تاریخ 1396/11/28 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4702 برو جستجو جستجوی پیشرفته   در ديدارهاي حسن روحاني در هندوستان تاکيد شد
 از کريدور تجاري تا پيام دوستي دو ملت 

گروه سياسي : روحاني در راس هياتي که تعدادي از اعضاي دولت از جمله محمد جواد ظريف وزير امور خارجه او را همراهي مي‌کنند، عصر پنجشنبه براي ديداري سه روزه به دعوت نارندرا مودي نخست وزير هند وارد اين کشور شد. وي سفر خود به هند را از حيدرآباد آغاز کرد.از اين رو حسن روحاني ديدارهايي با نخبگان، علماي ديني و رهبران جامعه اسلامي‌حيدر آباد، ايرانيان و دانشجويان مقيم هند داشت و ديروز نيز در اجتماع نمازگزاران «مکه مسجد» حيدرآباد حاضر شد.همچنين امروز نيز حسن روحاني رئيس جمهوري ايران با نارندرا مودي نخست وزير هندوستان و نيز رئيس جمهوري هند و همچنين وزير امور خارجه ديدار و در نشست اقتصادي دو جانبه شرکت خواهد کرد.

رئيس جمهور، پيام ملت ايران را پيام دوستي و روابط نزديکتر با ملت بزرگ هندوستان دانست و با تاکيد بر اينکه ما خواهان روابط صميمانه‌تر و نزديکتر دو ملت بزرگ ايران و هندوستان در تمامي‌زمينه‌ها هستيم، گفت: ايران و هندوستان پيوند تاريخي و فرهنگي، فراي روابط سياسي و اقتصادي دارند و اين ريشه تاريخي و فرهنگي دو ملت، يکي است.

حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در ديدار نخبگان، علماي ديني و رهبران جامعه اسلامي‌حيدر آباد، با بيان اينکه مسلمانان با هم برادرند و اسلام براي سعادت همه انسانها است، تصريح کرد: اديان براي استقرار خوبي‌ها و حذف مفاسد آمده‌اند و مسلمانان در اين زمينه وظيفه ديني دارند.

رئيس جمهور تاکيد کرد: جمهوري اسلامي‌ايران خواهان روابطي صميمانه‌تر و نزديکتر ميان دو ملت بزرگ ايران و هند در تمام زمينه‌ها است.

رئيس جمهور با طرح اين سوال که با وجود اين شرايط چه راهي فراروي مسلمانان قرار دارد، گفت: تنها راهي که پيش رو داريم وحدت و اتحاد و تلاش مضاعف در کسب علم و دانش است چرا که خداوند استعداد علم و دانش را در اختيار همه انسان‌ها قرار داده و در اين راه تنها نيازمند تلاش مضاعف، جهاد و وحدت هستيم.

روحاني با بيان اينکه دنياي غرب کشورهاي اسلامي‌را با ايجاد اختلاف به خودشان مشغول کرده است، اظهارداشت: اختلافات موجود در حالي است که شيعه و سني قرن‌ها برادرانه در کنار هم زندگي مي‌کردند و در عراق و سوريه تمام مذاهب همزيستي مسالمت آميزي با يکديگر داشتند و در اين ميان هندوستان را مي‌توان موزه زنده همزيستي مسالمت‌آميز مذاهب، اديان و اعتقادات گوناگون توصيف کرد اما امروز غربي‌ها ميان مسلمانان فاصله انداخته و گروههايي به نام اسلام و جهاد تشکيل داده که ارتباطي با اسلام ندارند و از آنان به عنوان گروه‌هاي تکفيري ياد مي‌کنيم.

رئيس جمهور تصريح کرد: نداي جمهوري اسلامي‌ايران از روز نخست انقلاب اسلامي، نداي وحدت، استقلال، اتحاد و نگاه به شرق بوده است و بر اين مبنا حرکت کرده‌ايم و در سالهاي اخير نيز در کنار ملت‌هاي منطقه تلاش داشته‌ايم جنگ و خشونت برطرف شود.

