تاریخ 1396/10/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4678 برو جستجو جستجوی پیشرفته   در ديدار با استاندار سمنان مطرح شد
 گسترش سازمان‌هاي مردم‌نهاد با نظارت انجام شود  

سرويس خبر

گسترش و افزايش سازمان‌هاي مردم‌نهاد يکي از راه‌کارهاي حمايت از نيازمندان در جامعه است که بايد با نظارت‌هاي لازم انجام شود.

استاندار سمنان در ديدار با مديرکل کميته امداد استان سمنان و معاونان راه‌کارهاي افزايش دستگيري از مددجويان تحت حمايت و نيازمندان را تبيين کرد.به گزارش سايت خبري کميته امداد، سيد‌شهاب‌الدين چاوشي، استاندار سمنان با اشاره به اينکه شناسايي خيران بيش‌ازپيش براي حمايت از افراد نيازمند جامعه ضروري است، افزود: استفاده از رسانه‌هاي جمعي، ديدار چهره‌به‌چهره با خيران براي تشويق و دعوت به ياري‌رساني به افراد نيازمند بايد اجرايي شود.

سيد شهاب‌الدين چاوشي يکي از راه‌کارهاي افزايش حمايت از نيازمندان جامعه را گسترش «سازمان‌هاي مردم‌نهاد» در جامعه برشمرد و گفت: راه‌اندازي و افزايش اين مراکز بايد با نظارت لازم اجرايي شود.

وي بر حفظ چهره مطلوب شهر با نبود متکديان تأکيد کرد و گفت: شناسايي نيازهاي متکديان، حمايت از آنان براي رفع مشکلات معيشتي در اين استان بايد موردتوجه قرار گيرد.

استاندار سمنان بر حمايت خود براي انجام هر چه‌بهتر مأموريت‌هاي کميته امداد به‌ويژه در توانمندسازي مددجويان، احياي سنت حسنه زکات، گسترش مشارکت اقشار مختلف مردم در کمک به نيازمندان تأکيد کرد.

سيد‌جواد رضوي، مديرکل کميته امداد استان سمنان با اشاره به اينکه 890 فرصت شغلي براي مددجويان تحت حمايت کميته امداد استان سمنان در 9 ماهه سال جاري ايجاد شده است، افزود: کميته امداد اين استان در سال جاري 700 فرصت شغلي را در کارگروه اشتغال تعهد کرده بوده که بر اين اساس 127 درصد تعهد اشتغال اين نهاد محقق شده است.

وي بيان کرد: از زمان وقوع زلزله تاکنون يک ميليارد 860 ميليون تومان کمک‌هاي نقدي و غير‌نقدي مردم استان سمنان از طريق کميته امداد به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه ارسال‌شده است.

سيد‌جواد رضوي به نيازسنجي خانه به خانه براي خانوارهاي تحت حمايت کميته امداد استان سمنان در تمام نقاط اين استان اشاره کرد و گفت: اين نيازسنجي باهدف اولويت‌بندي نيازهاي خانوار در سرفصل‌هاي تأمين جهيزيه، اشتغال، کمک‌هزينه‌ تحصيلي، بهداشتي و درماني، فرهنگي، مشاوره، حقوقي و مسکن انجام ‌شده و در حال پيگيري است.

وي به تحقق بيش از صددرصدي جمع‌آوري زکات در سال‌جاري اشاره کرد و گفت: امسال هفت ميليارد و 200 ميليون تومان زکات براي کميته امداد استان سمنان پيش‌بيني‌شده بود که در 9 ماهه نخست امسال هفت ميليارد دو 700 ميليون تومان زکات جمع‌آوري‌شده است.


