تاریخ 1396/10/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4678 برو جستجو جستجوی پیشرفته   کهنه‌کاران بازيگري در جشنواره‌ فيلم فجر  

در سي‌وششمين جشنواره فيلم فجر، علي نصيريان تنها بازيگر نسل قديمي سينماي ايران و جزو پنج پيشکسوت ماندگار بازيگري است که در اين دوره با فيلمي جديد به جشنواره مي‌آيد، در حالي که هيچ خبري از بازيگران زن پيشکسوت نيست.

«امپراطور جهنم» پرويز شيخ‌طادي جدا از حاشيه‌هايي که براي حضورش در جشنواره فجر از سال گذشته تاکنون داشته امسال با حضور يکي از بازيگران قديمي سينما همراه است.

علي نصيريان که تابستان امسال شب‌هاي زيادي را در سالن اصلي تئاتر شهر با نمايش «اعتراف» به کارگرداني شهاب حسيني ميزبان علاقه‌مندان بود، در جشنواره فجر فيلم «امپراطور جهنم» را دارد.

او سه سال قبل فيلم «ايران برگر» مسعود جعفري جوزاني در جشنواره داشت ولي با وجود فيلم‌هاي متعددي که در طول اين سال‌ها بازي کرده تاکنون سيمرغ بلورين بازيگري را از جشنواره فجر نگرفته است.

بازيگر فيلم‌هاي «بوي پيراهن يوسف»، «ناخدا خورشيد»، «گاو»، «ديوانه‌اي از قفس پريد»، «پستچي سه بار در نمي‌زند» و... در همکاري ديگري با شيخ‌طادي در فيلم «امپراطور جهنم» بازي کرده و پيش از اين هم در «شکارچي شنبه» اين کارگردان که امسال براي کسب دومين سيمرغ بهترين کارگرداني در بخش سوداي سيمرغ رقابت مي‌کند، حضور داشته است.

البته اين دو فيلم شباهت‌هايي به لحاظ موضوع با يکديگر دارند و به وقايع خاورميانه و اتفاقات تروريستي و داعش اشاره مي‌کنند.

ديگر بازيگر کهنه‌کار امسال جشنواره، داريوش ارجمند است که در سال‌هاي گذشته بيشتر در سريال‌هاي تلويزيوني بازي کرده است.

او امسال با درام عاشقانه «ماهورا» به کارگرداني حميد زرگرنژاد به جشنواره مي‌آيد و در کنار او بازيگران جواني همچون ساعد سهيلي، بهاره کيان‌افشار، يوسف مراديان، ميترا حجار، مونا فرجاد و کامران تفتي هم بازي مي‌کند.

بازيگر فيلم‌هاي «ناخدا خورشيد»، «سگ کشي»، «آدم برفي»، «ناصرالدين شاه آکتور سينما»، «کشتي آنجليکا» و «اعتراض» تاکنون دوباره برنده سيمرغ بلورين جشنواره در نقش اول و مکمل براي فيلم‌هاي «ناخدا خورشيد» و «سگ‌کشي» شده و چند بار ديگر هم کانديداي دريافت جايزه شده است.

اکبر عبدي هم يکي ديگر از بازيگران قديمي سينماي ايران است که در دهه گذشته گاهي با سالي بيش از سه فيلم حضور پررنگي در سينما داشته و امسال با فيلم «سوءتفاهم» احمدرضا معتمدي در جشنواره حاضر مي‌شود.

وي که اين روزها فيلم «عشقولانس» را هم بر پرده سينماها دارد، در جشنواره فيلم فجر دو بار جايزه بهترين بازيگر نقش مکمل مرد را براي فيلم‌هاي «مادر» و «خوابم مي‌آد» گرفته است.

بازيگر فيلم‌هاي «هنرپيشه»، «اجاره نشين‌ها»، «دزد عروسک‌ها»، «سفر جادويي»، «ناصرالدين شاه آکتور سينما»، «دلشدگان، «آدم برفي» و «روز فرشته» در فيلم‌هاي اخيرش خيلي کم فرصت تکرار نقش‌هاي ماندگاري که پيش از اين خلق کرده بود را داشته و در فيلم جديد معتمدي هم با مريلا زارعي، کامبيز ديربار و پژمان جمشيدي همبازي بوده است.

جمشيد ‌هاشم‌پور نيز از جمله بازيگراني است که خيلي از علاقه‌مندان به سينما نقش‌هاي خاطره‌انگيزي را از او به ياد دارند و امسال در دو فيلم «دارکوب» و «هايلايت» بازي او را در جشنواره مي‌بينيم.

