تاریخ 1396/08/22 - سایت های دیگر ارتباط با ما درخواست اشتراکآرشیوشناسنامهصفحه اصلی
نسخه شماره 4627 برو جستجو جستجوی پیشرفته   رئيس سازمان انرژي اتمي در مراسم گراميداشت پنجاهمين سالگرد فعاليت راکتور تحقيقاتي تهران:
 اگر برجام بهم بخورد جهان را حيرت‌زده خواهيم کرد 

رييس سازمان انرژي اتمي‌ايران بر مفيد بودن برجام براي همه طرف‌ها تأکيد کرد و گفت: اميدواريم اين اتفاق (خروج از برجام توسط ديگران) پيش نيايد، ولي اگر برجام بهم بخورد ما آنها را حيرت زده خواهيم کرد. علي اکبر صالحي در مراسم گراميداشت پنجاهمين سالگرد فعاليت راکتور تحقيقاتي تهران که در سالن دکتر حسابي اين سازمان برگزار شد، ضمن تقدير از اساتيد دانشگاهي در حوزه صنعت هسته‌اي، گفت: ما در حال حاضر در امر راديوداروها قدم‌هاي بلندي را برمي‌داريم و مسئولين بخوبي کار را پيش مي‌برند. وي افزود: خوشبختانه در بحث جي ام پي کار ساختماني و طراحي‌ها آغاز شده است. اين کار، کار بزرگي است و قريب به 60 ميليون يورو هزينه دارد که اميدواريم در چهار سال آينده تکميل شود و تا بتوانيم در عرصه راديودارو و در چارچوب (جي‌ام‌پي) در غرب آسيا حرفي براي گفتن داشته باشيم. رييس سازمان انرژي اتمي‌در بخشي ديگر از سخنانش به امضاي پيمان ان پي تي توسط ايران اشاره کرد و افزود: پس از مرور روند تحول علوم و فناوري هسته‌اي، متوجه شدم براي اينکه وارد عرصه فناوري هسته‌اي شويم با فشار آمريکا بايد ان پي تي را امضا مي‌کرديم؛ با اين وجود مسئولين وقت سازمان بسيار هوشمندانه حرکت کرده بودند. ‌وي ادامه داد: آنها نه فقط ساخت نيروگاه و تامين نيازهاي آن، بلکه همه صنعت هسته‌اي را در نظر گرفته بودند. صالحي افزود: پيش‌بيني شده بود تا اگر نيروگاهي خريداري مي‌شود، نيروي انساني لازم و ديگر الزامات از جمله سوخت آن را نيز تأمين کنند تا در ارتباط با ادامه حيات نيروگاه، اگر نگويم خودکفا، خوداتکا باشيم. وي با تقدير از پيش‌بيني‌هاي انجام شده، اضافه کرد: نمي‌توان نيروگاه داشت و ميلياردها دلار سرمايه‌گذاري کرد و نسبت به سوخت آن بي‌توجه بود. رييس سازمان انرژي اتمي‌با تقدير از اساتيد صنعت هسته، يادآور شد: بنده افتخار مي‌کنم که اين توفيق را يافته ايم که ميراث دار اين عزيزان باشيم. حداقل کاري که انجام مي‌دهيم اين است که بايد رو به جلو حرکت کنيم و به عقب برنگرديم و خشتي بر خشت‌هايي که پيشکسوتان روي هم گذاشته اند، قرار دهيم. وي سپس موضوع فرايند اکتشاف در سازمان نيز اشاره کرد و گفت: از سال 88 که افتخار حضور در سازمان پيدا کردم با اجازه اي که از مقام معظم رهبري گرفتيم، توانستيم جستجوي هوايي را انجام دهيم و امکاناتي را از خارج وارد کنيم. صالحي ادامه داد: الان قريب به 73 تا 74 درصد برداشت هوايي از خاک ايران انجام شده است. اين رقم با نسبت 20 درصدي که حداکثر قبل از انقلاب انجام شده بود قابل مقايسه نيست. وي به مقايسه شرايط پيشين با وضعيت امروز کشور در اين حوزه پرداخت و گفت: قبلاً در شرايطي بوديم که اگر مي‌خواستيم کاري انجام دهيم لاجرم بايد سريع انجام مي‌داديم و خيلي زمان نداشتيم . الان زماني است که مي‌توانيم به صورت منطقي جلو برويم.