 تشکيل سه کارگروه در ستاد اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي دستگاه قضائي 

سرويس خبر

در دومين نشست «ستاد اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي در استان سمنان» که با حضور رئيس کل دادگستري استان و رئيس اين ستاد برگزار شد. شروع به کار کارگروه‌هاي تخصصي با توجه به نيازهاي بومي و منطقه‌اي استان مورد تصويب قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومي دادگستري کل استان سمنان؛ سيد‌محسن مظهري با اشاره به سه هدف مهم در تشکيل اين ستاد از جمله حمايت حقوقي قضائي از سرمايه‌گذاران، ايجاد امنيت و مبارزه با مفاسد اقتصادي گفت: تلاش شده است، با تشکيل کارگروه‌هاي استاني نسبت به دستيابي به اهداف تعيين شده اقدامات موثر و مناسبي صورت پذيرد.

مظهري گفت: کارگروه حمايت قضايي با مسئوليت رئيس دادگستري شهرستان مرکز استان، کارگروه مبارزه با مفاسد اقتصادي به رياست دادستان عمومي و انقلاب مرکز استان و کارگروه امنيت و رفع موانع توليد و اشتغال با رياست بازرس کل استان سمنان سه کارگروهي هستند که از اين پس در ستاد اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي دستگاه قضائي فعاليت مي‌نمايند.

در اين نشست مقرر شد، بر اساس موضوعات طرح شده و با تشخيص رئيس هر کارگروه نسبت به دعوت از اعضاي مدعو جهت تسهيل در اجراي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي اقدام شود.


 در نشستي با مدير توليد صداي مرکز سمنان عنوان شد؛
 رسانه‌ها نقش به‌سزايي را در ترويج فرهنگ مطالعه دارند 

سرويس خبر

مدير کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان نقش خبرگزاري‌ها، مطبوعات و به ويژه رسانه ملي را در توسعه فرهنگ کتاب و کتابخواني مهم دانست.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان، نورعلي غلامحسين نيا سماکوش در نشستي با محمدرضا خطيبي مدير توليد صداي مرکز ضمن بيان اينکه تعامل خوبي بين اداره کل کتابخانه‌هاي عمومي استان سمنان با رسانه‌هاي اين استان وجود دارد، خواستار تهيه برنامه ويژه راديويي در زمينه ترويج فرهنگ مطالعه و تهيه گزارش از روستاهاي دوستدار کتاب شد.

وي از برگزاري مسابقه خانواده کتاب‌خوان از سوي اين اداره کل در آينده نزديک خبر داد و افزود: برگزاري برنامه‌هاي فرهنگي در توسعه فرهنگ مطالعه بسيار تاثير گذار است.

مدير توليد صداي مرکز سمنان در اين نشست نيز، با اشاره به اين مطلب که توسعه کتاب و کتابخواني موجب پيشرفت جامعه مي‌شود، اظهار داشت: مردم و تمام نهاد‌هاي فرهنگي بايد جهت ترويج فرهنگ مطالعه تلاش کنند.

محمدرضا خطيبي با اشاره به اين مطلب که در صداو سيماي مرکز سمنان برنامه‌هاي مطلوبي در زمينه ترويج فرهنگ مطالعه تهيه شده است، افزود: صداي مرکز سمنان آمادگي لازم جهت همکاري با اين اداره کل در زمينه‌هاي متعدد مانند: پخش برنامه‌هاي فرهنگي و معرفي کتاب را دارد.

 


 گسترش فرهنگ صلح و سازش از مهم‌ترين اهداف تشکيل ستاد ملي صبر است 

سرويس خبر

گسترش فرهنگ صلح و سازش از مهمترين اهداف تشکيل ستاد ملي صبر است.

رئيس کل دادگستري استان سمنان در اولين جلسه ستاد ملي صبر استان در جمع اعضاي اين ستاد با بيان مطلب فوق عنوان کرد: با توجه به اينکه امروز با حجم زيادي از پرونده‌ها در دستگاه قضا مواجه هستيم، تشکيل چنين ستادهايي مي‌تواند در افزايش فرهنگ صلح و سازش موثر باشد.

به گزارش روابط عمومي دادگستري کل استان سمنان، سيد‌محسن مظهري با بيان اينکه ورود حجم زيادي از پرونده‌ها به دستگاه قضا زيبنده جامعه اسلامي نيست، گفت: در استاني داراي حدود 700 هزار نفر جمعيت با ورود حدود 90 هزار پرونده مواجه هستيم که جاي تامل دارد.

