تاریخ 1396/10/11 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4664 برو جستجو جستجوی پیشرفته   در موقعيت هوشياري ملي هستيم
  بايد در برابر دشمن، ملتي واحد بمانيم 

تهران - ايرنا - برخي چهره هاي اصولگرا و اصلاح طلب در واکنش به وقايع اخير در کشورمان، بر هوشياري ملي در مقابل توطئه هاي دشمنان تاکيد کردند و از مردم خواستند مراقب سو استفاده دشمنان باشند زيرا دشمن با فريب کاري جلو مي آيد.

به گزارش روز يکشنبه خبرنگار سياسي ايرنا، تجمع هاي صورت گرفته شماري از افراد طي سه روز اخير در چند شهر مانند مشهد و کرمانشاه ، اراک ، زنجان، اهواز، تهران و چند شهر ديگر در پي فراخوان برخي شبکه هاي اجتماعي مشکوک و بي شناسنامه به بهانه اعتراض به گراني، بار ديگر اعتراضات و واکنش هاي چهره هاي اصولگرا و اصلاح طلب را در پي داشت.

چهره هاي اصولگرا و اصلاح طلب بار ديگر از مردم خواستند که هوشيار باشند و پشت سر جريانات سياسي معاند حرکت نکنند تا مشکلي براي کشور و جامعه ايجاد نشود.

اين چهره هاي سياسي با تاکيد بر اين که دشمنان به دنبال سوءاستفاده از احساسات پاک مردم هستند ابراز اطمينان کردند که مردم ايران مانند هميشه هوشيار هستند و اجازه سوءاستفاده به دشمن نمي دهند.

در زير تعدادي از تازه ترين ديدگاه هاي چهره هاي سياسي اصولگرا و اصلاح طلب در واکنش به وقايع اخير آمده است:

رحماني فضلي: هوشياري و هوشمندي مردم موجب شکست هر توطئه اي شده است

عبدالرضا رحماني فضلي وزير کشورگفت: دولت، مجلس و قوه قضاييه مصمم به پيگيري مطالبات مردم براي حل مشکلات آنها هستند.با خشونت پراکني و رعب و وحشت قطعا برخورد مي شود.

وزير کشور با اشاره به سوءاستفاده برخي افراد از فضاي مجازي در اتفاقات اخير گفت: کساني که از فضاي مجازي سوءاستفاده کردند و از آن در جهت سلب امنيت، بي نظامي، قانون شکني و تخريب اموال مردم استفاده کردند، نشان دادند که استفاده از ظرفيت اين امکان بهانه است، آنها بدنبال خشونت پراکني و رعب و وحشت هستند که قطعا با اين نوع رفتار برخورد خواهد شد.

وي با تاکيد بر اينکه در آرامش، امنيت و نظم و در چهارچوب قانون بهتر مي توان پيگيري مطالبات شد، تصريح کرد: مردم عزيزمان همواره با تاکيد بر روش هاي قانوني پيگير حقوق خود بوده و خواهند بود لذا نبايد تخريب ها و تجاوز به حقوق عمومي و شهروندي جامعه را به حساب مردم فهيم و عزيزمان گذاشته شود.

مطهري: با تخريب کنندگان اموال عمومي و ايجاد آشوب برخورد شود

علي مطهري نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر ضرورت به رسميت شناختن اعتراض مدني مردم از سوي مسئولين در عين حال خواستار برخورد با تخريب اموال عمومي و ايجاد آشوب شد.

وي ادامه داد: در کشور ما فرهنگ اعتراض وجود ندارد. هر تجمع اعتراض‌آميزي به سرعت از شعارهاي اوليه خود دور مي‌شود و به خشونت مي‌گرايد. شايد علت آن اين باشد که مجوز هيچ تجمعي صادر نمي‌شود و وزارت کشور همه تجمعات و اعتراضات مدني را غيرقانوني مي‌نامد. اين در حالي است که قانون اساسي ما در اصل بيست و هفتم راه‌پيمايي را مشروط به اين که مسلحانه و مخل احکام اسلام نباشد مجاز اعلام کرده است.

مطهري گفت: در کشورهايي که تمرين دموکراسي بيشتري دارند، در يک روز و ساعت مشخص هزاران نفر در مسير معيني با حفاظت پليس، راه‌پيمايي کرده و اعتراض خود را در موضوع معيني اعلام مي‌نمايند و سپس سرکار خود مي‌روند و اين يک امر عادي است.

