تاریخ 1396/11/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4700 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس جمهوري:
 مبناي دين اسلام سخت‌گيري و زندان نيست 
  در زندگي خصوصي مردم دخالت نکنيد

رئيس‌جمهور گفت: امروز هم اگر از مردم بپرسيم آزادي مي‌خواهيد يا استبداد همان آمار 2/98 درصد امروز هم به جمهوري اسلامي راي مي‌دهند.

به گزارش ايلنا، حجت‌الاسلام حسن روحاني رئيس‌جمهور در نشست مشترک وزيران و استانداران با روساي سازمان‌هاي اقتصادي بيان کرد: وزارت کشور و دست‌اندرکاران مربوطه و ستاد بحران و شوراي امنيت کشور در دو بخش مديريت و نظارت بر اعتراض‌ها که چند روزي در دي ماه صورت گرفت، کار بزرگي انجام دادند و با توجه به اينکه در کارهاي زيادي در حوادث بحراني حضور داشتند لمس مي‌کنم که اين يعني چه.

روحاني با بيان اينکه از روز اول به پليس دستور داديم بدون اسلحه وارد صحنه شود، گفت: در تماس تلفني‌ که با يکي از مقامات فرانسه داشته‌ام وقتي که گفتم پليس بدون اسلحه حضور دارد تعجب کرد که چرا اين موضوع اعلام نمي‌شود و پليس بدون سلاح به خيابان آمد و آرامش را برقرار کرد. بي‌نظمي و ناآرامي همه را آزار مي‌دهد و اگر مردم ببينند خيابان‌ها ناآرام است و عده‌اي شيشه مي‌شکنند و خود را آتش مي‌زنند مورد پسندشان نيست.

وي با تاکيد بر اينکه اگر اعتراضي داريم قانون براي ما راه تعيين کرده است، گفت: در 22 بهمن گفتم قانون اساسي ظرفيت‌هاي زيادي دارد که اگر اصلاح هم نشود مي‌تواند کشور را هدايت کرده و هم رضايت عامه را برآورده سازد؛ به شرطي که همه متعهد به قانون اساسي باشند و فصل سوم قانون اساسي را اجرا و پياده کنيم.

رئيس جمهور بيان کرد: قانون اساسي ما ظرفيت‌هاي بسيار زيادي دارد و همه بايد در اجراي قانون اساسي بار سنگين مسئوليت را بر دوش خود احساس کنيم البته رئيس‌جمهور مسئوليت ويژه دارد که بر عهده فرد ديگري نيست بنابراين مسئوليت رئيس‌جمهور از همه سنگين‌تر و سخت‌تر است و در اين زمينه همه بايد کمک کنند.

روحاني با اشاره به اينکه سال آينده سال نشاط و اميد و شادماني مردم ايران است خطاب به استانداران گفت: سخت‌گيري نکنيد و در زندگي خصوصي مردم دخالت نکنيد و آنچه امام گفته را اجرا کنيد.

وي در خصوص دخالت نکردن در زندگي خصوصي مردم تصريح کرد: کسي شايد در خانه‌اش غيبت کند و يا دروغ بگويد اما ما نبايد او را بازخواست کنيم.

رئيس جمهور با اشاره به اينکه دين اسلام بر مبناي سخت‌گيري و زندان نيست، گفت: مبناي اسلام تشريع و تبليغ است. خدا به پيامبر مي‌فرمايد تو مي‌خواهي خيلي‌ها را هدايت کني اما امکان‌پذير نيست. پيغمبر قصد داشت خيلي‌ها را هدايت کند و نمي‌خواست حتي يک نفر در گمراهي باشد اما خداوند به او مي‌فرمايد تو رسالتت را انجام بده و اينکه چه کسي هدايت شود و يا نشود وظيفه خداست.

روحاني با بيان اينکه ما نبايد براي خودمان وظيفه مافوق طاقت درست کنيم و نبايد براي مردم دين تعريف کنيم، عنوان کرد: اسلام دين مشقت نيست و خداوند حکم جعل نکرده است و حکمي از سوي خدا جعل نشده است.