 وزير کشور:
 همکاري ايران و عراق در اربعين امسال بسيار بهتر بود 

وزير کشور با بيان اينکه کارهايي که در بحث اربعين انجام مي‌دهيم بايد باثبات و ماندگار باشند، گفت: بايد يک طرح جامع در ستاد اربعين تعريف شود تا به کمک آن طرح، همه ابعاد را در نظر گرفته و کارها را با ثبات بيشتري انجام دهيم.

به گزارش ايسنا، عبدالرضا رحماني‌ فضلي در نشست شوراي اربعين استان خوزستان که در فرمانداري آبادان برگزار شد، اظهار کرد: مراسم اربعين امسال نسبت به سال‌هاي قبل از نظم و انسجام مناسبي برخوردار بود و در اين زمينه شاهد رضايت مردم بوديم و اميدواريم براي سال‌هاي آينده نيز اين روال با برنامه‌ريزي‌هاي توسعه‌اي که صورت مي‌گيرد، ادامه پيدا کند.

وي با بيان اينکه اميدواريم مراسم اربعين را در شأن و جايگاه امام‌حسين (ع) برگزار کنيم، افزود: خدمات، زيرساخت‌ها، امنيت، حمل‌ونقل و... مسائلي هستند که بايد به آنها براي سال‌هاي آينده توجه جدي شود و تلاش شود تا در سال‌هاي بعدي مساله اربعين عميق‌تر و اساسي‌تر مورد توجه قرار گيرد.

وزير کشور با بيان اينکه در ايام اربعين بيش از 60 ميليون وعده غذايي به زوار داده شد، تصريح کرد: در بحث برگزاري مراسم اربعين بايد از ظرفيت و توان بومي مردم استفاده شود. دولت توان تامين چنين بودجه‌اي براي بحث اربعين را ندارد و ارزش اين مسائل به آن است تا خود مردم برگزارکننده مراسم اربعين باشند.

رحماني فضلي عنوان کرد: بايد تلاش شود تا با برنامه ريزي بهتر و تقسيم کار مناسب‌تر بتوانيم مجموعه کارهايي را که در بحث اربعين انجام مي‌دهيم کارهايي باثبات و ماندگار باشند. بايد طرحي جامع در ستاد اربعين تعريف شود تا به کمک آن طرح، همه ابعاد را در نظر گرفته و کارها را با ثبات بيشتري انجام دهيم.

وي گفت: جابه‌جايي حدود دو ميليون و 300 هزار نفر در 20 روز براي ايام اربعين يک کار عظيم است که با هماهنگي‌هاي بسيار زياد انجام مي‌گيرد. اينکه همه سرويس‌ها و خدمات براي اين تعداد از زائران مهيا شود تا آنها از در خانه خود به کشور عراق بروند و به لطف خدا مجددا به کشور بازگردند، کاري بسيار سخت است.

وزير کشور بيان کرد: اربعين را بايد به عنوان يک امر اعتقادي و فرهنگي عظيم معرفي کنيم تا در جهت تعالي و رشد و بهبود اعتقادات و کمک به نظام جمهوري اسلامي از آن بهره‌برداري شود و همه تلاش کنند تا اين ابعاد اربعين را تقويت کنند.

رحماني فضلي با بيان اينکه همه بايد در جهت بارور کردن بعد اعتقادي و فرهنگي اربعين تلاش کنند، گفت: چشم همه دنيا به مساله اربعين است و در اين زمينه کشور ايران هر چه بتواند بهتر عمل کند، قدرت مديريت ايران به خوبي به نمايش در خواهد آمد.

وي ادامه داد: ايران به عنوان کشوري که به حکومت ديني اعتقاد دارد بايد موضوع اربعين و عاشورا را فراتر از مرز شيعه و اسلام ببيند و يک الگوي انساني و بشري بسيار مطلوب را از منظر افکار عمومي براي جهان معرفي کند.

وزير کشور عنوان کرد: بحث صلح، دينداري، عقل، عشق، ظلم ستيزي و عدالت موضوعاتي هستند که در بحث عاشورا و اربعين نهفته هستند و در حال حاضر بشر به دنبال اين مسايل است. دنيا اکنون تشنه صلح، عدالت و آزادي است و اين نيازي است که اکنون همه کشورها به دنبال آن هستند.