روحاني با تاکيد بر اينکه يکي از اهداف و اولويت‌هاي اصلي جمهوري اسلامي‌ايران، برقراري روابط صميمانه و برادرانه با همه کشورهاي اسلامي‌و منطقه است، اظهارداشت: نمي‌خواهيم با هيچ کشور اسلامي‌و کشورهاي منطقه و ملت‌هاي دوست خود، فاصله داشته باشيم و اگر مشکلي در جهان اسلام وجود دارد، راه حل آن لوله تفنگ و نظامي‌نيست بلکه با منطق، استدلال و گفت و گو مي‌توان مسايل را برطرف کرد.

روحاني افزود: امروز مقطع تاريخي جديدي است و بايد استوارتر و آماده تر از گذشته و عالم به زمان بودن در مسير ترويج و تبيين آموزه‌هاي ديني گام برداشت.

رئيس‌جمهوري با بيان اينکه امروز هم اسلام مي‌تواند زندگي دنيوي و معنويت انسان‌ها را به خوبي اداره کند، گفت:پيام انقلاب اسلامي‌ايران به دنيا اين بود که دين اسلام تنها وظايف فردي و خانوادگي نيست بلکه اسلام قدرتي دارد که مي‌تواند بخش‌هاي مختلف يک جامعه را به خوبي اداره و مديريت کند و داراي ابعاد مختلف سياسي‌، روابط بين‌الملل‌، احکام اجتماعي و قضايي مي‌باشد و براي اداره بشر در هر عصر و زماني کاربرد دارد.

روحاني با تاکيد براحساس رسالت سنگين در مقطع حساس کنوني از سوي نخبگان و بزرگان ديني گفت: هر عالم و نخبه‌اي که نفوذ بيشتري دارد بار رسالت سنگين‌تر بر دوش دارد.

رئيس‌جمهور گفت: ملت ايران خواهان آن است که با مشارکت همه ملت‌هاي منطقه بحران‌ها و مشکلات را از پيش پاي مسلمانان منطقه بردارد و راه آن اين است که همه با وحدت‌، يگانگي و برادري و با سرمشق قراردادن زندگي پيامبر اسلام(ص) در کنار يکديگر قرار بگيريم.

دکتر روحاني تصريح کرد: از طريق صلح و گفت وگو با ديگران و البته در صورت لزوم با دفاع و ايستادگي بايد بتوانيم وظيفه و رسالت خود را در عصر امروز به سرانجام برسانيم .

رئيس‌جمهور با بيان اينکه دشمنان مي‌خواهند اسلام را دين خشونت معرفي کنند درحالي که اسلام دين مدارا و محبت است‌، گفت: دمکراسي ، مهرباني و برادري را پيامبر اسلام به ملت‌ها آموخته است و اگر پيرو راه پيامبر اسلام باشيم پيروز و موفق خواهيم بود و کسي نمي‌تواند به اسلام آسيبي برساند به شرط آنکه اسلام را به درستي درک کرده و به درستي تبيين کنيم.