رئيس‌جمهور با بيان اينکه دين ما دين فرهنگ است، افزود: سال آينده بايد سال شادماني مردم به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي باشد.

رئيس‌جمهور در ادامه گفت: اشتغال مهمترين مساله سال آينده است. به خاطر دارم در تبليغات انتخاباتي به هر شهر يا استاني که سفر مي‌کرديم يکي از خواست‌هاي اصلي و مهم مردم اشتغال بود. خصوصا اين مساله در جوانان تحصيلکرده بسيار پررنگ‌تر است. در حال حاضر 12 ميليون جوان تحصيل‌کرده داريم و هر سال تعداد زيادي جوان از دانشگاه‌ها فارغ التحصيل مي‌شوند که بايد براي اشتغال آنها فکر کرد.

وي در ادامه افزود:‌ بايد با يک حرکت فوق‌العاده براي سال آينده جلو برويم. در بحث اشتغال روستايي بنده امروز تاکيد کردم که همه منابع تخصيص داده شده تا پايان تيرماه آينده بايد مصرف شده باشد. اين امر مستلزم ياري همه استانداران، وزارت کار و وزارت کشور در اجرا و نظارت است.

رئيس شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به اين مساله که اگر يک روز در زندگي يک جوان تاخير بيفتد يا فردي بدون شغل بماند ما مسئوليم، گفت: به عنوان آموزش حين کار از همين امروز تا پايان سال 97 هر صنف اگر فردي را مشغول به کار کند از دادن حق بيمه معاف است. دولت اين آمادگي را دارد که حتي بيمه حوادث را هم برعهده بگيرد.

روحاني در بخش بعدي سخنان خود با تاکيد بر اهميت فضاي مجازي گفت: سرعت اينترنت يکي از ضرورت‌هاي آينده فضاي مجازي و همچنين بحث اشتغال مجازي است. بخش بزرگي از شرکت‌هاي دانش‌بنيان و يا شرکت‌هايي که در بحث‌هاي مرتبط با فناوري اطلاعات کار مي‌کنند وابسته به فضاي مجازي بوده و سرعت اينترنت مي‌تواند کمک بزرگي به آنها کند. بايد توجه داشت که فناوري اطلاعات دنيا را متحول کرده است.

رئيس‌جمهور درباره برخي تنگ‌نظري‌ها در برخورد با فضاي مجازي گفت: برخي مسائل مربوط به فضاي مجازي را درک نمي‌کنند. گاهي با ديدن يک عکس نامناسب يا يک جمله، طنز و يا کلام بد همه توجهات به فضاي مجازي را به اين سمت معطوف کرده و فضاي منفي ايجاد مي‌کند. مسائل نامناسب در همه حوزه‌ها در همه جاي دنيا وجود دارد. ما بايد خودمان براي پالايش و تزکيه آن تلاش کنيم و اين مسائل دليل نمي‌شود که با فضاي مجازي برخورد سلبي کنيم. اين فضاي مجازي بستري است که فضا را براي کسب و کار، شغل، علم، کشاورزي، آشايش و... مردم فراهم مي‌کند.

رئيس جمهور بيان داشت: اگر يک سرمايه‌گذار در خارج از کشور بدون مراجعه به کشور ما توانست سرمايه‌گذاري کند و نياز به حضور او در ايران نبود آنگاه ما مي‌توانيم بگوييم که سرمايه‌گذاري کرده‌ايم. اين مهم از طريق بستر اينترنت دولت الکترونيک و فضاي مجازي قابل حل است چرا که آنها از اين طريق مي‌تواند شرکاي تجاري خود را پيدا کنند و سرمايه‌گذاري را انجام دهند اما در حال حاضر يک سرمايه‌گذار بايد چندين ماه معطل شود.