او که سال گذشته فيلم «انزوا» را در جشنواره فيلم فجر داشت و چند ماه قبل هم فيلم «ملي و راه‌هاي نرفته‌اش» تهمينه ميلاني را روي پرده داشت، در دوره‌هاي اخير جشنواره فيلم‌هاي «من ديه‌گو مارادونا نيستم» و «هيس دخترها فرياد نمي‌زنند» را به نمايش گذاشت.


 اکران فيلم جديد مجيدي پس از جشنواره فجر  

جديدترين فيلم مجيد مجيدي پس از جشنواره فيلم فجر در سينماها اکران مي‌شود.

«آن‌سوي ابرها» آخرين ساخته کارگردان فيلم «محمد رسول‌الله (ص)» است که داستان آن در مناطق فقيرنشين بمبئي رقم مي‌خورد.

اگرچه بنا به گفته سخنگوي شوراي صنفي نمايش هنوز قراردادي براي اکران اين فيلم ثبت نشده، اما طبق پيگيري‌ها «آن‌سوي ابرها» چند روز پس از پايان سي‌وششمين جشنواره فيلم فجر (25 بهمن‌ماه) به سرگروهي سينما کورش اکران عمومي خواهد شد و در نوروز سال جديد هم برپرده سينماها خواهد بود.

اين فيلم مجيدي پاييز امسال نماينده سينماي ايران در بخش رقابتي جشنواره فيلم لندن بود و در جريان اين رويداد سينمايي با حضور بازيگران اصلي و مجيد مجيدي براي اولين بار به نمايش درآمد.

مجيدي درباره اولين نمايش فيلم جديدش گفته بود: اين اولين فيلم بلندي است که در خارج از کشورم ايران ساخته‌ام، تجربه‌اي که سال‌ها در انتظار رخ دادن آن بودم. «آنسوي ابرها» دنباله اعتقادات سينمايي من است که ريشه در ارزش‌ها انساني، عشق، دوستي و روابط خانوادگي دارد. اين فيلم همچون «بچه‌هاي آسمان» داستان يک برادر و خواهر است با اين تفاوت که آن‌ها بزرگ شده‌اند و با کشمکش‌هاي بزرگتري در شهر شلوغ بمبئي رو به رو هستند.

او اين فيلم را ملودرامي معرفي کرده است که داستان آن در مناطق فقيرنشين بمبئي رقم مي‌خورد و درباره برادري خلافکار و خواهري است که به دليل حادثه‌اي که در حين دفاع از خود در برابر تجاوز رخ داده، در زندان به سر مي‌برد.


 آغاز پيش‌فروش بليت‌هاي جشنواره فيلم فجر از 30 دي  

به گفته عزت‌الله عليزاده معاون اجرايي جشنواره فيلم فجر، پيش‌فروش بليت‌هاي سينماهاي مردمي سي و ششمين جشنواره فيلم فجر از شنبه 30 دي ماه آغاز خواهد شد.

معاون اجرايي جشنواره فيلم فجر با اعلام اين خبر گفت: علاقه‌مندان به حضور در سي و ششمين جشنواره فيلم فجر مي‌توانند از ساعت 10 صبح شنبه 30 دي ماه با مراجعه به سايت Fajr.Cinematicket.org (با پشتيباني سايت سينماتيکت) نسبت به پيش خريد بليت‌هاي جشنواره در سانس‌ها و سينماهاي مورد علاقه خود اقدام کنند.

عزت‌الله عليزاده ادامه داد: پيش‌فروش بليت‌هاي جشنواره از ساعت 10 صبح روز شنبه 30 دي ماه آغاز مي‌شود و در ساعت 24 دوشنبه دوم بهمن ماه به پايان خواهد رسيد.

وي افزود: بر اساس درخواست متقاضيان، ششم و هفتم بهمن ماه، بليت‌هاي خريداري شده يا از طريق پيک و يا به صورت حضوري تحويل خواهد شد.

عليزاده با اشاره به پيش‌فروش بليت براي سازمان‌ها و نهادها گفت: نمايندگان سازمان‌ها و نهادهاي متقاضي مي‌توانند در تاريخ چهارشنبه چهارم و پنجشنبه پنجم بهمن ماه با ارائه نامه رسمي از نهاد يا سازمان متبوع با مراجعه حضوري به محل پيش‌فروش واقع در پرديس ملت، بليت‌هاي مورد نظر خود را خريداري نمايند.