نايب رييس مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: وزارت کشور ما بايد اعتراض مدني را به رسميت بشناسد و در صدور مجوز سخت‌گيري نکند و مردم نيز بايد پايبند به لوازم اعتراض مدني باشند.

نماينده مردم تهران در مجلس يادآور شد: در چند روز اخير اعتراضاتي عمدتاً اقتصادي در برخي از شهرهاي کشور انجام شد. اين که مردم احساس آزادي مي‌کنند و نظر خود را در قالب تجمع يا راه‌پيمايي بيان مي‌نمايند يک نقطه مثبت و روشن براي جامعه ما و نظام جمهوري اسلامي است اما اين که اين اظهارنظرهاي جمعي توأم با تخريب اموال عمومي و اخلال در نظم جامعه مي‌شود يک نقطه منفي و تاريک است.

وي گفت: مسئولان ما بايد براي بخش اول اين پديده يعني اظهارنظر مدني و آرام مردم شرايط را مهيا کنند و با بخش دوم آن يعني تخريب اموال عمومي و ايجاد آشوب به شدت برخورد نمايند.

شکوري راد: مطالبه اصلي معترضين معلوم نيست

علي شکوري راد دبير کل حزب اتحاد ملت هم گفت: تظاهرات اعتراضي در شهرهاي مختلف چه خودجودش و داراي انگيزه هاي معيشتي باشد و چه داراي محرک سياسي داخلي يا خارجي، نويد بخش دستاوردي عيني براي بهبود وضعيت جامعه و کشور نيست ولي مي تواند پرهزينه و تبعات آن پردامنه باشد. مطالبه اصلي و نهايي معترضين نيز معلوم نيست تا بتوان آن را ارزيابي کرد.

عارف: اين فضا خواست بدخواهان ملت و از بين بردن اميد مردم هستند

محمدرضا عارف رييس فراکسيون اميد و نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي گفت: رسيدگي به وضعيت معيشتي مردم عزيزمان وظيفه مسوولين، بخصوص دولت و مجلس است و پيگيري اين گونه مطالبات از سوي مردم با سازوکارهاي قانوني حق طبيعي آنها است ولي متوجه باشيم کاري نکنيم که فضاي کشور متشنج شود چون اين فضا خواست بدخواهان ملت و کساني است که به دنبال از بين بردن اميد مردم هستند.

عسگراولادي: بيگانگان مشکلات اقتصاد را به سياست پيوند مي‌زنند

اسدالله عسگراولادي عضو اتاق بازرگاني ايران گفت: اعتراضات مردم در روزهاي اخير ريشه اقتصادي دارد، اما بعضي عوامل بيگانه هم ريشه اقتصادي را به سياسي پيوند مي‌زنند.

وي افزود: در حالي از افزايش قيمت بنزين، عوارض خروج، آب، برق و تلفن صحبت به ميان مي‌آيد که درآمدهاي مردم کفاف تأمين هزينه‌هاي زندگي آن‌ها را نمي‌دهد.

عسگراولادي تاکيد کرد: بايد مشکلات اقتصادي مردمي که با تمام قوا از انقلاب اسلامي دفاع مي‌کنند را حل کرد.

رنجبرزاده: مردم پشت سر جريانات سياسي معاند حرکت نکنند

اکبر رنجبرزاده، عضو هيات رييسه مجلس گفت: شايعاتي در مورد افزايش قيمت و گراني‌ها شيوع پيدا کرده که اغلب غيرواقعي است و در واقع طبل دشمن است براي اينکه صدايي بلند کنند و افکار پليد خود را پياده‌سازي کنند.

عضو هيات رئيسه مجلس تاکيد کرد: مسئولين مجلس و دولت براي حل مشکلات مردم منسجم و هماهنگ هستند. به گفته وي' تجمعات اخير حالت طبيعي ندارد. به نظر مي‌رسد عده‌اي مي‌خواهند حماسه 9 دي را تحت‌الشعاع قرار دهند و فتنه جديدي به راه بيندازند اما مردم هوشيار هستند'.

رنجبرزاده اظهار داشت: مردم هوشيار باشند و پشت سر جريانات سياسي معاند حرکت نکنند تا مشکلي براي کشور و جامعه ايجاد نشود.

قنبري: حرکات خشن راه حل مشکلات جامعه نيست

داريوش قنبري يک فعال سياسي اصلاح‌طلب با اشاره به اعتراضات اخير مردم در سطح کشور و طرح انتقاداتي درباره مسائل اقتصادي تاکيد کرد: قطعا حرکات خشن راه حل مشکلات جامعه نيست و هيچ کشوري از طريق حرکات خشن نتوانسته به توسعه دست يابد.

