تاریخ 1396/08/24 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4629 برو جستجو جستجوی پیشرفته   اجراي طرح ملي بازديد همگاني از مراكز آموزش فني و حرفه‌اي 

سرويس خبر

مديرکل آموزش فني و حرفه‌اي استان سمنان، از اجراي طرح ملي بازديد همگاني از مراكز آموزش فني و حرفه‌اي، همزمان با سراسر کشور در استان سمنان، از روز شنبه 20 آبان ماه به مدت يک هفته خبر داد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل آموزش فني و حرفه‌اي استان سمنان، فاطمه منصوري در اين خصوص بيان داشت: اطلاع‌رساني، هدايت و فراگير نمودن هرچه بيشتر آموزش‌هاي مهارتي در جامعه و همچنين ترويج و نهادينه كردن فرهنگ مهارت آموزي در كشور از ابزار كليدي و زيرساختي تحقق سياست‌ها و برنامه‌هاي اشتغال و اقتصاد مقاومتي به شمار مي‌رود.

مديرکل آموزش فني و حرفه‌اي استان سمنان افزود: با توجه به وجود توانمندي‌ها، امكانات و ظرفيت‌هاي سخت افزاري و نرم افزاري قابل توجه در مراكز آموزش فني و حرفه‌اي و ضرورت معرفي آنها به جامعه، برنامه «بازديد همگاني از مراكز آموزش فني و حرفه‌اي» همه ساله به صورت هماهنگ كشوري برگزار مي‌شود كه در سال‌جاري نيز اين برنامه از تاريخ 20 الي 25 آبان ماه در دستور كار سازمان آموزش فني و حرفه‌اي کشور قرار گرفته است.

وي در ادامه اظهار داشت: بازديد همگاني از کليه مراکز آموزش فني و حرفه اي ثابت دولتي؛ مجهز به تجهيزات كارگاهي وآموزشي و مربيان توانمند و با تجربه كه ارائه‌دهنده آموزش‌هاي مهارتي در كشور است، فرصتي مغتنم در راستاي ارتقاي ارتباط با مخاطبان سازمان اعم‌از دانش‌آموزان، كارجويان، دانشجويان، فارغ‌التحصيلان دانشگاهي، اتحاديه‌هاي اصناف و صنايع و... را فراهم م‌سازد.

لازم به ذکر است ؛ در اولين روز از هفته بازديد همگاني کليه مراکز آموزش فني و حرفه‌‌اي دانش‌آموزان دبيرستان راه زينب از کارگاه طلا و جواهر‌سازي مرکز آموزش فني و حرفه‌اي خواهران سمنان بازديد کردند.

همچنين همزمان با در دومين روز از هفته بازديد همگاني از مراکز آموزش فني و حرفه‌اي سراسر کشور خانم نانگير مشاور رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان و مدير کل آموزش فني و حرفه‌اي از مرکز آموزش فني و حرفه‌اي خواهران سمنان بازديد کردند.

همچنين خانم نانگير از مرکز آموزش فني و حرفه‌اي خواهران سمنان هم بازديد به عمل آورد.


 رئيس اداره ميراث فرهنگي دامغان:
 20 خانه مسافر و اقاتگاه بومي‌گردي در دامغان ايجاد مي‌شود  

دامغان-خبرنگار روزنامه پيام استان سمنان

رئيس اداره ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي دامغان با اشاره به اينکه هم اکنون 2 اقامتگاه بومي‌گردي در اين شهرستان در حال فعاليت است، گفت: اقامتگاه بومي‌گردي ناصر لشگر واقع در روستاي عباس‌آباد و ديگري در روستاي حسين‌آباد حاج علي نقي از اقامتگاه‌هاي بومي‌گردي شهرستان دامغان هستند.

معصومه داووديان در گفتگو با خبرنگار ما در دامغان افزود: در حال حاضر پرونده ايجاد و راه‌اندازي 10 خانه مسافر در شهرهاي دامغان، کلاته رودبار، اميريه و ديباج و 10 اقامتگاه بومي‌گردي در روستاهاي اين شهرستان و براي دريافت اخذ مجوز فعاليت از سوي اداره ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي در دست اقدام است که مراحل اداري خود را طي مي‌کنند.

وي اضافه کرد: ايجاد اشتغال در قالب اقتصاد مقاومتي، حفظ و نگهداري آثار تاريخي و فرهنگي، جذب گردشگر، معرفي و استفاده از ظرفيت و پتانسيل‌هاي شهرستان و عرضه و فروش محصولات شهرستان و روستاهاي تابعه از مهمترين اهداف ايجاد و راه‌اندازي خانه‌هاي مسافر و اقامتگاه‌هاي گردشگري در شهرستان دامغان است.

وي با بيان اينکه با ايجاد و راه‌اندازي 2 اقامتگاه گردشگري در شهرستان دامغان به صورت مستقيم و غير‌مستقيم براي 10 نفر شغل ايجاد شده است، اظهار داشت: از ابتداي سال جاري تاکنون 90 هزار نفر از گردشگران داخلي و خارجي از اماکن تاريخي و فرهنگي شهرستان دامغان بازديد کردند که از اين تعداد يک هزار و 500 نفر را گردشگران خارجي از کشورهاي آلمان، ايتاليا، فرانسه، سوئيس و ژاپن بوده‌اند.

وي مناطق مورد بازديد قرار گرفته گردشگران داخلي و خارجي در شهرستان دامغان را اماکن تاريخي و فرهنگي چون مسجد جامع، مسجد تاريخانه، تپه حصار، برج پيرعلمدار، محوطه قوشه، برج طغرل و مجموعه تفريحي و گردشگري چشمه علي بيان کرد و افزود: بيشترين بازديد کننده از آثار تاريخي و فرهنگي شهرستان دامغان را مسجد تاريخانه اين شهرستان به خود اختصاص داده است.

رئيس اداره ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي دامغان با اشاره به وجود 5 منطقه نمونه گردشگري در اين شهرستان افزود: مناطقي چون چشمه علي، چشمه قل قل، آبشار تنگه زندان، آبشار نصروا و سد شهيد شاهچراغي از مناطق نمونه گردشگري در شهرستان دامغان بوده که در دولت نهم به عنوان مناطق نمونه گردشگري شناخته و مصوبه براي آنان اخذ شده است. وي اضافه کرد: در شهرستان دامغان همچنين مناطقي چون منطقه غارشيربند، پير خوشدر کلاته رودبار، سرچشمه ديباج، انگورستاني تويه دروار، دشت شقايق‌هاي ديباج، يخچال طبيعي و آبشار پلدله و روستاهاي هددف گردشگري شامل روستاهاي حسن‌آباد، رشم و تويه دروار وجود دارد.

وي با بيان اينکه در شهرستان دامغان موزه مردمي شناسي تاريخي ايجاد و راه‌اندازي و گردشگران داخلي و خارجي در طول سال ازآن بازديد مي‌کنند، افزود: در اين موزه اشيايي چون دباغي، چلندري، نجاري و نحوه زندگي روزمره مردم در آن دوران تاريخي و کهن در معرض ديد بازديدکنندگان داخلي و خارجي قرار گرفته است.

داووديان گفت: شهرستان دامغان داراي 500 اثر تاريخي و فرهنگي ثبت شده است که از اين تعداد 126 اثر از آثار تاريخي ثبت شده ملي است و پرونده 20 اثرطبيعي، تاريخي و فرهنگي ديگر شهرستان دامغان براي ثبت ملي به سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي کشور ارسال شده است.