تاریخ 1396/10/09 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4662 برو جستجو جستجوی پیشرفته   روحاني با اشاره به بيانات اخير رهبر انقلاب:
 نقد لازمه تحول و تخريب زمينه‌ساز تفرقه است 

رييس‌جمهور عموم مسئولان، نخبگان و رسانه‌ها را مخاطبان اصلي بيانات اخير رهبر انقلاب دانست و تاکيد کرد: امروز مهمترين شاخص انقلابي‌گري؛ کاستن از فاصله‌ها، اميدآفريني و کمک به توسعه مادي و معنوي کشور است.

به گزارش ايلنا، حجت‌الاسلام حسن روحاني در جلسه ستاد اقتصادي دولت با اشاره به سخنان اخير مقام رهبري، افزود: اينک و در پي اقتدار جمهوري اسلامي ايران در عرصه‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي؛ دشمنان انقلاب در صدد نا اميد کردن مردم از آينده، اختلاف افکني و ضربه به پشتوانه اجتماعي نظام بر آمده‌اند و ضروري است همگان در برابر اين توطئه هوشيار، و نخبگان نيز در روشنگري جامعه و بويژه نسل جوان کوشا باشند.

رئيس شوراي‌عالي امنيت ملي، انسجام ملي را براي تقويت ساختار دروني نظام و پيشرفت پرشتاب کشور ضروري خواند و گفت: هرگونه اختلاف‌افکني ميان قوا و دستگاه‌ها، بزرگنمايي ضعف‌ها و معضلات کوتاه مدت و همچنين ياس آفريني در افکار عمومي نسبت به آينده کشور؛ حرکت در «خط تقابل» و مسير طراحي شده بدخواهان ايران اسلامي است.

روحاني نقد دلسوزانه در چارچوب قانون را لازمه اصلاح رويه‌ها، تحول آفريني و پويايي حوزه‌هاي مديريتي خواند و افزود: تخريب و سياه نمائي زمينه ساز تفرقه است و بي‌ترديد بزرگترين مولفه قدرت ملي؛ وحدت اقوام، مذاهب و اقشار مختلف جامعه براي تحقق آرمانهاي انقلابي و ملي است.

رييس‌جمهور در بخش ديگري از سخنان خود به مهمترين موضوعات اقتصادي کشور و از جمله ويژگي‌هاي لايحه بودجه سال 97 اشاره و گفت: دولت با هدايت رهبري و حمايت عمومي، ضمن اجراي سياستهاي کلي اقتصاد مقاومتي و با هدف‌گيري توليد و اشتغال؛ حل مشکلات معيشتي و اقتصادي مردم را در صدر اولويت‌هاي خود دارد.

روحاني با تاکيد بر اينکه براي حل مشکلات اقتصادي نيازمند واقع بيني و همراهي قوا و نهادها هستيم، ادامه داد: کاهش وابستگي بودجه به نفت، توسعه ديپلماسي اقتصادي، افزايش صادرات، رونق توليد و اشتغال؛ پنج رکن برنامه‌هاي اقتصادي دولت است.

رييس جمهور با تقدير از بيانات صريح و وحدت بخش مقام رهبري، جهت گيري دولت را، ايجاد فرصت براي شکوفائي همه استعدادها، همکاري با همه نيروها، و پرهيز از سياست زدگي و جناح گرائي در حرکت اقتصادي کشور اعلام کرد و گفت: با شفافيت حداکثري در بودجه و امور اقتصادي کشور، بلندترين گام را در مقابله با فساد و ناکارآمدي بر مي داريم و ديگر زمينه اي نخواهد ماند که متهمان فساد و تضييع امکانات، تخلفات خود را در پس دعواهاي سياسي پنهان کنند.


