تاریخ 1396/08/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4629 برو جستجو جستجوی پیشرفته   آيات عظام سيستاني، وحيد، مکارم، صافي و نوري همداني طي پيام‌هايي جداگانه اعلام کردند
 موافقت با اختصاص بخشي از سهم‌امام براي کمک به زلزله‌زدگان 

پنج تن از مراجع تقليد شيعه ضمن اعلام همدردي با آسيب ديدگان زلزله اخير غرب کشور، با اختصاص نيمي از سهم مبارک امام(ع) براي کمک به آسيب ديدگان اين زلزله موافقت کردند.

به گزارش خبرآنلاين آيت‌الله سيستاني، آيت‌الله وحيد خراساني، آيت‌الله مکارم شيرازي، آيت‌الله صافي گلپايگاني و نوري همداني با صدور اطلاعيه هاي جداگانه اعلام کردند که اختصاص نيمي از سهم مبارک امام(ع) براي کمک به آسيب ديدگان زلزله اخير جايز است.

پيام دفتر آيت‌الله سيستاني براي مقلدان در ايران

آيت‌الله سيستاني با صدور بيانيه اي ضمن اعلام همدردي با آسيب‌ديدگان زلزله اخير غرب کشور، با اختصاص نيمي از سهم مبارک امام(ع) براي کمک به آسيب ديدگان اين زلزله موافقت کردند.

متن پيام که از سوي دفتر ايشان و در پاسخ به پرسش يکي از مقلدين منتشر شده بدين شرح است:

با سلام و احترام

نظر به وسعت نياز آسيب ديدگان زلزله اخير در غرب کشور آيا حضرت آيت‌الله اجازه مي‌دهند از بابت سهم مبارک امام(ع) به آنان کمک شود؟ با تشکر

« جمعي از مقلدين آيت‌الله سيستاني در ايران

«بسمه تعالي. معظم‌له ضمن ابراز همدردي با خانواده هاي داغ‌دار و آسيب‌ديدگان اين حادثه غم انگيز و دعا جهت شفاي عاجل مصدومان اجازه فرمودند مقلدينشان در ايران از نصف سهم مبارک امام ارواحنا فداه در تامين نيازهاي ضروري آسيب‌ديدگان مصرف نمايند. والسلام عليکم و رحمة‌الله و برکاته. دفتر آقاي سيستاني»

پيام آيت‌الله وحيد خراساني

دفتر آيت‌الله وحيد خراساني نيز با صدور اطلاعيه‌اي اعلام کرد اين مرجع تقليد شيعيان اجازه مصرف يک سوم سهم امام(ع) براي کمک به زلزله زدگان غرب کشور را داده است.

متن اطلاعيه‌اي که توسط دفتر آيت‌الله حسين وحيد خراساني صادر شده بدين شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحيم . الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِيبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ. حادثه‌ ناگوار زلزله در غرب کشور و همچنين کشور همسايه، عراق، موجب تألم خاطر معظم‌له گرديد. ايشان ضمن همدردي با بازماندگان اين حادثه‌ ناگوار و طلب مغفرت براي جانباختگان و شفاي عاجل براي مصدومان، اجازه فرمودند: مؤمنين مي‌توانند يک سوم از سهم مبارک امام عليه السلام را جهت رفع ما يحتاج ضروري آسيب ديدگان، صرف نمايند».

پيام آيت‌الله مکارم شيرازي

آيت‌الله مکارم شيرازي در پيامي ضمن تسليت درگذشت جمعي از هموطنان در زلزله غرب کشور استفاده از يک‌سوم سهم مبارک امام براي امدادرساني و کمک کردن به آسيب ديدگان اين حادثه را مجاز دانست.