راهي جز وحدت، اتحاد و برادري ميان مسلمانان وجود ندارد

همچنين حجت‌الاسلام و‌المسلمين حسن روحاني در اجتماع نمازگزاران «مکه مسجد» حيدرآباد با بيان اينکه امروز در نماز جمعه حيدرآباد شرکت کرديم تا بگوييم صداي نوا و هدف ما در دنياي اسلام يکي است، گفت: ما مسلمانان در روز جمعه هر هفته، نماز جمعه مي‌خوانيم نماز جمعه، نماز وحدت و اتحاد ميان همه مسلمانان جهان است. اگر نماز جمعه‌اي وحدت مسلمانان را به هم بريزد و ايجاد تفرقه کند قطعا به آن هدف واقعي نماز جمعه اسلام دست نيافته است.روحاني خاطرنشان کرد: نه تنها ما مسلمانان بايد برادر باشيم و با مهرباني و رحمت با يکديگر رفتار کنيم بلکه مسلمانان بايد مايه رحمت براي همه جهانيان باشند.پيامبر اسلام (ص) تنها مسلمانان را هدايت نکرد بلکه علم و اخلاق و مسير انسانيت را براي همه مردم جهان به ارمغان آورد. رئيس‌جمهور تصريح کرد: برادران مسلمان ، راه نجات ما اين است که همه ما، تمام مذاهب اسلامي‌را به رسميت بشناسيم ما گرچه رودخانه‌هاي متفاوت هستيم اما آب همه رودخانه‌ها از يک چشمه است و در نهايت به يک اقيانوس منتهي مي‌شود بايد آستانه تحمل خودمان را بالا ببريم و به تمام مسلمانان و انسان‌ها در سراسر جهان احترام بگذاريم. قرآن به ما مي‌گويد شما مسلمانان بايد به گونه‌اي رفتار کنيد که براي همه جهانيان الگو شويد.قرآن مي‌گويد شما مردم مسلمان بايد گواه و الگو براي همه مردم جهان باشيد .رئيس جمهور تاکيد کرد: دشمنان اسلام نمي‌خواهند ما با هم متحد باشيم اما ساختمان همين مسجد به ما مي‌گويد که مردم اين منطقه يعني ايران و هند در تمدن، علم و برادري در کنار يکديگر بوده‌اند. روحاني اظهارداشت: آنچه ما از آثار تمدني در حيدرآباد مي‌بينيم نشانه آن است که قرن‌ها مردم اين سرزمين با مردم ايران متحد و در کنار يکديگر بوده‌اند و از فرهنگ يکديگر بهره مي‌برده‌اند. رئيس جمهور خاطرنشان کرد: ايران اعلام مي‌کند با توجه به منابع غني انرژي ، تامين کننده نفت و انرژي هند خواهد بود. ايران اعلام مي‌کند که از طريق بندر چابهار، راه و مسير ترانزيت براي دستيابي هند به آسياي مرکزي و اروپا باشد.

وي تصريح کرد: معتقديم دو ملت بزرگ ايران و هندوستان مي‌توانند در صنعت، کشاورزي و تکنولوژي روز، آنچنان در کنار هم باشند که منافع دو ملت بزرگ و منطقه را تامين کنند.

روحاني با تاکيد بر اينکه بزرگترين نعمت خداوند امنيت است و بايد ثبات و امنيت را در کشورهاي خودمان و کل منطقه ايجاد کنيم، اظهارداشت: ملت ايران به همه ملتهاي مسلمان کمک کرده و آماده کمک است. به ملت عراق و سوريه کمک کرديم تا از خشنوت خونريزي و جنگ نجات يابند چرا که معتقديم در مقابل خون يک بي‌گناه همه مسوول هستيم و اگر يک نفر را از مرگ نجات دهيم انسانيت رانجات داده‌ايم.

ايران بيشترين تاثيرگذاري را در منطقه دارد

همچنين حسن روحاني رئيس‌جمهوري ايران در ديدار با ايرانيان و دانشجويان مقيم هند در حيدرآباد با بيان موفقيت‌هاي اقتصادي و سياسي جمهوري اسلامي ‌ايران در دوران اخير گفت: امروز کسي شک ندارد که ايران بيشترين تاثيرگذاري را در منطقه دارد. روحاني در سخنان خود با ابراز خشنودي از حضور در جمع ايرانيان، به تلاش مردم کشورمان براي دستيابي به پيشرفت و آينده‌اي بهتر اشاره کرد و افزود: مساله رابطه ايران و هندوستان و اساسا شبه قاره هند با ملت ايران رابطه بسيار ويژه‌اي است که درهيچ جاي دنيا مشابه آن از نظر رابطه نزديک دولت و ملت يافت نمي‌شود.

وي با اشاره به حضور و نفوذ حکمراناني مانند قطب شاهيان که توانستند با ورود به اين سرزمين از ايران، صدها سال بر اين سرزمين حکومت کنند، تصريح کرد که اين امر نشان مي‌دهد ايرانيان پيشتاز ارتباطات فرهنگي و تجاري بوده اند.

روحاني در عين حال بر لزوم استفاده از توان کنوني ايرانيان در تاثيرگذاري و ايجاد ارتباطات فرهنگي و تجاري بر جامعه هند تاکيد کرد و گفت: هنوز هم اين ظرفيت در ايران و هندوستان وجود دارد که روابط بسيار نزديک‌تري ايجاد کنند.

