تاریخ 1396/11/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4700 برو جستجو جستجوی پیشرفته   مديريت هيات‌هاي ورزشي را به اهلش بسپاريد 
نويسنده : مرتضي دهرويه

1-«سلطان سنجر را در آن وقت كه به دست غزان گرفتار شده بود، پرسيدند: علت چه بود كه ملكي بدين وسعت و آراستگي كه تو را بود چنين مختل شد؟

گفت: كارهاي بزرگ به مردم خرد فرمودم و كارهاي خرد به مردم بزرگ، كه مردم خرد كارهاي بزرگ را نتوانستند كرد و مردم بزرگ از كارهاي خرد عار داشتند و در پي نرفتند. هر دو كار تباه شد و نقصان به ملك رسيد و كار لشگري و كشوري روي به فساد آورد.»

2-مردي در كنار رودخانه‌اي ايستاده بود. ناگهان صداي فريادي را مي‌شنود و متوجه مي‌شود كه كسي در حال غرق شدن است. فوراً به آب مي‌پرد و او را نجات مي‌دهد. اما پيش از آن كه نفسي تازه كند فريادهاي ديگري را مي‌شنود و باز به آب مي‌پرد و دو نفر ديگر را نجات مي‌دهد. اما پيش از اين كه حالش جا بيايد صداي چهار نفر ديگر را كه كمك مي‌خواهند مي‌شنود. او تمام روز را صرف نجات افرادي مي‌كند كه در چنگال امواج خروشان گرفتار شده‌اند غافل از اين كه چند قدمي بالاتر ديوانه‌اي مردم را يكي يكي به رودخانه مي‌انداخت.

برخي مديران و سازمانها اين گونه عمل مي‌كنند. در اين سازمان‌ها به جاي درمان ريشه، به كندن برگ‌هاي زرد رغبت بيشتري نشان داده مي‌شود. که در اين بين مي‌توان به مديريت فوتبال استان اشاره‌اي داشت در ده سال اخير حداقل بيش از دهها کلاس مربيگري در سطح شهرهاي استان گذاشته شده است و اگر ميانگين در هر سال فقط به يک کلاس هم اشاره داشته باشيم در اين ده سال اخير يعني بايد دويست و پنجاه مربي در حال فعاليت باشند ولي متاسفانه بايد اذعان داشت بسياري از مربياني هم که در حال فعاليت هستند در کلاس‌هاي مربيگري شرکت نکرده‌اند و آنهايي هم که با شوق و علاقه وارد اين حرفه شده‌اند، همان افرادي هستند که توسط مديران حاکم بر فوتبال به رودخانه پرتاپ مي‌شوند و هر از گاهي چند دلسوز و پيشکسوت براي نجات آنها از اين امواج خروشان وارد مي‌شوند ولي هيچ فايده‌اي ندارد چون سکان فوتبال به دست چنين افرادي سپرده شده است که قبلا هم امتحان خود را پس داده‌اند و جز نابودي و رسيدن به مسايل حاشيه‌اي هيچ عملکرد مثبتي نداشته‌اند و در اين بين هيچ نظارتي هم بر عملکرد آنها نبوده و نيست، شايد آقايان بالادستي هم از داشتن چنين مديراني راضي‌تر هستند تا حضور برخي از مديران موفق که بتوانند باعث تحول و رونق اين رشته ورزشي شوند.

به هر حال هنر اين مديران که به صورت غير قانوني در اين فصل به تيمداري هم مشغول بودند سقوط نماينده استان از ليگ دو به ليگ سه کشور بوده است! و بدتر آن که در بيست سال اخير هيچ نماينده‌اي از استان در ليگ سه حتي نتوانسته سهميه خود را حفظ کند و هميشه با سقوط همراه بوده است در رده‌هاي پايه هم که آنقدر وضعيت اسف‌بار و نگران‌کننده است که جز نابودي هيچ حاصلي نداشته است. با تمام اين اتفاقات معلوم نيست که بدتر از شرايط فعلي چه بايد باشد تا برخي‌ها با يک عذرخواهي ساده از سمت‌هاي خود استعفا دهند ! نکته اينکه برخي‌ها تنها چيزي که براي آنها مهم نيست احترام به افکار عمومي و خواسته اهالي ورزش است فقط اينکه آنها بايد به هر قيمتي ميز خود را حفظ نمايند.