تاریخ 1396/11/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4699 برو جستجو جستجوی پیشرفته   واکنش‌ها به بازداشت فعالان محيط‌زيستي و فوت کاووس سيد امامي
 علي مطهري : لحظه خودکشي مشهود نيست 

بازداشت فعالان محيط‌زيستي پس از رسانه‌اي شدن و خبر درگذشت کاووس سيد امامي از اساتيد دانشگاهي به يکي از اصلي‌ترين موضوعات فضاي خبري تبديل شده است. بروجردي در خصوص مرگ کاووس سيدامامي در زندان اوين، گفت: ديروز صبح (دوشنبه 23 بهمن ماه) فراتر از کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، جلسه‌اي با حضور تعدادي از نمايندگان مجلس و با حضور نايب رئيس مجلس ،جناب آقاي مطهري برگزار شد و فيلم وي در زندان اوين را مشاهده کرديم.

نماينده مردم بروجرد در مجلس شوراي اسلامي، تصريح کرد: کاووس سيدامامي متاسفانه به هر دليل شرايط زندان را نتوانسته تحمل کند، هرچند وي در سلول عادي نگهداري نشده است، در واقع کاووس سيدامامي با توجه به اينکه استاد دانشگاه بوده، در سلول مناسب نگهداري شده است.

وي افزود: در فيلم مذکور هم نشان مي‌دهد که کاووس سيدامامي پيراهن خود را در آورده و براي خودکشي آماده مي‌شود. خانواده وي نيز اين اتفاق را پذيرفتند لذا درخواست کالبدشکافي هم نکرده‌اند.

رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي، تاکيد کرد: خودکشي کاووس سيدامامي در زندان اوين در اين جلسه که با حضور تعدادي از نمايندگان و نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي، برگزار شد نيز تاييد گرديد.

همچنين علي مطهري در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: ديروز (دوشنبه) جلسه‌اي به درخواست اطلاعات سپاه با حضور تعدادي از نمايندگان از گرايش‌هاي مختلف سياسي مجلس برگزار شد و توضيحاتي درباره فوت سيد امامي به نمايندگان ارائه شد.وي افزود: ‌در اين جلسه همچنين فيلمي از داخل سلول آقاي سيد امامي نشان دادند. در اين فيلم لحظه خودکشي مشهود نيست اما حدود هفت هشت دقيقه ايشان (سيد امامي) مشغول اقداماتي است که نشان مي‌دهد احتمالا قصد خودکشي دارد. در اينجا کوتاهي اپراتور روشن است که متوجه اين اتفاق نشده در حاليکه بايد زودتر متوجه مي‌شده و از اين اتفاق جلوگيري مي‌کرده است. به نظر مي‌رسد در اين زمينه کوتاهي شده و خودشان هم قبول دارند.اين نماينده مجلس اضافه کرد: توضيحاتي هم درباره فوت آقاي سيد امامي ارائه شد که به نظرم کافي نيست و نياز است توضيحات بيشتري ارائه شود تا جوانب مختلف قضيه روشن شود.نايب رييس مجلس با اشاره به اتهام وارده به سيد امامي در خصوص جاسوسي، يادآور شد: مبارزه با جاسوسي کار تخصصي وزارت اطلاعات است و بهتر است اين دو نهاد در کار يکديگر دخالت نکنند.مطهري در پايان با بيان اينکه تمام کساني از نزديک سيدامامي را مي‌شناختند نظر مثبتي درباره شخصيت وي داشتند، گفت که مجلس منتظر تکميل اطلاعات خود در اين زمينه و ارائه توضيحات کافي درباره فوت آقاي سيد امامي در زندان است.

خودکشي سيدامامي در حال بررسي است

همچنين حجت‌الاسلام غلامحسين محسني اژه‌اي در گفت‌وگو با ايلنا، درباره بازداشت تعدادي از فعالان محيط‌زيست و ادعاي خودکشي سيد کاووس سيدامامي، استاد دانشگاه و فعال محيط‌زيست گفت: افرادي به اتهام دادن اطلاعات طبقه‌بندي شده و از مراکز حساس به سرويس‌هاي اطلاعاتي بيگانه از جمله رژيم صهيونيستي و آمريکا در روزهاي گذشته دستگير شده و بعضي از آنها در بازداشت هستند.

وي ادامه داد: فرد مورد نظر شما جزو همان بازداشت‌شدگان بوده است اما اينکه براي چه کساني و به چه ميزاني اتهامشان اثبات مي‌شود بايد تا پايان بررسي‌ها و دادگاه صبر کرد.