در پيام آيت‌الله مکارم شيرازي آمده است: زمين‌لرزه‌اى که در غرب کشور رخ داد و جمعى از هموطنان عزيز ما را به کام مرگ فرو برد و يا مجروح ساخت و خانه‌هاى زيادى را ويران کرد موجب تأسف شديد شد.در ادامه اين پيام آمده است: اميدواريم دولت و همه مسئولان هر چه زودتر به ترميم خرابى‌ها و نگهدارى آسيب‌ديدگان و نجات مجروحان اقدام کنند و خيرين و نيکوکاران نيز در اين راه کمک شايسته کنند تا از اين طريق مرهمى بر دل‌هاى مجروح اين عزيزان گذارده شود.در اين پيام تأکيد شده است: در ضمن مؤمنين مجاز هستند از يک‌سوم سهم مبارک امام(ع) براى اين کار خداپسندانه استفاده کنند و از برکات معنوى و الهى آن برخوردار شوند، نسبت به خسارات جانى و مالى کشورهاى همسايه نيز بسيار متأسفيم، اميدواريم مسئولان محترم آن کشورها نيز حداکثر تلاش خود را براى جبران خسارت‌ها و نجات مصدومان داشته باشند.

پيام آيت‌الله صافي گلپايگاني

آيت‌الله صافي گلپايگاني در پيامي ضمن تسليت اين واقعه اندوهبار به خانواده‌هاي مصيبت ديده و مردم شريف استان کرمانشاه تصريح کرد: مومنين مجاز هستنداز سهم امام (ع) به مردم زلزله زده کمک کنند.

پيام آيت‌الله صافي گلپايگاني بمناسبت حادثه دردناک زلزله در ايران و عراق به اين شرح است:

« بسم الله الرحمن الرحيم‌. «الذين إذا أصابتهم مصيبة قالوا إنّا لله وإنّا إليه راجعون» حادثه دردناک زلزله در بخش بزرگي از کشور ما و عراق، موجب تأسف و تأثر فراوان گرديد. متأسفانه در اين مصيبت غمبار تعداد زيادي از هموطنان عزيزمان، جان خود را از دست داده و به لقاء‌الله پيوستند. مصيبت بسيار سنگين است و فقط لطف و فضل الهي مي‌تواند آن را جبران نمايد.

اينجانب با تسليت اين واقعه اندوهبار به خانواده‌هاي مصيبت ديده و مردم شريف استان کرمانشاه، از خداوند متعال، رحمت و غفران براي جان باختگان، و شفاي کامل براي مجروحان مسئلت دارم‌، و از دولت محترم و نهادهاي مردمي و انقلابي و مردم شريف ايران مي‌خواهم با هر وسيله‌ ممکن، مصدومان و گرفتاران اين حادثه را کمک و ياري نمايند، و مؤمنين مجاز هستند از سهم مبارک امام عليه السلام کمک کنند. انشاء‌الله تعالي همه در پيشگاه خداوند متعال مأجور باشند».

پيام آيت‌الله نوري همداني

آيت‌الله نوري همداني استفاده يک‌سوم از سهم امام(ع) براي زلزله‌زدگان را اجازه دادند.کانال رسمي آيت‌الله نوري همداني از اجازه اين مرجع تقليد براي استفاده از يک‌سوم از سهم امام(ع) براي زلزله‌زدگان خبر داد که بدين شرح است: در پي تماس‌هاي مکرر مقلدين مرجع عالي‌قدر آيت‌الله نوري همداني مبني استفاده از سهم امام عليه‌السلام براي زلزله‌زدگان، معظم له صرف يک‌سوم از سهم امام عليه‌السلام را مجاز دانستند.


 رئيس‌جمهور در بازديد از سرپل‌ذهاب:
 دولت در کنار مردم زلزله زده خواهد بود 

رييس جمهور در اجتماع مردم شهرستان سرپل ذهاب ضمن تسليت به خانواده هايي که عزيزان خود را در حادثه زلزله از دست داده اند و آرزوي شفاي عاجل براي آسيب ديدگان، گفت: دولت براي بازسازي منازل و کمک به زندگي آسيب ديدگان و کساني که منازل آنها در اين حادثه در شهر و يا روستا دچار خسارت شده، کمک بلاعوض و وام بلند مدت اعطا خواهد کرد.