وي با تاکيد بر ضرورت ايجاد ظرفيت‌هاي قانوني براي بيان اعتراضات مردمي اظهار کرد: ضعف نهادهاي مدني و تاحدودي به حاشيه کشاندن اين نهادها در گذشته يکي از دلايل وقوع اتفاقات روزهاي اخير در سطح کشور است. معترضان مي‌توانستند اعتراضات خود را به صورت مدني مطرح کنند.

قنبري در توصيه‌اي به مردم درباره نحوه بيان اعتراضات و انتقادات خود اظهار کرد: مردم در اين شرايط بايد مراقب باشند که خواسته‌هاي خود را چارچوب قانون بيان کنند و بدانند که قطعا روي آوردن به حرکات خشن به نفع کشور و جامعه نيست. چراکه اين اقدام، موجب محدود و امنيتي شدن جامعه مي شود.

وي تصريح کرد: حرکات خشونت‌آميز قطعا پاسخگوي مشکلات جامعه نخواهد بود و هيچ کشوري از طريق حرکات اين چنيني نتوانسته به توسعه دست يابد چراکه توسعه سياسي و اقتصادي مستلزم آرامش نيروهاي دروني و درک متقابل مسئولان و مردم از يکديگر است. از يک سو مقابله با خواسته‌هاي مردم براي کشور مشکلاتي ايجاد مي کند اما از سمت ديگر نيز حرکات خشونت آميز به نفع مردم و کشور نيست. مردم بايد از حرکات خشونت آميز که در کشورهاي ديگر ايجاد شده و نتيجه‌اي به همراه نداشته درس بگيرند.

هاشمي: در موقعيت هوشياري ملي قرار داريم

محسن هاشمي رئيس شوراي شهر گفت:ما در موقعيت هوشياري ملي قرار داريم و نحوه بيان انتقادات و مطالبات بايد به شيوه قانوني و در چارچوب رعايت قانون باشد نه به صورت هيجاني.

وي افزود: به عنوان اعضاي شورا توصيه مي‌کنيم که از فضاي هيجاني پرهيز کنيد چراکه بايد ملتي واحد بمانيم تا از گزند دشمان در امان باشيم.

هاشمي ادامه داد: نحوه بيان انتقادات و مطالبات بايد به شيوه قانوني و در چارچوب رعايت قانون باشد نه به صورت هيجاني. بايد قبول کرد که فشارهاي اقتصادي و تبعيض طبقاتي وجود دارد.پيگيري مطالبات به صورت مدني مناسبترين روش است.

حضرتي: مسوولين دردها و حرف هاي مردم را بشنوند

الياس حضرتي نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي هم گفت: چرايي وقوع اتفاقاتي نظير آنچه در برخي شهرها رخ داده نيازي به تحليل پيچيده و امنيتي و چند مجهولي ندارد. کافي است ما مسوولين کمي در کوچه پس کوچه هاي شهرمان بگرديم و با حضور در بين مردم، دردهايشان را ببينيم و حرف هايشان را بشنويم.

فرهنگي: مجلس پيگير مطالبات ملت است

محمدحسين فرهنگي نماينده مردم تبريز در مجلس شوراي اسلامي گفت:‌ دشمنان جمهوري اسلامي ايران از ابتداي انقلاب تاکنون همواره از هر فرصتي براي ضربه وارد کردن به نظام و کشور استفاده کرده‌اند و ما نمونه‌هاي آن را به کرات ديده‌ايم.

عضو هيأت رئيسه مجلس اظهار داشت: امروز با توجه به مشکلاتي که در ارتباط با مؤسسات مالي و اعتباري و همچنين مسائلي همچون اشتغال و معيشت مردم پيش آمده دشمنان از اين فرصت سوءاستفاده کردند تا اغتشاشاتي را در کشور ايجاد کنند.

فرهنگي همچنين با اشاره به فعاليت‌هاي نمايندگان در حوزه‌هاي انتخابيه براي رفع مشکلات مردم، خاطرنشان کرد: مجلس مطالبات مردم را به طور جد پيگيري خواهد کرد.

وي گفت: مجلس بايد به وظيفه خطير خود عمل کند و در بررسي بودجه سال 97 اجازه ندهد که به مردم در حوزه اقتصادي فشار وارد شود و در اين حوزه کار را به بهترين پيش ببرد.

