تاریخ 1396/10/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4678 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رهبر انقلاب اسلامي ‌در ديدار ميهمانان سيزدهمين اجلاس بين‌المجالس کشورهاي اسلامي:
 «غلط زيادي» آمريکا درخصوص قدس به سرانجام نخواهد رسيد 

آيت‌الله خامنه‌اي رهبر ‌انقلاب اسلامي‌در ديدار ميهمانان شرکت‌کننده در سيزدهمين اجلاس بين المجالس کشورهاي اسلامي، با تأکيد بر اينکه دنياي اسلام بايد در مسائل اساسي با صراحت و با صداي بلند سخن و موضع خود را بگويد، «فلسطين» و «اتحاد دنياي اسلام» را از جمله موضوعات اساسي برشمردند و گفتند: يکي از موضوعات اصلي و بسيار مهم دنياي اسلام، «تلاش براي پيشرفت علمي» است که تجربه جمهوري اسلامي‌ايران نشان داد، با تلاش و با تکيه بر جوانان مي‌توان رتبه علمي‌خود را ارتقا داد و در بخش‌هاي مهمي، در مرز دانش قرار گرفت.

رهبر انقلاب اسلامي‌با اشاره به وظيفه ديني و تاريخي کشورها و دولتهاي اسلامي‌در قبال تحولات مهمي‌که در دنيا در حال روي دادن است، گفتند: دنياي اسلام، امروز بايد در موضوعات مهم و اساسي نقش آفريني کند و نگذارد تجربه تلخ دهه‌هاي گذشته و تسلط قدرتها و آثار بلندمدت آن، تکرار شود.

آيت الله خامنه اي با اشاره به طرح مسائل ميانمار و کشمير در اجلاس بين‌المجالس اسلامي‌و در عين حال غفلت از طرح مسائل بسيار مهم يمن و بحرين در اين اجلاس، افزودند: بايد در مسائل اساسي دنياي اسلام صريح سخن گفت زيرا با صراحت، مي‌توان جريان‌سازي کرد و در افکار عمومي‌مردم و نخبگان جهان تأثيرگذار بود.

ايشان تأکيد کردند: نبايد گذاشت که امپراطوري خطرناک تبليغاتي غرب که عمدتاً به دست صهيونيست‌ها اداره مي‌شود، مسائل مهم دنياي اسلام را ناديده بگيرد و با توطئه‌‌ سکوت، مسائل اصلي امت اسلامي‌ را محو کند.

رهبر انقلاب اسلامي ‌با تأکيد بر اينکه مي‌توان جريان امپراطوري تبليغاتي غرب را شکست داد، خاطرنشان کردند: شکست دادن صهيونيست‌ها در جنگ نرم امکان پذير است، همانگونه که آنها در جنگ سخت و در لبنان شکست خوردند و مجبور به اعتراف به آن شدند.

آيت‌الله خامنه‌اي موضوع فلسطين را در رأس مسائل دنياي اسلام دانستند و گفتند: در قضيه فلسطين، سه حادثه «اشغال سرزمين»، «تبعيد دسته جمعي و ميليوني مردم» و «قتل عام و جنايت عظيم بشري» اتفاق افتاده است که اين ستم در تاريخ نظير ندارد.

ايشان، دفاع از فلسطين را وظيفه همه دانستند و تأکيد کردند: نبايد تصور شود که مقابله با رژيم صهيونيستي فايده اي ندارد بلکه به اذن و لطف خداوند، مجاهدت‌ها در مقابل رژيم صهيونيستي به نتيجه خواهد رسيد، همانگونه که جريان مقاومت نسبت به سالهاي قبل، پيشرفت کرده است.

رهبر انقلاب اسلامي ‌افزودند: صهيونيست‌ها، روزي شعار «از نيل تا فرات» را مي‌دادند اما اکنون براي محافظت از خود مجبور به ديوارکشي شده‌اند.

