تاریخ 1396/08/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4629 برو جستجو جستجوی پیشرفته   فرماندار سمنان:
 اعتياد يکي از مهمترين آسيب‌هاي اجتماعي در کشور است  

سرويس خبر

دانايي فرماندار و رئيس کميسيون دانشجويي شهرستان سمنان بر استفاده از ظرفيت‌ها و پتانسيل‌هاي دانشگاه‌ها و قشر نخبه جامعه در جهت آگاهي بخشي مردم در امر مقابله با آسيب‌هاي اجتماعي به مردم از جمله اعتياد تاکيد کرد.

به گزارش روابط عمومي فرمانداري سمنان سومين جلسه کميسيون دانشجويي شهرستان سمنان با حضور دانايي فرماندار و رئيس کميسيون، همتي دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد‌مخدر استان و اعضاي کميسيون در فرمانداري برگزار شد.

در اين جلسه دانايي فرماندار سمنان با اشاره به تحصيل بيش از 31 هزار دانشجو در 14 مرکز آموش عالي شهرستان سمنان، با اشاره به مهمترين دغدغه‌هاي دانشجويان و خانواده آنان در خصوص تامين پانسيون و خوابگاه‌هاي دانشجويي برساماندهي فعاليت پانسيون‌هاي مجاز و غير‌مجاز در سطح شهر تاکيد نمود.

فرماندار و رئيس کميسيون دانشجويي شهرستان سمنان حضور مشاوران و مددكاران اجتماعي آگاه و فرهيخته در توانمندسازي دانشجويان در جهت ارتقا سطح آگاهي در خصوص آسيب‌هاي مواد‌مخدر بسيار تاثيرگذار عنوان نمود و بر لزوم فراهم نمودن محيطي با نشاط، شادابي و آرامش در دانشگاه براي دانشجويان تاکيد و افزود: در زمان حاضر بحث اعتياد به عنوان يکي از مهم‌ترين آسيب‌هاي اجتماعي در کشور مطرح است و در اين راستا سمنان در بخش آموزش شغل، حرفه و مهارت زندگي گام‌هاي موثري با همکاري مراکز آموزش عالي و دستگاه‌هاي خدماتي در اين مسير برداشته است.

فرماندار سمنان با بيان اينکه دانشگاه‌ها و قشر نخبه جامعه با ايجاد گفتمان غالب در جامعه مي‌توانند، ضمن آگاهي بخشي به مردم، براي پيشگيري و کاهش از شيوع بسياري از آسيب‌هاي اجتماعي، از جمله اعتياد نقش تعيين‌کننده‌اي داشته باشند.

همتي دبير شوراي هماهنگي مبارزه با مواد‌مخدر استان نيز در ادامه با ارائه گزارشي از وضعيت مواد‌مخدر در کشور، از عدم آگاهي 50 درصد خانواده‌ها با اين بلاي خانمان‌سوز خبر داد و افزود: 20 درصد مصرف‌کننده مواد‌مخدر در کشور از سطح تحصيلات بالاي فوق ديپلم برخوردار مي‌باشند.

وي به روز رساني اطلاعات و بسته‌هاي فرهنگي در خصوص مواد‌مخدر از الويت دستور کار دستگاه‌هاي متولي عنوان نمود و از تشکيل همياران سلامت دانشجويان در مراکز آموزش عالي در شهرستان سمنان خبر داد.

برگزاري کارگاه‌ها، نشست‌ها و دوره‌هاي آموزشي بامحوريت ارتقا سطح آگاهي دانشجويان در خصوص مواد‌مخدر، برگزاري تورهاي گردشگري جهت بازديد دانشجويان از مراکز گردشگري سمنان، ساماندهي پانسيون‌ها و خوابگاه‌هاي دانشجويي مجاز و غير‌مجاز در سطح شهر، جمع‌بندي ظرفيت‌هاي موجود خوابگاه دانشگاه‌ها، تشکيل همياران سلامت دانشجويان و نظارت و کنترل کيفيت خوابگاه‌ها و پانسيون‌هاي دانشجويي از سوي ادارات ذي‌ربط بخشي از مصوبات کميسون دانشجويي شهرستان سمنان در اين جلسه بود.


 نماينده مردم شاهرود و ميامي:
 شاهرود از قطار توسعه بازمانده است 

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس با ابراز اينکه شاهرود از قطار توسعه در استان سمنان باز مانده است، گفت: اگر در اين شهرستان اتفاقات خوبي نيز رقم خورده، به همت خود مردم بوده است.