وي با اشاره به اينکه در حال حاضر دادگستري بيمارستان بيماري‌هاي اجتماعي شده است، افزود: وقوع جرم و همچنين شکل‌گيري دعوا در جامعه معلول است و براي مواجهه علمي و منطقي بايستي به سراغ علل و ريشه‌هاي آن رفت که در اين ميان مشکلات، کاستي‌ها و نارسائي‌هاي فرهنگي نقش غير‌قابل انکاري دارد.

سيدمحسن مظهري گفت: پرونده‌هايي که با اين حجم زياد تشکيل مي‌شود، علاوه بر هزينه‌هاي زيادي که در جامعه ايجاد مي‌شود، موجب تضعيف انسجام اجتماعي در جامعه خواهد شد.

وي يکي از رسالت‌هاي معاونت فرهنگي قوه قضائيه را ارتقائ فرهنگ عمومي دانست و گفت: طمع، حرص و کمرنگ شدن عواطف انساني و همچنين نقض عهد و پيمان، بي‌توجهي به حقوق ديگران و تضعيف روحيه عفو و اغماض از مهمترين عوامل وقوع جرم و اختلاف در جامعه هستند.

وي در بخش ديگري از سخنانش گفت: دومين اتهام استان اهانت و فحاشي است که حکايت از پايين بودن آستانه تحمل مردم دارد.

وي گفت: انتظار دستگاه قضا از نهادهاي فرهنگي و مراجع مربوط اعم از حوزه‌هاي علميه، ائمه جمعه و جماعت، سازمان تبليغات اسلامي، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، صدا‌و‌سيما، آموزش‌و‌پرورش و دانشگاه‌ها هم توجه به خطر خاموش و بي‌سروصدايي است که از اين ناحيه نظام اسلامي را تهديد مي‌کند و اهتمام معاونت فرهنگي قوه قضائيه در خصوص تشکيل ستاد ملي صبر با هدف احيائ ارزش‌هاي انقلاب اسلامي و اصلاح فرهنگ عمومي بوده است که تحقق آن مستلزم همگرائي و هم‌افزائي همه اعضائ ستاد به منظور فضاسازي لازم، گفتمان‌سازي و نهايتا فرهنگ‌سازي مي‌باشد.

در ادامه اين جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمين محمد‌تقي جلالي معاونت فرهنگي دادگستري استان نيز درباره اهداف تشکيل ستاد ملي صبر گفت: گسترش فرهنگ صلح و سازش، ارتقاي فرهنگ مودت، اعتلاي فرهنگ قانونمداري، احترام به حقوق ديگران، کاهش پرونده‌هاي دستگاه قضا از جمله اهداف تشکيل ستاد ملي صبر در استان است.

وي گفت: مهم‌ترين وظايف اين ستاد هماهنگي با دستگاه‌ها براي فرهنگ‌سازي در عرصه صبر است.

وي همچنين تبليغ، ترويج و ارائه مشاوره‌هاي حقوقي در مساجد و دانشگاه‌ها و هيات‌هاي مذهبي را در ترويج فرهنگ صلح و سازش موثر دانست.

معاون قضائي دادگستري کل و رئيس شوراي حل اختلاف استان سمنان هم در اين جلسه گفت: در هشت‌ ماهه ابتداي امسال 23 هزار و 15 پرونده در شوراي حل اختلاف استان وارد شد که از اين تعداد بيش از 6 هزار پرونده منجر به صلح و سازش شد.

وي گفت: از لحاظ رتبه و جايگاه صلح و سازش رتبه و ميانگين استان سمنان از ميانگين کشوري بالاتر است.

محمد‌علي اميري خاطرنشان کرد: يکي از موانع صلح و سازش افراد در جامعه به جاي اخلاق‌مداري حقوق‌مداري است.