معاون اول قوه قضاييه در پاسخ به اين سوال که علت درگذشت سيدکاووس سيدامامي چه بوده است؟ اظهار داشت: من هم شنيده‌ام ايشان خودکشي کرده‌اند اما هنوز از جزييات آن اطلاع ندارم.

محسني اژه‌اي در پاسخ به اين سوال که با توجه به خودکشي سيدکاووس سيدامامي و دو نفر ديگر در زمان اعتراضات، موجب ايجاد سوال براي مردم و ايجاد اين شبهه شده است که چرا سازمان زندان‌ها مراقبتي نسبت به بازداشت‌شدگان ندارد. آيا قوه قضاييه برنامه‌اي براي رسيدگي به اين تقصير از سوي سازمان زندان‌ها دارد؟ تصريح کرد: مراقبت مي‌شود اما اين موضوع اخير نيز در حال بررسي است که ببينيم چگونه اتفاق افتاده است.

رييس فراکسيون محيط‌زيست مجلس شوراي اسلامي با اشاره به پيگيري‌هاي اين فراکسيون در مورد بازداشت فعالان محيط‌زيست و همچنين خبر خودکشي دکترسيد امامي در زندان، از توضيحات کارشناسان اطلاعات سپاه در اين باره خبر داد.

محمدرضا تابش در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: در ادامه پيگيري‌هاي فراکسيون محيط‌زيست امروز هم با خانواده‌هاي فعالان بازداشت شده محيط‌زيست و برخي کارکنان موسسه حيات وحش ميراث پارسيان بنا به درخواست آنها ديدار کرديم و نظرات کارشناسان اطلاعات سپاه را در اين باره استماع کرديم.

وي افزود: اظهارات خانواده‌هاي زندانيان و کارکنان اين موسسه مبني بر چارچوب‌دار بودن فعاليت‌ها و هماهنگي با دستگاه‌ها و نهادهاي ذيربط در همه مراحل انجام کار حتي ارتباطات بين‌المللي بود و اين‌که تلاش‌هاي آنها معطوف به حفاظت از محيط‌زيست و جلوگيري از تخريب بيشتر آنها و صيانت از گونه‌هاي جانوري و گياهي نادر بوده است.

تابش يادآور شد: کارشناسان اطلاعات سپاه نيز با ارائه توضيحاتي ادعاي نفوذ سرويس‌هاي خارجي در برخي عرصه‌هاي فعاليت اين موسسه را مطرح کردند و به اظهارات برخي متهمين عليه متوفي استناد مي‌کردند.

وي همچنين خاطرنشان کرد: موضوع اعلام خودکشي آقاي دکتر سيد امامي نيز در دست بررسي است و اين سوال مطرح است چرا مسئولان ذيربط در زندان عليرغم آن‌که آن‌جا به دوربين مدار بسته مجهز بوده متوجه اين حادثه نشده‌اند.

رييس فراکسيون محيط‌زيست مجلس در پايان گفت که اين فراکسيون ظرف يکي دو روز آينده با تمامي مسئولان امر جلساتي را براي پيگيري اين موضوع برگزار خواهد کرد.

همچنين مشاور رييس جمهور از ابتداي ماجرا تا کنون به صورت مداوم نسبت به قضاياي اخير واکنش نشان داد و در تازه‌ترين توييت خود نوشت: قاضي‌ها و دادستان‌ها و ضابط‌ها و بازپرس‌ها و بازجوها نه معصومند ، نه بي‌خطا و نه خالي از حب و بغض. همانگونه که نظارت بر قوه مجريه ضروري است اعمال نظارت بر رفتار با متهمان ومحکومان هم ضروري است. مصيبت يک مرتضوي براي يک کشور کافي بود؛ او را تکثير نکنيم. کاوه مدني نيز که پيشتر محمود صادقي از بازداشت وي نيز خبر داده بود و اين خبر توسط روابط عمومي سازمان محيط‌زيست تکذيب شده بود در توييتي نوشت: اميدوار به از بين رفتن تنگ نظري‌ها، اميدوار به ايجاد آرامش خاطر فعالان و دغدغه‌مندان محيط‌زيست وطن،‌ اميدوار به رفع دغدغه چشم انتظاران اميدوار براي روشن شدن هر چه سريع‌تر حقايق .