 واکنش برخي مسوولان نسبت به دعوت براي تجمع
 شروع‌کنندگان حرکت‌هاي خياباني، پايان دهنده آن نيستند 

پنج شنبه و جمعه در برخي از شهرهاي ايران شاهد تجمع‌هايي بوديم و شرکت کنندگان اعتراضاتي نسبت به برخي سياست‌ها داشتند. اين تجمع‌ها در برخي موارد رنگ و بوي سياسي گرفته بود و در برخي جاها نيز مطالبات مردمي‌را نشان مي‌داد.سرآغاز اين اعتراضات شهر مشهد بود که بعد از آن به نيشابور، يزد، اصفهان، قم، رشت، کرمانشاه، ساري، اهواز، قزوين و برخي ديگر از شهرهاي کشور نيز کشيده شد. گفتني است چند روز گذشته علي شمخاني دبير شوراي عالي امنيت ملي در همايش «انعکاس موازين حقوق بشري ايران » مهمترين تهديد امروز کشور را کاهش اعتماد مردم به کارآمدي نظام در ابعاد مختلف عنوان کرد.از اين رو مي‌توان گفت مسوولان امنيتي کشور اين چالش را متوجه شده بودند اما سوال اينجاست چرا نسبت به اين موضوعات توجهي صورت نمي‌گيرد و هشدارهاي امنيتي کشور جدي گرفته نمي‌شود ؟!

حجت‌الاسلام احمد علم‌الهدي در خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته شهر مشهد با اشاره به مشکلات اقتصادي‌ و معيشتي‌اي که مردم با آن گرفتار هستند، گفت: مردم حق دارند حل شدن مشکلات معيشتي خود را مطالبه کنند و بايد مسوولان نيز براي حل مشکلات آن‌ها از قبيل مسکن و گراني کار کنند. امام جمعه مشهد خطاب به مردمي‌که در اين شهر در اعتراض به مشکلات جمع شده بودند، گفت: من با مردمي ‌که به خيابان آمدند حرف دارم. مطالبات شما کاملا بر حق بود و اينکه بر عليه گراني شعار مي‌داديد کار بر حقي بود اما بدانيم که دشمن مي‌خواهد به ما ضربه بزند و نبايد اجازه بدهيم از اين مطالبات سوءاستفاده کنند. وي ادامه داد: اينکه گروهي در تجمع بگويند سوريه را‌‌ رها کن فکري به حال ما کن درست نيست و اينکه از اين شعار يک زن روسپي آمريکايي که رهبر منافقان است بيايد و از شما تشکر کند درست نيست و نبايد خوراک در اختيار رسانه‌هاي دشمن قرار بدهيم. علم‌الهدي خاطرنشان کرد: «نبايد با فراخوان هر فرد يا گروهي به خيابان‌ها بياييم بلکه بايد دقت کنيم. امنيت يک کشور مهم است و مشکلات زندگي ما نبايد ابزاري براي پيروزي دشمن باشد زيرا ما براي حفظ اين کشور شهداي بسياري داديم و صد‌ها هزار پدر و مادر شهيد هم‌اکنون در کشور ما حضور دارند.» حال سوال اينجاست چرا آقاي علم الهدي از افردي که آغاز کننده اين اعتراضات بودند حمايت کرده است؟ مگر اين اقدام با مجوز استانداري و فرمانداري مشهد صورت گرفته که آقاي علم الهدي از آن حمايت کرده است؟ اگر اين افراد مجوز نداشتند پس يعني حرکت آنها غيرقانوني و حمايت آقاي علم الهدي به منزله حمايت از يک حرکت غير قانوني بوده است.

اما اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس‌جمهور از آغازکنندگان اين حرکت انتقاد کرد و گفت:« اما مسائل اقتصادي بهانه برخي مسائل شده است. در پشت پرده مسائل ديگري مطرح است. کساني که باني برخي اقدامات عليه دولت شده‌اند، بدانند دود اقدامات آنها به چشم خودشان مي‌رود. وقتي حرکت سياسي در خيابان شروع مي‌شود، ديگران بر آن سوار مي‌شوند و کساني که آن حرکت را شروع کردند، پايان دهنده آن نيستند.»

لازم بذکر است برخي اخبار غير رسمي‌حکايت از آن دارد که اعتراضات روز پنج شنبه مشهد به دعوت گروه‌هاي معلوم الحالي قبل از سفر معاون اول رئيس جمهور به مشهد براي تخريب دولت برنامه‌ريزي شده بود که بعد از شروع اعتراضات،کار از دست آنها خارج مي‌شود.