رئيس‌جمهوري افزود: هر يک از ايرانياني که در حيدرآباد يا ديگر شهرهاي هند زندگي مي‌کنند به نوبه خود سفير فرهنگي ايران در هندوستان هستند. حيدرآباد خانه گروه بزرگي از ايرانيان است که بيشتر آنها از استان يزد براي تجارت و زندگي در طول چند صد سال گذشته تدريجا به اين شهر مهاجرت کرده‌اند. يزدي‌هاي مقيم حيدرآباد با حفظ سنت‌هاي اصيل ايراني هنوز به همان لهجه هموطنان خود در ايران صحبت مي‌کنند و اکثر فرزندانشان با زبان و نوشتار فارسي آشنايي دارند.


 رييس کل بانک مرکزي تشريح کرد
 ساماندهي بازار ارز با ارايه سه طرح ويژه دولتي 

گروه اقتصادي: قيمت‌ها در بازار ارز و طلا در دو سه هفته گذشته با رکوردشکني‌هاي فراوان آنقدر جولان دادند تا بانک مرکزي به عنوان متولي کنترل اين بازار سکوت خود را بشکند و با ارايه سه طرح جديد وارد گود شود.

رييس کل بانک مرکزي جمهوري اسلامي‌ايران با تشريح جزييات طرح سه گانه مصوب دولت براي ساماندهي بازار ارز تاکيد کرد آثار التهابي سوداگران متوقف شده است و از شنبه (روز جاري) فعاليت آزمايشي سامانه جديد ارزي آغاز مي‌شود.

آغاز آزمايشي فعاليت سامانه جديد ارزي

ولي الله سيف،رييس کل بانک مرکزي در نشست با مديران عامل و اعضاي هيات مديره بانک‌ها تدابير بانک مرکزي براي مديريت بازار ارز شامل انتشار اوراق گواهي سپرده ريالي با نرخ سود 20 درصد، انتشار گواهي سپرده ريالي مبتني بر ارز با نرخ سود چهار و 5/4 درصد و طرح پيش فروش سکه بهارآزادي را تشريح کرد. به گفته وي، اين اقدام‌ها براي ايجاد اطمينان در فعالان بازار درباره توانمندي مجموعه اقتصاد کشور نسبت به ايجاد آرامش و تامين ارز خارجي مورد نياز در پيش گرفته شده است. وي در تشريح اوراق گواهي سپرده با نرخ سود 20 درصد گفت: شبکه بانکي کشور اجازه دارد از 28 بهمن به مدت 2هفته نسبت به انتشار گواهي سپرده ريالي با نرخ 20 درصد اقدام کند. اين اوراق با سررسيد يک سال منتشر خواهد شد و نرخ بازخريد قبل از موعد آن 14 درصد است. وي در تشريح انتشار اوراق گواهي مبتني بر ارز عنوان کرد: در اين اقدام شبکه بانکي کشور گواهي سپرده ريالي ارز بنيان با سررسيدهاي يک و دوساله منتشر مي‌کند.

نرخ ريال مورد محاسبه در زمان افتتاح گواهي سپرده متوسط يک ماه قبل سامانه نظارت ارز (سنا) خواهد بود و نرخ سود براي سررسيدهاي ياد شده به ترتيب چهار و 5/4 درصد تعيين شده است.

طبق اعلام بانک مرکزي طرح فروش اوراق سپرده ريالي و اوراق سپرده ريالي مبتني بر ارز از صبح امروز شنبه آغاز مي‌شود و متقاضيان مي‌توانند با مراجعه به‌تمامي‌شعب بانک‌هاي ملي، سينا، ملت، رفاه، صادرات، تجارت، سپه، اقتصاد نوين، سامان، موسسه ملل، سرمايه، شهر، آينده، کارآفرين، ايران‌زمين، توسعه تعاون، دي، انصار و پارسيان نسبت به خريد اين اوراق اقدام کنند. سيف درباره پيش فروش سکه بهارآزادي تصريح کرد: بانک مرکزي نسبت به پيش فروش شش ماهه سکه بهار آزادي به قيمت 14 ميليون ريال و پيش فروش يک ساله سکه بهار آزادي با قيمت 13 ميليون ريال از طريق شعب منتخب بانک ملي اقدام مي‌کند.