آيت‌الله خامنه‌اي تأکيد کردند: بدون ترديد فلسطين يک مجموعه و تاريخ «از بحر تا نهر» است و قدس نيز پايتخت آن است و امکان هيچ خدشه اي بر اين حقيقت، وجود ندارد.

ايشان، اقدام اخير آمريکا نسبت به قدس را «غلط زيادي» خواندند و گفتند: آنها قادر به انجام چنين کاري نخواهند بود و تلاش‌هاي آنها به سرانجام نخواهد رسيد.

رهبر انقلاب اسلامي‌خاطرنشان کردند: دولت‌هايي که در منطقه به آمريکايي‌ها کمک و با رژيم صهيونيستي همکاري مي‌کنند تا با برادران مسلمان ستيز کنند، مرتکب خيانت صريح مي‌شوند، همانند کاري که سعودي‌ها انجام مي‌دهند.

آيت‌الله خامنه‌اي، «اتحاد دنياي اسلام» را يکي ديگر از مسائل اساسي برشمردند و گفتند: ما معتقديم اتحاد دنياي اسلام که داراي جمعيت زياد و امکانات فراوان و جايگاه بسيار حساس در دنيا است، مي‌تواند زمينه‌ساز شکل گيري يک قدرت بزرگ و اثرگذار شود و ما حتي به کساني که صريحاً با ما دشمني مي‌کنند، گفته‌ايم آماده برخورد برادرانه هستيم، اگرچه آنها چنين رويکردي ندارند.

ايشان با تأکيد بر لزوم هم افزايي کشورهاي اسلامي، خاطرنشان کردند: نبايد اجازه داد اختلافات و جنگ و خونريزي در دنياي اسلام که عامل اصلي آن نيز آمريکايي‌ها و صهيونيست‌ها هستند، زمينه ساز حاشيه امن براي رژيم صهيونيستي شود.

رهبر انقلاب اسلامي، «تلاش براي پيشرفت علمي» را يکي از مسائل و نيازهاي بسيار مهم دنياي اسلام دانستند و افزودند: دنياي غرب با استفاده از علم، به ثروت و قدرت بين‌المللي رسيد و بر دنيا مسلط شد اما چون ايمان و ظرفيت نداشت، اين علم، منجر به ظلم و استکبار و استثمار شد، بنابراين دنياي اسلام براي رهايي از اين سلطه بايد براي پيشرفت علمي‌تلاش کند و اين کار امکان پذير است.

آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به تجربه موفق ايران در موضوع پيشرفت علمي، خاطرنشان کردند: ايران اسلامي ‌با اتکاء به جوانان خود و در شرايطي که در تحريم قرار داشت، توانست در بخش‌هاي مهمي، در مرز دانش قرار گيرد در حالي ‌که قبلاً در اين بخشها، بسيار عقب بود.

ايشان افزودند: امروز جوانان ايران، در پزشکي، نانو، سلول‌هاي بنيادي و دانش هسته‌اي کارهاي بزرگي انجام داده‌اند.

رهبر انقلاب اسلامي‌در ادامه به يک نکته اشاره کردند و آن، «لزوم افشاي ادعاهاي دروغ شيطان اکبر يعني آمريکا» بود.

آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به ادعاي آمريکا در حمايت از «حقوق بشر» گفتند: شخصي که امروز در آمريکا بر سر کار است، بسيار صريح و عريان مواضع اين کشور را اعلام مي‌کند؛ البته قبلي‌ها نيز همين مواضع را داشتند ولي به اين صراحت اعلام نمي‌کردند و نمونه بارز اين موضع، سخنان اخير او درباره آفريقا و آمريکاي لاتين و نژادهاي ديگر است که مصداق اقدام بر ضد حقوق بشر است؛ بنابراين بايد اين ادعاهاي دروغ را افشا کرد.