رييس جمهور امروز در سفر به استان کرمانشاه با حضور در شهرستان سرپل ذهاب از مناطق زلزله زده اين شهرستان بازديد و با مردم اين منطقه ديدار و گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاري صداوسيما؛ آقاي روحاني در اين بازديد با توضيح مسئولان ذيربط در جريان چگونگي خسارت ها و روند امداد رساني به مردم آسيب ديده از زلزله قرار گرفت.

رييس جمهور همچنين در فضايي صميمي با آسيب ديدگان و مردم زلزله زده در اين شهرستان ديدار و ضمن شنيدن صحبت ها و درددلهايشان، نظرات آنها را درباره نحوه امدادرساني ها، کمبودها و مشکلات موجود جويا و دستورات لازم را براي جبران کاستي ها و رفع مشکلات مردم به مسوولان مربوطه صادر کرد.

مردم نيز که از حضور رييس جمهور در مناطق زلزله زده کرمانشاه خرسند بوده و اين حضور را مايه تسکين آلامشان مي دانستند، مشکلات و خواسته هاي خود را با آقاي روحاني در ميان گذاشتند.

دولت تمام توان خود را براي بازسازي مناطق زلزله زده به کار مي گيرد

رئيس جمهور در جمع مردم سر پل ذهاب گفت : دولت تمام توان خود را براي امدادرساني و بازسازي مناطق زلزله زده به کار مي گيرد.

آقاي روحاني افزود : براي اسکان موقت زلزله زدگان کمک بلاعوض و براي اسکان دائم وام اختصاص خواهد يافت.

رييس جمهور گفت : بيش از يازده هزار خانه در روستاها و 4500 خانه در شهرها تخريب شده است و در مجموع نياز به ساخت سي هزار واحد مسکن داريم.

وي اضافه کرد : عصر امروز جلسه ستاد مديريت بحران در کرمانشاه تشکيل مي شود و پس از مشخص شدن ميزان خسارات منابع آن را از طريق دولت تامين مي کنيم.

رييس جمهور همچنين در فضايي صميمي با آسيب ديدگان و مردم زلزله زده در اين شهرستان ديدار و ضمن شنيدن صحبت ها و درددلهايشان، نظرات آنها را درباره نحوه امدادرساني ها، کمبودها و مشکلات موجود جويا و دستورات لازم را براي جبران کاستي ها و رفع مشکلات مردم به مسوولان مربوطه صادر کرد.

مردم نيز که از حضور رييس جمهور در مناطق زلزله زده کرمانشاه خرسند بوده و اين حضور را مايه تسکين آلامشان مي دانستند، مشکلات و خواسته هاي خود را با آقاي روحاني در ميان گذاشتند.

آقاي روحاني در بازديد از مناطق زلزله زده از نزديک با حادثه ديدگان صحبت خواهد کرد و روند امداد رساني به زلزله زدگان را بررسي کرد.

رييس جمهور سپس سرپل ذهاب را به مقصد کرمانشاه ترک کرد.

رئيس جمهور در بدو ورود به کرمانشاه؛ دولت با تمام توان وارد عمل شده است

جمهور در بدو ورود به فروگاه کرمانشاه تاکيد کرد دولت تلاش خواهد کرد تا در کوتاه ترين مدت ممکن معضل زلزله زدگان را حل و فصل کند.

آقاي روحاني تصريح کرد: هميشه ديدار با مردم قهرمان کرمانشاه جزو آرزوهاي من بود، اما دلم نمي خواست در چنين شرايطي که مردم ما غمدار و دچار مصيبت شده اند اين ديدار صورت بگيرد.

