تاریخ 1396/10/27 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4678 برو جستجو جستجوی پیشرفته   حفاظت از عرصه‌هاي منابع طبيعي با مشارکت مردم 

شاهرود-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

امام جمعه شهرستان شاهرود در ديدار با مسئول حوزه نمايندگي ولي‌فقيه اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان بيان داشت: عرصه‌هاي منابع طبيعي و آبخيزداري از منابع و ذخاير عميقي برخوردارند ايشان گفت: حفاظت از منابع طبيعي اعم‌از آب، خاک و پوشش گياهي در اولويت قرار دهيد، تا هم جامعه دچار خسارت نشود و هم فعاليت‌تان در بلند مدت از پيامدهاي تخريب منابع طبيعي در امان بماند.

به گزارش مرکز اطلاع‌رساني اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان، حجت‌الاسلام‌و‌المسلمين عباس اميني ضمن استقبال از مسئولين منابع طبيعي و تبادل‌نظر ميان مسئولين منابع طبيعي و امام جمعه شهرستان به پيرامون مشکلات مردم در حوزه منابع طبيعي حل و فصل آن با همکاري يکديگر عنوان کرد، وظيفه اصلي امام جمعه بيان مشکلات مردم و حمايت از مردم است.

وي اظهار داشت: با توجه به اهميت و گستردگي زياد عرصه‌هاي منابع طبيعي، حفاظت و توسعه اين عرصه‌ها با مشارکت مردم امکان پذير مي‌باشد.

حجت‌الاسلام عباس اميني در بخشي از سخنان خود با مسئولين منابع طبيعي حضور در مدارس براي پيشبرد اهداف منابع طبيعي و آبخيزداري امري مهم و ضروري دانست و گفت: بايد از مدارس دانش‌آموزان را با عرصه‌هاي منابع طبيعي آشنا کرد.

لذا از مسئولين منابع طبيعي تقاضا دارم، براي حل مشکلات مردم همت خود را دو چندان کرده و تمام سعي خود را جهت تفهيم حقوق منابع طبيعي، آموزش و ترويج فرهنگ منابع طبيعي، حل مشکلات مردم و استفاده بهينه از منابع طبيعي و مراتع مبذول نماييد.

حجت‌الاسلام‌و‌المسلمين عباس اميني درباره از بين نبردن درختان سرسبز رواياتي زياد وجود دارد. ايشان اظهار داشت: حضرت امام علي عليه‌السلام مي‌فرمايند: «پرهيز از قطع درختان سرسبز بر طول عمر انسان مي‌افزايد». به نظر مي‌رسد، انسان آنچه را خداوند به صورت سالم و پاک در اختيارش نهاده است، بايد به شكلي درست و به نفع حيات بهره‌برداري کند و در پاک نگاه داشتن آن بکوشد.

وي ضمن تقدير و تشکر از رياست اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان شاهرود و روابط صميمانه بين اين اداره و دفتر امام جمعه شهرستان خواستار روابط بيشتر حوزه نمايندگي ولي‌فقيه و مدير کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان را با اين دفتر شد.

مسئول حوزه نمايندگي ولي‌فقيه اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان سمنان حجت‌الاسلام‌و‌المسلمين مصطفي مرادي گفت: امامان جمعه هر شهر و منطقه به‌عنوان اصلي‌ترين سفير انفال شناخته مي‌شوند، لذا انتظار مي‌رود، براي حل مشکلات مردم در استفاده از انفال و جلوگيري از تعددي و تخريب انفال امام جمعه نهايت سعي خود را بنمايد.


 پيشرفت 70 درصدي پروژه جمع‌آوري، انتقال و دفع بهداشتي فاضلاب کلاته رودبار دامغان 

سرويس خبر

معاون مهندسي و توسعه شرکت آب و فاضلاب روستايي استان سمنان از پيشرفت 70 درصدي پروژه جمع‌آوري، انتقال و دفع بهداشتي فاضلاب کلاته رودبار دامغان خبر داد.

به گزارش روابط عمومي و آموزش همگاني شرکت آب و فاضلاب روستايي استان سمنان، بهرام حاجي عليان معاون مهندسي و توسعه گفت: سيستم جمع‌آوري و انتقال فاضلاب کلاته رودبار دامغان از نوع فاضلاب‌روهاي ثقلي با قطر کم (SDGS) مي باشد که از مخازن تصفيه مقدماتي به‌نام سپتيک تانک استفاده مي‌شود.

مهندس حاجي‌عليان اظهار داشت: حجم کلي عمليات شامل احداث 720 عدد سپتيک تانک و اجراي 32 کيلومتر خطوط جمع‌آوري و انتقال فاضلاب مي باشد که تاکنون تعداد 411 عدد سپتيک و 19 کيلومتر خطوط فاضلاب‌رو توسط شرکت اجرا شد. حاجي‌عليان افزود: با توجه به تخصيص اعتبار 25000 ميليون ريالي از محل پروژه سفر رئيس‌جمهور محترم به استان در سال 95، احداث 250 عدد سپتيک تانک و اجراي 7 کيلومتر خطوط فاضلاب‌روي ديگر در دستور کار شرکت قرار گرفت.

وي با اشاره به اينکه پروژه مذکور با پيشرفت حدود 70 درصد در دست اقدام است، عنوان کرد: اعتبار مصوب سال 96، 5000 ميليون ريال و در صورت تامين اعتبار جهت پيشرفت پروژه هزينه مي‌شود.