ايشان يکي ديگر از ادعاهاي غيرواقعي دولت آمريکا را موضوع مبارزه با «تروريسم» خواندند و افزودند: آمريکايي‌ها در حالي شعار مبارزه با تروريسم مي‌دهند که صراحتاً از رژيمِ تروريستِ صهيونيستي حمايت مي‌کنند و همچنين بنا بر اعتراف رئيس جمهور فعلي آمريکا در تبليغات انتخاباتي‌اش، عامل اصلي بوجود آوردن داعش بوده‌اند و تا آخرين نفس‌هاي داعش نيز از آن حمايت کردند.

رهبر انقلاب اسلامي‌تأکيد کردند: بايد با بيان حقايق و برملا کردن دروغ بودن اين ادعاها، جريان سازي کرد و افکار عمومي‌مردم و نخبگان را تحت تأثير قرار داد.

آيت‌الله خامنه‌اي با تأکيد بر لزوم پيگيري موارد ذکر شده در قطعنامه پاياني و کمک به تحقق آنها، گفتند: آنچه که ما توصيه مي‌کنيم و يا بر آنها اصرار داريم، مواردي است که خودِ ما در عمل انجام داده ايم و به نتيجه رسيده ايم.

ايشان ايستادگي ملت ايران در مقابل جنگ اقتصادي دشمنان را يکي از اين نمونه‌ها برشمردند و افزودند: «تحريم» يکي از بخش‌هاي اين جنگ اقتصادي است که سالهاي متمادي آن را اعمال کردند و به اوج رساندند که امروز نيز ادامه دارد اما ملت ايران ايستادگي کرد و شکست نخورد و امروز از اين تحريم‌ها ابزاري براي شکوفايي خواهد ساخت.

رهبر انقلاب اسلامي، «مردم‌سالاري ديني» يکي از ديگر از تجربيات موفق ملت ايران و زمينه‌ساز رشد مادي و معنوي دانستند و تأکيد کردند: مردم ايران با کمک خداوند متعال، تا کنون توطئه‌هاي آمريکا را خنثي کرده‌اند و از اين پس نيز خنثي خواهند کرد.


 رئيس جمهوري در نشست اتحاديه مجالس کشورهاي عضو سازمان همکاري اسلامي:
 هيچ کشور اسلامي ‌را رقيب خود نمي‌دانيم 

گروه سياسي‌: سيزدهمين کنفرانس مجالس کشورهاي عضو سازمان همکاري اسلامي‌با حضور روساي جمهور و مجلس و روسا و هيئت‌هاي پارلماني کشورهاي اسلامي‌در محل هتل اسپيناس پالاس برگزار شد.گفتني است کميته‌هاي جانبي اتحاديه مجالس کشورهاي عضو سازمان همکاري اسلامي‌از ابتداي اين هفته جلسات خود را برگزار کرده اند و ديروز به صورت رسمي‌سيزدهمين دوره برگزاري اين نشست برگزار شد.در جريان برگزاري سيزدهمين کنفرانس مجالس کشورهاي عضو سازمان همکاري اسلامي، رياست اين کنفرانس از کشور مالي به ايران منتقل شد و علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي‌رياست اين کنفرانس را برعهده گرفت.همچنين نماينده سنگال به عنوان دبيرکل اتحاديه بين‌المجالس اسلامي‌انتخاب شد. پيش از اين دبيرکلي را پروفسور قليچ از کشور ترکيه به عهده داشت.دبيرکل اتحاديه بين‌المجالس اسلامي‌به صورت دوره‌اي از گروه کشورهاي آسيايي، عربي و آفريقايي انتخاب مي‌شود. تاکنون از کشورهاي عربي و آسيايي دبيرکل انتخاب شده و اکنون نوبت به گروه کشورهاي آفريقايي رسيده بود که سنگال براي تصدي اين پست انتخاب شد.در جريان برگزاري انتخابات اعلام شد که سنگال تنها کانديداي اعلامي‌از سوي گروه آفريقايي است که در نشست روز گذشته به اين اجماع رسيده‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در اين نشست تصريح کرد: جمهوري اسلامي‌ايران ضمن احترام به تماميت ارضي و حاکميت سياسي کليه کشورها، راه حل ريشه‌کن کردن معضلات امّت اسلامي‌را تحقق همدلي و همکاري تمامي‌کشورهاي اسلامي‌مي‌داند.رييس جمهور با بيان اينکه جمهوري اسلامي‌ايران روابط خود را با کشورهاي اسلامي‌بر مبناي مودت و رأفت اسلامي‌تعريف مي‌کند، اظهارداشت: ما هيچ کشور اسلامي‌را رقيب خود نمي‌دانيم و معتقديم حتي با کشورهايي که با آنها اختلاف نظر داريم مي‌توانيم بر مبناي احترام متقابل، گفتگو و همکاري کنيم.