روحاني افزود: ما جاذبه‌هاي فراواني داريم از جمله آب‌هاي آزاد مسير ريلي و جاده‌ها و ديگر امکانات که مي‌تواند در جذب سرمايه‌گذار موثر واقع شود.رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه بايد مقررات دست و پاگير را برداريم گفت: همه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و اداره استخدامي بايد اين مساله را رعايت کنند و اگر مبحثي هست به دولت بياورند و در صورت نياز دولت لايحه به مجلس بدهد تا حرکت بزرگي ايجاد کند.

روحاني افزود: سال آينده سال نشاط است بايد جوان‌ها احساس کنند که در امور مديريتي مي‌توانند وارد شوند و هر وزير و مديري بايد جوان‌ها را در رده‌هاي بالا به کار گيرد و وزارتخانه‌ها، مديرکل‌ها و فرماندارها بايد زمينه جذب جوانان را فراهم کنند چرا که فاصله مديريت با نسل جوان افزايش يافته است.


 نمايندگان مجلس تصويب کردند
 بخشش جرائم مشروط به پرداخت اصل و سود تسهيلات بانکي  

دهمين جلسه مجلس براي رسيدگي به لايحه بودجه 1397 با رياست علي لاريجاني آغاز شد. مجوز مجلس براي برداشت 5257 ميليارد تومان از هزينه ماهانه شرکت‌هاي دولتي، بخشش جرائم مشروط به پرداخت اصل و سود تسهيلات بانکي، موافقت مجلس با افزايش سرمايه بانک‌هاي ملي و توسعه صادرات ايران و مسکن مهمترين مصوبات ديروز نمايندگان در جريان بررسي جزئيات بودجه 97 بود. در هفتمين روز از رسيدگي مجلس به لايحه بودجه 97، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي‌بخشش جرائم بانکي را مشروط به اختيار رييسان شعبه‌هاي بانکي و پرداخت اصل و سود تسهيلات کردند. نمايندگان تصويب کردند که به منظور تشويق توليدکنندگان و تسويه مطالبات بانکها و موسسات مالي و اعتباري، چنانچه مشتريان بدهي معوق خود که تا سال 1396 سررسيد شده باشد را از تاريخ سر‌رسيد تا پايان شهريورماه 1397 تسويه کنند، بانکها و موسسات مالي و بانکي مکلفند اصل و سود خود را مطابق قرارداد اوليه و بدون احتساب جريمه دريافت و تسويه کنند.همچنين نمايندگان مجلس با پيشنهاد کميسيون اقتصادي مجلس به اين شرح موافقت کردند: بند «و» تبصره 16 قانون بودجه سال 96 مصوب 24/ 12/ 95 موضوع تنفيذ تبصره 35 قانون اصلاح قانون بودجه 95 کل کشور با قيود ذيل براي سال 97 اجرا مي‌شود.

الف- عبارت افزايش سرمايه بانک مسکن حداکثر صد هزار ميليارد ريال در ذيل جدول شماره 6 تبصره 35 درج مي‌شود.

ب- بخشودگي سود تسهيلات بانکي تا سقف صد هزار ميليارد ريال ، 5 هزار ميليارد تومان است.

ج- به دولت اجازه داده مي‌شود از مابقي حساب ارزيابي خالص دارايي هاي بانک مرکزي 20 هزار ميلياردريال براي افزايش سرمايه بانک توسعه صادرات و 30 هزار ميليارد ريال براي افزايش سرمايه بانک مسکن تخصيص يابد.

همچنين نمايندگان مجلس با تصويب بند الحاقي 3 تبصره 16 لايحه بودجه 97 مصوب کردند: دولت از طريق خزانه‌داري کل کشور مکلف است ماهانه معادل يک درصد(1%) از يک دوازدهم هزينه شرکتهاي دولتي، بانکها و مؤسسات انتفاعي وابسته به دولت سودده مندرج در پيوست شماره(3) اين قانون را تا مبلغ پنجاه و دو هزار و پانصد و هفتاد ميليارد (000/000/000/570/52)ريال از حسابهاي آنها برداشت و به حساب درآمد عمومي‌نزد خزانه‌داري کل کشور موضوع رديف 130425 جدول شماره(5) اين قانون واريز نمايد.