تقدير از فعالان در زمينه فرهنگ صلح و سازش، تشويق قضات فعال در اين زمينه، تقويت واحدهاي مشاوره و همچنين برگزاري کارگاه‌هاي مشاوره براي فرهنگ‌سازي صلح و سازش از جمله مصوبات اين جلسه بود.

دراين جلسه برخي از موثران فرهنگي نظرات خود را در رابطه با ترويج و ارتقاي فرهنگ صلح و سازش بيان کردند.


 سرويس خبر 

ثبت‌نام بيش از يک هزار و 800 نفر

در آزمون قرآن و عترت

سرويس خبر

مسوول قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان از عبور شمار افراد ثبت‌نام‌کننده در آزمون سراسري قرآن وعترت از يک هزار و 800 نفر خبر داد و گفت: نامنويسي از متقاضيان شرکت در آزمون مذکور تا سي‌ام دي‌ماه ادامه دارد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان، مجتبي نور محمدي اظهار داشت: از اين تعداد 746 نفر در شاهرود، 527 نفر در سمنان و 141 نفر در دامغان ثبت‌نام کرده‌اند و اين شهرها به ترتيب بالاترين رقم ثبت نامي را به خود اختصاص داده‌اند.

وي خاطرنشان ساخت: استان سمنان در ثبت‌نام در اين آزمون در رده‌هاي بالا بين استان‌هاي کشور قرار دارد.

نورمحمدي در ادامه حضور در آزمون رشته درک معنا و تدبر در قرآن را نيازمند حضور در دوره آموزشي دانست و گفت: علاقه‌مندان به حضور در اين آزمون اين رشته الکترونيکي بايد در هر دو بخش دوره آموزشي و آزمون شرکت کنند.

وي گفت: با بيان اينکه آزمون اين رشته شنبه دوازدهم اسفند برگزار مي‌شود، گفت: اين رشته 16 درس است و دوستداران اين رشته بايد به سامانهwww.namquran.org مراجعه و نام‌نويسي کنند.

مسوول امور قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان يادآور شد: علاقه‌مندان به شرکت در آزمون سراسري قرآن و عترت نيز بايد به سامانهwww.quranedu.ir براي ثبت‌نام مراجعه کنند.

آزمون سراسري قرآن و عترت دهم اسفند همزمان با سراسر کشور در هشت استان سمنان نيز برگزار مي‌شود.

مدير امور اراضي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان:

1.3 ميليون هکتار از اراضي کشاورزي

استان سمنان "رفع تداخل" شد

سرويس خبر

مدير امور اراضي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان از رفع تداخلات بيش از يک‌ميليون و 300 هزار هکتار از اراضي کشاورزي اين استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، جعفر مرادي حقيقي صبح امروز در جمع کارشناسان کشاورزي استان سمنان در سالن شهيد شاهي اين استان اظهار داشت: اين طرح بر اساس ماده 54 قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير و ارتقاي نظام مالي کشور، موضوع رفع تداخلات اراضي ملي، دولتي و مستثنيات اشخاص در استان سمنان اجرايي شده است.

وي اضافه کرد: در اين قانون وزارت جهاد کشاورزي و سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور مکلف به رفع تداخلات ناشي از اجراي قوانين و مقررات موازي در اراضي ملي و مستثنيات اشخاص شده‌اند.

مدير امور اراضي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به اينکه از سال 1341 و با اجراي قانون ملي شدن جنگل‌ها و مراتع بخشي از اراضي کشاورزان در اراضي ملي قرار گرفته و بهره‌برداران اين بخش تا اين دهه از آن رنج‌ برده‌اند، افزود: در اجراي ماده 54 قانون رفع موانع توليد رقابت‌پذير و ارتقاي نظام مالي کشور با موضوع رفع تداخلات اراضي ملي، دولتي و مستثنيات اشخاص، امور اراضي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان به‌منظور ارتقاي سطح اراضي کشاورزي و احقاق حقوق از دست‌رفته کشاورزان و زارعان، از سال گذشته اقدام کرده است.

