اجتماعي بايد تجديد نظر شود و حضور و مشارکت آنان جدي گرفته شود."

خانم ناهيد فتحي 26 ساله و دانشجو کارشناسي در اين باره گفت:" آسيب‌هاي ناشي از وضعيت نامناسب اقتصادي همچون بيکاري وعدم تناسب شغلي با علايق جوانان، کاهش دسترسي به مسکن و کاهش نرخ ازدواج ناشي از هزينه‌هاي بالاي زندگي به وفور در جامعه جوان مشاهده مي‌شود. همچنين نبود نظام مديريت جامع و هماهنگ در بخش جوانان، فقدان برنامه بالادستي فراگير، منسجم و مبتني بر آمايش سرزميني و اسناد بالادستي، عدم به‌کارگيري و جلب مشارکت همه نهادها و سازمان‌هاي غيردولتي در حوزه جوانان از ديگر مشکلات کلان اين بخش است."

خانم فتحي در ادامه نقش جوان در جامعه‌ي ما را بسيار والا ارزيابي نمود و گفت:"يكي از راه‌هاي پيشرفت كشورها سرمايه‌گذاري بر روي نسل جوان و نسل آينده شان مي‌باشد، جوانان به عنوان نيروي فعال، متحرک و پرتلاش ميتوانند نقش خوبي در پيشرفت يک کشور داشته باشند، امروزه نقش جوان در تمامي جوامع در عرصه‌هاي مختلف فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي، ورزشي و...به چشم ميخورد، کشور جوان ايران نيز از اين قاعده مستثني نيست. هر چند که هستند جواناني که استعداد بسيار دارند، ولي متاسفانه به دليل نبود بستر و شرايط کاري مناسب نمي‌توانند تمام آنچه را که ميتوانند به کار گيرند و براي جامعه‌ي خود به استفاده بگيرند."

وي همچنين دغدغه شخصي يک جوان را نيز با خبرنگار پيام در ميان گذاشت و بيان کرد:"شايد من جوان دغدغه‌ي شخصي خاصي نداشته باشم، زيرا در مسير اهدافم و با توجه به زمان بندي‌هاي زندگي ام به آنچه که ميخواستم رسيدم، اما دغدغه جوانان اطرافم را هر روز ميبينم. نبود کار مناسب با توجه به شرايطشان، جواناني که درس خوانده ولي متاسفانه کار مناسبي ندارند و يا با توجه به کمبود سرمايه نمي‌توانند کار آزاد انجام دهند و تمام ذهنشان درگير همين مسئله شده و به نوعي ميتوان گفت موضوع اشتغال دغدغه‌ي اصلي جوانان ماست."

اين دانشجوي کارشناسي در آخر مهمترين مشکل نسل جوان را مورد بررسي قرار مي‌دهد و مي‌گويد:"جوانان در هر کشوري به عنوان نيروي انساني، سرمايه‌‌هاي اصلي و توان آن کشور محسوب مي‌شوند، ليکن زماني مي‌توان از اين سرمايه به نحو خوبي استفاده کرد که آن جوان انگيزه کافي جهت زندگي و پيشرفت داشته باشد، زماني که جوان ما هويت خود را بداند و به باور خوب بودن و کامل بودن رسيده باشد، متاسفانه جوانان ما امروزه با مسئله‌اي با عنوان آينده‌ي مبهم روبرو هستند و‌ شايد اين يکي از اصلي‌ترين مشکلاتشان باشد، جواني که نداند سرانجام کار و‌ زندگي شخصي‌اش چه مي‌شود، رسيدن به شغل مناسب را براي خود غير‌ممکن بداند و زندگي ايده‌آل خود را دور و دست نيافتني ببيند. در کل مي‌توان گفت: مشکلات اصلي جوانان امروز سرزمين ما، آينده‌ي مبهم، نداشتن شغل مناسب و به دنبال آن سخت شدن ازدواج‌ها، نداشتن انگيزه و‌ در پي آن کمبود شادي و نشاط در جوانان دانست."

محمد امين زارع جوان 22 ساله و دانشجوي يکي از دانشگاه‌هاي سمنان دراين راستا توضيح داد:" مهم‌ترين دوران زندگي يک فرد، دوران جواني است. دوراني که جوان با انرژي بسيار زيادي که دارد، تلاش و کوشش بسياري را به خرج داده و مي‌تواند چرخ کشور را به حرکت درآورد. به تعبيري ديگر جوان موتور محرکه جامعه است. جوان استواري يک جامعه را مي‌سازد. هرمقدار که جوانان يک جامعه شادي، شادابي و دغدغه کمتري داشته باشند؛ اميد به زندگي در ميان جوانان آن جامعه بيشتر خواهد شد، نتيجه اين افزايش اميد به زندگي آن است که مسير توسعه يافتگي سريع‌تر طي خواهد شد."