دادستان تهران نيز در پاسخ به اين سوال که آيا فرد بازداشتي که فعال محيط‌زيست بوده در زندان خودکشي کرده است و آيا ارتباطي با پرونده دستگيري جاسوسان دارد يا خير؟ گفت: اين فرد يکي از همان متهمان بوده است و با توجه به اينکه مي‌دانسته است اعترافات زيادي هم عليه وي شده و هم خود اعترافاتي داشته متاسفانه در زندان دست به خودکشي زده است.


  کواکبيان با اخطار چند اصل قانون اساسي:
 وزراي اطلاعات و دادگستري درباره اتهام جاسوسي بازداشت‌شدگان اخير توضيح دهند 

نماينده تهران در مجلس از وزراي دادگستري و اطلاعات خواست درباره ‌‌چند متهم جاسوسي و فعال زيست محيطي بازداشت‌شده در روزهاي اخير ‌‌توضيح دهند. به گزارش‌ فارس، مصطفي کواکبيان نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي عصر ديروز و در پايان نشست علني مجلس طي اخطاري مستند به اصول ‌22،32 و 39 قانون اساسي گفت:‌ حلاوت حضور گسترده مردم در راهپيمايي 22 بهمن موجب شده است که ما مجلس نشينان،‌ دولتي‌ها و دستگاه قضا بر کارآمدي خود بيفزاييم. بسياري از مردم از برخي مسوولان گلايه دارند اما با شور و نشاط در راهپيمايي شرکت کردند و از مسوولان فقط کار‌آمدي کار‌آمدي کارآمدي مي‌خواهند.

وي با تأکيد بر اينکه مردم به‌ نظام و انقلاب خود علاقه‌مندند و در مقابل آمريکا کوتاه نمي‌آيند، اظهار داشت: چند روز گذشته چند فعال زيست‌محيطي را دستگير کرده‌اند اما با مرگ دکتر سيد امامي از استادان دانشگاه امام صادق اعلام شد که پرونده جاسوسي و موضوع خودکشي بوده است.

نماينده مردم تهران در مجلس گفت: وزراي اطلاعات و دادگستري توضيح دهند که اگر پرونده جاسوسي بوده است، اين بازداشت‌شدگان جاسوس کدام سرويس اطلاعاتي بيگانه بوده‌اند و اگر خودکشي صورت گرفته چرا مسئولان زندان ما دقت نمي‌کنند؟ و از بروز چنين حوادثي جلوگيري نمي‌نمايند.


 سخنگوي سازمان انرژي اتمي:
 در برجام پيش‌بيني الحاقيه و اصلاحيه وجود ندارد 

سخنگوي سازمان انرژي اتمي گفت: در برجام پيش‌بيني الحاقيه و اصلاحيه وجود ندارد؛ الحاق يعني چسباندن و برجام در اين خصوص نچسب است.

بهروز کمالوندي سخنگوي سازمان انرژي اتمي در گفت‌و‌گو با عصر ايران گفت :برجام چند بُعد دارد يک بُعد سياسي و يک بُعد حقوقي، يک بُعد اقتصادي و تحريمي‌، برجام وقتي متولد شد يک آثاري را گذاشت ولو اينکه امروز هم از بين برود آن آثار به اين سادگي نمي‌تواند حذف شود.

وي ادامه داد: اولين اثرش رها شدن جمهوري اسلامي از فشارهايي بود که در نتيجه شش قطعنامه سنگين فصل هفت شوراي امنيت بر آن وارد شده بود، حتي اگر امروز هم تعليق‌ها توسط آمريكا امضاء نشود و برجام به هم بخورد، دوباره زنده کردن آن شش قطعنامه براي آنها خيلي کار ساده‌اي نيست مگر يک سازوکاري راه بيندازند براي نظارت بر تعهدات ما، و آنها بتوانند، اثبات کنند جمهوري اسلامي ايران به تعهدات خود پايبند نيست که عملا چنين اتفاقي از جانب ما نمي‌افتد. کمالوندي درباره احتمال بازگشت تحريم‌هاي آمريکا خاطر نشان کرد: تحريم‌هاي يکجانبه آمريکا در دو بخش بوده که يک بخش تحريم‌هاي اوليه كه همچنان وجود دارد. يعني يک شخص آمريکايي اعم از حقيقي و حقوقي نمي‌تواند در ايران سرمايه‌گذاري کند. اين شخص حقيقي- حقوقي را تعريف کردند، يکبار گفتند 75 درصد سهام شركت آمريكايي باشد بعد گفتند 50 درصد بعد هم 25 درصد، نوع دوم تحريم‌هاي آمريکا يعني تحريم‌هاي ثانويه است که براي غير آمريکايي‌ها تدوين شده است. براساس اين تحريم اگر شخصي در ايران سرمايه گذاري کند ديگر از سرمايه گذاري در آمريکا محروم مي‌شود.