مرادي حقيقي تصريح کرد: با اجراي اين قانون تا پايان سال گذشته بيش از يک‌ميليون و 300 هزار هکتار از اراضي استان سمنان رفع تداخل شد.

وي گفت: امسال نيز تعداد هشت پلاک از اراضي کشاورزي در استان سمنان در دست بررسي است و پيش‌بيني مي‌شود، با رفع تداخل اين اراضي، يک‌ميليون هکتار ديگر به مجموع اراضي رفع تداخل شده، اين استان اضافه شود.

مدير امور اراضي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با اشاره به مزيت‌هاي اجراي اين قانون خاطرنشان کرد: با اجراي اين قانون جديد، مساحتي از اراضي کشاورزي که بهره‌برداران اين بخش حتي با اجراي قانون ملي شدن جنگل‌ها و مراتع کشور آن را متعلق به خود مي‌دانستند؛ به آنان بازگردانده مي‌شود.

مرادي حقيقي با اشاره به ديگر مزاياي اجراي اين قانون عنوان کرد: با اجراي اين قانون سطح زير کشت کشاورزي در استان سمنان افزايش ‌يافته و در نتيجه منجر به افزايش ميزان توليدات کشاورزي و کمک به امنيت غذايي اين استان مي‌شود.

وي، افزايش انگيزه کشاورزان براي فعاليت بهتر و بيشتر در اين حوزه و بازگشت آنان به روستاهاي محل سکونت خود و نيز افزايش اشتغال روستايي را از ديگر مزاياي اجراي اين طرح برشمرد.

براي نخستين‌بار در استان سمنان

موفقيت شرکت آب منطقه‌اي در جذب اسناد خزانه

اسلامي بند "و" تبصره 5 قانون بودجه 96

سرويس خبر

شرکت آب منطقه‌اي سمنان موفق شد، از ظرفيت جذب اسناد خزانه اسلامي بند(و) تبصره 5 قانون بودجه سال 96 کل کشور استفاده نمايد.

معاون برنامه‌ريزي شرکت آب منطقه‌اي سمنان از موفقيت اين شرکت در جذب اسناد خزانه اسلامي براي نخستين‌بار در استان خبر داد و گفت: با توجه به ظرفيت به‌وجود آمده در قانون بودجه سال 1396 کل کشور و پيگيري‌هاي صورت گرفته اين شرکت توانست بالغ بر 17 ميليارد ريال اعتبار از محل بند(و) تبصره 5 جذب نمايد.

حميد احساني به ظرفيت بوجود آمده جهت جذب اسناد خزانه اسلامي بند(و) تبصره 5 اشاره کرد و اظهار داشت: شرکت آب منطقه‌اي سمنان با جذب اعتباري بالغ بر 17 ميليارد ريال توانست از اين محل بدهي‌هاي طرح‌هاي تملک دارايي سرمايه‌اي اين شرکت را از طريق تهاتر پرداخت و سرجمع اعتبارات شرکت را افزايش دهد.

بهبود روشنايي معابر در منطقه دو شهر سمنان

سرويس خبر

مدير شهرداري منطقه دو از انجام عمليات بهسازي و به روز رساني وضعيت روشنايي در بوستان‌ها، معابر و ميادين شهر خبر داد.

به گزارش مديريت ارتباطات و امور بين‌الملل شهرداري سمنان، مسعود ميرشريفي افزود: در راستاي ارائه خدمات‌رساني مطلوب به شهروندان در شب، عوامل اداره خدمات شهري منطقه تعمير و تعويض پايه چراغ‌ها و لامپ‌هاي سوخته و در نهايت بهبود وضعيت روشنايي و رفع خاموشي‌ها در بوستان‌ها، معابر و ميادين را به انجام رساندند.

ميرشريفي بيان داشت: روشنايي بوستان‌ها، المان‌ها، معابر و ميادين علاوه براينکه هنگام شب جلوه مطلوبي به شهر مي‌بخشد، موجبات آسايش و امنيت بيشتر شهروندان را نيز فراهم کرده و باعث افزايش کيفيت ديد بصري مي‌شود.

