تاریخ 1396/10/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4678 برو جستجو جستجوی پیشرفته   يک بانوي سرخه‌اي به عنوان يکي از صد کارآفرين برتر کشور شناخته شد 

معصومه احساني مديرعامل شرکت مشاور مديريت توسعه آرمان‌شهر کومش به عنوان يکي از صد کارآفرين بخش خصوصي شناخته شد.

به بهانه تجليل معصومه احساني مديرعامل شرکت مشاور مديريت توسعه آرمان‌شهر کومش به عنوان يکي از صد کارآفرين بخش خصوصي گفت و گويي با وي ترتيب داده شد که در ذيل مي‌خوانيد:

معصومه احساني اين جوان خوش‌آتيه سرخه‌اي در گفتگو با نداي سرخه گفت: متولد 65 کارشناسي مديريت دانشگاه سمنان، اهل و ساکن مطلق و هميشگي سرخه که ان شاالله و به ياري خداوند دفتر شرکت رو هم به زودي به سرخه انتقال خواهم داد. وي افزود: به خاطر علاقه‌ي فوق‌العاده زيادم به علم بازاريابي و مديريت توسعه سال 86 طرحي با عنوان «مديريت آمريکايي در ايران» نوشتم که همان سال با دفاعي که در حضور دکتر گرفني و مهندس دانايي انجام دادم در مرکز رشد سمنان پذيرفته شد و به من اجازه‌ي فعاليت داده شد.

اين بانوي موفق بيان کرد: در آن سال من هنوز ترم‌هاي آخر دانشگاه رو داشتم مي‌گذروندم و هيچ دليلي براي خودم پيدا نکردم که بلافاصله بعد يا هم زمان با مطالعه‌ي آکادميک بخوام همچين فعاليتي رو شروع کنم و اين دليلي شد تا با اساتيد دانشگاه تهران و علامه همکاري‌هايي داشته باشم و همزمان در سمنان و تهران با شرکت‌هاي خصوصي در واحدهاي مختلف فعاليت کنم تا براي خودم همه چيز ملموس‌تر بشه.

احساني ادامه داد: اين يادگرفتن‌ها و درگير کردن‌هاي خودم با مجموعه‌هاي مختلف و استراتژي نوشتن‌ها و مشاوره دادن‌هاي کوچک به ثبت شرکت در سال 93 ختم شد.

وي عنوان کرد: تيم ما متشکل از مجموعه‌اي از کارشناسان و کارشناسان مديريت (گرايش‌هاي مختلف از کارآفريني تا جهان‌گردي)، کارشناس محيط زيست، کارشناسان ارشد برق، کارشناس حسابداري‌(بازنشسته)، کارشناس ارشد برنامه‌نويسي، کارشناس گرافيک، کارشناس مهندسي صنايع است؛ براي هر پروژه به صورت تيمي همکاري مي‌کنند تا کمترين خطا در ارائه‌ي مشاوره وجود داشته باشه.

وي گفت: فعاليت مشاوره‌اي هم به سه شکل ساعتي، برنامه‌اي و پروژه‌اي هست که بستگي به نوع مشکل يا تقاضا به مشتري ارائه مي‌دهيم.

اين بانوي کارآفرين اظهار داشت: در مورد اين که چه شد که تاک يا توسعه آرمان‌شهر رو راه انداختم، بايد بگم من هيچ وقت زير دست کار کردن و کارهاي روتين اداري رو انجام دادن رو نه قبول داشتم و نه قبول دارم و به شدت با روند فعاليت‌ها در سيستم‌هاي اداري و کاري مشکل دارم و صد البته مخالفم.

وي گفت: مديريت از رشته‌هاي پايه‌اي هست که همه به اون نياز دارند ولي متأسفانه حتي کساني که تا مقاطع بالاي تحصيلي در اين رشته وارد مي‌شوند هم کمتر از توانايي اصلي اين رشته استفاده مي‌کنند.

يک دانه بکاريد، هزار خوشه بچينيد

احساني خاطرنشان کرد: ما يک شعار داريم و اون هم اينه «يک دانه بکاريد، هزار خوشه بچينيد» و دليل انتخاب اسم شرکت هم همين بود و لوگوي ما هم حتي برداشتي از انگور و تاک هست براي آرمان‌شهري که قابل رسيدن بهشه.