رحماني فضلي اظهار کرد: سال گذشته يکي از اصلي‌ترين مشکلات در بحث اربعين و تردد زوار، بحث ورود افراد بدون ويزا به کشور عراق بود که خوشبختانه امسال با هماهنگي‌هايي که در دستگاه‌هاي مختلف انجام گرفت، تقريبا مي‌توان گفت که هيچگونه ورود بدون مجوز به کشور عراق نداشتيم و اين مساله يک گام بسيار بلند است.

وي با بيان اينکهامسال همکاري ميان ايران و عراق در بحث ايام اربعين بسيار بهتر بود، گفت: در حوزه حمل و نقل، امنيت و تدارکات امسال اقدامات بسيار خوبي را شاهد بوديم. امسال در مرزها هيچ‌گونه ترافيک، تراکم بيش‌از حد جمعيت و راهبندان را شاهد نبوديم و همه دستگاه‌ها پاي کار آمدند و تلاش کردند تا مشکلات حل شوند.

وزير کشور تصريح کرد: استان خوزستان و استان ايلام نقش بسيار خوبي در برگزاري مراسم اربعين داشتند و در اين زمينه بايد از استانداران اين دو استان و همه دستگاه‌هاي اجرايي که تلاش کردند تا اين مراسم به بهترين شکل برگزار شود، تشکر کرد.


 گزارشي از تلاش ايالات متحده و مصر براي جلوگيري از آغاز جنگي جديد در خاورميانه
 توصيه متحدان رياض براي اتخاذ رويکرد محتاطانه در قبال تهران  

استعفاي هفته گذشته سعد حريري نخست وزير لبنان در رياض موجب شد تا موج جديدي از حملات عربستان سعودي عليه ايران آغاز شود. حريري که در متن استعفايي که به ادعاي رويترز و واشنگتن پست توسط بن سلمان تهيه شده و در اختيار وي قرار گرفته بود با متهم کردن ايران و حزب‌الله به تهديد منطقه جمله اي را بيان کرد که پيش از اين به کرات از زبان مقامات سعودي خارج شده بود: «شري که ايران در منطقه مي‌پراکند به خود آن باز خواهد گشت». جمله‌اي که موجب اثبات بيش از پيش دستوري بودن اين اقدام رهبر جريان المستقبل لبنان براي فشار بر تهران و متحدش حزب‌الله شد.

کارشناسان مي گويند که با وجود حمايت کامل رئيس‌جمهور آمريکا از عربستان سعودي، به نظر مي آيد که واشنگتن قصد دارد به رياض اين پيام را ارسال کند که رويکردي محتاطانه‌تر در قبال ايران اتخاذ کند. رويترز روز گذشته در اين خصوص نوشت: دولت دونالد ترامپ رئيس‌جمهور آمريکا که ديدگاه مشترکي با عربستان سعودي عليه ايران دارد، به طور قوي از موضع رياض مبني بر اينکه حمله موشکي حوثي‌هاي يمن به رياض با حمايت ايران بوده، حمايت کرده است. ترامپ در مقايسه با رئيس‌جمهور پيشين آمريکا روابط گرم‌تري با سعودي‌ها دارد. به طوري که رياض اولين مقصد سفر خارجي وي بود و در آن اعلام کرد که خواستار موضعي سخت و قوي براي مقابله با ايران است. با اين حال به نظر مي آيد که واشنگتن که در سوريه و عراق نيروي نظامي دارد در حال ارسال اين پيام به رياض است که در مقابله خود با تهران رويکردي محتاطانه تر اتخاذ کند. وزارت امور خارجه آمريکا روز پنجشنبه پس از آنکه عربستان سعودي مرزهاي زميني و دريايي يمن را بست و اين کشور را مورد محاصره قرار داد، خواستار دسترسي کمک‌هاي بشردوستانه به يمن شد. رکس تيلرسون وزيرامورخارجه آمريکا نيز يک روز پس از آن به طور شفاف مشخص کرد که وي کماکان سعد حريري را نخست وزير لبنان مي داند. دو مقام آمريکايي مي گويند که سعودي‌ها تحت رهبري محمد بن سلمان وليعهد عربستان حريري را ملزم به استعفا کردند و مقامات لبناني نيز مي گويند که حريري در عربستان در بازداشت به سر مي برد. حريري تاکنون اظهارنظري درباره اينکه وي مي تواند آزادانه به کشورش بازگردد يا نه، نکرده است. ري تکيه، يک کارشناس ارشد شوراي روابط خارجي آمريکا گفت که وي معتقد است دولت ترامپ همچنان به دنبال کمک به سعودي‌ها براي پيش‌برد منافعشان در برابر ايران بدون بي‌ثبات کردن منطقه است. وي افزود: اين يک اقدام ظريف براي برقراري توازن است که شامل حمايت از متحدان در سياستي مي‌شود که دولت با آن موافق است، درحاليکه تلاش مي‌شود ديگر جنبه‌هاي آن که اغراق شده است، تعديل شود.