محمد رحيم نوروزيان فرماندار مشهد نيز در گفت و گو با ايرنا گفت: اين گروه ابتدا در عرصه ميدان شهداي مشهد تجمع کردند و سپس به سمت خيابان‌هاي منتهي به حرم رضوي حرکت کردند که با هوشياري به موقع مردم و پليس تجمع خاتمه يافت. وي ادامه داد: اين تجمع غيرقانوني از طريق شبکه‌هاي اجتماعي اطلاع‌رساني شده بود و عناصر ضدانقلاب از احساسات عده‌اي در اين رابطه سوءاستفاده کردند. فرماندار مشهد گفت: در اين تجمع ماموران انتظامي‌با مردم کمال مدارا و همراهي را داشت و با افرادي که قصد تخريب اموال عمومي‌از طريق کندن نرده‌ها را داشته و يا سنگ پراکني مي‌کردند برخورد قانوني شد. وي افزود: ساعتي پس از تجمع مردم از عرصه ميدان شهدا و خيابانهاي منتهي به حرم رضوي در آرامش کامل پراکنده شدند.

بازداشت موقت تعداد اندکي از تجمع‌کنندگان

معاون امنيتي استانداري تهران از بازداشت موقت تعداد اندکي از تجمع‌کنندگان ديروز (جمعه) خبر داد و تاکيد کرد: پليس پس از ثبت اطلاعات اين افراد درصدد است تا در اولين فرصت بازداشت‌شدگان را آزاد کند.محسن نسج همداني در گفت‌وگو با ايلنا، درخصوص تجمع غيرقانوني برخي از افراد در برخي از ميادين شهر و تمهيدات صورت گرفته در اين باره گفت: اساسا تا اين لحظه هيچ درخواستي براي برگزاري تجمع قانوني به استانداري تهران و حتي فرمانداري واصل نشده است. وي با بيان اينکه هرگونه تجمع در ميادين و خيابان‌هاي سطح شهر غيرقانوني است و ما موظف به برخورد قاطع و مقابله با اقدامات غيرقانوني هستيم، اظهار داشت: اينکه برخي از افراد به هر شکل و عنواني خواستار گفت‌وگو با مقامات کشور و تجمع هستند، مراحل دستيابي به اين درخواست مشخص است. ما با مشخص کردن شرايط و تعيين شروطي به اين افراد مجوز مي‌دهيم و اساسا رويکرد ما ندادن مجوز نيست. معاون امنيتي استانداري تهران با اشاره به رويکرد ضدانقلاب در اين باره تصريح کرد: هنگامي‌که ضدانقلاب و نيروهاي معاند نظام درخواست تجمع مي‌دهند، مشخص است که ما نسبت به اين رفتارها و اقدامات حساس مي‌شويم و اين گونه فراخوان‌ها را به ضرر امنيت اجتماعي شهروندان مي‌دانيم. نسج همداني ادامه داد: متاسفانه عمده افرادي که در اين گونه تجمعات شرکت مي‌کنند، افراد ساده‌لوحي هستند که از پشت پرده اين گونه فراخوان‌ها بي‌اطلاع هستند و وقتي با فراخوان‌هايي مانند اعتراض در برابر گراني روبه‌رو مي‌شوند، با آن فراخوان همراهي مي‌کنند در حالي که نمي‌دانند جريان‌هاي ضدانقلاب درصدد سوءاستفاده از نيات آنها و سردادن شعارهاي خلاف واقع است. وي در پاسخ به اين سوال که آيا تاکنون با تجمعي برخوردي هم صورت گرفته شده است؟ خاطرنشان کرد:‌ به اندازه حجم تبليغاتي که براي اين فراخوان غيرقانوني روبه‌رو بوديم، از آن استقبالي نشده است. در برخي از ميادين تعداد محدود و قليلي از افراد حضور داشتند که با تذکر دوستانه پليس صحنه را ترک مي‌کردند. معاون امنيتي استانداري تهران افزود: در يکي از ميادين کمتر از 50 نفر حضور داشتند که تعدادي از افراد پس از تذکر پليس صحنه را ترک کردند اما تعداد اندکي نيز بودند که عليرغم تذکر پليس همچنان در ميدان باقي ماندند. پس از اين مسئله و استعلام پليس از ما، با حکم قضايي تعداد کمي‌بازداشت موقت شدند. نسج همداني يادآور شد: پليس پس از ثبت اطلاعات اين افراد درصدد است تا در اولين فرصت بازداشت‌شدگان را آزاد کند چون فکر مي‌کنيم تعداد زيادي از کساني که در اين گونه تجمعات حضور مي‌يابند و بازداشت مي‌شوند کساني هستند که تحت تاثير فضاي تبليغاتي و رسانه‌‌اي قرار مي‌گيرند و فکر مي‌کنند که در اين فراخوان‌ها مسائل آنها دنبال مي‌شود در حالي که اطلاع ندارند که اين فراخوان‌ها عمدتا منشا خارجي دارند.