جلا‌ئي‌ پور: اصلاح‌طلبان حل معضلات جامعه را در «کف خيابان» دنبال نمي‌کنند

حميدرضا جلا‌ئي‌ پور فعال اصلاح طلب گفت: ما اصلاح‌طلبان از مردم بيست سال است که مي خواهيم بيايند و به اصلاح طلبان راي بدهند و در آينده هم براي حل معضلات جامعه چنين خواهيم کرد. چون اين کار مدني و مسئولانه است و هم به نفع کشور و هم به نفع خود مردم بوده است.

استاد دانشگاه تهران تاکيد کرد: ما بخاطر دعوتي که از مردم کرديم نه پيش مردم شرمنده ايم و نه به آنها بدهکار. اگر مردم کشور ما اين مشارکت انتخاباتي را نداشتند به مراتب مشکلات جامعه ما از کشور پاکستان و مصر بيشتر بود.

جلايي پور افزود: اصلاح‌طلبان با تجمع کف خياباني که سرنگوني طلبان (منافقين و سلطنت طلبان) خط بده آن باشند با تمام وجود مخالفند و اين را با صداي بلند اعلام مي کنيد.

نوش آبادي: آشوبگران هيچ قرابتي با مردم ندارند

حسين نوش آبادي نماينده سابق ورامين و رئيس کارگروه سياست داخلي و شوراهاي نمايندگان ادوار مجلس شوراي اسلامي در خصوص تحرکات اخير عده معدودي اغتشاشگر که به بهانه مشکلات اقتصادي ، شعارهاي ساختارشکنانه سرداده و با تخريب تاسيسات و اموال عمومي داعيه حمايت از حقوق مردم را دارند ، گفت: برهم زدن نظم و آرامش جامعه و تخريب تاسيسات و ابنيه دولتي و حکومتي و آسيب زدن به اموال عمومي توسط عده معدودي اغتشاشگر ، هيچ قرابت و سنخيتي با حقوق مردم و منافع ملي ندارد و آب به آسياب دشمن ريختن است .نوش آبادي با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري که هدف دشمن نااميد کردن مردم است گفت: شعارهاي انحرافي و ساختارشکن که متعرض منافع ملي باشد و کليت نظام را نشانه بگيرد به سود هيچ کس و هيچ جرياني نيست و با منافع ومصالح مردم و کشور منافات دارد .

نوش آبادي تاکيد کرد: امنيت بزرگترين سرمايه ملي است که در سايه رهبري نظام ، وحدت کلمه و خون شهدا به دست آمده و نبايد با انگيزه هاي سياسي، و شعارهاي اقتصادي دستخوش آسيب شود وپيام حماسه نه دي بازگشت آرامش و امنيت به کشور و مخالفت با کساني بود که به بهانه اعتراض به انتخابات سعي در کشيدن مردم به کف خيابانها داشتند .

وي با اشاره به سخنان عده اي ساده لوح که مي گويند بايد صف معترضين به گراني و تورم و بيکاري را از صف منافقين و معاندين جدا کرد گفت: اعتراض و انتقاد بايد از مجراي قانوني ابراز شود نه با قانون شکني و ساختارشکني و کشاندن معترضين به کف خيابانها .

معاون سابق حقوقي و پارلماني وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي کشورمان تاکيد کرد هرگونه تجمع فاقد مجوز از وزارت کشور غيرقانوني است و نبايد فضاي امن کشور را دستخوش بي نظمي و ناامني کرد .

تقوي: مردم نسبت به موج آفريني هاي جديد دشمنان عليه نظام آگاه هستند

حجت الاسلام والمسلمين سيدرضا تقوي گفت: ملت ما بارها نشان داده که توانايي مقابله با بزرگترين تهاجم ها را دارد و با آگاهي از انقلاب و نظام دفاع مي کند.وي بر هوشياري و بصيرت و در صحنه بودن اقشار مختلف مردم بخصوص دانشجويان و طلاب تاکيد کرد و گفت: توطئه عليه ملت و کشور ما ادامه دارد، پس نبايد دشمنان را دست کم بگيريم.

رييس شوراي سياستگذاري ائمه جمعه از دستگاه قضايي خواستار برخورد قاطع با تضييع کنندگان حقوق مردم شد و گفت: حق اعتراض صحيح است و اميدوارم به سرعت مردم به پول از دست رفته خود برسند.