تاریخ 1396/09/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4643 برو جستجو جستجوی پیشرفته   براي نخستين‌بار در استان سمنان؛
 درختان ميوه هم بيمه مي‌شوند 

سرويس خبر

معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان گفت: امسال براي نخستين‌بار در استان تنه تمام درختان ميوه بيمه مي‌شود.به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان، لطف الله رضايي اظهار داشت: بيمه تنه براي تمام درختان مثمر ميوه استان در دو بازه زماني قبل از باروري و بعد از باروري آغاز شده و تا پايان بهمن‌ماه ادامه دارد.وي با اشاره به حق بيمه سهميه باغداران استان گفت: باغداران استان سمنان مي‌توانند با پرداخت 100 تا 600 هزار ريال تنه درختان باغ خود را بيمه کنند و در صورت بروز خسارت تا 10 برابر مبلغ حق بيمه غرامت مشمول حال کشاورزان زيان ديده مي‌شود.معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان با بيان اينکه در اين طرح کل محصولات باغي استان سمنان تحت پوشش قرار مي‌گيرند، افزود: اجراي بيمه تنه درختان ميوه امسال براي سطح حدود 11 هزار و 500 هکتار اجرا مي‌شود.

رضايي گفت: امسال همچنين بيمه پايه براي سه محصول انگور، سيب و پسته به صورت پايلوت در استان انجام مي‌شود.

وي با اشاره به مزاياي انجام بيمه پايه براي محصولات باغداران گفت: اين بيمه با کمترين ميزان پرداخت حق بيمه از سوي باغداران انجام مي‌شود و در صورت بروز خسارت غرامت نيز بر اساس هزينه‌هاي توليد به کشاورزان زيان ديده پرداخت مي‌شود.

معاون سازمان جهاد کشاورزي استان سمنان خاطرنشان کرد: بيمه تکميلي که در برگيرنده تمامي خطرات باشد، لزوما بر اساس بيمه پايه براي سه محصول سيب، پسته و انگور انجام مي‌شود.

رضايي يادآور شد: بيمه ساير محصولات همانند سال‌هاي گذشته بر اساس تعرفه‌هاي اعلامي از سوي صندوق بيمه تا پايان بهمن‌ماه انجام خواهد شد.


 خبرنگارروزنامه پيام استان سمنان در دامغان گزارش مي‌دهد:
 محروميت‌زدايي از 12 روستاي دامغان با تلاش شبانه‌روزي دانشجويان بسيجي 

دامغان- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

تابستان امسال که گذشت بازار برگزاري اردوهاي جهادي دانشجويان بسيجي دانشگاه‌هاي دامغان گرم گرم بود و دانشجويان تحصيل کرده رفتند، تا با شرکت خودجوش خود در اين اردوها آتش به اختياري را به اجرا بگذارند و لبخند رضايت را بر لبان مردمان کوير‌نشين و محروم از امکانات بنشانند. مسئول بسيج دانشجويي دانشگاه‌هاي دامغان به بهانه تهيه اين گزارش گفت: سه هزار و 800 نفر روز دانشجويان سازمان يافته به مناطق محروم و کمتر برخوردار در شهرستان دامغان اعزام شدند. مصطفي شيرپور افزود: اردوهاي جهادي بر اساس فرامين ارزشمند و گوهر بار رهبر انقلاب آغاز و فوايد و برکات بسياري را نيز اين اردوها به همراه داشته است.

وي تصريح کرد: تاکيد رهبر انقلاب بر اردوهاي جهادي در حالي است که اين اردوها مجموعه‌اي از فعاليت‌هاي خود جوش و سازمان يافته اي است که توسط دانشجويان، طالب و ساير جوانان داوطلب در مناطق محروم و کمتر برخوردار با توجه به تخصص و توانايي‌هاي آنان در قالب فعاليت‌هاي عمراني، خدمات پزشکي، درماني، بهداشتي، کشاورزي و دامپروري، آموزشي و تحصيلي را در کنار فعاليت‌ها‌ي فرهنگي ارائه مي‌دهند. وي مي‌گويد: هدف کلي و يا بخش اعظم از برپايي اردوهاي جهادي برپايه سازندگي نهادينه شده است که اين سازندگي از خودسازي دروني و فردي افراد آغاز و به سازندگي همه‌جانبه در مناطق محروم منتج مي‌شود. شير‌پور اظهار داشت: بسيج دانشجويي دانشگاه‌هاي دامغان از دانشجويان داوطلب برادر و خواهر از اغلب رشته‌ها و سطوح و مقاطع تحصيلي اقدام به پذيرش و سازماندهي آنان در قالب 15 گروه جهادي برادر و خواهر به تعداد سه هزار و 800 نفر روز نمود که طي شناسايي مناطق محروم و کمتر برخوردار شهرستان دامغان توسط مسئولين گروه‌ها‌ي جهادي با توجه به ظرفيت و تخصص گروه‌ها به مناطق هدف اعزام گرديدند. وي با بيان اينکه اين گروه‌ها از 20 تيرفعاليت‌هاي خود را آغاز و تا پايان شهريور اين طرح ادامه دارد، افزود: اعم عرصه‌ها و فعاليت‌هاي اين گروه‌ها عمراني، بهداشتي، درماني، پزشکي، فرهنگي، اقتصاد مقاومتي، آموزشي و تحصيلي، سبک زندگي اسلامي، کشاورزي و دامپروري است که اين گونه فعاليت‌ها توسط دانشجويان متخصص در مقاطع سني کوکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان از اهالي مناطق مورد هدف اجراي طرح انجام مي‌گيرد.