همچنين محمدعلى ابطحي در کانال تلگرامي‌خود نوشت:«بحث اصلاح طلبي و اصولگرايي و انقلاب و ضد انقلاب نيست. از احمدي‌نژاد گرفته تا سايت‌ها و کانال‌هاي فعال و پايدارچي‌ها و مخالفان و موافقان روحاني توجه کنند تحريک کردن گسل‌هاي اجتماعي و دعوت به تظاهرات خياباني بيشتر از همه به ضرر بدنه جامعه اي است که در داخل کشورند و از تبعيض و وضعيت اقتصادي و بيکاري به ستوه آمده‌اند. در آن صورت به سرعت اولويت حکومت امنيتي مي‌شود و باز سفره مردم خالي تر مي‌شود و امکان مطالبات امروزي هم از حکومت مسدود مي‌شود.»


 اسحاق جهانگيري:
 دولت خود را مديون نخبگان، تشکل‌ها و احزاب مي‌داند 

مجمع عمومي انجمن اسلامي جامعه پزشکي ايران روز گذشته با حضور و سخنراني اسحاق جهانگيري و علي مطهري برگزار شد. اسحاق جهانگيري در بيست‌وپنجمين مجمع عمومي انجمن اسلامي جامعه پزشکي ايران،‌ از اين انجمن به دليل خدماتي که به جامعه و دولت مي‌دهند، تشکر کرد و گفت: نهادهاي مدني، سياسي و صنفي تضمين و تثبيت کننده حرکت صحيح جامعه هستند.

معاون اول رييس‌جمهور اظهار کرد: اگر به دموکراسي فکر مي‌کنيم و به اين مي‌انديشيم که قانون‌گرايي در کشور شکل گيرد و مسئولان به وعده‌هايي که مي‌دهند پاسخگو باشند، بايد نهادهاي مدني، صنفي و سياسي مورد حمايت قرار گيرند. بعيد مي‌دانم که در دنيا، کشوري داشته باشيم که دموکراسي در آن به معني واقعي نهادينه شده باشد.

به گزارش ايلنا وي با بيان اينکه دولت تدبير و اميد خود را مديون نخبگان، تشکل‌ها و احزاب مي‌داند که در مقاطع مختلف به ويژه در انتخابات 92 و 96 به صورت جدي به صحنه آمدند، خاطرنشان کرد: مجموعه‌هايي که توانستند نقش اساسي را در انتخاب برعهده بگيرند، جريان‌هاي سياسي و احزاب بودند که مردم را به صحنه آوردند و فضاي انتخابات را گرم کرده و باعث شدند انتخابات پر شوري اتفاق افتد و نتيجه مطلوب به دست آيد.

جهانگيري تصريح کرد: به صورت طبيعي دولت انتظار دارد همواره مورد حمايت جرياني باشد که او را سر کار آورده است و از حمايت‌هاي پايگاه سياسي و اجتماعي خود در دوران کار برخوردار باشد. حضور مردم و حمايتش از دولت به اين معنا نيست که هر کاري دولت انجام داد، خوب است. نقد منصفانه منجر به تصحيح حرکت دولت مي‌شود.