 تردد در محورهاي کوهستاني سمنان با زنجير امکان پذير است 

سمنان- ايرنا- رييس پليس راه استان سمنان گفت : تردد در محورهاي ارتباطي کوهستاني اين استان با زنجيرچرخ امکان پذير است.حسن خسروجردي روز سه شنبه در گفت ‌و گو با ايرنا افزود : با آغاز بارش برف از دوشنبه شب در محورهاي شاهرود - آزادشهر، شاهرود - گرگان، شهميرزاد- فولاد محله و ديباج - گلوگاه ، عمليات نمک‌پاشي براي تسهيل در رفت و آمد خودروها در اين مسيرها انجام شده است.

وي اظهارداشت : صبح امروز در اين مناطق مه ‌گرفتگي بوده اما تردد برقرار و راه‌هاي استان باز است.

خسروجردي همراه داشتن زنجير چرخ براي عبور از محورهاي برف‌گير سمنان را ضروري دانست و يادآور شد : رانندگاني که قصد تردد در محورهاي کوهستاني دارند مجهز به تجهيزات زمستانه باشند و مقررات راهنمايي و رانندگي را رعايت کنند.خسروجردي خاطرنشان کرد : در روزهاي اخير تصادفي در جاده‌هاي سمنان رخ نداده است.

به گزارش ايرنا، سالانه بيش از 20 ميليون مسافر از محورهاي ارتباطي استان سمنان عبور مي‌کنند.

در محورهاي برف‌گير استان سمنان 16 دستگاه نمک‌پاش و چهار دستگاه خودرو برف روب مستقر هستند.


 «مشق‌ روز» شماره 94 
نويسنده : سيد‌رضا اکرمي

هفته آخر دي‌ماه و ربيع‌الثاني را داريم و به رويداد فرار شاه ايران در 26 دي‌ماه مي‌رسيم که روز ويژه بود. مطالعه تاريخ را امري ضروري بدانيم که فراز و نشيب «وَتِلْكَ الْأَيَّامُ نُدَاوِلُهَا بَيْنَ النَّاسِ وَلِيَعْلَمَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَيَتَّخِذَ مِنْكُمْ شُهَدَاءَ وَاللَّهُ لَا يُحِبُّ الظَّالِمِينَ وَلِيُمَحِّصَ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا وَيَمْحَقَ الْكَافِرِينَ؛ آل‌عمران 141 و 140» دارد و در اين فراز و نشيب‌ها چهر‌ه‌ها، مهره‌ها، اصول و فروع معلوم مي‌شوند و سفيد‌روي و سياه‌روي روشن مي‌شوند. در 26 دي‌ماه 1357 فرار محمد‌رضا پهلوي طرفداران وي را ريزش داد، فرماندهان درجه يک حالت حمايت از وي را از دست دادند و آن کساني که در کشور مانده بودند، خود را ملامت مي‌کردند که چرا از فرد متزلزل حمايت کردند و سينه چاک وي شدند. 26 دي ماه طليعه پيروزي انقلاب اسلامي ايران بعد از حداقل پانزده سال مبارزه شد و کشور آماده پذيرش حضرت امام خميني(ره) شد و امام اعلام کرد در اسرع وقت به ايران برمي‌گردد. فاصله 26 دي‌ماه تا 12 بهمن 1357 شانزده روز بود ولي هر روز آن روزي ويژه بود و آن زمان وقتي به سوي قرآن مي‌رفتيم، مي‌يافتيم که در اين کتاب الهي آمده «واذْكُرُوا إِذْ أَنْتُمْ قَلِيلٌ مُسْتَضْعَفُونَ فِي الْأَرْضِ تَخافُونَ أَنْ يَتَخَطَّفَكُمُ النَّاسُ فَآواكُمْ وَ أَيَّدَكُمْ بِنَصْرِهِ وَ رَزَقَكُمْ مِنَ الطَّيِّباتِ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ؛ انفال 26» به ياد آوريد 15 سال ترس و لرز و ضعف و اندک بودن و سپس لطف و عنايت الهي که دست شما را گرفت و به پيروزي رساند بنابراين بايد شاکر بود.

سخنان اخير ترامپ رئيس جمهور آمريکا درباره آفريقا و نام بردن بعضي از کشورها و از جمله «آمريکاي لاتين» که تعبير «چاه مستراح» آورده بود و آمدن آنها با آمريکا را دون شان آمريکا دانسته بود، موجي از تنفر و نفرت از دونالد ترامپ را به وجود آورده است. راستي ترامپ کيست و چهل و پنجمين رئيس جمهور آمريکا چه جايگاهي دارد؟ فردي دانشمند و انديشمند مي‌باشد، تجربه سياسي و اجتماعي دارد و از اخلاق و ادب بهره‌مند مي‌‌باشد و شايسته ابرقدرتي دارد يا مصداق «إِنَّ شَرَّ الدَّوَابِّعِنْدَاللَّهِالصُّمُّ الْبُكْمُ الَّذِينَ لا يَعْقِلُونَ، لَهُمْأَعْيُنٌلايُبْصِرُونَ بِها وَلَهُمْ آذانٌ لا يَسْمَعُونَبِها أُولئِكَ كَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولئِكَ هُمُ الْغافِلُونَ» است. در ظرف يک سال ميلادي نشان داد از خرد و انديشه بهر‌ه‌اي ندارد و از اخلاق و ادب فاصله دارد و روحيه تکبر و تفرعن و برتري‌جويي ‌دارد و فقط در انديشه کسب و تجارت و منافع مادي مي‌باشد. اولين سفر خارجي وي عربستان بود و داد و ستد 480 ميليارد دلاري و دوشيدن شير و گاو ماده و انجام ائتلاف عربي که «بادبادک» بود و کمترين ابهتي براي کشورهاي عربي نداشت. آقاي ترامپ با جهان و مردم خود مسئله دارد و فکر کودک 8 ساله را براي وي گفته‌اند.