رئيس جمهور افزود: اميدواريم در روزهاي خوش و روزهاي افتتاح طرح ها خدمت مردم عزيز و قهرمان اين ديار برسيم که همواره مرزدار و مرزبان خوبي براي کشور عزيز ايران بوده اند.

آقاي روحاني درخصوص دليل سفر به مناطق زلزله زده نيز گفت: غير از عرض سلام و تسليت به مردم به خاطر حادثه زلزله اخير که صدها تن از هموطنان ما جان باخته و هزاران نفر مجروح شده اند که آلامي براي ملت ايران بود، مي خواهم به نمايندگي از ملت ايران هم به مردم کرمانشاه تسليت بگويم و هم بگويم که همه مردم ما در کنار مردم کرمانشاه هستند.

رئيس جمهور ادامه داد: امروز هيچ ايراني نيست که به فکر مردم کرمانشاه و کساني که اقوام خود را از دست داده اند يا در بيمارستان ها بستري هستند نباشد.

آقاي روحاني گفت: مردم و دولت ما در کنار يکديگر همه توان خود را براي رفع اين معضلات به کار خواهند گرفت.

رئيس جمهور با تشکر از همنوايي و همدلي ملت ايران در اينگونه حوادث تصريح کرد: از تمام مردمي که از همان ابتدا به مردم زلزله زده کمک کردند و از همه مقامات، چه دولتي و چه نظامي از ارتش، سپاه و بسيج، هلال احمر، بخش هاي امدادي، بنياد مسکن، وزارت بهداشت، وزارت کشور، وزارت راه، وزارت نيرو و همه کساني که در اين روزها تلاش کردند تا مشکلات مردم را حل کنند و مردم را از زير آوارها نجات دهند و به بيمارستان ها برسانند تشکر مي کنم.

آقاي روحاني ضمن تشکر ويژه از امداد هوايي گفت: در اين روزها با به کارگيري هواپيماها و بالگردها تلاش فوق العاده اي انجام و در کارها تسريع شد، چراکه اگر پرواز اين بالگردها نبود مسلما کار امدادرساني بسيار سخت تر و مشکل تر مي شد.

رئيس جمهور يادآور شد: بايد از همه کشورها به ويژه کشورهاي همسايه که در اين حادثه با ملت ايران همدردي کرده اند تشکر و سپاسگزاري کنم.

آقاي روحاني خاطرنشان کرد: مي خواهم به همه آسيب ديدگان اطمينان خاطر بدهم که دولت با همه توان خود وارد عمل شده است و تلاش خواهد کرد تا در کوتاه ترين مدت ممکن اين معضل را حل و فصل کند.

رئيس جمهور بنياد مسکن را مسئول اصلي اسکان موقت مردم و بازسازي خانه هاي آنها خواند و گفت: خواهش مي کنم همه مقامات دولتي، نظامي، خيران و سمن هاي مردمي به بنياد مسکن کمک کنند و درخصوص بازسازي خانه هاي مردم کار جداگانه اي انجام ندهند؛ البته براي خدمات عمومي چون مدرسه، مسجد و بيمارستان مي توانند برنامه ريزي کنند اما مردم بايد خود خانه هايشان را بازسازي کنند و دولت بايد از طريق ارائه کمک هاي بلاعوض و وام به آنها کمک کند.

آقاي روحاني افزود: در ارائه اين کمک ها در حداقل زمان ممکن کار را تسريع خواهيم کرد تا مردم سامان يابند.

رئيس جمهور گفت: از خداوند متعال شفاي عاجل براي مصدومان اين حادثه مي خواهيم و براي تمام مصيبت ديدگان تقاضاي صبر و اجر مي کنيم و مي دانيم دلگرمي همه مردم به رحمت خداوند است و بي ترديد خداوند مردم را تنها نخواهد گذاشت.