وي در توصيه‌اي خطاب به جوانان گفت: اين که مشکلات اقتصادي وجود دارن رو قبول دارم ولي اين فقط پنجاه درصد قضيه و يا حتي کمتره، اگر هر سازمان و شرکت دولتي و غير دولتي از مشاوره‌هاي خوب تو طول سال استفاده کنه نه تنها اعلام ورشکستگي‌ها به حداقل ميرسه که شکوفا شدن‌ها هم بيشتر و بيشتر خواهد شد. مديرعامل شرکت مشاور مديريت توسعه آرمان‌شهر کومش گفت: هر سرمايه‌گذاري به يک مشاور نياز داره، هر جووني براي کارآفريني نياز به راهنمايي داره تا سرمايه‌هاشون به هدر نره و تو بلند مدت نتيجه‌هاي خوبي بگيرن.

احساني بيان کرد: من ايرادات زيادي رو هميشه به کميته امداد و بانک‌ها داشتم و دارم و حضوري هم اعلام کردم که چقدر مسيرهارو دارن اشتباه ميرن.

وي افزود: اهل شعار دادن نيستم اما واقعا علاقه و پشتکار و خم نشدن اصل‌هايي هستن که وقتي کاري رو شروع مي‌کني بايد توجه کني بهشون.

اين مديرعامل جوان سرخه‌اي گفت: فعاليت ما به خاطر تعريفي که ازشون تو ايران نشده و تعدادمون خيلي کمه هنوز به عنوان کانون تبليغاتي مي‌شناسنش و جاي تأسف داره شايد مهندس باوند از شرکت شهرک‌هاي صنعتي اولين شخصي بودن که تعريف شغل ما براشون ملموس بود و حمايت‌هايي هم کردن و شايد فعاليت‌هاي ما براي شرکت‌هاي خصوصي و مشاوره‌هاي ساعتي ما به اين مراکز اين افتخارو براي من و دوستانم به دنبال داشته که به عنوان يکي از صد کارآفرين برتر در کشور شناخته بشيم.

اين کارآفرين نمونه سرخه‌اي اظهار داشت: مهم نيست که بقيه در موردت چي ميگن مهم اينه که خودت از خودت چيا ميدوني و چقدر از خودت راضي هستي؛ آدم فقط يه عمر براي زندگي داره پس از اين يه عمر بايد نهايت استفاده رو برد؛ شده که وقتايي پول کرايه ماشين نداشتم اما کم نياوردم و با تشويقاي دوست خوبم ندا خانم چتري مصمم‌تر قدم برداشتم،شما هم کم نياريد.

احساني گفت: تا خدا بنده نواز است به خلقش چه نياز که من هم بدون دريافت هيچ وامي کارمو شروع کردم و تا الان که تازه شکوفاييش ملموس شده هيچ پولي به حساب خودم نيومده مطلق و فقط حق پرسنل بوده و بس!

احساني اظهار داشت: از آقاي عاشوري بخشدار سال‌هاي قبل،آقاي فؤاديان شهردار قبلي و جناب آقاي ادهم معاونت محترم فرمانداري و مرد بزرگوار آقاي بيژن پيوندي که از آغاز فعاليت تاک با تيم آشنا بودن و راهنمايي‌ها و مشاوره‌هاي عالي داشتن هم اسم ببرم که تک تک اين بزرگواران حمايت‌هاي معنوي خوبي داشتند و همين طور فراموش نکنم بانو زهرا فيض از شوراي شهر سرخه که پيگير سرمايه‌گذار براي طرح‌هاي اشتغال‌زايي ما در سرخه و اطراف سرخه هستند.

وي در پايان گفت: من تمام تلاش خودم رو خواهم داشت چه با قلم و چه با ايده و چه توان جسمي‌ام اول براي شهر محبوبم سرخه و بعد کشور عزيزم ايران قدمي هرچند کوچيک بردارم.