رئيس جمهور تصريح کرد: امروز جهان اسلام با چالش‌هاي متعددي روبه‌رو است. تلاش قدرت‌هاي خارجي براي تسلط بر امور مسلمين و دست‌اندازي به منابع خدادادي آنها، فقر و مشکلات اقتصادي و اجتماعي، توسعه نيافتگي و اختلافات ميان کشورهاي اسلامي، نمونه‌هايي از معضلات و چالش‌هايي است که با آنها روبرو هستيم. راه مقابله با اين چالش‌ها، نگاه و توسل به قدرت‌هاي خارجي نيست.

روحاني اظهار کرد: تجربه تاريخ معاصر به ما مي‌آموزد که اين قدرت‌ها صرفا به فکر منافع خود و آن هم به هزينه ديگران هستند، آنها در جهت کاهش آلام ديگران قدم بر نمي‌دارند و توسل اين قدرت‌ها به اقدامات زورمدارانه‌ اقتصادي و نظامي‌از جمله دخالت مستقيم نظامي‌و يا تهديد به استفاده از نيروي نظامي، فروش تسليحات مرگبار به کشورهاي مختلف که منجر به کشتار و تخريب و مسابقه تسليحاتي مي‌شود و همچنين ايجاد تفرقه و اختلاف ميان امت اسلامي‌براي حفظ و تداوم سلطه‌طلبي و برتري‌جويي و دست زدن به سياست‌هاي حذفي در سطح مناطق مختلف، نمونه‌هايي از تداوم کنش‌هاي کهنه و استعماري درشرايط کنوني جهاني است.

وي ادامه داد: براي پرداختن به مشکلات و چالش‌هاي پيش رو و يافتن راه‌حل براي آنها، نگاه ما بايد به درون باشد تا به بيرون. بايد با اتکا به ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي دروني، معضلات جوامع خود را از پيش رو برداريم، نه اينکه چشم اميد به ديگران داشته باشيم تا حلاّل مشکلات ما باشند. اين به معناي انزواطلبي نيست. به عکس، ما حامي‌تعامل سازنده و از موضع برابر جهانِ اسلام، با ديگران هستيم که در آن جايي براي استثمار و دخالت در امور داخلي کشورهاي اسلامي‌نباشد.

رئيس جمهور تاکيد کرد: ما معتقديم اگر روابط بين‌الملل بر اساس تعامل سالم و بر مبناي حقوق بين‌الملل شکل بگيرد، بسياري از معضلات کنوني جهان از بين مي‌رود. مشکل از آنجا آغاز مي‌شود که برخي قدرت‌ها تمايلي به روابط سازنده و برابر با ديگران ندارند. نگاه آنها به ديگران نگاه از بالا به پايين است و در پي روابطي يک طرفه و البته به نفع خود هستند.

روحاني اضافه کرد: ما بايد اختلافات خود را کنار گذاشته و با هم افزايي و اتکا به ظرفيت‌هاي داخلي و بهره‌گيري از سرمايه‌هاي انساني و اجتماعي و منابع غني خود، وابستگي به بيگانگان را کاهش داده و در جهت بالندگي و توسعه روزافزونِ جهان اسلام، حرکت کنيم. ما بايد اين باور را در خود تقويت کنيم که تنها از طريق عدم اتکا به بيگانگان و همبستگي بيشتر امت اسلامي، قادر خواهيم بود بر معضلات جهان اسلام فائق آييم.