آقاي زارع همچنين توضيح داد:"جواني در ادبيات جامعه شناسي از سن 17 آغاز و تا 30سالگي ادامه دارد. جوان اميد و آينده کشور است و رشد و توسعه در زمينه‌هاي فرهنگي، سياسي، اجتماعي و ورزشي بر عهده جوانان است. در صورتي که مشکل اشتغال برطرف شود، جوان به سمت تهيه مسکن رفته و پس از آن ازدواج خواهد کرد و شادي و نشاط و شادابي به روح جوان جامعه باز مي‌گردد. اگر مشکل اشتغال جوانان برطرف شود، ساير مشکلات به تدريج حل خواهد شد."

وي در پاسخ به " فکر مي‌کنيد، نقش جوان در جامعه‌ي ما چقدر جدي است؟" گفت: "خيلي پر‌رنگ است. به نظر من هفتاد درصد نقش‌هاي جامعه را جوان‌ها بايد بر عهده بگيرند، چون پتانسيل اين کار را داشته و در صورت به عهده گرفتن اين مسئوليت از پس انجام آن برمي آيند.درصد باقي مانده نيز بر عهده افرادي گذاشته شود که داراي تجربه در اين زمينه‌ها هستند."

محمد امين زارع دغدغه شخصي‌اش را به‌عنوان يک جوان اينگونه مطرح کرد که:"دغدغه شخصي كه نمي‌شود، گفت: همه جوانان يك دغدغه‌هاي خاصي دارند كه اكثرا به هم شبيه هستند. همه آنها نياز به شغل توانايي استقلال يافتن و تشكيل زندگي دارند. من به شخصه فكر مي‌كنم نيازهاي مادي يك جوان از همه نيازهايش مهم‌تر هست. در كشور ما مشكلات اقتصادي فراواني وجود دارد و زمينه اشتغال بسيار كم است همين باعث مي‌شود که اميد به استقلال و تشكيل خانواده به‌دليل مشكلات اقتصادي در جوان از بين برود. جوان بيكار خود يكي از عوامل فساد هست. جواني كه توانايي مالي براي تشكيل خانواده ندارد و نمي‌تواند به راحتي استقلال مادي خود را تامين كند، با مشكلات روحي فراواني روبرو مي‌شود و قطعا آسيب‌هاي زيادي به جامعه‌اي كه جوان در ان دچار مشكل باشد، وارد مي‌شود. به‌عنوان نتيجه‌گيري تنها دغدغه جوان مسائل مادي و آينده هست."

آقاي زارع در آخر و در پاسخ به "مهمترين مشکل نسل جوان را چه چيز مي‌دانيد؟" گفت:"مهمترين مشكل نسل جوان همان كمبود كار و عدم توانايي براي استقلال و تشكيل خانواده هست يعني در كل همه مشكلات يك جوان ريشه در مشكلات اقتصادي دارد. اقتصاد، اقتصاد بايد اقتصاد قوي باشد و جوان منبع درامد داشته باشد، تا بتوان از باقي مشكلات جلوگيري كرد. جواني كه مشغول به كار و درامد باشد از فساد‌ها و جامعه ستيزي‌ها دوري مي‌كند و در نتيجه جامعه سالم‌تري داريم وقتي جوان در رفع همه نيازهاي شخصي، مادي و...ناتوان باقي بماند، ريشه‌هاي افكار پليد را در خودش پيدا مي‌كند. اگر اشتباه هست، ببخشيد ولي نظر من اين است، فقط بايد مشكلات اقتصادي جوانان و مشكلات سياسي دولت از بين برود."

سيده‌خديجه حسيني کارشناس ارشد جامعه‌شناسي به عنوان کارنشاس هفته با ما همراه شد و گفت:"جوان در نظام اجتماعي همچون جريان خون در رگ‌هاي بدن است که اگر از حرکت باز ايستد همه چيز متأثر خواهد شد. جوان سرشار از استعداد است که اگر اين استعداد تربيت و تقويت شود مانند بذري که در خاک خوب کاشته شود، محصول خواهد داد و اگر به حال خود رها شود مانند تخمي که در مزين شوره زار افتاده باشد، از بين مي‌رود و محصول نمي‌دهد. در همه انقلاب‌ها و نهضت‌ها جوانان جايگاه ويژه‌اي دارند، بنا به فرمايش رهبر فرزانه انقلاب "جوان در هر جامعه و کشوري محور حرکت است. اگر حرکت انقلابي و قيام سياسي باشد، جوانان جلوتر از ديگران در صحنه اند،‌ اگر حرکت سازندگي يا فرهنگي باشد، باز جوانان جلوتر از ديگرانند و دست آنها کارآمدتر از دست ديگران است، حتي در حرکت انبياي الهي هم محور حرکت و مرکز تلاش و تحرک جوانان بودند."