 بانوي هنرمند سرخه‌اي:
 توانمندي‌مان در توليد بالاست 
 مردم کالاهاي نامرغوب وارداتي نخرند

بانوي هنرمند سرخه‌اي گفت: مردم کالاهاي نامرغوب وارداتي را خريداري مي‌کنند و بيشتر توجهشان به مارک است نه مرغوبيت و دوام کار؛ اين در حالي است که ما در کشور خودمان هم توانمندي‌مان در توليدات بالاست و هم توليداتمان از مرغوبيت قابل‌توجهي برخوردار است.

صفيه مونسان يکي از کارآفرينان نمونه سرخه‌اي و هنرمند برتر صنايع‌دستي در رشته حوله‌بافي است؛ وي تاکنون در بيش از 30 جشنواره شرکت کرده و موفق به کسب 40 لوح تقدير از جشنواره‌هاي مختلف شده است.

اين بانوي کارآفرين گفت: در اين هنر بهتر است از الياف طبيعي استفاده شود و طرح و نقش بر روي حوله‌ها زده شود؛ اما با توجه به ظريف بودن الياف و صرف وقت بيشتر و تبعا افزايش قيمت‌ها باعث مي‌شود که استقبال و فروش کاهش پيدا کند؛ بنابراين بنده بيشتر کارها را با استفاده از نخ مخمل، پلي‌استر و کاموا انجام مي‌دهيم.

مونسان با بيان اينکه در سال 96 تعداد 25 کارآموز داشتم که تعدادي از اين‌ها بعد از آموزش و فراگيري اين حرفه مشغول به کار شده‌اند و از قبال اين حرفه نان درمي‌آورند براي خانواده‌شان، افزود: از اين تعداد سه نفر از طريق کميته امداد امام خميني (ره) سرخه معرفي‌شده بودند که بعد از فراگيري اين هنر با وامي که از اين نهاد دريافت کردند؛ هم‌اکنون مشغول به کار هستند و از اين جهت بسيار خرسندم و احساس خوبي دارم و فکر مي‌کنم که توانسته‌ام ذره‌اي مفيد باشم. وي افزود: در حال حاضر 167 بافنده دارم که در صورت نياز دست بافته‌هاي آن‌ها را نيز خريداري مي‌کنم و برايشان به فروش مي‌رسانم.

اين بانوي هنرمند سرخه‌اي گفت: در همين سال در دو نمايشگاه دست بافته‌ها از جمله حوله و روميزي، پادري و... که همگي کار دست هستند را در دو نمايشگاه شاهرود و اروميه به نمايش گذاشتم که خوشبختانه با اقبال عموم مواجه شد و آن‌ها که در اين نمايشگاه از من خريد مي‌کردند باورشان نمي‌شد که اين‌يک هنر دست ايراني باشد و فکر مي‌کردند که اين دست بافته‌ها وارداتي هستند که با توضيحاتي که به آن‌ها دادم خيلي استقبال کردند و فروش خوبي هم در آن نمايشگاه‌ها داشتم.

مونسان به يکي از مشکلات عمده حيطه صنايع‌دستي اشاره کرد و گفت: بنده انتظارم و گلايه‌مندي‌ام از مردم کشورم اين است که کالاهاي نامرغوب وارداتي را خريداري مي‌کنند و بيشتر توجهشان به مارک است نه مرغوبيت و دوام کار اين در حالي است که ما در کشور خودمان هم توانمندي‌مان در توليدات بالاست و هم توليداتمان از مرغوبيت قابل‌توجهي برخوردار است و بنابراين درخواستم اين است که توجه بيشتري به کالا و توليد داخلي شود. وي افزود: پيشنهادم به مسئولان به ويژه مسئولان استاني اين است که در مراسم‌ها، همايش‌هاي و برنامه‌هاي مختلفي که برگزار مي‌شود و در آن هدايا به ميهمانان مي‌دهند و يا تجليلي در آن از فرد و افرادي مي‌شود؛ صنايع‌دستي استانمان را هديه بدهند؛ اين حرکت اثرات بسيار زيادي دارد؛ يکي اينکه حمايت از توليدکننده و کارآفرينان استانمان است؛ ديگر اينکه معرفي صنعت دست و هنر هنرمندان استاني به ساير هم‌وطنانمان در اقصي نقاط کشور است و همچنين تشويق و دلگرمي توليدکننده را نيز به دنبال دارد.