معاون اول رييس‌جمهور با بيان اينکه فقط ميدان سياست نيست که نيازمند دخالت موثر مردم و دموکراسي است، خاطرنشان کرد: حضور مردم در اقتصاد و فر هنگ هم مي‌تواند موثر واقع شود. بسياري از اقتصاددانان برجسته معتقدند توسعه يعني آزادي و اينکه مردم باور داشته باشند در توسعه کشور دخيل و سهيم هستند و اين باور بايد تبديل به سياست‌هاي دولت شود .

وي به موضوع رعايت حقوق شهروندي اشاره کرد و افزود: رعايت حقوق شهروندي وقتي در حاکميت و دولت مي‌تواند شکل پيدا کند که احزاب و نهادهاي مدني يک فرصت تلقي شوند. جهانگيري با اشاره به ضرورت مشارکت تشکل‌ها و احزاب قانوني بيان کرد: بايد احزاب و نهادهاي مدني را يک فرصت دانست نه تهديد تا امکان مشارکت تشکل‌ها و مردم و بخش‌هاي مختلف وجود داشته باشد. دولت هم سعي مي‌کند احزاب رسمي و شناسنامه‌‌دار را در راستاي مصلحت دولت و نظام تقويت کند.

اين مقام ارشد قوه‌مجريه با بيان اينکه امروز جامعه با مسائلي روبه‌روست که نياز به بالا بردن مشارکت و اعتماد مردم است، اضافه کرد: بايد تلاش کنيم به انسجام و تفاهم ملي برسيم و از هم گسيختگي‌هاي جامعه را از بين ببريم. پيش‌نياز اين تفاهم رسيدن به درک مشترک است. وقتي به درک مشترک رسيديم به راهکارهاي مورد تفاهم دست مي‌يابيم تا بتوانيم فرصت‌ها و سرمايه‌هاي ملي را به کار ببريم.

وي افزود: با درک مشترک مي‌توانيم از اين امکانات بهره ببريم. تمام احزاب، انديشه‌ها مانند اعتداليون، اصلاحات و اصولگرايان که دغدغه‌ ايران را دارند بايد به تفاهم برسند و به جاي حذف يکديگر به درک مشترک برسند. اظهارنگراني جريان‌هاي دلسوز بايد جدي‌ گرفته شود تا مسائل پيش رو به فرصت تبديل شوند.

جهانگيري به برخي از چالش‌هاي پيش روي ملت مانند بيکاري و معيشت و مسائل بين‌المللي که با روي کار آمدن ترامپ بيشتر شده اشاره کرد و گفت: از جمله ضرورت‌هاي پيش رو براي حل اين مسائل، ضرورت همه‌جانبه‌نگري در مسائل کشور و تلاش به رسيدن به درک مشترک است. دولت بايد نخبگان، احزاب و نهادهاي کشوري را در مسائل و چالش‌هاي کشور مشارکت دهد تا به تفاهم واحد برسند به عنوان مثال زماني که مساله اصلي کشور محيط زيست است بايد سعي شود احزاب و تشکل‌ها به يک نقطه‌نظر مشترک در حل اين مساله برسند. معاون اول رييس‌جمهور بر لزوم تفکيک مرز ميان نقد، فحاشي و تهمت تاکيد کرد و گفت: بايد مرز ميان نقد و تخريب شفاف شود.

وي به موضوع چگونگي خروج از تنگناهاي اجتماعي اشاره کرد و افزود: توجه به اميد اجتماعي در جامعه از ضرورت‌هاي پيشروي در سياست‌هاي دولت است. بايد اميد اجتماعي را در ميان مردم و مديران افزايش دهيم. ديده شده در برخي جاها سعي مي‌شود يأس بر مردم فائق شود. دولت سعي مي‌کند حضور جوانان در مشارکت ملي و صحنه‌هاي مختلف را تقويت کند.

