تاریخ 1396/08/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4629 برو جستجو جستجوی پیشرفته   آلبوم «درهم» رضا يزداني توسط آواي سکوت چنگ 24 آبان منتشر خواهد شد 

تاريخ انتشار آلبوم دهم «رضا يزداني» به نام «درهم» مشخص شد. اين اثر روز چهارشنبه 24 آبان به تهيه‌کنندگي «علي اوجي» و از سوي شرکت «تصويرگستر پاسارگاد» و مجوز اين آلبوم توسط شرکت آواي سکوت چنگ که بيشترين کنسرت را در استان سمنان برگزار نموده است، در بازار توزيع مي‌شود. اين مجموعه به گفته رضا يزداني و علي اوجي متفاوت‌ترين اثري است که آنها در طول اين سال‌ها منتشر کرده‌اند و در آن آثار نه شاعر و ترانه‌سرا قرار دارد.

مهدي ايوبي، حنيف معززي، ميثم بهاران، زهره محقق، احسان رعيت، علي کمارجي‌نژاد و ماهان نوري‌زاده از جمله ترانه‌سراهاي اين آلبوم هستند. رضا يزداني در اين آلبوم براي اولين‌بار پس از سال‌ها به سراغ اشعاري از مولانا و احمد شاملو هم رفته است.

خواننده «درهم» در اين آلبوم با بهروز پايگان، محمد خرمي‌نژاد، ميلاد عدل و ماهان نوري‌زاده در بخش تنظيم همکاري کرده‌ است. همچنين آهنگسازي شش قطعه را خودش انجام داده و بهروز پايگان و ماهان نوري‌زاده ساير آهنگسازان درهم هستند.

چندي پيش دو تيزر از آلبوم درهم در رسانه‌ها منتشر شد و قطعه «دام دگر نهاده‌ام» از اين مجموعه هفته گذشته در اختيار مخاطبان قرار گرفت. براساس اعلام دست‌اندرکاران درهم، براي چند قطعه اين مجموعه هم موزيک‌ويدئوهايي تهيه شده که به زودي منتشر مي‌شوند. از سوي ديگر اولين کنسرت آلبوم درهم قرار است روز دوم آذرماه به ميزباني برج ميلاد تهران برگزار شود. در اين کنسرت براي اولين‌بار چند قطعه از اين مجموعه به همراه آثار خاطره‌انگيز رضا يزداني اجرا خواهد شد.


 گشايش نمايشگاه کتاب و صنايع دستي در گرمسار 

اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان گرمسار گفت: در اين نمايشگاه بيش از دو هزار و 400 عنوان کتاب توسط 40 ناشر کشوري ارائه شده است.

تقي نجفي اظهار داشت: آثار 110 نويسنده بومي از شهرستان گرمسار نيز در اين نمايشگاه ارائه شده و کتاب‌هاي نمايشگاه کتاب گرمسار با 10 تا 20 درصد تخفيف به علاقه‌مندان فرهنگ مکتوب عرضه مي‌شود.

اين نمايشگاه با حضور حجت‌الاسلام آرامي امام جمعه گرمسار، معاون فرماندار و جمعي از مسوولان فرهنگي و اجرايي شهرستان گرمسار در نگارخانه مجموعه فرهنگي و هنري بهار گرمسار برپا شده است.

رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان گرمسار در آيين گشايش اين نمايشگاه گفت: گسترش فرهنگ کتاب و کتابخواني يکي از اولويت‌هاي اين اداره است و زمينه همکاري با دستگاه‌هاي مختلف براي ترويج فرهنگ مطالعه فراهم شده است.

نمايشگاه کتاب و صنايع دستي گرمسار به مدت يک هفته صبح‌ها از ساعت هشت تا 13 و عصرها از ساعت 16 تا 21 براي بازديد علاقه مندان به فرهنگ مکتوب در نگارخانه مجموعه فرهنگي و هنري بهار اين شهر گشوده است.


 مهدي سپهر:
 موسيقي پاپ امروز مثل فست‌فود است 

«مهدي سپهر» يکي از خواننده‌هاي باسابقه موسيقي پاپ است که قريب چهار دهه از فعاليت‌هاي حرفه‌اي او مي‌گذرد. اين خواننده تا اواسط دهه هفتاد از جمله چهره‌هاي پرکار بود و علاوه بر انتشار آثار متعدد، اجراهاي گوناگوني هم داشت. اما در ادامه کم کم حضور مهدي سپهر در عرصه موسيقي کمتر شد و او بيشتر به شغل اصلي‌اش که مهندسي راه و ساختمان بود، پرداخت. حالا و پس از سال‌ها قرار است اين خواننده با آثار جديدي دوباره به بازار موسيقي برگردد و به گفته خودش قصد برگزاري اجراي زنده هم دارد.