اين بانوي هنرمند ادامه داد: و اما گلايه‌اي که از مسئولان شهرستانم سرخه دارم اين است که با توجه به اينکه سرخه موقعيت و ظرفيت خوبي در پليس راه اين شهرستان دارد؛ پيش از اين پيشنهاد داده بودم که مغازه‌اي را در اختيار من در همان مکان بدهند؛ اما متأسفانه اين پيشنهاد من تا کنون با بي‌مهري مسئولان مواجه شده است؛ در صورتي که اگر اين امر اتفاق مي‌افتاد علاوه بر اينکه سودي براي من داشت و مي‌توانستم نتيجه کارم را بيش از اين ببينم مي‌توانستم اين هنر کهن که از قديم الايام در سرخه بوده است را به ساير مردم نيز معرفي کنم که هم براي سرخه و هم براي استانمان مثمرثمر بود.

مونسان که درد دل‌هاي زيادي داشت در ادامه گفت: گلايه ديگر من از هم صنفي‌هايم است که به من مي‌گويند شما با آموزش اين هنر به ديگران باعث کساد کار ما شده اي؛ ولي من در جواب به آنان گفته‌ام که مي‌خواهم اين هنر دست سرخه‌اي و سنت ديرين شهرم با آموزش به جوانان زنده بماند و با بهره گيري از ايده‌هاي جوانان اين کار رونق و تنوع بهتري پيدا کند و افرادي که نياز مالي دارند از اين طريق امرار معاش کنند؛ بنابراين تا جايي که در توانم باشد براي ارتقاي اين هنر تلاش مي‌کنم.

وي خاطرنشان کرد: افراد علاقه‌مند به يادگيري اين حرفه مي‌توانند پس از آموزش از فني و حرفه‌اي مدرک دريافت کنند؛ از تسهيلات بانکي بهره‌مند شوند و بتوانند کارگاهي مستقل براي خود راه اندازي کنند؛ بنده نيز حاضرم که از اين افراد با خريد کارهايشان حمايت کنم. وي افزود: براي انجام اين کار مکاني را در نظر گرفته است و کليه وسايل مورد نياز را خود تهيه نموده است و کساني که در آن جا مشغول به کار هستند هيچ‌گونه هزينه‌اي متحمل نمي‌شوند و فقط در آنجا حوله مي‌بافند.

مونسان گفت: حوله‌هايي که مي‌بافيم در رنگ‌هاي متنوع وبا نخ‌هاي مختلفي چون پلي استر، مخمل، کاموا، ابريشم و... ارائه مي‌شود البته ما غير از حوله‌بافي کارهايي چون فرش بافي، شمد بافي، حوله استخر، روپشتي، پادري و... را نيز داريم که در صورت تمايل مشتريان به آن‌ها عرضه مي‌کنيم.

وي در پايان گفت: من آماده‌ام کساني که تمايل دارند مشغول به اين کار شوند ولي شرايط لازم را ندارند از آن حمايت کنم و زمينه کار آن‌ها را در کارگاه خود براي آن‌ها فراهم آورم تا به اين وسيله زمينه اي‌ابراي ماندگاري اين هنر زيباي سرخه‌اي فراهم شود.

حسن عربي خبرنگار روزنامه پيام استان در شهرستان سرخه


 داير کردن کارگاه چاپ بعد از ترک اعتياد
 مسئولين کميته امداد دائما پيگير کارم هستند 

اعتياد بلاي خانمان‌سوزي است که بسياري از افراد با تصورات واهي به آن پناه مي‌برند و سال‌هاي متوالي از بهترين دوران عمر خود را با آن تباه مي‌کنند.

به گزارش قومس؛ مسلم- م فردي است که ده سال از دوران طلايي عمر خود را درگير مواد مخدر بوده است و نهايتا تصميم به ترک مي‌گيرد و با کمک کميته امداد براي خود کارگاهي راه‌اندازي مي‌کند.