جهانگيري با تاکيد بر لزوم توجه به نقش احزاب و رسانه‌ها و گروه‌هاي مستقل گفت: ضرورت ديگر توجه به نقش سياست و روابط بين‌الملل در کاهش مسائل داخلي کشور است. براي ساماندهي اقتصاد کشور نيازمنديم تعامل بيشتري با ساير کشورها داشته باشيم. هيچ کشوري نتوانسته بدون تعامل خود با ساير کشورها مشکلات داخلي را حل کند. دولت سعي کرده در دوره يازدهم و دوازدهم روي اولويت‌هايش تمرکز کند که يکي از اين اولويت‌ها مساله هسته‌اي کشور است که سعي کرديم آن را سر و سامان دهيم.

وي ادامه داد: متاسفانه با آمدن آقاي ترامپ آمريکا نقض تعهدهايي را انجام داده که مهم‌ترين آن اين بود که سعي کرد با موضع‌گيري‌هايي که نشان مي‌دهد فضاي مثبتي که ناشي از برجام بود و سعي مي‌شد در ايران جريان پيدا کند را مانع شود.

جهانگيري با اشاره به ارزيابي اقتصاد کشور، شاخص‌هاي اقتصادي را مثبت بيان کرد و گفت: رشد سرمايه‌گذاري و تورم و فرصت شغلي، آمار رو به پيشرفتي را نشان مي‌دهد اما منتقدان بهانه‌هاي اقتصادي را براي تخريب دولت به کار مي‌برند. امروز کساني که اين مسائل را بهانه کرده و باني حوادثي شده‌اند که ابعاد و زواياي ديگري دارد، بايد بدانند دود اين حوادث به چشم خود آنها خواهد رفت چرا که وقتي جريان اجتماعي ايجاد شد و به سطح خيابان رسيد قطعا کساني که آن را شروع کرده اند کنترل کننده آن نخواهند بود و ديگران سوار بر آن موج خواهند شد.

وي با اشاره به طرح تحول سلامت اين طرح را يکي از مهم‌ترين دستورکارهاي دولت عنوان کرد و گفت: اين طرح براي دسترسي مردم به امکانات پزشکي و ارتقاي خدمات پزشکي است که از مهم‌ترين اهداف دولت است.اين طرح با چالش‌هايي مانند مسائل دارويي، بيمارستان‌ها و مسائل درآمدي رو به رو است که دولت سعي در پشت سر گذاشتن اين مشکلات دارد.


 اخبار 

حذف ويزاي کاغذي ايران تا 6 ماه ديگر

ايسنا: معاون کنسولي، امور مجلس و ايرانيان وزارت امور خارجه ايران، از حذف رواديد کاغذي ايران تا پيش از ماه رمضان خبر داد. حسن قشقاوي در گردهمايي تورگردانان ايران گفت: قول شرف مي‌دهم رواديد کاغذي ايران در سراسر جهان تا پيش از ماه مبارک رمضان حذف شود. او همچنين از راه‌اندازي رواديد On Arrival در فرودگاه اهواز خبر داد و در ادامه با انتقاد از ساز و کارهايي که همسو با سياست‌هاي وزارت خارجه نيست، اظهار کرد: ما رواديد فرودگاهي را برقرار کرده‌ايم، در حالي که برخي از فرودگاه‌ها پرواز بين‌المللي ندارند. اين شرايط را در کرمان شاهد بوديم. وي در ادامه گفت: مشکل ما حکومتي‌ها اين است که به حديث پيامبر (ص) توجه نمي‌کنيم، ايشان فرموده اند؛ اصلا کاري به ايدئولوژي افراد نداشته باشيد و حکمت آن‌ها را دريابيد. هتل و پرواز که سکولار و غيرسکولار نمي‌شناسد. بايد اين زيرساخت را براي همه تأمين کنيم. لطفا آقايان با ولع به ترکيه بروند و ببينند آن‌ها در گردشگري چه کرده‌اند. معاون وزير خارجه افزود: اقتصاد ملي ما به دو بخش 10 و 90 درصد تقسيم شده است؛ يعني نهادهاي نظارتي فقط روي 10 درصد آن متمرکزند و 90 درصد ديگر در اختيار نيست. او سپس با انتقاد از بي‌توجهي‌هايي که نسبت به توزيع اعتبار در بخش گردشگري مي‌شود، اظهار کرد: آمار مي‌دهند ارزش ورود هر گردشگر خارجي به ايران حدود 1300 دلار است. معادل 25 بشکه نفت. خب، چرا براي آن هزينه نمي‌کنند؟ فقط کافي است 20 درصد از سهم گردشگري را به خودش اختصاص دهند تا اين صنعت در ايران متحول شود. معاون وزير خارجه در ادامه با اشاره به انبوه جاذبه‌هاي گردشگري ايران که تبليغات گسترده‌اي روي آن انجام نمي‌شود، گفت: ما 74 نمايندگي خارجي براي صدور رواديد الکترونيکي ايجاد کرده‌ايم، اما چرا از ظرفيت ايراني‌هاي مقيم براي جذب گردشگر استفاده نمي‌شود. شش ميليون ايراني در بيرون از مرزها زندگي مي‌کنند، يعني هر کدام از آن‌ها پنج نفر ندارند که به ايران بفرستند؟ اگر اين شش ميليون اطرافيان خود را به ايران بفرستند، 36 ميليون گردشگر از اين محل جذب خواهيم کرد. قشقاوي همچنين به ضعف سيستم بروکراسي که سرمايه‌گذاري در ايران را مختل کرده است، اشاره کرد و افزود: فقط کافي است هفت کشور که فضاي کسب و کار خوبي دارند را با ايران مقايسه کنيم. ببينيد گرفتن مجوز احداث يک هتل در تهران در قياس با آن کشورها چقدر طول مي‌کشد. بررسي و مطالعه کرده‌ام و به نتيجه رسيده‌ام که دست کم دو و نيم سال طول مي‌کشد که مجوز ساخت يک هتل در تهران داده شود، در حالي که آن کشورها 24 ساعته اين مجوز را صادر مي‌کنند.

