تاریخ 1396/09/14 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4643 برو جستجو جستجوی پیشرفته   انتقاد سيد حسن خميني از برخي اختلافات در جهان اسلام:
 به تريبون‌هاي صهيونيستي اجازه داديم به اسلام هراسي دامن بزنند 
 رگه‌هايي از بازگشت عقلانيت را در ميان مسلمانان مي‌بينيم

يادگار گرامي‌امام گفت: با تاکيد بر اينکه امروز بحمدالله رگه‌هايي از بازگشت عقلانيت را در ميان مسلمانان ‌ مي‌بينيم، گفت: پيروزي‌هاي برادران ما بر تکفيري‌ها در عراق و سوريه مژده يک بازگشت به انديشه عقلانيت را به ما مي‌دهد؛ اما شرط توفيق آن اين است که اول کينه را از دلها ببريم.

به گزارش جماران، حجت الاسلام و المسلمين سيد حسن خميني در ديدار با شرکت کنندگان در سي و يکمين کنفرانس بين‌المللي وحدت اسلامي‌با بيان اينکه ما هميشه در کنف رحمت الهي زندگي مي‌کنيم و خودمان را به رحمت الهي دلخوش کرده ايم، افزود: بايد بترسيم که مبادا گرفتار سه عذاب بزرگ شويم. جامعه اسلامي‌ممکن است گرفتار يک حاکم ظالم و بي‌خرد شود؛ کساني که حاضرند به خاطر حفظ يک جريان تروريستي ميلياردها دلار به دشمنان مسلمانان کمک کنند. اين عذابي است که به تعبيري ممکن است از آسمان‌ها بر ما نازل شود؛ چرا که پيامبر (ص) فرمود منظور از تعبير «من فوقکم» حاکماني است که باعث مصيبت ما مي‌شوند.

سيد حسن خميني ادامه داد: خدا نکند گرفتار انديشه پستي شويم که کشتار مسلمانان را عين «نزديکي به خدا» تصور کند و خدا نکند پراکندگي بر جان و روح ما سيطره پيدا کند و خودمان را بيش از ديگران از اهميت برخوردار بدانيم.

وي خاطرنشان کرد: امسال بحمدالله جشن ميلاد پيامبر (ص) با پيروزي‌هايي در عرصه زميني مصادف است. شايد توانمندي جريان پَستي که باعث تشتت شدند و نقش آنها کمرنگ‌تر شده ولي فراموش نکنيم که اگرچه ممکن است بساط حکومتيِ جهالت برچيده شود اما مي‌تواند همچنان در اعماق روح و جان ملت‌ها ريشه داشته باشد. وظيفه بزرگ عالمان دين مقابله با اين جهالتِ انديشه‌اي است که برادرکشي و مسلمان‌کشي را وظيفه خود مي‌داند.

يادگار امام با بيان اينکه سالهاست چشمان پيامبر (ص) خونبار است، تصريح کرد: جامعه اسلامي‌همانگونه که در کشورهاي مختلف از جمله عراق، سوريه، بحرين و يمن شاهد هستيم، دچار يکي از دوره‌هاي تلخ برادرکشي است؛ در حالي که پيش‌از اين موضوع اصلي ما فلسطين و مقابله با صهيونيست بود اما سالهاست بزرگترين دوره آرامش را به صهيونيست‌ها عرضه داشته‌ايم؛ زيرا ما مسلمانان با خودمان درگير شديم. روزي قرار بود بيت‌المقدس را آزاد کنيم اما آدرس منازل همديگر را به ما دادند؛ سامرا را منهدم کردند و باران گلوله بر سر مسلمانان کشورهاي مختلف ريختند و هرچه انديشمندان جهان اسلام گفتند که انديشه تکفير حدّ يقف و پايان ندارد گوش‌هايي توجه نکردند.

وي تأکيد کرد: بزرگترين تلاش را جمهوري اسلامي‌و رهبر معظم انقلاب به خرج دادند و مردم ايران هزينه دادند تا همگان را متوجه کنند که مسير ستيز با هم همان وعده‌اي است که در قرآن مورد اشاره قرار گرفته است. تفرقه ما در خارج جهان اسلام بزرگترين لطف را به کساني عطا کرد که مي‌خواستند از گسترش اسلام در قلب‌هاي جامعه جهاني جلوگيري کنند؛ در نتيجه خودمان را گرفتار خودمان کرديم و دشمنان واقعي را در آرامش برديم، مسلمانان را در خوف قرار داديم و به تريبون‌هاي صهيونيستي اجازه داديم به اسلام هراسي دامن بزنند.