شرايط پيش فروش سکه جذاب شد

در شرايط جديد متقاضيان مي‌توانند سکه را براساس قيمت قطعي پيش خريد کنند؛ به گونه‌اي که سکه تمام بهار آزادي با قيمت يک ميليون و 400 هزار تومان براي سررسيد شش ماهه و همچنين يک ميليون و 300 هزار تومان براي سررسيد يک ساله خواهد بود. در اين حالت در زمان سررسيد هرچه اختلاف بين قيمت بازار و نرخ‌هاي کنوني باشد، سود خريدار است.

اکنون با توجه به اينکه قيمت سکه بالاي يک ميليون و 600 هزار تومان است خريدار از هم اکنون حداقل 300 هزار تومان سود مي‌برد و اين در حالي است که پيش بيني‌ها نشان از رشد قيمت سکه تا سال آينده بيش از نرخ‌هاي موجود دارد؛ بنابراين سودي بالاتر از آنچه که در شرايط قبلي براي پيش فروش تعيين شده بود مي‌تواند نصيب خريدار شود.

در پيش فروش قبلي که حدود دو هفته پيش در بانک ملي شروع شده قيمت‌ها قطعي نبود؛ يعني خريدار در زمان ثبت نام يک ميليون تومان پرداخت مي‌کند و در سررسيد شش ماهه و يک ساله سکه را تحويل مي‌گيرد؛ به طوري‌که در شش ماهه، چهار درصد و يک ساله، 9 درصد تخفيف براساس قيمت تحويل به خريدار تعلق مي‌گيرد و خريدار بايد اختلاف قيمت سکه از يک ميليون توماني که در زمان ثبت نام پرداخت کرده را به بانک بپردازد و تسويه براساس نرخ روز انجام شود.

شرايط جديد پيش فروش سکه که با قيمت‌هاي قطعي و در بسته سياست ارزي تعيين شده به طور همزمان با پيش فروش قبلي که قيمت قطعي نداشت از روز شنبه بيست و هشتم بهمن ماه در بانک ملي آغاز مي‌شود و تا اطلاع ثانوي ادامه دارد.

همزمان با دو حالت پيش فروش، حراج سکه هم که از دو ماه پيش در بانک کارگشايي شروع شده بود همچنان ادامه خواهد داشت. رييس کل بانک مرکزي از آغاز به کار سامانه جديدي ارزي از شنبه 28 بهمن ماه خبر داد و گفت: خريداران و فروشندگان ارز با استفاده از اين سامانه، متناسب با نيازهاي خود نسبت به انجام عمليات ارزي در محيط الکترونيک اقدام مي‌کنند.

همچنين به تدريج صرافي‌ها و ساير بازيگران بازار ارز به اين سامانه متصل مي‌شوند به گفته وي، اين سامانه امکان کنترل و مديريت بازار ارز را براي سياستگذار و امکان فعاليت شفاف را براي متقاضيان ارز فراهم مي‌کند.

سيف تاکيد کرد از همه امکانات براي برون رفت از وضعيت موجود و برگرداندن آرامش به بازار و حفظ و تداوم دستاوردهاي حاصل استفاده مي‌کنيم.


 ‌بيش‌از 2000 نفر از دانشگاهيان و فعالان مدني در نامه به رئيس‌جمهور خواستار شدند:
 ابهام زدايي درباره فوت کاووس سيدامامي در زندان 

بيش از دو هزار نفر از دانشگاهيان و فعالان مدني با انتشار نامه‌اي سرگشاده خطاب به رييس جمهور، خواستار ابهام زدايي درباره مرگ کاووس سيدامامي در زندان شدند.

به گزارش «مردم سالاري آنلاين»، در اين نامه آمده است :

مطمئناً جنابعالي در جريان خبر فوت دکتر کاووس سيدامامي، استاد خوشنام دانشگاه امام صادق قرار گرفته‌ايد که در زندان به دلايلي که هنوز نامکشوف مانده است، جان به حضرت احديت تسليم کرد. به قرار اخبار منتشره، ظاهراً ايشان به اتهام عجيب جاسوسي در امور زيست‌محيطي، به تصميم مرجع قضايي تحت قرار بازداشت در زندان بود.