سيدحسن حسيني شاهرودي با بيان اينکه اين شهر از توسعه بازمانده و کار خاصي در اين حوزه صورت نگرفته است، بيان کرد: رشد و توسعه‌اي اگر در اين شهر رخ‌داده به‌واسطه توانمندي افراد بومي شکل‌گرفته و نه کمک‌هاي دولتي که اين امر متأسفانه در تمام دولت‌هاي 20سال اخير، به نفع منطقه نبوده است.

عضو خانه ملت گفت: يکي از شاخص‌هاي اقتصاد مقاومتي، درون‌زايي و برون‌محوري است، لذا شهرداري‌ها به‌موجب قانون و ماهيتي که دارند، مي‌توانند آنچه در درون خودشان وجود دارد، را در راستاي توسعه به‌کارگيرند تا مقوله درون‌زايي را تحقق بخشند و از سوي ديگر با نگاه به بيرون مي‌بايست، حداکثر ظرفيت‌هاي يک شهرستان براي صادرات، تبادلات اقتصادي و درنهايت توسعه را نگريست.

حسيني شاهرودي بيان کرد: در توسعه، ايجاد رفاه، شهرداري مدرن و اسلامي، برنامه‌هاي فرهنگي و اقتصادي مي‌بايست نگاهي برون‌گرا و حتي جهاني داشت و اين افق باعث مي‌شود که بتوانيم از پتانسيل دروني‌مان استفاده کنيم.

نماينده مردم شاهرود و ميامي ضمن بيان اينکه اعتماد مردم مهم‌ترين انگيزه مشارکت آن‌ها در عرصه سياسي است، گفت: اعتماد مردم، رضايت خداوند، خدمت به مردم و استفاده از پتانسيل‌هاي داخلي ويژگي‌هايي هستند که از يک مدير، شهرداري نمونه و ماندگار مي‌سازند که مردم شاهرود اين امر را به‌خوبي احساس مي‌کنند.

وي افزود: تمام فعاليت شهرداري‌ها بر اساس خودگرداني است يعني اتکاي به خود يا مردمي که به شوراي شهر رأي داده‌اند و اين افراد شهرداري را برگزيدند ليکن بايد معضلات و مشکلات مردم از سوي اين نهاد رفع شود، اما اگر نگاهمان، بر مبناي اقتصاد مقاومتي باشد و اينکه پتانسيل شهر را ببينيم و باور کنيم، مي‌توانيم به اهداف عاليه‌مان در حوزه توسعه دست‌يابيم.

وي درباره مشکلات شاهرود نيز گفت: در برخي مواقع شاهرود با مشکلاتي مانند موانع اقتصادي، کاهش ساخت‌وساز و رکود، مشکلات سياسي، عدم تعامل ادارات، عدم وجود هماهنگي و همدلي و... روبرو بوده است که اين مشکلات باعث شد، تا نتوانيم از همه پتانسيل‌هاي شهر استفاده کنيم ليکن بايد اين موانع را درراه توسعه کنار زد.

نماينده مردم شاهرود و ميامي در مجلس همچنين با يادآوري اينکه متأسفانه مشکلات و محدوديت‌ها سال‌هاي گذشته گريبان‌گير شرق استان سمنان بوده و اين منطقه را از توسعه متوازن دور ساخته است، افزود: متأسفانه برخلاف سطح کشور و مرکز استان کارهاي شاخصي در شاهرود و ميامي انجام‌نشده است و اگر هم کار شاخصي صورت گرفته غالباً توسط خودِ مردم بوده است، لذا در شهرداري جديد نيز بايد از اين توانمندي‌ها استفاده کرد.

حسيني شاهرودي با بيان اينکه يکي از بزرگ‌ترين انتظاراتي که مردم از ما دارند مقوله مديريت شهري است، تأکيد کرد: بايد از تمام توان موجود در شهرستان، براي توسعه استفاده کرد و امروز توانمندي‌هاي خوبي در حوزه توسعه، اقتصاد، نيروي انساني، مديريت، مديريت اجتماعي و فرهنگي، مذهب و... در شاهرود وجود دارد که بايد آن‌ها را احصاء و بر رويشان کار کرد.

وي افزود: ما براي اقتصاد مقاومتي وقتي درون‌زايي و برون‌نگري را مطرح مي‌کنيم، بايد بدانيم که بسيار ظرفيت‌هايي در شاهرود وجود دارد که براي مثال مي‌توان فرودگاه را نام برد، زيرساختي که به دست مردم در ربع قرن گذشته احداث و هيچ کمکي از سوي دولت به آن اهدا نشد و امروز نيز کميته مردمي فرودگاه در ميدان هستند و پرتوان، اين زيرساخت را حمايت مي‌کنند تا بتوانيم شاهد وجود يک فرودگاه فعال و نه صرفاً در راستاي مسافربري باشيم.