وي با تاکيد بر اينکه امروز بحمدالله رگه‌هايي از بازگشت عقلانيت را در ميان مسلمانان مي‌بينيم، گفت: پيروزي‌هاي برادران ما بر تکفيري‌ها در عراق و سوريه مژده يک بازگشت به انديشه عقلانيت را به ما مي‌دهد؛ اما شرط توفيق آن اين است که اول کينه را از دلها ببريم. همه با هم برادر و همراهيم؛ البته اين به معناي کنار گذاشتن عقايد افراد نيست. شيعه قرار نيست سني شود و سني قرار نيست شيعه شود. اما قرار است توجه کنيم که دشمن بزرگتري براي ما وجود دارد.

يادگار امام با بيان اينکه رمز عبور از بحران وحدت است، گفت: تعبير زيباي رهبر انقلاب که اهل سنت آمريکايي و تشيع انگليسي هر دو مانند دو لبه قيچي انديشه متعالي پيامبر (ص) را هدف گرفته‌اند، يک واقعيت است. رخ در نقاب نکشيم و واقعيت را ببينيم؛ از جمود جاهلانه دست برداريم. به مقدسات هم توهين نکنيم و دست‌هايمان را در دست هم قرار دهيم و دلهايمان را به هم گره بزنيم.

وي افزود: وقتي يک هدف، يک خدا، يک پيامبر، يک کتاب و يک قبله داريم و يک آينده پيش روي همه ماست راهي نداريم جز اينکه واحد باشيم، کينه را کنار بگذاريم و تدبير کنيم. نمونه‌اي از اين تدبير را در رفتار چند روز پيش گروه‌هاي مختلف در لبنان شاهد بوديم که عنصر عقل توانست بحراني را از يکي از کشورهاي اسلامي ‌خارج کند.

سيد حسن خميني ادامه داد: روند عاقلانه‌اي که در لبنان طي شد مي‌توانست توأم با جهالتي احساساتي آتشي را در منطقه‌اي فروزان کند و جان‌هايي را بسوزاند. اين عقل مي‌تواند در تمام رفتارها و تمام نقاط زندگي ما همراه شود.

وي اظهار کرد: خدا را بر نعمت پيامبر (ص) و اهل بيت و اصحاب پيامبر سپاسگزاريم و خدا را بر الطاف بي کراني که بر ما نازل کرده شاکريم و از خدا مي‌خواهيم ما را از عذابي که مي‌تواند از ناحيه تفرق نازل شود در امان بدارد. اگر خدا را نصرت دهيم خداوند ما را نصرت مي‌دهد ولي اگر با دستور خدا مقابله کنيم قانون الهي اين است که به عذاب گرفتار شويم. يادگار امام تأکيد کرد: اگر دستور الهي بر وحدت را رعايت نکنيم، خداوند ما را به عذاب گرفتار مي‌کند. خداوند جامعه ما را از انواع تشتت مصون بدارد.


 علي عبدالله صالح کشته شد
 پايان ديکتاتور دوگانه يمن 

وزارت کشور يمن وابسته به انصارالله با انتشار بيانيه‌اي خبر کشته شدن علي عبدالله صالح را تاييد کرد. همچنين رسانه‌هاي حوثي‌ها تصاوير و بخش‌هايي از يک فيلم را منتشر کردند که گفته مي‌شود متعلق به جسد صالح است.

به گزارش ايسنا، در بيانيه وزارت کشور يمن وابسته به انصارالله بر «پايان حضور شبه نظاميان خائن و کشته شدن علي عبدالله صالح، رهبر اين شبه نظاميان و شماري ديگر» تاکيد شده است.

هم‌چنين اين وزارتخانه با اعلام اينکه تمامي پايگاه‌ها و مواضع شبه نظاميان خائن در صنعا و اطراف آن و ديگر استان‌ها در کنترل کامل انصارالله است، پايان بحران صنعا را اعلام کرد.تلويزيون العربيه عربستان نيز خبر کشته شدن صالح در درگيري‌هاي صنعا را تاييد کرده است.