مهدي سپهر ابتدا درباره فعاليت‌هاي جديدش گفت:«هشت سال پيش تصميم به بازگشت داشتم و اگر مافياي موسيقي نبود زودتر به عرصه موسيقي پاپ برمي‌گشتم. طي اين چند سال آثار ما در شورا کن لم يکن مي‌ماند و بالاخره موفق به اخذ مجوز کارها شدم. قطعات جديد من در سبک و سياق کارهاي دهه پنجاه است و وارد فضاي موسيقي دهه هفتاد يا هشتاد نشده‌ام. تمامي کارها همگي رنگ و بوي نوستالژيک دارند و اکثراً با سازهاي زنده ضبط شده‌اند و ژانر قطعات، پاپ است. با اينکه ذهنيت تنظيم و ملودي، نوستالژيک است اما نگاه مدرني نسبت به کارها داشته‌ام. ده قطعه آماده کرده‌ام و هيچکدام از اين قطعات به همديگر شبيه نيستند. آهنگ‌ها از ضوابط فکري من خارج نمي‌شود و به سمت کارهاي خيلي شاد که مهماني دارند نرفته‌ام.

او در ادامه اعلام کرد:«آهنگساز تمام قطعات جديد خودم هستند چون مي‌دانم که دقيقاً چه مي‌خواهم. اگر با آهنگساز ديگري کار کنم من را به سمت کارهاي امروز مي‌برند و در اين جوي آب مي‌افتم و مي‌روم! چند ترانه از آقاي بابک صحرايي دارم و با ترانه‌سراهاي ديگر هم همکاري کرده‌ام. شعري هم از مولانا را در اين کارها اجرا کرده‌ام. نظر من بر اين بود که قطعات را به صورت تک‌آهنگ منتشر کنم. اما به دليل سهولت صدور مجوز کارها را در قالب يک آلبوم ارائه کرديم و مجوز آنها صادر شد. دنبال يک حامي مالي خوب بودم تا همکاري کنم اما حاميان مالي مي‌گويند چون کار شما فاخر است براي ما مناسب نيست! گفتند که ما به کار فاخر احتياج نداريم و کارهايي که ساده‌تر باشند مورد پسند مردم قرار مي‌گيرند. به همين دليل احتمالاً کارها را در قالب تک‌آهنگ ارائه کنيم.

اين خواننده کهنه‌کار تحليلش از اوضاع کنوني بازار موسيقي را هم اينگونه مطرح کرد:«به نظر من موسيقي پاپ امروز مثل فست فود است! چون از يک سو تبليغات گسترده‌اي دارد و از هر مدل موسيقي راحت‌تر پيدا مي‌شود و از سوي ديگر ماندگاري ندارد. اگر موسيقي پاپ با کيفيت را با ملودي‌هاي شيک و شعر مناسب به مخاطبان ارائه کنيم قطعاً موفق خواهد بود. اين روزها شاهد هستيم که به ملودي اهميت نمي‌دهند و کل شعرها فقط در شکست عشقي خلاصه مي‌شود و صرفاً با کوبيدن کيک کار توليد مي‌کنند. من در قطعات جديد سعي کردم چنين روندي را نداشته باشم اما مي‌خواهم کارهايم را با تبليغات گسترده به گوش مخاطبان برسانم. کلاً مخاطبان اين روزهاي موسيقي همانند جواناني هستند که بازيگوشي مي‌کنند و شما بايد کم کم با آنها صحبت کنيد تا متوجه شوند موسيقي چيزي نيست که اين روزها مي‌شنوند. اگر اين بود خوانندگان و آهنگسازان قديمي جاودانه نمي‌شدند.

سپهر در تکميل اين بخش از صحبت‌هايش گفت:«در بحث مافياي موسيقي شرايط به اين صورت است که طوري با او قرارداد مي‌بندند که خودش حق انتخاب ندارد. به خواننده مي‌گويند تو بايد فلان کار را بخواني چون ما مي‌دانيم که موفق مي‌شود و خودشان هم زمينه موفقيت آن کار را با نوع تبليغات فراهم مي‌کنند. در حقيقت برخي خواننده‌ها تفکر ندارند و فقط خودشان را در اختيار تهيه‌کننده‌ها قرار مي‌دهند.