همچنين با تصويب مجلس، صندوق توسعه ملي مجاز است با تصويب هيات امنا معادل 150 هزار ميليارد ريال از منابع ريالي خود را با نرخ صفر درصد نزد بانک‌هاي عامل سپرده‌گذاري کند تا با تلفيق با منابع نظام بانکي صرف اعطاي تسهيلات شود.علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي‌نيز قبل از تصويب اين مصوبه در توضيحاتي،‌ گفت: علاوه بر اين مبلغ، معادل 150 هزار ميليارد ريال شامل 10 درصد از منابع صندوق صرف صنعت و 10 درصد از اين منابع صرف بخش کشاورزي مي‌شود.

نمايندگان در ادامه بررسي جزئيات لايحه بودجه 97 در جلسه علني ديروز مجلس در بخش درآمدي بند الحاقي دو تبصره 18 را مورد بررسي قرار دادند. اين بند مخالف ماده 12 برنامه ششم توسعه بود که براي تصويب به راي دو -سوم نمايندگان احتياج داشت که نمايندگان با 76 راي موافق، 101 راي مخالف و 4 راي ممتنع از مجموع 225 نماينده حاضر در مجلس با اصل اين بند مخالفت کردند.

در ادامه فاطمه حسيني نماينده تهران پيشنهاد حذف اين بند را مطرح کرد که نمايندگان با 150 راي موافق، 39 راي مخالف و سه راي ممتنع از مجموع 223 نماينده حاضر در مجلس با اين پيشنهاد موافقت کرده و اين بند را حذف کردند.

در اين بند آمده است: اعتبار مورد نياز براي صدور کارت اشتغال تا سقف يکصد ميليارد ريال از محل درآمدهاي شرکتهاي وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي تامين مي‌شود.

دهقان نماينده طرقبه در مخالفت با حذف اين بند توضيح داد: اين بند براي شفافيت در برنامه‌ريزي دولت جهت ايجاد اشتغال است تا براي بيکاران کارت اشتغال صادر شود همچنين از اشتغال بازنشستگان و دو شغله بودن افراد جلوگيري به عمل آيد.

فريدون احمدي نماينده زنجان نيز در موافقت با حذف اين بند گفت: اين کارت بيکاري و نه اشتغال است اين کار تنها عوام فريبي بوده اين حرکات پوپوليستي مايه سرشکستگي قانونگذاري است و تنها ضد بهره‌وري و ضد ايجاد اشتغال است و دردي را دوا نمي‌کند.

پورمحمدي معاون سازمان برنامه و بودجه نيز ضمن بيان مخالفت دولت با وجود چنين پيشنهادي گفت: اين بند تنها باعث ايجاد بروکراسي و توقع عمومي‌ مي‌شود که نمي‌تواند گره‌اي را نيز باز کند. همچنين نمايندگان جزء دو بند الف تبصره 18 را نيز به تصويب رساندند که به موجب آن به بانک مرکزي جمهوري اسلامي‌ايران اجازه داده مي‌شود از طريق بانک‌هاي عامل معادل منابع موضوع بند الف و جزء يک اين بند را براي طرح‌هاي توسعه توليد و اشتغال اعطا کند.


 مقام معظم رهبري:
 شيعه و سني در جمهوري اسلامي‌در دشوارترين ميدان‌ها کنار يکديگرند 

