تاریخ 1396/09/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4643 برو جستجو جستجوی پیشرفته   نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس:
 اشتغال صنعت و معدن در شرق استان سمنان راضي‌کننده نيست 

شاهرود – خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

نماينده مردم شاهرود و ميامي در نشست کارگروه رفع موانع توليد استان سمنان بابيان اينکه 22 درصد تعداد تسهيلات بهين‌ياب صنعت معدن متعلق به شاهرود و ميامي است، گفت: اميدواريم در آينده شاهد رشد کيفي و کمي اين پروژه‌ها باشيم.

سيد‌حسن حسيني شاهرودي بابيان اينکه 41 طرح صنعتي، معدني در کارگروه رفع موانع توليد استان سمنان به بانک‌ها معرفي‌شده‌اند، تأکيد کرد: از اين ميزان فقط 9 طرح و پروژه متعلق به شاهرود و ميامي است که به‌واسطه پتانسيل‌هاي خوبي شرق استان، اميدواريم شاهد افزايش آن‌ها باشيم.

وي افزود: ازنظر ريالي اما بايد گفت 44 درصد طرح‌هاي بهين ياب، ويژه رفع موانع توليد استان سمنان در بخش صنعت و معدن با رقم 64 ميليارد و 300 ميليون تومان به شاهرود و ميامي تعلق دارد که مي‌تواند رقم خوبي براي رونق توليد در اين منطقه باشد.

نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس ادامه داد: از نظر درصد اشتغال، طرح‌هاي اختصاص‌يافته بهين‌ياب در بخش صنعت و معدن به شاهرود و ميامي اصلاً راضي‌کننده نيست و اين 9 پروژه تنها 6.8 درصد اشتغال کل استان سمنان را به شاهرود و ميامي تخصيص داده‌اند که بسيار اندک است.

حسيني شاهرودي تأکيد کرد: اميدواريم در آينده نزديک شاهد افزايش کيفي و کمي پروژه‌هاي توليدي به‌خصوص در بخش معدني و کشاورزي در شرق استان سمنان باشيم.

وي بابيان اينکه مشکل اساسي منطقه شرق استان سمنان مانند بيارجمند، اشتغال است، بيان داشت: در حوزه کشاورزي متأسفانه وضعيت بهين بسيار ناراحت‌کننده است، از مجموع 132طرح اين بخش در حوزه رفع موانع توليد استان سمنان، تنها 15درصد به شاهرود تعلق‌گرفته است و از مجموع 210 ميليارد تومان تسهيلات بهين ياب بخش کشاورزي فقط 16ميليارد تومان به اين شهرستان تخصيص خواهد يافت، اين رقم نشان‌دهنده تحقق 7.8 درصدي اعتبارات بهين‌ياب کشاورزي به شرق استان است.

عضو خانه ملت بيان کرد: با توجه به اينکه شرق استان سمنان هميشه گزارش دام‌پروري و کشاورزي را داشته، طبيعتاً بايد سهم بيشتري را در اين بخش‌ها داشته باشد، اين امر عقب‌ماندگي جاي ابهام دارد و اميدواريم مسئولان استان به اين امر پاسخ دهند.

حسيني شاهرودي افزود: طبق گزارشي که صنعت، معدن و تجارت سمنان ارائه مي‌کند، 16درصد مصوبات کارگروه رفع موانع توليد استان سمنان، پرداختي بانک‌ها طي 45 روز گذشته بوده است، اين امر روندي بسيار کند دارد.

وي بابيان اينکه کشور امروز در شرايط خاصي قرار دارد، بيان کرد: وجود تحريم‌ها، شرايط خاص اقتصادي کشور و مشکلات عرصه پولي و مالي باعث شده علي‌رغم زحمات کشيده شده در دولت، همچنان با مشکلات به‌خصوص در مقوله رونق توليد روبرو هستيم، از سوي ديگر براي رونق توليد اقدامات خوبي صورت گرفته، اما رونق بازار هنوز شکل نگرفته است، ليکن در اين وضعيت اگر کسي به فکر توليد باشد، جهادگر اقتصادي نام دارد.


 ديدار فرماندار سمنان با دو معلول قطع نخاعي بالاي 70 درصد  

سرويس خبر

سيد‌عباس دانايي فرماندار سمنان به مناسبت 12 آذر روز جهاني معلولين، با دو معلول قطع نخاعي بالاي 70 درصد در شهرستان سمنان ديدار کرد.

در اين ديدار سيد‌عباس دانايي فرماندار سمنان ضمن تبريک و گراميداشت روز جهاني معلولين توجه به حقوق افراد داراي معلوليت را د راستاي توانمند‌سازي آنها مورد تاکيد و بيان داشت با کمترين هزينه مي‌توان ضمن دادن استقلال فردي به معلولان و پيشگيري از بيماري روحي و رواني از اين سرمايه‌ها به عنوان افرادي مؤثر در جامعه بهره برد.