*ابتدا خودتان را معرفي کنيد و بگوييد از چند سالگي و چگونه به مواد‌مخدر روي آورديد؟

مسلم -م هستم 32 ساله و داراي مدرک سيکل. از سن 13 سالگي به خاطر شرايط نامناسب محل زندگي و کنجکاوي‌هاي دوران نوجواني تصميم گرفتم مواد مخدر را براي اولين بار تجربه کنم؛ ابتدا از سيگار شروع کردم و طولي نکشيد که به مواد ديگري هم آلوده شدم.

*زماني که مواد مصرف مي‌کرديد چه احساسي داشتيد و هزينه‌ي آن را چطور تامين مي‌کرديد؟

مصرف مواد باعث ايجاد نوعي سرخوشي کاذب مي‌شد ولي مشکلات زياد ديگري به همراه داشت و به خاطر وابستگي که برايم ايجاد شده بود مدام مجبور بودم مواد ديگري را جايگزين مواد قبلي کنم؛ مقداري از هزينه مواد را از خانواده مي‌گرفتم و مقداري را هم خودم تهيه مي‌کردم.

*چطور شد که به فکر ترک مواد افتاديد و چگونه اين کار را انجام داديد؟

ده سال از بهترين سال‌هاي عمرم را درگير مواد مخدر بودم ؛از مواد و مشکلاتي که به همراه داشت خسته شده بودم؛ از طرفي هم عقيده داشتم تشکيل زندگي بدهم به همين خاطر تصميم گرفتم براي هميشه مواد مخدر را کنار بگذارم، راه‌هاي مختلفي را هم تجربه کردم و يک سري کارهايي هم انجام دادم ولي آخرش بعد از مدتي دوباره به مواد برگشت مي‌خوردم تا اينکه توسط يکي از دوستانم با «کنگره 60» آشنا شدم.

*در خصوص «کنگره 60» بيشتر توضيح دهيد

«کنگره » بر خلاف ان‌جي‌او‌هاي ديگر معتاد را يک بيمار تلقي مي‌کند که بايد بيماري او درمان شود نه اينکه ترک شود و همانطور که اين بيماري به مرور وارد زندگي شخص شده بايد به مرور و بدون قطع ارتباط با اطرافيان از زندگي اش خارج شود؛ من حدود 11 ماه تحت درمان بودم و پس از آن بهبود يافتم.

*از نحوه‌ي آشنايي‌تان با کميته امداد بگوييد.

من با کميته امداد به خاطر آن‌که مادرم تحت پوشش بود تا حدودي آشنا بودم و همان زمان که دوران درمان را سپري مي‌کردم در يکي از همايش ها بيشتر با فعاليت‌هاي اين نهاد آشنا شدم و به همين خاطر بعدا براي وام اشتغال به آن‌جا مراجعه کردم.

* چقدر وام از کميته امداد گرفتيد و آن را براي چه کاري صرف کرديد؟

از آنجا که حدود 4 سال در يک چاپخانه کار مي‌کردم تا حد زيادي با اين کار آشنايي داشتم و بعد از گرفتن وام تصميم گرفتم يک کارگاه چاپ داير کنم؛ 15 ميليون وام با بهره 4 درصد از کميته امداد به من دادند و حدود 30 ميليون هم خودم جور کردم که توانستم با آن يک کارگاه اجاره کنم و دستگاه‌هاي مورد نياز را بخرم.

*کميته امداد چه نقشي در زندگي شما داشت؟

نقش کميته امداد بسيار مهم و ارزنده بود؛ به نظر من پيگيري‌هايي که بعد از دادن وام انجام مي‌دهند موثرتر و بهتر است؛ مسئولين کميته امداد دائم به کارگاه من سر مي‌زنند و مشکلات را بررسي مي‌کنند.

*آيا درآمد کارگاه کفاف زندگي‌تان را مي‌دهد؟

من و همسرم با کمک هم خرج زندگي سه نفره‌مان را درمي‌آوريم و يک نيروي ديگر هم براي انجام کارهاي ديگر گرفته‌ام؛ ان‌شالله به فکر توسعه کارگاه در آينده هستم.

عليرضا عربي خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان