تاریخ 1396/11/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4692 برو جستجو جستجوی پیشرفته   سيدعلي خميني در بزرگداشت سالروز ورود تاريخي حضرت امام:
 آن روزي انقلاب از بين خواهد رفت که آرمان‌هايش، آرمان‌هاي نسل جديد نباشد 

مراسم بزرگداشت سي و نهمين سالروز ورود تاريخي حضرت امام خميني(س) بنيانگذار کبير جمهوري اسلامي‌ايران به کشور صبح روز پنجشنبه (12بهمن) با حضور پرشور اقشار مختلف مردم، شخصيت‌هاي لشکري و کشوري همچنين نماينده‌هاي اقليت‌هاي ديني در حرم مطهر امام خميني(س) برگزار شد. حجت‌الاسلام و‌المسلمين سيد‌علي خميني در حرم مطهر امام خميني(ره) گفت: دهه فجر دهه بازخواني آرمان‌هاي انقلاب است و بزرگداشت دهه فجر بزرگداشت آرمان‌هاي اصيل ملت ايران است. وي افزود: لازم است هر سال در ايام دهه فجر بازگرديم و آرمان‌ها را مرور کنيم، اينکه آرمان‌هاي ملت‌ ما چه بود و ملت ايران به کدامين دليل انقلاب کرد و براي رسيدن به کدام آرمان‌ها قيام کرد، اين رمز گراميداشت دهه فجر است. سيد علي خميني عنوان کرد: بايد وضع موجود را با وضع مطلوب مقايسه کنيم، امروز کجا ايستاده‌ايم و بدانيم آرمان چه بوده که به کجا برسيم، اساساً مرده و زنده بودن يک انقلاب به اين است که آيا امروز آرمان‌هاي امروز انقلاب ما همان آرمان‌هاي ملت ما است. آيا مردم ما همان آرمان‌هاي را که در سال 1357 داشتند دارند؟ اگر همان آرمان‌ها هم امروز باشد انقلاب زنده و پويا است. آن روزي انقلاب از بين خواهد رفت که آرمان‌هايش آرمان‌هاي نسل جديد نباشد. يادگار امام تصريح کرد: ما مدعي هستيم که انقلاب ما زنده است دليل ما هم اين است که امروز همان آرمان‌هايي که ملت ما چهل سال پيش داشتند حالا نيز دارند و مردم همان آرمان‌ها را مي‌خواهند. لذا در اين دهه ما بايد بازگشت به آرمان‌ها داشته باشيم. ببينيم آرمان‌هاي ما کدام بوده است و براي نسل جديد و جامعه امروز روشن کنيم که قله کجاست، قرار است به کجا برسيم و امروز در کجا ايستاده‌ايم. وي اظهار داشت: امروز 3 يا 4 مورد از آرمان‌هاي ملت ايران و امام خميني را بازخواني خواهم کرد. ‌تا ببينيم که آيا امروز هم اين آرمان‌ها آرمان ملت ما است يا نيست؟ اگر اين آرمان‌ها امروز نيز آرمان ما باشد، مي‌توانيم با افتخار بگوييم که انقلاب ما زنده و پويا است. سيد علي خميني گفت: يکي از اساسي‌ترين آرمان‌هاي انقلاب ما استقلال‌طلبي بود، استقلال مانند اکسيژن در هوا و نعمتي است که وقتي هست ديده نمي‌شود اما وقتي نباشد و انسان خود را ذليل و تحت سلطه ديگران ببيند آن وقت است که ارزش استقلال براي او روشن مي‌شود. وي افزود: قبل از انقلاب براي يکا‌يک مردم اين معنا بود که بايد يا تحت سلطه شرق باشند يا غرب، به طوري که در بعضي اسنادي که از رژيم پهلوي وجود دارد بعضي از مسئولين بلند مرتبه پهلوي مي‌گويند: «‌چقدر بايد جلوي آمريکا کوتاه بياييم و امتياز بدهيم؟»‌ و هر چه امتياز مي‌دهيم اين‌ها سير نمي‌شوند. امروز هيچ کس به‌غير از فردي که مغرض و انصاف را رعايت نکند، هيچ کس منکر اين نيست که نظام برآمده از انقلاب نه نتها خو‌دش مستقل است بلکه تلاش کرده است که منطقه خودش را هم مستقل کند.