قطع نظر از موضوعات قضايي مربوط به بازداشت دکتر کاووس سيدامامي، ما هم اينک با اين پرسش بزرگ، مهم و اساسي روبرو هستيم که چرا و چگونه کسي که در سن 64 سالگي «زنده» روانه زندان مي‌شود، بعد از حدود دو هفته در زندان جان سپرده و جسد او از زندان خارج مي‌شود؟ خانواده، دوستان، دانشجويان و همکاران او چگونه با اين خبر هولناک و مبهم بايد روبرو شوند؟ مسئوليت محافظت از جان يک زنداني در زندان برعهده کيست؟

زندان محل نگهداري زندگان است؛ زندگاني که به حق يا ناحق مجبور شده‌اند ايامي از زندگي خود را در حبس و محروم از حق آزادي بگذرانند. با اين همه اما زندان جايي است که بايد در آن جان و عرض و آبروي زنداني محفوظ بماند. يک زنداني، در زندان جز خدا پناهي ندارد و اين مسئولان زندان‌اند که بنا به وظايف قانوني خود مي‌بايست همه مراقبت‌ها را براي حفظ سلامت جسمي و روحي او فراهم آورند.

ابهام‌ها و بي‌خبري کامل از علل و موجبات فوت دکتر کاووس سيدامامي براي ما و همه کساني که به عدالت و انصاف دل داده‌اند سبب نگراني عميق است.

جان انسان‌ها چيزي نيست که بتوان به‌آسودگي در مورد آن سخن گفت. مايل نيستيم در مورد اسباب مرگ دکتر کاووس امامي پيش داوري کنيم، اما با توجه حوادث مشابه قبلي و به دليل ارتباط وثيق اين حادثه با حقوق انساني زندانيان، براين باوريم که مي‌بايست بصورت مدلل و مستند، جزئيات مربوط به مرگ وي روشن شده و از آن ابهام‌زدايي شود.

جناب آقاي رئيس‌جمهور!

ما امضاکنندگان اين نامه، به‌عنوان جمعي از دانشگاهيان و پژوهشگران از شما به‌حکم سوگندي که ياد کرده‌ايد، وظايفي که برعهده داريد، و عهدي که با منشور حقوق شهروندي با ملت مستحکم کرده‌ايد، و نيز با يادآوري انسانيت و مسؤوليت‌تان، قوياً مي‌خواهيم با استفاده از همه‌ اختيارات قانوني خود و روابطي که با قواي مقننه و قضائيه‌ کشور داريد، با تشکيل يک گروه تحقيق مسئول و متعهد براي ابهام زدايي از واقعه هولناک فوت دکتر سيدامامي در زندان به فوريت هر اقدام لازم را به انجام رسانيد و در اسرع وقت گزارش کامل بررسي‌ها را به اطلاع مردم برسانيد.

انتظار داريم در اين گزارش، ابعاد حقوقي دلايل بازداشت دکتر سيدامامي، اوضاع و احوال ايشان در زندان، ميزان رعايت مقررات زندان‌ها در مورد ايشان در طول دوره بازداشت، علت يا علل فوت، اقدامات امدادي و هر موضوع مرتبط ديگري روشن شود. بي‌شک ابهام‌زدايي از اين واقعه‌ تلخ، متضمن منافع ملت و مصالح نظام خواهد بود و موجب خواهد شد زمينه‌هاي بروز حوادث تلخ مشابه شناسايي شود و انشاء‌الله از بين برود و از اين پس ديگر ملت بزرگ ايران شاهد چنين رويدادهايي براي هيچ‌يک از آحاد ملت نباشد.


 اخبار 

‌سخنگوي سازمان انرژي اتمي:

تا زماني که همه طرف‌ها به تعهدات برجامي

پايبند بمانند به تعهداتمان عمل مي‌کنيم

سخنگوي سازمان انرژي اتمي تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران مادام که همه طرف‌ها به تعهدات خود در برجام پايبند بمانند، به تعهدات خود عمل خواهد کرد. در اولين دوره مدرسه آشکارسازي ذرات، دزيمتري و حفاظ سازي پرتوي که با حضور متخصصان و دانشمندان هسته‌اي، مسئولان سازمان انرژي اتمي به همراه دانشمنداني از مراکز تحقيقات هسته‌اي اتحاديه اروپا در محل سازمان انرژي اتمي کشورمان برگزار شد، دو تن از دانشمندان مرکز تحقيقات مشترک اروپايي JRC طي کارگاه‌هايي در روزهاي 24 و 25 بهمن به تشريح آخرين يافته‌ها و تجربيات جهاني در حوزة آشکارسازي و دزيمتري و حفاظ سازي پرداختند.