وي خاطرنشان کرد: برخي از اساتيد و کارشناسان دانشگاهي و اجرايي داوطلب به خدمت‌رساني همراه با اين گروه‌ها به مناطق هدف جهادي اعزام مي‌شوند و روستاها و مناطق محروم و کمتر برخوردار که گروه‌ها اعزام مي‌شوند از توابع بخش‌هاي مرکزي، قهاب رستاق و قهاب صرصر است که طي نيازمندي‌ها و مشکلات اين مناطق گروه‌ها اعزام مي‌شوند.

مسئول بسيج دانشجويي دانشگاه‌هاي دامغان مي‌گويد: روستاهاي حسن‌آباد، کوه زر، شيمي، توچاهي، کلو، شيمي، سينگ در جنوب دامغان و روستاهاي تويه دروار، صيد آباد و قوشه در شمال و جنوب غربي و شهر ديباج در شمال دامغان از جمله مناطقي بوده که اردوهاي جهادي در آن مستقر و به اجام فعاليت و ارائه خدمات پرداختند.

وي با بيان اينکه بسيج دانشجويي دانشگاه‌هاي دامغان در بحث محروميت‌زدايي از روستاها در سطح استان سمنان از رتبه اول برخوردار است، افزود: اين کسب رتبه نسبت به تعداد گروه‌هاي جهادي و انجام فعاليت‌هاي عمراني، فرهنگي، آموزشي و تحصيلي، بهداشتي، پزشکي و درماني است که به مردم و مناطق مورد هدف ارائه شده است، را در بر مي‌گيرد. وي از بسيج سازندگي سپاه استان سمنان، بسيج سازندگي ناحيه دانشجويي استان، فرمانداري، بخشداري اميرآباد، دانشگاه‌هاي شهرستان، شبکه بهداشت و درمان، جهاد کشاورزي،ف کميته امداد امام خميني(ره)، آماد و پشتيباني سپاه ناحيه، بسيج جامعه پزشکي، حوزه مقاومت بسيج صاحب زمان(عج)، بسيج‌الهادي و گردان قمر بني‌هاشم(ع) به جهت همکاري و همراهي تشکر کرد و گفت: در شهرستان دامغان 8 دانشگاه دولتي و غير‌دولتي وجود دارد که در اين تعداد دانشگاه 2 حوزه بسيج دانشجويي و 20 پايگاه مقاومت بسيج دانشجويي فعاليت دارند که چهار هزار نفر از دانشجويان بسيجي عضو اين تعداد حوزه و پايگاه هستند که از اين تعداد يک هزار نفر دانشجو بسيجي از بسيجيان فعال هستند.


 براي اولين بار؛
 دوره کار دانش رشته‌هاي سفال و لعاب در استان سمنان برگزار شد 

سرويس خبر

معاون صنايع‌دستي اداره کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان گفت: براي اولين بار، دوره آموزش مهارتي(کار دانش) رشته‌هاي سفال و لعاب در اين استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان، «جعفر صفاخواه» در گفت‌و‌گويي افزود: پس از پيگيري‌هاي مستمر اين اداره کل، نخستين هنر آموزان رشته‌هاي سفال و لعاب مشغول به تحصيل شدند.

وي گفت: اين دوره آموزشي مهارتي براي هنرجويان مقطع متوسطه شاخه کار دانش و بر اساس استانداردهاي مصوب رشته‌هاي مهارتي کاردانش با همکاري اداره کل آموزش و پرورش استان در سال تحصيلي 97-96 برگزار شده است.

صفاخواه افزود: طراحي سنتي درجه يک، طراحي سنتي درجه 2، سفالگري درجه يک و 2 از جمله واحدهاي قابل تدريس در اين رشته است.