پايگاه اطلاع‌رساني دفتر نشر رهبر انقلاب : بيانات رهبر انقلاب اسلامي‌در ديدار دست‌اندرکاران کنگره شهداي استان سيستان‌وبلوچستان که در تاريخ 16 بهمن 96 برگزار شده بود، صبح ديروز در محل اين همايش در زاهدان منتشر شد.آيت‌‌الله خامنه‌اي در اين ديدار با اشاره به علاقه عميق خود به مردم سيستان و بلوچستان، مردم بلوچ را گرم، صميمي، با صفا و با استعداد، و مردم سيستان را از لحاظ گذشته تاريخي در بين همه اقوام ايراني، کم‌نظير و درخشان توصيف و خاطرنشان کردند: با وجود اين استعدادهاي سرشار، در دوران قاجار و پهلوي به مردم سيستان و بلوچستان بي‌اعتنايي مي‌شد و همين موجب شد که استعدادهاي مردم بروز نکند.ايشان، خدمات انجام‌شده در اين منطقه در سالهاي پس از انقلاب را نشانه محبت دوطرفه مردم و نظام دانستند و با اشاره به نيازهاي مطرح‌شده از جانب استاندار در اين ديدار افزودند: نيازهاي مردم استان همچون آب‌شيرين‌کن و خط آهن را بايد از طريق مسئولان ارشد دولتي به‌طور جدي دنبال کنيد و با ميدان آوردن بخش خصوصي، استفاده از منابع صندوق توسعه ملي نيز امکان‌پذير خواهد شد.رهبر انقلاب اسلامي، سيستان‌وبلوچستان را همچون استانهاي کردستان و گلستان مظهر وحدت اسلامي‌و الگوي همکاري و زندگي برادرانه شيعه و سنّي براي دنيا دانستند و با تأکيد بر هوشياري در مقابل تفرقه‌افکني دشمن گفتند: شهادت يک نوجوان سنّي در دفاع مقدس و يا شهادت يک مولوي اهل سنت به علت دفاع از انقلاب اسلامي‌به‌دست ضدانقلاب، نشان مي‌دهد برادران شيعه و سني در جمهوري اسلامي‌در دشوارترين ميدان‌ها در کنار يکديگر حاضرند و بايد با کارهاي فرهنگي و هنري اين حقايق و وحدت واقعي را مجسم و نمايان کرد.آيت‌الله خامنه‌اي، ايستادگي جمهوري اسلامي‌در مقابل جاهليت مدرن با وجود تحريم و همه توطئه‌هاي نظامي‌و فرهنگي دشمنان را مرهون قدرت ايمان و فداکاري مردم خواندند و گفتند: مظهر کامل ايمان راسخ در زنجيره‌ بسيار مهم ايمان و مقاومت، شهيدان و ايثارگران هستند، بنابراين نظام اسلامي‌به تعظيم و تکريم شهدا نيازمند است.


 تذکر 43 نماينده به وزراي اطلاعات و کشور به دليل مرگ‌هاي زندان اوين 

يک عضو کميسيون شوراها و امور داخلي کشور در مجلس از تذکر کتبي بيش از 40 نماينده مجلس به وزراي اطلاعات و کشور به‌خاطر درگذشت سيدامامي و ديگر کشته‌شدگان در زندان‌ها طي مدت اخير خبر داد.

به گزارش ايلنا قاسم ميرزايي نيکو با اشاره به درگذشت چند نفر از زندانيان در يکي، دو ماه اخير در زندان‌هاي مختلف کشور اعلام کرد: امروز بيش از 40 نفر از نمايندگان در تذکري کتبي به وزراي اطلاعات و دادگستري خواهان رسيدگي به اين مسئله شدند.

وي با اشاره به متن اين تذکر کتبي خاطرنشان کرد: باتوجه به مرگ برخي افراد در زندان‌هاي مختلف کشور از جمله درگذشت آقاي سيدامامي ضروري است طبق اصول 32 و 39 قانون اساسي نسبت به حقوق زندانيان توجه ويژه‌اي صورت گيرد.

نماينده اصلاح‌طلب مردم دماوند در مجلس همچنين در تشريح اين تذکر گفت: در آستانه جشن پيروزي انقلاب اسلامي، همدلي و همراهي همه آحاد جامعه از ضروري‌ترين واجبات است.