علاوه بر صالح، ياسر العواضي، معاون دبيرکل کنگره مردمي نيز کشته و عارف الزوکا، دبيرکل کنگره مردمي صالح زخمي شده است.

همچنين منابعي در حزب صالح اعلام کردند وي زماني که در ميان اعضاي حزبش در شهرک «سنحان» در نزديک صنعا بوده هدف حمله قرار گرفته است. برخي منابع نيز گفته‌اند وي هدف گلوله تک‌تيراندازها قرار گرفته و کشته شده است. هم‌چنين به گفته اين منابع خالد عبدالله صالح، پسر عبدالله صالح و خانواده‌اش نيز در جريان اين حمله زخمي شده‌اند.

در همين حال، شبکه روسيا اليوم گزارش داد که اخباري مبني بر به اسارت گرفته شدن خالد صالح توسط انصارالله مطرح است.

علاوه بر اين گزارش شده زماني که صالح در مسير شهر سنحان، زادگاهش در حرکت بود، به رگبار گلوله بسته شده و او و همراهانش کشته‌ شدند. بر اساس تصاوير منتشر شده گلوله‌اي که با سر صالح اصابت کرده باعث مرگ وي شده است.

پيشتر احمد الحبيشي، مشاور رسانه‌اي شوراي عالي سياسي يمن اعلام کرد که اخباري درباره کشته شدن صالح در مسير فرارش از صنعا به استان مارب در منطقه تحت سلطه هوايي امارات منتشر شده است اما الميادين گفته بود که او در اثر انفجار خانه‌اش در صنعا کشته شده است.

الميادين گزارش کرده بود نيروهاي حوثي امروز به منزل علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهور پيشين يمن در محله «الکميم» صنعاء حمله و خانه وي را منفجر کردند.

همزمان گزارش شده عبدربه منصور هادي، رئيس جمهور مستعفي يمن به نيروهاي ارتش دستور داده وارد صنعا شوند. همچنين گارد رياست جمهوري در تعز از نيروهاي خود خواست براي لغو محاصره صنعا و رويارويي با حوثي‌ها وارد عمل شوند.

در همين حال ائتلاف متجاوز عربي از ساکنان و غيرنظاميان صنعا خواست تا حداقل 500 متر از تجمعات و مقرهاي حوثي‌ها فاصله بگيرند.

صنعاء طي روزهاي اخير شاهد درگيري ميان نيروهاي عبدالله صالح و نيروهاي انصارالله است.

علي عبدالله صالح از پنج روز پيش هم‌پيماني خود را با حوثي‌ها به هم زد و در صنعا بين نيروهاي وفادار به او و حوثي‌ها جنگ در گرفت.

صالح گفته بود که اگر ائتلاف به رهبري عربستان سعودي حمله به اهداف غيرنظامي را متوقف کند، او آمادگي دارد «صفحه‌اي جديد» در روابط خود با عربستان بگشايد.

علي عبدالله صالح که بود

علي عبدالله صالح اولين رئيس‌جمهور «جمهوري يمن» بود که از سال 1990 تا 27 فوريه 2012 بر اين کشور حکم راند. او پيشتر رئيس جمهور «جمهوري عربي يمن» (يمن شمالي) بود و جنگ شمال و جنوب را از جانب يمن شمالي رهبري کرد که در نهايت با پيروزي در اين جنگ به عنوان اولين رئيس‌جمهور يمن متحد انتخاب شد.

با شروع انقلاب‌هاي بهار عربي در سال 2011، صالح اعتراضات مردمي در کشورش را ابتدا سرکوب کرد اما در نهايت با فشارهاي خارجي و ادامه اعتراضات داخلي در ژانويه 2012 و پس از اعطاي مصونيت قضايي از سوي پارلمان از قدرت کناره‌گيري کرد اما همچنان يکي از پرنفوذترين چهره‌ها در عرصه سياسي و نظامي يمن محسوب مي‌شد.

عبدالله صالح در جريان حمله‌اي که روز 3 ژوئن 2011 ميلادي و در جريان تظاهرات‌هاي مردمي به مسجد مجتمع رياست جمهوري يمن انجام شد به شدت دچار سوختگي و جراحت شد که با هزينه عربستان و در بيمارستان‌هاي اين کشور معالجه شد.