به گزارش روابط عمومي فرمانداري سمنان، سيد‌عباس دانايي فرماندار سمنان: صبر و استقامت خانواده‌هاي معلولين و بخصوص همسران آنها مثال زدني عنوان و گفت رنج‌هايي که اين عزيزان مي‌کشند را نمي‌توان با هيچ واژه‌اي توصيف کرد.

سيد‌عباس دانايي فرماندار سمنان از اجراي كامل قانون جامع حمايت از معلولان، مناسب‌سازي محيطي اعم‌از اماكن و معابر عمومي را ضروري خواند و افزود: معلولان از سرمايه‌هاي انساني جامعه هستند.


 ارزيابي فعاليت‌هاي طرح تکريم مردم در مديريت توزيع برق شهرستان شاهرود 

سرويس خبر

فعاليت‌هاي مربوط به طرح تکريم مردم و جلب رضايت ارباب رجوع و اقدامات عرصه خدمت‌رساني در مديريت توزيع برق شهرستان شاهرود مورد بازديد قرار گرفته و ارزيابي شد.

شايان ذکر است؛ اين برنامه يک‌روزه که با حضور مديرعامل و کميته طرح تکريم شرکت توزيع برق استان به انجام رسيد، عملکرد واحدهاي خدمات مشترکين، قطع و وصل انشعاب، طراحي و نظارت، بهره‌برداري، مرکز فوريت‌هاي برق و برنامه‌ريزي و مهندسي بازبيني گرديده و راهکارهاي لازم در زمينه تسهيل و تسريع در امور جاري ارائه شد.

مديرعامل شرکت توزيع برق استان در اين برنامه، از تلاش و زحمات کارکنان مديريت توزيع برق شهرستان شاهرود در خدمت شايسته به مردم تقدير و گفت: جابه جائي و انتقال واحدخدمات مشترکين براي سهولت دسترسي مراجعين، يک اقدام ارزشمند و در راستاي طرح تکريم صورت گرفته است.

مهندس سيد‌محمد موسوي‌زاده با اشاره به اينکه "تعامل مناسب با مردم" و "پاسخگوئي به موقع" به عنوان دو شاخص مهم کاري در صنعت توزيع برق است، افزود: اقداماتي که براي سرعت دهي به امور متقاضيان و مشترکين برق صورت مي‌پذيرد، همواره مي‌بايست، استمرار داشته باشد و خدمت شايسته در سرلوحه برنامه‌هاي اين شرکت قرار دارد.


 سرويس خبر 

انجام تست غربالگري سلامت در مخابرات

شهرستان شاهرود

سرويس خبر

در راستاي توسعه و ارتقاء سلامت کارکنان، تست غربالگري و کنترل قند خون، فشار خون و اندازه‌گيري BMI (قد و وزن) در مخابرات شهرستان شاهرود انجام شد.

به گزارش روابط‌عمومي مخابرات منطقه سمنان، از سوي کميته HSE مخابرات سمنان و با حضور کارشناسان بهداشت و درمان، طرح غربالگري و کنترل قند خون، فشار خون و اندازه‌گيري BMI (قد و وزن)، ويژه کارکنان مخابرات شهرستان شاهرود انجام و به منظور پيشگيري از بيماري و کنترل سلامت، توصيه‌هاي بهداشتي لازم به کارکنان صورت گرفت.

لازم به‌ذکر است، پيش از اين، مرحله اول اين طرح براي کليه پرسنل مخابرات شهرستان سمنان انجام شد.

پرداخت 78 ميليارد ريال از بدهي‌هاي شهرداري

سمنان به پيمانکاران و اصناف

سرويس خبر

سرپرست شهرداري سمنان از پرداخت 78 ميليارد ريال از بدهي‌هاي اين شهرداري به پيمانکاران، صاحبان املاک و اصناف خبر داد.

به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل شهرداري سمنان، حميد دهرويه افزود: در پنج ماهه اول امسال 30 ميليارد ريال از بدهي‌هاي شهرداري سمنان پرداخت و رضايت نسبي طلبکاران فراهم شد.

به گفته وي در سه ماه شهريور، مهر و آبان با برنامه‌ريزي‌هاي دقيق و تلاش همکاران موفق شديم، 48 ميليارد ريال از بدهي‌هاي را تسويه کرده و پيمانکاران را دلگرم کنيم، تا فعاليت‌هاي عمراني در شهر رونق بيشتري بگيرند.

وي با اشاره به کاهش چشمگير ارزش افزوده دريافتي شهرداري سمنان خاطرنشان کرد: علي‌رغم وجود مشکلات فراوان موفق شديم، در اين مدت حقوق و مزاياي پرسنل را به طور کامل و به موقع پرداخت کرده و افزايش پرداختي به پيمانکاران را داشته باشيم.