در همين راستا فرانس 24 روز گذشته از سفر فرستاده ‌ژنرال سيسي به کشورهاي حاشيه خليج فارس خبر داد. وزارت امور خارجه مصر اعلام کرده است که سفر سامح شکري روز يکشنبه 12 نوامبر آغاز و سه روز ادامه خواهد داشت. او حامل پيامي از عبدالفتاح سيسي، رئيس جمهور مصر است. خبرگزاري فرانسه در گزارشي که از قاهره منتشر کرده از سفر وزير امور خارجه مصر، سامح شکري به کشورهاي حوزه خليج فارس خبر داده است. هدف از سفر شکري به منطقه، تلاش براي کاهش تنش بين عربستان و ايران و مانع شدن از بروز جنگ اعلام شده است. وزير امور خارجه مصر در جريان اين سفر با مقامات کشورهاي عربستان، کويت، بحرين، عمان و همچنين اردن ديدار و گفت‌وگو خواهد کرد. وزارت امور خارجه مصر اعلام کرده است که سفر سامح شکري روز يکشنبه 12 نوامبر آغاز و سه روز ادامه خواهد داشت. او حامل پيامي از عبدالفتاح سيسي، رئيس جمهور مصر است. سامح شکري اعلام کرده است که سياست مصر ناظر بر حفظ وحدت بين اعراب است و اين کشور براي حل بحران‌هاي حاکم بر منطقه به دنبال راه‌حل‌هاي سياسي است پيش از اين نيز عبدالفتاح السيسي رئيس‌جمهوري مصر در پاسخ به سوالي در خصوص حمله نظامي به ايران و حزب‌الله گفت،وي مخالف جنگ است به ويژه اينکه مصر تجربه هاي تلخ و سختي از جنگ دارد. رييس جمهوري مصر همچنين اظهار داشت: ديدگاه ما نسبت به مشکلات تازه با ايران يا حزب‌الله يا هر مساله ديگر اين است مي بايست با آنها با احتياط کامل رفتار کرد و نيازي به مشکلات تازه نداريم و نبايد به چالش ها و مشکلات منطقه اضافه کرد.