او پس از کناره‌گيري درحالي که بسياري از مولفه‌هاي قدرت را براي خود نگه داشته بود به مخالفت با عبدربه منصور هادي، رئيس‌جمهور جديد يمن پرداخت که معاون خود وي و از اعضاي ارشد حزب کنگره بود. اين اختلاف در نهايت به آنجا انجاميد که در سال 2014 ائتلافي ميان او و حوثي‌ها که دشمنان سابق صالح محسوب مي‌شدند شکل گرفت و هر دو وارد جنگي با منصورهادي و حاميان خارجي او به‌ويژه عربستان و امارات شدند.

علي عبدالله صالح از پنج روز پيش اين هم‌پيماني خود را با حوثي‌ها به هم زد و در صنعا بين نيروهاي وفادار به او و حوثي‌ها جنگ در گرفت که در نهايت به کشته شدن وي در يکي از درگيري‌هاي پس از حوادث صنعا انجاميد.

صالح گفته بود که اگر ائتلاف به رهبري عربستان سعودي حمله به اهداف غيرنظامي را متوقف کند، او آمادگي دارد «صفحه‌اي جديد» در روابط خود با عربستان بگشايد.


 در ديدار با رييس مجلس اعلاي اسلامي عراق مطرح شد
 هشدار شمخاني نسبت به انحلال حشدالشعبي 

شمخاني هم‌صدايي رييس‌جمهور يک کشور غربي با رژيم صهيونيستي و تاکيد بر انحلال حشد الشعبي را نشان‌دهنده تدارک توطئه‌اي جديد براي بازگشت ناامني و تروريسم به منطقه دانست.به گزارش ايسنا، شيخ همام حمودي رييس مجلس اعلاي اسلامي عراق و نايب رييس پارلمان اين کشور بعداز ظهر روز دوشنبه با دريابان علي شمخاني نماينده مقام معظم رهبري و دبير شوراي عالي امنيت ملي ديدار و در خصوص مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه گفت‌وگو کرد.

شمخاني با اشاره به پايان حکومت خودخوانده داعش، پاک‌سازي عراق از لوث گروه‌هاي تروريستي ـ تکفيري را به ملت، دولت و ارتش عراق تبريک گفت و تاکيد کرد: نبرد با داعش در عرصه امنيتي، فرهنگي و اعتقادي همچنان ادامه دارد و براي نابودي ريشه‌هاي تفکر داعش‌ساز که مورد حمايت برخي کشورهاي منطقه است بايد مقابله مستمر و همه جانبه همچنان ادامه يابد.

نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي اضافه کرد: صبر و ايستادگي مردم عراق و دلاوري‌هاي ارتش، نيروهاي امنيتي و مردمي به ويژه حشدالشعبي موجب شد تا با وجود ناخشنودي برخي کشورها، بزرگ‌ترين تهديد منطقه نابود شود. آنها انسجام و پيوند داخلي را هدف قرار دهند.

وي اظهار کرد: هوشمندي مسوولان عراق و به ويژه نمايندگان پارلمان اين کشور اجازه به ثمر نشستن توطئه بيگانگان براي لطمه زدن به انسجام و امنيت داخلي اين کشور را نمي‌دهد و به طور قطع با اين فتنه‌ها مقابله خواهد شد.

وي افزود: بخش مهمي از بحران‌هاي منطقه با هدايت و طراحي آمريکا و رژيم صهيونيستي و با هدف حفظ امنيت حاکمان کودک‌کش تل‌آويو و فروش بيش‌تر تسليحات نظامي شکل مي‌گيرد اما مردم عراق ثابت کردند امنيت خريدني نيست و به جاي اعتماد به قدرت‌هاي خارجي با اتکاء به خود و بسيج مردمي شکل گرفته بر اساس فتواي مرجعيت مي‌توانند بر بزرگ‌ترين تهديدات امنيتي فائق شده و به پيروزي دست يابند.

عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، وحدت سرزميني و يکپارچگي ملي در عراق را ضامن ثبات، امنيت و حفظ منافع همه اقوام و طوايف عراق دانست و تصريح کرد: همکاري نزديک ميان کشورهاي قرباني تروريسم در منطقه به منظور مقابله نظامي، امنيتي و فرهنگي با تروريسم ضرورتي اجتناب‌ناپذير و عاملي بازدارنده در مسير شکل‌گيري مجدد تروريسم خواهد بود.