اين دوره در چارچوب همکاري‌هاي تحقيق و توسعه جمهوري اسلامي ايران و اتحاديه اروپا در راستاي اجراي ضميمه 3 برجام و بياينه مشترک ايران و اتحاديه در سمينار اخير اصفهان برگزار شد. ‌در مراسم افتتاح اين نشست رضايي مديرکل امور بين‌الملل سازمان انرژي اتمي به بيان خلاصه‌اي از همکاري‌هاي هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران و اتحاديه اروپا بويژه در حوزه‌هاي ايمني و تحقيق و توسعه پرداخت. وي با اشاره به بازديد دانشمندان کشورمان از برخي مراکز تحقيقاتي اروپايي، برگزاري چنين دوره‌هايي را براي کسب تجربيات بين‌المللي مهم توصيف کرد. بهروز کمالوندي، سخنگو و معاون امور بين‌الملل، حقوقي و مجلس سازمان نيز در اين مراسم ابراز اميدواري کرد روند تفاهم همکاري‌هاي قيد شده در برجام ادامه يافته و تعهدات اتحاديه اروپايي و کميسيون اروپا در ضميمه مربوطه در برجام به طور کامل اجرايي شود. سخنگوي سازمان همچنين يادآوري کرد که جمهوري اسلامي ايران مادام که همه طرفها به تعهدات خود در برجام پايبند بمانند به تعهدات خود عمل خواهد کرد.

موافقي رئيس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌اي نيز طي سخناني ضمن تشريح اهداف و موضوعات مورد بررسي اين مدرسه گفت: پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌اي در راستاي وظايف خود در جهت توسعه کمي و کيفي آموزش‌هاي تخصصي در علوم هسته‌اي نسبت به برگزاري مدرسه‌هاي زمستانه و تابستانه و نيز ساير دوره‌هاي تخصصي اقدام کرده و در آينده نيز برنامه‌هاي مهم ديگري را اجرا خواهد کرد. موافقي افزود: هدف از برگزاري اين رويداد جبران کمبود دروس و دوره‌هاي نظري و عملي براي رشته‌هاي دانشگاهي نظير «فيزيک ذرات»، «مهندسي و فيزيک هسته‌اي»، ارتقاي کيفي دروس آشکارسازي و آزمايشگاه‌هاي مربوطه در اين رشته‌ها و همچنين ارتقاي دانش افرادي است که در مراکز و پروژه‌هاي درگير با منابع پرتو فعاليت مي‌کنند. مايکل‌هالت، يکي از دانشمندان اروپايي حاضر در مراسم به نمايندگي از طرف مراکز مشترک تحقيقاتي اروپا در بخشي از سخنانش ضمن حمايت از اجراي تعهدات برجامي بر ادامه همکاري‌ها در زمينه‌هاي تکنولوژي هسته‌اي تاکيد کرد. وي تحقيق و توسعه و تبادل تجارب در زمينه‌هاي مختلف تکنولوژي هسته‌اي را از جمله موضوعات مهم در همکاري‌هاي بين‌المللي اتحاديه توصيف کرد. در مراسم افتتاحيه بقايي دبير ستاد برجام به عنوان نماينده وزارت امورخارجه و کريستو پولنداکوف سفير بلغارستان در تهران که کشورش هم اکنون رياست دوره‌اي اتحاديه را بر عهده دارد نيز به عنوان نماينده اتحاديه اروپا حضور داشتند.