عضو خانه ملت گفت: مردم شاهرود فرودگاه را در 25 سال گذشته نساختند، تا در هفته چهار پرواز به تهران يا مشهد داشته باشند، اين زيرساخت مهيا شده تا به توسعه اقتصادي استان سمنان کمک کند، لذا بايد فرودگاه به رونق اقتصاد کمک کند و نه پول از شهرمان بابت بليت هواپيما به مقصد تهران، خارج شود.

حسيني شاهرودي افزود: امروز بايد بر روي گردشگري و صادرات محصولات کشاورزي در شاهرود تأکيد کنيم تا نگاه فراملي که در اقتصاد مقاومتي از آن به‌مثابه برون‌محوري نام مي‌بريم، در اين شهرستان تحقق يابد که يکي از راه‌هاي آن تلاش براي انجام شدن اقدامات لازم در راستاي توسعه است.

عضو کميسيون اقتصادي مجلس گفت: اگر قوانين تسهيل شوند و اگر مسئولان سرمايه‌گذار را جذب کنند، نيازي به حضور سرمايه‌گذاران خارجي در شاهرود نيست نگاهي به سپرده‌هاي سرمايه‌گذاري مردم در بانک‌ها نشان مي‌دهد که شرايط براي سرمايه‌گذاري تسهيل نشده و هنوز مردم به اين امر اعتماد نکرده‌اند، ليکن بايد در اين راستا اقداماتي را صورت داد.


 اخبار 

شهردار جديد شاهرود:

در اولين قدم چهره شهر را متحول خواهم کرد

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

محسن احمدي در مراسم تکريم و معارفه شهرداران قديم و جديد شاهرود با بيان اينکه در قدم اول انتظارت به حق مردم بايد در شهرداري شاهرود جامع عمل پوشانده شود، افزود: براي جلب اعتماد مردم در اولين قدم چهره شهر را متحول خواهيم کرد.

شهردار شاهرود با اشاره به اينکه قاطعيت، پيگيري و جديت رمز برنامه‌هاي اساسي در شاهرود است، گفت: براي جلب اعتماد مردم در اولين قدم چهره شهر را متحول خواهيم کرد.وي ضمن اينکه وسعت فضاي سبز، مبلمان شهري، ايمن‌سازي در معابر و تقاطع‌ها و طرح استقبال از بهار در برنامه‌هاي کوتاه مدت شهرداري قرار دارد، ابراز داشت: طرح‌هاي جايگزيني بافت فرسوده، مطالبات عمراني و شهرسازي، تقاطع‌هاي غير هم سطح در برنامه‌هاي بلند مدت شهرداري قرار دارد.شهردار شاهرود با اين خبر که سه طرح مهم و قابل اجرا در اين شهر وجود دارد، اظهار داشت: اولين تقاطع غير هم سطح شاهرود سال آينده کلنگ‌زني و احداث مي‌شود.احمدي با اشاره به اينکه احداث پارک ورزش، بانوان، تکميل پروژه‌هاي نيمه تمام از جمله طرح‌هاي مهم شهرداري است، بيان داشت: بهبود امور شهري، ايجاد تقاطع غير هم‌سطح شامل پياده رو‌سازي بر مبناي شعار انسان محور در دستور کار شهرداري است.

وي با بيان اينکه انجام خدمات شهري و توجه به امور فرهنگي از جمله موارد مورد تاييد شهرداري‌ها است، افزود: انجام خدمات شهري را نبايد به عنوان اتفاق متفاوت نگريست بلکه آنچه نياز داريم سامان دهي پويا و نظارت دقيق و مستمر بر فعاليت‌هاي شهري است.

شهردار شاهرود در پايان، گفت: جلب اعتماد مردم و بازگشت آن‌ها به سوي شهرداري‌ها از جمله اولويت‌هاي اصلي محسوب مي‌شود، اما رسيدن به اين مهم نياز مند زير ساخت‌هاي لازم است. بنابراين سعي داريم با متحول کردن شهر نقاط قوت را مجدد احيا کنيم.

اولين مدير گروه خانم در دانشگاه صنعتي

شاهرود منصوب شد

شاهرود- خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

دکتر زهرا گنجي نوروزي به انتخاب شوراي گروه و حکم رئيس دانشگاه صنعتي شاهرود به عنوان مدير گروه آب و خاک دانشکده کشاورزي اين دانشگاه منصوب شد. وي حائز رتبه‌هاي اول کارشناسي، کسب رتبه اول کارشناسي ارشد، کسب رتبه دوم کنکور دکتري در سال 1385 نيز بوده است.