وي ادامه داد : اتفاقي که افتاد اين بود که اسقاطيه‌ها اين نوع تحريم‌ها را تعليق مي‌کند. ببينيد در اين وضعيت مهم اين است که ما درست بازي کنيم. در حال حاضر که آمريکا به تنهايي اين تحريم‌هاي اوليه را دنبال مي‌كند کارش فوق العاده سخت است و اثر بخشي اين تحريم‌ها به طور قابل ملاحظه‌اي کاهش مي‌يابد. همچنين اروپايي‌ها هم حتي گفتند در اين زمينه دنبال مکانيزم‌هايي هستند که از شرکت‌هاي خود حمايت کرده تا آنها به دليل سرمايه گذاري در ايران آسيب نبينند. کمالوندي با اشاره به اهميت اروپا گفت: آمريکايي‌ها هم به همين دليل خيلي برايشان مهم است که اروپا را همراه داشته باشند، همان طور که براي ما مهم است براي آنها هم اين موضوع مهم است؛ در شرايط کنوني بازي به اين شکل پيش رفته که اروپا سمت چه کسي قرار مي‌گيرد و اين براي ما خيلي تعيين کننده خواهد بود . سخنگوي سازمان انرژي اتمي در پاسخ به اين سوال که ممکن است سه ماه ديگر رئيس جمهور آن تعليق تحريم را امضا نکند،گفت: اگر اجرا نکند و ننويسد اصلا اختيار کشور ما را مي‌گذارد به اينکه براساس پاراگراف 36 همه يا بخشي از تعهدات خودش را اجرا نکند. اين حق هم براي ما وجود دارد. وي ادامه داد: اصلا تعهد اصلي آمريکا همين اسقاطيه تعليقه‌ها است اگر آن را امضا نکند اين طور نيست که بخشي از تعهد خود را اجرا نکرده، بلکه همه آن را اجرا نکرده است. ولي ما در ديدگاه خودمان با آمريکا و بقيه کشورها يک توافقي داشتيم و اين توافق ما با اينها از طرف يکي نقض شده است. بنابراين براي تصميم گيري بايد همه جوانب بررسي شود.

کمالوندي گفت: پاراگراف 36 اين حق را به ما داده که اگر ايران ببيند نقضي در اجراي برجام صورت گرفته (مي‌تواند اين نقض فاحش باشد يا حتي نقض محدودي تلقي شود)، ايران هم حق دارد که به صورت کلي يا جزئي بخشي از تعهدات خودش يا همه آن را اجرا نکند. در فرض شما واضح است که نقض يک طرفه صورت گرفته در چنين حالتي ما هستيم که مي‌توانيم از توافق خارج شويم بدون اينکه تبعاتش گردن ما را بگيرد يا مي‌توانيم بمانيم و يک بخشي از توافق را اجرا نکنيم. تصميم گيري در اين خصوص به عهده هيئت نظارت بر برجام است که با ملاحظه همه موضوعات تصميم بگيرد ولي نکته مهم اين است که دست ايران هم براي چنين برخورد‌هايي باز است. وي گفت: در برجام پيش‌بيني الحاقيه و اصلاحيه وجود ندارد؛ الحاق يعني چسباندن و برجام در اين خصوص نچسب است چيزي به آن نمي‌چسبد. به کجا و به کدام قسمتش مي‌خواهند الحاقيه بچسبانند. کجا را به لحاظ حقوقي باز گذاشتيم که بتوانند بچسبانند. پس در سازوکار حقوقي براي الحاق جايي وجود ندارد.

کمالوندي گفت: ببينيد وقتي شما يک توافقي مي‌کنيد، براي اصلاح آن بايد سازوکار مشخصي تدوين شده باشد. يک کنوانسيون ممکن است جايي براي اصلاح بگذارد و به همين دليل نحوه اصلاح را هم پيش بيني مي‌کند، مثلا مي‌گويد سه چهارم اعضا درخواست کنند و بعد جلسه تشکيل بدهند. در چنين توافق‌هايي يعني جايي براي اصلاح گذاشته شده است ولي در برجام چنين موضوعي وجود ندارد؛ کجاي برجام گفته شده است که اگر خواستيد بياييد اصلاح کنيد يا چيزي به آن اضافه کنيد. به زور هم نمي‌شود به آن چيزي چسباند. وي ادامه داد: بنابراين اين کار از نظر حقوقي امکان پذير نيست، از نظر سياسي هم اين کار شدني نيست. البته ممکن است يک روش‌هايي را پيدا کنند چرا که در عالم سياست همه چيز ممکن است و مي‌شود. و در چنين صورتي به نظر من آمريکا کارهاي اشتباه قبلي خود را تکرار مي‌کند.