وي افزود: متاسفانه در روزهاي اخير، مرگ آقاي سيدامامي در زندان، تشويش اذهان عمومي را سبب شده است و مي‌تواند موجب سوءاستفاده دشمنان اين آب و خاک شود. بنابر اين شايسته است وزراي اطلاعات و دادگستري به‌صورت شفاف به جامعه و مجلس پاسخ دهند علت مرگ ايشان چه بوده و به چه دليل شاهد موارد مشابه در زندان‌هاي مختلف کشور هستيم.

عضو شوراي مرکزي فراکسيون اميد با بيان اين‌که بيش از 40 نفر از نمايندگان اين تذکر کتبي را امضا کرده‌اند، اسامي اين نمايندگان را به شرح زير اعلام کرد: عبدالرضا هاشم‌زايي، محمدجواد فتحي، قاسم ميرزايي نيکو، علي مطهري، مسعود پزشکيان، غلامرضا حيدري، غلامعلي جعفرزاده ايمن‌آبادي، بهرام پارسايي، عبدالکريم حسين‌زاده، محمدرضا بادامچي، مصطفي کواکبيان، بهروز بنيادي، حميد گرمابي، شهاب‌الدين بيمدار، مهدي شيخ، علي مطهري، سهيلا جلودارزاده، سيده فاطمه حسيني، طيبه سياووشي، پروانه سلحشوري، فريده اولادقباد، فاطمه سعيدي، سيده حميده زرآبادي، سيده فاطمه ذوالقدر و پروانه مافي برخي از امضاءکنندگان هستند.

ميرزايي نيکو همچنين گفت: محمدعلي وکيلي، سيدفريد موسوي، احمد مازني، مسعود رضايي، عليرضا رحيمي، محمدرضا تابش، محمدنعيم اميني‎فر، محمدباسط دورازهي، عليم يارمحمدي، محمد قمي، علي اکبري (شيراز)، حيدرعلي عابدي، داود محمدي، محمد بيرانوندي، سيدابوالفضل موسوي بيوکي، احمدعلي کيخا و فرج‌الله رجبي نيز ديگر امضاکنندگان اين نامه هستند.

در جريان نشست علني ديروز مجلس هم قاسم ميرزايي نيکو به همراه 42 نماينده به وزراي اطلاعات و دادگستري درباره مرگ برخي از زندانيان کشور از جمله سيدامامي تذکر دادند و اعلام کردند ضروري است که براساس اصول 32 و 39 قانون اساسي نسبت به حقوق زندانيان توجه ويژه شود.


 تجملات مجالس عزا و فقر عمومي جامعه 
نويسنده : محمد عليان

يکي از سنت‌هاي شايسته و ارزنده ما ايرانيان برگزاري مجالس ترحيم است که براي ارج نهادن به مقام شامخ عزيز از دست رفته با کمال ميل و رغبت و از خلوص نيت انجام مي‌دهيم که اين شيوه قابل تحسين از قرون گذشته تاکنون در فرهنگ غني ايران زمين رواج داشته و دارد و لذا به چنين آداب و رسوم که از ديرباز مورد توجه و اهميت همگان بوده احترام خاصي قائل هستيم و ارج مي‌نهيم، اما متاسفانه برخي‌ها قضيه را برعکس عمل کرده و در موقع حيات اقوام و آشنايان نزديک بالاخص والدين را فراموش کرده نه اينکه رفت و آمد و صله رحم ندارند، بلکه به توصيه و سفارش همسر و يا فرزندان تازه به دوران رسيده براي راحت زندگي کردن خود و خانواده به ناچار پدر يا مادر سالخورده و ناتوان خويش را براي نگهداري به خانه سالمندان سپرده تا آسوده‌تر بدون مزاحم زندگي، به تفريح و خوشگذراني، ايام خويش را در خارج و داخل بگذرانند و شايد ماه‌ها براي سرکشي و ديد و بازديد هم مراجعه نکنند. ولي هر روز و هر ساعت چشمان بي‌رمق پدر که سرمايه‌ي کلان و هنگفت به جاي گذاشته به در دوخته شده تا لطف فرزند برومندش با لبخند حتي با يک شاخه گل شامل حال پدر بيمار و دردمند شود و با ديدن آن که در اين روزهاي دشواري رنجور و ضعيف است قدم رنجه فرمايد تا وي را در آغوش گيرد البته در اطراف خود نمونه‌هاي زيادي سراغ داريم که برخي‌ها والدين خود را با اخم و ترشرويي و پرخاش و فرياد به سراي سالمندان سپردند. هر چند که با کمال عزت و احترام از اين بزرگان نگهداري و محافظت مي‌شود، اما خيلي دردآور و بغرنج است براي کساني که با چشمان نمناک و کم سو در انتظار ديدن فرزندان خود لحظه شماري مي‌کنند. بالاخص افرادي که از ثروت بي‌شمار برخوردارند.