دبير ستاد برجام در سخنان خود بر اهميت اجراي همکاريهاي ايران و اتحاديه در چارچوب ضميمه سه برجام اشاره کرد. نخستين مدرسه آشکارسازي ، دزيمتري و حفاظ‌سازي پرتوي تاکنون در قالب 50 جلسه نظري و عملي در محل سازمان و برخي مراکز تحقيقاتي و بيمارستاني برگزار شده و تا 30 بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

در بودجه 97 به آلودگي هوا توجه لازم نشده است

يک عضو کميسيون تلفيق لايحه بودجه کل کشور سال 97 گفت که در بودجه سال آينده به اندازه کافي به موضوع آلودگي هوا توجه نشده است. طيبه سياوشي، اظهار کرد: عليرغم تصوراتي که وجود دارد مبني بر اينکه در بودجه به معيشت مردم توجه نشده بايد گفت که اتفاقا به اين بخش توجه زيادي صورت گرفته است ولي بودجه عمراني و اعتبار مربوط به زيرساخت‌ها که مي‌تواند زندگي مردم را متحول کند به اندازه کافي ديده نشده است.وي افزود: همچنين مساله‌اي مثل آلودگي هوا به اندازه بحران آب بايد مورد توجه قرار گيرد اما به اندازه کافي به آن پرداخته نشده است.

سياوشي ابراز اميدواري کرد که در جريان ادامه بررسي بودجه در مجلس، موارد مربوط به آلودگي هوا و همچنين اعتبارات عمراني بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد.

وزير جهاد کشاورزي خبر داد

اعمال محدوديت کشت از سال آينده در کشور

به دليل کمبود آب و بارش ناکافي، در سال آينده محدوديت کشت در کشور خواهيم داشت ولي در برخي مناطق کشور مي‌توان با صرفه‌جويي در مصرف آب و احداث چاهک‌ها به صورت موقت از اين بحران عبور کرد.

محمود حجتي در جريان بازديد از گام نخست طرح نهال کاري در جنوب شرق اهواز در گفت و گوي اختصاصي با ايرنا اظهار کرد: در هر يک از مناطق کشور با توجه به شرايط خاص همان منطقه، راه حل‌هاي مختلف وجود دارد که يکي از اين راه حل‌ها، احداث چاهک در عمق هشت متري سطح زمين است که در شمال خوزستان مي‌توان از اين شيوه به صورت موقت با هدف تامين آب مورد نياز کشاورزي استفاده کرد.

وي گفت: در سال 1387 نيز که خوزستان با کمبود آب و خشکسالي رو به رو بود با حفر چاهک تا حدودي بحران کم آبي را پشت سر گذاشتيم. وزير جهاد کشاورزي افزود: در استان مازندران نيز، کشاورزان سال‌هاي کم آبي را تجربه کردند که با حفر چاهک، کم آبي تا حدودي جبران شد.حجتي در ادامه تاکيد کرد: البته در برخي از نقاط کشور که چنين ظرفيتي ندارند و سفره‌هاي زيرزميني در وضعيت مناسبي قرار ندارند بايد محدوديت کشت اعمال شود.

وزيرجهاد کشاورزي با اشاره به نزول رحمت الهي در روزهاي گذشته در کشور که تا حدودي کم آبي را جبران کرد اظهار کرد: براساس پيش بيني هواشناسي در 2 روز آينده نيز بارش‌هاي خوبي پيش رو خواهيم داشت و در هفته آينده (اواخر بهمن) گستره بارش‌ها همه استان‌هاي کشور را در بر مي‌گيرد.

حجتي در ادامه گفت: به لطف الهي در اسفند نيز بارندگي‌ها وضعيت خوبي خواهند داشت و اميدواريم در بهار نيز بارش‌هاي مناسبي پيش رو داشته باشيم تا نگراني‌هاي کشاورزان برطرف شود.وي صرفه‌جويي در مصرف آب کشاورزي را با توجه به وضعيت بارندگي‌ها و مخازن پشت سدهاي کشور مورد تاکيد قرار داد و ابراز اميدواري کرد با صرفه‌جويي در مصرف آب بتوانيم اين دوره سخت را پشت سر بگذاريم.

به گزارش ايرنا حجتي وزير جهاد کشاورزي که چهارشنبه شب وارد اهواز شد براي دومين بار در ماه جاري از محل آبگيري و پمپاژ کانال اصلي آبرساني به جنوب شرق اهواز در پنج کيلومتري اهواز در ساحل کارون ديدن کرد و آخرين وضعيت انتقال آب به کانال 2/47 کيلومتري را مورد بررسي قرار داد.