 در نشست دستاوردهاي جمهوري اسلامي ايران در حوزه حقوق بشر مطرح شد
 برخي مناديان حقوق بشر ابتدايي‌ترين حقوق انساني را ناديده مي‌گيرند 

نشست يک روزه دستاوردهاي جمهوري اسلامي ايران در حوزه حقوق بشر روز گذشته در مرکز مطالعات وزارت خارجه و با حضور تعدادي از سفراي خارجي مقيم تهران برگزار شد.

در اين نشست که در راستاي سياست اصولي جمهوري اسلامي ايران مبني بر تعامل و شفافيت در حوزه حقوق بشر و به منظور اطلاع رساني و تبيين آخرين تحولات و پيشرفت‌ها در اين حوزه در ايران برگزار شد، سيد مرتضي آوايي، وزير دادگستري، غلامحسين دهقاني، معاون امور حقوقي و بين‌الملل وزارت خارجه، معصومه ابتکار، معاون رييس جمهور در امور زنان. شهيندخت مولاوردي دستيار رييس‌جمهور در امور حقوق شهروندي و کاظم غريب‌آبادي، معاون امور بين‌الملل و همکاري‌هاي بين‌المللي قضايي ستاد حقوق بشر و جمعي از نمايندگان مجلس به ايراد سخنراني پرداختند. قرار بود در اين نشست محمد جواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان نيز سخنراني کند که بنا بر گفته دهقاني، معاون امور حقوقي و بين‌المللي وزارت خارجه به علت برنامه غير مترقبه‌اي که براي وي پيش آمده او نتوانسته در اين جلسه حضور پيدا کند. اين نشست از سوي وزارت خارجه برگزار شده است.

سيدعليرضا آوايي وزير دادگستري در همايش دستاوردهاي جمهوري اسلامي ايران در حوزه حقوق بشر گزارش جامعي از وضعيت حقوق کودکان در جمهوري اسلامي ايران ارائه کرد.

آوايي در بخشي از سخنراني خود گفت: توجه به حقوق کودک، فقط بحث جوامع امروزي نيست، بلکه در دين مبين اسلام هم نسبت به حقوق کودک توجه خاص شده است که احترام و تکريم کودک، پرهيز از خشونت و بدرفتاري با کودکان، رعايت عدالت و پرهيز از تبعيض از جمله آنهاست. در جمهوري اسلامي ايران، کودکان زير 18 سال 30 درصد از جمعيت کل کشور را تشکيل مي دهند و اين آمار اهميت پرداختن به حقوق کودکان را نشان مي دهد. خوشبختانه جمهوري اسلامي در همان سال‌هاي اوليه تصويب پيمان نامه حقوق کودک، به اين معاهده بين المللي ملحق و اقدامات متعددي جهت اجراي آن به کار بست، گرچه الحاق جمهوري اسلامي همراه با رعايت حق شرط همراه بود ليکن به علت همخواني عمده مواد پيمان نامه با قوانين و مقررات تعارض‌هاي معدودي پيش آمده و سمت وسوي تصويب قوانين داخلي هم در سال‌هاي اخير تطبيق بيشتر با کنوانسيون بوده است.

تحولات تقنيني در حوزه‌هاي قضايي و حمايتي به ويژه در قانون مجازات اسلامي مصوب 1392، قانون حمايت خانواده مصوب سال 1391، قانون حمايت از کودکان بي‌سرپرست و بدسرپرست مصوب سال 1392، قانون حمايت از کودکان و نوجوانان مصوب سال 1381 و قانون آئين دادرسي کيفري مصوب سال 1392 نشان دهنده نزديکي روح قوانين داخلي با مفاد پيمان نامه بين‌المللي است. معاون امور حقوقي و بين‌الملل وزارت خارجه نيز صبح روز گذشته در اين نشست با ابراز تاسف از درگذشت عاصمه جهانگير گزارشگر ويژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ايران گفت: قرار بود طي هفته‌هاي آتي با ايشان ملاقاتي داشته باشيم تا در مورد شرايط حقوق بشر در ايران صحبت کنيم. دهقاني در بخشي از سخنان خود با اشاره به رشد توسعه اجتماعي در ايران تاکيد کرد: ايران در اين زمينه پيشرفت‌هاي زيادي کرده و روند توسعه اجتماعي در ايران در مقايسه با ساير کشورها به خصوص کشورهاي منطقه متفاوت بوده است.

