تاریخ 1396/11/25 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4700 برو جستجو جستجوی پیشرفته   معاون استاندار سمنان:
 برپايي نمايشگاه‌هاي بهاره در استان سمنان حذف نخواهد شد 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

معاون استاندار سمنان با بيان اينکه برپايي نمايشگاه‌هاي بهاره بر عهده ستاد تنظيم بازار شهرستان‌ها قرار خواهد داشت، گفت: برپايي نمايشگاه‌هاي بهاره حذف نخواهد شد.

محمد همتيان در جلسه کارگروه تنظيم بازار استان سمنان به ميزباني استانداري ضمن بيان اينکه نبايد برگزاري نمايشگاه‌هاي بهاره حذف شود، ابراز داشت: بايد ساماندهي منظمي توسط فرمانداران و سازمان صنعت معدن تجارت در اين خصوص صورت گيرد، تا در خصوص برپايي تشکيل نمايشگاه‌هاي بهاره توسط ستاد تنظيم بازار شهرستان‌ها تصميم‌گيري شود.

وي بابيان اينکه مردم بايد از کالاي باکيفيت و قيمت مناسب برخوردار باشند، افزود: مسئولان بازرسي بايد قبل از آنکه مردم از واحدهاي صنفي شکايت کنند، خودشان بايد پايش بازار را در دست‌گيرند، تا از حقوق مصرف‌کننده حمايت شود.معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استاندار سمنان بابيان اينکه در آستانه سال جديد توجه به توقعات مردم در خصوص جلوگيري از افزايش قيمت‌ها و حمايت از حقوق مصرف‌کننده مورد پيگيري بيشتري قرار خواهد گرفت، ابراز داشت: بازرسي قيمت اجناس مايحتاج مردم در استان بيشتر مي‌شود.همتيان گفت: بازرسي از واحدهاي صنفي اين استان به منظور جلوگيري از گران‌فروشي و افزايش رضايت اقشار جامعه از اول اسفندماه امسال تا آخر فروردين سال 1397 افزايش يابد.همتيان پيشگيري را بهتر از درمان دانست و ادامه داد: مسوولان مربوط قبل از اين که مردم از واحد صنفي شکايت داشته باشند در بازررسي نهايت دقت و حساسيت را داشته باشند.

معاون استانداري سمنان با اشاره به قيمت تخم‌مرغ در استان‌هاي مجاور تصريح کرد: پايين ترين قيمت تخم مرغ مربوط به استان سمنان است.

وي يادآور شد: 70 درصد توليد تخم مرغ استان مازاد مصرف است و اقدامات لازم براي صادر تخم مرغ به استان‌هاي مجاور انجام مي‌شود.

رئيس سازمان جهادکشاورزي گفت: باتوجه به ذخاير گوشت مرغ، وضعيت اين کالا در شرايط مناسب قرار دارد و محدوديتي براي فروش مرغ منجمد در استان وجود ندارد.

سيد‌حسن ميرعماد افزود: در زمان حاضر تعاوني روستايي و برخي واحد صنفي در حال فروش تخم مرغ تنظيم بازار با قيمت تعيين شده هستند. شهروندان در صورت مشاهده هر گونه تخلف، مي‌توانند شکايت خود را به تلفن ثابت 33439199 و يا سامانه تلفني گوياي 124 گزارش دهند.


 رئيس اتاق بازرگاني:
 60 واحد معدني سمنان با مشکل نقدينگي و نبود بازار فروش مواجه است 

سمنان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي استان سمنان گفت: اکنون حدود 60 واحد معدني اين استان با مشکل نقدينگي، نبود بازار فروش و رکود مواجه است.علي‌اصغر جمعه اي افزود: 700 ميليارد ريال تسهيلات با هدف ايجاد اشتغال و کاهش رکود در بخش معدن اين استان در سال جاري پرداخت شده است.وي با بيان اين که با پرداخت اين مقدار تسهيلات، حدود 2 هزار فرصت شغلي در بخش معدن ايجاد شده است، خاطرنشان کرد: ميزان تعهد اشتغال سمنان در بخش معدن ايجاد حدود سه هزارفرصت شغلي در سال‌جاري بود.وي اظهارداشت: بانک‌هاي عامل اين استان حدود 70 درصد از تعهد پرداخت ارايه تسهيلات رونق توليد به بخش معدن در سال 96 را عملياتي کرده‌اند که اين رقم در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته حدود 15 درصد افزايش يافت.