رئيس قوه مجريه اظهار کرد: جهان اسلام هرگز خود را بازنخواهد يافت مگر آنکه ملل مسلمان کفايت و شايستگي خود را در برخورداري و ارتقاي حاکميت مردم به اثبات برسانند و در سايه امنيت اجتماعي و سياسي، شکوفايي اقتصادي را براي همه طبقات و اقشار به ارمغان آورند.وي گفت: نخستين گام در رسيدن به اين مقصود، داشتن منطقه اي آرام و روابط خارجي صلح‌آميز است. هيچ کشوري نمي‌تواند زماني که در منازعات و کشمکش‌هاي خارجي گرفتار است، به توسعه داخلي اهتمام ورزد. هيچ کشوري نمي‌تواند مشکلات دروني خود را از طريق لشکرکشي‌هاي خارجي حل کند و برنامه‌هاي توسعه اقتصادي و اجتماعي خود را همزمان با بمباران و کشتار ملت‌هاي همسايه، پيش ببرد.

روحاني تصريح کرد: خشونت‌ورزي در بيرون از مرزها و فرافکني مشکلات داخلي به بيرون نمي‌تواند ظرفيت‌هاي افراطي‌گري و خشونت را در داخل از ميان بردارد. برعکس، مبارزه با فقر، تبعيض و ايجاد فرصت‌هاي برابر براي شهروندان فارغ از جنسيت، قوميت و مذهب در داخل کشورهاست، که مي‌تواند ريشه‌هاي خشونت و افراطي‌گري را بخشکاند. اين هدف مهمي‌است که مجالس ما به عنوان مجمع نمايندگان مردم مي‌توانند نقش بسيار مهمي ‌در تحقق آن ايفا کنند. در همين راستا، پيشنهاد مي‌کنم ارتباط و تبادل فکر و همکاري ميان اعضاء مجالس اسلامي‌شکل نهادينه‌تري به خود گرفته تا نمايندگان بتوانند نه فقط در چنين مجامعي بلکه در سطوح کميسيون‌هاي تخصصي به صورت دوره اي و منظم، با همتايان خود درباره مشکلات و راه‌حل‌هاي مشترک گفت‌وگو کنند.

رئيس جمهور بيان کرد: کشورهاي اسلامي‌ امروزه بيش از هر زمان ديگري نياز به توجه و استقرار مردم‌سالاري دارد. جهان غرب گمان مي‌کند که ميان اسلام خواهي و مردم‌سالاري نسبتي وجود ندارد بلکه نسبت ميان اين دو، عکس است و به همين بهانه به خود اجازه مي‌دهد تا صورت‌هاي تازه استعمار را به کشورهاي اسلامي‌تحميل و تجويز ‌‌کند.

روحاني با بيان اينکه تقويت مرد‌م‌سالاري و توجه به نظرات مردم، مهمترين راهبرد ما در تقابل با جهان غرب است، بيان کرد: ما با صندوق‌هاي راي، با تريبون‌هاي پارلماني، با مطبوعات و رسانه‌ها و شبکه‌هاي آزاد خود به غرب اعلام مي‌کنيم هيچ نيازي به دخالت شما نداريم. اسلام دين مردم‌سالاري و دين صلح است نه دين جنگ. اسلام از سلم بر مي‌خيزد. ما چه در داخل و چه در خارج از جهان اسلام بايد با هم صلح و مصالحه کنيم و مشکلاتمان را حل کنيم. رئيس قوه مجريه گفت: جمهوري اسلامي‌ايران ضمن احترام به تماميت ارضي و حاکميت سياسي کليه کشورها، راه حل ريشه‌کن کردن معضلات امّت اسلامي‌را جز تحقق همدلي و همکاري تمامي‌کشورهاي اسلامي‌نمي‌داند. جمهوري اسلامي‌ايران روابط خود را با کشورهاي اسلامي‌بر مبناي مودت و رأفت اسلامي‌تعريف مي‌کند.