در راستاي راهبرد امنيت ملي ايالات متحده

در سال 2018 منتشر شد

خواب‌هاي واشنگتن- تل آويو براي مقابله با تهران

در حالي که اوايل هفته گذشته کاخ سفيد سند امنيت ملي ايالات متحده را با رويکردي تهديدگرايانه منتشر و هفده بار به نام ايران ذيل پنج شاخص بي ثباتي، تهديد موشکي، برنامه هسته‌اي، تروريسم و حملات سايبري اشاره کرد، روز گذشته يک رسانه صهيونيستي در گزارشي از دستيابي محرمانه آمريکا و اسرائيل به يک توافق همکاري در ارتباط با چگونگي برخورد با ايران خبر داد.

به نقل از پايگاه خبري هيل، بنا بر گزارش کانال 10 تلويزيون اسرائيل، مقامات آمريکايي و صهيونيستي به صورت غير علني توانستند در ارتباط با چگونگي مقابله با ايران به يک توافق همکاري دست پيدا کنند. هدف از اين توافق که گفته مي‌شود روز دوازدهم دسامبر در کاخ سفيد امضا شده، مقابله با برنامه‌هاي موشکي و هسته‌اي ايران است و بر اساس آن، دو طرف توافق کرده‌اند که تيم‌هاي مشترکي را براي مواجهه با ايران در منطقه ايجاد کنند. اين توافق در راستاي اقدام دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا در روز 13 اکتبر براي تائيد نکردن پايبندي ايران به توافق هسته‌اي‌اش با گروه 1+5 حاصل شده است. يکي از اين تيم‌هاي مشترک قرار است با روابط تهران و حزب‌الله لبنان و همچنين فعاليت‌هاي ايران در سوريه مقابله کند. هدف تيم دوم نيز مقابله با اهداف هسته‌اي ايران است و اين در حالي است که تيمي ديگر متخصص در مقابله با برنامه‌هاي موشکي اين کشور است. يک تيم چهارم هم براي کنترل کسب آمادگي‌ها در برابر هر گونه تشديد تنش‌ها از سوي حزب‌الله يا تهران طراحي شده است. کانال 10 رژيم صهيونيستي همچنين گزارش داد: يک مقام بلندپايه اسرائيلي گفته است که واشنگتن و تل‌آويو در ارتباط با فرآيندها و روال‌هاي مرتبط با منطقه به طور کامل با يکديگر توافق دارند. ژنرال مک مستر، مشاور امنيت ملي آمريکا و مير بن شابات، همتاي اسرائيلي‌اش هدايت اين مذاکرات را بر عهده داشته‌اند. نشريه هيل با مقامات کاخ سفيد براي اظهار نظر درباره اين خبر تماس گرفته است. اين گزارش در حالي منتشر شده است که روابط آمريکا و ايران طي ماه‌هاي اخير رو به وخامت رفته است. ترامپ در ماه اکتبر اعلام کردکه توافق هسته‌اي با ايران را که در دوران رياست جمهوري باراک اوباما حاصل شد، تائيد نخواهد کرد. نيکي هيلي نماينده آمريکا در سازمان ملل اوايل ماه جاري(ميلادي) زماني که شواهدي ادعايي و به گفته خودش غير قابل انکار در اين باره ارائه کرد که ايران با نقض قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل در حال تأمين تسليحاتي حوثي‌هاي يمن است، به تهران حمله کرد. از زماني که ترامپ اوايل اين ماه اعلام کرد که واشنگتن قدس را به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي به رسميت خواهد شناخت، روابط آمريکا و اسرائيل گرم‌تر شده است. پارلمان ايران روز چهارشنبه با انجام رأي گيري اعلام کرد که قدس پايتخت فلسطين است.