وي همچنين گفت: روز گذشته خبر فوت خانم عاصمه جهانگير گزارشگر ويژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ايران را دريافت کرديم اين خبر واقعا ناراحت کننده است. ما براي ايشان دعا مي کنيم واز خداوند متعال مي‌خواهيم که روح ايشان را بيامرزد. دستيار رييس‌جمهور در امور حقوق شهروندي به عنوان سخنران ديگر اين نشست اعلام کرد: نسخه مکتوب اولين گزارش ملي پيشرفت‌ها و راهکارهاي رفع موانع تحقق حقوق شهروندي به زودي منتشر و در معرض نقد افکار عمومي قرار مي‌گيرد.

شهيندخت مولاوردي يادآور شد: بيش از يکسال از رونمايي و ابلاغ منشور حقوق شهروندي در 29 آذر 1395 که به اصولي همچون کرامت انساني، صيانت از حقوق و آزادي‌هاي غير قابل سلب، حاکميت مردم، برخورداري همه مردم از حقوق انساني مساوي، منع تبعيض و حمايت يکسان قانون از همه افراد ملت مبتني است، مي گذرد؛ حقوق و مطالباتي که مردم ايران در دوران پر فراز و نشيب تاريخ معاصر خود بارها و به کرّات خواستار تحقق آن بوده‌اند و تا به امروز بهاي سنگيني را در اين راه پرداخته‌اند.

وي افزود: بدين ترتيب دولت تدبير و اميد عزم جزم، تعهد، مسئوليت پذيري و اراده سياسي خود را در پيگيري آرمان‌هاي آزادي‌خواهي و عدالت‌طلبي ملت و عملياتي شدن يکي از مهم ترين وعده‌هاي رئيس‌جمهور به نمايش گذاشت و رئيس‌جمهور که مسئوليت اجرا و پاسداري از قانون اساسي را برعهده دارد، با «ابلاغ و اعلام» اين منشور گام اول را در تحقق حقوق و آزادي‌هاي اساسي آحاد ملت ايران برداشت.هر چند هدف اصلي اين منشور آگاهي‌بخشي به شهروندان در زمينه حقوق و آزادي‌هاي اساسي‌شان به منظور استيفا و ارتقاي آن بوده است، اما آنچنان که در بيانيه منضم به منشور که جزءلاينفک آن است آمده، در کنار گفتمان‌سازي و جريان سازي با محوريت حقوق شهروندي، دولت درصدد خواهد بود گام‌هاي عملي براي تحقق حقوق شهروندي برداشته شود.

در اين نشست همچنين تعدادي از سفرا و نمايندگان سفارتخانه‌هاي خارجي مقيم در تهران ديدگاه‌ها و نظرات خود را در خصوص موضوع نشست و همچنين مطالب مطرح شده از سوي سخنرانان مطرح کردند.