دهرويه اظهار داشت: در آمد شهرداري سمنان ناشي از عوارض، پروانه‌هاي ساختماني و ارزش افزوده در ماه‌هاي شهريور، مهر و آبان بيش از 200 ميليارد ريال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزايش يافته است.

 


 در قالب نشست تخصصي:
 بررسي کارکرد قصه‌گويي در انتقال مفاهيم تربيتي و درسي در سمنان 

سرويس خبر

همزمان با بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي حوزه‌ي پنج کشور به همت مديرکل کانون پرورش فکري استان سمنان نشست تخصصي «کارکرد قصه‌گويي در انتقال مفاهيم تربيتي و درسي» در دانشگاه فرهنگيان سمنان برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان سمنان، نشست تخصصي «کارکرد قصه‌گويي در انتقال مفاهيم تربيتي و درسي» با حضور محمد گودرزي دهريزي ويژه معلمان، دانشجو معلمان، مربيان و کتابداران در دانشگاه فرهنگيان سمنان (پرديس شهيد رجايي) برگزار شد.

گودرزي در اين نشست تخصصي که بيش از 210 دانشجومعلم حضور داشتند با اشاره به اهميت قصه در زندگي کودکان بر نقش مهم و اساسي قصه و روايت در شکل‌گيري شخصيت کودکان به‌ويژه قالب احساسي و عاطفي آنان تأکيد کرد.

وي با بيان اينکه بايد قصه‌گويي از سنين نوزادي براي کودکان آغاز شود، خاطرنشان کرد: هرچه قصه‌گويي براي کودکان از سنين پايين‌تر آغاز شود اثرگذاري آن در زندگي آينده کودک بيشتر است.

اين پژوهشگر و نويسنده کودک و نوجوان در ادامه افزود: مهم‌ترين دوره زبان‌آموزي و مهم‌ترين دوره‌اي که تمام موفقيت‌هاي تحصيلي يک کودک را تا آخر عمر تضمين مي‌کند، از تولد تا 2 سالگي است و بايست در اين دوران به کودک توجه ويژه‌اي داشت.

گودرزي‌دهريزي تصريح کرد: تمام نورون‌هاي مغزي کودک از تولد تا دو سالگي شکل مي‌گيرد و اگر قصه‌گويي و زبان‌آموزي در اين دوره براي کودک آغاز شود تمامي کلمات و واژه‌ها در ذهن و مغز او جا گرفته و در زندگي تحصيلي خود موفق‌تر از ديگران خواهد بود.

نويسنده کتاب «آوازي براي وطن» با تأکيد بر فوايد قصه و قصه‌گويي در زندگي کودک خاطرنشان کرد: قصه بيشتر از ساير وسايل تربيتي بر آموزش و پرورش کودکان اثرگذار است و تاکنون بيش از 20 کارکرد تربيتي بر قصه شناخته و معرفي شده است.

وي با بيان اينکه در قصه‌گويي به راحتي مي‌توان پيامي را به کودک داد به تفاوت نصيحت کردن و القاء پيام از طريق قصه اشاره و عنوان کرد: ادبيات کارکرد گفتاري ندارد؛ بلکه با کارکرد رفتاري تلاش مي‌کند، مفهوم را براي کودک تعريف کند. به‌عنوان مثال بة‌جاي آنکه ارزش را تعريف کند تلاش مي‌کند، از طريق قصه ارزش‌ها را به نمايش بگذارد و ضمير ناخودآگاه را درگير موضوع کند.

اين پژوهشگر و استاد دانشگاه گفت: وقتي کسي را نصيحت مي‌کنيم ضمير خودآگاه مي‌جنبد و بعد از مدتي فراموش مي‌شود، براي همين است که نصيحت اثري ندارد؛ ولي وقتي عمل مي‌کنيم، ضمير ناخودآگاه چشم را باز مي‌کند و اين مهم در درون نهادينه مي‌شود و در زمان مقرر آن را استفاده مي‌کند و اين کارکرد ادبيات و روايت است که به ضمير ناخوداگاه توجه مي‌کند.گودرزي بيان داشت: متأسفانه جايگاه قصه‌گويي در نظام آموزش و پرورش کشور بسيار کم‌رنگ است و برنامه‌اي به‌صورت مدون براي قصه‌گويي در نظام آموزش و پرورش وجود ندارد.استاد دانشگاه فرهنگيان به نقش بسيار مهم و تأثيرگذار والدين در شکل‌گيري شخصيت کودکان اشاره و اضافه کرد: والدين بايد در عين رسيدگي به فعاليت‌هاي خود ساعتي را به کودکان‌شان اختصاص دهند و به نياز آنان توجه کنند.مهدي جمال مديرکل کانون پرورش فکري و مدير اجرايي بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي حوزه‌ي پنج کشوري ضمن ابراز خرسندي از حضور در جمع دانشجو معلمان و استقبال پرشور آنها از اين نشست تخصصي با اهداي لوح و هديه‌اي از گودرزي‌دهريزي قدرداني کرد.