سي و ششمين جشنواره فيلم فجر از 12 تا 22 بهمن ماه 1396 به دبيري ابراهيم داروغه‌زاده برگزار خواهد شد.


 هنري 

اکران فيلم‌هاي جشنواره فجر

در دو سينماي سمنان

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان از اکران فيلم‌هاي جشنواره فيلم فجر در دو سينماي سمنان از اوايل دهه فجر امسال خبر داد.

محمدرضا سوقندي در اولين نشست هماهنگي جشنواره فيلم فجر گفت: اکران اين فيلم‌ها به مدت 10 روز در دو سينماي يادمان و هلال سمنان ادامه دارد.

وي برگزاري جشنواره فيلم فجر را فرصتي مناسب براي حضور گسترده مردم در سينما و استفاده از فيلم‌هاي جديد کشور دانست و اظهار داشت: اين جشنواره نقطه عطفي براي سينما و مردم است تا از تازه‌هاي هنر سينماي کشور بهره‌مند شوند.

در اين نشست که با حضور معاونان فرهنگي و رسانه اي و نيز امور هنري و سينمايي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان نيز حضور داشتند در خصوص چگونگي اکران تعدادي از فيلم‌هاي جشنواره فيلم فجر در سمنان بحث و تابدل نظر شد.

حضور بانوي شاهرودي

در نمايشگاه نقاشي خط بانوان در تهران

فاطمه حسني بانوي هنرمند شاهرودي، با پنج اثر در نمايشگاه گروهي آثار "نقاشي – خط" بانوان هنرمند در تهران شرکت کرد.

اين نمايشگاه گروهي با شرکت فاطمه حسني و دو بانوي هنرمند تهراني با عنوان "خط نگاران" در گالري ايده پارسي تهران برگزار شده است.

در اين نمايشگاه 20 اثر به تماشا گذاشته شده که پنج اثر آن متعلق به فاطمه حسني و با موضوع اشعار حافظ و مولانا است.ا

ين نمايشگاه تا بيست و هفتم دي ماه از ساعت 16 تا 20 در گالري "ايده پارسي" واقع در خيابان شريعتي تهران براي بازديد علاقه‌مندان داير است.

ارسال بيش از 50 اثر نقاشي

به جشنواره استاني همت

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان شاهرود از ارسال بيش از 50 اثر هنري نقاشي، خوشنويسي و کاريکاتور تاکنون به جشنواره استاني همت خبر داد.

شعبانعلي آشوري گفت: با توجه به فرصت اين جشنواره تا پايان دي ماه 96، تاکنون بيش از 50 اثر هنري نقاشي، خوشنويسي و کاريکاتور به دبيرخانه اين جشنواره ارسال شده است. وي افزود: علاقمندان مي‌توانند براي شرکت در اين جشنواره آثار خود را به دبيرخانه کانون‌هاي فرهنگي هنري مساجد در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي ارسال نمايند. وي هدف از برگزاري اين جشنواره را آشنايي با توانمندي‌ها، دستاوردها و نيز حمايت از توليدات فرهنگي، هنري و رسانه‌اي کانون‌هاي فرهنگي، هنري مساجد عنوان کرد.

از برگزيدگان در اين جشنواره، 18 اسفند ماه 96 تجليل مي‌شود.

چهارمين نمايشگاه مد و لباس استان سمنان

برگزار مي‌شود

معاون امور هنري و سينمايي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان از برگزاري نمايشگاه مد و لباس اين استان در بهار سال آينده خبر داد.

سيما رجبي روز دوشنبه افزود: در نشست کارگروه ساماندهي مد و لباس استان سمنان با برررسي چگونگي برگزاري چهارمين نمايشگاه مد و لباس اين استان مقرر شد نمايشگاه مذکور ارديبهشت 97 برگزار شود.

وي با اشاره به سياست‌هاي ابلاغي وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد اجراي قانون ساماندهي مد و لباس مسووليت برگزاري نمايشگاه مد و لباس به اداره کل صنعت و معدن و تجارت استان سمنان واگذار شد.

معاون امور هنري و سينمايي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي همچنين موسسه تدبير جوان امروز را مجري اين نمايشگاه و "محسن ناصري" استاد دانشگاه هنر سمنان را به عنوان دبير تخصصي نمايشگاه مد و لباس استان سمنان معرفي کرد. در نشست کارگروه ساماندهي مد و لباس استان سمنان کارشناسان و نمايندگان دستگاه‌هاي مختلف حضور داشتند و در خصوص چگونگي برگزاري نمايشگاه مد و لباس بحث و تبادل شد.