به گفته وي از ابتداي امسال تاکنون دو هزار و 24 مورد پايه چراغ و لامپ و 294 پروژکتور تعويض شده و کابل‌کشي به طول 4736 متر نيز انجام شده است.

مدير شهرداري منطقه دو در خاتمه با اشاره به اينکه اين اقدامات تا اصلاح و بازسازي کامل ميادين و بوستان‌ها ادامه خواهد داشت، از عموم شهروندان خواست تا در جهت حفظ و حراست اين تاسيسات و جلوگيري از خسارات و آسيب توسط برخي افراد سودجو شهرداري را ياري کرده و در صورت مشاهده تخلف شهرداري را مطلع کنند.


 مديرکل دفتر جذب و سرمايه گذاري استانداري سمنان
 50 درصد از مصوبات کارگروه تسهيل رفعموانع توليد استان مسايل بانکي است 

سمنان- ايرنا- مديرکل دفتر جذب و سرمايه گذاري استانداري سمنان گفت: مسايل و مشکلات بانکي حدود نيمي از مصوبات نشست کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد اين استان را شامل مي شود.

منوچهر صادقي روز سه شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود : پرداخت تسهيلات بانکي به واحدهاي معرفي شده از سوي سازمان صنعت ،معدن و تجارت و جهاد کشاورزي به بانک هاي عامل ، نقش بسزايي در رونق چرخه اقتصاد استان دارد.

کارگروه رفع موانع توليد هر ماه با حضور مديران صنايع ، روساي بانکها و ادارات کل و مسوولان استانداري برگزار مي شود.

وي با بيان اين که اکنون بانک هاي عامل فقط 31 درصد از تسهيلات مصوب را پرداخت کردند، اظهارداشت: از يکهزار و 251 واحد توليدي معرفي شده به بانک هاي عامل 522 واحد با رقم 2 هزار و 870 ميليارد ريال تسهيلات دريافت کردند.

وي با اشاره به اين که با همکاري بانک هاي عامل مي توان 70 درصد تسهيلات تعهد باقي مانده را کاهش داد ، خاطرنشان کرد: باتوجه به ظرفيت هاي استان بايد به نحوي عمل کرد که در ماه هاي باقي مانده سال، شاهد روند رو به رشد پرداخت تسهيلات در استان باشيم.

صادقي ادامه داد : حمايت از واحدهاي صنعتي و توليدي نبايد به صورت مقطعي باشد و در دولت دوازدهم هم براي رفع چالش حداکثري واحدهاي توليدي استان قدم هاي مثبتي گرفته شده است.

مديرکل دفتر جذب و سرمايه گذاري استانداري سمنان اضافه کرد : زيرساخت هاي لازم براي سرمايه گذاري فعالان اقتصادي در شهرک هاي صنعتي سمنان فراهم است و با تکميل طرح عمراني در ميان مدت شاهد اشتغال آفريني قابل توجهي در استان خواهيم بود.

به گزارش ايرنا، در دولت تدبير و اميد در استان سمنان 87 طرح با سرمايه گذاري 65 هزار ميليارد ريال تفاهم نامه اجراي طرح هاي مختلف با بخش خصوصي منعقد شده است.

به گزارش ايرنا، در 9 ماه اول سال 96 ، نرخ بيکاري در استان سمنان 8.9 درصد و سه درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بيشتر بود و با تحقق کامل ارايه تسهيلات 9 هزار ميليارد ريالي رونق توليد و اجراي طرح‌هاي اقتصادي در قالب تفاهم‌نامه هاي سرمايه‌گذاري بخش خصوصي به تعداد 87 طرح با سرمايه گذاري 71 هزار و 510 ميليارد ريال در همايش‌هاي سرمايه‌گذاري اين استان، انتظار مي رود اشتغال افزايش و نرخ بيکاري در سمنان کاهش قابل توجهي يابد.

در استان بيش از 700 هزار نفري سمنان يکهزار و 800 واحد توليدي و صنعتي فعاليت دارد.