تاریخ 1396/11/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4699 برو جستجو جستجوی پیشرفته   عوامل افت تحصيلي دانشجويان  

داشتن برخي عادت‌هاي بد مي‌تواند منجر به افت نمرات دانشجويان شود.اما اين عادت‌هاي بد چيست؟ اينجا هفت عادت بد دانشجويان را که منجر به افت تحصيلي آنها مي‌شود، مرور مي‌کنيم.

حضور ناقص در کلاس‌ها:

براي بسياري از دانشجويان به خصوص دانشجويان برخي رشته‌ها حضور در کلاس بسيار ضروري است.مگر اين که آن قدر باهوش باشند که بتوانند تنها با کپي کردن جزوه‌هاي ساير دانشجويان و استادان و خواندن آن مبحث درسي را ياد بگيرند.

در غير اين صورت بهترين کار حضور در کلاس و استفاده از اطلاعات دسته اول استادان و آنچه که بر روي تخته مي‌نويسد، مي‌باشد.در صورت عدم حضور در کلاس درس علاوه بر اين که شانس يادگيري آن درس به صفر مي‌رسد، نمره حضور در کلاس شما نيز به ميزان فاحشي کاهش مي‌يابد.

انجام ندادن تکاليف:

به عنوان مثال درس حسابداري را در نظر مي‌گيريم. اساس اين درس بازي با اعداد است و تنها راهي که دانشجويان مي‌توانند اين درس را ياد بگيرد، تمرين است. منظور از تمرين اين است که خودتان به تنهايي و با پشتکار فراوان و استمرار آنها را انجام دهيد. بسياري از دانشجويان در انجام تکاليف خود متکي به همکلاسان خود هستند. در اين صورت چه کسي درس را ياد مي‌گيرد؟ فردي که تمرينات را انجام مي‌دهد يا کسي که خودش آنهارا انجام نمي‌دهد؟ قضاوت بر عهده خودتان.

عدم نکته برداري:

درست است که دانشجويان تقريبا هميشه از روي نکته‌ها و جزوات ساير دانشجويان کپي مي‌کنند، با اين حال اين شيوه بر روي دانشجوياني که خودشان نت برداري نکرده و تنها متکي به همکلاسان خود هستند جواب نمي‌دهد.وقتي نکته برداري مي‌کنيد يعني اين که شما به درس گوش داده و به آن توجه داريد.دانشجويي که نکته برداري نمي‌کند يا فردي است که يک حافظه تصويري خوب دارد يا شخصي است که در نوشتن تنبل است يا اصلا فردي است که کاملا به درس بي‌توجه است.دليل اول يعني داشتن حافظه تصويري قوي خوب است، ولي وجود اين قابليت در بين همه مردم تقريبا نادر است.دليل دوم هم تنها در صورتي قابل قبول است که دانشجو در قابليت اول داراي هوش سرشاري باشد، در غير اين صورت اين دليل هم غير قابل توجيه است.دليل سوم نيز به خودي خود خيلي بد است چون چنين دانشجويي در حقيقت چيزي از کلاس درس کسب نمي‌کند و وقتي اين اتفاق افتاد بايد با نمره خداحافظي کند.

زمان بندي نامناسب:

دانشجويان به واسطه داشتن تکاليف زياد نظير مطالعات موردي، پايان نامه، امتحانات و غيره بايد بدانند که چگونه زمان خود را تنظيم کرده تا بتوانند خود را با تمام اين مسائل وفق دهند و از آنجا که تاريخ امتحانات آنها از ابتداي ترم تحصيلي اعلام مي‌شود، بايد با برنامه ريزي دقيق خود را به خوبي براي آن زمان آماده کنند.

امروز و فردا کردن:

اين مسئله مي‌تواند به دنبال زمان بندي ضعيف شکل بگيرد اما به تنهايي نيز مي‌تواند يک عادت بد باشد.چيزي که امروزه به اين قضيه بيشتر دامن مي‌زند وجود مسائل جنبي نظير شبکه‌هاي اجتماعي، بازي‌هاي آنلاين، ارسال پيامک و...مي‌باشد چرا که در گذشته اين مسائل کمتر وجود داشته‌اند و امروزه عادت پشت گوش انداختن و تعلل در درس خواندن را به يک عادت بسيار خطرناک‌تر از گذشته بدل کرده‌اند.