وي اضافه کرد: ما هيچ کشور اسلامي‌را رقيب خود نمي‌دانيم و معتقديم حتي با کشورهايي که با آنها اختلاف نظر داريم مي‌توانيم بر مبناي احترام متقابل، گفتگو و همکاري کنيم. متاسفانه برخي کشورها مسير را اشتباه مي‌روند و تحت القائات آمريکا و رژيم صهيونيستي به شکاف در ميان امت اسلامي‌دامن مي‌زنند. از نظر ما قدرت‌هايي که خود مسبب و منشاء جنگ‌ها، فشارهاي سياسي - اقتصادي و بحران‌هاي حادث در جهان اسلام هستند و دوام و بقاي خود را از خون‌ريزي، دامن زدن به اختلافات و ترويج خشونت و افراط تأمين مي‌کنند، هيچ‌گاه نمي‌خواهند و در موقعيتي نيستند تا دوست و همراه مردم ستمديده و مظلوم باشند.

روحاني تصريح کرد: اميدواريم با همکاري تمام دولت‌هاي اسلامي، ريشه افراط و افراط‌‌گرايي در جهان اسلام به کلي خشکانده شده و توان و سرمايه امّت اسلامي‌به جاي مقابله با اين گونه تهديدات مخرب، در مسير سعادت و رفاه مردم مسلمان صرف شود.

وي اظهار کرد: ابتکار جمهوري اسلامي‌ايران در بسيج جامعه بين‌المللي در مبارزه با تروريسم و افراطي گري که در قالب قطعنامه مجمع عمومي‌سازمان ملل و تحت عنوان «جهان عليه افراطي‌گري خشونت‌آميز» (WAVE) با استقبال و اجماع جامعه بين‌المللي روبه‌رو شده است نمونه روشني از ظرفيت‌هاي موجود در سطح بين‌المللي براي پيشبرد اهداف بلند امت اسلامي‌است.

رئيس جمهور با بيان اينکه يکي از مزاياي اصلي شکست جريان انحرافي خشونت طلب داعش، بازگشت موضوع فلسطين به جايگاه اصلي خود به عنوان اولويت اول دستور کار سياسي امت اسلامي‌است، گفت: ما معتقديم مهمترين علت بر هم خوردن ثبات و امنيت خاورميانه تداوم اشغال‌گري و حمايت‌هاي جانبدارانه و بي‌دريغ دولت آمريکا از رژيم صهيونيستي و محروم ماندن ملت مظلوم فلسطين از حقوق اوليه خود در تشکيل دولت مستقل فلسطيني به پايتختي قدس شريف است. وي تاکيد کرد: ضروري است موضع قاطع جهان اسلام در مردود شمردن تصميم زشت رئيس جمهوري آمريکا در اعلام انتقال سفارت آن کشور به قدس شريف تا زمان پس گرفتن آن ادامه يابد.

اين اقدام رئيس جمهور آمريکا، نقض آشکار قطعنامه‌هاي سازمان ملل است که حتي از سوي متحدان راهبردي وي در جهان غرب نيز مورد انتقادات جدي قرار گرفت، مسلمانان را در موضوع قدس و فلسطين متحدتر کرد و مسأله قدس که در سال‌هاي اخير به دليل ايجاد و تشديد معضل تروريسم و افراطي‌گري در منطقه تا حدي از اولويت اصلي خارج شده بود را به جايگاه اصلي خود بازگرداند.