خانم حسيني در ادامه نيز ابراز داشت: "حضرت علي‌اکبر(ع) از عالي‌ترين الگوها و بهترين سرمشق‌ها براي جوانان پاک سرشت و با ايمان مي‌باشد. جوانان عصر ما مي‌توانند خصايص والاي عفت، ادب، ايثار، وقار، وفا، سخاوت و شجاعت، اطاعت از ولي امر را از سرور خوبان الهام گرفته و نتيجه عملي زندگي خويش قرار دهند."

حسيني همچنين افزود: "در خصوص مشکلات نسل جوان بايد دو حوزه معرفتي و تربيتي و محيطي و ميداني را مورد بحث و بررسي قرار داد در حوزه تربيتي بايد خودباوري و ارزش محوري را به جوانانمان ياد دهيم و زمينه آموزش‌هاي سالم مطابق با آموزه‌هاي ديني و همسو با فرهنگ اسلامي ايراني را بر ايشان مهيا سازيم."

وي با بيان اينکه بايد در حوزه محيطي چنانچه سه مقوله مهم شغل، ازدواج و مسکن در جامعه احياء گردد، گفت: "بسياري از مشکلات عديده شخصي و اجتماعي کاهش يافته و ما به سمت جامعه‌اي سالم و پويا حرکت خواهيم کرد.جواناني که بواسطه وجودي پاک نهاد آکنده از صداقت، باورپذيري و وفاداري به وعده‌هاي مسؤلاني که باورشان کرده‌اند، انرژي خود را بدون هيچ چشمداشت مالي سال‌ها صرف تحقق يافتن وعده‌ها مي‌نمايند، در ميادين مختلف علمي، ورزشي، هنري و... فعاليت‌هاي اجتماعي در قالب سازمان‌هاي مردم نهاد، انتخابات مجلس و شورا حضور يافته که اين جوانان استحقاق بها دادن به ظرفيت‌ها و استعدادهاي حقيقي آنها و تحقق وعده‌هاي آرماني را دارند."

اين کارشناس ارشد در بيان مسائل اقتصادي و ازدواج جوانان نيز گفت:"شايد برخي افراد تصور کنند که مسئله اشتغال تاثيرگذارترين مساله در امر ازدواج است، اما مهتر از آن، مساله امنيت اقتصادي است، زيرا اگر نيازهاي اساسي مردم، از جمله مسکن که بيشترين سهم را در سبد هزينه خانوار دارد، حل شود، احساس امنيت اقتصادي بيشتر مي‌شود و در نهايت اين عامل مي‌تواند تمايل جوانان به ازدواج به موقع را افزايش دهد. به عبارتي ساده‌تر اهميت مسکن از اشتغال بيشتر است، چرا که در حال حاضر و با توجه به نرخ بيکاري و نرخ اجاره بها در کشور، در نبود مسکن يک شغل پاسخ‌گوي نيازهاي خانواده نيست، در صورتي که جوان صاحب خانه به راحتي توان تشکيل يک خانواده را خواهد داشت."

خانم حسيني در آخر نيز گفت:"از مهم‌ترين وظايف مسئولان در مقابل جوانان، فراهم کردن امکانات تفريحي و فضاي مثبت و شادي است. اگر مسئولان به موضوع امکانات تفريحي و شادي جوانان بي‌تفاوت باشند، آنگاه جوان دلمرده شده و انرژي خود را در راه‌هاي نادرست مصرف مي‌کند.در صورت بروز چنين اتفاق تلخي، جوان براي آنکه روحيه خود را بازيابد تصميم به خروج از کشور مي‌گيرد و در اين حالت ما با پديده فرار مغز‌ها رو به رو مي‌شويم. با خارج شدن هرجوان نخبه يا در اصطلاح همان فرار مغز‌ها، يک چاه نفت خاموش مي‌شود و ما نبايد اجازه دهيم سرمايه‌هاي کشور به راحتي از دست بروند."

گزارشگر اجتماعي: مائده شريفي