او نهايتاً درباره احتمال بازگشتش به صحنه اعلام کرد:«از صميم قلب دوست دارم دوباره به صحنه برگردم. من همدوره کساني بودم که اکنون در ايران نيستند و پيش از انقلاب با ارکستر راديو و تلويزيون فعاليت مي‌کردم و پس از انقلاب اسلامي در ايران ماندم و لزومي نديدم که از کشور خودم فرار کنم. ترجيح دادم در کشور خودم کارهايي بخوانم که به دل همه بنشيند و خدا را شکر توانستم فعاليت‌هاي رسمي خودم را دنبال کنم. اگر هنر موسيقي به دست نامحرمان افتاده و به بيراهه مي‌رود، من به عنوان يک هنرمند قديمي موظف هستم که مجدداً فعاليت‌ها را آغاز کنم تا قدمي براي تغيير شرايط بردارم.


 هنري 

نمايش «توبه گرگ مرگه» در تالار آفتاب

به روي صحنه مي‌رود

ابوالفضل دلآرام گفت: اين نمايش به کارگرداني و نويسندگي محمدعرب حسن آبادي و توسط گروه نمايش محک اجرا مي‌شود.

وي افزود: نمايش «توبه گرگ مرگه» از هشتم تا چهاردهم آذر و از ساعت 17:30 تا 19 در تالار آفتاب بر روي صحنه مي‌رود.

نمايشگاه نقاشي و طراحي پيمان برهاني

در کومش گشايش يافت

در اين نمايشگاه که 24 تابلوي نقاشي «پيمان برهاني» هنرمند سمناني در معرض تماشاي دوستداران هنر طراحي و نقاشي قرار گرفته است.

ابوالفضل دلآرام افزود: اين نمايشگاه با همکاري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان سمنان و انجمن هنرهاي تجسمي اين شهرستان تا بيست و پنجم آبان از ساعت 17 تا 20:30 آماده بازديد علاقه مندان به هنر طراحي و نقاشي است.

سيروان خسروي براي «آذر» خواند

فيلم «آذر» به تهيه کنندگي نيکي کريمي نخستين ساخته بلند محمد حمزه‌اي است که از آذرماه در سينماهاي سراسر کشور اکران خواهد شد.

با توجه به موضوع خاص فيلم و ارتباط آن با حقوق زنان، ژاله علو بازيگر پيشکسوت سينما، تئاتر و تلويزيون که سابقه درخشاني در گويندگي و دوبله دارد پس از مدتها پشت ميکروفون صدا نشست و گويندگي تيزر «آذر» را عهده دار شد. علاوه بر اين دومين همکاري نيکي کريمي و سيروان خسروي در مقام خواننده نيز در اين فيلم رقم خورد و خسروي اجراي ترانه‌هاي اين فيلم را برعهده گرفت.

در خلاصه داستان «آذر» آمده است: براي خودم فکرهايي داشتم، آرزو داشتم، مي‌خواستم قهرمان بشم، مي‌خواستم اون چيزي که جامعه بهم تحميل ميکنه رو کنار بزنم، خوبه.

در اين فيلم نيکي کريمي، حميدرضا آذرنگ، فريد سجادي حسيني، هستي مهدوي، مهران نائل، شيرين آقاکاشي، مائده طهماسبي، پريسا‌ هاشم پور، مانيا عليجاني و ليلا زارع با حضور پژمان جمشيدي و هومن سيدي به ايفاي نقش مي‌پردازند.

نيکي کريمي بعد از نزديک به سه دهه حضور در سطح اول سينماي ايران به عنوان بازيگر و کارگردان و تهيه کنندگي آثار خودش، براي اولين بار در «آذر» فيلم کارگردان ديگري را تهيه کرده است.

ارکستر ملي ايران «حديث سرافرازي»

با صداي دکتر محمد اصفهاني را مي‌نوازد

ارکستر ملي ايران به رهبري «فريدون شهبازيان» و خوانندگي «محمد اصفهاني» اجراي ويژه آييني «حديث سرفرازي» را روي صحنه مي‌برد. محمد اصفهاني در يک سال گذشته سابقه چندين همکاري را با ارکستر ملي ايران داشته است. در اين رويداد قطعات «حديث سرفرازي»، «سوگ»، «غنچه افسرده» و «فرصت بدرود» از شهبازيان اجرا مي‌شود. علاوه بر آن «فرياد تنهايي» و «سوگ حيدر» دو قطعه با آهنگسازي امير بکان هستند که ارکستر ملي ايران در اين رويداد مي‌نوازند.

«ديده بگشا» از علي کهن ديري، «دونغمه بختياري» کار گلنوش خالقي، «چنگ و ناي» از «محمد بيگلري‌پور»، «سقاي تشنگان» از محمد ميرزماني و «شورآفرين» کار حسين دهلوي، ساير قطعات اين برنامه هستند.