نوه بنيانگذار انقلاب عنوان کرد: مقام معظم رهبري خطاب به آمريکايي‌ها فرمودند: «ما آمريکا را در دهه 50 از کشور بيرون کرديم و دهه 90 از منطقه بيرون کرديم». وي در ادامه اظهار داشت: اگر يک روز رفت و آمد شاه کشور در سفارتخانه‌هاي کشورهاي غربي تصويب و تدبير مي‌شد. اينها که با بزک رسانه‌اي قابل انکار نيست. زماني که مستشاران آمريکايي در اين کشور هر کاري مي‌کردند و کسي نمي‌توانست به آن‌ها بگويد که بالاي چشم شما ابرو است امام فرياد زد و به شاه گفت: اين‌ها اگر به تو هم جسارت بکنند در اين کشور شما نمي‌توانيد آن‌ها را ماخزه و محاکمه کنيد.

امروز از نظر استقلال ما خودمان براي خودمان تصميم مي‌گيريم. اگر تصميم مي‌گيريم که در منطقه ورود کنيم خودمان تصميم مي‌گيريم. ‌اگر بخواهيم از کشوري دفاع کنيم خودمان تصميم مي‌گيريم، اينها براي ما ارزش است. اما اين استقلال بايد باطني باشد. ما توانسته‌ايم قدرت‌هاي شرق و غرب را از کشور بيرون کنيم. اما برادران و خواهران عزيز مهم‌تر از اين‌ها اين است که ما غرب زدگي و شرق‌زدگي را از قلب‌ها و ذهن‌هاي خودمان دور کنيم. اهميت اين استقلال بسيار بيشتر از استقلال ظاهري است. نوه امام ابراز داشت: امام مي‌فرمايند: ساده انديشي است که گمان شود با وابستگي فرهنگي استقلال ما امکان‌پذير است. امام به صراحت مي‌گويند اگر شما از نظر فرهنگي مستقل نباشيد در نهايت از ديگر جهات هم وابسته خواهيد شد. امروز بسياري از انديشمندان ما معتقدند که براي ما هم از نظر اقتصادي و هم از نظر و اجتماعي، مساله، مساله غرب زدگي است. به اين معنا که ارزش‌هاي ما را تغيير دهند. اگر فکر شما را دگرگون کردند يقين بدانيد از همه چيزتان عبور خواهيد کرد. امام مهمترين کاري که در تمام طول نهضت کرد اين بود که توانست ارزش‌هاي جامعه را عوض کند. امام کاري کرده بود که ساده زيستي ارزش شده بود. دومين آرماني که مي‌خواهم به آن اشاره کنم مساله آزادي‌خواهي است. آزادي تا جايي که مخل ديگران نباشد آرمان ملت ما بود. ملت ما از استبداد دوران شاه رنج مي‌ديد. امام با فرياد آزادي‌خواهي به ميان مردم آمد. امام مي‌فرمايد: حکومت اسلامي‌ يعني آزادي و استقلال، يعني ما هر جا به آزادي‌ها و استقلال‌طلبي‌هاي ملت نزديک شويم به حکومت اسلامي ‌نزديک شده‌ايم. حکومت اسلامي‌يعني آزادي و استقلال. امام مي‌گويد ما حجت داريم، کسي که حجت دارد از آزادي بيان نمي‌ترسد. کلام امام و اعتقاد امام اين بود کسي که حجت دارد از آزادي بيان نمي‌ترسد. بعضي‌ها خيال مي‌کنند اين تعبير آزادي بيان از غرب آمده است. خير ما اين‌ها را از امام داريم، امام هم از اسلام دارد. اسلام است که به دنبال آزادي و آزادگي است. در جاي ديگر مي‌فرمايد هيچ فردي حق ندارد جامعه يا ملتي را از آزادي محروم کند. در زمان شاه گفتند ما آزادي را اعطا مي‌کنيم. امام فرمودند همين جمله جرم است. مگر آزادي اعطا شدني است. آيا آزادي‌خواهي امروز هنوز آرمان ملت ما هست؟ اگر هست بدانيم که انقلاب اسلامي‌هنوز زنده است.


 معصومه ابتکار:
 زنان در عرصه مبارزه با افراطي‌گري و خشونت تاثير گذارند 

معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده گفت: زنان مي‌توانند با ارائه ايده مقاوم در عرصه مبارزه با افراطي‌گري و خشونت تاثيرگذار باشند. معصومه ابتکار در بيست و نهمين نشست کميته دائمي‌کنفرانس بين‌المللي احزاب آسيايي که در سالن اجلاس سران در حال برگزاري است، گفت: سياستمداران بايد به اين نکته توجه کنند که توجه به نگاه‌ها و افراد مختلف در اين زمينه مهم است و احزاب سياسي بايد کمک حال دولت‌ها و در بين گروه‌هاي مختلف باشند و از مشکلات مختلف در زمينه‌هاي گوناگون جلوگيري کنند. لذا نقش احزاب سياسي براي رسيدن به اين هدف مي‌تواند يکي از اساسي‌ترين نقش‌هاي آن‌ها در زمينه‌هاي مختلف مذهبي باشد و ايران يکي از نمونه‌هاي موفق در اين زمينه است.

معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده ادامه داد: در آستانه سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي‌هستيم و يکي از اتفاق‌هاي خاصي بوده که رخ داده است. بنابراين احزاب سياسي بايد از اين اتفاقي که توسط بنيانگذار کبير انقلاب اسلامي‌افتاد استفاده کنند و برنامه‌هاي خود را پيش ببرند.

برنامه‌هاي احزاب بايد به شکلي باشد که مردم‌سالاري ديني در آن مورد توجه قرار گرفته باشد و برنامه‌هاي اينها تاثيرگذار است. برنامه‌هاي مختلفي ديده شده که کشورهاي مختلف به نام مذهب و دين متاسفانه خشونت و ترور را گسترش داده‌اند و باعث از بين رفتن مردان و زنان در جهان شده‌اند.

اين باعث محدوديت‌هاي زيادي در کشورهاي جهان شده است و به عنوان نمونه يکي از اين‌ها داعش است که به نام مذهب خشونت را گسترش داده است و به نام الله اکبر افراد بيگناه زيادي را مي‌کشند. وي افزود: احزاب سياسي براي نشان دادن اين مشکلات بايد دست به کار شوند تا امر به معروف را سرلوحه کارهاي خود قرار دهند تا به صلح پايداري برسيم و مشکلات و محدوديت‌هايي که اين گروه‌ها به وجود آورده‌اند را در آينده حل کنيم و ضروريات اوليه يک جامعه را مهيا کنيم. وي ادامه داد: متاسفانه بي‌عدالتي‌هاي متعددي را مخصوصا در جوامعي چون فلسطين مي‌بينيم که مشکلات زيادي را براي مردم اين منطقه به وجود آورده است. جوانان و نوجوانان تحت فشار رژيمي‌قرار گرفته‌اند و به توانايي خود نمي‌توانند برسند. نسل جوان در اين مناطق نمي‌توانند حرف‌هاي خود را بزنند و تصميم گيري داشته باشند اما در کشور ما نوجوانان و جوانان بعد از پيروزي انقلاب اسلامي‌ توانسته‌اند تصميم گير باشند. ابتکار تاکيد کرد: بهتر است در اين زمينه گفت و گوهايي بين نسل‌هاي مختلف به وجود آيد.

در اين ميان احزاب سياسي نقش مهمي‌دارند تا اين موفقيت را براي اين نسل‌ها به وجود آورند تا مردم از اقشار مختلف بتوانند به آنها اعتماد و در تصميم‌گيري‌هاي مختلف شرکت کرده و اثرگذار باشند. وي اضافه کرد: در ايران عزيز ما، زنان توانسته‌اند با گروه‌هايي که تشکيل داده‌اند و شرکت‌هايي که در احزاب مختلف داشته‌اند در زمان جنگ تحميلي، با دور هم جمع شدن‌هاي خود کمک بزرگي براي انقلاب باشند. زنان مي‌توانند ايده مقاوم خاصي را به وجود آورند که مي‌تواند در اين عرصه تاثيرگذار باشد و راهکار خوبي براي احزاب سياسي قرار گيرد تا بتوانند از اين نظريه‌ها استفاده کرده و کارهاي خود را پيش ببرند.


 سيدعباس عراقچي:
 احزاب سياسي آسيايي به تلاش ترامپ براي بر هم زدن برجام توجه کنند 

معاون ظريف گفت: با وجود اجراي برجام از سوي ايران، دولت آمريکا از ابتدا بناي دشمني با توافق هسته‌اي را گذاشت و بخش‌هايي از آن را نقض کرد. سيدعباس عراقچي معاون وزير خارجه کشورمان در بيست و نهمين نشست کميته دائمي کنفرانس بين‌المللي احزاب آسيايي در سخناني، افزود: دولت ترامپ در بيانيه‌اي که اخيرا منتشر کرد، با لحني غيرديپلماتيک خواستار همراهي اروپايي‌ها براي نابودي توافق هسته‌اي شد. از اين رو لازم است احزاب آسيايي و شرکت‌کنندگان در اين کنفرانس به اين امر مهم توجه داشته باشند. وي همچنين از دبيرکل کميته دائمي کنفرانس بين‌المللي احزاب آسيايي براي حمايت قاطع وي از برجام و اعلام حمايت اين کميته از اين توافق قدرداني کرد. معاون ظريف تاکيد کرد: دولت ايران با هدف ايجاد اعتماد وارد مذاکرات براي رفع بحران ساختگي هسته‌اي شد و در جهت کاستن از بي‌اعتمادي توافقي برد ـ برد را پيش برد، توافقي که در چارچوب روابط ديپلماتيک در يک دهه اخير بي‌سابقه بوده است و شايد بتوان گفت تنها نکته مثبت در دهه‌هاي گذشته در غرب آسيا اين توافق بود.