همچنين ‌در ادامه روند مقابله با ايران در چشم انداز سال 2018 ايالات متحده، وزير امور خارجه آمريکا در يادداشتي درباره عملکرد سياست خارجي واشنگتن در سال 2017، نوشت: توافق هسته‌اي ديگر در مرکز سياست ما در قبال ايران قرار ندارد و ما اکنون در حال مقابله با تمام تهديدات ايران هستيم. رکس تيلرسون وزير امور خارجه آمريکا در يادداشتي در روزنامه نيويورک تايمز به تشريح عملکرد واشنگتن در عرصه سياست خارجي در سال 2017 پرداخت و توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 را يکي از موضوعاتي دانست که رييس‌جمهور آمريکا در يک سال گذشته به آن رسيدگي کرده است. وي در يادداشت خود با طرح ادعاهايي عليه سياست‌هاي ايران در منطقه، نوشت: توافق هسته‌اي ناقص با ايران ديگر در مرکز سياست ما در قبال ايران قرار ندارد. ما اکنون در حال مقابله با مجموع تهديدات ايران هستيم. بخشي از اين استراتژي، ايجاد دوباره اتحاد با شرکايمان در خاورميانه است. ما در ماه نوامبر نيز کمک کرديم تا روابط ديپلماتيک ميان عراق و عربستان سعودي بار ديگر برقرار شود. تيلرسون همچنين نوشت: ما کماکان به همکاري با متحدان‌مان و کنگره براي ايجاد گزينه‌هايي به منظور رسيدگي به نقاط ضعف زياد توافق هسته‌اي ادامه مي‌دهيم و در عين حال روي تلاشي براي مجازات ايران براي نقض تعهداتش در زمينه موشک‌هاي بالستيک و فعاليت‌هاي بي‌ثبات‌ کننده‌اش در منطقه کار مي‌کنيم. رييس دستگاه ديپلماسي آمريکا در ادامه يادداشت خود به تشريح سياست‌هاي وزارت امور خارجه آمريکا در قبال کره شمالي، چين و روسيه پرداخت و مدعي شد که واشنگتن در دوران رياست‌جمهوري دونالد ترامپ به توسعه بين‌الملل کمک کرده است.

انتشار سند امنيت ملي آمريکا براي سال 2018 واکنش سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان را به همراه داشت. بهرام قاسمي معتقد است، سراسر متن استراتژي امنيت ملي آمريکا، مملو از تلاش بي حاصل تهيه کنندگان آن براي القا و ايجاد تهديد ساختگي از ايران بوده و کاملا مردود و محکوم است. اين استراتژي در پي فرافکني چالش‌ها، ناکامي‌ها و معضلات خودساخته اي است که در بعد داخلي وبين المللي همواره با آن روبرو بوده و در يک سال گذشته، بيش از پيش واقعيت‌هاي خود را نمايان ساخته است.