 گزارشي از تلاش‌هاي وزير امور خارجه براي حل بحران يمن
 جامعه بين‌المللي به جنگ احمقانه يمن پايان دهد 

در ماه‌هاي اخير هربار مقامات عربستان سعودي لب به سخن عليه جمهوري اسلامي‌ايران گشوده اند، تهران را متهم به جنگ افروزي در منطقه و علي الخصوص سنگ اندازي در روند صلح در يمن با کمک به حوثي‌هاي يمن کرده‌اند. اين در حالي است که ايران از شروع بحران در يمن و حمله ائتلاف عربي به اين کشور در فرصت‌هاي مختلف با برشمردن ابعاد مختلف اين ماجرا نسبت به تلفات انساني و مالي آن هشدار داده است. ايران در سال 2015 در پيشنهاد صلحي چهار ماده‌اي به سازمان ملل متحد نيز پيشنهاداتي را براي پايان درگيري در يمن را پيشنهاد داده بود، طرحي که وزير امور خارجه پنج شنبه هفته گذشته در توييتي از سمرقند پايتخت ازبکستان اعلام کرد: در سال 2015، با فاصله کمي‌از شروع حملات ائتلاف سعودي عليه يمن، در نامه اي به دبيرکل ملل متحد يک طرح صلح 4 ماده‌اي ارائه کردم: آتش‌بس؛ کمک‌هاي انسان‌دوستانه؛ گفت‌وگوي يمني- يمني؛ دولت فراگير ، امروز‌ پس از دو سال و نيم و تعداد زيادي قرباني، هنوز هم آن طرح معتبر است.

در همين راستا روز گذشته نيز محمدجواد ظريف با ارسال نامه اي به دبيرکل سازمان ملل متحد وضعيت يمن را در نتيجه تجاوز، کشتار غيرنظاميان و محاصره همه جانبه اين کشور وخيم و نگران‌کننده دانست و از جامعه بين‌المللي خواست با اقدام موثر و قاطعانه به اين جنگ احمقانه پايان دهد. در متن اين نامه آمده است: مايلم توجه فوري شما را به وضعيت وخيم و نگران کننده يمن که در نتيجه تجاوز، کشتار غيرنظاميان و محاصره همه جانبه اين کشور به وجود آمده و رنج‌هاي تحمل ناپذيري را بر مردم اين کشور تحميل کرده و منجر به شيوع بي سابقه وبا و گسترش قحطي در اين کشور شده است، جلب نمايم. زبانه‌هاي آتش جنگ در کشور يمن و در سومين سال اين تجاوز همچنان در حال شعله‌ور شدن است، بدون آنکه بتوان براي آن پايان روشني متصور بود. وضعيت به نحو خشونت باري ادامه داشته و تخريب گسترده و سراسري اين کشور و رنج‌هاي مصيبت بار انساني، آن را به جهنمي‌تبديل کرده است؛ در حالي که مرتکبان اين تجاوز جنايتکارانه خود نيز اکنون در باتلاق آن دست و پا مي‌زنند.

نتيجه بيش‌از سي ماه تجاوز عليه کشور آسيب زده يمن، گرفتن جان هزاران انسان بي‌گناه به ويژه زنان و کودکان و تخريب زيرساخت‌ها و تاسيسات شهري و غيرنظامي‌اين کشور از جمله بيمارستان‌ها، مدارس، جاده‌ها، صنايع غذايي و نيروگاه‌هاي برق و در نتيجه، محروم ماندن مردم از ابتدايي‌ترين نيازهاي اوليه خود بوده است. قطع مسيرهاي کمک‌هاي انساني به کشور قحطي زده يمن و تصميم به «بستن همه راه‌هاي هوايي، زميني و بنادر دريايي»، فاجعه وخيم انساني در يمن را بسيار شديدتر کرده است؛ فاجعه‌‌اي که به گفته مقامات سازمان ملل متحد، مي‌تواند به «بزرگترين قحطي اي که جهان در طول چند دهه تجربه کرده و ميليون‌ها قرباني به همراه دارد» منجر شود.