  مهندسي رباتيک  

رشته فني مهندسي رباتيک يکي از رشته‌هاي ميان رسته‌اي جديد در ايران مي‌باشد، جديد بودنش مي‌تواند به دليل تاسيس در حداکثر 15 سال گذشته باشد و ميان رشته‌اي است به دليل اشتراکاتي که با رشته‌هاي مهندسي برق گرايشات الکترونيک و کنترل و همچنين مهندسي مکانيک گرايش طراحي جامدات و مهندسي کامپيوتر گرايش نرم‌افزار دارد. گاهي اوقات حتي افراد تحصيل کرده نيز به اشتباه، گمان مي‌برند مهندس رباتيک، مهندس برق نيز مي‌باشد علاوه بر اين مکانيک و کامپوتر نيز هست،در صورتي که براي دانشجويان رباتيک واضح بودن اين اشتباه غيرقابل انکار است که بقيه رشته‌ها يک مهندس رباتيک تنهايک مهندس رباتيک است. چرا که به صرف ارائه دروسي چون مدارهاي الکترونيکي و منطقي و ريزپردازنده در برنامه درسي مهندسي کامپيوتر- نرم افزار و اشتراک اين دروس در رباتيک و مهندسي الکترونيک، نمي‌توان نسبتي از الکترونيک و رباتيک به کامپيوتر داد. وظيفه و کاربرد‌ها متفاوت است. شايد يکي از نمونه‌هاي فريبنده آگهي‌هاي استخدام کار شرکت‌هايا کارخانه‌ها باشد که آن هم به دليل کاربرد مورد انتظار آنها، نام چند رشته مهندسي را در کنار يکديگر قرار مي‌دهند.

به عبارتي اين ديگر بستگي به نياز صنعت و کارخانه‌ها دارد که بسته به نيازشان، رشته‌هاي دانشگاه تاسيس شده‌اند، رشته رباتيک نيز از اين اصل مستثني نيست. يک مهندس رباتيک حتي با وجود توانايي در برخي از موارد اختصاصي موجود در ديگر رشته‌ها، تنها يک مهندس رباتيک استاين اصل را مي‌توان براي ديگر رشته‌هاي فني مهندسي تعميم داد. رشته‌هاي جديد براي نياز‌هاي جديد و پاسخ به آنها طراحي شده‌اند و به تبع آن توانايي افراد تحصيل کرده نيز بهترين پاسخ براي اين نيازها مي‌باشد که رشته رباتيک نيز پاسخگو به نياز رباتيکي صنعت مي‌باشد. گرايش‌هاي اين رشته در مقطع کارشناسي ارشد، در ايران مکاترونيک مي‌باشد و البته خود رباتيک که در ايران هنوز وجود ندارد.

ارتباط رشته رباتيک با ديگر رشته‌ها

در حقيقت اگر يک مهندس رباتيک قصد نوآوري و ايجاد يک تکنولوژي را در سر بپروراند و براي مثال طرح يک ربات فوتباليست آدم واره را بريزد ملزوم به استفاده از دروسي که قبلا، فراگرفته و يا تکميل آنها مي‌باشد به عبارتي بايد در برنامه نويسي و تنظيم الگوريتم بهينه، طراحي مدارهاي الکتريکي و الکترونيکي مورد نياز، طراحي مکانيزم عالي و نقص و کارآمد در ايجاد تعادل پويا مهارت کافي داشته باشد.

به خصوص در زمينه طراحي کامپيوتري مدارها، اجزا و از همه مهمتر برنامه نويسي در سطح بالاي قرار داشته باشد تا اين نيازها را برطرف کند.

بر فرض براي طراحي يک ربات‌ کاوشگر بايد با روش‌هاي عايق بندي آشنا باشد و يا در يک ربات پرنده با طراحي سيستم آئروديناميکي تا حدودي آشنايي داشته باشد و يا در توليد و ساخت ربات جنگنده، آشنا به موارد مختلف و ويژگي‌هاي مختلف آنها مثل استحکام و سبک وزني يا انعطاف و سختي و ديگر مورد اين چنيني باشد. البته مثل ديگر رشته‌هاي ميان رشته‌اي ارتباط‌هاي زيادي مي‌توان با ديگر علوم و فنون پيدا کرد که موارد فوق مربوط به رباتيک بودند که به نظر مي‌سد اين ارتباطات در اين رشته بيشتر از ديگر رشته‌هاست.

صنعت رباتيک

امروزه استفاده از ربات‌ها و اتوماسيون غيرقابل انکار و معرفي شده براي تمام صنايع و کارخانه‌ها مي‌باشد به طوري که کارخانه‌ها روز به روز به اين سمت روي مي‌آورند دليلش هم مشخص است زيرا بازده‌اي بهتر و سرعت، دقت کم هزينه بودن ديگر خصوصيات مورد انتظار را به ارمغان مي‌آورد.