دبير شوراي عالي امنيت ملي با تجليل از نقش پارلمان و نمايندگان منتخب ملت عراق در مقابله با حرکت‌هاي تجزيه‌طلبانه و مخل وحدت سرزميني گفت: با همکاري پارلمان‌ها و مجالس کشورهاي اسلامي مي‌توان صداي مظلوميت مردم يمن و بحرين را به گوش جهانيان رساند و سازمان‌هاي بين‌المللي را براي متوقف کردن خشونت‌ها و دخالت‌هاي خارجي وادار به اقدام واقعي و اثرگذار کرد.

شيخ همام حمودي رئيس مجلس اعلاي اسلامي عراق نيز در اين ديدار با تقدير از نقش ارزشمند جمهوري اسلامي ايران در مبارزه با گروه‌هاي تروريستي در عراق و منطقه تاکيد کرد: ما با وجود مشکلات اقتصادي و امنيتي پيروزي‌هاي زيادي به دست آورديم و اين روند را با کمک متحدان واقعي خود ادامه خواهيم داد.

شيخ همام حمودي با رد دخالت‌هاي مقامات غربي در امور داخلي عراق خاطر نشان کرد: اگر نيروهاي فداکار مقاومت مردمي در عراق نبود، تروريست‌هاي داعش اکنون در قلب پاريس خيمه زده بودند.


 محمدجواد ظريف:
  هيچ نيروي نظامي خارجي در درياي خزر مستقر نخواهد شد 

وزير امور خارجه کشورمان مي‌گويد که طبق توافق صورت گرفته بين 5 کشور حاشيه درياي خزر، هيچ نيروي نظامي خارجي نمي‌تواند در اين پهنه آبي مستقر شود. به گزارش ‌تسنيم‌‌، محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان که براي شرکت در نشست وزراي خارجه کشورهاي حاشيه درياي خزر عازم پايتخت روسيه شده است، با اشاره به مذاکرات صورت گرفته در ارتباط با کنوانسيون درياي خزر بين 5 کشور حوزه درياي خزر اعلام کرد: طبق توافق صورت گرفته هيچ نيروي نظامي خارجي نمي‌تواند در اين دريا مستقر شود. محمد جواد ظريف در هنگام ورود به مسکو در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاري هفتمين اجلاس وزراي خارجه کشورهاي ساحلي درياي خزر در مسکو، اظهار کرد: تاکنون 49 اجلاس کارشناسي در ارتباط با اين موضوع برگزار شده و در دو سه روز گذشته نيز اجلاس ويژه کارشناسي جهت آماده سازي برگزاري اجلاس وزرا برگزار شد و ‌اجلاس وزرا براي آماده سازي اجلاس سران که قرار است در آستانه تشکيل شود، برگزار مي شود. اين ديپلمات عالي‌رتبه کشورمان با بيان اينکه تاکنون پيشرفت‌هاي خوبي در بحث کنوانسيون رژيم حقوقي درياي خزر حاصل شده است افزود: در کنار اين کنوانسيون 12 سند نيز مورد توافق قرار گرفته است. وزير امور خارجه با بيان اينکه مذاکرات جدي در حال انجام است تا در مورد تمام مسائل مربوط به کنوانسيون بين 5 کشور توافق حاصل شود ادامه داد: در بيشتر حوزه‌ها توافق حاصل شده ولي همانطور که گفتم بايد در مورد تمام مفاد کنوانسيون به توافق برسيم. اين ديپلمات عالي رتبه با اشاره به برخي از توافقات حاصله بين 5 کشور اين حوزه در مورد کنوانسيون درياي خزر خاطر نشان کرد: بر اساس توافق صورت گرفته هيچ نيروي نظامي خارجي نمي‌تواند در اين دريا مستقر شود و از ديگر سو 5 کشور توافق کردند که در بحث کشتيراني در اين دريا از پرچم 5 کشور استفاده شود. ظريف با بيان اينکه در ارتباط با همکاري‌هاي زيست محيطي درياي خزر به توافقاتي رسيديم گفت: در اجلاس پيش‌رو قرار نيست سندي توليد شود، بلکه قرار است که سندها براي اجلاس سران آماده شود. وزير امور خارجه با بيان اينکه در طي اين دو روز وزراي خارجه 5 کشور ساحلي درياي خزر مذاکرات فشرده‌اي خواهند داشت و شايد فرصت ديدار دو جانبه بين وزرا فراهم نشود.