به همين دليل، رژيم صهيونيستي از اينکه موضوع فلسطين دوباره به موضوع اول جهان اسلام تبديل شده، ناخرسند است و تلاش مي‌کند با طرح موضوعات واهي، اولويت اول جهان اسلام که همان فلسطين و قدس شريف است به فراموشي سپرده شود. در اين ميان، آمريکا نيز به طرق مختلف از جمله در شوراي امنيت سازمان ملل از اين ترفند صهيونيست‌ها حمايت مي‌کند.رئيس قوه مجريه تصريح کرد: توطئه‌ جديد عليه فلسطين، قدس و جهان اسلام تاکنون براي بانيان آن نتيجه معکوس داشته و لذا انتفاضه و حرکت جديد ملّت فلسطين عليه رژيم صهيونيستي و حاميان آن را شاهد هستيم.

رئيس جمهور اظهار کرد: مهم آن است که مجالس قانونگذاري کشورهاي اسلامي‌نسبت به شناسايي درست ريشه‌‌ها و زمينه‌هاي مشکلات موجود اقدام کنند و با عزمي‌استوار و اراده‌اي راسخ، درصدد کمک و نقش‌آفريني جدي‌تر براي مقابله با مشکلات برآيند.

شما بايد تلاش کنيد تا در عرصه‌ سياست‌هاي داخلي و خارجي، عناصر زيانبار از جمله اتکا به قدرت‌هاي خارجي، فرقه‌گرايي و تفرقه‌افکني، جنگ‌طلبي و نفرت‌جويي، خود محوري و نفع پرستي، تعصب و جاهليت با عناصري مثبت و سازنده همانند خود اتکايي، همزيستي، بردباري و رواداري، هم‌افزايي، دوستي، وحدت، خردورزي و عقلانيت جايگزين شود.

وي تاکيد کرد: اينجانب به عنوان رئيس‌جمهوري اسلامي ‌ايران دست همکاري و ياري خويش را به سوي تمامي‌شما عزيزان که از نظر من رهبران جريان‌ساز جوامع خود هستيد دراز کرده و از شما مي‌خواهم براي کمک به ترسيم آينده‌اي بهتر براي خود و نسل‌هاي بعدي امّت اسلامي، حامي‌و مروج اين مفاهيم متعالي انساني باشيد. مفاهيمي‌که چنانچه در جامعه اسلامي‌گسترش يابند مي‌توانند به ما کمک نمايند تا در مسير صحيح و هماهنگ با فطرت خود گام برداريم.

کشورهاي اسلامي‌داراي مباني قوي‌اي

در زمينه حقوق بشر هستند

همچنين علي لاريجاني در اين مراسم در ابتداي سخنان خود با تشکر از رياست کشور مالي بر اجلاس دوازدهم اين کنفرانس و اقداماتي که در طول يک سال گذشته اين کشور انجام داده است، اظهار کرد: کشور مالي در يک سال گذشته اهتمام ويژه‌اي داشت که اين اتحاديه در مسير مناسب خود حرکت کند و متناسب با چالش‌هاي پيش‌روي جهان اسلام، اجلاس‌ها و نشست‌هايي را برگزار کرد.

وي ادامه داد: بعد از ماجراي قدس شريف و تصميم رييس جمهور آمريکا مبني بر اينکه سفارت کشورش را از تل‌آويو به قدس شريف منتقل کند اين اتحاديه نشست‌هايي را در اين ارتباط برگزار کرد.

رييس مجلس شوراي اسلامي‌همچنين با تشکر از ابراز همدردي مقامات کشورهاي شرکت کننده در اين اجلاس نسبت به حادثه رخ داده براي نفتکش ايراني و سرنشينان آن ادامه داد: امروز مسائل پيچيده‌اي پيش روي جهان اسلام قرار دارد. ما بايد در اين اتحاديه در مورد موضوع فلسطين بحث و گفت‌وگو کنيم. در کنار اين مساله موضوعات ديگري نيز پيش رو داريم.