مسئوليت بين‌المللي ارتکاب جنايات جنگي و نقض قواعد و مقررات حقوق بين‌الملل بشردوستانه به عهده مرتکبين اين جنايات است، همان‌هايي که تنها به دنبال راه حل نظامي‌براي اين بحران بوده و با فرافکني تلاش مي‌کنند توجه جهانيان را از جنگ تجاوزکارانه خود منحرف کرده و تقصير را به گردن ديگران بياندازند. با وجود اين، بعد از بيش از دو سال و نيم از حملات کور، آنها نيز بايد اکنون دريافته باشند که «يمن راه‌حل نظامي‌ندارد.» وظيفه جامعه بين‌المللي اين است که به نحو موثر و قاطعانه‌تري درگير بحران يمن شده و به اين جنگ احمقانه پايان بخشيده، آتش بس را برقرار کرده، توزيع کمک‌هاي انساني را تضمين کرده و از طريق گفت و گو و مصالحه ملي، بدون هرگونه پيش شرط، صلح و آرامش را به اين کشور بازگرداند. جمهوري اسلامي‌ايران از ابتداي شروع اين بحران تاکيد داشته است که تنها راه اعاده صلح و ثبات اين است که به همه طرف‌هاي يمني اجازه دهيم تا بدون هر گونه دخالت خارجي، دولت وحدت ملي فراگير مطابق نظر خود را تشکيل دهند. بر اين اعتقادم که مدت‌ها پيش از اين مي‌بايستي طرح چهار ماده اي اينجانب بررسي و اجراء مي‌شد، طرحي که من در نامه مورخ 27 فروردين سال 1394 خود به سلف جنابعالي و درست بعد از آنکه ائتلاف به رهبري سعودي جنگ عليه يمن را آغاز کرد، پيشنهاد دادم. وزير امور خارجه کشورمان در پايان نامه خود به دبيرکل سازمان ملل افزود: امروز نيز پيگيري و اجراي طرح مذکور، شامل گام‌هاي زير، به منظور پايان بخشيدن به اين کابوس انساني همچنان کارآمد و در واقع حياتي است: آتش بس و پايان بخشيدن فوري به همه عمليات‌هاي نظامي؛ دسترسي بدون مانع مردم يمن به کمک‌هاي انساني و بهداشتي؛ از سرگيري گفت و گوي ملي صرفا با مشارکت و هدايت يمني‌ها و حضور نمايندگان همه طرف‌ها و گروه‌هاي اجتماعي يمني؛ تاسيس دولت وحدت ملي فراگير.


 خاموشي شهرک‌هاي صنعتي و بيکاري جوانان 
نويسنده : محمد عليان

در سال‌هاي نه چندان دور که سمنان از جمعيت آنچناني مثل امروزه برخوردار نبود فقط يک واحد توليدي نسبتا بزرگ يعني کارخانه ريسندگي و بافندگي وجود داشت که حدودا صدها نفر در سه شيفت متوالي و منظم به کار و توليد پارچه اشتغال داشتند و کمتر جواني در آن ايام که فقر عمومي هم بيداد مي‌کرد بي‌کار و علاف بود. اگر جواني پس از گذرانيدن خدمت مقدس سربازي جوياي کار مناسب و ايده‌آل بود بعد از چند روز جذب اين کارخانه عريض و طويل شده و لذا با همان حقوق و مزاياي اندک و ناچيز صاحب عيال، فرزند و منزل مي‌شد که نمونه‌هاي زيادي از کارگران شريف و زخمتکش سراغ داريم. هرچند که حقوق دريافتي آن دوران که جوابگوي زندگي ساده و معمولي هم نبود و حق به حق‌دار نمي‌رسيد ؛ اما معضلي به نام بيکاري نداشتيم و جوانان در خيابان‌ها و گذرگاه‌ها و معابر عمومي سرگردان و آواره نبوده و آمار اعتياد، سرقت، کلاهبرداري و... بسيار کاهش داشت و حتي زندان مرکزي فقط تعداد انگشت شماري مجرم غيربومي محبوس بودند که اسناد و مدارک موجود گواه اين مدعاست. آمار طلاق در طول يک سال فقط يک مورد در دفتر عاقد نشان مي‌دهد که زوج مربوطه دچار بيماري اعصاب و روان بوده که در نهايت زندگي زوجين منجر به طلاق انجاميده که اين افتخاري است براي شهر اخلاق و سندي است معتبر ديار عارفان که از ديرباز وارستگي مردم خونگرم سمنان و ديگر شهرهاي استان کويري زبانزد همگان بوده و مي‌باشد.