 تاثير ويژگي‌هاي شخصيتي بر اعتياد اينترنتي 
نويسنده : نيلوفر دولتيان

اينترنت به عنوان ترکيبي از منابع و فناوري است که انتظار مي‌رود به عنوان زيرساخت و تسهيلاتي براي خدمت کردن در نظر گرفته شود.وابستگي گسترده به اينترنت براي فعاليت‌هايي متنوع و روزمره شامل ارتباطات، همکاري‌هاي شغلي، معاملات تجاري، سرگرمي و آموزش وجود دارد و استفاده غيرمسئولانه از اين منبع ارتباطي تهديدي بزرگ براي جامعه محسوب مي‌شود.

در سال‌هاي اخير مطالعات شيوع اعتياد به اينترنت را بين 3/0 % تا 22% گزارش کرده‌اند. به طور کلي اعتياد به اينترنت را مي‌توان به عنوان" نوعي استفاده از اينترنت که مي‌تواند مشکلات روان‌شناختي، اجتماعي، درسي و يا شغلي در زندگي فرد ايجاد کند،" تعريف کرد(گونزالز، 2008)

اعتياد به اينترنت يا وابستگي رفتاري به اينترنت صرف نظر از اينکه آن را يک بيماري يا آسيب رواني يا معضل اجتماعي بدانيم پديده‌اي است مزمن، فراگير و عود کننده که با صدمات جدي جسماني، مالي، خانوادگي، اجتماعي و رواني همراه است. رايج‌ترين اصطلاح" اعتياد به اينترنت" است که نوعي وابستگي رفتاري به اينترنت ايجاد مي‌کند.يکي از متغير‌هاي که مي‌تواند با اعتياد به اينترنت ارتباط داشته باشد ويژگي شخصيتي است که نقش تعيين‌كننده‌اي بر رفتار مشهود و آشكار فرد دارد. شخصيت عبارت است از: مجموعه سازمان يافته، واحد و متشكلي از خصوصيات نسبتاً ثابت و مداومي كه يك شخص را از اشخاص ديگر متمايز مي‌كند. برخي متغيرهايي که در ارتباط با اعتياد به اينترنت بررسي نموده‌اند، ويژگي‌هاي شخصيتي کاربران مي‌باشد. خصوصياتي مانند کمرويي، تکانشي بودن، تنهايي، اضطراب، افسردگي، خشونت و پرخاشگري، سبک شخصيتي درون گرايي، احساسات ناپايدار و خيال‌پردازي، دنبال تازگي بودن، اجتناب از آسيب و کاهش، وابستگي به پاداش، برون‌گرايي.

يکي از علت‌هاي مهم روند رو به رشد مشکل اعتياد به اينترنت در ايران اين است که مديريت کلان اجتماعي برنامه‌ريزي مناسبي براي رفع مشکلات اجتماعي جوانان نظير رفع بيکاري، شرايط مناسب ادامه تحصيل و مشکلات معيشتي جوانان ننموده، برنامه‌ريزان اجتماعي برنامه مناسبي ارائه نکرده اند هم چنين در زمينه نحوه استفاده از اينترنت کار فرهنگي صورت نگرفته که در صورت ادامه اين روند بايد شاهد عوارض آسيب جديدي باشيم که جامعه ما را تهديد مي‌کند. جوان وارد يک فضاي مجازي مي‌شود و در اين فضا مي‌خواهد شروع به مکالمه و تبادل افکار کند. در اين صورت نکته‌اي که وجود دارد اين است که اين شخص از واقعيت دور مي‌شود و فراموش مي‌کند که ارتباطات مجازي و واقعي چقدر تفاوت دارند و دچار رفتار دوگانه مي‌شود و دچار تخيلات مي‌گردد. همچنين اعتياد به اينترنت از مواردي است که بسياري از کاربران را اسير خود مي‌کند و موجب مي‌شود که کاربران در فعاليت‌هاي اجتماعي کمتر درگير شوند و موجب افت تحصيلي و عدم مسئوليت‌پذيري در فرد و انزواي اجتماعي و عزت نفس کمتر در فرد مي‌شود. افرادي که زمان‌هاي طولاني و متمادي را صرف انجام بازي‌هاي رايانه‌اي مي‌کنند يا در گروه‌هاي بحث اينترنتي شرکت کنند در شمار افراد آلوده قرار مي‌گيرند. نکته‌اي که بايد به آن توجه جدي شود اين است که اين افراد درست مثل معتادان به مواد مخدر بعد از مدتي و در صورت عدم دسترسي به کامپيوتر و اينترنت دچار بي‌قراري، تحريک‌پذيري، عصبانيت و احساس نياز مي‌شود البته اين علائم از فردي به فرد ديگر متفاوت است.