 اخبار 

سفر رئيس‌جمهور روحاني به برزيل

«رودريگو دي آزردو سانتوس»، سفير جمهوري فدراتيو برزيل در مورد اجراي پروژه پالايشگاهي با همکاري ايران در برزيل گفت: اين يک پروژه خصوصي است اما حمايت و پشتيباني دولت برزيل را دارد و با توجه به مشکلات مالي پتروبراس به خاطر کاهش قيمت نفت، اين پروژه توسط سه کشور ايران برزيل و چين تا سه سال ديگر اجرايي خواهد شد. اين مجتمع در شمال شرق برزيل در منطقه استراتژيک نزديک درياي کارائيب و نزديک بازار مصرف آمريکا واقع شده است و قرار است 600 هزار بشکه نفت ايران در آن فرآوري شود. وي در مورد مشاکت پتروبراس در لايه نفتي پارس جنوبي و اکتشاف در درياي خزر، نيز اظهار داشت: قرار است هياتي از شرکت ملي نفت ايران و شرکت نفت خزر تا پايان سال ميلادي به برزيل بروند و با مسوولان پتروبراس در مورد کم و کيف همکاري مذاکره کنند. همچنين شرکت‌هاي برزيلي بسيار علاقمندند که در زمينه خدمات فني و مهندسي همکاري متقابل با ايران داشته باشند. سانتوس همچنين گفت که شرکتهاي نفت و گاز برزيل در نمايشگاه سال آينده نفت تهران حضور خواهند داشت. وي با اشاره به حجم روابط دو کشور گفت که از 6/2 ميليارد دلار حجم روابط، 5/2 ميليارد دلار متعلق به برزيل و تنها 100 ميليون دلار به ايران است و بايد اين رابطه متوازن شود. وي از نفت هم جزو پتانسيل‌هاي صادراتي ايران به بزريل نام برد. سانتوس تصريح کرد: در زمينه روابط بانکي و مالي هيچ گونه مانعي در اين زمينه وجود ندارد. بانک مرکزي برزيل با فعاليت بانک‌هاي ايراني در برزيل مشکلي ندارد و البته دفاتر شعب نه خود شعب که زير نظر بانک مرکزي و قوانين مالي برزيل کار کنند، مي توانند لايسنس بانک مرکزي برزيل را دريافت کرده و فعاليت کنند. هم اکنون بانک پائوليستا در سائوپائولو که يک بانک خصوصي است و بانک توسعه اقتصادي و اجتماعي برزيل آماده همکاري با ايران هستند. سانتوس افزايش حجم روابط دو کشور را به جايگاه و اولويت بزريل و آمريکاي لاتين در سياست خارجي ايران منوط دانست و از برزيل به عنوان يک شريک بلندمدت و قابل اعتماد ياد کرد که حتي در دوران تحريم نيز به همکاري خود با ايران ادامه داد. سفير برزيل در تهران، با اشاره به برنامه‌ريزي براي ديدار روساي جمهور دو کشور گفت: سال آينده آقاي دکتر روحاني به برزيل سفر خواهند کرد و در پاسخ نيز ميشل تمر به تهران خواهند آمد. سانتوس، از مذاکره براي راه‌اندازي پرواز مستقيم از تهران به برزيل خبر داد که به زودي اجرايي خواهد شد.

وزير خارجه انگليس با بسته پيشنهادي

به تهران مي‌آيد

«بوريس جانسون» وزير امور خارجه بريتانيا که اين روزها به دليل اظهاراتش درباره يک زنداني ايراني _ بريتانيايي با موجي از انتقادات داخلي مواجه شده، قرار است اواخر سال‌جاري ميلادي با يک بسته حاوي پيشنهادهايي براي بهبود رابطه بريتانيا و جمهوري اسلامي ايران به تهران سفر کند. روزنامه گاردين بريتانيا با اعلام اين خبر نوشت؛ موضوع آزادي «نازنين زاغري راتکليف» شهروند بريتانيايي ايراني تبار که از سوي دستگاه قضايي ايران با اتهامات امنيتي به 5 سال زندان محکوم شده، احتمالا يکي از موارد اين بسته پيشنهادي خواهد بود. با اين حال بنا به گزارش گاردين، مقامات جمهوري اسلامي ايران خواسته‌اند از بسته پيشنهادي بريتانيا پيش از سفر جانسون به تهران مطلع شوند، تا اين طور برداشت نشود که بسته پيشنهادي در ازاي آزادي نازنين زاغري ارايه شده است.

دفتر رييس‌جمهور اعلام کرد

در جلسه اخير سران قوا بحثي درباره

تغيير ساختار دولت نشد

معاون ارتباطات و اطلاع‌رساني دفتر رييس‌جمهور با تکذيب اظهارات يکي از نمايندگان مجلس مبني بر «بررسي ايجاد تعييرات در ساختار دولت در جلسه اخير سران قوا و توافق ضمني بر روي آن» گفت: در جلسه اخير سران محترم سه قوه هيچ بحثي در خصوص تغييرات در ساختار دولت مطرح نشده و ادعاهاي بيان شده در اين زمينه نيز صحت ندارد.

به گزارش ايسنا، پرويز اسماعيلي افزود: در جلسات روساي قوا مهمترين مسائل کشور و اولويت‌هاي کلان و مرتبط بين قوا، براي تصميم‌گيري سريع‌تر و هماهنگي بيشتر در مسير اجراي برنامه‌ها و خدمت به مردم مورد بحث قرار مي‌گيرد. پيگيري مربوط به ساختار يا مسايل دروني هر يک از قوا روال و قاعده قانوني خود را دارد و طبعا موضوع جلسه سران قوا نبوده است.