دکتر زهرا گنجي نوروزي به انتخاب شوراي گروه و حکم رئيس دانشگاه به عنوان مدير گروه آب و خاک دانشکده کشاورزي اين دانشگاه منصوب گرديد.گنجي داراي مدرک دکتري تخصصي در رشته سازه‌هاي آبي از دانشگاه تربيت مدرس تهران، اولين خانمي است که از بدو تاسيس دانشگاه صنعتي شاهرود تاکنون عهده‌دار سمت مدير گروهي شده است. ايشان مقطع کارشناسي و کارشناسي ارشد خود را در دانشگاه بين‌المللي امام خميني(ره) قزوين با کسب رتبه اول سپري نمود و با شرکت در کنکور دکتري سال 85 با کسب رتبه دو جهت ادامه تحصيل در اين مقطع به دانشگاه تربيت مدرس راه يافت و در تابستان 1391 فارغ‌التحصيل شد. ايشان از مهر ماه 1391 در دانشکده کشاورزي دانشگاه صنعتي شاهرود به عنوان عضو هيات علمي با مرتبه استادياري مشغول به کار است.


 معاون فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان:
 شعر آئيني مقدس‌ترين هنر است 
  عاشورا نماد حقيقت

ميامي - معاون فرهنگي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان سمنان گفت: شعر آئيني مقدس‌ترين هنرها و ابزاري براي رساندن پيام عاشورا که همين نماد حقيقت است، محسوب مي‌شود.به گزارش خبرنگار مهر، ابوالفضل دلارام در مراسم اختتاميه سوگواره غزل‌هاي خونين که صبح سه‌شنبه در ميامي برگزار شد، ضمن تأکيد بر اينکه شعر، خاستگاهي جز دين ندارد، بيان کرد: شعر آئيني مقدس‌ترين هنرها است چراکه مي‌تواند پيام‌رسان باشد آن‌هم پيامي از عاشورا و قيام امام حسين(ع) که براي هميشه بر تارک آسمان تاريخ دنيا، ماندگار شد.وي رسالت شعراي آئيني را سنگين توصيف کرد و افزود: عاشورا و محرم يک حقيقت زنده محسوب شده و تا هميشه با انسان‌ها است ليکن بايد پذيرفت که هيچ ابزاري به‌اندازه هنر نمي‌تواند براي معرفي اين حقيقت به دنيا عمل کند و دراين‌بين، شعر، شاه گل اين هنرها است.

شعر زبان پيام‌رسان جامعه است

معاون فرهنگي ارشاد اسلامي استان سمنان، بيان کرد: هنر وسيله‌اي است براي پيام‌رساني و هيچ هنري چون شعر تاکنون نتوانسته اين پيام را انتقال دهد ليکن بايد از اين فرصت نيک، به‌خوبي بهره برد تا حال که شعر ايراني در دنيا جايگاهي دارد، شعر آئيني و پيام‌هاي عاشورايي را نيز از طريق اين ابزار، به جهانيان معرفي کنيم.دلارام بابيان اينکه رسالت شعرا، در راستاي ترويج فرهنگ ديني و عاشورايي سخت و مهم است، تأکيد داشت: با حمايت ازاين‌گونه سوگواره‌ها مي‌توان در اعتلاي شعر آئيني گام‌هاي خوبي را برداشت که خوشبختانه ميامي در دو سال اخير، پيشگام اين امر در سطح استان سمنان بوده است.وي افزود:خوشبختانه جايگاه شعر آئيني و مذهبي در استان سمنان بسيار مطلوب است و همايش‌ها، گردهمايي‌ها و سوگواره‌هايي ازاين‌دست مي‌توانند به اعتلاي بيشتر اين جايگاه کمک کنند.

مطالعه رکن اصلي اعتلاي شعر است

يک پژوهشگر شعر و ادبيات نيز در اين مراسم ضمن بيان اينکه شعرا مي‌بايست بامطالعه، به پختگي و درک عميق از شعر دست يابند، گفت: مطالعه رکن اصلي شعر آئيني است و باعث مي‌شود تا افراد در مسير شبهات قرار نگيرند.قاسم رضايي همچنين بيان کرد: در طول تاريخ معاصر ايران اسلامي ما نمونه‌هاي بسياري را شاهد بوده‌ايم که يک شعر پخته و تأثيرگذار براي مثال در دوران پهلوي تا چه اندازه توانسته مردم را برعليه ظلم و جور سفاکان به خيابان‌ها بکشاند و اين اثر والاي هنر شعر به‌خصوص شعر آئيني است.در پايان اين مراسم از پنج اثر برگزيده در بخش‌هاي مختلف تقدير به عمل آمد.