پس از گذشت چند سال از پيروزي انقلاب اسلامي سياست دولت وقت بر آن بود که در هر شهري بنا به نياز مردم منطقه و کشورهاي همسايه شهرک‌هاي صنعتي افتتاح که سرمايه‌گذاران با امتياز سهل و آسان و دريافت وام بانکي مبادرت به ساخت و ساز کارخانجات و شرکت‌هاي توليدي نمودند که حتي کالا در دوران هشت سال دفاع مقدس در شرايط دشوار اقتصادي – سياسي چرخ‌هاي زنگ زده توليد را با مشقت و غيرت ايراني به گردش درآوردند. در اين اثنا شهرک‌هاي صنعتي رنگ و بوي ديگر به خود گرفت و هر واحد توليدي نياز مبرمي به جذب نيروي کار داشت، حتي در روزنامه‌هاي محلي و مراکز شهر آگهي استخدام کارگر ساده و استاد کار ماهر و... جذب پرسنل اداري به چشم مي‌خورد که سيل جمعيت جوانان جوياي کار از شهرهاي کشور به ويژه شمال به شهرمان سرازير شد.

پس از چند سالي کشورهاي ابر قدرت براي اختلال نظم اقتصادي و توليد کشور عزيزمان ساز مخالف و کينه را کوک کرده و قيمت مواد اوليه وارداتي اين کارخانجات که داراي صدها پرسنل از نيروي فعال قشر جوان بود با نرخ سرسام‌آوري افزايش داده که ضربه مهلکي به صادرات و توليد کالاي داخلي وارد آمد به ناچار چراغ واحدهاي توليدي بزرگ و کوچک يکي پس از ديگري خاموش و جوانان بومي و غيربومي براي چاره جويي و کاريابي به ادارات کار شهرستان‌هاي استان روانه شدند که پس از مدت‌ها رفت و آمدهاي بيهوده دست از پا درازتر به خانه بازگشتند و سر سفره خالي خود مقابل عيال و فرزندان با شرمساري نشستند و آهي سرد کشيدند و... که آن داستان تلخ هنوز در خانواده‌هاي تهيدست کارگري و ميان قشر آسيب‌پذير ادامه دارد و سرمايه‌گذار هم با انبوهي مشکلات حاد و بغرنج روبروست اگر آمار زندانيان هر استان در کشور خودمان را در آن دوران که شهرک‌هاي صنعتي فعال بود و کارخانجات شبانه‌روز در حال توليد و تلاش بودند با امروز مقايسه کنيم به اين نتيجه خواهيم رسيد که بيکاري همسايه ديوار به ديوار بزهکاري است و اکثر آسيب‌هاي اجتماعي از فقر و نداري سرچشمه مي‌گيرد که منشاء اصلي سفره خالي نان است. فراموش نکنيم بسته شدن درب يک واحد توليدي قطعا برابر است با باز شدن درب يک زندان.

در اين شرايط حساس چه خوب است امروز دولتمردان و متوليان براي آسيب شناسي بزهکاري نوجوان و جوانان و ايجاد شغل مناسب تدابيري انديشند که سرمايه‌ي فرداي ميهن عزيزمان هستند.