 اخبار 

با راي نمايندگان مجلس

استانداران موظف به فروش ساختمان‌هاي ملکي براي تکميل مجتمع‌هاي اداري شدند

ديروز نمايندگان مجلس چند بند از لايحه بودجه سال 97 را بررسي کردند.نمايندگان مجلس شوراي اسلامي‌استانداران را موظف کردند براي تکميل يا احداث مجتمع‌هاي اداري شهرستان‌ها، ساختمان‌هاي ملکي دستگاه‌هاي اجرايي را به فروش برسانند.نمايندگان با تصويب بند «د» تبصره 12 لايحه بودجه 97 مصوب شد به منظور تکميل يا احداث مجتمع‌هاي اداري شهرستان‌ها، استانداران موظفند پيشنهاد فروش ساختمان‌هاي ملکي دستگاه‌هاي اجرايي مستقر در شهرستان‌هاي استان به استثناي اموال دستگاه‌هاي زير نظر مقام معظم رهبري و موارد مصداق مندرج در اصل 83 قانون اساسي را به شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان ارائه و پس از تصويب،‌ درآمد حاصل را به دريف درآمد عمومي‌نزد خزانه‌داري کل کشور واريز کنند.همچنين نمايندگان مجلس شوراي اسلامي‌در ادامه رسيدگي به بخش درآمدي لايحه بودجه 97، به دستگاه‌هاي اجرايي اجازه دادند از محل فروش اموال و دارايي‌هاي غيرمنقول خود درآمد کسب کنند. نمايندگان مجلس تصميم‌گيري درباره واريز سود حساب‌هاي قواي سه‌گانه به خزانه را به کميسيون تلفيق واگذار کردند. بند الحاقي 4 تبصره 12 در بخش درآمدي مورد بررسي قرار گرفت. در اين بند آمده بود سود حساب‌هايي که تحت هر عنوان قبل از تصويب اين قانون از سوي دستگاه‌هاي مشمول ماده 29 قانون برنامه ششم و ماده 5 قانون مديريت خدمات کشوري به استثناي بانک‌ها و شرکت‌هاي بيمه دولتي افتتاح شده، بايد به حساب خاصي نزد خزانه‌داري کل کشور واريز شود.علي لاريجاني رييس مجلس در اين باره، گفت: در اين بند بايد صندوق توسعه ملي، صندوق نوآوري و شکوفايي و هيات امناي دانشگاه‌ها و موارد اصل 110 (نهادهاي زير نظر رهبري) مستثني شوند لذا بايد اين بند به کميسيون تلفيق ارجاع شود تا اصلاحات لازم در آن اعمال شود. همچنين نمايندگان مجلس بررسي بخش درآمدي تبصره 14 لايحه بودجه در مورد هدفمندي يارانه‌ها را در دستور کار داشتند که محمدحسين فرهنگي عضو هيات رييسه مجلس در اين باره، گفت: آقاي تاجگردون رييس کميسيون تلفيق بودجه گفتند که اين تبصره مجددا در کميسيون تلفيق در حال بررسي است لذا رسيدگي به آن به روزهاي بعد موکول شود.

همچنين نمايندگان مجلس بند مربوط به افزايش سرمايه شرکت توانير در بودجه سال 97 را براي بررسي بيشتر به کميسيون تلفيق ارجاع کردند.بند «ج» تبصره 15 لايحه بودجه کل کشور سال 97 در جلسه علني ديروز بعدازظهر (دوشنبه) در دستور کار مجلس قرار گرفت.در اين بند به شرکت توانير اجازه داده شده از محل مطالبات خود از شرکت‌هاي توزيع نيروي برق نسبت به افزايش سرمايه در اين شرکت‌ها اقدام کند و وزارت اقتصاد در اجراي قانون اصل 44، سهام مازاد بر 49 درصد شرکت توانير در اين شرکت‌ها را تا سقف 25 هزار ميليارد تومان به بخش غيردولتي با رعايت سياست‌هاي اصل 44 و قوانين و مقررات نحوه واگذاري سهام و با اولويت شهرداري‌ها در قبال مطالبات قطعي آنها از دولت و يا آورده نقدي واگذار کند.همچنين نمايندگان مجلس شوراي اسلامي‌به وزارتخانه‌هاي تعاون و ارتباطات و دستگاه‌هاي وابسته به آنها اجازه دادند تا سقف 5000 ميليارد ريال اموال غيرمنقول مازاد خود را بفروشند.

ظريف در کنفرانس بازسازي عراق شرکت مي‌کند

سخنگوي وزارت خارجه از شرکت وزير امور خارجه کشورمان در کنفرانس بازسازي عراق خبر داد. بهرام قاسمي‌سخنگوي وزارت امور خارجه با اشاره به اهميت عراق به عنوان يک کشور دوست و همسايه ايران گفت: دکتر محمد جواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان در کنفرانس بين‌المللي بازسازي عراق به ميزباني کويت شرکت خواهد کرد. وي افزود: ايران از برگزاري اين کنفرانس استقبال و مشارکت جامعة بين‌المللي در روند بازسازي اين کشور را امري ضروري و اقدام در مسيري درست مي‌داند و ما بر ضرورت مشارکت صادقانه و غير مشروط جامعه بين‌المللي در اين بازسازي تاکيد داريم؛ جمهوري اسلامي‌ايران در حمايت از مردم و دولت عراق هيچگونه ترديدي به خود راه نداده همانگونه که در مبارزه با تروريسم نيز در کنار مردم و دولت عراق بوده و خواهد بود. سخنگوي وزارت امور خارجه در ادامه اظهار داشت: جمهوري اسلامي‌ايران در مسير کمک به بازسازي و توسعه اقتصادي عراق، همانند ديگر حوزه‌هاي سياسي، امنيتي، نقش حمايتي و سازنده خود را در دوران پسا داعش ادامه خواهد داد. وي در پايان افزود: هدف اين کنفرانس تجميع کمکهاي مالي منابع مختلف بين‌المللي براي بازسازي به ويژه در مناطق جنگ زده، زمينه‌سازي براي ارايه راه حل ريشه‌اي در منازعات داخلي، نوسازي ظرفيت‌هاي محلي و ملي عراق، تقويت بافت اجتماعي، ايجاد توازن بين روند بازسازي و برنامه آشتي ملي و جذب سرمايه گذاري خارجي است.