وي تاکيد کرد: اعلام نادرست هرگونه مطالب يا ادعا به عنوان جزئيات جلسه سه نفره سران قوا، آنهم بلافاصله بعد از جلسه و از سوي کساني که حضور نداشته و مسووليتي در اين زمينه ندارند، موثق و پذيرفتني نيست.

وي با اعلام اينکه «اطلاع‌رساني جلسات سران قوا روال خاص خود را دارد» از رسانه ها خواست که در برابر رواج گمانه‌ها و شايعات بويژه در خصوص جلسه سران قوا حساس باشند و اطلاعات مربوطه را از مراجع رسمي‌و مسوول پيگيري کنند.روز شنبه و پس از جلسه سران قوا، عبدالرضا عزيزي نماينده مردم شيروان در مجلس شوراي اسلامي‌طي مصاحبه اي گفته بود که «در اين جلسه سران قوا به بحث و بررسي پيرامون ايجاد تغييرات در ساختار دولت پرداختند و به توافقات ضمني در اين باره رسيدند.» وي همچنين با ذکر جزيياتي مدعي شد که تفکيک و تعييرات در وزارتخانه‌هاي راه و شهر‌سازي، نفت، نيرو، کشور، صنعت، معدن و تجارت، ورزش و جوانان و‌... از جمله توافقات در جلسه مذکور بوده است.

ارمنستان واسطه‌ مناسبي براي حضور

ايران در بازار روسيه است

سفير کشورمان در ايروان معتقد است ارمنستان، واسطه‌ مناسبي براي حضور ايران در بازار روسيه است. سيد کاظم سجادي در حاشيه‌ بازديد از پنجمين نمايشگاه نوآوري و فناوري ربع رشيدي، با اشاره به ظرفيت بالاي کشور روسيه براي پذيرش کالاهاي ايراني، خاطرنشان کرد: بازار روسيه به دليل زبان، تکنيک و فن بازرگاني خاص براي بازرگانان ايراني ناشناخته است که از حضور سه ميليوني تبعه‌ ارمنستان در روسيه مي‌توان به عنوان واسط و پل ارتباطي براي ورود به بازارهاي روسيه استفاده کرد. سفير کشورمان در ايروان ادامه داد: همچنين از پتانسيل ارمنستان براي ورود به بازار اوراسيا و کشورهاي اروپايي هم مي‌توان بهره برد. وي در خصوص نمايشگاه نوآوري و فناوري ربع رشيدي، اظهار کرد: به عظمت اين نمايشگاه و دستاوردها و تکنولوژي ايرانيان غبطه مي‌خورم و ما نمايندگان جمهوري اسلامي ايران بر خود وظيفه مي‌دانيم در هر کجا که باشيم، خدمات و دستاوردهاي مردم کشورمان را معرفي کنيم. وي با بيان اين‌که دستاوردهاي آذربايجان شرقي را در ارمنستان معرفي خواهم کرد، گفت: ارمنستان عضو اتحاديه‌ اوراسيا است که اين موضوع ظرفيت 200 ميليوني را به وجود آورده و مي‌توان با صادرات کالاهاي ايراني به اين بازار، در راستاي تحقق اقتصاد مقاومتي گام برداشت. سجادي با تأکيد بر اين‌که بايد ظرفيت‌هاي آذربايجان شرقي را در منطقه آزاد ارس و مغزي به نمايش بگذاريم، اظهار کرد: با يک برنامه‌ريزي مدون و تشويق بازرگانان، مي‌توان از پتانسيل ارس و مغري اندوخته‌ خوب اقتصادي نصيب آذربايجان شرقي و کشور کرد. ‌وي با بيان اين‌که فناوري در ارمنستان يکي از تکنولوژي‌هاي نوين است، بيان کرد: اخيرأ در زمينه‌‌ تکنولوژي نانو قراردادهاي خوبي در ارمنستان منعقد شده است و باتوجه به حضور دکتر خدابخش در آذربايجان شرقي، اين استان مي‌تواند با يک برنامه‌ريزي مناسب، به ارمنستان فناوري صادر کند. ‌سجادي با بيان اين‌که صادرات نفتي و غيرنفتي ايران به ارمنستان سالانه 300 ميليون دلار است، گفت: بخش عمده‌ اين صادرات شامل انرژي است و بر‌اساس آمارهاي اخير شاهد افزايش حدود هشت درصدي صادرات به ارمنستان هستيم.