وي گفت: با توجه به اهميت جايگاه استان در حفظ و اشاعه و ارائه روش‌هاي نوين هنر- صنعت سفال و سراميک در کشور، تدوين اين رشته فني مهارتي از مهم‌ترين برنامه‌هاي معاونت صنايع دستي اداره کل در سال‌هاي اخير بود که سرانجام به نتيجه رسيد.

معاون صنايع‌دستي اداره کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان ابراز اميدواري کرد: آموزش تعدادي از هنرآموزان و آشنايي بيشتر جامعه با اين رشته صنايع‌دستي، زمينه ساز ايجاد اشتغال پايدار و ترويج صنايع دستي در جامعه باشد.

از 295 رشته فعال صنايع دستي در ايران، 52 رشته در استان سمنان در حال توليد و فعاليت است.

سمنان از استان‌هاي پيشرو و مطرح در زمينه توليد سفال و سراميک در کشور است.


 نشست فرماندار سمنان با دانشجويان و رئيس شوراي واحد صنفي 

سرويس خبر

به مناسبت گراميداشت روز دانشجو، سيد عباس دانايي فرماندار و رئيس کميسيون دانشجويي شهرستان به همراه مديران مربوطه ضمن نشست با دانشجويان و رئيس شوراي واحد صنفي از خوابگاه‌هاي دانشجويي دانشگاه سمنان بازديد نمودند.

به گزارش روابط عمومي فرمانداري سمنان، در اين نشست صميمي سيد‌عباس دانايي فرماندار و رئيس کميسيون دانشجويي شهرستان ضمن تبريک پيشاپيش 16 آذر روز دانشجو با اشاره به ضرورت تحقق اهداف دانشگاه در زمينه توليد علم و نيروي انساني توانمند علمي بيان داشت: بي‌شک توسعه کمّي و کيفي خوابگاه‌هاي دانشجويي از جايگاه ويژه‌اي نزد مسوولان برخوردار است.

وي وجود يک محيط خوابگاه سرشار از شور و نشاط را منشاء تاثيرات مثبت فراوان بر روحيه و عملکرد دانشجويان عنوان و بر لزوم مشارکت دادن دانشجويان در مديريت امور خوابگاه و استفاده از نظرات آنان در مورد مسائل مربوط به خوابگاه‌ها تاکيد و تحقق اين امر را عامل مهمي در ايجاد رضايت و نشاط دانشجويان در فضاي خوابگاه‌ها دانست و افزود: سالن‌هاي ورزشي خوابگاه، کتابخانه و سالن مطالعه، امور مذهبي- فرهنگي، مسجد و مراسمات مذهبي و برنامه‌هاي تفريحي اموري هستند که مي‌توان مديريت آن‌ها را به خود دانشجويان سپرد.

فرماندار و رئيس کميسيون دانشجويي شهرستان با بيان اينکه مسوولان با حضور در بين دانشجويان، تلاش مي‌کنند زمينه را براي آرامش و آسايش دانشجويان در خوابگاه فراهم کنند، تشکل‌هاي دانشجويي در دانشگاه و فعاليت داشجويان در قالب اين تشکل‌ها و در محور‌هاي مختلف فرهنگي، اجتماعي، سياسي و ورزشي را در اعتبار بخشيدن به شخصيت دانشجويان خوابگاها را حائز اهميت دانست.

دانايي از تحصيل 12 هزار دانشجو در اين مرکز از ظرفيت 3 هزار نفري خوابگاه دانشگاه سمنان جهت تامين اسکان دانشجويي خبر داد و بر لزوم فراهم نمودن برگزاري تورهاي سمنان گردي براي دانشجويان تاکيد نمود.

در ادامه رئيس شوراي صنفي دانشجويي دانشگاه سمنان ضمن تقدير و تشکر از حضور فرماندار و ساير مسئولين در خوابگاه دانشجويي دانشگاه سمنان در خصوص اتاق‌هاي خوابگاه، برخي از نکات مهم در زندگي خوابگاهي و بررسي امکانات خوابگاه‌ها به بيان مسائل مربوطه، مشکلات، نيازها و دغدغه‌هاي خود در شوراي صنفي پرداخت و از حل بسياري از مشکلات طي چند سال گذشته تا کنون در امر رفاهي دانشجويان خبر داد.


 بازديد مديرعامل شرکت توزيع برق استان سمناناز نيروگاه دامغان  

سرويس خبر

مديرعامل شرکت توزيع برق استان سمنان از نيروگاه خورشيدي در دست بهره‌برداري واقع در ناحيه صنعتي صيدآباد شهرستان دامغان بازديد کرد.