جمعه‌اي با بيان اين که دولت براي رفع موانع در استان مصمم است، ادامه داد: در 10 ماه امسال، افزون بر 200 واحد توليدي در استان سمنان با ارايه تسهيلات به چرخه توليد بازگشته است.رئيس اتاق بازرگاني استان سمنان اضافه کرد: سمنان به لحاظ برخورداري از ذخاير معدني، در مقايسه با ديگر استان‌ها از رتبه مطلوبي در کشور برخوردار است.وي با اشاره به اين که سمنان رتبه اول در توليد گچ، نمک، سلستين و زئوليت، رتبه دوم در سولفات سديم، رتبه سوم در ذغال سنگ و توليد کروميت را دارد، اضافه کرد: اکنون در اين استان از 42 نوع ماده معدني بهره‌برداري شده سالانه 23 ميليون تن انواع مواد معدني توليد مي‌شود. استان سمنان داراي سه و نيم ميليارد تن ذخيره زمين‌شناسي و بيش از پنج هزار و 500 ميليون تن ذخيره قطعي معدني دارد. رئيس اتاق بازرگاني سمنان تصريح کرد: تعداد 561 واحد معدني در اين استان براي چهار هزار و 200 بهره‌بردار اين واحدها اشتغال ايجاد کرده است. سمنان با 560 معدن رتبه پنجم و از نظر استخراج رتبه 6 کشور را دارد.استان سمنان يکهزار و 700 پروانه بهره‌برداري در بخش صنعت و معدن و بيش از 40 هزار بهره‌بردار در بخش‌هاي مختلف کشاورزي دارد، سهم اشتغال استان سمنان در بخش صنعت و معدن بيش از 38 درصد و در کشاورزي بيش از 14 درصد و توليد ناخالص استان سمنان در حدود 18.2 درصد مربوط به بخش کشاورزي و حدود 22 درصد مربوط به بخش صنعت و معدن است.


 «مشق‌ روز» شماره 52 
نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

«مشق‌ روز» شماره 100

فاطميه «75 روز» سپري شد و فاطميه 95روز مي‌رسد که در مورد مقدار حيات کوثر قرآن پس از رسول خدا در تاريخ اختلاف است. فرصتي ديگر است درباره جايگاه کمالي و عبادي و معرفتي و عقلاني اين عنصر شرف و کمال بينديشيم. حضرت زهراي اطهر(س) در بيان پيامبر اعظم چنين است: «لوکان الحسن شخصا لکان فاطمه بل هي اعظم عنصرا و شرفا فاطمه الزهرا بهجه قلب المصطفي» اگر بخواهيم بگوييم حضرت کيست؟ جواب اين مي‌شود، وي سمبل حسن و نکويي و نيکي است بلکه برتر و بالاتر. به قرآن مراجعه مي‌کنيم، مي‌خوانيم خداوند حکيم 222 بار از هيات و قالب «حسن و احسن و حسني و احسان و محسن و محسنين و محسنات» سخن گفته است و ميدان وسيعي در ايده و انديشه و آرمان و اخلاق و عرفان و عمل صالح در برابر ما قرار مي‌دهد. خداوند عليم اعلام مي‌دارد انسان را در قالب احسن «لقد خلقنا الانسان في احسن تقويم» آفريده است و سيماي نيکو به انسان داده است «و صورکم فاحسن صورکم» و پس از آفرينش انسان کامل در مراحل گوناگون به خود تبريک مي‌گويد «فتبارک الله احسن الخالقين» و درباره قالب و قامت و صورت و طينت انسان هرچه بگوييم، کم گفته‌ايم و تازه بايد گفت انسان موجود ناشناخته است که کارل فرانسوي درباره وي کتاب نوشت و امام علي(ع) فرمود: «اتزعم انک جرم صغير و فيک انطوي العالم الاکبر» رسد آدمي به جايي که به جز خدا نبيند، بنگر که تا چه حد است مقام آدميت. به زندگي‌نامه 18 ساله حضرت زهرا(س) مراجعه مي‌کنيم که کم‌ترين اقامت را در زندگي، رسول‌اکرم 63 سال و امام ششم 65 سال و امام عسکري 28 سال و امام جواد 25 سال داشت و جوان‌ترين معصومه بود، ولي اين دوران چقدر با‌محتوي و با کيفيت بود. 9 سال با پدر بود و 9 سال با همسر و چهار فرزند پسر و دختر داشت و آخرين فرزند وي «محسن» شش ماهه از دست رفت. مرحوم آيت‌الله واعظ‌زاده خراساني در يک تحقيق آماري و ميداني از جمعيت بالاي 7 ميلياردي جهان به‌دست آورد که صد ميليون نفر سادات «در مراکش و الجزاير و اردن و پاکستان و عربستان و ايران و عراق و لبنان و يمن و امارت و کويت» زندگي مي‌کنند و بالاترين تبار و نژاد را تشکيل داده‌اند و معناي «انا اعطيناک الکوثر» و «الخير الکثير» در نسل و تيره و تبار و دودمان تجلي يافت. در اين صد ميليون انسان دانشمند و انديشمند و هوشمند در قلم و علم و فقاهت و بلاغت و حکمت و فضيلت بسيارند و جلوه ولايت فقيه حضرت روح‌الله الموسوي الخميني(ره) که يکي از آن برندها مي‌باشد.

حضرت زهرا(س) که القاب بسيار«صديقه، زهرا، محدثه و زکيه» و کنيه «ام‌ابيها، ام‌الائمه» و نام فاطمه دارد، در عبادت و اطاعات و سخاوت و شجاعت و نيايش و حسن کامل بود، دختري نمونه بود که «فداها ابوها» را از رسول اکرم(س) گرفت و همسري يگانه و بي‌همتا و مادري بي‌مانند بود که به امام مجتبي(ع) فرمود: «يا بني الجار ثم الدار» و مقام شفاعت در رستاخيز دارد و فقط کافران و مشرکان و مرتدان و منافقان بي‌بهره‌ مي‌مانند و محبوبان وي از دوزخ «سميت فاطمه، فاطمه لان الله فطمها و فطم من احبها من النار» دور مي‌گردند.