لاريجاني در ادامه خطاب به رييس جمهور که مهمان ويژه اين نشست بود، گفت: امروز سيزدهمين نشست مجالس کشورهاي عضو همکاري اسلامي‌برگزار مي‌شود. اين نشست محورهاي مهمي‌را براي همکاري مورد توجه قرار داده است.

وي با اشاره به اهميت همکاري کشورهاي عضو در راستاي توسعه اقتصادي اظهار کرد: سازوکارهايي را در اين زمينه در نظر گرفته‌ايم و همکاري‌هايي براي توسعه روابط اقتصادي بين کشورهاي عضو انجام شده است.

رييس مجلس شوراي اسلامي‌موضوع حقوق بشر اسلامي‌را نيز يکي ديگر از محورهاي مورد توجه در اين کنفرانس عنوان و اظهار کرد: تاکنون بحث‌هاي خوبي در اين زمينه انجام شده است و ما بر اين موضوع تاکيد داريم که کشورهاي اسلامي‌داراي مباني قوي‌اي در زمينه حقوق بشر هستند.

لاريجاني همچنين به توجه اين کنفرانس به موضوع زنان و افزايش حضور زنان در مجالس کشورهاي اسلامي‌اشاره و خاطرنشان کرد: در مورد زنان در اين کنفرانس کميته خاصي وجود دارد و خوشبختانه حضور زنان در پارلمان‌هاي کشورهاي اسلامي ‌رشد چشمگيري داشته است.

رييس مجلس گفت: همچنين در اين کنفرانس کميته دائمي‌ويژه‌اي براي موضوع قدس ايجاد شده است، اين کنفرانس همواره بر موضوع قدس و مسائل مرتبط با آن حساس بوده و به صورت جدي مسائل مرتبط با آن را پيگيري مي‌کند.

رييس مجلس شوراي اسلامي‌در پايان سخنان خود اظهار کرد: اميدوارم اين نشست با مشارکت و همکاري کشورهاي شرکت کننده به اهداف مورد نظر خود دست پيدا کند. من بار ديگر از حضور آقاي روحاني در اين نشست تشکر مي‌کنم.


 احتمال تاخير ايرباس در تحويل هواپيماهاي ايران 

شرکت هواپيماسازي ايرباس از احتمال تاخير در تحويل هواپيماهاي سفارش داده شده از سوي ايران خبر داد. مدير فروش شرکت هواپيماسازي اروپايي ايرباس پيش‌بيني کرد که تحويل ده‌ها هواپيماي سفارش داده شده از سوي تهران بر اساس توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 با اندکي تاخير زماني صورت خواهد گرفت. «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهور آمريکا که از منتقدان اصلي توافق هسته‌اي ايران در سال 2015 ميلادي است روز جمعه گذشته از متحدان اروپايي خود خواست تا به اصلاح «معايب فاجعه‌آميز» برجام کمک کنند يا با خروج آمريکا از اين توافق مواجه شوند. شرکت هواپيماسازي اروپايي ايرباس و رقيب آمريکايي‌اش بوئينگ توافق کردند که 180 هواپيماي مسافربري را با هدف نوسازي ناوگان هواپيمايي دولتي ايران، (ايران اير) به تهران تحويل دهند ، اما اين موضوع به حمايت آمريکا از برجام بستگي دارد. «جان ليهي» مدير فروش ايرباس در گفت‌وگو با رويترز با اشاره به قرار‌داد فروش 100 هواپيماي ساخت اين شرکت به ايران‌اير، گفت: «من فکر مي‌کنم اين قراردادها عملي خواهند شد اما ممکن است تحويل آنها طبق زمان برنامه‌ريزي شده براي اين کار انجام نشود». وي افزود که ما بايد تامين مالي اين هواپيماها را تنظيم کنيم و ايراني‌ها بايد پيش‌پرداخت اين هواپيماها را پرداخت کنند. ايران اير تاکنون سه هواپيماي ايرباس و چند هواپيماي «اي تي آر» ساخت مشترک فرانسه و ايتاليا را دريافت کرده است.