همکاري روسيه با ايران در سوريه ادامه مي‌يابد

سفير روسيه در تهران با تاکيد بر حفظ برجام گفت: همکاري‌هاي ايران و روسيه در مبارزه با تروريسم در سوريه ادامه خواهد يافت. «لوان جاگاريان» يکشنبه در گفت‌وگو با خبرگزاري تاس افزود: از سطح تماس‌هاي ايران و روسيه در سوريه از جمله در عرصه تامين شرايط فعاليت مناطق کاهش تنش در اين کشور رضايت داريم. وي گفت: دو کشور سهم مهمي‌در پيروزي بر تروريسم داشتند، همکاري‌هاي ايران و روسيه در حل و فصل سياسي مساله سوريه و مبارزه با بقاياي گروه‌هاي تروريستي ازجمله در تماس نزديک با کشور سوم ضامن صلح يعني شرکاي ترکيه اي ادامه مي‌يابد. سفير روسيه در ايران گفت: موضوع برجام به طور طبيعي در تماس‌هايي با شرکاي ايراني مطرح و مورد بررسي قرار مي‌گيرد. «بار ديگر تاکيد مي‌کنم ايران به طور کامل به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل مي‌کند.» ‌وي افزود: اين توافق نتيجه مذاکره‌هاي طولاني و دشوار چندجانبه است و در شکلي که در تابستان سال 2015 ثبت شده است، بايد حفظ شود. «هيچگونه تغييري در اين توافق نبايد مطرح شود.» جاگاريان گفت: بديهي است که تهران و مسکو از اوضاع پيرامون برجام نگران هستند؛ نشانه‌هايي وجود دارد که شرکاي اروپايي نيز که تلاش‌هاي گسترده‌اي را براي دستيابي اين توافق بکار بستند، نگرانند. سفير روسيه در ايران گفت: از سطح همکاري روسيه و ايران در چارچوب برجام رضايت داريم، هم اکنون در ايران هياتي از شرکت دولتي روس اتم حضور دارد که با شرکاي ايراني در مورد برخي ابعاد طرح تغيير کاربري راکتور فوردو گفت‌وگو مي‌کند. ‌وي افزود: اميدواريم در آينده نزديک شاهد نتيجه اين رايزني‌ها باشيم.

رئيس پارلمان عراق خواهان مشارکت ايران

در سازندگي کشورش شد

رئيس پارلمان عراق مي‌گويد با توجه به اينکه مشترکات بين جمهوري اسلامي ‌ايران و عراق فراتر از حد شمارش است، بنابراين چشم انتظار ارتقاي بيشتر سطح روابط در ابعاد مختلف بين دو کشور هستيم. رئيس پارلمان عراق در سالروز پيروزي انقلاب اسلامي‌ايران در مراسم ويژه‌اي که در محل سفارت جمهوري اسلامي‌ايران در بغداد برگزار شد، خواستار مشارکت ايران در سازندگي و بازسازي عراق شد. «سليم الجبوري» عصر يکشنبه در اين مراسم که جمع زيادي از مقامات لشکري و کشوري، نمايندگان پارلمان و شخصيت‌هاي سياسي عراقي و سفراي خارجي در بغداد حضور داشتند گفت که «اميدوار به گسترش همکاري‌هاي بيشتر در زمينه‌هاي علمي، فناوري و مشارکت ايران در سازندگي و بازسازي عراق هستيم». وي اضافه کرد که مناسبات سياسي بين دو کشور پنجره خوبي براي گسترش روابط اقتصادي در طول سنوات گذشته بوده و ميانگين تبادلات تجاري بين دو کشور روز به روز در حال افزايش است.