حال اين سوال پيش مي‌آيد که آيا ويژگي‌هاي شخصيتي بر اعتياد اينترنتي تاثير معناداري دارد؟

با توجه به تحقيق انجام شده در ميان دانشجويان (مطالعه موردي: دانشگاه سمنان) مي‌توان گفت که ويژگي‌هاي شخصيتي تاثير مهمي بر استفاده از اينترنت و در نهايت اعتياد اينترنتي دارند و رابطه‌ي مثبتي ميان ويژگي‌هاي شخصيتي درون گرايي، روان رنجوري و تجربه گرايي با اعتياد به اينترنت وجود دارد و برون گرايي و وظيفه شناسي در اکثر تحقيقات با اعتياد به اينترنت رابطه منفي دارد و همچنين در تحقيق صورت گرفته مشخص شده است که اعتياد به اينترنت در مردان دو برابر زنان مي‌باشد و افراد معتاد به اينترنت تمايل بيشتري به ريسک پذيري براي کارهاي پر خطر دارند و علايم بالاتري از اختلال افسردگي و خصومت و پرخاشگري نسبت به ديگران داشته و کمبود توجه و بيش فعالي و عزت نفس پاييني را دارند. همچنين افراد معتاد به اينترنت داراي عدم مسئوليت پذيري اجتماعي کم و انزواي اجتماعي و ناکارآمدي تحصيلي و کاري مي‌باشند. از آن‌جايي که بعد روان رنجوري در ابعاد پنج‌گانه‌ي ويژگي‌هاي شخصيتي بيشترين تاثير را در اعتياد اينترنتي داشته و از حساسيت زيادي برخوردار است.

پيشنهاد مي‌شود فشارهاي رواني حاصل از درس و محيط دانشگاهي را براي دانشجويان کاهش دهيم يا با اطلاع رساني و برنامه‌هاي آموزشي، ثبات هيجاني و قدرت تصميم‌گيري عقلايي در شرايط حساس را در آن‌ها بالا ببريم. براي بعد برون‌گرايي پيشنهاد مي‌شود با ايجاد جو آرام در دانشگاه محيطي فراهم کرد که دانشجويان احساس راحتي کنند به طوري که براي برقراري ارتباط واهمه نداشته باشند و حتي به برقراري ارتباطات سالم و تبادل اطلاعات مفيد تشويق شوند و براي توجه به بعد سازگاري بهتر است کارهاي تيمي در سطح دانشگاه بيشتر مورد توجه قرار گيرد.در رابطه با شيوع اعتياد اينترنتي پيشنهاد مي‌شود مسئولين تعرفه‌هايي را براي استفاده سالم و به اندازه از خدمات اينترنتي براي دانشجويان مشخص کنند و کميت و کيفيت اتصال به اينترنت را کنترل کنند. از آنجايي که افرادي که اعتياد اينترنتي در آن‌ها بيشتر بوده است اغلب با هدف بازي و يا سرگرمي جذب استفاده از اينترنت شده اند بايد طبق برنامه‌هاي آموزشي افراد را به ايجاد يک برنامه زمان بندي شده براي اتصال و بيرون زدن از محيط مذکور مقيد کرد و خانواده‌ها با ايجاد برنامه‌هاي سرگرم کننده و سالم اوقات فراغت فرزندانشان را پر کنند تا کمتر با اينترنت وقت بگذرانند.

پيشنهاد مي‌شود به افراد آگاهي دهيم تا بدانند استفاده زياد از رايانه و رفتار يک بعدي و گوشه گير به آن‌ها ميدهد و حتي اعتماد به نفس آن‌ها را در زندگي اجتماعي نيز دستخوش تغيير قرار مي‌دهد.

همچنين پيشنهاد مي‌گردد مقامات در راه اندازي آژانس‌هاي معالجه و بازپروري افراد معتاد به اينترنت همت گمارند.

پژوهشگر و مدرس دانشگاه