متاسفانه در ايامي که نشاط و شادابي و تندرستي و قدرت کلام و نفوذ داشتند از گشاده دستي و انفاق به محرومان جامعه و مساعدت به قشر تهي‌دست يا حداقل ساخت و ساز مراکز عام ‌المنفعه غفلت کرده که در اين سن و سال با داشتن بيماري سرنوشت آنها به دست ميراث‌خواران رقم زده خواهد شد که ديگر سودي ندارد ولي به محض اطلاع يافتن از فوت آنها در خانه سالمندان سر و کله اقوام به عبارتي کاسه گرم‌تر از آش از شهرها و روستاهاي دور و نزديک پيدا شده و با ريختن اشک تمساح دسته گل‌هاي گران قيمت، تاج گل، يکي پس از ديگري براي عرض تسليت و دل تسلي هجوم آورده، مداح و قاري ممتاز راديو و تلويزيون معروف و مشهور پايتخت با حق‌الزحمه چند ميليون توماني براي گرم کردن مجلس ختم و پذيرايي هزاران مهمانان خاص در بهترين و گران‌ترين هتل مجلل شهر با کليه امکانات سرويس‌دهي و ريخت و پاش، نصب بنرهاي گوناگون و رنگارنگ، درج آگهي در روزنامه‌ها، خريداري قبر در اماکن متبرکه چند ده ميليون توماني، سفارش سنگ قبر مخصوص از اصفهان و...

آيا با هزينه کردن مبالغ بي‌حساب و کتاب و اسراف بي‌حد و اندازه متوفي به بهشت خواهد رسيد؟

آيا با وجود اين همه افراد فرو دست جامعه که در طول شبانه‌روز شايد يک وعده غذاي گرم هم سير نمي‌خورند، ثواب دارد؟

خيلي از خانواده‌ها را سراغ داريم که به دليل فقر و نداري کودکان خردسال را به جاي فرستادن به مدرسه و فراگيري علم و سواد و دانشي براي درآمد و امرار معاش خانواده به دستفروشي ودوره گردي فرستاده تا لقمه نان حلال به دست آورند. آيا اين اطفال بي‌گناه مورد تهديدهاي اجتماعي قرار نمي‌گيرند؟

دختران دم بخت که سن آنها از موقع ازدواج گذشته هنوز به دليل نداشتن جهيزيه موفق به ازدواج نشدند تا آشيانه اشتراکي نوين را آغاز کنند مگر چنين نيست؟ بيماران که از پرداخت هزينه عمل جراحي ناتوان‌اند و تحت پوشش هيچ نوع بيمه درماني نيستند آيا در گوشه و کنار اين جامعه نمي‌شناسيم؟

خيلي از خانواده‌هاي سرشناس و نجيب و اصيل که مورد وثوق و اعتبار اجتماع مي‌باشند سراغ داريم که پس از فوت پدر و مادر بعد از برگزاري يک مجلس ساده و بسيار آبرومند هزينه‌هاي مربوط گزاف و متفرقه را صرف امور خيريه نمودند که مردم کوچه و بازار و حتي فاميل و اقوام وابسته دور و نزديک از اين عمل خداپسندانه و خيرخواهانه راضي و خشنود بودند.

بيائيم از تجملات مجالس عزا بکاهيم و دست افتاده‌اي را بگيريم.