نياز کارخانه‌ها و صنايع جهان و آينده شغلي

در ابتدا بايد ذکر کنم که بازار شغلي اين رشته در ايران اشباع نشده است چرا که تا اين لحظه هيچ مهندس رباتيکي فارغ التحصيل نشده است (در ايران)، که احتمالا تا ماه ديگر اولين فارغ التحصيل اين رشته وارد جامعه شود و به اميد خدا، اکثرا جذب کارخانه‌ها خواهند شد زيرا هزينه يک مهندس رباتيک ايراني خيلي پايين‌تر و به صرفه‌تر از خارجي مي‌باشد و يا استخدام چند مهندس مختلف نيز هزينه بر است و يا افراد توانا در بر طرف کردن نيازهاي رباتيکي کارخانه‌ها نيز که خيلي خيلي کم هستند، دستمزد بالا دريافت کرده و شايد به اندازه يک فارغ التحصيل اين رشته نيز مهارت کافي و مطالعه و توانايي نداشته باشند. کارخانه‌هاي داراي ربات‌هاي صنعتي و خطوط اتوماسيون و به خصوص بازوهاي رباتيک اولين کارخانه‌ها در جذب نيروي پرسنلي در اين رشته‌اند و در اولويت اول اين کارخانه‌ها مربوط به صنايع ماشين سازي و سپس شرکت‌هاي توليد‌کننده ‌تراشه‌هاي سيليکوني و الکترونيکي مي‌باشند، از جمله اين کارخانه‌ها در ايران که داراي خطوط اتوماسيون و يا بازوهاي رباتي و يا ديگر ربات‌هاي صنعتي هستند، مي‌توان نام برد به شرح زير است: کارخانه ماشين سازي ايران خودرو، ماشين سازي سايپا، کاشي سمنان، کاشي يزد،‌ تراکتور سازي تبريز، کيش خودرو، رب تبرک، کنستانتره شاهرود و چندين کارخانه ديگر که اکثرا ماشين سازي هستنند را مي‌توان نام برد.


 دانش‌آ‌موزان چگونه درس بخوانند تا فراموشي آنها به حداقل برسد؟ 

حقيقت اين است که بسياري از دانش آموزان درست درس خواندن را نمي‌دانند. بسياري از آنها کلي تلاش مي‌کنند و زحمت مي‌کشند اما زمان يادآوري مطالب دچار مشکل مي‌شوند. در يک مطالعه خوب و سازگار با کشفيات علمي‌بهتر است موارد زير را مد نظر داشته باشيم تا ضمن يادگيري صحيح، فراموشي را به حداقل برسانيم.

1- درک معناي مطالب: مطالبي که فهميده و استنباط مي‌شود بهتر در حافظه مي‌ماند. لذا بايد روي معنا و مفهوم مطالب تمرکز شده و تفکر صورت گيرد.

3- درک کل و جزء: دانش آموز هر مطلبي را که مي‌خواند ممکن است جزئي از يک کل باشد. لذا مطالبي که زير مجموعه يک عناوين کلي هستند بايدارتباط ذهني داده شوند و دانش آموز بتواند بفهمد که مطالبي را که مي‌خواند مربوط به کليتي است که اين بخش مربوط به آن است.

3- بازگويي مطالب براي خود: مطالبي که از حفظ براي خود بازگو مي‌کنيم ماندگاري بيشتري پيدا مي‌کند.

4- تمرين و تکرار: اين شيوه‌اي است که مطالب حتي اگر براي شخصي بي‌معني باشد از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت انتقال پيدا مي‌کند.تمرين و تکرار بايد به تدريج و با فاصله‌هاي زماني خاص صورت گيرد.

5- استراحت قبل از يادگيري و بعد از يادگيري: تحقيقات نشان داده است که بعد از يک استراحت و خواب آرام انسان مطالب را بهتر ياد مي‌گيرد. همچنين اگر بعد از يادگيري مطلبي کمي‌استراحت کنيم يا به خواب برويم يادگيري با دوامتر است.

6- يادگيري تدريجي: تحقيقات نشان مي‌دهد که يادگيري بايد تدريجي و در زمان‌هاي مختلف باشد. سعي در يادگيري مطالب زياد در وقت کم منجر به فراموش مي‌شود. برخي از دانش‌آموزان از اينکه سعي مي‌کنند مطالب انباشته شده را بدون استراحت و در وقت کوتاه بخوانند جز فراموشي چيزي عايدشان نمي‌شود.

8- ايجاد تصوير ذهني: از آنجايي که انسان‌ها خالق تصاوير ذهني هستند مي‌توانند در دنياي ذهن خود براي مطالب آموخته شده تصاوير ذهني خلق کنند که خود مبتکر آن هستند.

8- ارتباط آموخته‌ها به هم: انسان هر مطلبي را که مي‌آموزد مي‌تواند در دنياي آموخته‌هاي ذهني خود مفاهيم و مطالب به آنها مرتبط سازد.

9- وجود نظم و آهنگ: اگر برخي از مطالب درسي را به صورت شعر و آهنگ موزون در بياوريم يادگيري و ماندگاري آن هم آسان و هم طولاني مي‌شود. انسان ذاتا گرايش به‌هارموني و نظم و آهنگ دارد براي همين است که بچه‌ها خيلي زود مطالب را که در قالب شعر و آهنگ باشند، ياد گرفته و به خاطر مي‌سپارند.

همچنين اضطراب و نگراني و‌ ترس اجازه نمي‌دهد که انسان به درستي مطالب را ياد بگيرد و در صورت يادگيري زود فراموش مي‌شوند. بنابراين انگيزه و آرامش روحي و رواني مقدمه‌اي براي طي فرايندي يادگيري است.