وي تاکيد کرد: در دو سال گذشته که از اجراي برجام مي‌گذرد، ايران به تعهداتش پايبند بوده و اين مساله 9 بار توسط آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و چهار بار توسط دبيرکل سازمان ملل مورد تاييد قرار گرفت. معاون سياسي وزير خارجه در ادامه اظهار کرد: کميته دائمي کنفرانس بين‌المللي احزاب سياسي آسيايي با مشارکت بيش از 350 حزب فعال آسيايي و تجربيات باارزشي که در 18 سال فعاليت به دست آورده يک نهاد آسيايي با ارزش براي کمک به رفع مشکلات در مناطق مختلف اين قاره کهن است. دولت جمهوري اسلامي ايران به نقش مثبت و مفيد کميته دائمي کنفرانس بين‌المللي احزاب سياسي آسيايي واقف است و به همين دليل نماينده وزارت امور خارجه در 2013 به همراه نمايندگان وزراي خارجه ديگر کشورهاي آسيايي تفاهمنامه‌اي با هدف همکاري بين دولت‌ها براي حمايت از فعاليت‌هاي کميته دائمي کنفرانس بين‌المللي احزاب سياسي آسيايي داشتند.

وي گفت: مهمترين نقش کميته دائمي کنفرانس بين‌المللي احزاب سياسي آسيايي امکاني است که اين نهاد مي‌تواند براي انجام گفت‌وگو و شناخت متقابل بين ملت‌ها و رهبران سياسي کشورهاي آسيايي از طريق تشويق گفت‌وگو و همکاري‌هاي سازنده بين احزاب آسيايي فراهم کند. وي ادامه داد: همکاري احزاب آسيايي و تلاش آن‌ها براي گفت‌وگو و درک بهتر جوامع يکديگر بي‌ترديد مي‌تواند نقش مهمي در ايجاد تفاهم بين جوامع آسيايي داشته باشد و از اين طريق به جامعه بشري براي کنار زدن پارادايم سنتي که معطوف به قدرت و ائتلاف‌سازي‌هاي مخرب براي دشمن‌انگاري و حذف ديگران است، کمک کند. معاون ظريف ادامه داد: اين پارادايم سنتي مبتني بر بازي با حاصل جمع صفر اساسي‌ترين مشکلي است که طي قرن‌ها منشاء جنگ‌ها، خونريزي‌ها و فرسايش مستمر توان و انرژي ملت‌ها بوده است. قدرت‌ها و گروه‌هاي غيردولتي پرخاشگر همچنان بر مبناي اين پارادايم به حذف ديگران و حفظ يا کسب قدرت و اعمال سلطه بر ديگر ملت‌ها ادامه مي‌دهند؛ از اين رو گفت‌وگو با اولويت شنيدن و فهميدن که هدف اصلي آن شناخت متقابل، اصلاح برداشت‌ها و رفع سوء‌تفاهم‌ها باشد، يکي از مهم‌ترين ابزارها براي کنار زدن پارادايم سنتي و ايجاد پارادايمي جانشين براي مشارکت همگان و يادگيري است.


 اطلاعيه وزارت امور خارجه درباره حضور در شبکه‌هاي اجتماعي 

مرکز ديپلماسي عمومي‌و رسانه اي وزارت امور خارجه در اطلاعيه‌اي اعلام کرد: به آگاهي مخاطبان گرامي‌و علاقه‌مندان پيگيري اخبار و مواضع رسمي‌وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي‌ايران مي‌رساند، اين وزارتخانه هيچ صفحه و حساب کاربري در اينستاگرام و ديگر پيام‌رسان‌هاي مشابه ندارد و هرگونه ايجاد صفحه با آرم و لوگوي اين وزارتخانه و حوزه سخنگويي جعلي و بي‌اعتبار است. يادآور مي‌شود در حال حاضر اخبار و مواضع رسمي‌وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي‌ايران صرفا در کانال و درگاه رسمي‌زير منتشر مي‌شود: کانال تلگرامي‌«سخنگو» به آدرس:
@MFAIR و وب سايت وزارت امور خارجه به آدرس:www.mfa.gov.ir