به گزارش روابط عمومي شرکت توزيع برق استان سمنان، با احداث اين نيروگاه خورشيدي توسط بخش خصوصي، نياز دولت به سرمايه‌گذاري دولتي، ميزان 20 ميليارد ريال در بخش نيروگاه حرارتي کاهش مي‌يابد.

يادآور مي شود: توان نامي اين نيروگاه يک هزار و 300 کيلووات مي‌باشد و با بهره‌گيري از پانل‌هاي فتوولتائيک، در مرحله بهره‌برداري قرار گرفته است.

شايان ذکر است: به ازاي هر کيلووات ساعت برق حرارتي، ازمتصاعدشدن 700 گرم دي‌اکسيد‌کربن جلوگيري مي‌کند.

خاطرنشان مي‌سازد: با اتصال برق توليدي اين نيروگاه به شبکه توزيع برق، بار پيک استان در فصل تابستان با روند مناسب‌تري مديريت خواهد شد.


 سرويس خبر 

برگزاري نهمين همايش مديران آب و فاضلاب

شهرها و شهرستان‌هاي کشور

سرويس خبر

نهمين همايش مديران آب و فاضلاب شهرها و شهرستان‌هاي کشور در برج ميلاد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي شرکت آب و فاضلاب شهري استان سمنان، محمدرضا محسني معاون برنامه‌ريزي شرکت بيان داشت: نهمين همايش دو سالانه مديران صنعت آب و فاضلاب کشور با حضور حدود 1500 نفر در روزهاي 8 و9 آذر در برج ميلاد تهران برگزار شد.

در اين همايش سخنرانان آخرين دستاوردهاي صنعت آب و فاضلاب را ارائه کرد.

همچنين در اين همايش مقاله اقتصاد مقاومتي توليد و اشتغال در امتداد اقدام و عمل که از سوي هيات داوران به‌عنوان مقاله برتر انتخاب شده بود، توسط دکتر طاهري مدير عامل آبفا شهري استان ارائه شد.

در پايان همايش با اهدائ لوح تقدير و تنديس همايش از مدير عامل شرکت تقدير به‌عمل آمد.

در اين همايش 15 نفراز معاونين و مديران آب و فاضلاب ستادي و شهرستان‌ها به همراه مديرعامل شرکت حضور داشتند.

فراخوان مشمولان کارداني، ديپلم و زيرديپلم

در آذر ماه سال 96

سرويس خبر:

معاون وظيفه عمومي فرماندهي انتظامي استان سمنان گفت: کليه مشمولان فوق‌ديپلم، ديپلم و زيرديپلم متولد سال 1355 تا پايان آذر ماه 1378 که برگ آماده به خدمت به تاريخ 19 آذر ماه سال 96 دريافت کرده‌اند، مي‌بايست با مراجعه به يکي از دفاتر خدمات الکترونيک (پليس +10 ) برگ معرفي نامه مشمولان به مراکز آموزشي را دريافت و برابر مندرجات آن اقدام کنند.

سرهنگ رستميان افزود: مشمولان ساکن در استان سمنان مي‌بايست در ساعت 07:00 روز يکشنبه مورخ 19 آذر ماه 96 در محل و مرکزي که در برگ معرفي نامه مشمولان قيد شده حضور يابند.

وي اضافه کرد: عدم حضور به موقع در زمان و محل هاي تعيين شده غيبت محسوب ميگردد و مشمولان مي‌توانند، با مراجعه به آدرس (www.vazifeh.ir ) مدارک و وسايل مورد نياز جهت ارائه به مراکز آموزش را رويت و در موعد اعزام به همراه داشته باشند.

تهيه عنوان سال در مستند راديويي"اقتصاد پويا"

سرويس خبر

به منظور پرداختن به عنوان سال 96 صداي مرکز سمنان مستندي را با نام " اقتصاد پويا" تهيه کرده است.

به گزارش روابط عمومي صدا و سيماي مرکز سمنان، در اين مستند راديويي که مهران مجيد‌پناه آن را گزارش و تهيه کرده است، تلاش عده‌اي از جوانان نخبه روستاي محروم "شه سفيد" گرمسار روايت مي‌شود که با تهيه فرمولي موفق به توليد نوعي از سنگ هاي پليمري شده‌اند که در صنعت عمران و ساختمان مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

از نکات قابل توجه اين شرکت که "شرکت دانش‌بنيان ساختماني عمران گستر پادياو" نام دارد، اين است که تمامي دستگاه هاي آن با استفاده از دانش جوانان متخصص همين شرکت ساخته شده و توليدات آن علاوه بر بازار داخل به کشورهاي منطقه هم صادر مي‌شود.